Landschapspark Meer te bereiken met vrijwillige regelingen? FAMILIEBERICHTEN VERVOLG VAN PAG. 1 Vrouwen in de gemeenteraad? Raad tevreden I over hoorzitting NU ƒ3795: NU 3295 NU 7995 ^Spanjaard, demuziekvriend van toep. qu...eninde toekgmstSINOS^* 191 m AGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 14 MEI 1982 Dieter Stoil overhandigt de handtekeningen aan voorzitter Van de Waal. j inventarisatie van mogelijk te bescher- 1 men gebieden, waarbij met het ge meentebestuur wordt gesproken over i een kaart met een bepaalde begrenzing, terwijl tegelijkertijd bij diverse instanties een andere kaart circuleert die ook bij de - bevolking bekend is. En de gemeente slaagt er niet in die andere kaart in handen te krijgen. Bestuurlijk gezien is dit allerminst een elegante gang van zaken, maar wat erger is: hierdoor wordt in ernstige mate afbreuk gedaan aan de rechtszekerheid van de burger. Juist voor een zo belangrijke zaak als deze, is dit niet acceptabel". De heer Engelvaart zei dat reservaatvorming en beheer in het gemeentelijke bestem mingsplan behoren te worden geregeld, zodat bezwaren kunnen worden ge maakt in het kader van de bestem mingsplanprocedure, ,,De rechten van de burger zijn dan gewaarborgd en ook de maatschappelijke steun is er dan". Wat betreft de duincampings Koger- strand en Loodsmansduin merkte Engel- vaart op dat deze onvervangbaar zijn, dat verplaatsing ten koste zou gaan van agrarische grond en dat het een onaan- Bij Texels Belang staan er 5 op verkiesbare plaatsen. U bepaalt hun kansen, de meeste stemmen gelden. vaardbare ingreep zou zijn in de mid denstandsvoorzieningen van De Koog. De campings kunnen zonder bezwaar blijven. Ze staan in het bestemmings plan dan ook als zodanig bestemd en het rijk heeft daartegen geen bezwaar gemaakt, zodat de gemeente in deze op steun rekent van het rijk. Het dwingen tot opheffen van de campings door het met verlengen van de erfpachtovereen komst met Staatsbosbeheer vond de burgemeester verwerpelijk omdat dit privaatrecht ondergeschikt zou moeten zijn aan het publiekrecht. De burge meester besloot zijn betoog met de uitspraak dat alleen de gemeente de juiste instantie is om het landschap te beschermen en dat de overheid haar daartoe financieel in staat moet stellen. Schaduw Het commissielid Drs. D. H. Frans- sens (die in de hoorcommissie zit voor het Landbouwschap) informeerde bij de burgemeester of op Texel iets is te merken van planologische schaduw werking" waarmee wordt bedoeld dat de mensen nu al rekening houden met toekomstige regelingen door bijvoor beeld investeringen achterwege te la ten. De burgemeester zei dat met te kunnen aantonen maar vond wel dat het psychologisch effect best is te merken. ,,Het mankeert aan informatie. Nie mand snapt er meer iets van. Vooral de agrariërs worden met allerlei abstracte begrippen geconfronteerd. Ze willen weten waaraan zij toe zijn". Momenteel is wel sprake van een aanzienlijke terugloop van het aantal afgegeven bouwvergunningen maar dat zal wel andere oorzaken hebben. De burgemeester zei onmogelijk het effect te kunnen schatten op de werkgelegen heid als de regeringsplannen doorgaan, maar wilde wel een onderzoek instellen en de reèultaten later opsturen. Feit is wel dat bepaalde voorzieningen thans maar nèt voldoende draagvlak hebben om te kunnen voortbestaan, zoals de zuivelfabriek. Het commissielid Van den Ban liet merken het denkbaar te vinden dat de campings in de duinen blijven voort bestaan als verplaatsing te kostbaar of onmogelijk is. Het worden dan enclaves in het nationaal park of ze worden in het nationale park gewoon voor lief geno men. Wat betreft de beheers- en reser- vaatgebieden werd gezegd dat aanwij zing daarvan niet kan buiten de provin cie om. En de provincie heeft zich verplicht met de gemeente te praten. Bovendien kan het niet zonder mede werking van de betrokken boer en daarom zou zo n reservaat juist niet in het bestemmingsplan moeten worden vastgelegd. Van den Ban bracht zijn betoog met veel omhaal van woorden en verwees uitvoerig naar voorbeelden elders in het land. Tot hilariteit van het publiek vatte de voorzitter het samen: de soep wordt niet zo heet gegeten als zij wordt opgediend en Texel wordt niet verkocht zonder