Groen 'wartsjexels in het harG Afzet lamsvlees bleef beneden verwachting Honderd gulden voor werkgroep „Noordzee" Het overleven legt ons verplichtingen op (tb O 1 Stichting maakt gebruik van garantie TOCH VOLDOENDE RENDEMENT Provincie steunt restauratie van schapenboeten Belediging met bord r Gecombineerde krant woensdag 19 mei. Ontsluiting politiebureau Het is gezellig HAVENRESTAURANT TEXEL Mr. F. L. Bakels bij dodenherdenking: ff ff NIEUW fim BAKKER'S IJZERHANDEL 9 mei moederdag Rawer styling Schuiling 96e JAARGANG Nr. 9676 TEXELSE VRIJDAG 7 MEI 1982 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208en Hans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988. Voor advertenties, abonnementen, etc.- Langeveld De Rooy B V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, telefoon (02220)2741, na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742 NMB nr. 67.34 60.398 De verwachtingen die de Stichting Het Texelse Schaap had van de afzet van Texels lamsvlees zijn te hoog gespannen ge weest. Daardoor en omdat het geen haalbare kaart bleek om de door de Stichting gemaakte kosten door middel van een opslag op de prijs terug te krijgen, kijkt de stichting tegen een tekort aan van f58.703,20. Men is nu gedwongen gebruik te maken van de garantie van maximaal f80.000,— die de gemeenteraad anderhalf jaar geleden voor dit projekt verleende. Ondanks dat zijn de ervaringen die zijn opgedaan met de promotie van het Texelse lamsvlees allerminst negatief. „Het projekt heeft in vele opzichten aan haar doelstellingen beantwoordt", aldus het uitvoerig verslag dat aan de gemeenteraad is toegestuurd, samen met het voorstel om het bedrag van bijna zestig mille uit de gemeentekas bij te passen. Het initiatief om de belangstelling voor Texels lamsvlees op te vijzelen was destijds een reactie op de toen ver ontrustende ontwikkelingen op de schapenvleesmarkt. Door de toegang die Engeland kreeg tot de Europese markt leek het prijsniveau van lams- en schapenvlees scherp te gaan dalen, waardoor een belangrijke Texelse hpdriifstak met de daaraan verbonden werkgelegenheid werd bedreigd. Al snel was duidelijk dat de bijzondere kwaliteit van het Texelse lamsvlees door de consument niet werd herkend len dus niet voldoende werd betaald) als gevolg van onvoldoende informatie, verkrijgbaarheid en presentatie. De Stichting Het Texelse Schaap wilde daar verandering in brengen en ar werd een marketingplan opgesteld De provincie Noordholland is in be ginsel bereid de restauratie van monu mentale schapenboeten op Texel finan cieel te steunen. De boeten die voor restauratie met overheidssteun in aanmerking komen, :ullen binnenkort op een gemeentelijke monumentenlijst worden gezet, volgens aanbevelingen die zijn gedaan door de inmiddels niet meer actieve Commissie Schapenboeten en Tuin- wallen. B en W delen de raad mee dat in de aadsvergadering van juli de gemeente lijke monumentenverordening opnieuw moet worden vastgesteld omdat pro blemen zijn ontstaan (mede door een echterlijke uitspraak) in relatie tot de Drovinciale monumentenverordening Een inwoner van Oudeschild heeft een op Ouwe Sunderklaas geïnspireerde methode gevonden om persoonlijke vetes uit te vechten. Hij had geld te goed van een dorpsgenoot en daar ontstond ruzie over. De ruzie laaide zo hoog op dat het tweetal niet meer tegen elkaar sprak en de communicatie slechts met gebarentaal verliep. Afgelopen weekeinde zette één van de rivalen zijn grieven op een groot bord. In plaats van het om zijn hals te hangen en er mee rond te lopen, bevestigde hij dit aan de kiosk van zijn vijand op het haventerrein van Oudeschild. Het bord hing er slechts kort en werd door de woedende gedupeerde ver wijderd. Bij de politie heeft hij aangifte wegens belediging gedaan. Er is proces verbaal op gemaakt tegen de bordenschil- der. dat voorzag in een onderzoek naar de