Eieriand na 140 jaar zonder predikant Horecaf ongerust over gevolgen recreatieplan €ti HARTELIJK AFSCHEID VAN DOMINEE WOLTHAUS Texelaar verspreidde valse knipkaarten Fors verlies voor Mareis Dorpentocht op Koninginnedag Dienstregeling TESO OVERMACHTIGE CONCURRENTIE VOOR BESTAANDE BEDRIJVEN? Diefstal ram uit weiland Goedkoop brandhout Aanrijding Van wie is de papagaai? Verkiezingsavond in „De Lindeboom" nsdag 27 APRIL 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 'f w blij verrast echtpaar Wolthaus ontving uit handen van mevrouw Dijkshoorn een geldbedrag als afscheidsgeschenk. Zondag is officieel en hartelijk afscheid genomen van dominee P. D. Volthaus als predikant van de Hervormde gemèente Eieriand. Omdat gemeente hem niet meer kan betalen zal hij niet worden pgevolgd, wat betekent dat de predikantenplaats in De Cocksdorp 140 jaar vervalt. In goed overleg met de andere Nederlands lervormde gemeenten van Texel is besloten dat de gemeente ierland een combinatie zal vormen met die van Oosterend en ludeschild en gezamenlijk gebruik zal maken van de predikant van losterend, thans dominee Van Zijll Langhout. De drie gemeenten, die amen 750 lidmaten hebben, blijven echter zelfstandig. In vele toonaarden was zondagmid- ag te horen dat Eierlands laatste eigen" dominee het in de 41/2 jaar die j op Texel heeft doorgebracht, uitste- ïnd heeft gedaan. De eerste die de kentelijkheid en waardering ver boordde was president-kerkevoogd rans Koorn die na afloop van de af- :heidsdienst in herinnering bracht dat e heer Wolthaus destijds als kandidaat aar het eiland was gekomen met nog vee jaar studie voor de boeg. Die udie werd volgens plan naast het werk fgemaakt en eind 1979 slaagde Wolt- aus voor het kandidaatsexamen en kon is predikant worden bevestigd. De pre- ident-kerkvoogd vertelde dat dominee Volthaus zich vooral heeft onderschei en door de wijze waarop hij bijbeluitleg af. Van hem leerden de gemeenteleden oe zij de Bijbel moesten lezen, waarbij ij er van doordrongen werden dat het ieuwe testament niet op zichzelf mag worden beschouwd, maar redenerend vanuit het oude testament moet worden bestudeerd Helaas Dramatisch in de geschiedenis van de gemeente Eieriand was de kerkeraads- vergadering van september 1981 waar de begroting voor 1982 aan de orde kwam. Daarbij werd definitief duidelijk dat de predikant niet langer betaald kon worden en Wolthaus dus naar een andere gemeente moest uitzien. Die heeft hij gelukkig betrekkelijk snel ge vonden. De dominee liep met zomaar weg; hij was nauw betrokken bij het overleg over hoe het kerkelijk werk in Eieriand zou moeten worden voortge zet en liet een map met gegevens achter waarmee gewerkt kon worden. De heer Koorn prees de scheidende predikant om zijn werklust en gevoel voor recht vaardigheid ,,U duldt geen onrecht, op welk gebied dan ook." Koorn felici teerde de nieuwe gemeente van Wolt haus (Huissen bij Arnhem) en intro duceerde hem als ,,een wachter op de .toren voor vrede en geluk, maar geen verdediger van het oude bastion." Aan de 140-jarige periode waarin Eieriand een eigen predikant of leraar had is definitief een eind gekomen, maar Koorn vond dat dit niet mag betekenen dat de hechtheid van de gemeente ver mindert. Samen moeten we er de schouders onder zetten." Dominee Wolthaus zelf zei veel posi tieve herinneringen aan Eieriand te be waren. Dank bracht hij onder meer aan de kerkeraad (,,voor de wijze van om gang"), het interkerkelijk koor, de or ganisten, de leden van de gespreks groepen, etc. De afscheidsviering werd voortgezet in restaurant De Hoop waar andermaal bleek dat de Eierlandse ge meenteleden uitstekend zijn te spreken over de wijze waarop dominee Wolt haus zijn taak heeft vervuld. Welzijnsvoorziening Het woord werd ook gevoerd door burgemeester J. A. Engelvaart die on der meer zei dat de kerk een belangrijke welzijnstaak