Zijn liefde voor Texel is een tekening lang.... Ronde om Texel in brandpunt van de belangstelling Gewetensbezwaarde op culturele zaken jf LAND BOUW Rokers en niet-rokers kunnen goedkoop op Texel fietsen Hulzen in Peperstraat worden gerenoveerd GVO-noodlokalen worden weggegeven Subsidie kerkenfolder Onkruidbestrijding in bieten Scholerie weer open Uitstel voor brandpreventie Meeuwenvraat in zomergranen De heer Q. van Mazijk is per 1 april door B en W benoemd als medewerker op de afdeling culturele zaken van de gemeente. Dit is de uitvoering van het raadsbesluit van 9 maart waarmee de tijdelijke aanstelling werd mogelijk ge maakt van iemand die' wegens gewe tensbezwaren zijn militaire dienstplicht niet hoeft te vervullen en vervangende dienst moet verrichten. Van Mazijk zal zich bezig houden met archiefwerk, de administratie van de sportkeuring, het maken van betalingsopdrachten en al gemeen assistentiewerk. Het dienstver band duurt slechts tien maanden, waar mee een bedrag van ƒ9000,— is ge moeid. De door de VVV gevraagde subsidie voor de folder ,,Kerkentochten" waar over vrij veel te doen is geweest, is thans door B en W vastgesteld op ƒ5600, De afdeling algemene zaken had het college geadviseerd niet verder te gaan dan ƒ2631, Er zijn vele en goede middelen voor het bietengewas om het zonder onkruid te laten groeien. Wanneer de middelen op het juiste tijdstip worden toegepast, kunnen de resultaten zeer goed zijn. Deze middelen vergen over het alge meen wel grote uitgaven. De kosten lopen uiteen van ƒ300, tot /800, per ha. Dit is een verschil van ƒ500,— per ha. Dus echt de moeite waard om daar nog eens over na te denken. Het zich bewust zijn van wat er gedaan wordt is in deze van zeer groot belang. Niet iedereen die het hoogste bedrag uitgeeft h^eft aan het eind van het jaar de .schoonste" bieten. Rijenbespuiting Met rijenbespuiting wordt 25 tot 35% van de totale oppervlakte bespoten. Aan middel wordt er slechts 40% gebruikt wat reeds een behoorlijke kos- Herkenbaar PAGINA 5 Peter Fe/bert met het eerste deel van zijn Texel-panorama: negen meter tekeningen. Het schiet al lekker op. In tegenstel ling tot de lengte is de hoogte zeer bescheiden: 40 centimeter. Het wordt dus een zeer lange strook, opgebouwd uit stukjes van 30 x 40 centimeter, die allemaal een deel van de Texelse kust voorstellen vanuit het land gezien. Fel- bert maakte achtereenvolgens plaatjes van de vuurtoren, Eierlandse duinen, Sluftervallei, Slufter, Muy en land schappen tussen deze herkenbare pun ten in. Hij is nu gevorderd tot De Koog en heeft' negen meter tekening gepro duceerd. Het is de bedoeling op deze wijze het hele eiland af te werken, ook de oostkust, zodat hij uiteindelijk weer bij de vuurtoren belandt. Een reken sommetje leert dat de tekening dan een lengte van meer dan dertig meter zou kunnen hebben, maar Felbert verwacht dat het iets minder wordt. De oostkant heeft volgens hem minder punten die zich lenen voor een aardige tekening waardoor dit kustdeel meer samen vattend in beeld zal worden gebracht. Waarheen? Op dit moment is er op Texel al geen huiskamer meer te vinden waar de tekeningen in één lijn achter elkaar kunnen worden gelegd om een indruk te krijgen van het panorama dat nu al klaar is. Het zal niet eenvoudig zijn om het De tabakverwerkende fabriek Theodoras Niemeyer uit Gronin gen opereert de komende tijd als reisbureau. Rokers en niet-rokers kunnen bij het bedrijf een brochure aanvragen, waarin een driedaagse geheel verzorgde