A43ENIA 1 1 mm 1 w Er wordt veel gedaan voor uw hart Elvi Couture 1 I1 J i bijvoorbeeld revalidatie f LAND f BOUW KRUISWOORDPUZZEL Laat uw hart spreken Gemeente weigert klandestiene bouw legaal te maken Arob-procedure tegen hotel aan de Californiëweg Het poten van aardappelen T arwestudieclub Bijna 2Vt ton subsidie voor VVV Texel Brain Eno-dag in 't Asiel Groenstrook wijkt voor inrit Nu bij ZEGEL DDDE5 Rab wil woningen bouwen in Oudeschild NIOZ plaatst meetopstelling in Mokbaai Parkeerverbod op marktdagen Ruimere bijgebouwen 1 5 17 77 38 39 47 52 59 69 i Sproeioefening boven zee IJDAG t APRIL 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 De heer W. Weiffen uit Duitsland heeft beroep aangetekend tegen een weigering van gemeente Texel om een klandestiene verbouwing van zijn huis in De Koog via het alsnog verlenen van een bouwvergunning legaal te maken. Zonder dat hij daarvoor een vergunning had, heeft Weiffen de garage-berging van zijn huis aan de Ruijslaan 29 ver anderd in een slaapkamer met keuken, zithoek en badkamer. Een slaapkamer met keuken behoort volgens het be stemmingsplan De Koog 1975 tot hoofdbewoning. In dit geval bevond de garage met berging zich in de bij- gebouwenstrook en is verlening van een vergunning voor het veranderen in een slaapkamer en dergelijke niet mogelijk. De zithoek met keuken die de Duitser heeft aangelegd valt voorts buiten de bouwstrook. Weliswaar kan de ge meente toestemming verlenen voor een overschrijding met twee meter maar in dit geval is de grens met drie meter overschreden. De heer Weiffen had in zijn beroep schrift verder gewezen op het feit dat vrijstelling kan worden verleend van het verbod bij eensgezinshuizen zomerwo ningen te bouwen. Een dergelijke vrij stelling zou zelfs moeten worden ver leend als geen afbreuk wordt gedaan aan de gebruiksmogelijkheden van aan grenzende gronden en opstallen. Dit ar gument gaat volgens de gemeente echter niet op omdat in dit geval geen echte zomerwoning is gebouwd. Bo vendien woont de heer Weiffen niet permanent in het huis aan de Ruijslaan en dat is nu juist een vereiste om een zomerwoning te mogen bouwen. Het college komt tot de conclusie dat legali seren van datgene wat klandestien is verbouwd niet mogelijk is, en stelt de gemeenteraad voor het beroepschrift ongegrond te verklaren. De heer H. W. Speelman uit Oost- wold, die een vakantiehuisje bezit aan de Californiëweg op Texel is het niet eens met de plannen voor het bouwen van een hotel naast zijn vakantieverblijf. Dit blijkt uit een brief die een door Speelman ingeschakelde advocaat aan de gemeenteraad heeft geschreven. Onder het hotel, dat door Jarino ge bouwd zal worden, is een zeer grote parkeergarage gepland. Deze parkeer garage is alleen maar zo te bereiken dat hij en andere omwonenden met overlast geconfronteerd zullen worden. De rust wordt verstoord, de auto's veroo^aken lawaai en stank en bovendien ontstaat een gevaarlijke situatie. De Californië weg is volgens Speelman immers in het geheel niet berekend op de extra toe name van verkeer. Voorts vreest Speel man dat zijn grond door de aanleg van de garage zal verzakken. Dat hij geen last van de parkeergarage ondervindt als de inrit naast de uitrit komt, is volgens hem niet zo. B en W hadden deze oplossing aangedragen in een brief van 4 februari. De appelent vreest ook rustverstoring door de reusachtige