April: grillig en droog Van kerk tot muziekcentrum GERESTAUREERD TOT IN DE PUNTJES Texelaars voor de balie HET WEER OP TEXEL IN DE AFGELOPEN MAAND door Dirk Vinke Heitje voor een karweitje in Oosterend Texels Belang stopt met omstreden „Texelaartjes" „Lijfstraffen in 1856 afgeschaft" TEXELSE COURANT PAGINA 9 1 231+5678901 2 3 s 6 7 8 '9 0 1 2 3 I| 5 6 7 9 0 1 Luchtdruk 775 in mm. kwik Temperatuur Neerslag Bewolking in okta's Wind snelheid in Beaufort Mist d, Trop. 3. Qnweer q. Sneeuw d. Hagel d. Maand APfJÏL .tror. 19$2 GUtion ?E!( BURG Begon april aanvankelijk met stralend mooi voorjaarsweer waarbij, door de met een zuidelijke stroming aangevoer de zachte lucht, de temperaturen tot bijna zomerse waarden opliepen. Maar al op woensdag de 7de ontwikkelde zich boven de noordelijke Noordzee een lagedrukgebied welke zich vervolgens boven Skandinavie en de Oostzee stati oneerde. Rond dezelfde tijd bouwde zich west van Ierland een hogedruk- gebied op, zodat bij ons een sterke noordwestelijke stroming het weerbeeld ging beheersen. Een absoluut diepte punt werd hierbij wel op een zeer ongunstig tijdstip bereikt n.l. rond de paasdagen. Door de van de pool aan gevoerde lucht daalde de temperatuur tot rond de 7 graden terwijl, door de onstabiele opbouw van deze luchtsoort, zich boven zee buien ontwikkelde die van hagel en sneeuw vergezeld gingen. In de tweede helft van april kwamen we onder invloed van hoge druk waarbij, met in hoofdzaak noordelijke winden, droge maar koude lucht werd aange voerd. Een prettige bijkomstigheid hier bij was de zonneschijn die in ruime mate aanwezig was. Zo kon in de luwte al best van de zon genoten worden. Aan het eind van de maand, na het naar het zuidwesten terug trekken van het hoge- drukgebied, kwamen we onder invloed van langstrekkende depressies. Hier door viel er na lange tijd weer eens regen al was het wel jammer dat dit juist op Koninginnedag moest gebeuren. Cijfers Tot slot april in cijfers, waarbij de normale waarden tussen haakjes ver meld worden. Gemiddelde temperatuur 7,7 graden (7,6): gemiddeld maximum 11,6 (11,5); gemiddeld minimum 3,8 4,5). Hoogste temperatuur 18 op de 5de, laagste 0 op de 15de. Gemiddelde windsnelheid 12 knopen (101. Met maar liefst 54,2 waren noord en noordwest de meest voorgekomen windrichtingen. De gemiddelde bedekkingsgraad was 5,4 achsten (5,71. Gemiddeld weercijfer 5,4 (6,41. Op slechts tien dagen kon neerslag afgetapt worden, waarvan op 5 dagen in de vorm van hagel en op 4 in de vorm van sneeuw. Dit bracht het totaal op 24,5 mm (39). Ter vergelijking nog enkele andere stations: De Bilt 27, Eindhoven 19, Vliegveld Zuid Limburg 39. Het landelijke gemiddelde is normaal 53 mm. Op de zaterdagen 8 en 22 mei houden de Hervormde en Gereformeerde jeugd clubs weer een aktie Heitje voor een karweitje". Vanaf ongeveer 9 uur gaan de jongelui (12-14 jaar) langs de deuren in Oosterend en omgeving om te vragen een karweitje te mogen doen. Elk werkje dat door jongens of meisjes van die leeftijd kan worden gedaan, is welkom. Zoals boodschappen doen, tuintje wie den, gras maaien, straatje pluizen, matten kloppen, etc. het is uiteraard de bedoeling dat het werk financieel wordt beloond De opdrachtgever bepaalt zelf het bedrag. Gehoopt wordt dat de beloning hoger zal zijn dan het spreek woordelijke heitje (kwartje) want de opbrengst van de aktie is nodig voor het pinksterkamp van de clubs. waarde. De verdachte zou binnen zes maanden f 350, smartengeld moeten betalen aan de man die hij geslagen had. De verdachte ging hiermee accoord. De politierechter mr. Ude de haas vonniste conform de eis van de officier. Twee zaken tegen Texelaars werden dinsdag aangehouden. Eén zaak betreft een inwoner uit Den Burg die 's nachts een sigarettenautomaat op de TESO boot openbrak en leegroofde. Wegens ziekte kon hij dinsdag niet ter zitting verschijnen. De andere Texelaar, die voor moest