fiets vakantie naar Texel wordt aange boden voor ƒ99,—. Directeur Nie meyer zeg» dat deze actie goed aansluit bij de advertentiecam pagne voor de door het bedrijf gefabriceerde Samson shag. In deze advertenties worden vaak mensen uitgebeeld die er op de fiets opuit trekken en daaruit werd het idee voor het fietsarran- gement geboren. Omdat het geven van cadeautjes of premies bij tabaksartikelen niet is toege staan, kan iedereen vam dit arran gement gebruik maken, ongeacht of men Drum, pijptabak, Hajenius sigaren of Samson shag rookt, of zelfs behoort tot het legertje der niet-rokers. Op de actie die tegelijk een flinke promotie voor de toeristische moge lijkheden op Texel betekent, wordt de aandacht gevestigd door adver tenties in Panorama, Nieuwe Revu, Weekend, Story, Privé en ftog een aantal publieksbladen. Verder wordt de actie aangekondigd op de bin nenzijde van de pakjes Samson shag. De heer Niemeyer is vroeger vaak op Texel geweest en het idee voor de actie is dan ook in zijn bedrijf ontstaan. De Texelse VVV werd benaderd en deze reageerde positief. De brochure moet nu bij Niemeyer in Groningen worden aan gevraagd, waarna men de boeking voor de mini-vakantie bij de Texelse VW kan doen. Voor de ƒ99,— heeft men twee dagen half pension in een hotel op Texel en kan men drie dagen over een fiets beschikken. De actie geldt van 1 april tot 31 oktober 1982, uitgezonderd de weekends van Pasen, Hemelvaart, Pinksteren en de maanden juli en augustus. ,,We wilden iets doen voor onze rokers", aldus de heer Niemeyer. ,,Dat anderen daar ook gebruik van maken, daar hebben we geen enkel bezwaar tegen." Blijft toch de vraag wat er gedaan wordt voor een Samson roker die op Texel woont' Deze goede afnemer van het produkt zal weinig aardig heid hebben in een drie dagen durend arrangement in zijn eigen woonplaats. De heer Niemeyer: „Zoiets heb je altijd natuurlijk. Bij bepaalde acties zijn sommige groepen uitgesloten. Door bedrijven worden wel wedstrijden uitgeschre ven, waaraan de personeelsleden of de medewerkers van het reclame bureau niet mee mogen doen". Het is volgens Niemeyer niet de bedoe ling in de toekomst andere reisbe- stemmingen aan te bieden waarvan dan bijvoorbeeld Texelaars gebruik zouden kunnen maken. De tekeningenreeks is uitgevoerd in potlood. Elk landschapje kan ook op zichzelf worden bekeken. Felbert heeft zeer herkenbaar getekend. Voor sur realisme en andere „ismen" voelt hij niets. Er is voor hem maar één stijl: zo natuurlijk mogelijk. Vooral de meer „ontspoorde" vormen van moderne kunst vindt Felbert verschrikkelijk. Karei Appel noemt hij een knoeier die furore heeft gemaakt omdat een paar mu seumdirecteuren hebben uitgemaakt dat zijn werk kunst is. Het wordt daarom voor veel geld gekocht, ook als beleg ging. Maar er is niemand die dit werk echt mooi vindt. De meester-vervalser Han van Meegeren noemt hij zonder aarzelen een genie. „Wat hij deed mocht niet, maar hij was een bege nadigd vakman waar ze alsnog een standbeeld voor zouden moeten neer zetten. Ruimte Felbert heeft Texel ingrijpend zien veranderen sinds hij er in 1936 voor het eerst voet aan wal zette. Dat het eiland als gevolg van de toeristische ontwikke ling minder aantrekkelijk is geworden, ontkent hij met stelligheid. „Het mooie van Texel is dat er zoveel ruimte is. Er zijn veel meer vakantiegangers dan vroeger, maar wat merk je daarvan? Buiten de toeristencentra is er genoeg ruimte, rust en natuur. Overigens, ik heb helemaal geen hekel aan