Voorwaardelijke straf: Baan niet in gevaar FILM Drievoudig vlssersjubileum ,,The missing link" Groen-Zwart Texelaars voor de balie 9onoer Creatieve rechtsvinding Jan en Jürn in De Scholerie Hinderwet ÜQQ [QQD O OOOOQQOQOO Agrarische bedrijven houden open dag SDAG 6 APRIL 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Een 21-jarige landarbeider uit De Cocksdorp moest zich vrijdagochtend voor de ilitierechter in Den Helder verantwoorden omdat hij tweemaal dronken een auto id bestuurd. De eerste maal op 27 september was de tocht tot een abrupt einde ikomen toen de verdachte met zijn auto tegen een boom botste in de Boodtlaan bij Koog. Ter zitting verklaarde de verdachte 's middags in verschillende sport- mtines bier te hebben gedronken en daarna „even te hard" de bocht in de jodtlaan te hebben genomen. Aan omstanders zou hij hebben gevraagd hem uit auto te bevrijden en toen dat gelukt was, had hij gepoogd naar huis te lopen, ren hij stond te liften langs de Postweg kwam er een politiebus aan die hem een lift if. maar niet naar huis. In het politiebureau mocht hij door het pijpje blazen dat ■middellijk groen uitsloeg. Hij zou 's middags ongeveer tien glazen bier hebben dronken. Op de vraag van politierechter mr. Jo de Haas of de verdachte zich nog in aat voelde om een auto te besturen, itwoordde hij bevestigend. Ook zei de rdachte dat bij best aan 'n bloedproef iee had willen werken, maar door ver killende oorzaken is die niet afgeno- len. Op 25 oktober was de tweede keer dat de man met drank op in zijn auto werd betrapt. Dit keer tijdens een controle en nu werd, na twee blaas- proeven, wel een bloedproef afgeno men. Die wees uit dat de man een pro millage van 1,45 alcohol in zijn bloed had. Ter zitting verklaarde hij deze Wie voor de rechter moet verschijnen regens het onder invloed van alcohol esturen van een auto, kan op ver killende manieren worden gestraft: evangenisstraf, een geldboete of ont- rgging van de rijbevoegdheid. Juist eze laatste straf herbergt het gevaar in rechtsongelijkheid in zich. Ontzeg ing van de rijbevoegdheid komt voor 9 één vee! harder aan dan voor de ider. Een rechter probeert bij het wijzen jn zijn vonnis geen onderscheid te ïaken tussen verschillende personen, één dient voor hetzelfde feit net zo Naar gestraft te worden a/s de ander, it gelijke monniken-gelijke kappen- egmsel komt duidelijk tot uiting bij het oleggen van boetes. Vooraf wordt evraagd hoeveel iemand verdient, c. q. oe hoog iemands uitkering is, welke hulden er zijn en welke vaste uit- aven. Met één en ander wordt bij het epa/en van de hoogte van de boete kening gehouden. Voor iemand die lerduizend gulden per maand verdient, omt een boete van duizend gulden under hard aan, dan voor iemand die iet tweeduizend per maand moet rond omen. Iemand met meer geld betaalt oor hetzelfde strafbare feit meer dan egene met minder geld. Dat is rechts- elijkheid. Deze rechtsgelijkheid was tot voor ort ver te zoeken bij het opleggen van lontzeggingen. Een rijontzegging, het erbod dat aan iemand wordt opgelegd m gedurende een bepaalde tijd met en motorvoertuig aan het verkeer deel nemen, treft mensen die dat motor- oertuig voor hun beroep nodig hebben eet harder dan mensen bij wie dat niet o is. Een vertegenwoordiger, vracht- /agenchauffeur, arts, taxichauffeur, wrna/ist of iemand die met landbouw- 'oertuigen in de weer is, moet nu nmaal kunnen rijden. Het is voorge- :omen dat mensen zijn ontslagen we ien s een ontzegging van de rij bevoegd- eid die hem het goed uitvoeren van un beroep onmogelijk maakte. Som- iige officieren van justitie houden in 'un eis rekening met het argument