acceptatiemogelijkheden door de Nederlandse consument, het ontwikkelen van een identiteitspro gramma, een acceptatieonderzoek bij de handel en het maken van een afzet- plan. Veel steun Er kwam instemming en steun van alle kanten, onder andere van de Rabo bank, die tegen 5% rente een bedrag van ƒ80.000, beschikbaar stelde onder voorwaarde dat de gemeente de betaling van rente en aflossing zou garanderen. Het was de bedoeling de aanloopkosten op te vangen door een toeslag over de afzet in 1981. Achteraf moet worden geconstateerd dat de verwachte scherpe prijsdaling van lamsvlees zich niet heeft voorge daan. De prijs van ƒ8,— per kg in 1980 steeg vorig jaar zelfs tot 11, De doelstelling van de stichting (verbete ring van de inkomenspositie van de schapenhouder) was daarmee wel bereikt maar het was niet verantwoord dat de stichting daar nog een toeslag van 10% van berekende omdat de voor de consument nog juist aanvaardbare prijs dan ruimschoots zou worden over schreden. Onderzoek te duur Het uitgebreide consumenten onderzoek (smaak- en receptuurtesten) is niet zo'n succes geworden. Het leverde onvoldoende aan knopingspunten op om er een plaatselijke marktstrategie op te kunnen baseren. De kosten stonden niet in ver houding tot de waarde van de verkre gen gegevens. De Stichting Voorlich tingsbureau Vlees heeft dit erkend en het Texelse Schaap een subsidie van ƒ10.000,— gegeven. Want een derge lijk onderzoek had eigenlijk door het Voorlichtingsbureau gehouden moeten worden. Het is niet uitgesloten dat het Voorlichtingsbureau nog om een aanvullende subsidie wordt gevraagd. De Stichting heeft landelijk een rol gespeeld om de aandacht te vestigen op een tot dusver ondergewaardeerd Nederlands vleesprodukt, een van de weinige vleessoorten die nog op natuurlijke wijze tot stand komt. Dit heeft ongetwijfeld bijgedragen aan ver groting van de vraag en daardoor stij ging van de prijs Wat betreft de publi citeit was het projekt een enorm succes. Tal van landelijke bladen en ook de vakpers zorgden voor een golf van gratis reclame. Afzet gestegen De afzet van geslachte lammeren vanaf Texel is fors gestegen Het Lams- vleesbedrijf Texel is van de grond ge komen en heeft in samenwerking met de stichting een marketingplan uitge voerd, dat enkele arbeidsplaatsen heeft opgeleverd. Het lamsvlees heeft zich echter nog geen algemene brede marktpositie verworven. De consumptie is gestegen met ongeveer 25%, wat gunstig is vooral als in aan merking wordt genomen dat het vlees gebruik in het algemeen afneemt. De handel heeft echter veel te hoge verwachtingen gehad. De geplande afzet van 5000 lammeren werd lang niet gehaald. De weg van producent naar consument liep daarbij niet ideaal Een dergelijk hoogwaardig vleesprodukt kan beter rechtstreeks naar de gemoti veerde slager of horeca-exploitant geschieden. De Keurslagerorganisatie slaagde ondanks veel inspanning niet in algemene toegang bij de slager voor B en W hebben de raad voorge steld 7100,— te geven aan de Werk groep Noordzee. De werkgroep had om financiële steun gevraagd voor een deze zomer te houden voorlich- tingsaktie over het gebruik van de Noordzee als vuilnisvat. Het doel van de vijf jaar geleden op gerichte werkgroep is het voorkomen en tegengaan van aantasting van het natuurlijk milieu in de Noordzee. Meer dan andere gemeenten voelt Texel zich gebaat bij een schone Noordzee, onder meer omdat Texel de helft van zijn drinkwater uit zee be trekt en omdat schone stranden van grote economische betekenis zijn. Vorig jaar schreef het college mede namens de raad een brief aan de minister van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne waarin bezorgdheid werd uitgesproken over de toen in het nieuws staande dumpingen die met rijksvergunning plaatsvonden. Geen gevaar De vrees werd uitgesproken dat het drinkwater zal worden vergiftigd met mogelijk