komen wegens dronken achter het stuur zitten, verbleef in het buitenland. D* kiesvereniging Texels Belang heeft besloten te stoppen met kleine advertenties (..Texelaartjes") die «varen bedoeld als propaganda in varband mat de gemeenteraadsver- kiaaiwpan. Deze advertenties waren op rijm gesteld en wekten door het vaak agressieve en insinuerende karakter vrij veel ergernis, ook in de eigen kring. Het bestuur van Texels Belang er kent volledig verantwoordelijk te zijn voor de campagne. ,,Het was niet zo lelijk bedoeld als het blijkt over te ko men. We wilden het enigszins ludiek aanpakken maar nu blijkt dat een ver keerd beeld ontstaat over onze opstel ling in de politiek, stoppen we er on middellijk mee", zo werd maandag op •en persconferentie meegedeeld. Texels Belang gaat evenals vier jaar geleden weer alle dorpen bezoeken met zijn kandidatenteam. De zeven dorpen- tocht begon gisteravond in De Koog waar een bijeenkomst was in hotel „De Zwaluw". De Cocksdorp (hotel De Hoop) komt maandag a.s. aan bod. Vervolgens Oosterend (dorpshuis) op 13 mei, Oudeschild (dorpshuis) op 17 mei, De Waal („Rebecca"! op 19 mei, Den Hoorn („Loodsmanswelvaren") op 24 mei en tenslotte Den Burg (De Lin- deboom-Texel) op 26 mei. Op de door iedereen vrij te bezoeken avonden wordt iets verteld over doel en streven van Texel- Belang en bestaat gelegen heid voer discussie over allerlei plaat selijke politieke aangelegenheden. Alle bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur Orgellessen warming aangebracht. Dat is echter een kostbare zaak. Momenteel wordt de kerk verwarmd door hete luchtverwar- ming en cv. Op advies is ook een 'kraak' (balustrade) opengebroken. De twee zijvleugels waren oorspronkelijk boven dicht en dienden als kamer voor de jeugdclubs en kerkeraad. Die kerkeraadskamer is er nog en kan dienen als vergaderzaaltje, maar de wand is zodanig verplaatst dat aan één kant een kleine balustrade is ontstaan. Aan de andere kant is de jeugdclub- kamer geheel verdwenen. Dit geeft in de vrij hoge kerk extra ruimtelijk effect. Bovendien kan daar eventueel een orkestje spelen of publiek zitten. Het keukentje en de toiletten zijn gemoder niseerd en de kroonluchters zijn voor zien van dimmers. Voor de repetities zijn in de nok sterke halogeenlampen aan gebracht en verder heeft de kerk nood verlichting die er niet zo mooi uitziet. Dat geldt nog meer voor de helver lichte bordjes die aangeven waar de uitgang is. Dat lijkt overbodig in een kleine kerk Van Tatenhove stelt echter dat de borden in de zaal en daarbuiten voorschrift zijn van de brandweer. De grootste klus voor aannemer E. Ver meulen was het vervangen van het dak waarbij uiteraard de oude dakpannen wederom zijn gebruikt „Dat was de eerste fase en toen was het hier al een stuk aangenamer", aldus Van Taten hove, die vertelt dat door de financiële meevallers bij de dakrestauratie meteen kon worden doorgegaan met het bin nenwerk waardoor het karwei binnen een jaar rond was. Verzet „Daar heb ik me meteen tegen verzet", aldus Visman die van mening was dat na sloop van nieuwbouw niets terecht zou komen. Bovendien was het zonde om de oude schuilkerk uit (onge veer) 1570 te slopen. De Doopsgezinde kerk van De Waal (De Vermaning) was ook al voor het nageslacht verloren gegaan. Na discussie bood de Doops gezinde gemeente de kerk te koop aan voor één gulden aan de gemeente onder voorwaarde dat deze het pand zou restaureren binnen vijf jaar. Ook dat lukte niet. Dependance De gemeente kwam binnen de gestel de termijn niet tot daden en toen staken enkele Oosterenders de koppen bij elkaar nadat was voorgesteld, dat de kerk dan maar een dependance van het Oosterender dorpshuis moest worden. „Dat leek ons een blok aan het been", aldus Van Tatenhove, die ook zitting heeft in de dorpscommissie. Daarom werd een speciale Stichting in het leven geroepen met vertegenwoordigers uit de dorpscommissie