Door aanschaf van computer: Sneller en efficiënter werken bij de VVV RO-commissie kon niet rechtsgeldig vergaderen REKREATIEPLAN DE KOOG ONTMOET WEINIG KRITIEK Vakbondsleden in de bloemetjes gezet Laatste bijeenkomst Plattelandsvrouwen Texe/toerist is bijna klaar Meierblis aangestoken Vermelding in de agenda Opbrengst collecte Leeuwer 1 De jubilarissen van ABVA KABO bijeen. Van links naar rechts de echtparen C. Kalis, C. Kok, L. H. van der Veen en L. Bakker. De heer Bak 7 krijgt zijn gouden FNV speld opgeprikt door voorzitter D. Terpstra. Tijdens de vergadering van de Texelse afdeling van de ambtenarenbond ABVA KABO die donderdagavond in dorpshuis de Oude ULO plaatsvond, werd een bij zonder jubileum gevierd. Vier leden van de bond werden gehuldigd omdat ze 25 of vijftig jaar lid waren van de vakbond. Het viertal vertegenwoordige bij elkaar 150 laar lidmaatschap. Voorzitter D. Terpstra zei dat het vijftig jaar geleden niet gemakkelijk was om lid te zijn van een vakbond. Er moesten dan veel weerstanden van de werkgever over wonnen worden. Maar volgens Terpstra komt het nu soms ook nog voor op Texel dat mensen worden ontslagen omdat ze bondslid zijn. De heren L. Bakker en L. H. van der Veen kregen beiden de gouden FNV speld omdat ze vijftig jaar lid waren. Bakker is gepensioneerd PTT er en werkte het laatst bij het postkantoor in De Koog. Hij woont in Den Burg. De heer Van de Veen uit De Cocksdorp is eveneens gepensioneerd en was in dienst van het Waterschap. Hij was verantwoordelijk voor de bediening van het gemaal in De Cocksdorp. Een zil- Wethouder Nauta keek er heel anders tegenaan. Het artikel 11 plan is juist bedoeld om de belangstelling voor de bestaande accommodatie te vergroten. De 144 appartementen die onderdeel zijn van het plan. zijn nu eenmaal nodig om de zaak financieel rond te krijgen Anders hadden ze achterwege geble ven. Het is inmiddels duidelijk gebleken dat de markt voor binnenlands toerisme er lang niet slecht voor staat en in het bijzonder recreatiegelegenheden van het soort dat men nu in De Koog wil maken, hebben over gebrek aan be langstelling niet te klagen. Wat betreft de financiële aspecten deelde Nauta mee dat het de bedoeling is dat de RST de boel helemaal zelf gaat runnen zonder gemeentelijke bemoeiing en dat het zelfs niet de bedoeling is de gemeenteraad om garanties te vragen. Het werd onterecht" genoemd dat de dorpscommissie van De Koog op haar laatstgehouden jaarvergadering boos was over het feit dat men over het artikel 11 plan alles uit de krant heeft moeten lezen. Nauta zei dat al in een vroeg stadium met de Koger gemeen schap is gesproken en dat met de daarbij naar voren gekomen wensen volledig rekening is gehouden. Over het algemeen moeten de mensen er maar aan wennen dat zij soms uit de krant de feiten vernemen die hen niet eerder op officiële wijze hebben bereikt. Bij het huidge systeem van openbaarheid is dat nu eenmaal onvermijdelijk. De krant staat eerder op de stoep dan dat een officiële brief kan worden verzonden. De mensen moeten daar niet boos, maar juist blij om zijn. veren speld wegens het 25 jarig lid maatschap werd uitgereikt aan C. J. Kalis en C. Kok. Kalis werkte voor zijn pensionering bij Staatsbosbeheer en Kok is daar nog steeds werkzaam. De meegekomen echtgenotes kregen bloe men uitgereikt en een zilveren brood- schaal. Tijdens de betreffende vergadering trad Ben Nieboeraf als penningmeester, van ABVA/KABO. Hij had deze be stuursfunctie elf jaar vervuld. D. Terp stra werd herkozen als voorzitter. In het