TENTOONSTELLING OVER CHEMIE IN RSG-GEBÖUW 02220-2066 'Paiéétroat Zoeken naar explosieven is kostbaar Zon. maan en hoog water VERVOLG VAN PAG.1 Mr. Bakels over de dodenherdenking „Scheikunde in het dagelijks leven" „WAT IK ZEGGEI\I WOU." Naar de hoorzitting! ha! óók lid van de fietsclub! „IMoodsticker" Bij brand en spoedeisende ambulance: Veel jeugd bij kranslegging Bijeenkomst over dienstencentrum Hoorzitting in Burg. De Koning-h Geslaagde bevrijdingsdag in De Koog Jeugdclubs geve „gezellige avonc gril VRIJDAG 7 MEI 1982 TEXELSE COURANT monument ,e9elprocede De avond ward muzikaal gesteund door The Singers of the Lord. dat moet worden voortgezet tegen alle aanvallen in. „Daarvoor is alle reden in deze steeds verder afglijdende wereld". „De strijd van de verzetsmensen was soms gewelddadig. Maar bij velen is hun geloof nooit verloren gegaan. Men vindt pas in het lijden zijn geloof. Dat gebeurt in nauwe band met Jezus Christus die voor ons allen geleden heeft. Over levenden moeten daarvan getuigen. Hij overlaadt ons dag na dag met Zijn gunstbewijzen. Ondanks demoralisering en toenemend heidendom is er nog veel goeds in Nederland, vooral als je het vergelijkt met de politiestaten rondom", zei Bakels. In Nederland worden men sen niet vervolgd vanwege hun geloof. In Nederland is er het huis van Oranje, is men vrij zijn mening te uiten, mag men zijn kinderen opvoeden zoals men dat wil en wordt de regering door het volk gekozen. De overheid is er voor het volk en niet omgekeerd. ,,Wij hebben een overvloed aan materiële goederen, hoe wel juist dat ons soms ontevreden lijkt te maken, we kunnen gaan en staan waar we willen". Dat Nederland nog steeds een constitutionele monarchie is, komt volgens Bakels door de idealen, de strijd en de uiterste offers van de gevallenen. In de oorlog zijn 274.000 mensen omge komen, waarvan 104.000 Joden. Duisternis Bakels hield een pleidooi voor positief handelen en denken en vond dat men daar geen duimbreed vanaf mog wijken. Zelfs wanneer er maar kleine groepen of zelfs eenlingen zijn die positief handelen dan kan dat van grote invloed zijn. Ook in de oorlog waren het vaak kleine groepen die streden voor hun geloof en vrijheid. ,,Waar het licht schijnt, wijkt de duisternis", zei Bakels. Hij besloot zijn lezing met een citaat uit het boek ,,De vrijheid sterft niet" waarin brieven van 150 ter dood veroordeelden uit 16 landen zijn opgenomen. De 24-jarige J. A. J. Verleun werd 17 januari 1944 gefusilleerd in Scheveningen wegens sabotage. ,,Mijn strijd is uitgestreden. Voor mij is de tijd van rust en vrede aangebroken", schreef hij als afscheid aan zijn broer. Hij schreef verder er trots op te zijn Nederlander te zijn en zich door niemand anders te willen laten knechten dan God alleen. Vragen Na de pauze bestond gelegenheid tot het stellen van vragen. In antwoord op de vraag wat de tweede wereldoorlog in de ogen van Bakels zo'n bijzondere oorlog maakte, zei hij dat het de eerste keer was dat echt criminele overheden bezig waren. De „gevaarlijke krankzin nige onzin" in het boek „Mein Kampf" dat als leidraad diende voor de Duitse regering en de fabrieksmatige moord op Joden die door de Duitsers niet als mensen werden beschouwd, waren za ken die nog nooit eerder waren ge schied. Over de steun die Bakels door het geloof ondervond in het kamp zei hij dat hij daarmee primair het christelijke geloof bedoelde. Hij kon zich echter voorstellen dat ook de orthodoxe Joden veel aan hun geloof hebben gehad „Maar vooral het Christendom geeft buitengewone kracht aan mensen die moeten lijden. Uiteindelijk hebben we ons vertrouwen niet op deze wereld gebouwd, maar op wat daarna komt Er waren mensen zonder geloof, maar met een sterk karakter, die het kamp binnen- Vrijdag 14 en zaterdag 15 mei zal in het RSG-gebouw in Den Burg een tentoonstelling over scheikunde worden gehouden. Niet alleen leer lingen maar ook andere belangstel