Schutting loorzaak i tegen overlast oorzaak van burenruzie Massale zangavond in R.K. kerk Compromis niet uitgesloten Zaterdag 7 mei: 38 woningen De Mars Nachtelijke bezoekers van tuin worden op de foto gezet Afsluiten nooduitgang kan faillissement van Question betekenen Zon. maan en hoog water Schrijfavond Amnesty Film in Koffiebar 3 J* j V.f' r. T v-v--v Prijs verkoopdag nog niet afgehaald Zusterkringen naar Zeist Lezing over beveiliging Koninginnedag in De Cocksdorp IIJDAG 23 APRIL 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Rob de Vries uit de Warmoesstraat in Den Burg en Eddy Stiekema. igenaar van discotheek Question, praten niet meer tegen elkaar. Dat het gevolg van een steeds groter wordende onenigheid over hinder ie De Vries van de discotheek ondervindt Dronken lieden die 's achts vernielingen in zijn tuin aanrichtten, keiharde discomuziek, lelal en geschreeuw en het feit dat de poort naar zijn tuin tot driemaal oe werd ingetrapt, maakten dat bij De Vries de maat meer dan vol is. ien belangrijke oorzaak van de ellende is volgens De Vries de nood- itgang van de discotheek, die regelrecht op zijn tuin uitkomt. Door leze slecht geïsoleerde deur komt de herrie naar buiten en soms lebeurt het dat discotheekbezoekers de nooddeur openmaken en in Ie tuin ronddolen. Dit leidde ertoe dat De Vries een imiddels gehonoreerde bouwaanvraag ij de gemeente indiende om pal achter e nooduitgang een schutting op te ïogen trekken. Deze zou het lawaai en ngewenst bezoek moeten weren. Eddy itiekema, eigenaar van de discotheek, eeft hiertegen geprotesteerd bij het ollege van B en W. Het aantal be oekers dat in een discotheek aanwezig ïag zijn, is afhankelijk van het aantal ooduitgangen Met de huidige vlucht- Liimte mag Stiekema maximaal 473 ersonen in zijn etablissement onder- rengen. Zou de nooduitgang naar de iin van De Vries worden afgeschermd oor een muur, dan zijn dat er nog maai 60. Stiekema is ervan overtuigd dat hij oor de schutting in grote financiële ïoeilijkheden komt. ,,Er is altijd wat net De Vries", zegt hij. „Meteen al, oen ze hier in 1974 kwamen wonen, ingen ze voortdurend aan de telefoon m te vragen of het niet wat zachter on. En dat, terwijl ik nooit moeilijk eden heb met andere buren. Er is door ommigen wel eens gevraagd of het iet minder hard kon, bijvoorbeeld als er en Avro's Toppop disco-show werd ehouden. Ik probeer het geluid dan eus wel in de gaten te houden. In erband met de buren heb ik ook de :ijmuren van Question geïsoleerd." tiekema zegt ervan overtuigd te zijn lat De Vries de discotheek helemaal veg wil hebben. Het voorste deel van ijn bedrijf werd afgelopen jaar voor bijna ier ton verbouwd tot nachtbar. Vol lens hem begon daarna Rob de Vires net nog enkele andere buurtbewoners en Arob-procedure om te voorkomen jjlat de nachtbar van Question tot vier mr open zou mogen zijn. De beslissing i deze zaak vergt een paar jaar en in die ijd heeft Stiekema geen extra inkomen ;ten van deze investering. Kort geding? Wanneer door het afsluiten van de looduitgang, Question minder bezoe- ers zou mogen bevatten, betekent dat olgens Stiekema zijn faillisement. Hij leeft dan ook een advocaat in de arm jenomen en De Vries een sommatie jestuurd. Daarin staat dat wanneer de ichutting toch gebouwd wordt, Stie- ema een kort geding tegen De Vries an zal spannen. Rob de Vries en zijn vrouw zijn in 1974 in het huis aan de Warmoesstraat ko men wonen. Vooraf hadden ze zich zorgvuldig gedocumenteerd over mo gelijk te verwachten