„De grote broer van de RST staat wild om zich heen G. Jansen in rondvraag raad: ROMNEYLOODS NU TE KOOP Computer helpt school bij rooster Raad ongerust over afslag westkust Stichting wil winst gebruiken om gemeentegarantie terug te betalen f «L.. Bibliotheek De Cocksdorp „WAT IK ZEGGEN WOU.." Gehandicapten De Blijde Rijders bezochten koninklijke stallen Speel-o-theek gesloten RIJDAG 14 MEI 1982 v V V-' .vwr.xSfc-v - s .^WS r,v\ TEXELSE COURANT PAGINA 11 De veelbesproken romneyloods van de firma A. J. Kejser Zonen in Ongeren is te koop. Het ding moet f5000,— kosten en de opbrengst wordt gevoegd bij het resultaat van de Lions- veiling zodat direkt de mobiele couveuse kan worden gekocht. De loods is door Keijser van zijn oorspronkelijke onopvalllende plek achter de boerderij gehaald en staat nu in het open land schap aan de andere kant van de weg. Het ziet ernaar uit dat de kopers niet in groten getale zullen toestromen want de gemeente geeft geen bouwvergun- mei gesloopt moeten worden, door Keijser en anders door de gemeente op kosten van Keijser. mng af voor het permanent plaatsen van zo'n bouwsel. Wat wèl snel zal komen is een brief van de gemeente, waarin Keijser wordt bevolen het ding snel te slopen: anders zal de gemeente het op zijn kosten doen. Keijser had de loods namelijk niet mogen verplaatsen, maar had hem op 6 mei j.l. moeten slopen, na een desbe treffend besluit dat de gemeente na veel touwtrekken had genomen. Soepel? Keijser had de romneyloods illegaal achter zijn boerderij gezet, mede dank zij de camouflagekleuren en de bomen was er vanaf de weg weinig van te zien. Bouw- en woningtoezicht zag het echter wel zodat er opgetreden werd. Keijser heeft de schuur echter dringend nodig voor zijn bedrijf. Alsnog aanvragen van een vergunning ervoor was zinloos, omdat de gemeente rom- neyloodsen nooit als permanent gebouw toelaat. Erkend werd dat Keijser extra schuurruimte voor zijn aardappelenbedrijf nodig heeft en daar om was het college bereid de loods tot 1983 te laten staan, echter onder voor waarde dat voor 1 mei 1982 een bouwaanvraag voor een wel aanvaard bare schuur zou zijn ingediend. Zou die bouwaanvraag uitblijven, dan zou op 6 De rijksscholengemeenschap in Den Burg beschikt sinds veertien dagen over een computer die het samenstellen van het rooster een stuk eenvoudiger moet maken. Het maken van een rooster was met alle verschillende klassen, vakken pakketten en mogelijkheden een hei dens karwei geworden, waar soms weken mee gemoeid waren. Het resul taat was dan vaak nog niet perfect. Met name hadden veel klassen tussenuren en de leerlingen sleten die tijd in ledig heid in en om Den Burg. Door het in gebruik nemen van de computer wordt het aantal tussenuren het volgend schooljaar drastisch teruggedrongen. De computer kostte rond de tien mille en werd betaald uit de vrijwillige ouder bijdrage. Het maken van een programma om een rooster samen te stellen was tot vorig jaar niet mogelijk. Iets wat hoofd zakelijk te wijten is aan het feit dat een computer niet zelf denkt, maar slechts met gegevens kan werken die de opera tor erin stopt. Door de wiskundeleraar Kessels uit Eindhoven is echter een programma bedacht waarmee de ope rator en de computer samen het rooster 'uitdenken'. De computer verricht het werk tot zover het apparaat dat zelf kan en laat de operator daarna weten waar de problemen zitten. De operator geeft hierna een aantal oplossingen, waarmee de computer dan weer verder kan werken. Met dit samenspel tussen mens en machine komt dan uiteindelijk een goed en efficiënt rooster te voorschijn. De heer A. J. Keijser voor zijn romneyloods. de gemeente kan Keijser zich daarmee echter niet aan de sloopplicht onttrekken. Hij heeft verplaatst in plaats van gesloopt; het ding moet dus alsnog weg. Gevreesd moet worden dat de Lionsclub de ƒ5000, niet zal incasseren In verband met Hemelvaartsdag is de uitlening van de