Texel heeft jazzvereniging Amerikaanse kanjers moeten hier ook kunnen spelen" Actief stimuleren van mosse/kweek belangrijk „WAT IK ZEGGEN WOU." Open brief aan Gelein Jansen Wielervereniging reed toernooi in Alkmaar Auto te water Verkiezingsprogramma D'66: Fietsen gevonden Quartel gehuldigd in jeugdrevue L 1 ISDAG 20 APRIL 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 6MKWN WN LEZERS - BUTEN VTRANTWOOROCLUOlcD WN OE «MkTC Veertig mensen hebben zich al aangemeld als lid van de jazz- reniging Texel, een club „in oprichting" die zal ijveren voor het ssenteren van de „betere jazz" op Texel. „Die Amerikaanse njers kunnen hier ook spelen", is de mening van Gerrit Lely, één n de initiatiefnemers van de vereniging en de man die de afgelopen nter al bekende namen naar Texel gehaald heeft. Subsidies op deze ncerten en aansluiting bij het landelijke jazzcircuit behoorden echter 3t tot de mogelijkheden omdat de organisatie mede in handen was n horeca-ondernemers en daar willen rijk en gemeente geen sub- iie aan verstrekken. Volgens Lely is de belangstelling voor jazz op xel groeiende en kan binnenkort overgegaan worden tot het kiezen n een bestuur van de vereniging. „We streven naar honderd Jen." De jazzvereniging Texel moet niet m rward worden met de Stichting Jazz- tival die op 11 en 12 juni weer een ntal orkesten naar Texel haalt. Die chting heeft nu nog een ander karak dan de vereniging en streeft naar het esenteren van een zo breed mogelijk nbod van jazzmuziek waarbij de iervolle dixieland een belangrijke ats inneemt. De jazzvereniging wil h vooral richten op moderne of Iperimentele jazz. Jüe twee instanties bijten elkaar echter fet, in tegendeel, er zijn plannen om de btuten van de stichting aan te passen Idat ze de doelstellingen van de ver liging onderschrijven en waardoor een jsie in de nabije toekomst al in zicht jmt. IDe optredens die de vereniging wil Tganiseren zullen voor verreweg het jootste gedeelte worden aangetrokken het zogenaamde BIM-circuit. BIM staat voor Bond van Improviserende Musici. Volgens Lely is elke gereno- meerde jazzmuzikant lid van deze bond die haar zetel heeft in Amsterdam in het bekende BIM huis waar dagelijks jazz concerten en jam-sessies worden ge houden BIM wordt voor een belangrijk deel gesubsidieerd door CRM die echter als eis stelt dat niet uitsluitend in de hoofdstad opgetreden wordt. In het kader van het spreidingsbeleid van cultuur worden de concerten in de- provincie, vooral in plaatsen waar de jazz nog mager aan bod komt, gesub sidieerd. Om die reden zijn veel jazz clubs aangesloten bij het BIM-circuit. Het betreft niet alleen grotere plaatsen als Alkmaar en Den Helder maar ook in bijvoorbeeld Hippolytushoef treden re gelmatig jazzcoryfeëen op. De provincie heeft een subsidieregeling experimen tele muziek" en ook in verband daarmee is het gewenst een vereniging op te richten. Tot dusver werden al jazzconcerten georganiseerd in café de Twaalf Balcken en De Zwaan maar dat betekent niet dat de vereniging uitsluitend deze twee zalen zal blijven gebruiken. ,,Het zijn geschikte zalen maar we zitten op geen enkele wijze vast aan een bepaalde horecagelegenheid", aldus Lely, die stelt dat per concert bekeken zal worden waar de artiest het beste tot zijn recht komt. Hierbij wordt ook gedacht aan koffieconcerten BIM leden die al op Texel hebben opgetreden en volgens Lely op uitnodiging van de vereniging zeker nog zullen terugkomen zijn Rein de Graaff, Dick Vennik en Teddy Ed wards. Deze laatste is een Amerikaanse saxofonist die door het