overlast. Gesprek ken met buren leerden dat het allemaal best meeviel. Naar hun eigen zeggen woonden ze de eerste jaren dan ook betrekkelijk ongestoord. Volgens De Vries begonnen de echte problemen in 1978 toen de grote zaal van het toen malige Casino werd omgebouwd tot discotheek. „We zijn met een bloemetje naar Stiekema geweest toen die ver bouwing achter de rug was", zegt De Vries. ,,ln feite hadden we verwacht dat hij die verbouwing meteen had aange grepen om voor een goede geluids isolatie te zorgen. Dat was niet zo. Bovendien hadden we de herrie, die door die deur kwam." Gordijn Na de klachten over de nooddeur hing Stiekema hier een zwaar gordijn voor. Volgens de discotheekeigenaar vermin derde dat de geluidsoverlast met on geveer tien decibel. Na korte tijd was het gordijn van de deur getrokken, door al te dolle discobezoekers. Het werd daarna wel weer bevestigd, maar even later lag het er weer af. Volgens Stiekema zijn dat soort dingen niet te voorkomen. Bovendien is hij van me ning dat het meeste geluid niet door de deur komt, maar door het dak van het gebouw. Over de mogelijkheid het dak te isoleren zegt hij: ,,Dat is mogelijk. Net zoals we in 1980 en 1981 de zijmuren hebben geïsoleerd zou je ook het dak kunnen behandelen. Maar de enige die klaagt is De Vries. Ik ben er van over tuigd dat als ik het dak isoleer, hij moeilijk gaat doen over de geluiden die de air-conditioning veroorzaakt. Terwijl die air conditioning er juist is om ge luidsoverlast te voorkomen. Vroeger was dat anders. Als zo'n vijftien jaar terug hier de band van Kelner speelde en het werd binnen warm, dan gingen de ramen open. Dan kon je de muziek van die band horen tot op het Schil derend en de Elemert. Niet dat er in die tijd geklaagd werd. Men was toen tole ranter. Je woonde hier toen met Texelaars onder elkaar. Die konden dat van elkaar hebben." Stiekema zegt verder dat het vrijwel niet te voorkomen is dat al te uitgelaten discobezoekers de nooduitgang zo nu en dan openmaken. ,,Er is maar één remedie tegen en dat is dichtspijkeren. Maar dan geldt het niet meer als nooduitgang. De brandweer eist dat zo'n deur makkelijk open kan als er brand is." Decibel meten Rob de Vries is er wel van overtuigd dat de nooddeur de voornaamste bron van alle lawaai is. Hij vertelt tijdens het optreden van een band metingen te hebben verricht met een decibelmeter. Hij kwam tot de conclusie dat binnen de discotheek 120 decibel geluid werd geproduceerd. Een geluid dat volgens hem gelijk is aan dat van een op stijgende straaljager. Buiten de disco theek, voor de gewraakte deur mat De Vries 90 decibel. ,,Een geluidssterkte die te vergelijken is met wat je hoort als je vlak naast een gierende cirkelzaag staat", zegt hij. Stiekema trekt deze beweringen in twijfel. Volgens hem was buiten de nooddeur 65 decibel te horen tijdens een proef die overdag door de gemeente werd genomen en waarbij de muziek zo hard mogelijk werd gezet. Toen het gordijn voor de deur hing was de hoeveelheid geluid 55 decibel. Er waren toen echter geen geluiden van meezingende en pratende discotheek- bezoekers. De schutting die De Vries voor de nooduitgang wil bouwen komt op zijn eigen grond te staan. Aanvankelijk was niet precies duidelijk hoe de erfscheiding lag tussen de tuin van De Vries en dis cotheek Question. Volgens oude kadas trale gegevens zou een strook grond van ongeveer 1 meter achter de discotheek nog van Stiekema zijn. Stiekema liet deze gegevens door het kadaster na trekken. Na enig meetwerk kwam