bibliotheek De Cocks dorp deze keer op woensdag 19 mei op de gebruikelijke uren, dus van half vier tot half vijf en van zeven tot acht uur. Precedent Die bouwaanvraag kwam niet omdat Keijser het geen financieel haalbare kaart vindt om een permanent wel aan vaardbaar gebouw neer te zetten, althans niet binnen zo korte termijn. Wel was Keijser bereid per 1 januari 1984 een definitief aanvaardbaar gebouw neer te zetten en tot die datum wilde hij over de romneyloods blijven beschikken. De beroepsschriftencom- missie kreeg hij aan zijn zijde. Van die kant werd geadviseerd de gedwongen sloop op te schorten tot 1984. B en W zijn daar echter niet op ingegaan. Ze vinden dat zij met het uitstel tot 1983 genoeg begrip hebben getoond voor de situatie. Verder gedogen van een der gelijk illegaal bouwwerk in het buiten gebied zou leiden tot onaanvaarbare precedenten. Het beroepschrift dat Keijser tegen de aanschrijving tot sloop had ingediend, werd daarom ongegrond verklaard. Niet de bedoeling Vlak voordat de gemeente op 6 mei arriveerde om het vonnis te vol trekken, had Keijser de loods van zijn plek gehaald en in zijn geheel met behulp van een heftruc naar de andere kant van de weg gebracht, voorzien van het opschrift ,,te koop". Volgens G. Jansen van het CDA trok in de raadsvergadering dinsdagavond fel van leer tegen 'de grote broer van de RST', Jarino en haar beleggings- en aankoop beleid op Texel. Jansen had de indruk dat Jarino meer mocht dan anderen en hij noemde enkele voorbeelden waarbij de ontwikkelingsmaatschappij panden heeft aangekocht voor nieuwbouw maar wat heeft geresulteerd in een braakliggend terrein. ,,Aan de Gasthuis straat zijn vier huizen gesloopt waar nog enkele jaren mensen hadden kunnen wonen!", aldus Jansen die opmerkte dat bij de aankoop van ,,De Pelikaan" ,,B. en W. meteen geen bezwaar hadden tegen een hogere bouw". Jan sen vreesde dat ook de voormalige VIVO-winkel aan de Groeneplaats zou verdwijnen en vroeg het college geen bouwvergunningen meer af te geven voordat de bouwdatum van een pand definitief bekend is. De term 'grote broer' is door de redactie vrij vertaald uit het door Jansen gebezigde 'Big Brother' dat is afgeleid uit de roman van George Orwell1984' en waarin Big Brother een allesoverheer sende en alles controlerende instantie is. Hierdoor kreeg het betoog van Jansen een zeer negatieve klank die door Engelvaart werd omschreven als 'onge oorloofde stemmingmakerij'. Jansen plaatste tegenover 'de vrijheden van Jarino' het door het college verbieden van een illegale woning in de schuur van de Gebroeders Lap aan de Hemmer- kooiweg. Tegen deze mensen wordt gezegd wat jullie willen is strijdig met De rijksscholengemeenschap in Den Burg is de eerste school in Noordholland die met het systeem Kessels werkt. In Brabant zijn al meerdere scholen die op deze wijze hun rooster samenstellen. Voor kant en klare computerprogram ma's moeten vaak vele duizenden gul dens worden betaald. Met het systeert) Kessels was maar een paar honderd gulden gemoeid. Rapportcijfers De computer van de rijksscholenge meenschap zal niet alleen voor het rooster worden gebruikt. Ook het in korte tijd samenstellen en 'printen' van klassenlijsten, gegevens van leerlingen en het opslaan in het geheugen van alle rapportcijfers, behoort tot de mogelijk heden, Zelfs denkt men er over om met behulp van de computer wiskundeles sen te geven. Voor het op deze wijze les geven waarbij de leerlingen overigens behoorlijk wat kennis opdoen over automatisering, is echter een computer met meerdere beeldschermen nodig. Het apparaat dat nu in de school staat heeft er slechts één. Een andere toepassingsmogelijkheid is het bijhouden van statistieken. Zo zou men op grond van cijfers die een bepaalde leerling voor proefwerken haalt in het eindexamenjaar, kunnen uitrekenen hoe groot zijn kansen zijn op het halen van het eindexamen. Lijken die kansen gering, dan kan