capaciteit" van het geplande appartementenhotel. Daar komt nog bij dat de keuken van het nieuwe complex juist ter hoogte van zijn woning is gepland met alle ongemakken van dien. Tenslotte vreest Speelman waardevermindering van zijn zomerhuis en ernstige verstoring van zijn privacy. De advocaat van Speelman, mr. J. B. Huizink, schrijft verder in zijn brief dat de voorgenomen bouw strijdig is met het bestemmingsplan buitengebied. Het aantal bouwlagen is te groot, de hoogte van het hoofdgebouw zou niet meer dan tien meter mogen bedragen en een par keergarage is volgens dat plan niet toe gestaan. De gemeente wilde daarom voor het te bouwen hotel, dat op de plaats komt van het vroegere Californië hotel, een miniatuur bestemmingsplan maken, waarin de bouw van één en ander wel toegestaan zou zijn. De advo caat schrijft dat zijn cliënt nooit had kunnen voorzien dat het hotel zou wor den gebouwd volgens een andere be stemming dan het bestemmingsplan buitengebied. Het argument van de gemeente dat Speelman zijn huis na het totstandkomen van het bestemmings plan buitengebied had gekocht en daarom" op de hoogte hoorde te zijn van de mogelijkheden voor het hotel, acht de advocaat dan ook ongegrond. Het is de bedoeling van Speelman tegen de gemeente een Arob procedure aan te spannen waarin bovengenoemde be zwaren naar voren zullen komen. Op meerdere bedrijven is reeds een begin gemaakt met het poten van de aardappelen. Het aantal kiemen per knol en de lengte van de kiemen varieert van ras tot ras. Gemiddeld genomen zijn de poters redelijk tot goed voorgekiemd. Wanneer de kiemen tijdens het poten aan de knollen blijven zitten, kunnen de aardappelplanten bij goed weer vlot boven de grond komen. Bij dit poten dient gekeken te worden hoe de verde ling van de knollen in de rij is. Een ongelijkmatige verdeling in de rij geeft ook een ongelijkmatig gewas. Nu is het bekend dat ronde aardappelen zich ge lijkmatiger laten poten dan langwerpige. Voorts hangt het af van de maat waarop de aardappelen zijn gesorteerd. Partijen met een kleine tussenmaat geven bij het poten minder problemen bij de verdeling in de rij. Maar ook, en dat is toch vrij algemeen bekend, de snelheid van rijden tijdens het poten. Gemiddeld wordt in de praktijk bij het poten te snel gereden met de pootmachines. Te snel rijden geeft een ongelijkmatige verdeling en later een ongelijkmatige opkomst: plaatselijk dubbele platen en zeer grote gaten in de rij. Het advies is hier om de snelheid aan te passen aan de partij. Het doel van het aardappelenpoten is om een zo goed mogelijk resultaat te be halen en dat kan mede bereikt worden door een gelijkmatige verdeling van de knollen in de rij. Regelmatig wordt in de vakbladen voor de agrariërs geschreven over tar- westudie clubs. Kleine groepen akker bouwers gaan dan een paar jaar lang het tarwegewas volgen op groei en houden zich bezig met het voorkomen van ziek teaantastingen. Van een paar Texelse tarwetelers kwam de vraag of ook hier die mogelijkheid bestaat om extra aan dacht aan het tarwegewas te besteden. Van mijn zijde ben ik gaarne genegen om met een aantal tarwetelers in de komende groeimaanden het tarwege was te volgen. Speciale aandacht kan worden besteed aan het aantal planten per vierkante meter en later het aantal aren. Ook zal dan gekeken worden naar ziekten zoals schimmelaantasting, waaronder