heeft in de gemeenschap. Het vertrek van een predikant betekent dat opnieuw iets verdwijnt van de leef baarheid van zo'n kleine gemeenschap. Zo n predikantsgezin vormt een basis voorziening waarvan het wegvallen moet worden betreurd. De burgemees ter had echter goede hoop dat Eieriand erin zou slagen de gevolgen tot tevre denheid op te vangen. Mevrouw M. Dijkshoorn-van Eist overhandigde een envelop met f918,25. Dit bedrag was door haar en door acht mensen die maandelijks de contact- brief" bij de gemeenteleden bezorgen, in een snel georganiseerde actie bijeen gebracht. Dominee Wolthaus moest zelf maar uitmaken wat hij ervoor zou kopen. In een op rijm gestelde af scheidsgroet bracht mevrouw Dijks hoorn de dankbaarheid tot uitdrukking voor de wijze waarop de predikant zijn omvangrijke werk had gedaan. Ook ver tolkte zij dank jegens de Hervormde gemeente van Oosterend waarmee een goede regeling is getroffen. De daar thuishorende predikant zal twee dagen per week aan Eieriand besteden. Mevrouw Kikkert-Neuteboom richtte zich ook met vriendelijke dankwoorden tot Anneke en Pieter Dirk." Als af scheidsgeschenk overhandigde zij een ets, de eerste van een serie die de predikant graag wilde bezitten. Gesproken werd verder door dominee Wisman die o.a. sprak namens het Pado-volleybalteam dat is samengesteld uit Texelse pastorale werkers. ,,Je bent onvervangbaar en onbetaalbaar", aldus Wisman, die met waardering melding maakte van de vriendschappelijke ban den en het gevoel voor humor dat het optreden van Wolthaus kenmerkte. De heer G. C. Willemsen, president kerkvoogd van de gemeente Huissen (spreek uit Huussen) riep dominee Wolthaus een hartelijk welkom toe en zei hoge verwachtingen van hem te hebben. Willemsen was in die ver wachtingen gesterkt door de prima exegetische preek die hij zojuist had beluisterd. De intredeplechtigheid in Huissen is op zondag 9 mei. Over de grenzen Ds. Van Zijll Langhout sprak namens de Ring Texel en het Texels Theologen Convent. Hij constateerde dat ,,P.D." niet altijd op waarde is geschat. Zijn duidelijke theologische en maatschap pelijke visie waren opmerkelijk, evenals zijn punctuele instelling en belezenheid. Wolthaus keek verder dan Texel alleen. Hij onderhield zelfs contacten met ge meenteleden in de DDR. Door zijn humor en relativerend optreden kon hij iemands gewichtigheid een flinke deuk toebrengen. Als geschenk overhandig de Van Zijll Langhout een platenbon. De scheidende predikant reageerde op de diverse sprekers. Hij zei het geld dat hij had gekregen, niet allemaal zelf te zullen houden maar het voor een bepaald doel zou bestemmen, waarover de gemeente te zijner tijd meer zal horen. De Texelse politie heeft de valse bootkaarten die door een Texelaar in omloop zijn gebracht, achterhaald. Het ging om 15 vaarten-kaarten die der mate knap waren gemaakt, dat ze moeilijk van echte waren te onderschei den De man bracht de bootkaarten voor bedragen die ver beneden de nor male prijs (zestig gulden) lagen in de handel. De politie is ervan overtuigd dat momenteel geen valse kaarten meer in omloop zijn. Tegen de man die de kaarten heeft verspreid is proces verbaal opgemaakt. Vrijdag speelden de Mareis junioren meisjes een matige basketbalwedstrijd. Al na 10 minuten spelen moest Lilian van Liere het veld verlaten wegens te ruw spel (5 persoonlijke fouten). Zo moesten de Mareis zich handhaven met 4 overgebleven spelers. Deze wisten zich kranig te weren, maar konden toch niet op tegen een sterker Polisport. Diane de Wit, die haar eerste wedstrijd speelde, wist voor de Mareis veel vrije worpen te bemachtigen, maar ze had nog niet voldoende vaardigheid om vaak te scoren. Deze wedstrijd verloren de Mareis met 38-10. In samenwerking met alle dorpscom- nissies houdt de toerclub Taxi 2000 op 0 april weer de jaarlijkse 7 c.q. 5 lorpentocht. Deze tocht is een zoge naamde sterrit