daar bij de begeleiding van zo'n leerling rekening mee worden gehouden. De hoofdstudie naar de beste ver dediging van Texels kust kost rond de miljoen en daar is, zoals eerder gemeld, dit jaar geen geld voor. Wel zal de zogenaamde vegetatiestudie plaatsvinden. De f75.000,— daarvoor is inmiddels door minister Zeevalking van Verkeer en waterstaat uitgetrokken. Deze studie zal in juni plaatsvinden. Eén en ander werd dinsdagavond tijdens de raads vergadering meegedeeld. De hoofd studie staat op de begroting van het ministerie voor 1983, maar of deze dan ook werkelijk zat worden uitgevoerd, is duidelijk. Burge meester Engelvaart zei echter goede hoop te hebben, omdat men ook het geld voor de vegetatiestudie be schikbaar heeft gesteld. A Rienstra zei bang te zijn dat het ministerie van verkeer en waterstaat alleen maar geïnteresseerd is in de duinen als zeewering en geen oog heeft voor de natuurgebieden. Hij vond het een goede gedachte om voor de bescherming van de natuurgebieden aan te kloppen bij het ministerie van CRM Rienstra haalde een uitspraak aan van D. Stoll die 's middags tijdens de hoorzitting over de landschapspark- problematiek had gezegd dat CRM beter geld voor de kustverdediging kan uittrekken dan agrarische gronden aan te kopen van goed renderende bedrij ven. Ook burgemeester Engelvaart toonde zich bezorgd over de tendens bij het ministerie van verkeer en water staat alleen maar oog te hebben voor een stormvloedkering en voorbij te gaan aan het gevaar dat de natuurge bieden bedreigt. Vuilnisvat De raad ging dinsdagavond akkoord met een bijdrage van honderd gulden als bijdrage in een voorlichtingsaktie van de werkgroep Noordzee. Met deze aktie wil de werkgroep het gebruik van de Noordzee als vuilnisvat tegengaan. Mevrouw Huitema vond de bijdrage een goede zaak. Texel betrekt drink water uit zeewater en ze vreesde dat veel vluchtige stoffen die in zee worden geloosd ook in dat drinkwater terecht komen Ook C. Ellen (Paktl was het eens met de bijdrage, al vond hij hem enigs zins aan de lage kant. Hij had daar echter begrip voor in verband met de huidige financiële situatie van de ge meente. Ellen pleitte voor een bunde ling van de deskundigheid die in het NIOZ en het provinciaal waterleiding bedrijf aanwezig is, om te onderzoeken in hoeverre schadelijke stoffen uit het zeewater in het Texels drinkwater te recht komen. Ook de Europese Gemeenschap zou moeten worden in geschakeld om internationaal verant woord met het drinkwater om te gaan. Wethouder Van der Kooi kon zich de ongerustheid van Ellen goed voorstellen. In een koppeling van het NIOZ met het waterleidingbedrijf zag hij echter weinig omdat het waterleidingbedrijf zelf over ervaren laboranten beschikt die de kwaliteit van het water goed in de peiling houden. Onder het motto „twee weten meer dan één" was Ellen echter niet tevreden gesteld met dit antwoord en ook D. Welboren vond dat Texel best meer profijt mag trekken van de wetenschappelijke kennis die in het NIOZ aanwezig is. het bestemmingsplan. Daar kan geen mouw aangepast worden", aldus het CDA-raadslid. Burgemeester Engelvaart begon zijn antwoord met de opmerking dat hij een afdoende verklaring kon geven voor dit beleid, waarop Jansen snel interum- peerde: Ik had niet anders verwacht". Dat schoot Engelvaart duidelijk in het verkeerde keelgat. „Als u niets anders verwacht, waarom maakt u dan deze vergelijking die nergens op slaat". Dat de toeristische sector bij bouwvergun ningen wordt voorgetrokken ten opzich te van agrarische, zoals Jansen zei, noemde Engelvaart grote onzin. Jarino heeft dezelfde plichten en rechten als ieder ander en als iemand een bouwver gunning krijgt, mag hij automatisch slopen. Dat is niet apart geregeld en tegen vroegtijdig slopen en het laten braakliggen van grond is wettelijk wei nig te doen Optie P. Zegers had ook een vraag over een braakliggend bouwterrein en wel het perceel in