dat de gemeente erbij wordt betrokken. Waarop de burgemeester reageerde: Als het dan zo'n vaart niet loopt, zet het dan ook met in uw plannen want daarmee maak je de kachel aan!" Engelvaart zei dat de gemeente hele maal geen belang heeft bij regelingen die zo soepel zijn dat het rijk zomaar een rotganzenreservaat kan stichten en met het aankopen van natuurterreinen ge woon kan doorgaan. ,,Wij willen erken ning van ons bestemmingsplan met bijdrageregeling en CRM moet daarvoor geld geven. Maar als wij om dat geld vragen wordt gezegd dat we eerst het nationaal landschap moeten aanvaar den; dat riekt naar chantage". Niet star Namens de landbouworganisaties gaf de heer G. Schraag een goed en met cijfers gedocumenteerd beeld van de hoogwaardige agrarische structuur van Texel en de betekenis daarvan voor de werkgelegenheid. Ondanks deze moder ne structuur, mede te danken aan de ruilverkaveling, is Texel nog zo mooi dat men er een nationaal landschap van wil maken. In de structuurschema's wordt gesproken over het ecosysteem waar aan alles getoetst moet worden dus ook de invloed van het menselijk handelen op de natuur. Schraag voelde voor een anderè benadering: Hoe werken wij aan de voortdurende verandering van het welzijn van onze omgeving op een estetisch verantwoorde manier? Spreker stelde vast dat de moderne landbouw op het eiland goed samengaat met natuur, landschapen recreatie. Schraag gaf een overzicht van omzetten die zijn gemoeid met de bedrijvigheid in de diverse sectoren van de land- en tuin bouw, totaal f66,5 miljoen, behaald door 570 personen die regelmatig en 125 personen die met regelmatig in de land bouw werken, In allerlei opzichten staat Texel met zijn landbouw (met voor 700 personen directe en indirecte werkgele genheid) aan de landelijke top. Het verminderen van de voor productie- landbouw beschikbare grond houdt daarvoor een enorm gevaar in. Het voorstel van de provincie om 1.400 ha cultuurgrond als reservaat of beheers gebied aan te wijzen is dan ook niet verteerbaar. De vergoedingen die er tegenover staan kunnen de daling van de bruto omzet en de vermindering van de werkgelegenheid nooit goed maken. Commissielid Franssens informeerde bij Schraag hoe de zaken geregeld zouden moeten worden om Texel mooi te behouden als de regeringsplannen niet zouden doorgaan. Schraag: Ge woon doorgaan, zoals we nu bezig zijn". Franssens bleek echter te doelen op vrijwillige regelingen die boeren met natuurbeschermers overeen komen, zo als ook in Friesland gebeurt. Daar bleek nog maar weinig verschil van opvatting te zijn nadat boeren en natuurbescher mers om de tafel waren gaan zitten. Geestelijke schade Naast economische schade geven de landschapsplannen van de regering ook geestelijke schade. Desgevraagd beves tigde Schraag dat. ,,Als rotganzen het gras opvreten geeft dat zorg en erger nis. Waar moet je in deze droge tijd van het jaar gras vandaan halen?" Schraag zei ook dat opgelegde regelingen ave rechts uitwerken. Tegen deze dwang komt een boer in opstand en dat gaat ten koste van de vogels. Op Texel zijn veel tuinwallen verdwenen, toen bekend werd dat de instandhouding ervan ver plicht zou worden. Recron De Texelse afdeling van Recron (Re creatieondernemers) staat genuanceerd tegenover de plannen om Texel tot nationaal landschap te maken. Uit het betoog van Recron-vertegenwoordiger M. Warnaar bleek echter dat de nadelen niet tegen de voordelen opwegen. De aanwijzing zal Texel een goede landelij ke bekendheid geven, wat voor de recreatieve bedrijvigheid is meegeno men. Texel is een kip met gouden eieren, die niet geslacht mag worden. Maar algemeen is de angst voor nog meer overheidsbemoeiing dan waarvan thans reeds sprake is. Nu al zijn er recreatie-ondernemers die het in ver band met de vele beperkende bepalin gen, op Texel strenger dan elders, niet meer zien zitten. Recron wil dat de bemoeiingen met Texel niet bij hogere bestuurslagen komen te berusten. ,,Met het gemeentebestuur kunnen we ten minste nog praten en daar heeft men ook het meeste begrip voor de plaatse lijke economische motieven" Op vragen van het commissielid F. W. O. Falkeisen (FNV) zei Warnaar dat de ondernemers als gevolg van de onbe grijpelijke papieren rompslomp wantrou wend