wat inhoudt dat men vrij s om zelf een route te kiezen als men naar bepaalde stempelposten aandoet. Gestart kan worden vanaf alle zeven torpen en wel vanaf 10.00 uur. Men leeft de tijd tot 17.00 uur om het nschrijfformulier weer in te leveren op iet adres vanwaar men gestart is, met nmimaal vijf stempels van verschillende torpen. Gestart en gestempeld kan worden op de volgende adressen; )e Waal; Pension Rebecca, Hogereind 19, Oosterend, De Bijenkorf, Mulder- itraat 37; De Cocksdorp, Eierlandsche Huis, Klimpstraat 33; De Koog, Res- aurant Capri, Dorpsstraat 11; Den Hoorn, De Waldhoorn, Herenstraat 30; Dudeschild, 't Skiltje, De Ruyterstraat >1 en Den Burg, Clubhuis Toerclub 1000. Warmoesstraat 22. (osten bedragen f5,— per persoon, (inderen tot 16 jaar f3, houders van ^JRTU toerboekjes f3, Leden van de oerclub Taxi 2000 gratis deelname, i/oor inlichtingen C. Lexmond, Beatrix- aan 58, Den Burg., telefoon 02220- 2195 De aandacht wordt er op gevestigd tot de dienstregeling van TESO sinds Jisteren is gewijzigd. Maandags, dins- togs, woensdags en donderdags vaart to tweede boot tussen 9.35 uur (van fexel) en 16.35 uur (van Den Helder), frijdags, zaterdags en zondags wordt :en volledige halfuursdienst onderhou den De regeling geldt tot 22 mei De Texelse horecawereld staat niet bepaald eensgezind te juichen bij de plannen van de Recreatiestichting om in het artikel 11 gebied van De Koog een groot recreatieproject tot ontwikkeling te brengen. Gevreesd wordt dat verschillende onderdelen van het plan klanten zullen wegtrekken bij de bestaande bedrijven. Dit ongewenste ver schijnsel zou alleen worden gecompenseerd als door dit plan aan merkelijk meer mensen naar Texel worden getrokken dan er nu komen, maar veel horecamensen zien dat nog niet gebeuren. In de vergadering van de commissie voor recreatie en natuurbehoud werd de ongerustheid vertolkt door mevrouw Schuijl die namens de Horecaf in de commissie zit. Ze zei dat haar organi satie positief staat tegenover slecht- weervoorzieningen maar ook bezorgd is over de negatieve kanten van het pro ject De Koog. Met name wordt onge wenste zuigkracht verwacht van de 250 eenheden (144 appartementen en de kamers van het grote hotel) die onder deel zijn van het plan. In het plan komen dan wel geen winkels, maar de vele kiosken die er wel zullen worden neer gezet, kunnen in de praktijk op hetzelfde neerkomen, om nog maar te zwijgen van het feit dat welhaast in ieder over dekt onderdeel van het project een bar is opgenomen. Straks kun je voor zowat alles in het recreatiegebied terecht, zodat de men sen die daar verblijven, daar geld zullen besteden dat anders bij de gevestigde bedrijven zou zijn uitgegeven Mevrouw Schuijl hoopte dan ook dat de Recrea tiestichting zoveel propaganda met het plan zal maken, dat er flinke aantallen mensen extra door naar Texel zullen komen. Positief De meeste andere commissieleden stonden zonder veel voorbehoud posi tief tegenover het plan. Daan Welboren vertelde dat in zijn groepering (Pakt) nogal verschillend over dit onderwerp wordt gedacht, maar dat hij persoonlijk warm voorstander was, deels als gevolg van ervaringen die hij in soortgelijke centra elders in het land had opgedaan. Adriaan Dijksen (werkgroep Land- schapszorg) vond de ontlasting die het geeft voor de natuurterreinen het groot ste pluspunt van het plan. De toeristen worden uit de kwetsbare natuurterrein- nen weggelokt. Dijksen zou nog meer toeristen trekkende objecten in het centrum samengebracht willen zien, zoals de manege en de kinderboerderij. Een nadeel vond hij wel dat het centrum vrijwel zeker meer mensen naar Texel zal trekken en dat 19 hectare weide grond (belangrijk voor vogels) ver dwijnt. Dijksen zag echter overwegend positieve dingen. VVV directeur J. W. Dekker ver onderstelde dat de meningen binnen zijn organisatie wel verdeeld zullen zijn. Zelf