men eind vorig jaar tot de conclusie dat hij slechts een klein driehoekje grond ach ter de nooduitgang bezit. De rest van de grond is eigendom van De Vries. Zou De Vries de muur op de erfscheiding bouwen, dan zou de deur van de nood uitgang nog maar zo'n centimeter of twintig geopend kunnen worden. De Vries wil een schutting maken met een hoogte van 1.75 meter, wat volgens het bestemmingsplan mag. De bewering van Stiekema dat de andere buren geen last van de disco theek hebben en dat met de andere om wonenden goed overleg plaatsvindt, trekt De Vries in twijfel. Hij zegt sterk de indruk te hebben dat de andere buren niets durven zeggen omdat ze ruzie tot De werkgroep Texel van Amnesty International houdt aanstaande maan- Jag 26 april een schrijfavond in ,,De Hollebol", aanvang 20.00 uur. Er zal vorden geschreven voor Rafaël Labutin jit de Filippijnen, een medewerker van ie Rooms Katholieke Commissie voor fecht en Vrede. Hij zit gevangen sinds april 1979. Verder wordt er geschreven /oor Pablo Fuenzalida en Germén Mo- ina Vadivieso uit Chili. Deze mensen ritten gevangen sinds december 1981 ïn zijn gemarteld. Vrijlating wordt ook gevraagd voor Jan Litomsky uit Tsjechoslowakije die aen straf van drie jaar uitzit op grond ran .subversieve activiteiten". Hij is lid /an de niet-officiële beweging van de rechten van de mens. In Uruguay zit gevangen Raül Cariboni da Silva, een 51 jaar oude geschiedenisleraar en on derwijskundige. Hij lijdt aan een ernstige hartkwaal, die verergerd is tengevolge van folteringen. Voor hem wordt om anmiddellijke vrijlating verzocht. Wie niet in de gelegenheid is om de schrijfavond te bezoeken maar wel wil schrijven, kan terecht op het contact adres van de werkgroep: Jenneke Was- sink, Vloedlijn 31, telefoon 4109. Tegen betaling van 71,50 krijgt men een luchtpostvel met voorbeeldbrief en een beschrijving van de gevangene thuis. Zaterdag draait de film Crossfire" in de Youth for Christ koffiebar in ,,De Schakel". Deze film gaat over Paulo die samen met zijn vrienden via geweld, de maatschappij wil veranderen. Op de puinhopen van die verkeerde, oude samenleving wil hij een betere, nieuwe bouwen Alles mag om dat doel te bereiken. De film begint om 20.30 uur. De toegang is gratis. Zaterdagavond 1 mei zal in de r.k. kerk te Den Burg een zangavond wor den gegeven, verzorgd door vijf koren uit Noordholland en de Christelijke muziekvereniging Excelsior uit Ooster end. Liefhebbers van koorzang kunnen rekenen op een groot opgezet en kwali tatief hoogstaande avond, zoals ook het geval was in 1977. De deelnemende koren maken deel uit van het gewest Noordholland van de Koninklijke Bond van Christelijke Zang en Oratoriumverenigingen. Deelnemers aan het concert zijn: het Texels Christelijk# Mannekoor en de Christelijke Muziekvereniging Excelsior beiden onder leiding van A. Kuik en met Betty Bakker (trompet) als soliste, het Alkmaars Christelijke Mannenkoor o.l.v. J. Hoogland, het Christelijk Mannen koor! IJmuiden o.l.v. G. Hovius, het Christelijk Mannenkoor Den Helder 0.1.v. N, Smit (solist K. Anker) en het Christelijk Mannenkoor De Lofstem uit Broek op Langedijk o.l.v. F. Kocx. Organist is P. Kraijma. Het programma ziet er als volgt uit: 1. Samenzang lied 415, vers 1 en 2 2. Opening door de voorzitter van het gewest, W. IJlstra. 3. Texels Christelijke Mannenkoor. a. Ave verum corpus van W. A. Mozart; b. Pelgrimskoor van R. Wagner; c. Ode van H. de Wolff. 