Kustzeilver. „Westerslag" wil extra kustbewaking WAT IK ZEGGEN WOU. /U3END4 Verzekeringsplaatjes gestolen VERVOLG VAN PAG.l Vernieuwde Lindeboom Avond over landschapspark- problematiek Explosieven gevonden Paasviering in 't Kamphuis R.K. dienst in De Cocksdorp Palmpasen in de zon Herstel Aanrijding Botsing Twijfels Mededelingen van B. en li PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 6 APRIL 1sèC Bedrijfsleider Oosterhaven ontsluit de oude toegangsdeur met de sleutel die hem door loco-burgemeester Nauta (midden) is overhandigd. Links mevrouw Oosterhaven. Tenslotte was de publieke opninie posi tief geworden en terecht want er kan moeilijk iets anders worden beweerd dan dat iets schitterends tot stand is gekomen. gulden in het project te steken. Nauta vond dat het geld welbesteed was. „Thans zijn alle voorwaarden aanwezig om er de vruchten van te kunnen plukken." Nauta had gesproken namens het ge meentebestuur. Namens de eigenaresse van de Lindeboom „Lindeboom Beheer B.V." spraken Jarino-voorzitter Carlo Baggerman en RST-voorzitter Kees Graaf. Laatstgenoemde ging vrij uit voerig in op de ontwikkelingen rond De Lindeboom in de afgelopen vijf jaar. Het begon in 1976 toen de toenmalige eige naar E. Breeuwer de zaak wilde verko pen en de mogelijkheid bestond dat het gebouw zou veranderen in een bank, woning of supermarkt. Want het ge bouw had een G-bestemming en er mocht dus „alles" mee gebeuren. Dat moest worden voorkomen; op de Groeneplaats was de afgelopen jaren al teveel verknoeid. Ouwe Sunderklaas De RST werd 15 september 1977 eigenaar omdat de gemeente zelf niet kon kopen. Voor het herstelplan was men gebonden aan een reeks voor waarden, allen gericht op het herstel en versterking van het bestaande, inclusief de oude beukenboom. Zolang de res tauratie niet was begonnen werd het hotel gepacht door W. Ham en intussen werden diverse verbouwings- en uit breidingsmogelijkheden bekeken. Aanvankelijk zouden in het complex ook de peuterzaal, de muziekschool e.d. worden ondergebracht, maar later wer den die naar de Oude ULO overgebracht en werd het plan veel meer een haalbare kaart. Eenvoudig was het echter niet. „Er zijn momenten geweest dat wij ge zegd hebben: ze bekijken het maar. Voor ons hoeft het niet meer", aldus Kees Graaf, die er echter aan toevoegde dat de bestuurders als rechtgeaarde Texelaars terdege beseften wat zij elk jaar met Oude Sunderklaas misten en daarom maar besloten tot dóórgaan. Er werden niet minder dan acht plannen ontwikkeld; met het laatste konden alle betrokkenen zich verenigen. Op 15 september 1979 ging het gebouw definitief dicht. De uitvoering van het plan kreeg echter de wind tegen van de provincie' De RST vond het niet langer meer verantwoord, maar de zaak werd met nieuw elan aangepakt toen Jarino zich aandiende en bereid was mee te doen. Deze onderneming was inmiddels eigenaar geworden van het pand van de tierveiling waardoor ruimte kon worden geboden voor een schouwburgzaal op een aantrekkelijke plek en het niet meer nodig was om hiervoor in de buurt grond aan te kopen.. Dat leidde tot de besloten Vennootschap de Lindeboom Beheer waarin Jarino en de Recreatie stichting elk voor 50% belanghebbend zijn. De BV beheert het pand en pacht de ondergrond van de RST. Door deze door deskundigen uitgedokterde con structie is vervreemding van het ge bouw niet mogelijk. De BV die nu niet ernstig meer kon worden gehinderd door rechtstreekse overheidbemoei- ing ging voortvarend te werk. Het Architectenburo Texel kreeg de leiding, de Rabobank zorgde voor de finan ciering en Jarino werd hoofdaannemer met veel Texelse onderaannemers. „Mocht er in de toekomst weer eens een beroep op de RST worden gedaan om mee te helpen hoe moeilijk het soms ook was. dan weet ik zeker dat we dat doen in het belang van Texel", aldus de RST-voorzitter. Jarino-directeur