BIM circuit naar Nederland was gehaald. Iets dergelijks speelt zich weer af op zaterdag 1 mei want dat komt Billy Mitchell naar Texel in het kader van een Hollandse toernee. Deze Amerikaanse intenationaal befaamde saxofonist speelt in de Twaalf Bakcken onder begeleiding van Rein de Graaff (piano). Koos Serierse (bas) en Eric Ineke (drums). Unicum Het spel van Mitchell wordt omschre ven als ,,the most exciting tenor sax in jazz". Mitchell is vooral bekend ge worden als begeleider van Dizzy Gilles pie, Count Basie, Woody Herman, Clark Terry en Stevie Wonder. Het optreden op Texel is de afsluiting van een toernee die vrijdag begint en voert langs zalen in Groningen, Amsterdam, Den Haag, Zyvolle, Laren en Enschede. Lely noemt het dan ook een unicum dat Texel wordt aangedaan ,,Hier zal het echter niet bij blijven", aldus Lely die aankondigt dat Willem Breuker en Hans Dulfer in de naaste toekomst ook op het programma staan. Als de vereniging een bestuur en statuten heeft, kunnen de leden beslis sen welke concerten nog meer geor ganiseerd zullen worden. Oktober De landelijke manifestatie oktober jazz maand" zal ook veel mogelijkheden bieden om buitenlandse muzikanten naar het eiland te halen. Het lidmaatschap van de vereniging kost veertig gulden per jaar. Of men daarvoor reduktie geniet bij de entree prijs moet nog besloten worden. „Iede re jazzmuzikant kan in principe hier spelen, maar de leden moeten maar beslissen wie er komen. Dan kan men pas bekijken of reduktie mogelijk is." Wie lid wil worden kan zich inschrijven in de Twaalf Balcken of De Zwaan. Graag zouden wij uw informant die de Oude ULO de naam de „Rode Burcht" heeft gegeven, willen omhelsen Want de naam de Oude ULO vinden wij, net als die informant, onjuist. Maar wij zitten met één probleem. De motivatie van dat „Rode" is dat soms omdat er een „Witte Burcht" is of omdat de kinderen van de peuterspeelzaal soms rode of gele of groene verf gebruiken? Ook komt het nog al eens voor dat de leerlingen van de muziekschool rode koppen van het blazen hebben. De aquariumvereniging heeft meermalen rode vissen. De Sociale dienst gebruikt op maandagmorgen rode werkbriefjes. Bij het MZW project heeft men soms rode koppen bij het drukken van krant- jes voor diverse verenigingen. De men sen voor de maatschappelijk werker komen met rode koppen binnen rennen. Om over de beschilderde koppen van de gebruikers van het Asiel maar niet te spreken. Raadslid wilt u de naam van deze informant bekend maken? Wij zouden hem/haar namelijk willen voor dragen voor de eerste prijs „Verzin een nieuwe naam voor het dorpshuis" De beheerscommissie heeft hier een groot geldbedrag voor uitgetrokken (mis schien). Wij hebben besloten de naam Rode Burcht alvast te gaan gebruiken. A. Goes, J. Brandenburg, Den Burg. Zondag reden 11 jeugdlicentiehou- ders van de wielervereniging Texel bij de wielervereniging Vietrix te Alkmaar. Bij de 10-jarigen reden Anna Simone Kooi man en Simone Winter. Anna Simone reed een goede wedstrijd en werd tweede. Simone raakte op achter en werd vijftiende. Jef Schuur en Jacco Vinke gingen bij de 11-jarigen van start. Jef zat goed vooraan een werd zesde. Jacco zat in de middenmoot en werd veertiende. Paul Witte, Robert Visser, Dennis Boomstra en Richard Koopman reden 24 ronden. Richard Koopman moest in de vijfde ronde stoppen we gens een lekke band. Robert Visser reed een goede wedstrijd en werd negende. Dennis Boomstra en Paul Witte deden het goed in de middenmoot. Dennis werd achttiende en Paul vijftiende. Niels Collou werd na een