Blanken somber over kans op dispensatie voor Beatrixschool Geen gemeentelijke bijdrage voor N.H. begraafplaats Kiusjesdagen in Panorama OUDERS IN GOEDE SFEER ROND DE TAFEL Huurverhoging sportzalen ten koste van de sport Koffieconcert in De Lindeboom Eerste deel De Mars wordt bouwrijp gemaakt Wel akkommodatie geen vereniging" ww WW1 Rayoncommissie zaalvoetbal Helicopter landde uit voorzorg Theater in de dorpen? >8 m RIJDAG 9 APRIL 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Het gemeentebestuur streeft er met kracht naar om voor de 3eatrixschool opnieuw dispensatie te krijgen, waardoor deze school nog een jaar kan doordraaien. De kans dat dit zal lukken is echter niet groot. Het verzoek om dispensatie is op 15 maart ingediend. In het idvies dat de inspecteur erbij voegt, zal echter worden gewezen op iet feit dat zich tegenwoordig een dependance van de Helderse om-Kompasschool op Texel bevindt waarheen lom-leerlingen worden verwezen. Daardoor zou de Beatrixschool nog maar enkele leerlingen jverhouden en niet kunnen blijven voortbestaan. De oudercommissie van de Beatrix- hool voert momenteel krachtige actie mdat laatste te voorkomen. Zij willen Ik- en lom-leerlingen in de Beatrix- :hool bij elkaar houden en worden ingemerkt als een school voor speciaal iderwijs. waarin lom. mik en kinderen et andere leermoeilijkheden gezamen- k onderwijs krijgen. Wettelijk is dat lans niet mogelijk, hoewel landelijk wel ikele experimenten met dergelijke ge- tegreerde scholen gaande zijn. Het gemeentebestuur houdt er reke- ing mee dat deze actie vergeefs zal jn Dat betekent dat de Beatrixschool phoudt te bestaan en dat de lom- erlingen van deze school (het meren- eell naar de Kompas-dependance zul- >n gaan. De Kompas-school heeft laten lijken bij de selectie van lom- en mlk- lerlingen niet al te kinderachtig te jllen zijn: zij wil een breed opname- eleid hanteren. Maar ook dan zullen iteindelijk nog enkele „echte" mlk- lerlingen overblijven die niet op de ompas-dependance terecht kunnen en us op Den Helder zijn aangewezen, lat laatste vinden de ouders van de eatrixschool onaanvaardbaar en het is et voornaamste argument van hun erzet tegen deze gang van zaken op Texel De bezwaren zouden voor een deel uit e weg zijn geruimd als ook de mlk- ierlingen op een of andere manier op 'exel onderwijs zouden kunnen blijven rijgen. Ook de ouders van de Kompas- ependance zouden een dergelijke op- issing toejuichen en hebben laten reten actie in die richting graag te rillen ondersteunen. Uit eigen directe raarneming weten zij dat het dagelijks heen en weer reizen van jonge kinderen naar Den Helder met veel misere ge paard gaat en schadelijk is voor de leer prestaties. Om de tafel Hoewel het waarschijnlijk is dat de Beatrixschool ook zonder de Kompas dependance zou verdwijnen, ligt het voor de hand dat sommige Beatrix- ouders de Helderse dependance hebben ervaren als een onwelkome concurrent, wat ook bleek uit de toon van ad vertenties die onlangs verschenen. Een slechte verhouding tussen de verschil lende groepen ouders is echter schade lijk voor het streven naar wettelijk ge regeld speciaal onderwi|s op Texel. Mede daarom werd dinsdagavond j.l. in het raadhuis een bijeenkomst gehouden van de oudercommissie van de Beatrix school en het bestuur van de Vereniging van Lom-ouders Texel (VLOTI onder voorzitterschap van wethouder F. Blan ken en tevens bijgewoond door me vrouw Stoer (llerkracht Beatrixschool) en Van de Snepscheut (leerkracht Kom pas-dependance). Bij dit contact werd de hele Texelse buitengewoon