harL, Cjrocn c2wartsJexeU in het ledereen opgetogen over vernieuwde LlndeDoom Een gulle lach in kinderrevue Hout valt van wagen: Auto total loss Geen krant na Pasen „Dwaze moeders" houden stille mars Diefstallen uit kleedkamers 'N WINKEL VOL IDEEËN! Raadsvergadering Hakselmachine, BAKKER'S IJZERHANDEL In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 12 april komt de Texelse Courant van dins dag 13 april te vervallen. Lezers en adverteerders worden verzocht hiermee rekening te houden. DINSDAG 6 APRIL 1982 JAARGANG Nr. 9668 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. [Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208en Hans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988. yoor advertenties, abonnementen, etc [Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lelefoon (02220) 2741, na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. BankrelatiesAmro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25,01 742; NMB nr. 67.34.60 398. Zaterdagochtend om elf uur begint bij schouwburg De Kampanje in Den Helder een stille mars van de Dwaze moeders van Argentinië" Deze bewe ging ontstond in Argentinië en was een protest van de vrouwen aldaar tegen het zonder vorm van proces opsluiten van hun mannen en kinderen. Ook ageren de vrouwen tegen de Argen tijnse wet 22068 volgens welke iemand die een half jaar is verdwenen automa tisch wordt doodverklaard. Vanaf elf uur zal in stilte door de binnenstad van Den Helder worden getrokken. In het verleden hebben ook veel Texelse vrouwen aan deze marsen meegedaan. De Helderse organisatie hoopt dat ze ook nu weer present zullen zijn. Na afloop van de mars wordt een bijeenkomst in de evangelisch lutherse kerk gehouden over de toestand in Argentinië. In diezelfde kerk wordt van donder dag 20.00 uur tot zaterdag 20.00 uur gebeden voor en gesproken over het volk en de kerk van El Salvador. Op het kruispunt Gerritslanderdijkje- Pontweg werd vrijdag een Mercedes van een Texelaar onherstelbaar be schadigd toen deze na een botsing met houten platen in de sloot terecht kwam. Het hout was juist van een door een trekker gesleepte wagen gevallen, die van het Gerritslanderdijkje kwam en was voor de uit de richting van De Koog naderende automobilist niet meer te ontwijken. Niemand werd ernstig gewond. Het is de laatste tijd herhaaldelijk voorgekomen dat uit kleedkamers van sportzalen en gebouwen van voetbal verenigingen geld en waardevolle per soonlijke eigendommen werden gestolen. De afgelopen dagen gebeurde het onder andere in de kleed kamers van de sporthal Ons Genoegen en het gebouw van Texelse Boys. De politie wijst erop dat het onverstandig dig is waardevolle zaken in kleedkamers achter te laten; deze moeten worden thuisgelaten of bij iemand in bewaring worden gegeven. In een winkel in De Koog werden twee Duitse jongens betrapt toen zij er met een onbetaalde slof sigaretten vandoor wilden gaan. De politie werd ingeschakeld. in het kort deze 600-jarige geschiedenis de revue liet passeren. In 1367 werd in Oost een steenoven gebouwd ten be hoeve van de eerste stenen woning op Texel: de rentmeesterswoning voor Flo- rens van Adrichem, rentmeester van de graaf van Blois. De gewelfde kelder van deze woning is nu het oudste deel van de Lindeboom: de kelderbar. De woning werd meermalen uitgebreid en in 1661 werd de renaussance-gevel ge bouwd (die nu weer is teruggerestau- reerd) en werd het gebouw schoutshuis waar onder andere schout Baltasar Huydekoper woonde. Naast het schoutshuis verrees in 1611 het eerste recht- of raadhuis, dat tegen het eind van de vorige eeuw wegens bouwvallig heid werd gesloopt en werd vervangen door hotel Texel. De bekende zand stenen wapens die jarenlang in de poort van het park hebben gezeten en nu aan de achterkant van het huidige raadhuis zijn