en de Doopsgezinde kerk. De Stichting kocht het gebouw ook voor een gulden en wist in de afgelopen twee jaar in nauwe samen spraak met de gemeente de benodigde subsidie los te krijgen van Monumenten zorg (CRM), de provincie en de ge meente. Totaal zullen de restauratie kosten rond de vierenhalve ton liggen en daarmee blijft men binnen de begroting. Details Bij de restauratie is op vele details Het muziekcentrum vanaf een balustrade gezien met het schoongemaakte orgal, de plavuizen en de tribune ven kerkbanken. Natuurlijk ont braken ook de hoge „kerkebankenlangs de wanden niet Het jaartal 1775 in de balk recht onder het orgel geeft aan wanneer de Doopsgezinde gemeente Oosterend zich aansloot bij de gemeente De Waal en Den Burg. Muziekvereniging Excelsior, het Texels Christelijk Mannenkoor, het ge mengde koor Soli Deo Gloria en de Doopsgezinde zusterkring zijn de vier verenigingen die in ieder geval van het muziekcentrum gebruik zullen maken. Mogelijk zal de muziekschool het orgel gebruiken voor lessen. Of de Doops gezinde gemeente de kerk weer regel matig voor diensten zal gebruiken, is twijfelachtig. Misschien dat dit één of twee keer per jaar gebeurt. Een aanbie ding voor een concert van het Noord- hollands Philharmonisch jeugdorkest is al binnen en als dat orkest van zestig personen inderdaad komt is er nog plaats genoeg voor een paar honderd belangstellenden. „Toen dominee Van der Zwaag trouwde kreeg ik er op de kop af 420 man in", aldus Visman, die zegt blij te zijn dat de kerk is behouden voor Oosterend. „We moeten niet teveel treuren over het feit dat het gebouw geen kerk meer is. De tijden veranderen en ik vind het een prachtige akkommodatie waar veel mensen vreug de aan kunnen beleven", aldus het voormalige kerkeraadslid. Volgende week vrijdag wordt het muziekcentrum om 15.00 uur geopend. Aan de restauratie is meegewerkt door Architectenbureau Texel, de fa. Rentenaar, Schildersbedrijf Bremer en CVI. Na de officiële opening is er op vrijdag 14 mei gelegenheid het nieu we muziekcentrum vanaf 17.00 uur te bezichtigen. Ook 's avonds is het centrum voor belangstellenden geopend. OFFICIER OVER MISHANDELING „De lijfstraffen zijn in 1856 in Neder land afgeschaft. Er zijn nu andere me thoden om iemand terecht te wijzen. Daarbij geeft het geen pas het recht in eigen hand te nemen. Ik vraag straks een bepaalde straf aan de politierechter en die wijst daarna vonnis. Dat is de manier waarop het recht in Nederland functioneert". Dit zei officier van justitie mr. Visser dinsdagmorgen tegen een Hagenaar die vorige zomer op Texel een inwoner van Den Helder mishandeld had. De man uit Den Haag gaf toe de mishandeling te hebben gepleegd, maar hij had daar wel aanleiding voor gehad. Degene die hij had gestompt en ge schopt, had namelijk zijn vrouw ge slagen. De verdachte was daarop in woede ontstoken, en had de belager van zijn vrouw een pak rammel ver kocht. Volgens de officier van justitie had de verdachte de mishandeling van zijn vrouw gewoon aan moeten geven bij de politie inplaats van er zelf op los te slaan. Hij eiste een geldboete van duizend gulden voorwaardelijk, met een Een deur met een ouderwetse dranger oftewel eon stuk touw en een contragewicht Dat con- proeftijd van een jaar. Aan deze Straf tragewicht hangt links naast de deur. Boven de deur het bordje dat het geheel ontsiert. verbond de officier een bijzonder VOOr- De Stichting tot beheer van de Doopsgezinde kerk in Oosterend kan trots zijn. In één jaar tijd is het oude vervallen kerkje aan de Peperstraat in Oosterend zodanig gerestaureerd dat het een monument is, dat weer gezien mag worden. De voormalige kerk wordt muziekcentrum wat inhoudt dat er concerten gegeven zullen worden en twee koren en Excelsior" er zullen repeteren. Uiterlijk is het een kerk gebleven en wel één die qua sfeer en grootte uitstekend als muziekakkommodatie zal voldoen. Volgende