Carlo Baggerman („Jarino heeft hier op Texel ook heel veel góede dingen gedaan") had ge merkt dat de vele negatieve geluiden die in het begin over het Lindeboom-project waren te horen, steeds meer waren ver stomd naarmate de bouw vorderde. Onderaannemers Namens de onderaannemers werd het woord gevoerd door Henk Gieze, die onder meer opmerkte dat pas tijdens de langdurige sluiting van De Lindeboom bleek hoe onmisbaar dit gebouw is voor de Texelse gemeenschap. De onder aannemers (Gieze, IBS, Veltkamp, Fok- ko Mulder, Tatenhove, Loonbedrijf De Tijd, CVI, fa. Hienkes uit Beverwijk en Beldering en Zn.) boden twee geschen ken aan: een door Niek Welboren ge maakt groot schilderij van de Slufter dat intussen een plaats had gekregen in de foyer en een geluidsinstallatie voor de benedenbar. Winst.... De sprekersrij werd gesloten door oud-voorzitter van de RST Martin Bak ker. Hij bracht de ontstaangeschiedenis van de Recreatiestichting in herinnering. Het was destijds een initiatief van zes Texelse ondernemers die van Staats bosbeheer de verpachting ëan de cam- Van twee brommers zijn vrijdag de verzekeringsplaatjes gestolen. Het gaat om de volgende plaatjes: NND 943 en TFZ 883. Van een auto die op de Bern- hardlaan geparkeerd stond, werd in de nacht van vrijdag op zaterdag de an tenne gestolen. Woensdagavond spreekt de heer P. M. Blauw, tweede kamerlid voor de WD, en specialist op het gebied van landbouw en visserij in Hotel De Linde boom over de landschapspark-proble matiek. De aanvang is 20.15 uur. pings in de duinen wilden overnemen. Een puur particuliere instelling mocht dat echter niet doen, wat leidde tot het inschakelen van de gemeente en de vorming van de stichting sociaal toeris me Texel. Bakker, die 17 jaar in het RST bestuur heeft gezeten, constateerde met veel voldoening dat de RST heel wat tot stand heeft gebracht. Hij ver bond er echter de boodschap aan dat dit alleen mogelijk is geweest omdat winst is gemaakt Het maken van winst is jaren lang door velen als iets verdachts be schouwd maar zonder winst zou de RST ook het Lindeboom-project nooit heb ben kunnen aanpakken. Bakker bood als geschenk een ko ningslinde aan, die een plaatsje moet krijgen bij het hotel. Deze flink uit de kluiten gewassen boom staat nu nog bij Bakker in de tuin en het seizoen is al te ver gevorderd voor een succesvolle overplant. Dat moet dus in het komende najaar gebeuren. Bij een boerderij aan de Nesweg is donderdag een pantservuistgranaat ge vonden, die door de Explosieven Op ruimingsdienst onschadelijk zal worden gemaakt Het projectiel lag in de tuin. Ook bij paal 8 werd vrijdag weer een granaat gevonden. Op tweede paasdag (12 april) wordt om half vier 's middags de opstanding van Jezus gevierd. Het Kamphuis is ge vestigd bij hoeve Elba, Zuidhaffel 27 en een ieder is van harte welkom. In tegenstelling tot eerdere berichten wordt in de R.K. kerk te De Cocksdorp aanstaande vrijdag toch een dienst ge houden. Om 15.00 uur begint een dienst die in het teken staat van kruis weg bidden. De buurtvereniging Kogerstraat- Schoonoordsmgel- Witte Kruis/aan kan tevreden zijn. De Palmpaas- optocht is zondagmiddag vooral door veel deelname, veel zon en windstilte een succes geworden. Vele tientallen kinderen en ouders liepen mee in de optocht met de gebruikelijke versierde palmpaas- stokken. De optocht werd vooraf gegaan door de fanfare, drumband en het majorettekorps van KTF- DEK die in de aangename voor jaarszon een stevig partijtje bliezen. Na afloop van de rondgang kregen de kinderen een surprise aangebo den. De optocht werd mede finan cieel mogelijk gemaakt door de be heerscommissie van het dorpshuis. Op de foto de feestelijke optocht bij Huize Irene". Ook in Oudeschi/d en De Koog werden geslaagde palmpaasoptochten gehouden. Kustzeilvereniging Westerslag wil op Paal 17 een eigen strandbewaker in dienst