Boeren in waterland evalueerden problemen beheersovereenkomsten Nieuwe zaal geopend met professioneel toneel Uit het handelsregister Schietoefeningen UDI en St. Jan speelden: „De natuur regelt alles" De Slufter is weer schoon PINSDAG 6 APRIL 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Wat dat laatste betreft werd duidelijk dat je toneel niet alleen met ogen en oren kunt volgen, maar ook met het reukorgaan. Kennelijk was de vis niet zo vers als Werd gesuggereerd. Die mooie aankleding geldt ook voor de decors. Met meubels van het Antiekhuisje slaagde men er in een fraaie huiskamer van een Engelse lord te creëeren. Met vrij eenvoudige middelen werd op het zelfde toneel 'n geloofwaardig tropisch eiland neergezet. Bij de aankleding mag je ook de staf rekenen die het huis houden deed in het huis van Lord Loam. Tot die staf behoorden Netty Jongejan, Frans van Sambeek, Peter Ampt, Dou- we Beijert, Sietske Bakker, Marianne Zegers, Gusta Linneman, Gooitzen Kedde, Jouke Jansma, Roelie Bakker, Rieke van Dijk, Arno Smit, Jan Willem van Zeijlen en Bart Wendrich. Stuk voor stuk keurig aangekleed als diensters en huisknechten. Een heel mooi gezicht toen die met z'n allen op het toneel stonden. Anneke Rienks en Juul Swart- hof moeten het met de grime ook behoorlijk druk hebben gehad. Niet alleen vielen er zoveel mensen te gri meren, maar bij een aantal moest be duidend meer dan alleen het gezicht geschminkt worden. De schipbreuke lingen hadden na twee jaar op het eiland immers bruine armen en benen gekre gen. Dankzij de grimeuses kwam dat keurig uit de verf. De kledingadviezen waren gedaan door Rini Rijk-Koster, de zorgvuldig uitgekiende belichting was in handen van Jaap van Vooren, in de technische commissie werken Kees Witte, Wop Rienks, Wim Smit, Kees Geense, Flans Strick, Rob Jongejan, Gooitzen Kedde en Kees Koorn. Cou peuses waren Tiny Koopman, Loes Smit en Netty Jongejan en gesouffleerd werd door Gerda Arendsman. Blijft tot slot de vraag in hoeverre de nieuwe toneelzaal van hotel De Linde- boom-Texel geschikt is voor toneel. Die vraag kan positief beantwoord worden. De akoestiek is goed en de spelers waren tot achter in de zaal te verstaan. De ruimte is groot genoeg om een flink aantal bezoekers toe te laten. De spelers kunnen op het grote toneel goed uit de voeten. Een fijne zaal derhalve, met één nadeel en dat is dat de vloer geen verloop heeft, zodat mensen op de achterste rijen weinig zien door degenen die voor hen zitten. Omdat de zaal echter ook voor andere doeleinden wordt gebruikt, kon dit niet anders. Overbodig positie als butler terug zal komen, is het zijn liefde voor zijn vaderland dat hem graag naar Engeland terug doet gaan. De laatste scene speelt zich weer af in de kamer van Lord Loam. Alles is weer bij het oude. Maar nadat Crichton op het eiland de baas is geweest is er toch een enigszins gespannen situatie ont staan. Crichton besluit dat ook ontslag te nemen. De glansrol in dit stuk waaraan net zoveel spelers van St. Jan als van UDI meededen was zonder meer weggelegd voor Aris van Zeijlen. Hij was de butler Crichton en wist van deze rol een indrukwekkend geheel te maken Zeer vormelijk, afgemeten en stoïcijns speel de hij deze rasbutler die eenmaal op het onbewoonde eiland over grote leiding gevende capaciteiten beschikt. Het ogenblik waarop hij zich in een soort koningsgewaad hulde en zich gereed maakte voor het huwelijk met lady Mary (Toke Graaf) was tegelijkertijd het mo ment waarop de schipbreukelingen van het eiland werden gehaald. Een dra matisch hoogtepunt waaraan Van Zeij len zeer goed gestalte gaf. Van koning van het eiland werd hij weer gewoon butler. Van Zeijlen had de dramatiek in dit stuk zeer goed gestalte en beheerste ook zijn mimiek uitstekend. Gordijnen Lady Mary (Toke Graaf), Lady Catha rine (Ineke Reitsma) en Lady Agatha (Lia Loef) kwamen in het begin van het stuk over als afschuwelijk verwende nesten. Toen hun vader Lord Loam had laten weten dat ze in het vervolg met één kamermeisje toe zouden moeten, was de verontwaardiging algemeen: ,,Hoe kunnen we dan weten dat het dag is als er niemand meer is om de gordijnen voor ons open te doen?" Deze meisjes wisten zich op het eiland redelijk goed aan te passen. Vooral Toke Graaf had weinig moeite met haar metamorfose van