week vrijdag is de officiële opening. Dan zal, na acht jaar leegstand, Oosterend er weer een gebouw bij hebben dat ook zonder muziek interessant is om te bezoeken en waarmee een akkommodatieprobleem in Texels tweede dorp wordt opgelost. Wie de Doopsgezinde kerk van vroe ger kent en het gebouw ooit in staat van verval heeft bekeken zal verrukt zijn als hij het nu betreedt. ,,Het is in feite nog allemaal hetzelfde maar nu ziet het er weer prachtig solide uit", aldus Wim van Tatenhove, secretaris van de stich ting die het muziekcentrum beheert. De restauratieplannen van de Doopsgezin de kerk kennen een lange geschiedenis. De afgelopen tien jaar is het ledental van deze kerkgemeenschap op het eiland flink geslonken. Financieel bleek het onmogelijk het broodnodige onderhoud aan het gebouw uit te voeren Al eerder was een koster niet meer te betalen. Deze taak werd toen overgenomen door J. Visman die ook kerkeraadslid was. Negen jaar geleden werd besloten niet meer in Oosterend te kerken wegens de bouwvalligetoestand. De kerk was nodig aan een opknapbeurt toe, maar daar kwam niets van. Oorspronkelijk had de gemeente het plan de kerk met eigen gelden op te knappen, waarbij een nieuw dak (dat zo lek was als een mandje) als eerste wens werd genoemd. Het benodigde geld kon echter niet bijeen gebracht worden en toen rezen er in de Doopsgezinde gemeente plannen om de kerk te slopen en er een kleiner gebouw voor in de plaats te zetten. gelet. Zo treft men bij de twee ingangen houten collectebakjes aan en heeft de voordeur aan de straatkant een mooi koperen buitenlicht gekregen dat tevens dienst doet als straatlantaarn. De kleu ren op de gevel, grijs voor de raam kozijnen en groen voor de muurijzers zijn voorgeschreven door Monumenten zorg en met elke Oosterender toont zich daar verheugd over. Over smaak valt echter niet te twisten en het zijn in ieder geval de oorspronkelijke kleuren. Dat geldt ook voor het grijs dat binnen veelvuldig is gebruikt en dat door som migen wordt afgedaan met de term 'grondverf'. Een ludiek detail is het mechanisme (dranger) waarmee de deur automatisch sluit. Met een touw aan de deur en twee katrollen aan het kozijn en een flink stuk lood bij de scharnieren heeft men bij een flink openstaande deur een zodanig tegenwicht dat deze automatisch dichtklapt. ,,Zo ging het vroeger ook en het moest persé weer zo", aldus een enthousiaste Van Taten hove. Juweeltje Een juweeltje is ook het pijporgel dat rond de eeuwwisseling in de kerk werd geïnstalleerd en waarmee de Doopsge zinde gemeente afstapte van het zingen met een voorzanger. „Meester Daalder was een goeie voorzanger. Hij heeft het dertig jaar gedaan en ook toen het orgel er was, hoorde je hem nog overal bovenuit", weet Visman uit overlevering te vertellen Het orgel bleek nog in perfecte staat te zijn toen met de restauratie werd begonnen en volgens kenners is dit te danken aan het feit dat de kerk door een lek dak en kapotte ramen zo vochtig was. In vroeger dagen bezaten kerken geen kachels. Gemeen teleden namen een stoof mee om de voeten warm te houden en dat was alles. „Daar waren die orgels op ge maakt. Die konden kou en vocht ver dragen". Het pijporgel is grondig schoonge maakt en gestemd en oogt in de kleuren wit en goud bijzonder sfeervol. Een detail van dit instrument dat ook in ere is gehouden is de zwengel voor de intakt zijnde blaasbalg die het orgel lucht moet geven. Naast de zwengel zit een lucht meter met daarbij twee streepjes. Mocht de stroom uitvallen tijdens een concert (de luchtpomp heeft nu een elektro motor) dan weet de zwengelaar' dat hij tussen die twee streepjes moet blijven om de organist van volume te voorzien. Kraak De houten vloer is verdwenen. Onder deze vloer bleek een losse plavuizenlaag te liggen en deze is opgeknapt en er onder is een buizenstelsel voor vloerver-

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9