mensen. De Koog vindt ik best gezellig. In de loop der jaren heb ik er een massa mensen leren kennen." Als Felbert begint over het Texel van vroeger raakt hij niet gauw uitgepraat. Hij begon des tijds als kampeerder die per fiets naar het eiland kwam en voor ongeveer een gulden onbeperkt mocht kamperen in de duinen bij De Koog. Hij praat over Simon Luitse, opa Kuip, Klaas Kikkert, Leen den Braven, Kees Bonne, Jaap Mosk en tal van andere levende en niet meer levende Texelaars die voor hem het genoegen op Texel evenzeer hebben bepaald als de Slufter, de Hogeberg en de vogels. Volop tijd Peter Felbert had graag kunstschilder willen worden. Hij volgde tekenoplei dingen, zat een tijdje op de academie maar hij werd tenslotte schilder met een grote kwast, huisschilder dus, als ge volg van de economische malaise van de dertiger jaren. Nu hij AOW-er is, heeft hij volop de tijd om zich aan zijn teken- en schilderhobby te wijden en om vaak en veel op Texel te zijn. De familie kampeert al lang niet meer maar heeft een min of meer vast onderkomen in een huisje achter 't Mauerke. „Ik vind het hier nog steeds geweldig", zegt Felbert. Gedurende de paasvakantie is de Scholerie van Niek Welboren dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Er is een wisselende expositie van tekenin gen, aquarellen en schilderijen te zien. Verder een wisselende expositie met keramiek van Irene Maas, potterie van Coby de Visser en foto's van Pieter de Vries. Na de paasvakantie is de Scho lerie tot juni in de weekeinden geopend. Het werd van Niek Welboren is dit jaar hoofdzakelijk geïnspireerd door Texelse dorpen en buurtschappen. Hotelier Th. van Hoorn in De Koog heeft een jaar respijt gehad bij de uit voering van brandpreventiemaatrege len. Van Hoorn is bezig brandpreven tievoorzieningen in fasen uit te voeren. De eerste en gedeeltelijk ook tweede fase zijn voltooid. Om financiële rede nen kan de rest van het werk nog niet worden uitgevoerd. B en W hebben nu bepaald dat het werk op 1 januari 1984 klaar moet zijn. Gezien het werk dat reeds is gebeurd hebben ze er ver trouwen in dat Van Hoorn daar ook werkelijk voor zal zorgen. De gemeentelijke woningen Peper straat 15 en 15a tb Oosterend zullen worden opgeknapt. De "huur zal als gevolg daarvan stijgen en wordt dan ƒ346,50 voor nummer 15 en ƒ347,20 voor nummer 15a. '"•RIJDAG 2 APRIL 1982 TEXELSE COURANT einzen er niet over om ergens anders met vakantie te gaan. We zitten er zo vaak en zo lang dat Texel ons tweede vaderland is geworden, zegt de 71-jarige Peter Felbert uit Amsterdam die zijn voor zijn vakantie-eiland niet alleen in woorden uitdrukt ook in schilderijen en tekeningen. Als de omvang van die een maatstaf is voor de liefde voor Texel, moet Felbert wel éél veel van zijn vakantie-eiland houden. Want momenteel is bij J p.7\a met een tekening die een lengte krijgt van meer dan twintig gerede werkstuk in zijn totaliteit te laten zien. Wat gaat hij er mee doen? Felbert: ,,lk hoop die tekening straks te kunnen neerhangen in een of andere openbare hal of andere grote ruimte. Ik heb niet persé één lange wand nodig. De tekeningen kunnen ook over de vier wanden van een vertrek worden ver deeld, zodat de mensen die in deze ruimte staan een soort panorama Mesdag om zich heen hebben. B en W hebben besloten om de twee noodlokalen die thans nog bij de CVO school in Den Burg staan, weg te geven aan iemand die bereid is te zorgen voor snelle sloop, afvoer en het schoon opleveren van het terrein. Dit