lenden zijn daar welkom en kunnen zich aldus op de hoogte stellen van de rol van de chemie in de huidige samenleving. De tentoonstelling is een van de acti viteiten in het kader van het 25-jarig jubileum van het Ri|ksonderwi|S op Texel. Promotie De expositie is een initiatief van René Verduijn uit Oudeschild, de enige full time scheikundeleraar aan de RSG. Waarom zo'n tentoonstelling'' ,,We willen duidelijk maken dat chemie inte ressant en belangrijk is. Aan de chemi sche wetenschap is zeer veel te danken zoals medicijnen en tal van onmisbare gebruiksvoorwerpen. Het is jammer dat het woord chemie tegenwoordig vaak negatieve gevoelens oproept: verontrei niging en vergiftiging." De tentoonstelling bestaaat o.m. uit een twintigtal grote panelen met teksten en foto's, afkomstig van de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging Daarmee wordt duidelijk gemaakt dat je de chemie overal in het dagelijks leven tegenkomt. Ook het Texelse PEN-bedrijf zal op de tentoonstelling het een en ander laten zien. Proeven De expositie die is opgericht in de hal van de eerste verdieping is vrijdagmid dag van 14.00 uur tot 17.00 uur open Grote belangstelling van buiten de school wordt vooral verwacht op zater dag als de expositie open is van 10 00 tot 17.00 uur; René Verduijn zal dan een aantal interessante proeven doen Mensen kunnen hun sigaret op teer en nicotine laten onderzoeken, de werking van het bekende blaaspijpje wordt ge demonstreerd en het koolzuurgas in de menselijke adem wordt aangetoond. Een beetje sensatie is er ook in de vorm van wat eenvoudige „knalproeven" al zullen daar geen echte springstof fen aan te pas komen. Een bepaald chemisch procédé dat zich op een klein glasplaatje voltrekt, zal tegen de wand worden geprojek- teerd, waardoor het effekt van een ondergaande zon wordt nagebootst Om 14.00 uur, zowel vrijdag als zaterdag, zal de firma Kortman en Schulte (fabrikant van Driehoek was middelen) een dia-serie vertonen over de chemische aspecten van moderne wasmiddelen en de fosfaatvervuiling. Verder is er een doorlopende voorstel ling van een natuurfilm. Een hoekje van de chemietentoonstelling. kwamen op een manier van: „Ik laat me met kisten". Ze misten dan toch iets om aan vast te houden. Die steun heb je echt nodig". Zielig Aan Bakels werd ook gevraagd wat hij voelde, toen hij geconfronteerd werd met K. P. Berg, de beruchte beul uit het kamp Amersfoort. Hij zei dat het haten van mensen niet is toegestaan, maar dat het voorkomt. „Dat haten is vooral om wat mensen derden aandoen. Als je vriend wordt vermoord, is dat erger dan wanneer jezelf wordt geslagen. Berg was verantwoordelijk voor het gooien van kokend water over mensen die net van de vlektyphus waren genezen. Bij dit soort zware criminelen denk je; het is eigenlijk geen mens. Later kom je erachter dat het toch mensen zijn die gebukt gaan onder de demonen die zich van hen meester hebben gemaakt. Toen we na de oorlog weer met Berg gecon fronteerd werden waren we niet meer dan skeletten. Voor grote opwinding en woede heb je kracht nodig. Dat hadden we niet. Eigenlijk, zoals die man daar stond, zonder uniform, maar nog steeds nazi-termen gebruikend en gelovend in het fascisme, was hij alleen maar zielig. Het was trouwens toch moeilijk na de oorlog de kampbeulen en verdere mis dadigers te herkennen. In ben na de oorlog getuige in veel processen ge weest. Zoals die oorlogsmisdadigers daar dan stonden in een gewoon pak en zonder uniform, waren ze niet bedrei gend meer Het leken keurige midden standers. Dat had iets absurds". Bakels toonde zich een voorstander van het vrijlaten van de twee gevan genen die nog in Breda zitten omdat een gevangenisschap van 37 jaar wel ge noeg is. ,,Het is tijd om ze naar Die Heimat terug te sturen", zei hij. Over het Duitse volk zei Bakels in het begin erg veel moeite te hebben gehad om weer met Duitsers te praten. Zijn boek is