■HiRwimiMJ Jubilerend dameskoor houdt op te bestaan VAN HET RAADHUIS Gebruikers Oude Ulo zijn tevreden over Eieren zoeken met de paashaas ,,De vier vuisten hebben tropenkolder' tweede fase 24 april laatste uitvoering Extra kredieten voor leermiddelen Vernielingen Verkoopdag Vrouwenkring Den Hoorn Paaseierenrit Blijde Rijders j Mededelingen van B. en H. Feestelijke rondgang M. Sinclair band ter ere van jubileum BIJDAG 9 APRIL 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Het dameskoor Den Burg gaf 13 november 1976 een Jubileumuitvoering in Het beroemde Italiaanse duo Terence Hill en Bud Spencer speelt weer samen in een film: „De vier vuisten hebben de tropenkolder". Deze film speelt zich af op een paradijselijk eiland dat wordt bewoond door een primitief opgeschil derd volkje onder leiding van een reus achtige koningin. Mamma genaamd, en een Japanner die denkt dat de tweede wereldoorlog nog steeds niet voorbij is en dus op iedere voorbijganger schiet. Op dit eiland vieren Hill en Spencer het herstel van hun breuk waar de zaken steeds sneller uit de hand lopen naar mate het tweetal er beter ingeburgerd raakt. Het wachten voor de vaste aanhang is natuurlijk op de momenten waarop de vier vuisten worden gebald. Dan komen ze best aan hun trekken. Al met al, voor de liefhebbers van dit genre zijn er weer vele grappen en grollen te beleven in deze vrijblijvende amuse mentsfilm. „De vier vuisten hebben de tropenkolder" is te zien van vrijdag tot en met dinsdag en in de zondagmatinee. Toegang alle leeftijden. De prijs voor een matineekaartje bedraagt f6,— p.p. Vanaf heden worden in het City Theater ook weer vrijdagnacht voor stellingen gehouden, die om 23.00 uur beginnen. Dirigent J. Visser en de leden van het Dameskoor ,,Den Burg" zijn momenteel druk aan het oefenen voor hun jubileumuitvoering die op 24 april in de Hervormde kerk te Den Burg wordt gehouden. Het koor bestaat dit jaar 51 jaar en omdat vorig jaar wegens ziekte van de dirigent geen bijzondere uitvoering kon worden gehouden, wordt het tiende lustrum van het dameskoor dit jaar gevierd. Een feestelijke gebeurtenis die op 24 april ongetwijfeld vele belangstellenden zal trekken. Anderzijds is deze jubileumuitvoering ook een wat trieste zaak. De uitvoering is namelijk de laatste die het dameskoor verzorgt. Of, beter gezegd: na 51 jaar houdt het dameskoor Den Burg op te bestaan. Het jubileum betekent tegelijkertijd het eind van het koor. «Mevrouw A. Welboren, secretares se van het koor vertelt dat het besluit om ermee te stoppen niet makkelijk was. Het koor functioneert nu nog - goed, maar voor de naaste toekomst J ziet het er somber uit. In plaats van het i koor langzaam slechter te zien worden, I leek het het bestuur beter er een punt 4 achter te zetten. Veel dames zingen al f vele tientallen jaren mee in het koor. Het i was een zeer hechte club geworden die 1 goed bijeen werd gehouden door diri- I gent J. Visser. Deze inmiddels 77 jarige j voormalige muziekschoolleraar heeft f het koor 41 jaar lang geleid. Veel dames 3 kunnen zich niet voorstellen dat met een andere dirigent net zo fijn valt samen te J werken als met Visser. Voor hen was i deze dirigent de spil waarom het koor 1 draaide. Het viel Visser echter steeds 'i moeilijker om de repetities en uitvoe- f ringen te blijven leiden. Daarbij komt dat j ook veel dames van het koor niet meer I de allerjongste zijn. Juist door het genre dat gezongen werd en dat voornamelijk uit kerkmuziek