onder- wijs-problematiek nog eens op een rijtje gezet en werden in goede sfeer de diverse (on)mogelijkheden onder ogen gezien. Verschillen van opvatting wer den niet onder de tafel gepraat. Duidelijk werd dat de ouders die hun kind op de Helderse dependance hebben zitten, er niets voor voelen om hun kind alsnog naar de Beatrixschool te sturen. In tegendeel: de (noodgedwongen) komst van de nu op de Beatrixschool zittende lom-kinderen juichen zij toe omdat het oude ideaal (een levensvatbare Texelse lom-school) daardoor dichterbij komt. Door de komst van de lom-leerlingen van de Beatrixschool zou de dependan ce tweeklassig kunnen worden, maar tevens wil men een regeling om de mlk- leerlingen op Texel blijvend op te vangen. Brief Het streven van de Beatrixouders is tot dusver uitsluitend gericht op het behoud van de Beatrixschool als insti tuut waar zowel mik-, lom- en zmok- kinderen welkom zijn. De meest recente actiedaad was het verzenden van een brief aan staatssecretaris Hermes van onderwijs. Daarin wordt verteld dat er naast de 15 leerlingen tellende Beatrix school op Texel nu ook een 16 leerlingen tellende dependance van de Helderse Kompas-school is. Gesteld wordt dat voor een zelfstandige Texelse mik- Zondag 18 april kan de akoestiek van Ie schouwburgzaal van hotel De Lin- leboom-Texel voor het eerst beoor- leeld worden. Dan treedt het Helders (amerorkest onder leiding van Richard -leuckeroth van Essen op in de nieuwe raai met een programma van o.a. Mo- :art. Ravel en Fischer. Het betreft een loffieconcert dat om 12.00 uur begint. De entree is f5CJP-ers en houders /an Pas 65 betalen F2.50. Het Helders Kamerorkest bestaat uit amateurs dat evenwel in de kop van Noordholland een flinke bekendheid geniet en wordt door de variatie in muziekkeuze al regelmatig een amateur symfonie-orkest genoemd. Niet het hele orkest (30 musici) komt de achttiende naar Texel. Enkele onderdelen zoals het koperkwintet en het houtblaasseptet zullen niet spelen omdat het ingestu deerde niet past in de opzet van een koffieconcert: een kort en bondig pro gramma. De gemeente zal geen bijdrage van F1500,— per jaar geven voor het onder houd van de begraafplaats bij de Her vormde kerk van Oosterend. Het kerk bestuur had om een dergelijke subsidie gevraagd als compensatie voor het feit dat de gemeente bij Oosterend een nieuwe algemene begraafplaats heeft gesticht waardoor de inkomsten (aan grafrechten e.d.) voor het N.H. kerk bestuur danig zijn teruggelopen. De begraafplaats rond de kerk van Oosterend is vol, wat voor de gemeente destijds reden was om een nieuwe begraafplaats aan te leggen. Het kerk bestuur heeft toegezegd te zullen sti muleren dat zoveel mogelijk van de nieuwe begraafplaars gebruik wordt ge maakt. Dat heeft het gewenste effect gehad. Er wordt rond de kerk nog maar weinig begraven en dan nog alleen in reeds bestaande familiegraven. Dat op het oude kerkhof nauwelijks nog mogelijkheden zijn bleek uit het feit dat het gemeentepersoneel dat hier tegen kostprijs de werkzaamheden uit voert, af en toe stuitte op stoffelijke resten die nog niet geheel verteerd wa ren. B en W vinden dat de nieuwe algemene begraafplaats is aangelegd uit overwegingen van volksgezondheid. De kerk kan daaraan niet het recht op com pensatie wegens verminderde inkom sten ontlenen en moet de exploitatie van de NH begraafplaats met eigen mid delen zien rond te krijgen. Van ambtelijke zijde is er nog wel op gewezen dat het gemeentebestuur soe pel zou moeten zijn in deze omdat de begraafplaats van de Oosterender kerk een