AltSI A Hobbyshow duurde veel le kort *UMT m nnKiJKED ^^ondernemers-aktiviteiten^^ Grote buit bij inbraak juwelier Koninginnedag in Oosterend Fiets gestolen „WAT IK ZEGGEN WOU.." Overlast Question Bollen uitzoeken in de showtuin Muzieknis Oosterend creatief opgeknapt 1ÉHNSDAG 27 APRIL 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Valig Verteet Netteriand Organisator Jaap Bakker geeft tekst en uitleg bij de curiositeiten van zijn bijdrage aan de hobbytentoonstelling. Dinsdag 27 april De Vrouwenbond FNV heeft in de voormalige landbouwschool een nabe spreking van de politieke forumavond die vorige week is gehouden; 20.00 uur. Woensdag 28 april Om 18.30 uur gaat op het parcours Zuid-Haffel een wedstrijd van de Wie lervereniging (2Vb uur) van start. De Vereniging Ouders Gehandicap ten Texel (VOGT) heeft in ,,De Scha kel" de jaarvergadering. Na het huishoudelijke gedeelte een fragment uit het cabaret van Fons van Hiernaast, gevolgd door nabespreking; 20.00 uur. Iedere dinsdag is er een Baha'i bij eenkomst (Fire Side) bij Gerard Mazijk, Wilhelminalaan 32 a in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. VASTE AGENDA Jongerencentrum 't Asiel (Schilderend 39) is geopend van maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur, woens dagavonden van 20.00 tot 24.00 uur en vrijdag- en zaterdagavonden van 20.00 tot 01.00 uur. leder woensdag wordt in gebouw Dt Hollebol aan de Burgwal (achter het postkantoor) van 10.00 tot 12.00 uur een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbij ondermeer biljarten, sjoelen en kaarten. Spreekuur B. en W.: Burgemeester Engelvaart maandag 10.00-11.00 uur; wethouder Nauta 10.30-11.30 uur; wet houder Blanken donderdag 9.30-10.30 uur en wethouder Van der Kooi vrijdag 10.30-11.30 uur. Elke zondagmorgen is er op het sportveld bij De Waal hondentraining van 10.00 tot 12.00 uur. De dam- en schaakclub Den Burg komt elke dinsdagavond, aanvang 20.00 uur, bijeen in de bovenzaal van ,,De Schakel". De speel-o-theek is elke woensdag middag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het dorpshuis aan de Wilhelminalaan Iedere dinsdag- en donderdagochtend van 10.00-12.00 uur houdt bejaarden- werker Nico Nagtegaal spreekuur in het dienstencentrum De Hollebol, Burgwal 32 Ruyterstraat 62 in Oudeschild wordt iedere zondag en woensdag meditatie gehouden. Aanvang 20.15 uur. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in de Oude ULO maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donder dags van 18.30 - 19.30 uur. De organisatoren van de hobbytentoonstelling die zaterdag in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild werd gehouden, hebben één fout gemaakt. De expositie had veel langer moeten duren dan die ene middag en avond. Er zouden dan nóg veel meer bezoekers geweest zijn dan de 1500 tot 2000 mensen die nu van hun belangstelling hebben laten blijken. Organisator Jaap Bakker heeft overigens eer van zijn vele werk. Het doel van de expositie (veel mensen kennis laten maken met eikaars of andermans liefhebberijen) is in ieder geval bereikt. De 82-jarige heer Elzinga, oudste ex posant, opende de deur van 't Skiltje met een sleutel die met behulp van de mijndetector in het plantsoen van het dorpshuis was opgespoord. Elzinga was met een oude A-Ford van huis gehaald en maakte een rondje door het dorp, samen met de jeugdige exposant Danielle Blom fde allerjongste was wegens ziekte verhinderd) en vooraf gegaan door twee ouderwets uitge doste motorrijders. Het voert te ver om in het bestek van dit artikel een opsomming te geven van wat allemaal op de expositie was te zien. Het meest veelzijdig was de 'stand' van de organisator Jaap Bakker die onder meer de tandartsboor van Ten Hooi demonstreerde Onder de vele curiositeiten die hij verder toonde waren foto's uit 1898 en teksten van dorpsomroepers uit Oudeschild waar onder een zeer oud stuk dat Bakker cadeau heeft aehad van een kleindoch ter van W. Mets Tzn. Luguber was de Inbrekers hebben in de nacht van donderdag op vrijdag voor dertigdui zend gulden (inkoopwaarde) aan ju welen en horloges gestolen uit de etalage van juwelier Martin Tromp aan de Weverstraat te Den Burg. Hierbij werd zeer geraffineerd te werk gegaan. De inbrekers waren er kennelijk van op de hoogte dat de ruit van pantserglas van de winkel was aangesloten op een beveili gingssysteem en daarom werd deze ruit intact gelaten. Ze