4. Alkmaars Christelijk Mannenkoort. a. Hymne van J. Sibelius; b. Veni Jesu amor mi van Cherubini, bew. J. Hoog land; c. Tollite hostias van C. Saint- - -» Wfc» na «jt-.' '-\vi De nooduitgang in de zijmuur van Question die uitkomt in de tuin van De Vries. Volgens Do Vries komt de meeste herrie door deze deur zijn tuin in en tuimelen bovendien nu en dun dronken discotheekbezoekers uit deze uitgang. Saens; c. Swing low, sweet chariot, bew. M. Koekelkoren. 5. Christelijk Mannenkoor IJmuiden. Variaties op ,,Die Forelle" van F. Schu bert, componist F. Schöggl. 6. Chrsitelijke Fanfare Excelsior a. Trumpet tune and air van Purcell- Mellema; b. Love divine arr. J. de Haan; c. Ode an die Freude van Beethoven- Hautvast; d. De dag door uwe gunst ontvangen, arr. J. de Haan. 7. Samenzang lied 255 vers 1 en 4. 8. Christelijk Mannenkoor Den Helder a. Rust mijn ziel van A. Teljeur; b. Sicut servus van H. Altink; c. He's the lilley of the valley, arr. K. J. Mulder. 9. Christelijk Mannenkoor De Lofstem a. Denk aan ons, Heer van W. Har- denbol; b. Heer van hierboven van W. Hardenbol; c. It's me o Lord, bew. R. Karsemeijer; d. Klokke Roeland van J. Destoop, bew. H. Gunther. 10. Sluiting door de voorzitter van het gewest. 11. Gezamenlijke koren. a. Eens zal op de grote morgen van A. Pronk; b. Ambrosiaans Lofgezang van Herhardt-Tiemersma, begeleiding Christelijke Fanfare Excelsior. De entree bedraagt f5,— Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij: fam. Westerlaken, De Ruyterstraat^ 63, Oudeschild, Bakker Juwelier, Groene- plaats6, Den Burg; Kruidenier Brouwer, Kerkstraat 1, Oosterend; Fam. KI. Druif, Kikkertstraat 54, De Cocksdorp; Bak kerij Dros, Herenstraat 11, Den Hoorn; Timmers Bakkerij, Dorpsstraat 18, De Koog en Fam. Verijzer, Hogereind 13, De Waal. elke prijs willen voorkomen. ,,Van de week liep er nog een jongen over het dak van de buurvrouw. Daar wordt dan niets van gezegd. Men wil de lieve vrede bewaren. Ik heb het idee dat de mensen hier nog liever achter drie dikke gor dijnen met watten in hun oren slapen, dan dat ze ruzie met de buren riskeren. Dat is belachelijk. Ik wil gewoon 's zomers met mijn raam open kunnen slapen." Stiekema vindt dat de zaak anders ligt. Hij zegt dat De Vries op zomeravonden vlak achter de nooddeur in zijn tuin is gaan zitten en toen con cludeerde dat hij muziek hoorde, waar van hij niet hield. Op grond daarvan zou de Vries bezig zijn Question weg te krijgen. Ingetrapt Een wandeling door de tuin van De Vries maakt inmiddels duidelijk dat er de afgelopen tijd wel het één en ander gebeurd is. De poort naar de tuin die in het verlengde ligt van de steeg waar door de bezoekers van Question moe ten, is stevig dichtgespijkerd. De Vries besloot daartoe nadat deze poort drie maal was ingetrapt. Over de poort heen zijn rollen prikkeldraad gespannen, het geheel ademt een troosteloze sfeer. In de tuin staat een kapot getrapte kasbak. Ook hiervoor zouden bezoekers van Question verantwoordelijk zijn. De Vries zegt dat dronken lieden ook eens in zijn kippenhok zijn gekropen. Voor de nooduitgang liggen een aantal kapotte bierglazen. ,,Dan maken ze die deur open en staan met pils en al in onze tuin. Stomdronken meestal. Laatst was die deur weer open en toen was iemand zo dronken, die kon niet eens meer op zijn benen staan. Ze hebben hem toen weer naar binnen moeten sjorren." Door ver schillende incidenten wordt De Vries vooral in het weekeinde vaak 's nachts wakker. Hij heeft verschillende maatre gelen getroffen om in te kunnen grijpen. In zijn slaapkamer bevindt zich een halogeenlamp die hij