Bouw 38 ww-woningen spoedig van start MIMA 'l LI Hoorzitting VERVOLG VAN PAG. 2 Chocolade-concert PAN Gras op bouwterrein Jaarvergadering Rode Kruis Thema-avond in koffiebar Schrijfavond Amnesty Speel-o-theek krijgt geen nieuwe kasten IIJ DAG 14 MEI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De bezwaren tegen de bouwplannen van de Woningbouw- ereniging Texel in „De Mars" zijn definitief ingetrokken, zodat et vrijwel zeker is dat in september met de bouw zal i/orden begonnen. Door het opofferen van een parkeerstrook on de afstand tussen de geplande woningen en de bestaande uizen wat groter worden gemaakt, waarmee aan de ezwaren van een aantal bewoners van de Bernhardlaan tege- iioet is gekomen. Het gaat om een totaal projekt van 97 woningwetwoningen, waarvan er in eerste instantie 38 worden ebouwd omdat het rijk geen groter contingent beschikbaar eeft gesteld. Deze eerste fase bestaat uit 20 4-kamerwoningen 3 slaapkamers) en 18 3-kamerwoningen (2 slaapkamers). o huizon die in de Mers worden gebouwd, zijn ontworpen door het architektenburo Jo Roelof Zeeman b.v. te Oosthuizen. De tekening toont in woning van het 4-kamer-type (woonkamer p/us drie slaapkamers). In de woensdagavond in hotel De indeboom-Texel gehouden larvergadering van de Woningbouw- ereniging Texel vertelde direkteur lans Wendrich voldaan te zijn over het ompromis dat de gemeente met de ewoners van de Bernhardlaan heeft ereikt. Hierdoor is het plan echter niet erbeterd De bezwaren zouden iteindelijk waarschijnlijk ongegrond /orden verklaard, maar de afhandeling an deze zaak zou een zeer langdurige ertraging hebben veroorzaakt. Onder e dreiging daarvan heeft men graag /at water in de wijn willen doen. De iden van de vereniging machtigden iet bestuur om de uitvoering van het 97 Jvoningen-projekt daadwerkelijk aan te akken door het aankopen van grond, et lenen van geld e.d. Het voorstel m de bouwgrond met te kopen maar erfpacht te nemen werd van de hand lewezen omdat het voor de hoogte an de huur niets uitmaakt. De vereniging streeft ernaar om de louwstroom die nu op gang komt, oorlopig niet meer tot stilstand te iten komen. Het ideaal is veertig tot 'ijftig woningen per jaar. De nu aan te pakken 38 huizen zullen rijwel zeker door Drijver worden lebouwd. Deze aannemer is althans ast van plan met een prijs te komen vaar de instanties mee akkoord uilen gaan. Warmtediefstal Enig opzien in de vergadering baarde Ie mededeling van voorzitter Henk van Vijk, dat een van de huurders is letrapt op diefstal van warmte. De letrokkene had geknoeid met de 'erdampingsbuisjes van de warmtemeters waarmee het energie- lebruik in de huizen met blokverwar- ning wordt vastgesteld. De man heeft laardoor gestookt op kosten van de luren. De vereniging heeft aangifte ge- laan bij de politie (wegens diefstal) naar de officier van justitie heeft ge- lordeeld dat het een civiele zaak is die iij niet wil vervolgen. Daarom is nu een irocedure begonnen met het doel dat Je huur van de betrokkene wordt op- lezegd. Als dat slaagt moet hij dus de vomng uit. In eerste instantie had het lestuur met de betrokkene willen iraten, maar op de uitnodiging om iver de zaak opheldering te komen leven op het kantoor van de vereni- ling had hij slechts gereageerd door iet sturen van een brief met bedreigin- |en, waarna besloten werd justitie in Ie arm te nemen. De aanwezige leden toonden instem- ning met deze aanpak. Door J. de 3raaf werd opgemerkt dat het in zulke 1 levallen misschien meer voor de hand igt de warmte af te sluiten, zoals ook iet gas wordt afgesloten als de ekening niet wordt betaald. Volgens (oorzitter Van Wijk was dat echter iechnisch onmogelijk. Th. van den Berg veronderstelde dat de betrokken huurder als hij straks op itraat staat, als spoedeisend geval bij Je gemeente zal aankloppen en via die Neg weer in een huis zal worden gezet. De kans is groot dat dit weer een huis /an de woningbouwvereniging is. vertegenwoordigers van bestuur, leden en een taakgroep) worden samenge steld die zich daarmee zal bezig houden. Onder andere komt er een bepaling dat zowel de man als de vrouw als stemgerechtigde kan worden aangemerkt. Thans heeft alleen de man stemrecht, hoewel hij zijn vrouw kan machtigen. In de praktijk werd die ver ouderde stemrechtbepaling niet meer toegepast. Het is zelfs gebeurd dat zowel man als vrouw hun stem uit brachten wat tot ontevredenheid en verwarring heeft geleid. Daarom was het bestuur voornemens in de vergade ring van woensdag volgens de statuten te werken maar velen bleken nog in de veronderstelling te verkeren, dat het er ook nu soepel zou toegaan en dat de aanwezige vrouwen