echter ook in het Duits vertaald en er kwamen veel bemoedigende reacties uit Duitsland. „Er hebben ook veel Duitsers in concentratiekampen gezeten en de jeugd van na de oorlog mogen we natuurlijk niets verwijten", zei hij. In antwoord op verdere vragen lever de hij kritiek op de overheid die bijzon der weinig heeft gedaan aan nazorg voor oud-verzetsmensen. „De overheid heeft te lang gewacht met in te zien dat met die mensen iets bijzonders aan de hand was. Gelukkig zijn er veel goed terechtgekomen, maar er zijn er inder daad bij, wie het helemaal fout is gegaan". Aan het slot van de avond dankte Jan Brouwer de schrijver voor zijn toelich ting en werd gezamenlijk het Wilhelmus gezongen. Bij de uitgang werd een collecte gehouden ten bate van de actie „De wereld een akker". Deze richt zich tegen onderdrukking achter het ijzeren gordijn en maakt zich vooral sterk voor gods dienstvrijheid. Die collecte leverde vier honderd gulden op. UR3.VCN VAN LEZERS - BUTEN VERANTWOORDE LUW ME© VAN OE CIC» «TC MARTIN TROMP Horloger Juwelier Weverstraat 34 Den Burg. (02220) 2912 Het is belangrijk dat zo snel mogelijk bij iedereen bekend wordt dat bij brand of als snelle komst van een ziekenauto nodig is, voortaan het telefoonnummer 02220-2066 van de regionale alarm centrale moet worden gedraaid, leder een wordt daarom verzocht het boven staande kadertje uit te knippen en op of bij de telefoon te bevestigen, in af wachting van een echte sticker die te zijner tijd wordt verspreid. Twee gebakken zeetongetjes (slippies), gemengde salade, frites en remouladesaus 714,50 HAVENRESTAURANT TEXEL (02226) 310 Weekendaanbieding 5 kroketten van 76,25 voor SNACKBAR (02220) 4890. Dinsdagmiddag vond onder flinke be langstelling de jaarlijkse kranslegging plaats op de begraafplaats van de Georgiers op Zuid-Haffel. Een krans werd gelegd door burgemeester Engel vaart en zijn echtgenote alsmede door een afvaardiging van de Sowjet-ambas sade en leden van de USSR-handels- vertegenwoordiging. Ook werd een krans gelegd namens de vereniging Ne- derland-USSR en eerden tientallen de doden door het leggen van bloemen. Op vallend was het grote aantal kinderendat in schoolverband de herdenking bezoch ten. Op de foto twee jongeren bij het Het met behulp van detectors zoeken van munitie op het strand door de Explosieven Opruimings Dienst is een kostbare aangelegen heid. Het kost 7775,— per man per dag, waar nog 77 cent per verreden kilometer bijkomt. De regel is dat de kosten voor reke ning van Defensie komen als werkelijk iets wordt gevonden. Een zoekaktie die bij wijze van voorzorg wordt gehouden komt voor rekening van de degenen, die om dit onderzoek vragen. Het bovenstaande blijkt uit het ant woord van B en W op vragen die in de raadsvergadering van 13 april zijn gesteld door Cor Ellen. Deze wil grotere stukken van het strand afgezocht zien om te bereiken dat munitie die onge twijfeld nog in grote hoeveelheden onder het zand zit, kan worden vernie tigd voordat deze door strandwande- laars wordt gevonden. Om een derge lijk preventief onderzoek is vanuit de raad al eerder aangedrongen. Het colle ge deelt mee dat het afzoeken van het 25 kilometer lange Texelse strand jaren in beslag zou nemen omdat de detec tors op ieder stukje ijzer reageren. De ervaringen met het publiek dat munitie vindt zijn erg goed. Er wordt altijd direkt de politie qewaarschuwd. Maandagmiddag om half drie wordt in de grote zaal van het Verpleeghuis in Den Burg een openbare informatie bijeenkomst gehouden over de plannen rond het dienstencentrum Aan de orde komen de verbouw van de oude St. Jan volgens het plan van aannemer Duin en volgens het plan van de gemeente. Verder worden de mogelijk heden voor nieuwbouw aan de Zwaan straat en aanbouw aan de Oude Ulo belicht. In een vergadering, die op 19 mei met wethouder Blanken plaats vindt, wordt duidelijk gemaakt waar voor de ouderen hebben gekozen. Het