bestond, was het toe treden niet zo aantrekkelijk voor jongere meisjes. Vergrijzing van het koor der halve en daarom de beslissing ermee te stoppen. Het koor werd in 1931 opgericht door mevrouw H. Visser-Dewald die met de Hervormde meisjesvereniging begon te zingen. Na een paar maanden kwamen er ook mannen bij en ontstond het Gemengd Hervormd Kerkkoor dat tot goede prestaties kwam, vooral door toedoen van de zangtechnisch zeer begaafde predikantsvrouw. Eind 1939 kreeg zijn een zoon was niet langer in staat het koor te leiden. Daarna heeft een vriendin van mevrouw Visser-De wald dit enige tijd gedaan. Op 20 februari 1941 werd de leiding van het koor overgenomen door Jan Visser en weldra telde het 75 leden. Dit duurde echter maar kort. Door de oorlogs omstandigheden moesten veel mannen afhaken, maar de dames gingen, onder leiding van Visser die zelf sinds de oprichting lid is geweest, dapper door. Na de bevrijding werd het koor opnieuw korte tijd gemengd, maar dat hield geen stand. De animo bij de heren was niet meer zo groot en zo ontstond het Dameskoor Den Burg. Het ledental heeft sinds die tijd rond de twintig geschommeld en behalve in kerkdien sten werd ook in rusthuizen en con coursen opgetreden. Sinds 1949 is het koor officieel geen kerkkoor meer. Verloving Overigens was het in 1941 niet de eerste keer dat J. Visser met de diri geerstok voor het dameskoor stond. In 1938 smaakte bij ook al eens het genoegen het koor te mogen dirigeren ter gelegenheid van de verloving van prinses Juliana. Dat was op het terras van het hotel Texel" en het lied dat toen ten gehore werd gebracht was ,,Komt nu met zang van zoete tonen." Dat de kwaliteit van de uitvoeringen van het dameskoor Den Burg steeds hoog was, blijkt uit het feit dat van 1954 tot 1971 concoursen van de bond van zangkoren in Noordholland werd mee gedaan en dat de Texelse dames steeds goed waren voor een eerste prijs. Een groot succesjaar was 1968 toen het Texelse koor in Schagen maar liefst vier bekers in de wacht sleepte. Eentje voor het hoogste puntentotaal, eentje voor de dirigent en twee voor de ten gehore gebrachte nummers. In 1970 werd door de dames meegewerkt aan een bevrij dingsconcert dat in Assen werd gehou den. Tussen Assen en Texel bestaan banden uit de oorlogstijd. Veel Texe laars werden in de oorlog tewerkgesteld in Assen en daarom werd het Texelse dameskoor uitgenodigd voor het bevrij dingsconcert. Aan dit concert werd ook meegewerkt door het Asser Mannen koor en het oratoriumkoor Praeludium uit Smilde. Aanvankelijk lag het in de bedoeling deze koren uit te nodigen voor het jubileumconcert op 24 april maar in verband met de hoge kosten heeft men daarvan afgezien. Het dameskoor Den Burg heeft nooit entreegeld voor haar optredens gehe ven. Nu bij de laatste uitvoering zal bij de uitgang een collecte worden gehou den ter bestrijding van de kosten. Jammer Secretaresse mevrouw Welboren zegt dat de beslissing om het koor op te heffen echt noodzakelijk is. ,,De laatste jaren zag je dat steeds minder vrouwen de repetities bezochten. Dat is eigenlijk gekomen sinds we niet meer meededen aan concoursen De dwang om als beste uit de bus te komen en de wil om het zingen eindeloos bij te schaven waren een beetje weg. Wat je ziet, nu we aan het repeteren zijn voor de laatste uitvoering is dat opeens wel alle leden komen opdagen. ,,Toch wel jammer dat het straks allemaal is afgelopen", zeggen we tegen elkaar, maar we moe ten die beslissing toch