ingemetseld, zijn afkomstig van het oude raadhuis van 1611 en Nauta vond dan ook dat deze gevelstenen terug zouden moeten naar de oude plaats. Tot 1841 was het oude rechtshuis een plek waar menig zwaar vonnis is geveld. Daarna is het nog een tijd als wagen schuur en paardestal gebruikt, totdat Jan Flens het in 1896 afbrak en verving door een „concertgebouw" dat de naam hotel Texel kreeg. Geharrewar Over de nu voltooide restauratie van het Lindeboom-complex is de afgelopen vijf jaar veel te doen geweest. Nauta bracht in herinnering dat het gemeen tebestuur dit vitale onderdeel van het hart van Den Burg voor de ondergang wilde behoeden door niet af te wachten tot het een bank of supermarkt zou worden, maar de Recreatiestichting te verzoeken het gebouw te kopen. Het herstelplan voor de Lindeboom was onderwerp van veel politiek geharrewar; de voortgang van het project liep er zelfs gevaar door. Met name het feit dat de Recreatiestichting de zaak alleen maar kon klaren door samen te werken met de projectontwikkelaar Jarino zette nogal kwaad bloed. Niettemin was de gemeente bereid maar liefst 1,3 miljoen Lees verder pagina 2 was het mimen met het nummer de Barbier van Sevil/a Iditmaal gezongen door Dorus) met het inzepen en scheren van twee slachtoffertjes uitgedost met zwembrik. Een achttal oudere meisjes zong het liefdeslied Peter" en aan het einde bleek dat Peter een klein jongetje was dat er met een even klein meisje verliefd vandoor gingAardig was de sketch Kwartetten" waarin drie leden van de high society en een schlemiel een kwartetspel speelden net namen van Hoornders. Kotsen" was van heel andere aard. Gedeeltelijk op muziek mimmend werden drankjes aangeboden en dit Hep uit de hand getuige de titel. Ook werd er geschoten maar het mooi ste was dat het alarmpistool hardnekkig weigerde zodat de spelers gedwongen waren zomaar" op de grond te vallen. Cor van Heerwaarden en Charlotte Lorier, die de regie van de revue deden, hebben waarschijnlijk een hele klus gehad om 33 kinderen klaar te stomen voor een avondje theater. Alles werd echter in snel tempo gebracht en de verveling kreeg geen kans. Pe grime werd verzorgd door Alie Boon, Bep van Duin, Ada Eyk en Gerdie Grabowski. Dinsdag 13 april, aanvang 19.30 uur, vergadert de gemeenteraad. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen van de vergadering van 9 maart 1982. 2. a. Ingekomen stukken; b. Mede delingen; c. Beantwoording raadsvra gen. 3. Verdaging beslissing op bezwaar schrift van W. H. Speelman tegen het voorbereidingsbesluit voor een hotel van Jarino B.V. aan de Californiëweg. 4. Behandeling van het beroepschrift van de heer W. Weiffen tegen de weigering van een bouwvergunning. 5. Opmaken van een bindende voor dracht voor de benoeming van een lid voor de raad van bestuur van de N.V. Luchtvaartterrein. 6. De 57e wijziging van de algemene politieverordening-geluidbepalingen. 7. Toekenning van exploitatiesubsidies ten behoeve van het dorpshuis de Waldhoorn te Den Hoorn over de jaren 1980. 1981 en 1982. 8. Beslissing op ingediende bezwaar schriften en vaststelling van ontwerp- jaarprogramma sociaal cultureel werk 1982. 9. Voorbereidingsbesluiten: a. voor een gedeelte van Den burg (bouwplan Van Heerwaarden, Schilderend); b. voor een gedeelte van het buitengebied (bouw plan Slootman e.c., Zwinweg 6-12). 10. Grondruil met de Stichting Samen Eén. 11. Intrekking raadsbesluit tot verkoop van grond aan Th. J. van Heerwaarde. 12. Benoemen van een taxatiecom missie. 13. Bouwrijp maken van De Mars. 14. Aanvullend krediet afwikkelingskos- ten de Lindeboom-Texel. 15. Renovatie van de woningen Peper straat 15 en 15a te Oosterend. 16. Medewerking artikel 72 L.O.-wet voor de aanschaf van hulpmiddelen en het treffen van brandveiligheidsvoor zieningen voor de School met de Bijbel te Oosterend. 