Laat Texel zelf zijn andschap beschermen KASKO MAG TOCH BOUWEN 1991 handtekeningen tegen landschapsplan nationaal landschapspark) Groen ^warL- Jexels in het Eensgezind verzet op Raro-hoorzitting: ingang Staatssecretaris beslist: S^|N^ voorstanders 7000 pakjes sigaretten en shag gestolen NIEUW HUUR de woodöoy voor Uw parket vloer en spaar veel geld uitl WOODBOY BARKER'S IJZERHANDEL 'N WINKEL VOLIDEEEN! De wilde planten van Texel Het Open boek Ie JAARGANG Nr. 9678 Overzicht van de Burgemeester De Koning-hel tijdens de hoorzitting. Voor de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (Raro) kan geen twijfel meer bestaan: Texel wil niets weten van nieuwe /ettelijke regelingen die zijn gericht op landschaps- en natuurbehoud. lit geluid werd in vele toonaarden vertolkt op de hoorzitting die insdagmiddag in de Burgemeester De Koninghal onder enorme elangstelling van vooral agrariërs werd gehouden. maakte niet alleen op het publiek maar ook op de hoorcommissie een zeer De hoorzitting werd een waardige lamfestatie, waarbij geen wanklank erd vernomen geheel in overeenstem- mg met de wens van de agrarische ■ganisaties. Een saaie boel werd het iet, want hoewel haast alles wat tijdens 5 hearing naar voren werd gebracht bij tdere gelegenheden ook al is ver- 'oord, ging het er geanimeerd maar wel imelijk eenzijdig toe. Uitsluitend tegen- landers van de veelbesproken struc- mrschema's van het rijk voerden het toord. De enige instantie die een ander ïluid had kunnen laten horen, was de /erkgroep Landschapszorg Texel maar ïze schitterde door afwezigheid. Dit slechte indruk. Tijdens de discussie kwam de moge lijkheid aan de orde dat de boeren op vrijwillige basis in overleg met 'vogel tjesmensen' op hun land maatregelen nemen in het belang van onder andere de weidevogelstand. Er zijn vrij veel boeren die daar niet afkerig van zijn en er in ieder geval verre de voorkeur aan geven boven wettelijk afgedwongen maatregelen. Met name de in deze problematiek als nogal radikaal bekend staande Dieter Stoll uit Eierland sprak zich uit voor deze aanpak en kwam zelfs met voorbeelden van wat er zoal moge lijk is. De hoorzitting verliep dus zeer orde lijk, wat niet wil zeggen dat er binnen en buiten de zaal geen harde en ludieke noten werden gekraakt. Geruime tijd voor de aanvang van de zitting cirkelde een vliegtuig van Tessel Air boven Den Burg met de reklamesleep „Land schapspark, dat nooit". Overal op Texel waren de in groene letters uitgevoerde proteststickers aangeplakt en in en bij de Burgemeester De Koninghal viel ook het nodige te lezen: „Geen gepraat, speel open kaart", „Wij willen preste ren, met parasiteren", CRM beheers je", „Ambtenaren ga maar staken, Texel kun je toch niet kraken", „CRM, smeer 'ml", „Wij willen niet naar de hel, daarom trekken wij aan de bel", „Texel se boerenkaas, Texelse boeren baas", etc. De KASKO-vereniging heeft alsnog de mogelijkheid lekregen om nog dit jaar het projekt voor 43 premiewoningen i De Mars uit te voeren. Deze verblijdende mededeling werd ot grote opluchting van de leden van de coöperatie woensdag tedaan door Staatssecretaris mevrouw Langendijk-de Jong van 'olkshuisvesting. Het was het resultaat van aktie, die is levoerd na de teleurstellende mededeling dat dit jaar voor de (asko-huizen geen contingent beschikbaar zou worden gesteld. De huizen die in het Marsplan lebouwd worden, zijn premie A-wonin- jen waarvoor een forse rijksbijdrage /ordt verstrekt. De prijs van de huizen ariëert tussen de f\ 15.000, en 152.000, Op het ogenblik heeft de asko-vereniging nog maar 28 leden, •oor alle moeilijkheden en problemen i het verleden haakten veel leden af en :ochten een ander huis. Er zijn dus 'ijftien woningen over, waarvoor nog legadigden worden gezocht. Aanvankelijk liet de situatie zich omber aanzien. Een aantal weken jerug vond een gesprek plaats Hussen een lid van het hoofdbestuur Tan de landelijke Kasko-vereniging, pen Reijntjes van de Texelse Kasko- vereniging, staatssecretaris Langendijk-de Jong en iemand van de Amstelveense Kasko-vereniging. Deze laatste was meegegaan omdat de Amstelveense Kasko-bouwers in een soortgelijk parket zaten als de Texelse. Ze wilden vijftig woningen bouwen, maar kregen daarvoor