doorzetten. We hebben A gezegd en nu moeten we ook B zeggen. Het is in ieder geval goed dat voor het laatste optreden nog zoveel animo bestaat." Het concert op 24 april begint met een heel oud liedje uit de beginperiode van het meisjeskoor. Het is een liedje over de zending en de strekking ervan is dat de heidenen bekeerd dienen te worden. Naast dergelijk nostalgisch werk, zul len ook moderner nummers worden ge zongen zoals liederen uit de Sound of Music. Aan de avond zal medewerking worden verleend door Advendo, waar mee het dameskoor Den Burg altijd veel heeft samengewerkt. Verder zal Jeanette Bakker als soliste optreden. Ze komt uit De Koog en zingt nu in de Brusselse opera. Het dameskoor Den Burg doet vooral een beroep op de oud leden deze avond, die om 20.00 uur begint, te bezoeken. De gebruikers van dorpshuis de Oude ULO zijn tevreden over de verbouwing in de tweede fase. Dit laten ze in een brief aan de gemeenteraad weten. ,,Toen de meesten van ons midden vorig jaar de ruimtes verlieten, zodat er gebouwd kon worden, hebben wij dat gedaan in de verwachting dat wij er iets goeds voor terug zouden krijgen. Onze verwachtingen en wensen zijn geheel en al uitgekomen. Er staat nu een prachtige accommodatie, waarin wij denken goed te kunnen werken", aldus de brief. De gebruikers stellen grote waarde ring te hebben voor het werk van de voormalige commissie. In vergaderin gen heeft steeds een goed overleg plaatsgehad tussen gebruikers en de dorpscommissie. Doordat de dorps commissie zoveel aan onze wensen hebben. Om 13.00 uur wordt gestart vanuit de Witte Burcht, waarna de volgende route wordt gegaan: Molen straat. Weststraat, Hollewal, Lijnbaan, Gasthuisstraat. Beatrixlaan, Jonker straat, Jan Dirkszoord, Kogerstraat, De Zes, Gasthuisstraat, Hogerstraat, Bin- nenburg, Groeneplaats. (De reünisten band maakt nog een extra rondje en gaat verder door de Parkstraat. We verstraat, Binnenburg tot aan de Linde boom). Na aankomst bij De Lindeboom om ongeveer 14.00 uur begint de reünie waar een aantal oud-leden, oud be stuursleden en oud-instructeurs aan wezig zullen zijn. Oud leden die zich nog met voor de reünie hebben aangemeld kunnen dat tweede paasdag om 14.00 uur alsnog bij de ingang van de Linde boom doen. Niet -leden, die toch graag de oude foto's en materialen willen bekijken, of die met de vaak van zeer ver gekomen oud-leden willen praten zijn vanaf vijf uur welkom in De Lindeboom. Als voorproefje van het 25-jarig feest werd voor de meisjes van de huidige band afgelopen zondag een middag ge organiseerd met een puzzeltocht, een pannekoekenmaaltijd en spelletjes. Dit volgde op het optreden van de meis jesband tijden het palmpasen in Oude- schild. B en W hebben verschillende open bare scholen mondjesmaat kredieten verstrekt voor leermiddelen. De betref fende scholen hadden om aanmerkelijk meer gevraagd. Het verzoek ƒ1600,— beschikbaar te stellen voor de aanschaf van acht leerlingensets voor de o. I s. De Cocksdorp is b.v. afgewezen. De o.l.s. Midden Eierland die een landkaart, rekenmateriaal en weerproevenmateri- aal wilde aanschaffen krijgt alleen 177,— voor aanschaf van een nieuwe kaart van Nederland omdat de bestaan de kaart meer dan 20 jaar oud is. De o.l.s. Den Hoorn krijgt geld voor leer middelen voor lezen maar niet voor de aanschaf van het daarbij behorende basismateriaal. Met de aanschaf van drie aardrijkskundige wandkaarten van de o.l.s. Oudeschild ging het college akkoord. De beslissingen werden mede op grond van adviezen van de school inspectie genomen. Langs de Hoornderweg zijn de af gelopen dagen verschillende verkeers borden vernield. De politie stelt een onderzoek in naar de daders. De Vrouwenkring van Den Hoorn houdt woensdag 14 april een verkoop dag in „Ons Huis" te Den Hoorn. De verkoopdag wordt van 10.