dat 'en zijn auto nodig heeft voor zijn werk Dat had u maar moeten bedenken, 'oor u met drank op achter het stuur Op eerste paasdag (11 april) treden in te Scholerie van Niek Welboren Jan en Jurn op met „Platt deutsche lieder". Bakermat van deze muziek is Oost Friesland dat vlak over de grens met de provincie Groningen ligt. Tussen Oost Friesland en Groningen bestaan van oudsher intensieve contacten, vooral door trektochten van losse arbeids krachten (Hannekemaaiers en Kiepke- rels) die zich van de grens niet veel aantrekken. Het plat Duits lijkt meer op Nederlands dan op Duits en vooral de ging zitten", wordt dan gezegd. Ande ren laten het hebben van een vaste werkkring wél zwaar wegen en zetten de rijontzegging om in een voorwaar delijke rijontzegging. Beide oplossingen zijn weinig bevre digend. Ze betekenen een benadelen c.q. een beoordelen van degenen die hun auto nodig hebben ten opzichte van anderen. Het is daarom verheugend dat men er in de rechtspraak in is geslaagd een oplossing te vinden voor althans een deel van de delinquenten die hun rijbe wijs in hun werk nodig hebben. Dat bleek vrijdagochtend duidelijk in de zaak tegen een 21-jarige Texelse landarbeider die voor moest komen omdat hij twee maal dronken achter het stuur was gekropen. Wanneer hij geen trekkers en landbouwvoertuigen zou mogen bestu ren, zou hij zeker ontslagen worden. Een ontzegging opleggen waarbij hij wel met landbouwvoertuigen mag blijven rijden is niet mogelijk. De strafwet biedt slechts de mogelijkheid van ontzeg ging voor het besturen van élle motor voertuigen. Daarom werd door de offi cier van justitie mr. L. A. Punt de volgende oplossing aangedragen. De landarbeider werd veroordeeld tot een voorwaardelijke rijontzegging van acht maanden met een proeftijd van twee jaar. Dat betekent dat wanneer hij binnen die twee jaar nog eens dronken achter het stuur kruipt, hij acht maan den geen enkel motorvoertuig mag be sturen. Aan deze gewone" voorwaar delijke straf verbond de officier echter een bijzondere voorwaarde. Tijdens de eerste acht maanden van de twee jaar durende proeftijd mag de verdachte geen auto besturen. Het besturen van landbouwvoertuigen in verband met het uitoefenen van zijn werk blijft dus toe gestaan. Op deze wijze betekent de straf geen gevaar voor zijn werk en komt toch even hard aan als bij mensen die geen auto nodig hebben voor hun werk. Zou de landarbeider binnen de eerste acht maanden toch een auto besturen of binnen twee jaar weer dronken achter het stuur zitten, dan gaat de gewone ontzegging in waarbij ook geen land bouwvoertuigen mogen worden be stuurd. De veroordeelde heeft het be houd van zijn baan dus geheel in eigen hand. Een staaltje van creatieve rechts vinding die de afgelopen tijd wel meer is toegepast en die binnen de vaak starre en weinig vindingrijke rechtelijke macht een gunstige uitzondering vormt. altijd zo zou zijn, dan zou iedereen in een café die meer dan twee pils op heeft bloeddoorlopen ogen moeten hebben. Er moet echt wel heel wat gebeuren voor je waarneembaar bloeddoorlopen ogen hebt", aldus de advocaat. Van Utenhove was het volkomen eens met de eis van de officier. Door de bij zondere voorwaarde bij de voorwaar delijke rijontzegging zou de verdachte op landbouwmachines kunnen blijven rijden. Verder zei de advocaat nog dat gevangenisstraf, al dan niet in voor waardelijke vorm bij de marine op grote weerstand zou stuiten. De politierechter vonniste conform de eis van de officier. overeenkomst tussen Oost Friesisch en plat Gronings is frappant. Veel oude liedjes en melodiën zijn aan beide zijden van de grens bekend. Jan en Jürn