onmiddellijk kan richten op ongewenste bezoekers in zijn tuin. Verder ligt een fotocamera met flitser paraat. De Vries wil bewijzen ver zamelen van wat zich 's nachts in zijn tuin afspeelt. ,,Van de week ook weer", zegt hij. Stond er opeens een zeven tienjarige jongen compleet met fiets in mijn tuin. Toen bleek dat anderen zijn fiets over de schutting hadden gegooid en dat hij er zelf achteraan was ge klommen om hem terug te halen." Biervaten Eddy Stiekema vindt het moeilijk om invloed uit te oefenen op het gedrag van Een prijs van de verkoopdag van de vrouwenvereniging van Den Hoorn en de Prins Hendrik polder is nog niet af gehaald. Het is een borduurpakket waarvoor het winnende nummer 1945 is. De verkoopdag die op 14 april werd gehouden, heeft ongeveer tweeduizend gulden opgebracht. Dit geld wordt besteed voor restauratie van de Hoorn der kerk. De zon komt 1 mei op om 6.10 uur en gaat onder om 21.03 uur; 11 mei op om 5.53uur en onder om 21.20 uur. Maan: 23 april N.M., 30 april E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 23 april 9.24 en 21.40 Zaterdag 24 april 10.15 en 22.32 Zondag 25 april 10.45 en 23.20 Maandag 26 april 11.17 en 24.00 Dinsdag 27 april 11.51 en Woensdag 28 april 0.25 en 12.16 Donderdag 29 april 0.41 en 12.49 Vrijdag 30 april 1 08 en 13.42 Zaterdag 1 mei 2.05 en 14.51 Springtij: 26 april; doodtij: 2 mei. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. zijn klanten buiten de discotheek. ,,Als iemand hier vandaan gaat en hij geeft op de Stenenplaats een schreeuw, dan klin je natuurlijk zeggen dat dat komt omdat hij hier is geweest. Maar zo zit dat natuurlijk niet. Wanneer ik zie dat mensen hier erg wild weggaan, loop ik wel eens een stukje mee om te voorko men dat ze gekke dingen doen. Laatst hebben een paar jongens biervaten op het dak van één van de buren gegooid. Die vaten stonden altijd gewoon buiten. Er gebeurde nooit wat mee. Nu dit is gebeurd, hebben we die vaten maar binnen gehaald. Dat kun je natuurlijk niet doen met de fietsen die hier gestald worden. Het is heel moeilijk om te voor komen dat ze met die fietsen gaan gooien." De Vries en Stiekema praten niet meer tegen elkaar, maar hebben óver elkaar genoeg te vertellen. De enige mogelijkheid is wellicht dat Stiekema een deel van de tuin van De Vries koopt en zo ruimte schept voor zijn nood uitgang. De Vries kan dan toch zijn geluidswerende schutting bouwen en is tevens verlost van de geluiden die uit de toiletten van de discotheek in zijn tuin klinken. De mogelijkheid van de grond- verkoop werd geopperd door wethou der Van der Kooi als een op lossing van het conflict. Stiekema is bereid een strook grond te kopen tegen een redelijke prijs. De Vries wil best verkopen, maar zegt dat zijn prijs hoog zal zijn. Iedere doorwaakte nacht zit in die grondprijs verrekend", zegt hij. Hoe meer van dat soort nachten er komen des te duurder de grond wordt." Als andere mogelijkheid ziet Stiekema dat De Vries de muur bouwt met een poort erin. Er is dan wel een geluids wering, maar toch bestaat de mogelijk heid dat mensen bij brand uit het gebouw kunnen vluchten. De Vries vreest echter dat door een poort nog steeds ongewenste discobezoekers zijn tuin zullen betreden. Na de zaak aanvankelijk te hebben aangehouden in verband met het inwin nen van juridisch advies, heeft de gemeente nu vergunning afgegeven voor de bouw van de schutting. Stieke ma kan hiertegen in beroep gaan vol gens de Arob-regeling dan wel een civiele procedure aanspannen. Intussen probeert