snelle eindsprint eerste en Sebastiaan van Hoorn wist zich naar een goede dertiende plaats te rijden. Nico Evers lag in het begin achteraan maar eindigde als vierde. Een 26-jarige Engelsman raakte zon dag bij de Redoute met zijn auto te water. Hij had zich vergist in een bocht. De auto behoorde toe aan een verhuur bedrijf. landse mosselproduktie) als enige plaats aan de voorwaarden voor de vestiging van een mosselverwerkingsbedrijf vol doet, moeten initiatieven in die richting krachtig worden gesteund. In het be stemmingsplan „haven Oudeschild" dient ruimte te worden gereserveerd voor schelpdier-verwerkingsbedrijven die gebonden zijn aan het gebruik van zeewater. Een visafslag op Texel vindt D66 gewenst en het warme afvalwater van de waterfabriek zou mogelijk ten behoeve van een viskwekerij kunnen worden benut. Ook de haveningang van de Texelse vissershaven zou moeten worden verbeterd. D66 is van mening dat Texelse be jaarden zelfstandig moeten kunnen blij ven wonen zolang ze dat willen. De hulpverlening moet daarop worden af gestemd. De realisatie van een diens tencentrum voor bejaarden wordt zeer belangrijk gevonden. Sport voor ge handicapten moet door de gemeente worden ondersteund en een overdekt zwembad wordt als zeer gewenst om schreven. Ook is D66 voorstander van lokale radio en t.v. in overleg en samenwerking met de Lichtboei. Ten aanzien van onderwijs staat in het pro gramma dat de Beatrixschool voor buitengewoon lager onderwijs gehand haafd moet blijven. De basisscholen worden als een belangrijk onderdeel gezien voor het leefbaar houden van kleine dorpen. Daarom wil D66 die scholen handhaven. Bij het onderwijs dient het ontwikkelen van creativiteit en verantwoordelijkheidsgevoel een be langrijke plaats in te nemen. Op het punt van schooltandverzor- ging mag volgens D66 niet worden be zuinigd. Deze voorziening moet op het huidige peil worden gehandhaafd. D66 is voorstander van een patiëntenver eniging die zitting dient te nemen in de sectie gezondheidszorg en sociale dienstverlening van de Welzijnsstich- ting. De gemeente moet onderzoeken in hoeverre een polikliniek op Texel zou kunnen worden gerealiseerd. Datzelfde geldt voor een wetswinkel, waar men terecht kan voor juridisch advies. Billy Mitchell, de sax-gigant uit Amerika, speelt 1 mei in de twaalf Balcken op uitnodiging van de Jazzvereniging Texel. Quartel wordt toegezongen door jeugdclub 't Molenbos. hebben. Natuurlijk was de afloop ge lukkig. Elk revue-onderdeel werd afgewisseld met een dansnummer waarvan het optreden van twee meisjes die waren uitgedost als vijftiger jaren Adrew Sis ters verreweg het aardigst was. Het succesnummer uit de serie Ja Zuster, Nee Zuster, ,,De oude Jacob" werd echt gezongen door drie ,,oude" jon gens onder begeleiding van een mond harmonica en dit onderdeel werd in zang en mimiek uitstekend gepresen teerd. Ook sterk was een bandparodie met grappen van André van Duin. Na de pauze werd het toneelstuk ,,Boer Joppel gaat gokken" opgevoerd. Dit stuk had een sterker verhaal dan het eerste toneelstuk. Er werd goed ge speeld. Het verhaal bevatte een aantal leuke grappen, die goed uit de verf kwamen. Vóór de huldiging van Quartel draaide deze amateurcineast op verzoek van de jeugdclub een filmpje over de voorbereidingen van de revue en andere activiteiten van de dub. Quartel dankte aan het eind van de avond de tientallen leden die hadden meegewerkt aan het avondvullend programma. We mogen trots op jullie zijn", aldus Quartel en daarmee had hij niets teveel gezegd. Donderdag werd een