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 17.00 uur gehouden, 's Middags vindt de trekking van de grote verloting plaatst. De opbrengst van deze dag is voor de restauratie van de Hervormde kerk in Den Hoorn. De Blijde Rijders houden tweede paasdag een paaseierenrit waarvoor om 13.15 uur op de Bomendiek in De Waal wordt verzameld. Het vertrek is om 13.30 uur precies. Bij twijfelachtig weer dient tussen 11.30 en 12.00 uur gebeld te worden naar 02223-223. ledereen die in wil spannen is welkom, opgave vooraf is niet nodig. Eerste paasdag zal in De Koog een bijzonder tintje krijgen door het bezoek van de paashaas. Net a/s vorig jaar heeft hij weer een groot aantal eieren verborgen op een plek die nog eventjes geheim wordt gehouden. Naar verluidt zijn 800 eieren verstopt. Eén van die eieren is een groot chocolade superei. Kinderen die mee willen doen met eierenzoeken moeten zich om half elf verkleed op de Nikadel melden. Daar staat dan een grote wagen waarin Juulke Swarthof het gezicht van de als paashaas verklede kin deren beschildert. Om half twaalf gaat vanaf de Nikadel een grote optocht van start onder leiding van drumband Voorwaarts Mars. De paashaas volgt de stoet in een vier- spanwagen van Jan Ki/jan Twee kinderen die het mooist a/s paas haas zijn uitgedost mogen met de paashaas mee in de wagen De stoet komt aan bij het terrein waar het eierenzoeken plaatsvindt. Het eierenzoeken en de optocht zijn georganiseerd door De Koog Pro motion. Net als vorig Jaar kunnen kinderen die tijdig op de Nikadel komen door grimeuse Juulke Swarthof van een echt paashazengezicht worden voorzien. ..Glas het inzamelen waard. Hup, in de glasbak!" De achtenzeventigste glasbak is op Texel geplaatst. 270 ton glas voerden wij vorig jaar met z'n allen van Texel af naar de glasfabriek. Cijfers om even stil van te worden, maar met te lang' Er kan nog meer bij Hoe meer glas in de glasbak, hoe minder de kosten van af valverwerking stijgen. Zeker na 1986 wanneer alle afval van Texel naar de vastewal moet worden vervoerd. Onze stortplaats is dan toch echt gesloten. Vandaar de toenemende gescheiden inzameling, vandaar de compost-em- merproef in De Waal en vandaar de landelijke glasbakkenactie. Met herge bruik van glas wordt de afvalberg verkleind en worden grondstoffen en energie bewaard. Door glas in de glas bakken te doen spaart u uw por temonnee en bent u milieuvriendelijk. Zaken die hand in hand gaan, zeker op de lange duur. Maar het kan nóg vriendelijker. Veel afval kunt u al ge scheiden inleveren of wordt apart opge haald. Daarover in een ander bericht meer. Glasverpakking vormde vroeger door het alom gehanteerde statiegeld geen enkel probleem. Ook nu is er nog het ouderwetse statiegeldglas. Gebruik dat als het even mogelijk is. Moet er tóch glas de vuilniszak in? Wikkel dat dan in véél papier. Jammer, maar de veiligheid van de vuilnisman gaat vóór. Waar staan glasbakken? Den Burg: Maricoweg, Gasthuisstraat Burgwal, Vismarkt, Bernhardlaan, Keesomlaan, Noordwester, Starken- burgh, Wagemakerstraat en Jonker straat. Oudeschild: De Houtmanstraat, De Ruyterstraat, Heemskerckstraat en jachthaven. De