fatale gevolgen, terwijl het gif ook bedreigend werd geacht voor onvervangbare natuurgebieden. Een afschrift van de brief werd onder meer naar het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland gestuurd. Van die kant kwam al gauw het geruststellende be richt dat de drinkwatervoorziening geen enkel gevaar loopt als gevolg van gifstortingen in de Noordzep. Het produktieproces van de ontziitingsin- stallatie is zodanig dat giftige stoffen, zo deze al in het waddenzeewater zouden voorkomen, niet in het drink water terecht kunnen komen. Op verzoek van het ministerie had het PWN het drinkwater van de water- fabriek op „Microverontreinigingen" Texels lamsvlees te verkrijgen De hoogte van de prijs zal daarbij wel een rol hebben gespeeld. Op de langere termijn moeten er ech ter wel mogelijkheden zijn, gezien de groei van de markt en de toenemende belangstelling voor „natuurlijke" produkten. Voldoende rendement Gezien de effekten op de binnenland se markt constateert de Stichting dat de inspanningen zeker voldoende ren dement hebben opgeleverd, echter niet in financieel opzicht voor de Stichting zelf. Tevreden is men over het systeem van inkopen via Coveco en ook over de relatie met het Lamsvleesbedrijf Texel. Het wordt betreurd dat de firma Goënga uit Den Hoorn, die zich ook bezig houdt met het slachten van Texelse lammeren zich niet bij de Stich ting heeft aangesloten, wat de duide lijkheid niet ten goede kwam. Gezien de opgedane ervaringen, de verzamelde kennis, de vele publiciteit en de verbetering van het aanzien van de Texelse schapenhouderij wordt het voortbestaan van de stichting gewenst gevonden. De activiteit zal zich dan nog meer moeten richten op promotie. Leuk idee voor Moederdag Granaathanger vanaf 798,— Horloger Weverstraat 3* Den Burg 102220) 2912 In verband met het als werkdac uitvallen van donderdag 20 me (Hemelvaartsdag) worden de Texelse Couranten van 18 en 21 mei samengevoegd. Deze gecom bineerde kraht zal verschijnen op Advertenties daarvoor kunnen uiterlijk maandag 17 mei vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Directie Texelse Courant Het gemeentebestuur heeft een strook grond aan het Schilderend gekocht van E. N. H. Esschoten. De grond is nodig voor de ontsluiting van het te herbouwen politiebureau in onderzocht waaroij bleek dat het water ook in dat opzicht betrouwbaar is Internationaal Pas op 10 februari j.l. (tien maanden later) kwam het antwoord van het ministerie. In een brief van vier kantjes wordt het probleem van de vervuiling uitgebreid geïnventariseerd en wordt aangegeven welke maatregelen in inter nationaal verband worden genomen om deze vorm van vervuiling terug te drin gen. Essentie van de brief was dat Nederland alleen niets kan uitrichten Het zijn voor het overgrote deel buiten landse schepen en ondernemingen die zich op de drukbevaren Noordzee op houden. Ook in deze brief staat dat me tingen hebben uitgewezen dat de drink watervoorziening als gevolg van vervui ling van de zuidelijke Noordzee geen gevaar loopt. Een andere opmerking van het ministerie maakt duidelijk dat in de gevallen waarin wel is toegestemd in het lozen van afval (zoals afvalzuren van Bayer) er sprake is van een sane ringsregeling waarbij de hoeveelheden vuil op den duur worden teruggebracht tot niets. Op dit moment is de hoeveel heid legaal te dumpen afvalzuur teruggebracht tot de helft. Het college is om onduidelijke redenen met dit antwoord niet hele maal tevreden. „Onze brief is kenne lijk niet goed begrepen", waaraan wordt toegevoegd dat het ministerie nog een brief krijgt. De briefwisseling zal op tafel worden gebracht bij de verschillende instan ties, die zich met het overleg inzake het gebruik van de Waddenzee bezig houden en ook san de werkgroep Noordzee die in haar vijf bestaans jaren veel nuttige informatie over noordzeevervuiling heeft verstrekt door