was hij wel positief; hij zag het plan als een aanzienlijke verbetering voor de toeristische infrastructuur dat niet alleen in de winter maar ook bij minder gunstig weer in de zomer (het grootste deel van de tijd!) zijn vruchten zal afwerpen. Ongegrond Voorzitter wethouder Nauta meende dat de angst voor concurrentie niet terecht is. Hij vond dat de Koger onder nemers rustig achter het plan kunnen staan omdat het juist de bedoeling is de bestaansbasis voor de bestaande be drijvigheid te verbreden. Helaas was het nodig om in het plan enkele rendabele (maar minder gewenste) onderdelen op te nemen, om het verlies van onren dabele (maar zeer gewenste) onder delen te compenseren. Ook architect Jan Visser zei dat de berekeningen zijn gebaseerd op de ver wachting dat er meer mensen zullen komen. Volgens hem zal de bestaande accommodatie niet onderbezet raken. Overmacht Mevrouw Schuijl ging ervan uit dat de gasten van de in het plan opgenomen appartementen en het hotel gratis van de zwembadvoorziening gebruik mogen maken. Vooral daardoor zal overmach tige concurrentie ontstaan voor de be staande bedrijven die dergelijke facili teiten met kunnen bieden. Dat bleek een misverstand te zijn. Het staat nog helemaal niet vast onder welke condities de gasten van hotel en appartementen van de andere voor zieningen van het project gebruik mo- gen maken. Er wordt zelfs aan gedacht om alle bestaande bedrijven te betrek ken bij arrangementen waardoor de gasten van deze deelnemende bedrijven over gunstige voorwaarden van de voorzieningen in het artikel 11 gebied gebruik kunnen maken. Voorspeen Jan van Asselt was hierdoor niet ge rustgesteld Alleen al door de afstand zullen de eigen RST bedrijven in het plan aan het voorspeen liggen. Voor Van Asselt stond het vast dat het soort toeristen dat nu op Texel komt, weinig voelt voor het volslagbad en de andere attracties van het plan. Er kan slechts gehoopt worden dat een nieuwe cate gorie gasten naar Texel komt, waardoor het uiteindelijke economische resultaat toch voor alle betrokkenen positief uit valt. Van Asselt tilde ook zwaar aan de financiële aspecten, die in deze verga- Een 43-jarige Amsterdammer is za terdagmiddag op het station van Den Helder aangehouden in bezit van een vier dagen oud ramlam dat hij eerder uit een weiland bij het Skillepaadje had gestolen. Op Texel had de man de aandacht getrokken door vreemd gedrag in de buurt van de schapenwei. Toen even later het lam verdwenen bleek te zijn, werd de politie gealarmeerd en werd tevens het signalement van de man doorgegeven. Omdat bekend was dat hij in de richting van de veer haven was gegaan, werd ook con tact opgenomen met de Helderse politie. Nadat de man in Den Helder was aangehouden, werd hij teruggebracht naar Texel, waar bleek dat hij nog meer op zijn kerfstok had. Van „De Molen gat" had hij een reddingsgordel gestolen en ook had hij in de nacht van zondag op maandag een ruit verbrijzeld in de Weststraat te Den Burg. Verder had hij uit een schuur een priem ge stolen die hij wilde gebruiken als verde diging wanneer hij bij zijn daden ge snapt zou worden. Verder bleek dat hij uit een keet bij het medisch academisch centrum in Amsterdam een bos met tien sleutels had gestolen. De man is inmiddels voorgeleid bij de officier van justitie. Tegen een inwoner uit Den Burg is proces verbaal opgemaakt omdat hij een boom uit het gemeenteplantsoen tussen Zeebries en de Duinreep illegaal had gekapt. Toen de politie arriveerde lag de boom reeds tot blokken brand hout gemaakt, achter het huis van de dader. Aanvankelijk verklaarde hij toe stemming van de gemeente te hebben gehad, maar de gemeente wist van niets. Zondagmiddag werd een 18-jarig Duits meisje op het fietspad van het Schilderend geschept door een achter opkomende bromfietser De bromfietser had door bellen gewaar schuwd dat hij er aan kwam, maar