nemen. Het bestuur verwacht dit seizoen een flinke toename van het aantal surfers en zeilers bij dit strand- slag en acht het wenselijk dat hier extra strandbewaking tegenover staat. Dit voorstel werd vrijdagavond besproken op de voorjaarsvergadering van de kustzeilvereniging, die werd gehouden in de kantine van camping Dennenoord en door een veertigtal leden werd bezocht. Deze leden deelden de mening van het bestuur dat gestreefd moet worden naar een zo groot mogelijke veiligheid van surfer en zeiler. Het is de bedoeling om tien weken (half juni-eind augustus) een eigen bewaker in dienst te nemen. Hoe deze kracht betaald moet worden is nog niet precies bekend. In ieder geval Door het wegvallen van het woord „niet" in de ingezonden brief van S. de Waard in de krant van vrijdag j.l. kan mogelijk de indruk gewekt zijn dat deze schrijver voor een dienstencentrum in het dorpshuis is. De betreffende zin had moeten zijn: Dit welzijn mag niet opge offerd worden door het opleggen van inwoning en gezamenlijk gebruik van ruimten omdat dit wat goedkoper is. Zaterdag deed zich in de Kerkstraat in Den Hoorn een aanrijding voor. Een 79-jarige Texelaar reed weg vanaf het parkeerterrein bij Supermarkt Goënga zonder voldoende op het naderende verkeer te letten. Een 56-jarige inwoner van Ommen kon hem niet meer ont wijken. Beide auto's werden licht beschadigd. zal hij voor een deel gefinancierd kun nen worden uit de opbrengst van het Rondje om Texel 1981 en mogelijk wordt een financieel beroep op de ge meente gedaan. R. Souverein deed op de vergadering de suggestie iemand van de Kon. Nederlandse Reddingsbrigade aan te stellen. Dat is waarschijnlijk ook goedkoper. De leden gingen akkoord met dit bestuursvoorstel dat nog nader uitgewerkt moet worden. De kustzeilvereniging zal een eigen clubboot kopen, die ook betaald zal worden uit de opbrengst van 't Rondje. Tot dusver werd gebruik gemaakt van een gratis ter beschikking gestelde Prindle 16 die de betreffende importeur nu echter weer terug wilde hebben. Na een ferme discussie over de voor- en nadelen van een ander type boot werd toch besloten weer een Prindle 16 aan te kopen. De kosten zullen ook worden terugverdiend door verhuur van de boot aan leden, die voor een uur zeilen 717,50 zullen moeten betalen. Proeftocht In de eerste week van juni zullen enkele leden van de vereniging een proeftocht maken ten behoeve van de nog te organiseren Waddenrace langs alle Waddeneilanden. Wanneer deze race zal worden gehouden is nog niet bekend. Voor dit seizoen zijn naast de proefronde Waddenrace en 't Rondje nog een aantal evenementen gepland. Op 27 juni wordt een toertocht naar Vlieland gehouden en op 11 juli wil de vereniging een open dag organiseren bij paal 17 „Om belangstellenden in de gelegenheid te stellen de sfeer van het catamaranzeilen te proeven", aldus het nieuwe clubblad van kustzeilvereniging Westerslag, De Cocksdorp en de Wind- surfclub Texel. Het weekend van 25 en 26 juli is BFNEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTI Op de kruising Nikadel-Boodtlaan in De Koog reed zondag een auto tegen een paal. De oorzaak van deze aanrij ding is nog niet bekend Dinsdag 6 april De Vrouwenbond FNV geeft in de voor malige landbouwschool aan de Beatrix- laan een avond over „Het kind in de kunst", 20.00 uur. Vanaf 19.30 uur wordt in de Witte Burcht postzegelbeurs gehouden. Woensdag 7 april Op het clubschip heeft de Watersport vereniging Texel een vergadering over wedstrijden en toertochten; 20.00 uur. Op een openbare bijeenkomst van de VVD Texel in De Lindeboom-Texel spreekt het kamerlid P. N. Blauw over landschapsparken. Aanvang 20.15 uur. VASTE DATA De werkgroep Texel van de AA (Anonieme Alcoholisten) komt elke dinsdagavond bijeen in „Het Struikel blok" aan de Parkstraat in Den Burg van 20.00 tot 22.00 uur. leder die van de drank afwil kan hier vrijblijvend bin nenlopen. Informatie: 02226-413 en 02220-3674. Elke maandagavond worden door de club Groot Slam bridgedrives gehouden in hotel De Lindeboom-Texel, aanvang 20.00 uur. Toeristen mogen ook mee doen. Kosten 710,— per paar. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten'; vrijdag 14.00 tot 17.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Iedere eerste zaterdag van de maand wordt in De Cocksdorp en Eierland oud papier opgehaald, 's Morgens vanaf 10.00 uur door de o.l. school van De Cocksdorp in het dorp en directe om geving en 's middags van 13.00-15.00 uur door de Strijbosschool in de rest van de polder. Elke zondagmorgen is er op het sportveld bij De Waal hondentraining van 10.00 tot 12.00 uur. Iedere dinsdag- en donderdagochtend van 10.00-12.00 uur houdt bejaarden- werker Nico Nagtegaal spreekuur in het dienstencentrum De Hollebol, Burgwal 32. De speel-o-theek is elke woensdag middag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het dorpshuis aan de Wilhelminaiaan Na het lezen van de Texelse Courant van 2 april j.l. zie ik me genoodzaakt om alweer in de pen te klimmen. Over de door Hirschi gehanteerde cijfers en conclusies heb ik de allergrootste twij fels. Het is onmogelijk, dat één of meer dere personen uit Zwitserland alle vo gels hier kunnen tellen. Het kan dus alleen om de door hem waargenomen exemplaren gaan. Zijn conclusie is dat door het intensiveren van de landbouw en het onttrekken van water uit de duinen grote schade aan de vogels wordt toegebracht. Verder is de re creatieve druk op Texel te groot en moet deze teruggedrongen worden. Wanneer de heer Hirschi in Zwitserland blijft en daar de verdwenen vogels en planten telt, dan is er alweer één toerist minder op Texel die de rust onder de vogels verstoort en die gebruik maakt van het (duin-)water. Dat is dan tenminste een begin, meneer Hirschil Veel belangrijker is het onderzoek, verricht door de Directie beheer landbouwgronden- Rijksinstituut voor natuurbeheer: „Ver storing van weidevogellegsels door wei dend vee." Zij hebben twee verschil lende onderzoeken verricht. 1ste. De Predatie (verstoring van legsels door roofdieren, zoals kraaien en meeuwen etc.). 2de. De Vertrapping door vee. Op bladzijde 34 staat: Overlevingskans door predatie (roof); scholekster 0,45%, kie vit 0,42%, grutto 0,45%, tureluur 0,57%. Conclusie; door predatie wordt een zeer grote schade aan de vogels toegebracht. Maar door een vervolg- legsel kunnen de betreffende soorten zich handhaven. Verder lezen we dat door het vertrappen door het vee, afhankelijk van de veedichtheid en de veesoort, (koeien, pinken, schapen) ca. 50% van de legsels vernietigd wordt. De conclusie is derhalve dat niet voor 15 juni op de door de vogels intensief bebroede weilanden mag worden ge maaid of ingeschaard. Interessant is ook, dat door schapen viermaal zoveel legsels worden vertrapt (berekend op eenheid voer) dan door koeien. Mijn vraag luidt nu: „Waarom wordt op de boeren geschoten en niet op de kraaien en meeuwen?" Hoeveel schade deze roofvogels niet alleen aan de gewassen, maar ook aan de andere vogels toebrengen, is ge woon schrikbarend. Wij allen weten, hoezeer zich deze vogelsoorten hebben uitgebreid en welke last zij ons bezor gen. Wanneer ik nu nog even de heer Hirschi mag citeren: „ook in de duinen gaan de vogelsoorten achteruit." Daar ligt het nu beslist niet aan de boeren en om de schuld op de waterfabriek te schuiven, vind ik wel erg goedkoop. Deze mijnheer heeft als vogelbescher mer gewoon niet het lef om toe te geven dat meeuwen en kraaien de grootste eierdieven zijn. Op de boeren schelden is zo makkelijk want het past helemaal in de trend van deze tijd. Nu kom ik terug op mijn brief in de krant van 30 maart. De redactie schrijft, dat het gemeentebestuur dezelfde be- genoteerd voor een zeiltocht naar zui