Cornelius zijn rasechte Oost Friezen. Naast oude traditionele liedjes, brengen ze ook eigen composities, alles in het Oost Friese dialect. Ook mensen die geen Duits kennen zullen de teksten gemakkelijk kunnen volgen. In februari van het vorige jaar verscheen een derde elpee van het duo. Jan speelt gitaar, fluit, thinwhistle en mondharmonica. Jürn gitaar, concertina harmonium, alt fluit en mondharmonica. Beiden zingen tijdens hun optredens De avond in de Scholerie begint om 20.30 uur. tweede keer veel minder te hebben ge dronken dan de eerste keer. Eerst had hij twee pils gedronken, vervolgens twee uur lang Spa groen en vlak voordat hij wegging had hij zich laten overhalen nog vijf pilsjes te nemen. De rechter achtte zeven pilsjes aan de lage kant voor een dergelijk promillage, waarna de verdachte toegaf dat het er misschien ook wel negen waren geweest. Voetbalclub De verdachte was nooit eerder met justitie in aanraking geweest. Op de vraag van de rechter waarom hij dan nu opeens tweemaal in de fout was gegaan antwoordde hij dat er nogal wat pro blemen thuis waren, die hij met behulp van de drank had pogen te vergeten. Verder was hij juist lid geworden van een nieuwe voetbalclub. ,,Je trekt dan een beetje met die jongens op en je wilt stoer doen." De verdachte zei verder nog dat hij zijn rijbevoegdheid nodig heeft voor het besturen van landbouwvoertuigen. Als hij die niet meer zou mogen besturen zou hij zeker ontslagen worden. De advocaat van de verdachte mr. W. van Utenhove wilde nog even ingaan op de persoonlijke moeilijkheden. Hij vroeg of het met beter zou zijn als de ver dachte, die nu nog in het ouderlijk huis woont, zelfstandig woonruimte zou zoeken. ,,Dat wil ik best, maar de wo ningnood op Texel is vreselijk groot. Je vindt nergens iets", zei de verdachte. De rechter vroeg hierop of hij zich als woningzoekende had laten inschrijven ,,Dat met", antwoordde de verdachte, ,,dat heeft totaal geen zin. De enige kans die je dan maakt is om in een bejaardenflatje geplaatst te worden." Sollicitatie In antwoord op verdere vragen van zijn advocaat zei de verdachte bij de marine gesolliciteerd te hebben en dat de uitslag van die sollicitatie mede af hankelijk zou zijn van het vonnis. Officier van justitie mr. L. A. Punt achtte in zijn requisitoir de ten laste gelegde feiten wettig en overtuigend be wezen. Van de problemen van de verdachte was hij niet bijzonder onder de indruk. Problemen heeft ieder mens. Ik denk dat het bij deze verdachte niet zo erg de pan uitrijst. Een eigen woning is fijn natuurlijk, maar daarmee zou de verdachte ook veel meer geld kwijt zijn dan hij nu als kostgeld moet betalen." In de problemen zag de officier daarom geen aanleiding zich te beperken in zijn eis. Wel telde bij hem zwaar dat de verdachte zijn rijbevoegd heid nodig heeft voor zijn werk. Op grond hiervan eiste hij een voorwaar delijke riiontzegging van acht maanden met een proeftijd van twee jaar. Als bijzondere voorwaarde verbond hij hier aan dat de verdachte in de eerste acht maanden van zijn proeftijd geen auto's, maar slechts landbouwvoertuigen voor de uitoefening van.zijn beroep mag be sturen. Op deze wijze hoeft de ver dachte niet ontslagen te worden. Verder eiste de officier een boete van ƒ1000, waarvan ƒ500,— voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Alles of niets De milde eis van de officier gaf de advocaat van de verdachte mr. W. van Utenhove weinig reden er fel tegenin te gaan. Bij drankzaken is het voor de raadsman alles of niets", zei hij. ,,ls het bewijs rond dan kun je slechts pleiten voor een verlichting van de strafmaat; is er een foutje gemaakt