ook geen toestemming. Het gesprek met de staatssecretaris werd door de Texelse Kasko-leden als zeer hoop gevend ervaren. Maar twee weken later kwam het bericht dat alle aanvragen waren afge wezen. Contact met de hoofdingenieur- directeur van het ministerie voor Volks huisvesting leerde dat de ambtenaren van het departement geen precedent Bij de entree van het plein was een bord gemaakt waar de bezoekers van de hearing links en rechts onderdoor kon den lopen, aldus te kennen gevend voor- of tegenstander te zijn van de regeringsplannen. Veel mensen waren gekleed in T-shirts met het door Harry Tielemans vervaardigde opschrift „Texel landschapspark, dat nooit" en Dieter Stoll reikte overdrukken uit van het blad „Het Vogeljaar" met het gerucht/nakende artikel van de Zwitser W. Hirschi. Een aardige manier van actie voeren was ook het presenteren van echte Texelaar-kaas. Alle borden waarop kaasblokjes lagen waren voor zien van een tekst die de kaaseters (waaronder de commissieleden) ter har te moesten nemen. Burgemeester Harde noten werden ook gekraakt door burgemeester J. A. Engelvaart die weinig goede woorden had voor de houding die de rijksambtenaren tot dusver hebben ingenomen in de discus sie met de gemeente Texel. De burge meester opende de sprekersrij en somde op wat de gemeente tot dusver zelf heeft gedaan in het belang van het natuur- en landschapsbehoud. Met de milieubelangen is rekening gehouden in het bestemmingsplan buitengebied met de daaraan gekoppelde bijdragerege ling, de regeling voor de schapenboeten en tuinwallen, de in voorbereiding zijnde gemeentelijke monumentenlijst, de be stemmingsplannen voor karakteristieke dorpen, de regeling voor het herstel van karakteristieke panden in de zg. rehabilitatiegebieden en de kampeer- verordening. In het structuurschema van de rege ring stonden nogal wat dingen die niet klopten met het gemeentelijk beleid. Deze knelpunten werden door het ge meentebestuur op een rijtje gezet en de gemeenteraad gaf opdracht met de regering in gesprek te blijven. Nadruk kelijk stelde de burgemeester dat voor Texel alleen het beleid zoals dat reeds is neergelegd in de gemeentelijke plannen, leidraad is. De burgemeester was er slecht over te spreken dat het rijk tot dusver niet heeft gereageerd op een brief van het college waarin de knelpunten zijn ge noemd en die was bedoeld uitvoering De actie van Dieter Stoll uit Eierland tegen de mogelijke aanwijzing van Texel als Nationaal Landschap heeft 1991 handtekeningen opgeleverd. Tijdens de dinsdagmiddag gehouden hoorzitting van de Raad van State voor de Ruimtelijke Ordening overhandigde hij de kaartjes met handtekeningen aan voorzitter Dr. Ir. R. van de Waal. Stoll vertelde dat hij slechts drie kaartjes had ontvangen met andere reacties, zoals: ,,Deze actie is zwendel, Stoll is op hol!" Dieter Stoll heeft zich veel meer dan anderen de laatste maanden verdiept in de nationale landschapsproblematiek. Op de hoorzitting sprak hij voor zichzelf (zijn toespraak publiceerde hij vorige week al in zijn ingezonden stuk in deze krant) en tevens namens de vereniging ,,Wad en Land" die als een tegenhanger van de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee kan worden beschouwd. Stoll vond dat de regering het geld dat zij nu aan de nationale landschappen wil uitgeven, beter kan besteden aan het behoud van de noordzeekust. ,,Daar ligt het échte gevaar voor de natuur". Stoll pleitte ook voor een dialoog tussen boeren en andere natuurliefhebbers" om te komen t eenvoudige beheersmaatregelen op vrijwillige basis. tot gevend aan het raadsbesluit in discussie te gaan. r,De onrust die het structuurschema op Texel heeft veroor zaakt is voor een zeer belangrijk deel te wijten aan de onduidelijkheid van het overheidsbeleid en dan met name het rijks- en provinciale beleid ten aanzien van de plaatselijke bevolking. Een dui delijk antwoord op de brief had veel klaarheid in deze voor Texel zo langza merhand onverkwikkelijke situatie kun nen verschaffen. De handelswijze van het rijk is er naar onze mening nog steeds niet op gericht het vertrouwen in het rijk te vergroten. Wij betreuren dat". De burgemeester zei dat het raads besluit van 12 januari geen afwijzing van het door