Texel (Razende Bol) waar ook ovt nacht zal worden. Voor 8 en 22 augu tus staan er zeilwedstrijden van dr manches op het programma. Bij i wedstrijden van 8 augustus wordt vo< het eerst gewerkt met een „Le Mans' start. Op de vergadering van de ve eniging werd vrijdagavond ook beslote extra accommodatie voor surfers o Paal 17 te plaatsen zoals een specia materialenberging. Surfers kunnen oo lid worden van de kustzeilvereniginj Dat kost 740,— per jaar. Parkeren in Den Burg en De Koog Nogmaals wordt er op gewezen d, de parkeerautomaat en de -meters we in werking zijn. Als u vergat te betalei dan kreeg u misschien een waarschi wing van onze parkeercontroleur. Da; mag u niet meer van uitgaan. Betaal ni meer dan parkeergeld! Zoals bekend wordt elke maandai morgen markt gehouden in het centru van Den Burg. Onder de parkeeraai duidingen is vermeld dat men op mark dagen (alsmede gedurende festiviteite; niet op de Groeneplaats en in de Par straat mag parkeren. Wij verzoeken nog eens hiermee rekening te houdi en uw eventuele op de Groeneplaats i in de Parkstraat parkerende gasten hit op attent te maken. Auto's die ei belemmering vormen, zullen door wegsleepdienst verwijderd moeti worden. zwaren heeft als ik en derhalve I nationale landschaps(park) afwijst! 8 ik nu toch verkeerd georiënteerd? h hoor! De PvdA en CDA leden van I gemeentebestuur hebben besloten nog over de vijf knelpunten moet w den onderhandeld. Dat is dus geen wijzing van het nationale landschi (park). Heeft het gemeentebestuur u overigens verteld welke omgrenz CRM en Natuurmonumenten in h aankoopbeleid geven? Volgens de ka ten van CRM: in Het Noorden Roggesloot in het vierkant tussen Po weg en Hoofdweg en tussen Hollam weg en polder de Eendracht. De tot polderde Eendracht incl. Irenehoeve. polder Het Noorden van de zeedijk het oosten tot Klein Zeeland in I westen, de Oorsprongweg in het zuic en de dijk naar de polder de Eendracht het noorden. In polder Het Noorden: Krassekeet in richting noord tot Pr Hendrik, dan naar west tot de Sch renweg en vandaar naar zuid tot V< heim en dan langs de Zwinweg tot oude wierdijk en daar terug naar Krassekeet. Polder Waal en Burg: vai de hoek Waalderweg/Laagwaalderw 200 m. naar oost, dan naar noord Castra vetera (incl. boerderij De Wa vandaar naar west tot de Polderweg verder naar noord tot Ora et Labo langs de Ruigendijk voorbij de Drieho tot de Waal-en Burgerdijk en dan n zuid langs deze dijk tot de Pijpersd daar 300 m. naar west en dan 500 naar zuid en daar terug bij Waswaal n het rijwielpad van de Waal en Burgen en deze volgend tot de Waalderw Verder langs de Bomendiek, Polderw en achter De Waal om terug naar I kruispunt van de Waalderweg-La: waalderweg. De Hogeberg vanaf Oui schild hoek Schilderweg en Miela langs de Schilderweg tot no. 146 Dros) met een uitloper naar oost, hoogte van de Zeshonderd. Van P. D naar west over de Pontweg heen tot Hoornderweg, vandaar naar zuid Zuidhaffel en dan naar oost tot voor I K.l.station. Daar naar zuid in een bo tot de Pontweg op de hoek Redoute. Vandaar langs deze weg Ceres en daar zuidelijk omheen tot Rede. Langs de waddendijk richt Oudeschild en voor het dorp naar no< tot Mieland en daar langs tot de Sc derweg. Verder nog Dijkmanshuiz vanaf de jachthaven langs de La waalderweg tot de Veenselangw naar oost tot Dijkmanshuizen, daar Ruisdael met een uitschieter naar eendenkooi. Van Ruisdael naar zuid de sloot naar het gemaal en langs di sloot tot de waddenzeedijk. Langs dijk terug naar de haven. Bedenk nu wel dat CRM de mo lijkheid heeft om door het „vrijwill afsluiten van beheersovereenkomsi (straks wettelijk verplicht) bij een I drijfsbeeindiging een voorkeursra van koop te genieten. Ik wens nu boeren en ook het gemeentebest verder een goede nachtrust! J. D. SI boerderij „De Vrijhe Eierlai

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2