zijn geworden en psychisch wor den geremd. Met de eisen van het eigen bestemmingsplan heeft men al veel moeite; die zijn strenger dan de wette lijke regelingen die elders gelden. Daar moet niets meer bijkomen en zeker met van hogere overheden. Warnaar zei dat in het bestemmingsplan veel meer wordt geregeld dan nodig is, waardoor niet vlot kan worden ingespeeld op de veranderende markt. Onjuist is het bijvoorbeeld dat ervan wordt uitgegaan dat elke kampeerder prijs stelt op een royale ruimte rond zijn kampeerplaats, terwijl in de praktijk blijkt dat veel mensen het juist erg gezellig vinden om dicht op elkaar te zitten. Beide catego- riën zouden aan hun trekken moeten kunnen komen maar het buitengebied- plan staat die differentiatie niet toe. Veel kampeerregels zouden veel beter in de snel aan te passen voorwaarden voor exploitatievergunningen opgenomen kunnen worden. Arbeidsplaatsen De heer J. C. Dros voerde het woord namens de plaatselijke afdeling van de Metaalunie (vroeger smedenbond) de organisatie van mensen die zich bezig houden met verkoop en reparatie van landbouwwerktuigen. Hij ging onder andere in op de economische effecten van aanwijzing tot beheers- en reser- vaatgebieden. Hij noemde als voorbeeld de polder De Eendracht die voor de helft (130 hal tot ganzenreservaat is gemaakt en waar nog slechts ruim één arbeids plaats is. De andere intensief beboerde helft van de polder geeft vijf arbeids plaatsen. Het gaat hier om primaire werkgelegenheid, waarbij het aantal arbeidsplaatsen met drie vermenigvul digd kan worden om de afgeleide werkgelegenheid te bepalen. Dros sig naleerde dat tegenwoordig steeds meer wordt beseft hoe belangrijk de land bouw is voor de Nederlandse economie en het welzijn. De landbouw dwingt respect af omdat zij met de tijd is meegegaan en heel Nederland plukt daarvan de vruchten. Wanneer men diezelfde landbouw omwille van vage idealen in een keurslijf dwingt, veroor zaakt dat enorme schade. De heer J. P. Herweijer sprak namens de Texelse agrarische toeleverings- en verwerkingsbedrijven (coöperatie e.d.). Hij wees onder meer op het belang van een goede concurrentiepositie van de Texelse landbouw. Er is een bepaalde schaal nodig om bij het aankopen van kunstmest, voer e.d. bepaalde prijzen te kunnen bedingen. De agrarische bedrij vigheid hoeft als gevolg van de park aanwijzing maar iets af te nemen en menig hier gevestigde zaak in land- bouwbenodigdheden ziet zich genood zaakt naar vestiging elders uit te kijken, wat gevolgen heeft voor de werkgele genheid. Dat geldt bijv. ook voor de zuivelfabriek die de huidige hoge Texel se melkproductie hard nodig heeft. Herweijer had ook principiële bezwaren tegen een situatie waarin boeren in hun vrijheid worden beknot en afhankelijk zijn van vergoedingen van de overheid. ,,Het worden dan vogels in een nest die met open bekken zitten te wachten tot moeder er wat in laat glijden"Waarmee Herweijer wilde zeggen dat door derge lijke systemen de zelfstandigheid en de ondernemingslust wordt gedood. Van productiebeperking wilde hij niet horen zolang er in de wereld nog honger is. ,,Laat de boeren vrij en beknot ze niet met een nationaal landschap". Op de helling De heer N. C. Barendregt hield een naar hij zei filosofische beschouwing over het vraagstuk. Hij citeerde land drost Han Lammers die in een artikel in NRC/Handelsblad had gezegd dat de ruimtelijke ordening in Nederland aan overdaad bezwijkt. En het Raro-lid Franssens heeft laten blijken het sy steem van Planologische Kernbeslissin gen en Structuurschema's drastisch te willen 'uitwieden'. Barendregt zei daar door gesterkt te zijn in zijn opvatting dat de structuurschema's op de helling moeten. Het systeem is ontstaan in een tijd dat het geld niet opkon en econo mische argumenten niet zo belangrijk leken terwijl overwegingen van natuur en milieu zwaar wogen. Pas nu begint weer algemeen het besef te leven dat een gezonde economische ontwikkeling onontbeerlijk is. ,,Als men blijft vast houden aan overdreven milieueisen gaat dat onherroepelijk gepaard met econo mische neergang". Barendregt wees op grond daarvan belemmeringen voor Mevrouw De Weel aan het woord. Texels belangrijkste economische pijlers (landbouw en toerisme) van de hand, vooral