adelijk meisje naar schipbreukelinge ge stalte te geven. Haar teleurstelling toen ze werden gered" kwam zeer natuur lijk over. Ineke Reitsma (lady Catharine) bleef iets teveel het verongelijkte meisje spelen, toen haar rol eigenlijk al aangaf dat ze zich met de situatie had ver zoend. Ook Lia Loef had zich iets uit- Een stuk minder stevig was de rol van Dirk Rozenboom als dominee Treherne. Zeker, deze man was nodig om een huwelijksvoltrekking te laten plaatsvin den, maar verder kan men zich afvragen of deze rol in feite niet overbodig was. Het was niet zo'n duidelijk geprofileerde rol en Rozenboom had dan ook duidelijk moeite hem in te vullen. Omdat hij niet probeerde krampachtig iets bijzonders van deze rol te maken was zijn spel aanvaardbaar en deed geen afbreuk aan het stuk. Overbodig was eveneens Janny de Haan als Lady Brucklehurst. Ze was de moeder van Lord Bruckle hurst die voordat de perikelen op het tropische eiland begonnen, graag met Lady Mary wilde trouwen. Op het eiland ontstond er echter een relatie tussen Crichton en Lady Mary Lady Bruckle hurst voelde de mensen die op het eiland hadden gebivakkeerd na hun thuiskomst danig aan de tand en wilde weten of de standverschillen er wel goed waren gehandhaafd. Het stuk werd hierdoor een beetje ,,uitleggerig" en dat had het helemaal met nodig. Zo duidelijk was gespeeld wat er op het eiland was voorgevallen dat het publiek beslist geen behoefte had aan een uit leg. Het laatste bedrijf had dan ook veel korter gekund. Laat zien dat alles weer bij het oude is en laat daarna het doek vallen. Ofschoon de uitleg van Lady Brucklehurst niet nodig was, heeft Janny de Haan zich toch goed van deze rol gekweten. Haar lange teksten kwa men er goed uit en je hoefde er geen ogenblik aan te twijfelen dat daar inder daad een oudere adelijke dame stond die de standverschillen graag gehand haafd wilde zien, in wat voor omstan digheden dan ook. Lord Brucklehurst werd gespeeld door Hans Wendrich. Een kleine rol die door hem correct werd gespeeld. Aafke Geense speelde tenslotte de rol van Tussie, het zeer onbenullige kamer meisje dat mee gaat op reis omdat niemand anders wil. Zeer stompzinnig en ordinair komt ze over in het huis van Lord Loam, maar eenmaal op het tropische eiland kan ze zichzelf zijn en doet dan niet meer onder voor Lady Mary, Lady Catharine en Lady Agatha. Terug in Engeland is ze weer de on benullige Tussie. Aafke Geense was in deze rol goed op dreef, hoewel de overgang tussen de ene en de andere Tussie wel erg groot was. Aankleding Los van de persoonlijke verrichtingen van de spelers moet gezegd worden dat de aankleding van dit stuk uitstekend was. De schipbreukelingen op het eiland moesten zelf hun eten zien te vangen. En zo zag je iemand die op het toneel een echte kip zat te plukken, terwijl even later verse vis werd binnengebracht. De redding is nabij. Ruud Beers als Lord Loam heeft zijn muziekinstrument nog in zijn hand. To Graaf als Lady Mary was liever op het eiland blijven wonen. Aris van Zeijlen als Butler Crichton trekt zijn koningscape uit en wordt weer gewoon butler. adelijke familie blijkt zich op het eiland moeilijk te kunnen redden, terwijl juist In het eerste bedrijf van ,,De natuur regelt alles" wordt de toeschouwer een kijkje gegund in de huiskamer van Lord Loam. Een Engels edelman die er eigen zinnige ideeen op nahoudt over gelijk heid Om die ideeen in de praktijk te brengen nodigt hij eens per maand zijn hele huishoudelijke staf uit op de thee. Het personeel wordt dan als gelijke behandeld. De butler Crichton weigert aan deze maandelijkse bijeenkomsten mee te doen. Hij kent zijn plaats en blijft butler, ook als het personeel thee komt drinken. butler Chrichton zich uitstekend weet te handhaven. Hij staat op als de natuur lijke leider. Dat proces verloopt niet zomeer. Heel mooi is de scene waarin de adelijke familie zich van Crichton afkeert, maar later toch weer terugkomt omdat hij de enige is die kan koken. Zwijgend scharen ze zich om zijn vuur en aanvaarden zijn leiderschap als een natuurlijk en onvermijdelijk gegeven. ,,Baas" Zeereis Lord Loam besluit met zijn familie een zeereis te maken. Behalve de familie gaan ook dominee Treherne, de butler Chrichton en het onbenullige dienst meisje Tussie mee. Het schip waarop ze reizen