zwarte meisjes- fiets gevonden die door de eigenaar op het politiebureau in Den Burg kan wor den afgehaald. Vrijdag werd een zwarte herenfiets gevonden die eveneens in het bureau klaarstaat voor de eigenaar. De amateurfilmer Daan Quartel werd terdagavond in het Eierlandsche Huis de bloemetjes gezet door jeugdclub 't V olenbos'. Dat gebeurde na afloop van revueBeter laat dan nooit" die door •ze club werd opgevoerd. De voltallige jgdclub en het publiek zong Quartel Dat gebeurde met een door me- ouw Ran geschreven lied, waarin erd vastgesteld dat de films van Quar- I in een behoefte voorzien en voor het geslacht van onschatbare waarde ill en zijn. De samenzang werd op de ooi begeleid door Gerard Smeenk en )rmde een waardige afsluiting van de /eede revue van de jeugdclub die de 'el weliswaar eer aandeed (door de ordige afwerking van sommige onder den vergeleken bij vorig jaar) maar de ets der kritiek toch ruimschoots kon orstaan Een opmerkelijk feit is dat de revue tot nd kwam zonder inbreng van vol- ssenen. Alles werd zelf bedacht of tgekozen en zonder begeleiding van deren ingestudeerd. Heel De Cocks- rp en omgeving leek uitgelopen voor t gebeuren dat onder meer twee nee/stukjes bevatte. ,,Op weg naar t feest" handelde over een verliefd htpaar dat allerlei personen op het neet haalt waardoor de indruk gewekt ordt dat het pas getrouwde stel eemd gaat. Na een inbraak wordt pas dat de clou veel gekker is. wel de man a/s de vrouw blijven res- ctievehjk een dochter en een zoon te Met de rijksluchtvaartdienst moet een regeling getroffen worden om rustge bieden in te stellen bij de Schorren en het duingebied tussen De Koog en de vuurtoren. Het lager vliegen dan zes honderd meter zou daar verboden moe ten zijn. Het uitvoeren van de plannen ter bescherming van de Noordzeekust moet volgens de democraten met kracht worden aangepakt. Recreatie Recreatie wordt door D66 enerzijds gezien als een op Texel onmisbare bron van inkomsten. Anderzijds mag die recreatie nooit leiden tot aantasting van het eiland. De ontwikkeling van de watersport kan belangrijk zijn voor de recreatie, maar dient kritisch te worden gevolgd. De partij staat achter het recreatieproject bij De Koog (artikel 11 gebied) en onderschrijft het beleid van de gemeente ten aanzien van maximaal 47.000 slaapplaatsen in 1985. Wat be treft de bevordering van de werkgele genheid vindt D66 dat de gemeente een actief wervingsbeleid moet voeren voor de vestiging van kleinschalige milieu vriendelijke industriën. Hierbij wordt vooral gedacht aan bedrijven op het gebied van electromca en chipsverwer king. Verder moet voorlichting en on dersteuning gegeven worden aan jon geren en ouderen die een eigen bedrijf od willen zetten. Voorgesteld wordt om op industrieterreinen ruimten beschik baar te stellen waar in deze richting geëxperimenteerd kan worden. Onder zocht moet verder worden in hoeverre jeugdige werklozen ingeschakeld kun nen worden bij sociale dienstverlening, de Texelse kustverdediging en bos bouw. Dit mag echter niet ten koste gaan van bestaande werkgelegenheid. In de bestemmingsplannen voor de kernen moeten mogelijkheden voor het midden- en kleinbedrijf worden gehand haafd. In het toeristische seizoen dienen de winkels op heel Texel langer open te kunnen zijn. Gegarandeerde werkgele genheid in de landbouw en continuïteit in de bouwnijverheid hebben hoge prio riteit bij D66. Dat geldt ook voor een hoogwaardige toeristische opvang die volgens de democraten seizoensver- bredend werkt. Daardoor kan de sei zoenwerkloosheid worden