omdat het eiland in grootte beperkt is zodat de economische moge lijkheden begrensd zijn. Hij waarschuw de dat elke vermindering van economi sche activiteit werkt als een kettingre actie voor de hele plaatselijke economie. Met milieueisen wordt op Texel al vol doende rekening gehouden. De PKB's en structuurschema's zijn voor Texel ongewenst. Maat vol Het commissielid Van den Ban zei dat er vanuit de samenleving meer kritiek is gekomen op het systeem van structuur schema's en PKB's. Die schema's zijn echter nodig om duidelijk te maken waar het rijk gelden voor beschikbaar wil stellen, zodat lagere overheden weten waar zij rekening mee moeten houden. Op een vraag van commissielid Falk- Lees verder pagina 5 Raadsleden die dinsdagmiddag op de Landschapshoorzitting wa- ren, toonden zich zeer tevreden over het verloop daarvan. Dat bleek dinsdagavond tijdens de raadsvergadering. Pakt-raadslid D. Welboren sprak van een positief jl gebeuren. Zoals het vanmiddag ging, zou het altijd moeten. Los van wat er besproken is ben ik blij dat aangetoond is, dat het ook op deze manier kan. De afgelopen weken heeft teveel een grimmige j sfeer rond dit onderwerp gehan- gen". CDA'er A. Rienstra sprak van een goed democratisch func- tioneren. Dros wilde weten in hoe- verre de adviezen die de ambtena- ren die dinsdag op Texel waren aan het rijk zullen uitbrengen, worden geaccepteerd. Burgemees- ter Engelvaart zei dat dit moeilijk is te zeggen. De bevindingen van de ambtenaren die op de hoorzitting waren, is één van de adviezen die men krijgt. Het was een ant- woord dat Dros weinig hoopvol stemde. EMINENT-SOL1NA P 255 normale prijs ƒ4495 im oordeel 700,- nog meer moge lijkheden dan de p 245 Uitge- breid mei syn thesizerstemmen en 3 voetmaten op hei onderklavier mei bovendien repeal-percussion, met gratis bank en hoofdtelefoon EMINENT SOLINA P 245 normale prijs 3895 ii» voordeel ƒ600.- zolang de voorraad strekl dc F 220 beschik! over solomatic celesie en een ongekend alinial prevel registers waaronder de panfluit Is levens voorzien san de allernieuwstcsnufjes op orgclgebicd zoals .syn- copaicr", een weergaloze bcgclcidmgsjuiomaai die voorzien is van een zgn ..louch-sirip" waarmee drumsolo's en breaks op ie roepen zijn met gratis bank en hoofdtelefoon huilrcgixtcr 4 regelbari mei manual-sustain solostemmen bras. hobo. clarinet panfluit, violin, piano, harpsichord en vibraphone Bovendien mei syneopalcr-riIhmesustain, alack op hei pedaal, percussion en een roliopdck cl mei gratis bank n hoofdtelefoon op deze aanbiedingen wordt slechts bij hoge uitzondering ingeruild EMINENT-SOLINA F 220 normale prijs ƒ9595 u» voordeel 1600.- Music Inn is een inkooporganisatie van veertig muziekzaken over geheel Nederland Deze organisatie heefi o a ioi doel. door de kolleklivileil, zo soordelig mogelijk in ie kopen bij de fabrikanten san muziekinstrumenten Ook op het ehied san serviceverlening biedt Music Inn vele voordelen. Vooral U als koper kunt daarvan profiteren Dal bewijst Jee tan tasiische aanbieding des te meer! deze drie aanbiedingen van J|^|iyj§(J(2>|lj\JU\J morden aangeboden door- Koor straal 23 25 1811 GM Alkmaar 072 154344 G. Schraag voert het woord namens de landbouworganisaties. Enige en algemene kennisgeving. Bedroefd geven wij U kennis van het vrij plot seling overlijden op 88-jarige leeftijd, voorzien van de heilige sacramenten der zieken, in het ziekenhuis te Sittard, van onze zorgzame vader, schoonvader, opa, broer, behuwdbroer, oom en neef Johannes Witte, weduwnaar van Johanna boogaard. Wij vragen U voor hem te bidden. Australië Barsingerhorn: Bleric: Susteren: Heel: Kees Witte Truus en Henk Dijt-Witte Theo Witte Nellie en Paul Nelissen-Witte Marjo en Wiro Door Witte Familie Witte Familie Boogaard 6114 AC Susteren, 11 mei 1982, Heidestraat 145. De plechtige Eucharistieviering, gevolgd door de begrafenis zal plaatshebben op zaterdag, 15 mei a.s. om 10.30 uur in de parochiekerk te Mariaveld, Susteren. Samenkomst in de kerk, geen condoleren. Vrijdag 14 mei om 19.00 uur herdenking in de avondmis in voornoemde kerk. Vader ligt opgebaard in het Mortuarium van het ziekenhuis in Sittard. Bezoektijd van 17.30 tot 19.00 uur.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 13