het meisje week uit naar de verkeerde kant. Bij de aanrijding liep ze een hoofdwond en een hersenschudding op en moest per ambulance naar jeugdherberg Panorama worden gebracht, waar ze verbleef. De bromfietser is na het ongeval gestopt en heeft assistentie verleent. In de consternatie werd vergeten zijn naam en adres te noteren. De politie verzoekt hem alsnog contact op te nemen met het bureau in Den Burg. dering echter niet aan de orde mochten komen. Dat moet gebeuren in de com missie financien De heer C. de Wit (als RST be stuurder nauw betrokken bij deze zaak) kon moeilijk anders dan een positief oordeel geven. Het commissielid Wim Timmer kon zich voorstellen dat de mensen in andere dorpen nogal onverschillig te genover dit plan staan, maar vond dat de mensen in De Koog alleen maar positief konden zijn. Zij zullen ongetwij feld veel profijt trekken. Zelf supporting Voorzitter Nauta zei dat het plan nog voor uitbreiding vatbaar is. Op tal van terreindelen kunnen nog nieuwe recrea tievoorzieningen worden bijgetekend. De gemeente Texel zal beslist geen blij vende exploitatietekorten van het pro ject voor zijn rekening nemen. Het ver lenen van een eenmalige bijdrage om bijv. de onrendabele top te helpen weg werken is echter met uitgesloten. Daan Welboren stelde voor atletiek- voorzieningen aan het plan toe te voegen. Hij werd op zijn wenken be diend. Architect Visser zei daar alsnog voor te zullen zorgen, een wielerbaan zal echter alleen in Den Burg komen. Mevrouw Schuijl zei moeite te heb ben met de entree van 1,70 per per soon die straks geldt voor het afgesloten gedeelte van het ,,buitengebeuren" van het plan. Voor een gezin kan dat aardig in de papieren lopen en dus remmend werken. Het gebied zou vrij toegankelijk moeten zijn. Grondprijs Nauta legde uit dat het onjuist is de lage grondprijs waarvan in het plan sprake is te vergelijken met de prijs van /80, m2 die gewone" ondernemers in deze omgeving moeten betalen. Die lage prijs is de ,,kale" grondprijs waar aan niets is toegerekend. Worden de riolering en andere structurele voor zieningen over deze prijs omgeslagen, dan ontstaat een heel ander bedrag. Misschien wel honderd gulden." VVV directeur Dekker vond dat het Texelse bedrijfsleven nauw betrokken moet worden bij het verder uitwerken van de plannen. Dat kan veel onge noegen en misverstanden voorkomen. Nauta beloofde dat dit zal gebeuren. Sedert ongeveer een week houdt zich in de Dennen bij Everstekoog (tussen Pehkaanweg en Ca/ifornië- weg) een papagaai op. Het is een groene vogel met een beschadigde staart, die waarschijnlijk uit een kooi of vo/iere is ontsnapt. Afgezien van de voor papagaaien te lage temperatuur, ontbreekt ook het juiste voedsel, zodat de vogel bin nen afzienbare tijd om het leven zal komen a/s hij niet wordt gevangen of gelokt. Op geroep en voedsel aanbod van vreemden reageert de vogel niet Wellicht lukt het wel de papagaai te lokken a/s de thans nog onbekende) eigenaar het pro beert. Woensdagavond 2 juni zullen in hotel De Lindeboom-Texel de uitslagen be kend worden gemaakt van de gemeen teraadsverkiezingen, die die dag zijn gehouden. Evenals bij de vorige raads verkiezingen zullen mensen van de Texelse Courant ervoor zorgen dat de cijfers onmiddellijk nadat zij via de telefoon in het raadhuis bekend worden, op een reeks grote borden worden overgebracht, die in de zaal zijn opge steld. De eerste uitslagen worden om streeks 19.00 uur verwacht. Tegen het eind van de avond zal de zetelverdeling bekend zijn. Gehoopt wordt dat veel belangstellenden en vooral ook de ver schillende raadskandidaten en partijbe sturen in De Lindeboom aanwezig zullen zijn om deze spannende gebeurtenis te volgen en om eventueel via de micro foon commentaar te geven. naar je werk? op de fiets! de nets brengt je van deur tot deur

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7