lijkt de meest voordelige oplossing. Het ene noodlokaal is in gebruik ge weest bij de kleuterschool, het andere bij de basisschool. Na de recente ver bouwing van de school zijn de nood- lokalen niet meer nodig. Als de gemeente de lokalen zou slopen zou dat meer dan ƒ15000,— kosten. Een van de lokalen is destijds neergezet als „mobiel" gebouw en zou dus verrijdbaar zijn zoals een sta-cara- van. In werkelijkheid was van een ver rijdbaar gebouw echter geen sprake. Het is destijds zo voorgesteld om voor het ding vergunning te krijgen. Het is moeilijk om de onderdelen bij demon tage zodanig in takt te houden dat op bouw elders weer mogelijk is. Het andere lokaal zou in elementen uit- neembaar zijn. Overwogen is dat de gemeente dit lokaal zou opslaan om het in noodgevallen te kunnen gebruiken. Daarvan is nu echter afgezien. Wie zich bij de gemeente als gega digde voor de lokalen meldt, moet er zich wel van vergewissen dat elders op bouwen niet zomaar kan. Daar is bouw vergunning voor nodig en in lang niet alle gevallen zal die kunnen worden gegeven. tenbesparing geeft. Wel vraagt het rijenbespuiten iets meer tijd omdat een ha minder snel afgewerkt kan worden. Er wordt meer gereden. In loonwerk uitgevoerd wordt f20,— per ha meer gevraagd voor het rijenspuiten, wat ruimschoots goed gemaakt wordt door de besparing op het middel. Deze manier van onkruidbestrijding voldoet goed omdat de resultaten niet minder zijn. Er is ook een combinatie te bedenken waarbij de eerste keer alles volvelds wordt gespoten en daarna, wanneer nodig, met de rijenspuit wordt gewerkt. Naast de pootaardappelen blijft de suikerbiet één van de gewassen die moet zorgen dat er inkomen is op het akkerbedrijf. Aan de netto-opbreng sten is meestal nog wel iets te doen door de kosten zo laag mogelijk te houden. Bij suikerbieten geeft onkruidbestrij ding goede mogelijkheden. Granen die juisf boven de grond komen worden nogal eens belaagd door meeuwen. Deze vogels zijn bepaald gek op de bovenkomende graanspruiten. Naast dat ze een deel opvreten, trekken de meeuwen veel andere spruiten los van de korrels met het gevolg dat de spruit afsterft en dus geen gewas geeft. Deze schade kan zo groot zijn dat over- zaaien noodzakelijk is. Naast de extra kosten geeft een dergelijk gewas een lager opbrengst aan korrel. Dit voorjaar zaaide een akkerbouwer in de maand februari nog wintertarwe. Het gewas kwam drie weken geleden mooi boven de grond Maar eind maart was er weinig tot niets meer van terug te vinden. De enige mogelijkheid is nu nog om het perceel in te zaaien met een zomergraan. Door intensief verjagen van de meeuwen en daarbij een paar dieren af te schieten, is meestal ernstige schade te voorkomen. De heren C. Dijker uit het Noorden, tel. 02223-686 en Piet Postma uit De Cocksdorp, tel. 02222-314, hebben een vergunning om meeuwen af te schieten. Wanneer akkerbouwers schade ondervinden van meeuwen, doordat ze de jonge spruiten uittrekken, kan de hulp van boven genoemde heren worden ingeroepen. Wordt de schade veroorzaakt door draaiachtigen en duiven dan dient de hulp van de jachtgerechtigde ingeroe pen te worden. De Ronde om Texel vorig Jaar. Voor de Ronde om Texel die dit jaar op 12 juni zal worden gehouden, zijn al weer flink wat aanmeldingen binnen. Niet alleen van Nederlandse catamaranzeilers maar ook van buitenlanders. De Amerikanen zullen goed vertegenwoordigd zijn en waarschijnlijk wordt ook door Spanjaarden, Italianen en Australiërs meegedaan. Dat de