terugge drongen. Mosselkweek Omwille van de werkgelegenheid vindt D66 dat de gemeente een actief beleid moet voeren met betrekking tot de mosselkweek op de Waddenzee door Texelse vissers. Omdat Texel, gelegen aan de rand van het mosselkweekgebied in de Waddenzee (60% van de Neder- ,,De uitbreiding van de dorpen, met name voor Den Burg, moeten kritisch op hun noodzaak worden bekeken. De bouwmogelijkheden voor woningen in de dorps kernen dienen met voorrang te worden onderzocht Dit staat in het verkie zingsprogramma van D 66 zoals dat werd opgesteld voor de gemeenteraads verkiezingen van 2 juni. In verband met het bouwen in de dorpskernen wordt door de democraten het „gatenplan Den Burg" als voorbeeld genoemd. D 66 is van mening dat het historische karakter van de dorpscentra behouden moet blijven en dat de activiteiten van de Stichting Dorpsherstel Texel aandacht en ondersteuning verdienen De reconstructie van de Groeneplaats moet, nu hotel De Linde- boom-Texel is gerenoveerd, met voortvarendheid worden aangepakt. Over de woningnood staat in het programma dat deze moet worden bestreden door het bouwen van betaalbare huur- en koopwoningen De bouw van kleinere woningen voor jongeren en alleenstaanden heeft hierbij voorrang. Het toewijzen van woningen aan woningzoekenden dient door één overkoepelende instantie te geschieden. D 66 wil dat het bouwen van tweede woningen voorkomen wordt. Bestaande tweede woningen dienen, op redelijke termijn, zo mogelijk weer aan de woningvoorraad te worden toegevoegd. Sportvisserij D66 omschrijft het waddengebied als een internationaal erkend natuurgebied waar echter plaats moet blijven voor kleinschalige activiteiten als sportvisserij en watersport. Wel zal, in verband met het waardevolle natuurgebied ter plaat se, het toestaan van activiteiten ten noorden van de IJzeren Kaap kritisch moeten worden bekeken. Het handha ven en bevorderen van de traditionele menselijke activiteiten op de Wadden zee moet uitgangspunt van het beleid zijn. Waddenzeevissers dienen optimale levensvoorwaarden geboden te worden. Meerkosten bij de bouw als gevolg van „meer dan normale eisen van welstand" moeten worden vergoed. Halfuursdienst De democraten vinden dat de veer boot tijdens het toeristenseizoen een halfuursdienst moet onderhouden. Die halfuursdienst moet ook ingevoerd worden tijdens de dagelijkse spitsuren gedurende het hele jaar. Daarbuiten moet minimaal een uursdienst worden gehandhaafd. De voortdurende stijging van de tarieven van de veerverbmding wordt door D 66 omschreven als een bedreiging voor de economie van Texel. Acceptabele tarieven helpen de leef baarheid van Texel in stand te houden. Over het verkeer op de Pontweg staat in het programma dat het deel tussen de Elemert en de Akenbuurt bij de be bouwde kom van Den Burg moet wor den gevoegd, waardoor er een verplich te maximum snelheid van 50 kilometer per uur komt. Ter plaatse is nu nog 70 de toegestande snelheid.' De aanleg van een tunnel voor voetgangers en wielrijders onder de Pontweg nabij de Keesomlaan dient overwogen te wor den. D66 wil dat alle buitendijkse fiets paden blijvend worden opgengesteld voor fietsers. D 66 wijst Texel als nationaal land schap af omdat uit het oogpunt van beheer en behoud van het landschap al genoeg is geregeld in het bestemmings plan buitengebied. Voor een normale bedrijfsvoering in de agrarische sector moeten procedures om bedrijfsgebou wen te mogen bouwen of te veranderen zo kort mogelijk worden gehouden.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7