bestuur werden ook J. Kramer en R. van 't Noordende gekozen. Het bestuur van ABVA/KABO is hiermee op vol ledige sterkte gebracht. Vrijdagavond was het feest bij een andere afdeling van het FNV, de voe dingsbond afdeling Texel. In restaurant Loodsmansduin kon districsbestuurder Van de Velde maar liefst vier gouden spelden uitreiken aan leden die vijftig Donderdag is de laatste bijeenkomst van dit seizoen voor de Plattelands vrouwen afdeling Den Burg. Mevrouw Mary van Sluis-Bijl bespreekt deze avond het boek ,,lk heb je nooit een rozentuin beloofd" van Hannah Green. Hoofdpersoon in dit boek is een schizo freen meisje. De avond begint om 8 uur in de LTS kantine. De voorbereidingen voor het blad Texeltoerist zijn bijna afge rond. Degenen, die nog een ad vertentie voor de zomernum mers op willen geven, dienen deze week contact op de nemen met drukkerij Langeveld en de Rooy, Parkstraat 10, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Er is nog beperkte mogelijkheid voor het opnemen van advertenties. Texeltoerist wordt dit jaar in een totale oplage van 50.000 gedrukt. Het eerste zomernummer ver schijnt op 14 mei. De volgende zomernummers komen op 18 juni, 16 juli en 13 augustus uit. Het is niet mogelijk nog wijzi gingen op te geven voor het tip- gedeelte dat dit jaar in een geel katern in het midden van het blad is opgenomen. Deze tips zijn al voor het hele jaar gedrukt en vormen een handig boekje waar de toerist snel alle gewen ste informatie in kan vinden. jaar lid van deze bond zijn. x Van de Velde noemde de jubilariss ,,de kracht waarop de voedingsbo drijft" en memoreerde dat het een ha eeuw geleden van veel lef getuigde lid te worden van een vakbond. V volgens werden de onderscheiding opgespeld bij Bert Bakker, Jacob V ser, Johan van Leeuwen en Dirk Zij i Dirk Kalverboer kreeg een speld omi hij 26 jaar (de plechtigheid was vorig ji uitgesteld) lid is van de voedingsbo die op Texel ruim honderd leden hee De vrouwen van de jubilarissen kreg een bloemstuk aangeboden, waarna bond de „oudgedienden" een eter aanbood. Vannacht om half twee is de me blis van Oosterend aan de Nesweg a gestoken en afgebrand. De brandw werd gealarmeerd door een automt list die op de Oosterenderweg reed ging voor alle zekerheid polshoo nemen. Bij aankomst was de blis in i bouw al praktisch afgebrand, waa de brandweer de zaak geblust hei Slechts drie Oosterenders merkten vuur op en kwamen een kijkje nem Zij waren dan ook de enigen die k< den „genieten" van de vlammen het waren nog met eens kinderen dii dagen in touw zijn om een flinke blis vergaren. Wie een bepaald evenement in agenda van de Texelse Courant verm wil hebben, kan daarvoor het be rechtstreeks contact met de krant nemen, dus niet met de afdeling c turele zaken van het raadhuis. I laatste is onnodig omslachtig en Ie soms tot misverstanden. Wel wil men op het raadhuis graag 'de hoogte zijn van evenementen die z pas na verloop van tijd afspelen waarbij het belangrijk is dat deze gi „concurrentie" ondervinden. Men; die iets willen organiseren kunnen al< tijdig gewaarschuwd worden als op gewenste datum al een andere gebe tenis is gepland. De collecte voor de kinderbescl ming Sakor die werd gehouden in week van 29 maart tot 3 april heeft Texel het mooie bedrag van 7403* opgebracht. De opbrengst per d was: Den Burg 72159,56; Oosten ƒ437,55; Den Hoorn 7264,-; De K( 7186,92; Oudeschild 7344,35; De VI 7144, Eierland 7208,—; De Co< dorp 7161,50 en P.H. Polder '7128,8 PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 20 APRIL 