meeldauw en gele en bruine roest. Voorts kunnen er blad- en aar- ziekten optreden, waarbij de bladluizen met vergeten mogen worden. Wellicht kunnen er twee of drie avonden voor uitgetrokken worden. Om enig zicht te hebben in de belangstelling worden ge- interesseerde tarwetelers verzocht zich op te geven bij J. Koolhof vóór 20 april. Het gaat er om dat er van elkaar wordt geleerd met het doel de opbrengsten per ha. zo hoog mogelijk te krijgen, uiteraard tegen zo laag mogelijke kos ten. Het gemeentebestuur heeft de sub sidie voor de WV Texel over het boekjaar 1980-1981 vastgesteld op f243.591,58. Dat bedrag is hoger dan het nadelig saldo, maar de regel dat de gemeente nooit meer mag subsidiëren van de omvang van het nadelig saldo is enige tijd geleden ongedaan gemaakt. De VVV houdt daarom f4515,88 over, een bedrag dat mag worden gereser veerd. Vrijdag 9 april De Windsurfclub Texel heeft leden vergadering in „Capri" in De Koog, aanvang 20.00 uur. Zaterdag 10 april Van 10.00 tot 12.00 uur kan de nieuwe koninkrijkszaal van de Jehovah's Getui gen (Schilderend 19) worden bezich tigd. Zondag 11 april Om 11.30 uur start op de Nikadel de paaseierenzoekoptocht van De Koog Promotion. Kinderen kunnen zich op de Nikadel vanaf 10.30 uur laten grime ren als Paashaas. AVRO's Toppop disco-show is vanaf 21.00 uur in dancing „Question". Maandag 12 april In Oudeschild begint om 9.15 uur een paasviswedstrijd van de sportvis sersclub Texel. Dinsdag 13 april De gemeenteraad vergadert vanaf 19.30 uur. Woensdag 14 mei Wan 10.00 tot 17.00 uur wordt in sport hal Ons Genoegen een sport- en spel- instuif gehouden. Van 14.00 tot 16.00 uur is in de Ned. Herv. kerk van Den Hoorn te bezich tigen Om 21.00 uur begint in de dorpskamer van De Bijenkorf een ledenvergadering van Smash '68. Donderdag 15 april Van 14.00 tot 16.00 uur is de Ned Herv. kerk van Den Hoorn te bezichti gen. Zondag wordt in jongerencentrum 't Asiel een muziekinformatiedag gehou den met als onderwerp de popmuzikant Brain Eno. Vanaf 15.00 uur tot mid dernacht wordt muziek gedraaid van deze Engelsman die vooral befaamd is om zijn electronische inbreng in beken de groepen als Talking Heads, Roxy Music en King Crimson. Voor bezoe kers is er een informatieboekje aanwezig en de toegang is gratis. 't Asiel is vanaf deze week weer op vaste tijden geopend en wel maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur (scholieren en werklozencafé), woensdagavond van 20.00 tot 24.00 uur en vrijdag en zaterdag van 20.00 tot 01.00 uur. Jeugdwerker Andries Hu berts kan nog vrijwilligers gebruiken om de komende maanden een programma op te zetten met bijvoorbeeld optredens van muziekgroepen, film- en thema avonden, cursussen, etc. Bovendien is de jeugdwerker niet alleen bezig de be zoekers te vermaken. Mensen met pro blemen van allerlei aard kunnen bij hem aankloppen. Telefoon 02220-4300. Groothandel Spanjer wil de inrit van zijn bedrijf aan de Maricoweg aanzienlijk vergroten. Daarvoor zou een stuk van de groenstrook moeten verdwijnen. Het gemeentebestuur hanteerde altijd als norm dat tenminste de helft van de groenstrook in stand moet blijven. In het geval Spanjer wordt daar echter van af geweken; er mag aanzienlijk meer groen verdwijnen omdat dit in de situatie ter plaatse redelijk wordt gevonden. EEN klasse apart Weverstraat 66, Den Burg Onder voorwaarde dat de behoef te kan