monumentaal karakter heeft en voor verval moet worden behoed. Ook zou in aanmerking moeten worden genomen dat het kerkbestuur op ver zoek van de gemeente heeft gestimu leerd dat zoveel mogelijk op de nieuwe begraafplaats wordt begraven. „Door deze welwillendheid wordt het kerk bestuur nu financieel gestraft." Het college heeft dit argument echter niet sterk genoeg gevonden. In verband met de op handen zijnde uitvoering van bouwplannen in het nieuwe bestemmingsplan Den Burg „De Mars" (o.a. 38 woningwetwo ningen van de Woningbouwvereniging Texel) zal binnenkort worden begonnen met de aanleg van riolering, straten en waterpartijen. Aldus ontstaat een bouwterrein ter waarde van f2,4 mil joen. school en voor een zelfstandige Texelse lom-school onvoldoende leerlingen zijn. Op de Beatrixschool worden zowel mlk- als lom-kinderen opgevangen tot volle tevredenheid van de ouders, die aan een kleine Texelse lom/mik school de voor keur geven boven een grotere Helderse meer gerichte onderwijsinstelling, te meer daar integratie van lom- en mlk- onderwijs door deskundigen niet meer als verwerpelijk wordt gezien. De staatssecretaris wordt om medewerking gevraagd bij het stichten van zo'n ge combineerde school die volgens de briefschrijvers te verkiezen is boven een Helderse dependance. Als argumenten worden genoemd dat een dependance met volle klassen moet draaien, terwijl bij een geïntegreerde school kleine klassen juist gunstig zijn. Ook wordt het niet denkbeeldig geacht dat door gebrek aan leerlingen of andere oorzaken de dependance wordt opgeheven. Op de bijeenkomst van de twee groepen ouders werd afgesproken dat de contacten op ouderniveau tussen Beatrixschool en Kompasschool blij vend zullen zijn. De eerstvolgende bij eenkomst wo'dt belegd zodra de be slissing bekend is inzake de dispensatie voor de Beatrixschool. Sportraad over atletiek ,,Het is voor mij een raadsel waarom Texel nog geen atletiekvereniging heeft." Dit zei penningmeester van de sportraad J. Huigens maandagavond tijdens de bestuursvergadering van deze instatie er op wijzend dat de accom modaties voor het beoefenen van atle tiek rondom het Boysveld gerealiseerd zullen worden. Hij zei dat het hardlopen op Texel veel belangstelling geniet maar een vereniging heeft het nog niet opge leverd. In het verleden zijn er ook plannen geweest om andere sectoren in de atletiek zoals discuswerpen, hoog springen, e.d. onder de aandacht te brengen maar er was altijd kritiek dat er geen accommodatie en geen profes sionele trainer beschikbaar was. Die accommodatie komt er nu en in de sportraad werd ook de mogelijkheid besproken een vaste functionaris voor atletiek en gymnastiek aan te stellen. Dat kan de gemeente niet betalen en daarom zal een aanvraag ingediend worden voor een zogenaamde STK functie (Sport Technisch Kader) zoals ook Jitze Beintema is aangesteld voor het jeugdvoetbal op Texel. Bij de aanvraag moet ook een ,,atletiek-plan" worden ingediend. ,,Op Texel gaat het erg goed met de STK mensen maar het ontbreken van een vereniging kan een flink minpunt zijn voor de toewijzing van een kracht", aldus Huygens. Het is bepaald niet zeker of er een trainer komt, maar de mogelijkheid is veel groter als een atletiekclub wordt opge richt. Een STK-kracht wordt het eerste jaar voor honderd procent door het rijk betaald, het tweede jaar voor tachtig procent en alle overige jaren voor zestig procent. Besloten werd een brief te schrijven naar de verenigingen die zijde lings met atletiek bei. ->kken zijn en mensen uit het ,,marathon"-wereldje te