17. Wijziging van de gemeentebegro ting. In de revue werd ook het drankgebruik in sportkantines op de korrel genomen. motor 1.75 pk. voor verwerking van tuinafval, capaciteit tot 3 cm 475,— Ook leverbaar met 2 pk motor, capa citeit 7 cm. 865,-. Telefoon 02220 2346 Hoewel Jarino de hoofdaannemer was, was ook de Texelse werkgelegenheid zeer gediend met de verbouw van de Lindeboom. Meer dan de helft van de werkuren werden door Texelse bedrijven geleverd. Op de foto poseren de onderaannemers in de foyer bij het Slufterschilderij dat zij als gezamenlijk geschenk aanboden. De Slufter is het onderwerp van alle schilderijen die in De Uhdeboom hangen. In het hotel hingen al jaren diverse olieverfschilderijen, die Blok van der Velden van de Slufter maakte. Er zijn nu vier Slufters bijgekomen van Niek Welboten, waar onder een serie van drie, die werd geschonken door de gemeente Texel. In de foyer worden aquarellen geëxposeerd die Anton Goes heeft gemaakt van het restauratiewerk in het schoutshuis. ,,De moeite en het geld zijn goed besteed geweest. Texel is een geweldig mooi bedrijf rijker, dat een bindend element kan zijn voor de hele Texelse gemeenschap." Aldus loco-burgemeester Jook Nauta toen hij zaterdagochtend het gerestaureerde en uitgebreide hotel De Lindeboom-Texel in aanwezigheid van honderden genodigden officieel opende. Het openinsgebaar bestond uit het overhandigen van de sleutel aan bedrijfsleider Herre Oosterhaven die vervolgens de monumentale toegangsdeur ontsloot. kleurige motieven zullen er de komende maanden door specialisten op worden aangebracht. Het rijtje gevels aan de Vismarkt zou je „een positief allegaar- Geschiedenis Wethouder Nauta verrichte de offi ciële opening omdat burgemeester En gelvaart nog met vakantie in Noorwe gen was. „Vandaag wordt de gemeen schap Texel een schitterende voorzie ning rijker. Dat heeft echter wel ruim 600 jaar moeten duren", aldus Nauta die De genodigden en na hen vele hon derden andere Texelaars, konden met eigen ogen zien dat de enthousiaste verhalen die de laatste maanden over de nieuwe Lindeboom de ronde deden, volkomen terecht waren. Het is een schitterend complex geworden dat mag worden beschouwd als een spectaculair begin van het herstel van het hart van Den Burg. In een klap is Texels resi dentie voorzien van een uitstekend hotel, een goed geoutilleerd café-res taurant en een schouwburgzaal die aan vrijwel alle wensen tegemoet komt. Het „oude" hotel Texel staat er mooier bij dan ooit. Hoewel de zaal volkomen is vernieuwd is de oude sfeer behouden, mede dank zij het terug brengen van een aantal typische ele menten en het toepassen van gewaagde maar geslaagde kleuren. De meeste lof van de vele kijkers gold echter de foyer die zich bevindt in de benedenverdie ping van het schoutshuisgedeelte, dus bij de hoofdingang. De voorname rust die deze hoge ruimte uitstraalt is de beste representatie die men zich maar kan wensen. Opmerkelijk is dat deze alure is verkregen ondanks eigenlijk dank zij de afwezigheid van franje. Afgezien van de marmeren tegels is de ruimte achter de fraaie oud-Hollandse raampartij sober uitgevoerd. De kale witte muren, eenvoudige zware balken zonder randjes en kantjes vormen een afspiegeling van het zakelijke, calvinis tische karakter van de zeventiende eeuwse Hollanders. Het geeft te denken dat de Rijksdienst voor Monumenten zorg geen cent aan deze restauratie heeft bijgedragen en zelfs bezwaar had tegen het „terugrestaureren" van de gevel aan de Vismarkt in de vorm van meer dan 100 jaar geleden. Die fraaie trapgevel was volgens monumenten zorg helemaal niet nodig geweest en als blijvende herinnering aan dit verzet staat op de gevel het zeer recente jaartal 1981, wat al bij menige voorbijganger verbazing heeft gewekt. Allegaartje Beide belendende gevels van het