dienstencentrum wordt verder 26 mei besproken in de vergadering van de commissie welzijn, samen met de commissie financiën. Op 1 juni komt het plan in de vergadering van het college van burgemeester en wethouders en op 8 juni in de gemeen teraad. Op de bijeenkomst van maan dag worden de plannen aan de hand van grote tekeningen toegelicht, zodat weloverwogen een keus kan worden gemaakt. De hoorzitting over Texel als l< schapspark die dinsdag om 13.00 begint, wordt in de Burg. De Kon hal gehouden en niet in De Lil boom. Hiertoe is besloten in verb met de te verwachten gi opkomst. De dorpscommissie van De K kan tevreden zijn over de viering vijf mei. Mede door het gunstige v was de animo om aan de verschilli spelletjes mee te doen groot: ca. kinderen. De spelen begonnen een straattekenwedstrijd, gev door behendigheidsfietsen, steltli enzaklopen. 's Avonds was er damesvoetbal v bij Gyvo speelde tegen dames ui Koog. De zeer geanimeerde strijd door Gyvo met 4— 1 verloren. Uitslagen: Tekenwedstrijd: tot 6 jaar: Sir Wiegman; tot 8jaar: Renate Nopper 12jaar: Meike Baretta en Greetje Kui 12 jaar en ouder: Theresia Veldrre Anouk Lasthuizen. Behendigheidfietsen: 1e prijs: Rudi Mets en Martin Koor prijs: Klaas Jan v.d. Vis. Steltlopen: 1e prijs: Patricia Her 2e prijs: Niels Zoetelief; 3e prijs: Mets. Zaklopen: Ie prijs: Renate Noppe prijs: Louisa de Ridder; 3e prijs: D v.d. Vis; 4eprijs: Sacha Dijkstra. De jeugdclubs van de Hervorm Gereformeerde kerk Oosterend vrijdagavond (heden) in dorpshu Bijenkorf een gezellige avond, iedereen welkom is. Er wordt programma afgewerkt waaraan dan 100 kinderen van 9-16 jaai meewerken. Er worden schetsjes voerd, play-back voorstellingen geven en het hoogtepunt van de wordt de kindermusical „Radio fluiter". Begonnen wordt om 19.3 De entree is vrij. Na afloop won collecte gehouden ten bate va kerkelijk jeugdwerk. Agrarische vrouwen van Texel. We weten toch allemaal waar het om gaat op dinsdag 11 mei en als dat niet het geval is willen wij dit als kontactvrouwen van de landbouwor ganisaties en Bloembollencultuur nog eens onder de aandacht brengen. Er wordt een hoorzitting gehouden op dinsdag 11 mei om 13.00 uur in de Bgm. De Koninghal. Het gaat om de structuurschema's Natuur en Land schapsbehoud, Openlucht recreatie en landinrichting. Allemaal grote namen maar als wij Landschapspark zeggen weten we allemaal waar het om gaat. Nu heeft iedereen de gelegenheid gehad hierop voor 31 december 1981 te reageren. Verschillende indieners van bezwaren krijgen op 11 mei gelegenheid enkele hoofdzaken van hun schriftelijke reactie kort toe te lichten. Zo ook de standsorganisaties en bloembollencul tuur. De hoorzitting heeft een openbaar karakter en veel van onze mannen zullen daar aanwezig zijn. Maar daar laten wij het toch niet bij. Wij staan toch niet alleen achter onze mannen maar toch ook naast hen. Daarom willen wij een oproep aan u doen. Kom mee, hoor waar het over gaat. Het is ook in uw belang. Kontaktvrouwen van de landbouw organisaties en bloembollencultuur. De zon komt 11 mei op om 5.53 uur en gaat onder om 21.20 uur; 21 mei op om 5.37 uur en onder om 21.35 uur. Maan: 8 mei V.M., 16 mei L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 7 mei 9.07 en 21.17 Zaterdag 8 mei 9.34 en 21.53 Zondag 9 mei 10 15 en 22.26 Maandag 10 mei 10.51 en 22 57 Dinsdag 11 mei 11.16 en 23.20 Woensdag 12 mei 11 44 en 23.37 Donderdag 13 mei 12.17 en 23.49 Vrijdag 14 mei 12.48 Springtij: 10 mei; doodtij 18 mei. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. dag mam, dag Josine, dag meisje, dag vrouw, dag lieverd... Vroeger was moederdag voor moeders. Ze kregen een taart en soms een bos rozen Laatste Tegenwoordig mag je elke vrouw die iets voor je betekent wat geven. Moeder of meisje, vriendin óf vast. jong of met zilvergrijze haren. Als je écht om d' r geeft, gééf je écht

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2