benaderen. ,,Dat atletiekplan moet er komen" zo was de algehele mening van de sportraad. Een oude traditie is deze week in jeugdherberg Panorama in ere hersteld. Werden ze vijftien jaar geleden bij het afschaffen nog aangeduid a/s werk kampen met de nieuwe titel kiusjesda gen blijkt het principe hetzelfde: jonge ren verblijven gratis in de Texelse jeugd herberg en verrichten ,,als dank" enkele werkzaamheden. In vier dagen tijd zijn op Panorama enkele verfraaiingen aan gebracht door twintig jongeren in de leeftijd van zestien tot twintig jaar. Op de speelweide werden twee terrassen met windschermen aangelegd, op de binnenplaats werd een rotstuin met een groot tegel-schaakbord aangebracht en de jeugdherberg heeft dankzij het harde werken van de jongeren nu ook enkele picknicktafels en banken. ,,Het zijn klusjes die niet persé door vakmensen uitgevoerd moeten worden en wij ont dekten onder onze bezoekers een toe nemende belangstelling om mee te hel pen (het corvee is enkele jaren geleden afgeschaften daarom komen we terug met een oud fenomeen", aldus Arie van Hardeveld, beheerder van Pa norama. De kiusjesdagen hebben vol gens zijn zeggen niets te maken met dreigende subsidiekortingen van CRM maar niet ontkend wordt dat het een vrij goedkope oplossing is om enkele wen sen te realiseren. Het idee viel in goede aarde bij potentiële jeugdherbergbezoe kers. Er werden kiusjesdagen georgani seerd in vier jeugdherbergen en vele honderden meldden zich aan, waarvan er slechts tachtig geplaatst konden worden. In verband met de paasdrukte kunnen niet meer gratis bedden worden afgestaan en bovendien wilde de tech nische staf bestaande uit Hardeveld, Johan Hoogerheide en Hans Tac aan de slag met een werkbare groep.Deze groep krijgt niet alleen gratis onderdak en eten maar ook wordt, vooral in de avonduren, een educatief en ontspan nend programma aangeboden bestaan de uit o.a. nachtwandelingen, excur sies, toneel en creatief spel. De jongeren mochten een voorkeur voor een bepaal de jeugdherberg uitspreken en het ge mêleerde gezelschap uit alle hoeken van het land verkoos Texel vaak op aan dringen van kennissen of het betrof een hernieuwde kennismaking. Eén jongen vertelde ons al voor de vijftiende keer op Panorama te verblijven en de klusjes- dagen als een welkome besteding van zijn paasvakantie te zien. ,,Het is lekker goedkoop, je ziet wat van het eiland en ik wil wel meehelpen in deze jeugd herberg". Gezien positieve reacties ziet het er naar uit dat de kiusjesdagen op Panorama weer een jaarlijks gebeuren zullen worden. Op de foto het aanleg gen van de rotstuin op de binnenplaats. I Hat Hak/ars kamerorkest. op daia foto in repetitie bijeen, komt achttien april neer Texai voor een koffieconcert. De dorpscommissie van De Koog haalt zaterdag oud papier op. Men wordt verzocht dit papier om tien uur gebundeld op de stoep te zetten. Ook Scouting Texel haalt zaterdag oud papier op. In Den Burg zijn deze keer de volgende straten aan de beurt: Schilderend, Emmalaan, Keesomlaan, Haffelderweg, Ada van Hollandstraat, Elemert en de Pieter van Cuyckstraat. Men wordt verzocht het papier voor tienen gebundeld op de stoep te zetten. Een helicopter van de Helderse mari ne heeft dinsdagmiddag een voorzorgs landing gemaakt in een weiland nabij Nieuweschild. De temperatuurmeter van het toestel was defect, waardoor de bemanning niet verder durfde te vlie gen. Met een andere helicopter werd een nieuwe temperatuurmeter gebracht die onmiddellijk gemonteerd werd. Om kwart over vijf konden beide toestellen weer opstijgen. De