198 De VVV Texel heeft besloten een computer aan te schaffen waardoor het boeken en uitwerken van reserveringen, het samen stellen van de lijst van vrije accommodaties, het bijhouden van de financiële administratie, de constatering en verwerking van statis tische gegevens en diverse andere activiteiten, aanzienlijk sneller en beter kunnen gebeuren. De installatie die medio juni op Texel zal arriveren bestaat uit een processor met beeldscherm plus drie extra beeldschermen, een schijvengeheugen, twee zg. hard copy printers en een zg. matrix printer. Daarmee is een bedrag gemoeid van f135.000,— waar dan nog de kosten van de software" (het inbrengen van het programma) bijkomen, waardoor de totale uitgave rond de f190.000, zal liggen. Verwacht wordt dat de VVV binnen een half jaar na de installatie optimaal met de nieuwe apparatuur kan werken. Voor de personeelsbezetting van de VVV zal deze vorm van automatisering geen gevolgen hebben. Wel zal uitbrei ding van personeel beperkt of achter wege kunnen blijven en er kan vqel meer aandacht worden gegeven aan taken die thans in het gedrang komen. De automatisering bij de VVV was het belangrijkste onderwep op de jaarver gadering van de VVV Texel, die gis teravond in hotel De Lindeboom-Texel werd gehouden. Directeur J. W. Dekker, die al een jaar met het project bezig is geweest, ver telde daar dat de VVV contact heeft gehad met vier computerfirma's en ten slotte heeft gekozen voor de Ameri kaanse onderneming Data Point, die in Gouda een vestiging heeft. Data Point kon als enige tegen een aantrekkelijk bedrag de gewenste installatie leveren, die zeer compact is en daardoor in de huidige beperkte kantoorruimte kan worden geplaatst en ook geen bijzonde re bouwkundige en klimatologische voorzieningen eist. Eigen weg Met de keus voor de eigen Data Point computer heeft de VVV afstand geno men van het landelijk gerichte plan van de ANVV (financieel gesteund door het ministerie van Economische Zaken) voor een centraal computersysteem, waar alle Nederlandse VVV's op zouden kunnen worden aangesloten. Als vol gens dit systeem aan de wensen van Texel zou worden voldaan zouden de kosten voor de VVV per jaar ongeveer even hoog zijn als de totale eenmalige investering waartoe nu is besloten. Koppeling van de Texelse computer aan de landelijke ANVV computer zou even goed mogelijk zijn. Het is de bedoeling een van de beeld schermen van de WV computer te plaatsen in het kantoor van De Koog. De verbinding met Den Burg bestaat uit een daarvoor permanent beschikbare lijn van de telefoonkabel, die van de PTT wordt gehuurd. Eisenpakket Om nauwkeurig te kunnen bepalen wel soort computer Texel nodig had, is nauwkeurig nagegaan welke werk zaamheden de VVV verricht en wat daarvan geautomatiseerd zou moeten worden om betere en snellere resultaten te krijgen. Dat mondde in januari j.l. uit in een rapport „Automatisering VVV Texel" waarbij ook het personeel was betrokken. Het eisenpakket dat uit dit raaport naar voren kwam was basis van onderhandeling met vier computerfir ma's. Computertechniek is een specialis tisch terrein. Wie er zich eenmaal in heeft verdiept, bedient zich al snel van allerlei technische termen waar de leek geen raad mee weet. VVV directeur Dekker moest gisteravond dan ook flink zijn best doen om begrijpelijk te blijven, maar het is twijfelachtig of de slechts vijftien aanwezige leden volledig door drongen werden van de nieuwe moge lijkheden en consequenties. Ze hadden er echter alle vertrouwen in en maakten geen bezwaar. Ze hadden