worden aangetoond, wil de gemeente meewerken aan een plan van de heer B. P. Rab om aan de Heemskerckstraat een woongebouw met acht eenheden te stichten. De woningen zouden moeten komen op het parkeerterrein van 1000 m2 tegenover de Gamma-zaak. Volgens het bestemmingsplan zouden hier hoogstens twee vrijstaande woningen kunnen komen. B en W willen even tueel meewerken aan een wijziging van het bestemmingsplan, maar zien toch wel problemen. Betwijfeld wordt of er in Oudeschild voldoende vraag naar deze kleine woningen bestaat en ook wordt met uitgesloten dat het toelaten van deze woningen ten koste zal gaan van eventuele andere woningbouw in Oudeschild. Dat hangt samen met het provinciebeleid, dat tegen uitbreiding van de buitendorpen is gekant In de periode 28 juni-1 oktober a.s. heeft het NIOZ een meteorologische meetopstelling in gebruik. Deze wordt geplaatst in de Mokbaai en staat ten dienste van de heer Vughts van de Vrije Universiteit die bezig is met een aardwetenschappelijk onderzoek en al eerder op dezelfde plek metingen heeft gedaan. Dit jaar wil hij zijn studie afronden. De meetopstelling bestaat onder andere uit twee masten van 24 meter hoogte en veertien masten van ten hoogste zes meter. De installatie is strijdig met de bestemming (militaire doeleinden), maar B en W hebben er gezien het tijdelijke karakter geen bezwaar tegen. Wel ziet het college dit soort metingen voortaan liever op een andere plek. Het plan voor de meetop stelling zal bekend worden gemaakt via een advertentie in de Texelse Courant. Als er dan geen bezwaren komen, zal de installatie ,,bij gedogen" worden toeaestaan. Nu het op de maandagse markt in Den Burg weer drukker wordt, wijst de politie erop dat het verboden is van zondagnacht 0.00 uur tot maandag middag 15.00 uur de auto te parkeren op het marktterrein. Het parkeerverbod geldt voor de Groeneplaats en de Park straat. Auto's die hinder veroorzaken voor het marktgebeuren worden op kosten van de eigenaar weggesleept. Gebleken is dat in verschillende be stemmingsplannen op Texel veel te beperkte mogelijkheden worden geboden voor bijgebouwen, zoals gara ges, tuinschuurtjes en bergingen. Het is hier en daar niet toegestaan om naast een bestaande aangebouwde ber ging een tweede vrijstaand gebouw neer te zetten en ook geldt in veel be stemmingsplannen voor een bijgebouw een maximum van slechts 15 m2. Het college wil ruimere mogelijkheden bieden en lost het probleem op door toepassing van de zg. parapluregeling. Het komt erop neer dat bijgebouwen tot maximaal 35 m2 alsnog mogelijk worden gemaakt in de bestemmings plannen Den Burg Noordwest, Den Burg-Oost, Den Burg Zuid-oost, Den Hoorn-Zuid, De Koog, De Cocksdorp, Oudeschild en 't Horntje, Bouwvergun ning kan door middel van vrijstelling worden verleend. 1 3 4 7 0 10 11 13 15 16 18 19 20 23 24 26 21 29 33 35 45^»6 37 '0 43 48 50 51 53 55 56 60 61 62 63 64 66 67 70 71 73 Rijkswaterstaat hield dinsdag een fening in het bestrijden van olie- npen boven zee met een tweetal roeivliegtuigen. Er werd vooral geoe- ïd ten westen van de Terschellinger nk op de internationale vaarroute, iegveid Texel diende daarbij als thuis- ven en dat is niet zo verwonderlijk int op het vliegveld ligt materiaal igeslagen als Rijkswaterstaat bij een Jhte olieramp in actie rfioet komen. De twee sproeivliegtuigen die werden jezet (RWS beschikt over drie