noord-west naast de plek waar nu 56 woningen van het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten worden gebouwd. Het CDA-raadslid vroeg of het BNG optie had op deze grond en of er al bouwplannen zijn. De burgemees ter antwoordde dat nu de eerste twee fasen van een totaal plan door het Bouwfonds worden gerealiseerd en dat deze onderneming wel degelijk rechten kan laten gelden op het braakliggende perceel. Momenteel is het BNG in onderhandeling met de Stichting Be jaardenzorg over de bouw van bejaar denwoningen en in de vierde fase van dit plan zouden ook woningwetwonin gen en premie-A woningen gebouwd moeten worden. Beperkingen Het door de gemeente aan Staats bosbeheer verkocht stuk grond voor het aanleggen van het Krimbos bij De Cocksdorp heeft in het bestemmings plan een bosbestemming en de boeren die nu van Staatsbosbeheer gedeelten pachten plegen een strijdig gebruik. Aldus het college op een vraag van J. van Asselt over de beperkte gebruiks mogelijkheden van deze grond voor agrariërs. Van Asselt vertelde dat bij de nieuwe pachtovereenkomsten met SBB allerlei beperkende maatregelen zijn op gelegd die de pachters ernstig in de uitoefening van hun werk belemmeren. Ik pleit voor een gebruik in overeen- stemming met het bestemmingsplan buitengebied", aldus Van Asselt, die daarmee in feite aangaf dat er niet geboerd mag worden al bedoelde hij het uiteraard anders Wethouder Nauta zei dat de pachtovereenkomsten een zeer tijdelijk karakter hebben omdat zo snel mogelijk met de aanplant van het bos moet worden begonnen. „Daarbij moe ten agrariërs en Staatsbosbeheer na tuurlijk wel prettig met elkaar werken in deze overgangsfase", aldus Nauta, die beloofde de problemen door te geven aan het Grondbedrijf voor bemiddeling. Bezuinigingen N Barendregt vroeg of er al een plan is opgesteld voor het beheersen van Welzijnsuitgaven. Tijdens de begro tingsbehandeling was gebleken dat de uitgaven niet altijd binnen de perken zijn te houden en Barendregt zei ongerust te zijn over deze uitgaven in de toekomst. Nauta antwoordde dat de welzijnssector zeer van goede wil was wat bezuinigin gen betreft en hij voelde niets voor een beleidsplan om alles vast te leggen. „De marges zijn aangegeven in de begroting en men is zich bewust van de beperkte mogelijkheden wat o.a. blijkt uit het vrijwillige extra verhogen van de sport- zalenhuur". Wethouder Blanken noem de de opmerking van Barendregt onte recht. „Vanavond zijn er vele tonnen uitgegeven zonder maar een woord aan vuil te maken. Dat het overzichtelijker moet, daar ben ik het mee eens maar de welzijnssector beheert de gelden uitste kend", aldus de Pakt-man. Ponskaarten In het Rijkscomputercentrum zijn een stapel ponskaarten blijven liggen voor de Onroerend Goed-belasting. Door deze fout hebben veel Texelaars in korte tijd meerdere aanslagen van deze belas ting in huis gekregen. Bij financiële problemen als gevolg daarvan kan een betalingsregeling getroffen worden. Dit kon wethouder Nauta meedelen op een vraag van H. Beumkes die het voorbeeld noemde van iemand die binnen 11 maanden drie aanslagen (van drie jaar) in de bus kreeg. „Het is vervelend maar degenen die nu een verlate aanslag krijgen hebben wel een rentevoordeel ten koste van de gemeente", aldus troostte Nauta. BRXVtN VAM LlZtftS BUREN VERANTWOORDELUKMEO VAN Dt REOAXTC Stichting „Het Texelse Schaap" ver wacht dat het afzetplan voor Texels lamsvlees zich in 1982 gunstiger zal ontwikkelen dan zich in december 1981 liet aanzien. Dit schreef de stichting in een brief aan de gemeenteraad. Zoals bekend heeft de gemeente aan de stichting betaling van rente en aflossing gegarandeerd voor een geldlening van ƒ80.000, Doordat de prijs van het lamsvlees steeg van acht naar elf gulden was het niet mogelijk een extra toeslag te realiseren op het exclusieve Texelse lamsvlees. Dit vlees zou dan te duur worden. De doelstelling van de stich ting, namelijk