overigens niets te beslissen want de aankoop van de apparatuur was reeds een feit Ruimere machtiging Voordat dit agendapunt aan de orde kwam hadden de leden de bevoedheid van het bestuur om zonder toestem ming van de leden vergadering trans acties te voeren, aanzienlijk uitgebreid: van slechts ƒ10.000,— tot 10% van het begrotingstotaal wat op dit moment zou uitkomen op f135.000, Dat dit be drag even hoog is als de uitgaaf die dit jaar voor de computer moet worden gedaan is geen toeval. Tegen deze aanzienlijke vergroting van de slagvaar digheid van het bestuur had niemand echter bezwaar. Tegen de bepaling om bij elke uitgave van meer dan ƒ10.000, de ledenvergadering bijeen te roepen is in het verleden herhaaldelijk gezondigd en de praktijk maakte het dringend nodig om deze delegatie op de helling te zetten. Allerlei voordelen In zijn praatje over de voordelen van de computer noemde Dekker enkele voorbeelden van kostenbesparingen die erdoor mogelijk zijn. Mede dank zij de computer zal de verzending van een VVV-periodiek waar nu nog ƒ2,10 aan postzegels op moet, voor slechts ƒ1,22 kunnen gebeuren. Want de computer maakt het mogelijk adressen naar post code onmiddellijk te sorteren waardoor bij gebundelde aanlevering bij de PTT maximale korting wordt verkregen. Van zeer veel belang is de computer voor de uitbouw van de reserveringsdienst, een onderdeel van de VVV dat een steeds belangrijker commerciële activiteit wordt. Tijdrovend tik- en rekenwerk kan vervallen en omdat de computer inzake prijs, ligging, bezetting, e.d. van de ac commodatie onmiddellijk antwoord geeft, blijven de telefoonlijnen veel kor ter bezet. Dat is op zichzelf al een heel gewin want momenteel is de VVV soms lange tijd telefonisch onbereikbaar om dat alle (6) lijnen in gesprek zijn. Wijzigingen voor de lijst van vrije ac commodatie kunnen op elk moment snel in de computer worden gebracht en eventueel automatisch na een periode van bijv. vijf dagen worden uitgewist, waardoor de garantie kan worden gege ven dat de gegevens die de computer produceert nieuw zijn. Ook Logies In formatie Dienst en een deel van de in formatieverstrekking zal straks via de computer gaan. Van betekenis is de computer ook bij verwerking van statis tische gegëvehs. Het wordt bijvoorbeeld mogelijk om het effect van een bepaalde advertentiecampagne in een regionale krant permanent te meten aan de hand van de herkomst van de reacties. Het spreekt vanzelf dat de financiële admi nistratie ook de computer ingaat en verder zal de mogelijkheid van tekst verwerking worden benut. De commissie ruimtelijke ordening heeft donderdagavond geen vergadering met rechtsgeldige besluiten kunnen nemen omdat het vereiste minimum aantal leden ontbrak. Maar liefst vijf man had het laten afweten. J. Koolhof was met vakantie, J. van Asselt had griep, J. C. Stolk en J. C. Dros waren verhinderd wegens drukte en N. C. Barendregt had laten weten niet te zullen komen in verband met de kwestie Ellen, die volgens hem door het college niet behoorlijk is opgelost. De voorzitter, burgemeester J. A. Engelvaart en wethouder J. Nauta toonden zich teleurgesteld door het grote aantal afwezigen. Ziekte en druk ke werkzaamheden wilden zij wel als reden voor wegblijven aanvaarden, maar enkele van de wegblijvers hadden dan toch voor vervangers kunnen zor gen. Onbehoorlijk De heer P. A. Zegers vond de handel wijze van de wegblijvers niet behoorlijk ten opzichte van de andere commissie leden die wel waren gekomen en nu feitelijk voor niets zaten omdat zij geen