wisten in de etalage te komen door gaten te boren in de houten stijlen van het raam. In totaal werden vier gaten gemaakt met een diameter van ongeveer drie centimeter en daar door werden de kostbaarheden met een grijpinstrument naar buiten gehengeld. Tot de buit behoren in ieder geval twee met briljanten bezette horloges ter waarde van 5% duizend gulden en een met briljanten bezette ring van 3Vi duizend gulden. De inbrekers moeten minstens twin tig minuten aan het werk zijn geweest en zijn in die tijd kennelijk niet door voorbijgangers gestoord. Een van de gaten was niet helemaal door het kozijnhout heen; de boor stootte hier op een spijker. Het via een gat in het kozijn weg- hengelen van kostbaarheden is een inbraakmethode die op Texel nog niet eerder is toegepast; onlangs is het wel in Schagen gebeurd. Martin Tromp, die zijn bedrijf op allerlei manieren tegen inbraak heeft beveiligd, had met deze truc geen rekening gehouden. Inmiddels heeft hij door Smederij Boom dikke stalen strips achter de kozijn stijlen van beide etalages laten maken, zodat herhaling niet mogelijk is. De schade zal waarschijnlijk door de verze kering worden gedekt. opgedoken schedel uit het schip Soli Deo Gloria dat in de winter van 1733- 1734 door het ijs werd gekraakt. Be halve de schedel is van de overledene ook een laars met daarin nog botten en een dubbele sok („gebreid volgens een heel bijzonder patroon") aangetroffen, alsmede allerlei scheepsbenodigdhe- den. Een andere curiositeit waar Bakker een mooi verhaal bij wist te vertellen is een plank die bij de sloop van het huis van Dalmeijer werd gevonden en waarop Thijs van der Sterre heeft aan getekend dat hij naar Amerika ging vertrekken.- Dat was in 1913. Beroemd Een deel van de plaatselijk inmiddels beroemde verzameling van gejutte en gevonden voorwerpen van de familie S. Daalder, was ook te zien. Verder waren op de show antieke schrijfma chines, strijkbouten, naaimachines, windwijzers, modelstoomketels, vele scheepsmodellen en tal van andere zaken te zien. De toeweiding en energie die de ver schillende mensen in hun liefhebberij steken, is indrukwekkend. Het uittrek ken van 400 uren om de kotter TX 48 te meten om deze in 2Vt jaar tijd in het klein te kunnen namaken, is één van de vele voorbeelden die genoemd kunnen worden. Opmerkelijk is ook de hobby van de gebroeders Keijzer die momen teel een opleiding voor watermolenaar volgen en zich zullen belasten met het af en toe laten draaien van de molen van Het Noorden. Willem en André Keijzer zijn thans bezig met het bouwen van een model van 'hun' molen en kunnen nu al veel interessante techni sche details laten zien. Motor Het bonte karakter van de hobby show werd nog benadrukt door de ver schillende zware (scheeps)motoren die door hun eigenaars liefdevol zijn opge knapt zodat ze weer 'aan de praat' konden worden gemaakt. Voor de oude scheepsmotor met keerkoppeling van Adrie Hutjes was een heftruck nodig om het ding naar het dorpshuis te brengen. Hutjes heeft inmiddels besloten de motor in bruikleen te geven aan het Maritiem Museum, zodat meer mensen ervan kunnen genieten dan dat het ding bij hem in het schuurtje blijft staan. In Oosterend start de viering van Koninginnedag vrijdagmorgen om half tien met een optreden van „Excelsior" voor dorpshuis De Bijenkorf. Daar gaat ook de allegorische kinderoptocht van start. Om tien uur worden op het muzieknisterrein aan de Oranjestraat kinderspelen gehouden en om 14.00 uur starten daar de volksspelen voor ouderen, waarbij de dorpscommissie aantekent dat het 'ouderwetse spelen met veel water' zullen worden. Klanten maken hun keus In de showtuin van „Marjo". De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur; dinsdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.30 tot 17.00 uur; donderdag gesloten, vrijdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. De werkgroep Texel van de AA (Anonieme Alcoholisten) komt elke dinsdagavond bijeen in „Het Struikel blok" aan de Parkstraat in Den Burg van 20.00 tot 22.00 uur. leder die van de drank afwil kan hier vrijblijvend bin nenlopen. Informatie: 02226-413 en 02220-3674. Elke maandagavond worden door de club Groot Slam bridgedrives gehouden in hotel De Lindeboom-Texel, aanvang 20.00 uur. Toeristen mogen ook mee doen. Kosten 710,— per paar. Iedere eerste zaterdag van de maand wordt in De Cocksdorp en Eierland oud papier