bemanning van de eerste helicopter was op zoek naar de nog vermiste piloot van een helicopter die enkele dagen geleden in het Malzwin in de Waddenzee stortte. Overigens was het toestel dat nu bij Nieuweschild land de niet van hetzelfde type dat is neer gestort. Het neergestorte toestel was een Lynx, het toestel dat problemen had met de temperatuurmeter een SA 14B. De KNVB rayoncommissie zaalvoet bal heeft bij de sportraad middels een brief geprotesteerd tegen de door deze instantie voorgestelde huurverhoging voor sportzalen van tien procent. Het rijk heeft toestemming gegeven de huren dit seizoen met vier procent te verhogen, maar door de sectie SRLO en de sportraad is aan de Welzijnsstichting (en uiteindelijk B en W) geadviseerd hier tien procent van te maken. Dit besluit noemt de rayoncommissie ,,een sport raad onwaardig". ,,U dient de belangen van de Texelse sporters te behartigen en met een dergelijke verhoging moeten wij straks weer naar de gemeente om meer subsidie", aldus de brief van de rayon commissie. In de brief stelt secretaris J. W. Boon dat de zaalvoetbalverenigingen dit sei zoen 1300 gulden meer moeten gaan betalen boven de 600 gulden bij vier procent verhoging. De rayoncommissie noemt het „onbegrijpelijk" dat de sportraad zich niet houdt aan de lande lijke richtlijnen. J. Huigens gaf na het voorlezen van de „boze" brief een uitleg waarom de sportraad een forse huur verhoging heeft geadviseerd. „De sport moet laten zien dat ze bij wil dragen in de tekorten", aldus Huigens. De sport raad is niet akkoord gegaan met de vier procent omdat de sportverenigingen een subsidiekorting boven het hoofd hangt zoals is aangegeven in het jaar programma 1982. Bovendien zijn de energieprijzen van de sportaccommo daties flink gestegen en hier is in de be groting voor dit jaar geen rekening mee gehouden. Deze dreiging van financiële tekorten zal door middel van subsidie korting dus op de verenigingen verhaald moeten worden en de sportraad is van mening dat dit ook opgelost kan worden door een extra huurverhoging. Voor waarde is wel dat de uiteindelijke op brengst van deze tariefstijging weer gebruikt zal worden in de sportsector. „We gaan niet inleveren voor anderen." Een andere reden om meer huur te vragen is het feit dat op geen stukken na werd voldaan aan de landelijke richtlij nen waarbij verenigingen 40 procent van alle kosten krijgen toegerekend in zaal- huur. Als de tien procent verhoging wordt aangenomen en goedgekeurd door het ministerie van economische zaken betalen Texelse verenigingen 38,1 procent van de totale zaalkosten. Ver ontwaardiging werd uitgesproken over het feit dat de rayoncommissie een brief schrijft terwijl men vertegenwoordigd is in de sportraad. Die vertegenwoordiger is echter zelden of nooit aanwezig. „Een gemiste kans voor deze heren, want nu is het mosterd na de maaltijd." De in Noordholland al zeer bekende theatergroep ,,8 October" wil graag in de dorpen Oosterend, Den Hoorn en De Waal voorstellingen spelen van het zelf gemaakte toneelstuk Vandaag regent het". Het verhaal handelt over ver anderingen op het platteland zoals de ruilverkaveling e.d. (de landschapspark- problematiek is waarschijnlijk nog niet in het stuk verwerkten de Welzijns stichting zal bij de dorpscommissies polsen of er belangstelling voor dit pro fessionele en sterk op de regio gericht toneel bestaat. A/s dat het geval is, zal de entree f4, bedragen en vraagt de theatergroep een risicogarantie van de gemeente van f450,—.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5