Ronde om Texel nu alweer zo in het brandpunt van de belang stelling staat komt voor een belangrijk deel door de HISWA. Tijdens deze watersporttentoonstelling die afgelopen maand in het RAI gebouw in Amsterdam werd gehouden, stond het catamaran- gebeuren voor een belangrijk deel in het teken van de Ronde om Texel. Overal gingen de kleurenposters waarmee de ronde wordt aangekondigd, 's avonds werd in het theater op de HISWA de film vertoond die Tom Poederbach vorig jaar over de ronde maakte en de Texelse catamaranrace was het gesprek van de dag. Het wordt de vijfde keer dat de Ronde om Texel wordt gevaren. De laatste jaren schommelt het aantal deelnemers rond de 400 en in de internationale watersportpers wordt dan ook gespro ken van het grootste zeilevenement voor catamarans ter wereld. Om deze lustrumrace extra luister bij te zetten, worden dit jaar meer activiteiten voor zeilers en publiek op het strand ont plooid. Voor kinderen ligt op het strand een groot springkussen, in een tent op het strand wordt de film van Poeder bach vertoond en ook zal een parashow gegeven worden. Wanneer het weer op 12 juni niet geschikt is zal de zeilrace op zondag 13 juni plaatsvinden. Tijdens de wedstrijden zal dit jaar weer gebruik gemaakt worden van de zogenaamde Texel Yardstick. Dit is een methode waarmee de verschillen in snelheid tussen de verschillende boten worden geëlimineerd. Bij de uiteindelijke beoor deling wordt aldus uitsluitend met zeil eigenschappen van de deelnemers en niet met eigenschappen van de boot rekening gehouden. Op deze wijze komt het beslissende overall klassement tot stand. Texel trofee De overall winnaar kan dit jaar weer rekenen op de Texel trofee. Dit is een door de firma Pall Mall beschikbaar gestelde beker. Cor Mooij heeft even eens een wisselbeker beschikbaar ge steld en verder is er voor de winnaar een plaquette van Zeilsport Promotion. Vo rig jaar waren N Cortlever en L. Eller- meijer winnaars van het overaal klas sement. Dirk Pool en Walter Brom- mersma zeilden ooit in de kortste tijd rond het eiland; 2 uur en 47 minuten. De tussenstanden en de einduitslag zullen dit jaar worden berekend met behulp van de TESO computer. Wat betreft de veiligheidsvoorzienin gen is dit jaar een beroep gedaan op dezelfde instanties die vorig jaar hebben meegeholpen. De tocht is vaak bij zonder ruw en zwaar en daarom moet over voldoende volgboten beschikt kunnen worden. Vorig jaar voeren er ruim 70 mee. De marine, het korps mariniers en de KNZHRM zijn weer om medewerking gevraagd. Vooral het Amerikaanse watersport tijdschrift Mul- tihull was bijzonder te spreken over de veiligheidsmaatregelen van vorig jaar. Over het feit dat de marine zo actief was, schreef het blad dat vroeger de indruk bestond dat de Nederlandse marine niet in het weekeinde werkt, maar dat dit beeld nu gelukkig is recht getrokken. Catamaranzeilers die tevoren willen oefenen kunnen een weer eerder naar Texel komen. De Cocksdorper kust- zeilvereniging houdt dan in samenwer king met camping De Krim een wed- strijdweek en trainingsweek vanaf het strandgedeelte bij paal 33. Men kan daar een der moeilijkste delen van de Ronde verkennen en ook worden tochten naar Terschelling en Vlieland georganiseerd. Verder zal die week een proefronde worden gehouden. Over twee weken verschijnt het rondeboekje met bijzon derheden over de wedstrijd, dat aan iedere deelnemer van vorig jaar auto matisch wordt toegezonden.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5