het college een bijdrage te leveren aan een aardiger oplossing van dit nogal uitzichtloos lijkende probleem. Zowel De Vries als Stiekema zijn door het college voor overleg uitgenodigd. Er is een kans dat gemeentebestuur en buurtbewoners een compromis be reiken inzake het plan van de woning bouwvereniging voor 38 woningwetwo ningen in de Mars. Tijdens de woens dagochtend gehouden hoorzitting kon een van de bezwaren uit de weg worden geruimd, terwijl aan een ander bezwaar misschien tegemoet zal kunnen worden gekomen. Zoals bekend hadden de bewoners van een stuk van de Bernhardlaan in het kader van de artikel 19 procedure ge protesteerd tegen de abrubte overgang van de bestaande laagbouw naar de toekomstige hogere nieuwbouw Ook het gebruiken als ontsluitingsweg van het stukje Bernhardlaan waaraan de be trokkenen wonen, was onderwerp van kritiek omdat er voor verkeersonvei ligheid werd gevreesd. Laatstgenoemde bezwaar bleek op een misverstand te berusten. De nieuwe wijk zal worden ontsloten via de Geor- De federatie van Doopsgezinde zus terkringen maakt dinsdag 27 april een reisje naar Zeist en omgeving. De deel neemsters worden verwacht op de Ele mert voor de bus van 7.35 uur zodat het gezelschap met de boot van 8.05 uur overgaat. Inspecteur Foppes van de rijkspolitie te Alkmaar heeft maandagavond voor de plattelandsvrouwen van De Cocks dorp en Eierland een lezing gehouden over „alledaagse" beveiliging. Met be hulp van een diaserie toonde hij de aanwezigen hoe criminaliteit kan wor den tegengegaan en hoe men zoveel mogelijk kan voorkomen dat men het slachtoffer van diefstal wordt. Door de aanwezigen werd uitgebreid van de gelegenheid gebruik gemaakt om vra gen te stellen. giéweg en het bestaande stukje Bern hardlaan blijft zijn rustige karakter be houden. De kwestie van de volgens de buurt bewoners te hoge bebouwing vlak bij hun huizen, ligt heel wat moeilijker. Van gemeentewege werd getracht de ernst van het probleem te relativeren. De ge plande huizen krijgen lage muren (goot- hoogte 2.70 m) en een totale hoogte van niet meer van 8.30 meter. De afstand tot de dichtsbijzijnde bestaande woning is ongeveer 30 meter; de gemeente vond het toekomstige totaalbeeld best aan vaardbaar, maar de buren gaven zich met zomaar gewonnen. Architect Zee man kwam met het voorstel om de situ atie te verbeteren door het schrappen van een parkeerstrook. Daardoor kan een aantal huizen wat opschuiven zodat de afstand tot de nieuwbouw een meter of vijf groter wordt. Dit idee zal in een tekening nader worden uitgewerkt en door B en W worden beoordeeld. Daarna zal met de bewoners opnieuw contact worden opgenomen voor over leg. Gehoopt wordt dat dit tot intrekken van het bezwaarschrift zal leiden, waar door de bouw van de woningen on vertraagd kan doorgaan. De Cocksdorp, Midden- en Zuid Eierland hebben dit jaar hun gezamen lijke koninginnedagfeest in De Cocks dorp. Het begint met een optocht van verklede kinderen met versierde voer tuigen, e.d. die start om 10.30 uur bij het Eierlandsche Huis. Voor de muziek zorgt de Margaretha Sinclairband uit De Burg, die na afloop nog een show ver zorgt bij het Eierlandsche Huis. De organiserende feestcommissie rekent erop dat veel mensen van hun belang stelling voor een en ander blijk zullen geven. Om 13.30 uur beginnen (ook op het terrein bij het Eierlandsche Huis) spelen voor kinderen van vier tot twaalf jaar. Om ongeveer 16,00 uur volgen de volksspelen voor ouderen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7