middel van z.g. nieuwsbrieven. arm gestorven. Hij geloofde in de goede zaak en in Jezus Christus", zei Bakels dinsdagavond. Hij voegde er aan toe In het kamp totaal twaalf vrienden te hebben verloren. „Een herdenking van de gevallenen alleen is hol en zinloos. Het Is essentieel de gevallenen te volgen in hun gevoelens en offers, desnoods ten koste van het eigen leven", zei Bakels. Georgiërs De schrijver van het boek „Nacht und Nebel" heeft een bijzondere binding met Texel. Zijn grootvader was twintig jaar lang Doopsgezind predikant in Den Hoorn en in dat dorp werd ook zijn vader geboren. Het gedrag van de Texelaars tijdens de opstand van de Georgiërs kwalificeerde hij als moedig. De dodenherdenking heeft daarom op Texel grote inhoud. Het handelen en denken in de geest van de verzets mensen die vielen is volgens Bakels iets Lees verder pagina 2 SPAAR VEEL GELD UIT! Mr. Bakels, auteur van het boek Nacht und Nebel vertelde dinsdagavond in Hotel De Linde boom over zijn kampervaringen en de dodenherdenking. „Het overleven legt verplichtingen op. De gevallenen hebben hun werk gedaan in hoop op een vrije en rechtvaardige wereld. Als de gevallenen nu konden zien wat in Nederland en daarbuiten gebeurt, zouden ze diep teleurgesteld zijn. Ze zouden zich afvragen: hebben we daarvoor ons leven gegeven? Onze verantwoordelijkheid voor het naleven van datgene waarvoor de gevallenen hebben gestreden, is groot". Woorden van deze strekking sprak Mr. F. L. Bakels dinsdag avond na afloop van de dodenherdenking in hotel De Lindeboom- Texel. Bakels werd veertig jaar geleden door de Siecherheitspolizei gearresteerd en bracht de oorlog in twee gevangenissen en zes concentratiekampen door. Hij schreef over zijn concentratiekamp ervaringen in het boek „Nacht und Nebel" waarvan meer dan 40.000 exemplaren werden verkocht. De avond in de goed gevulde zaal van hotel De Lindeboom-Texel werd georganiseerd door de openbare bibliotheek en het evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer. Er werd aan meegewerkt door „The Singers of the Lord" onder leiding van Peter Zwart. Reinig en behandel nu zelf uw PARKET of PLANKENVLOEREN met WOODBOY eindelijk een nieuw eenvoudig kompleet en goedkoop systeem voor de DOE-HET-ZELVER geen gevaar voor beschadigingen of te veel stof Telefoon 02220-2346 'N WINKELVOLIDEEEN! Burgemeester Engelvaart die de le zing inleidde vond het fijn dat zoveel mensen aanwezig waren. De avond van vier mei achtte hij bij uitstek geschikt om over de ervaringen van Bakels te praten. Hij prees het Initiatief de spreker uit te nodigen. De burgemeester was een dag eerder bij het monument voor de in Bloemendaal gefusilleerde verzetsstrijd ster Hanny Schaft geweest, dat door prinses Juliana werd onthuld. Hij was getroffen door een zinsnede bij de onthulling, namelijk dat de dodenher denking geplaatst moet worden binnen onze cultuur. „Zonder schakel naar de doden is er geen verbintenis met de toekomst. Dan is er ook geen cultuur", citeerde de burgemeester. De heer Bakels ging eerst in op de reden waarom hij zijn boek had ge schreven. Hij had honderden medege vangenen meegemaakt die waren ge storven voor hun geloof en gevoelens voor vrijheid, gerechtigheid en mense lijke waardigheid. Zijn boek was geba seerd op het dagboek dat hij in het kamp had bijgehouden. Daarin komt dat ster ven van medegevangenen indrukwek kend aan de orde. „Als het voor een spoedige vrede nodig is dat ik sterf, neem dan mijn leven Heer", had Mr. Adriaan Bommezijn op zijn sterfbed gezegd. Hij was een goede vriend van Bakels en stierf in het kamp Freihingen bij Stuttgart, terwijl het twaalf graden onder nul was. „Hij is letterlijk in mijn Heren opgelet, 20 soorten gemengde boeketten staan voor alle moeders klaar. S.v.p. tijdig bestellen i.v.m. de drukte. telefoon (02220) 4571

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1