schoutshuisdeel zijn wit gemaakt. His torisch is dat niet, maar het doet de fraai in rood baksteen gemetselde trapgevel met poort veel beter tot zijn recht komen. Het wordt nog mooier want de poort zelf staat nog in de grondverf; de Een volle Waldhoorn genoot vrijdag avond van de kinderrevue ,,Plee-bek- sels" bedacht, gespeeld en gezongen door 33 kinderen van de Hoornder jeugdclub. Afwisseling en lachen, was het doel van de jonge acteurs en ac trices en beide uitgangspunten zijn tij dens de uitvoering uitstekend tot hun recht gekomen. Het was niet allemaal meemimen met plaatjes wat de klok sloeg [plee-bekse/s is een nieuwe Hoornder uitdrukking voor Play-backen maar het programma bevatte ook sket ches, echte zang en dans, zoals een goede revue betaamt. De sketches waren prachtig, niet omdat ze zo scherp in tekst waren maar omdat er jongeren op de planken stonden die voor het merendeel ter plekke kreten bedachten en het publiek dikwijls deden bulderen. Door het sterke improvisatieelement ontstond er een soort Lachende scheerkwast"-humor vol van knulligheid en onbedoelde grappigheid en wie daar van houdt dat waren er vrijdag blijkbaar heel wat) kwam ruimschoots aan zijn trekken. Ook telde uiteraard mee dat er bekenden op de planken stonden en de herkenning van jonge Hoornders in de meest vreemde gedaantes, was ook reden tot lachen. Dat was vooral het geval in de finale met een potpourri van Hollandse liedjes van Rubberen Robbie en de sketch Spoken" waarin een meisje in een droom worstelt met allerlei griezelige figuren en ten einde raad de Mok belt om hulp. De opkomst van de twee mariniers was prachtig. Het waren duidelijk Texelaars die het kar weitje zoeken van spoken) wel even zouden klaren. Een flink deel van het programma was ingeruimd voor dans. Onder leiding van choreografe Ina Platte werd een viertal dansnummers naar behoren gebracht. Het ging niet vlekke loos, maar dat maakte het voor het publiek juist leuk. Er werd in ieder geval ontspannen gedanst. Bekend maar leuk tje" kunnen noemen. Achtereenvolgens het aan deze kant nogal karakterloze hotel, dan de oud-Hollandse trapgevel, vervolgens de nogal versierde gevel van kort na de eeuwwisseling en tenslotte, diep weggedoken in de Kantoorstraat, de uit betonstenen opgetrokken mo derne gevel van de schouwburgzaal. Als zo'n bouwplan in een keer tot stand zou moeten komen, zou er geen instantie aan willen meewerken en toch twijfelt niemand eraan dat het (weer) een van de fraaiste plekjes van Den Burg is. Overigens werden tijdens de kijkuren ook wel kritische opmerkingen gehoord, maar die betroffen uitsluitend het inte rieur. Niet iedereen was opgetogen over het witte meubilair dat stralend afsteekt tegen de donker gestreepte vloerbedek king. Het zal moeten wennen. Wat beslist nooit went (omdat telkens ande re gasten in het gebouw rondlopen) zijn enkele gevaarlijke afstapjes, zowel bij de onderste treden van de trap naar de kelderbar als op de bovenverdieping. Het moet mogelijk zijn daar snel iets aan te doen en aldus te voorkomen dat er binnenkort mensen zijn die aan de nieuwe Lindeboom pijnlijke herinnerin gen bewaren. Terug naar de officiële opening van zaterdagochtend. De genodigden wer den begroet door directeur Kees Koorn van de Recreatiestichting („Niet te ver warren met mijn volle neef Kees Koorn die zo'n groot voorstander is van de dubbeldekker!") die in zijn agenda van die dag een zeer toepasselijke spreuk van Potgieter had gelezen: „Slechts vernieuwing kan behouden. Achter raakt wie stil blijft staan." Koorn stelde het bedrijfsleiderspaar Herre en Oete Oosterhaven aan het publiek voor en vertelde dat de nieuwe Lindeboom kennelijk in een behoefte voorziet want er zijn voor de komende tijd al 25 bruiloften, partijen e.d. geboekt.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1