Waal: Hogerend. Oosterend: bijenkorfweg, Vliestraat en Oost. De Cocksdorp: Kikkertstraat, Krim- weg en Zanddijk. Zuid Eierland: postweg (Paagman) De Koog: Kamperfoelieweg, Dorps straat, Parnassiastraat, Nikadel, Kamer straat, Bosrandweg en Boodtlaan. Den Hoorn: Kerkstraat, Klif, Bakken- weg en 't Horntje. Verder bij de strandslagen 9, 12, 15, 17, 20, 21, 28 en op veel recreatie terreinen. Sluiting gemeentelijke kantoren Op vrijdag 9 (Goede vrijdag) en maandag 12 april (2e paasdag) zijn alle gemeentelijke kantoren gesloten. Ter ere van het 25-jarig bestaan van drumband Margaretha Sinclair wordt op tweede paasdag een feestelijke rondgang door Den Burg gemaakt. Hieraan wordt zowel door de huidige band als door 70 oud-leden meege werkt, die de laatste tijd hard geoefend heeft voldaan, zijn wij mede de oorzaak van de overschrijding van de begro ting", schrijven de gebruikers. Ze bena drukken 'verder de eilandelljke functie die het dorpshuis in Den Burg vervult, „Wij vinden dat wij ons niet moeten mengen in de perikelen tussen B en W de raad en de dorpscommissie. Toch menen wij, mede naar aanleiding van de vele negatieve publiciteit, een positief geluid te moeten laten horen. Uit eindelijk werken wij als organisaties voor de gehele Texelse bevolking, waar de accommodatie voor bedoeld is", zo wordt de brief besloten. Razende Bol Bij de ingekomen stukken voor de gemeenteraad is ook een brief die de heer A.H. Horsman Bos namens de actiegroep Razende Bol heeft geschre ven. Hij is van mening dat de regering op geen enkele wijze waar heeft kunnen maken waarom de Razende Bol de juri dische status van militair terrein zou moeten krijgen. Dit voornemen staat gepubliceerd in het structuurschema militaire terreinen dat in 1981 verscheen. Tegen het bestemmen van de Razende Bol tot militair terrein heeft de actie groep Razende Bol een handtekenin genactie gehouden waarvoor inmiddels tweeduizend mensen van Texel, Den Helder en uit de kop van Noordholland hebben getekend. In het structuursche ma militaire terreinen wordt gesteld dat de Razende Bol van groot belang is voor de beveiliging van de marinebasis. Dit wordt volgens Horsman nergens aan getoond. „De zandplaat als zodanig bestaat slechts twee decennia en we hebben in geen enkel beleidsstuk van voor 1960 het voornemen van defensie terug kunnen vinden om een zandplaat als de Razende Bol op te werpen om de marinebasis te kunnen beveiligen." Horsman schrijft verder dat de Razende Bol voortdurend van vorm verandert en zich zelfs verplaatst. „Mocht het zo zijn dat de huidige Razende Bol van een zo vitaal veiligheidsbelang is als in het structuurschema wordt geschetst, dan bevreemd het ons dat er bij Rijkswater staat geen plannen liggen om de Ra zende Bol in de huidige vorm vast te leggen." De opmerking in de structuur schets dat de Razende Bol wordt ge bruikt voor schietoefeningen vindt Horsman overdreven als argument om aan te tonen dat de zandplaat dan maar helemaal militair terrein moet worden. Schietoefeningen worden van tevoren in de pers aangekondigd en bovendien is de Razende Bol duidelijk gemarkeerd als er geschoten wordt. Het aantal schietoefeningen is de laatste tien jaar aanmerkelijk verminderd. „De recrea tiefunctie en de functie die de Razende Bol voor de marine heeft, hebben altijd naast elkaar kunnen bestaan. Overleg tussen recreanten en militairen heeft tot nu toe nooit tot moeilijkheden geleid."

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9