vergaat en Lord Loam spoelt met zijn gevolg aan op een onbewoond eiland. In de twee jaar dat het gezel schap op het eiland woont, vindt een interessante ontwikkeling plaats. De Lord Loam en zijn familie worden langzamerhand de bedienden van Crichton. Ze spreken de voormalige butler aan met ,,baas". Op het moment dat het tot een huwelijk tussen Crichton en één van de dochters van Lord Loam lijkt te komen, wordt de familie gered door een schip. Eigenlijk vindt de adelijke familie het jammer dat aan het leven op het eiland een einde komt Crichton echter niet. Hoewel hij in Engeland weer in zijn ondergeschikte Op 15 en 16 april wordt te Breezand- dijk geschoten met 150 mm geschut van tien uur 's ochtends tot 14.00 uur 's middags. Inschrijvingen: Technische Groothan del Harry Boonstra, Wagemakerstraat 16 Den Burg. Groothandel in technische artikelen voor bouw- en installatiebe drijven. Eigenaar H. S. Boonstra, voor heen gevestigd te Midwoud. Paviljoen 3. De Koog op het strand bij paal 20. Eigenaar M. W. H. Ingelaat, Oudedijkje 8 De Koog. Modehuis Lunter BV., Warmoes straat 12, Den Burg. Kleinhandel in heren- jongens-, dames- en meisjes- bovenkleding enz. en heren- en dames mode en kleine vakantieartikelen, huis- houdtextiel, onderkleding, babygoed en woningtextiel. Directeuren H. A. H. Lunter en C. B. M. Lunter. Second Hand Rose, Kogerstraat 9, Den Burg. Detailhandel in tweede hands dameskleding en meubeltjes. Filiaal van Spelers en medewerkers van „De natuur regelt alles"kunnen opgelucht lachen. Het grote openingsstuk, de eerste co-productie van Sint Jan en firma FZegel en Zn.Parkstraat 12 16 UDI Zit erop. Den Burg. bundiger met het eilandleven kunnen verzoenen. Ruud Beers was goed op dreef in zijn rol van Lord Loam. Al eerder heeft deze toneelspeler laten blijken weinig moeite te hebben met het uitbeelden van een wat aarzelende Engelse of Schotse edelman. Uitdrukkelijk geen krachtpat sers, maar mensen die binnen het beschermde milieu van de adel hun positie kunnen handhaven, dat zijn de beste rollen voor Beers. Ook in dit stuk speelde hij de adelijke underdog heel geloofwaardig. Duidelijk kwam uit de verf dat hij op het tropische eiland niets had te vertellen. Een zeer sterke scene was waarin hij op een zelfgemaakt muziekinstrument moest spelen om de andere schipbreukelingen bezig te hou den. Dat was Beers op z'n best. De neef van Lord Loam, Ernest Woolley, was de rol van Ben Oostra. Een jongeman die thuis met een zeker air door het leven gaat, maar op het eiland niet is opgewassen tegen de dominerende Crichton. Zijn angst door Crichton voor straf met zijn hoofd in een emmer te worden ondergedompeld sprak boekdelen. Zoals gewoonlijk speelde Oostra zijn rol met overdreven en kwam geloofwaardig over. Hij was één van de spelers wiens rol het toeliet de zaal af en toe te laten lachen. Een scène uit het begin van het stuk. Het huishoudelijk personeel wordt door Lord Loam op de thee gevraagd. Alleen butler Crichton (bij de ingangdoet niet mee. Wanneer de toneeluitvoering die Rederijkerskamer UDI en Toneel vereniging Sint Jan zaterdagavond in hotel De Lindeboom-Texel ver zorgden maatgevend is voor alle toekomstige stukken die in de gloednieuwe toneelzaal zullen worden gespeeld, dat staat Den Burg op cultureel gebied veel goeds te wachten. Een spannend en origineel stuk, gespeeld in prachtige kostuums, met sobere maar functionele decors en met inzet van alle spelers die borg stond voor een avondje waar kijkgenot. Het goed op de planken krijgen van dit stuk moet een enorme klus zijn geweest voor regisseur Huib Dros. Een scene waarbij op een gegeven moment 24 mensen op het toneel staan is een monsterachtige zaak om te regisseren. Er zullen heel wat avonden voorbij gegaan zijn, voordat iedereen precies datgene deed wat hij moest doen. Dat was overigens het aardige van het stuk ,,De natuur regelt alles" van James Barrie. De mogelijkheden die het negen meter brede toneel biedt werden met dit stuk volledig uitgebuit. Scenes die in De Wielewaal niet mogelijk waren geweest, kwamen hier goed uit de verf. Ongetwijfeld een nieuwe ervaring voor de spelers maar ook voor het publiek. Ook de medewerkers die achter de schermen hebben meegewerkt aan dit stuk hebben buitengewoon knap werk verricht. Met kostuums, belichting, grime