het verbeteren van de financiële positie van de schapenhou ders werd bereikt, maar zelf kwam de stichting door deze ontwikkeling in financiële moeilijkheden. Daarom moet van de gemeentegarantie gebruik wor den gemaakt voor een bedrag van ƒ58.703.20. In de brief van de stichting die dinsdagavond in de gemeenteraad werd besproken, toonde de stichting zich bereid dat, indien de ontwikkelin gen zo positief zouden verlopen dat van 'overwinst' sprake is, het garantiebe drag alsnog geheel of ten dele zal worden terugbetaald. J. C. Dros had het wat moeilijk met de financiële consequenties voor de gemeente. Hij sprak de hoop uit dat het geld terugkomt en wilde weten hoe het precies zit met de overwinst. Wel had hij in verschillende restaurants in het land gemerkt dat lamsvlees meer op de spijs kaart voorkomt. Wellicht een gevolg van de activiteiten van de stichting. Door deze grotere bekendheid was het gemeentegeld toch niet weggegooid. J. van Asselt vroeg eveneens naar uitleg over de term overwinst en Zegers vond het jammer dat het doel van de stichting niet helemaal bereikt was Hij betreurde dat de verwachtingen ten aanzien van de afzet te hoog gespannen waren geweest. Zegers vroeg hoe de prijs van elf gulden tot stand was gekomen en wilde weten of de gemeen te in een later stadium ook nog op moet draaien voor financiële gevolgen van de stichting Morele plicht Wethouder Nauta legde uit dat het een stichting niet is toegestaan winst te maken. Het begrip overwinst is daarom voor een stichting fictief. Als er winst wordt gemaakt, zal de stichting het als zijn morele plicht zien dit geld aan de gemeente terug te betalen. De gemeen tegarantie is op 31 december geëindigd en de stichting kan dus niet nog meer tekorten aan de gemeente presenteren. Nauta beaamde dat de activiteiten van de stichting hebben geleid tot een grotere belangstelling voor en waar dering van het lamsvlees. Het aantal distributiepunten dat men zich voor genomen had, is gerealiseerd. Over het prijsniveau van elf gulden zei Nauta dat dit veroorzaakt was door het markt mechanisme. Met die elf gulden was echter wel het prijsplafond bereikt. Zou je daarboven gaan, dan zou je simpel weg geen vlees meer verkopen. Nauta zei het jammer te vinden dat niet bewezen is dat bij een lager prijspeil extra geld gevraagd kan worden voor het Texelse lamsvlees. Verbijsterd, verbaasd en boos! Wordt er in De Cocksdorp een pracht van een trottoir aangelegd. Erg ruim van opzet. Maar werkelijk, nu hebben we nog maar net het jaar van de gehandicapten afgesloten. En we waren het er best allemaal over eens; die mensen hebben dezelfde rechten als anderen. Maar denkt u nu heus dat daar aan gedacht is bij de aanleg van die nieuwe stoep? Nee hoor, helaas met, en dat maakt mij zo boos. Kijk alleen maar naar het eind van de stoep aan de Langeveldstraat rich ting Vuurtorenweg. Daar valt men plompverloren van de trottoirband 20 cm lager in het mulle zand. Is dit echt nog nodig anno 1982?? Mieke v. d. Spek, De Cocksdorp Zaterdag bezochten de Blijde Rijders, in het kader van de jaarlijkse excursie, de koninklijke stallen. Het bleek, na het bezoek 's morgens van een Haagse stalhouderij met een flinke collectie rij tuigen, het hoogtepunt van de dag Een excursie in de koninklijke staller wordt bij uitzondering toegestaan en dan nog alleen als een personeelslid van de hofhouding bereid is op zijn vrije dag een groep rond te leiden. Aan het begin van de rondleiding werd er dan ook op gewezen dat de Texelaars tot een uitzondering behoorden Alle afde lingen werden bekeken en men raakte onder de indruk van de uitgebreide stallen, 't koetshuis en de imposante tuigenkamer. Donderdag 20 mei (Hemelvaartsdag) houden de Blijde Rijders een picknick- rit. Startplaats en -tijd worden nog bekend gemaakt. De Speel-o-theek is woensdag 19 mei en vrijdag 21 mei gesloten.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 11