opgehaald, 's Morgens vanaf 10.00 uur door de o.l. school van De Cocksdorp in het dorp en directe om geving en 's middags van 13.00-15.00 uur door de Strijbosschool in de rest van de polder. Toerclub Taxi 2000 houdt trimtrai ningen op alle zaterdagen 15.00 uur. De start is bij de speelweide Ploeglander- weg. ledereen mag meedoen. Bij het Mienterglop in De Koog werd een groene Batavus herenfiets gestolen uit de tuin bij nummer 13. I oftxvTN lezers buten vcrantwooaoclloocio win de beoaktie Waar haalt E. Stiekema het lef van daan om nog steeds te beweren dat de buurtbewoners van Question geen last hebben van de discotheek en dat er goed overleg plaatsvindt. Begint dat oeverloze gezwam weer opnieuw? Dan zal ik zijn geheugen even opfrissen. Vorig jaar is tijdens een hoorzitting heel duidelijk geworden, wat de buurt mee maakt aan overlast en die was en is niet mis. Verder loopt er nog een Arob- procedure tegen het nachtcafé-plan en ik zou in de verste verten met weten, wat er nog overlegd moet worden. Niemand kan er toch iets aan doen, dat de feestverlichting spontaan is aange bracht en dat die eeuwige glasrommel, kots, gebrul en geweld een vertrouwd beeld is rond de Zwaanstraat? M. Höhner-Bijvoet Den Burg. Een amateurtuinier die bloembollen koopt en daarbij zijn keus moet maken uit de honderden soorten die tegen woordig aan de markt zijn, heeft niet zoveel aan fraaie namen die al deze gewassen hebben gekregen. Dat zegt hem weinig en daarom gaat hij af op het mooie plaatje van de bloeiende bollen die de handelaar hem kan tonen. Die plaatjes zijn vaak nogal geflatteerd en ook is de grootte niet goed te beoor delen. Veel beter zou het zijn het plan voor de bollentuin eerder te maken en de soorten uit te zoeken op het moment van bloeien, dus nu. De familie Bakker van kwekerij „Mar jo", Maaikeduinweg 3 bij De Koog voert ijverig actie onder oude en nieuwe klanten om hen te bewegen bollen uit te zoeken die dan de komende zomer worden geleverd en over een jaar bloeien. Dat uitzoeken gebeurt in de show- tuin, die op een oppervlakte van ander half bunder achter het bedrijf is inge richt. Hier staan vijftig soorten tulpen, tien soorten narcissen en nog wat andere bolgewassen (die kwekers als „bijgoed" aanduiden) onder Texelse omstandigheden te bloeien. Elke soort heeft zijn eigen bloeitijd; de hele periode strekt zich uit van half maart tot half mei. Wie het bij het bestellen van de bollen slim aanpakt kan volgend jaar in zijn tuin wel weken van bloeien de bollen genieten omdat er altijd wel enkele soorten in bloei zijn. Lage, vroege tulpen en ook de gewo ne gele narcissen horen tot de meest gevraagde soorten, maar de belang stelling voor de meer bijzondere „ras sen" neemt toe omdat de meeste mensen niet hetzelfde tuintje willen hebben als van hun buren. In dat opzicht komen de kwekers aan de wensen tegemoet. Soms zijn de gewas sen meer bijzonder dan mooi. Wist u dat er naast blauwe druifjes ook witte druif jes zijn? Wie liever niet zo vroeg over zijn bollentuin beslist, is uiteraard ook op de „normale" zomerse tijd welkom op het bedrijf. De bollen worden bovendien op de markt in Den Burg verkocht. leder is dagelijks vrijblijvend welkom in de showtuin van „Marjo." Tien leerlingen van de Openbare lagere school en de School met de Bijbel zijn een drietal middagen druk doende geweest met het opknappen van de muzieknis aan de Oranjestraat in Oos terend. De nis was al jaren een doelwit voor bekladding en vernieling. Ondanks regelmatige schilderbeurten bleef de oudere jeugd actief in het besmeuren van het stenen overdekte podium. De tien vrijwilligers van de twee scholen hopen dat daar nu een einde aan komt want zij hebben de nis gebruikt voor het weergeven van een kunstzinnige uiting. Drie middagen werd hard gewerkt aan het schoonmaken van de bekladde muren. De hele nis werd blauw geverfd waarna schilder Aris Bremer in silhouet een Texels landschap tekende. Door de jeugd onder leiding van ,,ome" Teun Duinker werd het geheel ingekleurd en het resultaat mag er zijn. Wie nu in de nis concerteert doet dat tegen een pas sende achtergrond van duinen, een kerktoren, een havenhoofd, een scha pen boet en wolken. Het geheel is in felle kleuren weergegeven en maakt vooral op afstand een leuke indruk Op de foto leggen de creatieve leerlingen de laatste hand aan hetkunstwerk.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5