dan dient vrij spraak te volgen. Ik heb geen fouten in het proces verbaal geconstateerd. Ik kan daarom de officier geruststellen dat ik niet met verrassingen kom", zei Van Utenhove die het requisitoir van de offi cier erg genuanceerd noemde. Van Utenhove vond het voor zijn cliënt pleiten dat deze zo eerlijk was geweest na de aanrijding langs de openbare weg naar huis te lopen, waar de politie hem had aangetroffen. Wan neer hij zo handig was geweest zich schuil te houden, totdat er van drank niets meer te bespeuren zou zijn, had hij op dit punt geen moeilijkheden ge kregen. Over het proces verbaal zei Van Utenhove: ,,ln een proces verbaal staat altijd dat de verdachte bloeddoorlopen ogen had. Die frase kunnen ze zo langzamerhand wel voordrukken op de betreffende formulieren. Als dit echt Weigering vergunning, bekendma king artikel 31 wet ABM. Op de aanvraag van de heer J. W. G. Pels Rijcken om een hinderwetvergun ning voor een propaangastank aan de Herenstraat 29 te Den Hoorn is negatief beschikt. Het weigeringsbesluit ligt op het ge meentehuis, kamer 209, ter inzage van 6 april tot 6 mei 1982. De tijdstippen waarop inzage verkregen kan worden zijn: op werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur; op maandagavonden van 19.30 tot 22.30 uur. Beroep is mogelijk voor de aanvrager, de adviseurs en degenen die tijdig bezwaar hebben aangetekend tegen de aanvraag om vergunning. Tevens is beroep mogelijk voor enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het be roepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden gezonden aan de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500ES Den Haag. Tot 6 mei 1982 kan tegen deze beschikking beroep ingesteld worden. Nadere informatie is te verkrijgen bij de afdeling algemene zaken van de ge meentesecretarie (telefoon 02220-3041, toestel 145). Uitgaande van de tegenwoordig alge meen aanvaarde theoriën over het ont staan van de aarde en het leven, laat Picha, de maker van deze film ons het boek Genesis en de evolutie in een nieuw en satirisch licht zien. Hij oppert de gedachte dat de mens in de loop van de evolutie slechts een hinderpaal was, een lastpost en een verliezer, zo dom dat vergeleken met hem een weekdier een hoog ontwikkeld wezen was. De mens moest eerst zien hoe de andere dieren copuleerden om de wetten van de vermenigvuldiging en het in stand houden van de soort te leren. Samen levend in een groep soortgenoten, die stenen aten (of elkaar) was de mens niet in staat om zich goed voort te bewegen, laat staan om te jagen of op een andere doeltreffende wijze in zijn levensonder houd te voorzien. Maar toen de grauwe, plompe, domme mens eindelijk had geleerd op primitieve manier te copule ren, geschiedde er op een goede dag opeens een wonder. Er werd een roze baby geboren, de eerste die werkelijk aan de huidige mens deed denken en de naam O kreeg. Deze O was de ont brekende schakel in de evolutie van de mensheid. Struikelend en opstaand, geleid door de reuze vogel Igua, die zich tot het roze wezentje aangetrokken voelde, leerde O stap voor stap tijdens het beleven van de merkwaardigste avonturen een weg te vinden in de oer wereld, die bevolkt werd door de vreemdste schepselen, die ooit hebben bestaan. Zo leerde O zich in die oer wereld te handhaven en de stamvader te worden van de huidige mensheid die gezien haar afstamming van zeer pri mitieve wezens ondanks haar intelli- gentie nog steeds in staat is de vreemd ste dingen te doen, zoals het voeren van oorlog en het elkaar vernietigen. Jean Paul Picha, de Belgische teke naar van deze film is 39 jaar oud en heeft de nog onlangs in de