rechtsgeldige besluiten konden nemen De burgemeester constateerde dat het zinvol was om toch niet naar huis te gaan en de agenda gewoon af te werken in een informele vergadering. Het colle ge is niet verplicht de commissie ruim telijke ordening te horen en is dan ook niet van plan de gang van zaken te laten vertragen. Afgezien van enkele voorbereidings- besluiten, bevatte de agenda alleen de bespreking van de omvangrijke recrea tieplannen in het artikel 11 gebied van De Koog. Het gezelschap schaarde zich rond de grote maquette in de beneden verdieping van het raadhuis en kreeg daar tekst en uitleg van architect Jan Visser en zijn medewerker Jos Engel vaart. Daarbij kwam weinig meer naar voren dan reeds in recente publicaties over het artikel 11 -plan is verwoord. Er zijn inmiddels wel enkele kleine wijzi gingen aangebracht. De „Wintergar- ten" boven het hotelgedeelte zal er niet komen. In plaats daarvan zullen kleine vergaderzalen worden gemaakt, wat belangrijk is bij congressen. Daarmee is tevens een knelpunt uit de weg ge ruimd, want de „wintergarten" was hoger dan het bestemmingsplan toe staat. Water Cor Ellen was ongerust over de waterhuishouding en de kwaliteit van het water in de uitgebreide waterpartijen van het „buitengebeuren" in het plan. Hem werd echter verzekerd dat er ook in droge zomers water genoeg zal zijn. Het waterpeil zal iets hoger worden gehou den dan in de omgeving en vervuiling van het water zal worden tegengegaan door windmolens die het water in be weging houden, waardoor het zuurstof kan opnemen. De commissieleden lieten zich over het algemeen positief uit over het recre atieproject, dat in belangrijke mate zal bijdragen aan seizoenverbreding en kwaliteit van het toerisme. Nu de com missie ruimtelijke ordening is gehoord zal (opnieuw) overleg worden gevoerd met de dorpscommissie van De Koog en zal ook de commissie voor recreatie en natuurbehoud zijn zegje doen. Ook komt er een algemene hoorzitting. Manege Lieuwe Dijksen van de werkgroep Landschapszorg was over het plan wel tevreden, maar vond dat er ook een kin derboerderij en een manege in moest worden opgenomen. De manege op de nu geplande plaats bij Den Burg vond hij ongelukkig en ook de kinderboerderij bij Den Hoorn zag hij graag verplaatst. Wethouder Nauta zei dat het plan zodanig ruim is opgezet dat deze voor zieningen eventueel kunnen worden toegevoegd. De manege houdt men echter liever in Den Burg omdat deze in de eerste plaats is bedoeld voor de Texelaars Als het bij Den Burg om een of andere reden niet zou doorgaan, komt het artikef 11 gebied bij De Koog als eerste in aanmerking. Concurrentie P A. Zegers was enigszins cynisch. Hij stelde vpst dat het plan concurrerend zal zijn voor de bestaande bedrijven als er niet belangrijk meer toeristen door naar Texel zullen komen. Hij was wat dat betreft niet erg optimistisch. Ook de Teso-cijfers over de recente paasperiode zijn weer lager uitgevallen dan die van vorig jaar. Het grote zwembad in het plan vond Zegers best leuk maar als dit het enige overdekte zwembad op Texel blijft zou het beter zijn als het in Den Burg stond. Wat betreft de overige attracties van het plan kon Zegers zich moeilijk voorstellen dat de mensen daarom naar Texel zullen komen. Met name voor de spel- en sportattracties in het buitengebied verwachtte hij niet zoveel toeloop. De jubilarissen van de Voedingsbond met hun vrouwen, v.l.n.r. Bertus Bakker, Jacob Visser, Dirk Kalverboer, Dirk Zijm en Johan van

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2