en techniek kan een stuk gemaakt en gebroken worden. Zaterdagavond was iedereen goed op elkaar ingespeeld en dat kwam het stuk ten goede. In het nationaal landschap Waterland heeft men volgens het blad Informatie en advies" van het consulentenschap voor de Rundveehouderij, weinig gun stige ervaringen met proefbeheersover- eenkomsten die op drie agrarische be drijven zijn afgesloten. Zoals bekend fungeert Waterland als proefgebied voor het uitwerken van plannen voor nationale landschappen. De uitkomsten hiervan zijn ook voor de Texelse boeren interessant. Het doel van de proef- beheersovereenkomsten in Waterland is inzicht te krijgen in de gevolgen van een aangepaste graslandexploitatie. Die ge volgen worden zowel voor de bedrijfs voering als voor het natuurbeheer be studeerd. De beperkingen in de proefbeheers- overeenkomsten hielden in dat 40% van de bedrijfsoppervlakte onder zwaar" beheer kwam en 60% onder licht" beheer. Het lichte beheer hield in dat men op het grasland tussen 1 april en 15 juni niet mocht rollen of eggen. Verder mocht men het grasland niet slepen tussen 1 april en 15 juni, behalve wan neer dit gebeurde binnen 24 uur nadat de beweiding met melkvee had plaats gevonden. Voor het land onder zogenaamd zwaar beheer golden deze regels ook, maar hier waren nog andere normen. Er mochten geen verbeteringen aange- Scouting Texel heeft afgelopen weekeinde de Slufter gereinigd met veertig verkenners en gidsen. De grote schoonmaakaktie werd gehouden als afsluiting van een milieuproject. FHet viel de aanwezige scouts op dat er dit jaar vooral veel klein afval in de Slufter lag. Vorig jaar, toen een soortgelijke aktie werd gehouden, vond men hier en daar oude koelkasten en wasmachi nes. Aan de aktie werd dit jaar ook meegedaan door acht man uit Bunnik. Degene, die meededen kregen het natuurinsigne uitgereikt. Nadat zaterdagochtend het schoon maken had plaatsgevonden werd zater dagmiddag een bezoek gebracht aan het Natuurrecreatiecentrum. Overnacht werd in het clubhuis van Scouting in Den Burg. Zondagochtend om tien uur werd het natuur- en milieuweekeinde afgesloten. bracht worden in de detail ontwatering (greppelsl of werkzaamheden worden verricht die verlaging van de grond waterstand tot gevolg zouden hebben. Van 15 april tot 15 juni mocht geen stalmest uitgereden worden, tot 15 juni diende er niet gemaaid te worden en tot 1 juni mocht men in Waterland geen beweiding toepassen met meer dan vijf dieren per hectare. Problemen De veehouders die aan deze proef meededen, hebben de vorige zomer een graslandgebruikskalender bijgehouden en ook heeft een evaluatiegesprek plaatsgevonden. Daaruit kwamen de volgende problemen naar voren. Het rondzetten van de beweiding le verde vaak grote moeilijkheden op. Doordat de beweiding in het voorjaar voornamelijk moest worden rondgezet op het gedeelte onder licht beheer, kon hier nauwelijks worden gemaaid. Verder ervoeren de boeren in Waterland dat de beweiding van schapen in het voorjaar moeilijk in te passen was. Schapen waren in Waterland echter onmisbaar omdat in de herfst en winter veel land moest worden opgeknapt" door scha pen. Het voorweiden met schapen gaf de beste resultaten, de maximum be zetting van vijf dieren per hectare was daarvoor echter aan de lage kant. Door het maaien in een ouder groei- stadium en de lage stikstof bemesting op het land onder zwaar beheer, on dervonden de boeren dat grote hoe veelheden ruwvoer die werden gewon nen, van matige kwaliteit waren. Dit maakte een gescheiden vooropslag van jong en oud materiaal noodzakelijk. Stalmest Als de stalmest na 15 juni wordt uitgereden heeft dat de volgende con sequenties. Het uitrijden van de stal mest in deze periode geeft een verho ging van de arbeidspiek. In dezelfde tijd wordt namelijk ook ruwvoeder ge wonnen. Verder wordt het weidegras op de met stalmest bemeste percelen slechter opgenomen in verband met af wijkende smaak en geur. Door het niet regelmatig kunnen uitrijden van de stalmest is een grotere mestopslag nodig. De schrijver van het artikel in het blad van het consulentschap, de heer D. M. Waaiboer. waarschuwt dat het te vroeg is om op basis van deze ervaringen conclusies te trekken. Daarvoor is meer onderzoek nodig.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7