toe- illen) waren een Piper Pony en een irbo Thrush, twee eenmanstoestellen werden bijgestaan door een twee- Dtorige Piper. Dit laatste toestel is een ort moederschip volgepropt met na vigatie- en meetapparatuur die de twee sproeivliegtuigen tijdens de oefening van instructies moest voorzien. Er werd gesproeid met water waarvan de Turbo 700 liter kan meenemen en de Pony 500. Bij een echt olieveld wordt gesproeid met Detagente een afbrekend middel voor olie. De vliegtuigen komen alleen in actie als het olieveld zo dicht onder de kust zit dat de schepen van Rijks waterstaat niet meer in de buurt kunnen komen. „Onze vliegtuigen komen daar om niet zo vaak in actie en het is zaak zeer regelmatig te oefenen", aldus een piloot van Rijkswaterstaat. De twee- motorige Piper met meetapparatuur van „Polution Control" is bijna dagelijks in de lucht. Dit toestel maakt 500 vlieg uren per jaar en vliegt langs de kust om olievelden op te sporen of meldingen van schepen over vervuiling na te trekken. Op de foto de Turbo Thrush op het vliegveld. 1 Horizontaal 1. afbeelding 6. ex-heerseres van Rusland 11pers. voornaamwoord 14. voorzetsel 15. eerste mens 17. duits lidwoord 20. metaal 22. deel van een molen 23. onbepaald voornaamwoord 25. appel 27. plaats in Zuid Amerika 29. plaats in Limburg 31.vaas 32. dwingeland 33. zoals de akten getuigen 34. lekkernij 36. boordsel 38. rijksgrens (afk) 39. loco-burgemeester (afk) 40. gewicht 41voorzetsel 42. vogelprodukt 43. familielid 44. staaf goud 46. gorde? 48. inhoudsmaat 50. effen 52. vreemde munt 54. teil 56. proef 57. deel van het beddegoed 59. rivier in Spanje 60. valse sleutel 62. zangstem 64. plant 66.teken 67. onder anderen (afk) 69. muziekinstrument 72. de dato (afk) 73. reisbenodigdheid 74. lekkernij verticaal 1. musicus 2. in orde (afk) 3. knolgewas 4. draagvat 5. voorzetsel 6. zoals de akten getuigen (Lat.afk) 7. winterkost 8. groet 9. de onbekende (afk) 10. begin 13. langspeelplaat 15. deel van een toneelstuk 16. hoeveelheid 18. jongensnaam 19. ppsterse titel 19. oosterse titel 21geweldig groot mens 22. luchtig verblijf 24. uitstalkast 26. nummer (afk) 38. muziekinstrument 30. bijwoord 32. nu en dan 35. tijdperk 37. koning (Fr.) 43. luchtsteen 44. chocoladestaafje 45. stuurinrichting 46. smalle opening 47. deel van een voertuig 49. overlevering 51deel van de kachel 53. goddienst (afk) 55. vaartuig 57. inlandse gemeente 58. pakken 61vorm van pijpen 63. wrede keizer 65. namelijk (afk) 68. als eerder (afk) 70. spil 71. toets alleen (afk) 72. dezesjaars(afk) Wie ooit een hartinfarct of hartoperatie heeft doorgemaakt leeft vaak in angst, dat het hem elk ogenblik weer kan treffen. In ons conferentiecen trum de Hartenark komen dergelijke patiënten bijeen, om samen met hun partners te zoeken naar een nieuwe basis voor de toekomst In een week van gesprekken met deskundigen en vooral ook met elkaarverdwijnen de angst en onzekerheid, om plaats te maken voor nieuwe moed en vertrou wen. Ook voor dit belangrijke werk is de Nederlandse Hartstichting geheel van uw giften afhankelijk want de waarderingssubsidies van de overheid dekken nog niet een half procent van alle uitgaven. Daarom rekenen wij weer op U: nedertandse hartstichting vrienden van de hartstichting Sophialaan 10, 2514 JR 's-Gravenhage, Giro 300, Bank 70.70.70.600

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7