het rijk voorgestane beleid inhoudt, maar dat betekent nog niet dat de beleidsvoornemens van het rijk door Texel zullen worden geaccepteerd ,,Er worden slechts twee knelpunten gesig naleerd die opgelost moeten worden op een wijze die past in het op Texel gevoerde beleid. Het is verder aan het rijk hierop te reageren". De burgemeester zei verder dat Texel geen behoefte heeft aan een plakplaatje met het opschrift Nationaal Landschap of Grote Landschappelijke Eenheid. ,,Wel vindt het gemeentebestuur dat het gewenst is om gezamenlijk te komen tot een effectieve landschapsbescher ming. De mogelijkheden daartoe zijn neergelegd in het bestemmingsplan en de bijdrageregeling" Niet elegant De burgemeester ging verder in op enkele 'knelpunten' waarbij hij melding maakte van de vrees voor afbreuk van het areaal landbouwgrond als gevolg van het uitbreiden van beheers- en reservaatgebieden. Felle kritiek leverde hij op de gang van zaken bij de voor- Lees verder pagina 2 hadden wmen scheppen ten opzichte van andere gemeenten, waar ook geen Kasko-woningen gebouwd konden worden. Het weekend daarop stuurden de Texelse Kaskobouwers, de groep uit Amstelveen en het hoofdbestuur van de Kaskovereniging telegrammen naar de Staatssecretaris. Dit leidde tot een uitnodiging voor een nader gesprek Dat gesprek werd gevoerd door Karei Rietschei, van het hoofdbestuur. De mogelijkheden en de wens om op Texel en in Amstelveen Kaskowoningen te bouwen werden voor de tweede maal zorgvuldig doorgenomen. Weer was de staatssecretaris overtuigd van de noodzaak van de bouw. In verband met de beslissing van de ambtenaren, wilde ze echter wachten op minister Van Dam die in Nigeria verbleef. Deze kwam dinsdag terug, waarna woensdagmiddag een telegram werd verzonden naar de Texelse Kaskovereniging met de mededeling dat de bouw kon doorgaan. Eerste paal Er moeten nog enkele zaken geregeld worden in verband met de grondprijzen en de premies voor de woningen, maar in ieder geval zal in september de eerste paal worden geslagen. Wie geïnteresseerd is in één van de vijftien woningen, die nu nog beschikbaar zijn, kan contact opnemen met Swier Oosterhuis, telefoon (02220) 4702. In de nacht van maandag op dins dag zijn bij een groothandel in Den Burg 7000 pakjes sigaretten en shag met een waarde van 720.000,— gestolen. De inbrekers waren bin nengekomen door een ruit te forceren en konden daarna een schuifdeur van het bedrijfspand ope nen. Vervolgens reden ze met een auto voor en laadden deze vol met de rookwaar. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. (Advertentie I.M.) Reinig en behandel nu zelf uw PARKET of PLANKENVLOEREN met Eindelijk een nieuw eenvoudig kom pleet en goedkoop systeem voor de DOE-HET-ZELVER. Geen gevaar voor beschadigingen of te veel stof Tot algemene tevredenheid hield ook Ate Rienstra van het CDA links aan bij het passaren van de selectiepoort Telefoon 02220 2346 Aanstaande zaterdag verschijnt het boek „De wilde planten van Texel". Een schitterende uitgave. Er staan meer dan tweehonderd planten in afgebeeld, die stuk voor stuk met veel geduld en vakmanschap door Johan Reydon „naar de natuur" zijn ge schilderd. Adriaan Dijksen schreef de tekst. Naast de be schrijving van de planten wordt in korte hoofdstukkon informatie gegevon over de bloeigebieden en hun ontstaansgeschiedenis. Voor het eerst is bovendien een uitgebreide lijst opgenomen met Texelse plantennamen. Het boek is met veel toewijding bijzonder mooi gedrukt bij drukke rij Brügemann. Dankzij enige sub sidie en goede wil hebben we de prijs laag kunnen houden. Volledig in kleur, gebonden en toch slechts 22,50. Binnenburg 3 - Den Burg (02220) 3657. Een aantal van de originele schilde ringen is bij ons in de winkel te zien. edactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. nts Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg. tel (02220) 2208en lans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988 oor advertenties, abonnementen, etc angeveld Et De Rooy B.V., Postbus 11. 1790 AA Den Burg. ilefoon (02220) 2741na 18 00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17.636. Rabobank nr, 36.25.01 742 NMB nr. 67 34.60.398.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1