nachtvoorstelling geprolongeerde Tarzoon op zijn naam staan. „The missing link" is donderdag te zien in de serie Filmganger. Drie vissers die ongeveer gelijktijdig 25 jaar in dienst zijn van een visserij bedrijf, dat is geen alledaags jubileum. Toch is zoiets gebeurd bij het visserij bedrijf C. Vonk en Zonen te Oosterend en het is niet ongemerkt voorbijgegaan. De jubilarissen waren de heren Arie Vonk, Cornelis Dirk Vonk en Cor de Wolf die er 25 jaar samenwerkings verband op de kotter hadden opzitten. Het gedenkwaardige feit is gevierd met een diner in het Havenrestaurant van 't Horntje, samen met de familie en alle opvarenden met echtgenotes. Arie Vonk en Cornelis Dirk Vonk varen beiden op de TX 1 en Cor de Wolf op de TX 2. Ze traden destijds in dienst bij de firma W. van der Vis en Zn., het bedrijf dat in 1960 eigendom werd van C. Vonk. De term ,,in dienst treden" is feitelijk onjuist. De vissers oefenen hun beroep min of meer zelfstandig uit volgens het maatschapscontract en er wordt dan ook liever gesproken van „samenwer kingsverband." Tijdens het diner voerde de heer C. Vonk het woord, waarbij hij onder meer wees op de grote veranderingen die zich de afgelopen 25 jaar bij de visserij hebben voorgedaan. Het zijn lang niet allemaal veranderingen ten gunste. Vroeger was de visser vrij man, tegen woordig heeft men te maken met maat regelen als quotering en is het welhaast gewoon dat de Engelse marine voor controle aan boord komt. Positief ver anderd zijn de omstandigheden waar onder de visser z'n werk moet doen.Met name de opzoek-sorteermachine (on langs op de TX 1 aangebracht) hebben het werk zeer veraangenaamd. Mede op grond daarvan hoopte Vonk dat hij nog een tijdje op de jubilarissen zou kunnen rekenen. Op nare dingen die in het verleden ook wel zijn gebeurd wilde Vonk niet ingaan. Voor hem was de grote inzet en de goede samenwerking van de jubilarissen reden tot grote te vredenheid. Ook werd gesproken door zoon Arie Vonk die zijn gelukwens op rijm had gezet en onder meer naar voren bracht dat het drietal ,,een hoop had gepresteerd met weinig tumult". De heer C. Vonk gaf het drietal een envelop met inhoud en Arie Vonk overhandigde ieder een pen met inscriptie. Werksfeer en verdiensten zijn blijkbaar goed op de kotters van Vonk want er is nog een opvarende die er al meer dan 20 jaar samenwerkingsverband heeft opzitten: Kees Daalder. Op de foto de drie jubilarissen van zaterdag met de res pectievelijke echtgenotes. Die echtge notes moesten er beslist bij want het vissersberoep heeft ook voor de thuis blijvende vrouwen bijzondere con sequenties. Op zaterdag 17 april houden enkele Texelse boerderijen open huis. Het be treft een initiatief dat is genomen namens de vier standsorganisaties, naar voorbeelden elders in het land. Men wil een zo groot mogelijk publiek in de gelegenheid stellen kennis te nemen van de inrichting en gang van zaken op ver schillende agrarische bedrijven. Onder „burgers" bestaan vaak nog merkwaar dige vooroordelen en misverstanden over het reilen en zeilen van agrarische bedri[ven. Er is op de genoemde zaterdag keus uit diverse soorten bedrijven. Van 10.00 tot 12.00 uur is men welkom op het schapenbedrijf van W. J. Bakker „Breemhove", Hemmerweg 22 bij Den Hoorn en het veehouderijbedrijf met kaasmakerij van Witte, „Wezenspyk", Hoornderweg 27. Van 14.00 tot 16.00 uur staat de deur open bij K. Eelman „Wiljo", Schorrenweg 19, 't Noorden (gemengd bedrijf met schapen en koeien) en de gebr. Schraag, „Molen- zicht", Schorrenweg 37, 't Noorden (een bedrijf waar alleen rundvee wordt gehouden).

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5