ook zonder mach tiging van hun echtgenoot konden stemmen. Voorzitter Henk van Wijk wilde makkelijk zijn en ook deze keer de gelegenheid geven te stemmen, temeer daar op het strikt toepassen van de statuten niet al te duidelijk was gewe zen in de advertentie. Dat werd echter niet gepikt door degenen die wel met de statuten rekening hadden gehouden en voor machtiging hadden gezorgd. Van Wijk kwam toen op zijn soepel heid terug, hetgeen weer teleurstellend was voor de anderen, die dan ook niet aarzelden van „discriminatie" te spreken. Het bestuur hield nu echter voet bij stuk door mee te delen dat men zich aan de statuten zou houden zolang deze niet waren gewij zigd. Dat man en vrouw gelijke rech ten hebben en dat er per gezin of andere relatie één sT,em moet kunnen worden uitgebracht, stond voor niemand ter discussie. Staande ter vergadering lid worden om alsnog stemrecht te verkrijgen, was niet mogelijk. Leden moeten zich tevoren opgeven in het kantoor. Stookkosten De stookkosten bij de woningbouw vereniging gaan omhoog. Per 1 juli zal de voorschotprijs worden verhoogd van 7105,— naar 7125,— en van 780,— naar 7100, per maand. Een andere mededeling was dat de bepalingen van de huurharmonisatie vrijwel zeker door de vereniging zullen moeten worden toegepast. De Tweede Kamer is met de regeling akkoord gegaan en zodra dezè dwingend wordt opgelegd, zal de Texelse vereniging deze invoeren. Voor zittende huurders heeft dat geen gevolgen. Wel kan de huur van een woning aanmerkelijk stij gen als deze leegkomt. Iso De problemen rond het geruchtma kende CV/lso projekt zijn nog niet uit de wereld. Meegedeeld werd dat ge sprekken met o.a. de aannemer zijn gehouden en dat de administratieve verwerking van de isolatiekosten nog onderwerp van studie zijn. In het belang van de goede afloop van deze zaak kon er verder niets over worden gezegd. Zodra dat wel het geval is, zullen de leden onmiddellijk op de hoogte worden gesteld De herkiesbare bestuursleden J. Beijert en E. Moojen werden ieder met 22 stemmen herkozen. 18 stemmen werden uitgebracht op resp. J. Dob- Bakelaar en L. Gedekink, de vrouwelijke tegenkandidaten. eisen zei Barendregt dat Texel genoe gen negpnt met de thans bestaande overheidsregelingen, maar dat er niets meer achteraan mag komen. ,,De maat is vol". De heer D. Drijver uit Den Hoorn gaf een toelichting op het bezwaarschrift van de gebroeders Smit uit Den Burg. Hij bracht naar voren dat de Texelaars hun landschaps- en natuurzaken zelf voldoende hebban geregeld. Drijver achtte de leefbaarheid op Texel in gevaar en had nergens in de stukken bezorgdheid van de overheid kunnen proeven over het welzijn van de bewo ners. Er zou eigenlijk een structuur schema moeten komen ,,tot behoud van de Texelaar en de leefbaarheid van de Texelaars". Drijver wilde de bewoner van Texel nadrukkelijk verbonden zien met het land. ,,De Texelaar is verweven met land en landschap. Hij heeft het historische recht op beïnvloeding van wat op zijn eiland gebeurt". Drijver zei dat het leven op Texel tot voor kort harmonieus verliep dank zij de vrijheid waarin dat kon gebeuren Bemoeiingen van bovenaf, zonder dat daarbij reke ning wordt gehouden met het eigene van Texel, leidt tot vervreemding, „le der nieuw bordje, stuk prikkeldraad en andere beperkende maatregelen geeft meer onverschilligheid en agressie". Drijver verwachtte dat het rijk met zijn „extreme, overbodige en heilloze plan" het tegendeel zal bereiken van wat wordt beoogt. Amusant De meest opvallende bijdrage werd volkomen onverwacht geleverd door mevrouw J. J. de Waal („mensen, ik tril als een riet!") uit Den Burg. Ze stond niet op de sprekerslijst maar wist voor zitter Van de Waal te vermurwen om een acht minuten vergende ontboeze ming voor te lezen. Daarin wees ze op de onmisbaarheid van de hard werkende boeren en haalde ze fel uit naar degene die de boeren belemmeren met allerlei beperkende bepalingen. Daar liet ze het echter niet bij want ze stelde dat tal van plaatselijke en landelijke onderwerpen aan de orde waarmee ze het zeer geamuseerde publiek tot herhaaldelijk applaudiseren bracht. De hoorcommissie was onder de indruk. „Ik heb zelden in acht minuten zoveel onderwerpen horen aanroeren", zei de voorzitter. Hij wilde graag de tekst hebben, die mevrouw De Waal na enig aandringen wilde afgeven onder voor waarde dat deze beslist moest worden teruggegeven. De heer Timmer, sprekend namens de agrarische organisaties en Bloembollen cultuur, las een goed onderbouwd en uitvoerig pleidooi voor, maar kon weinig nieuws toevoegen aan hetgeen reeds door de andere sprekers was gezegd. Kernpunt van zijn betoog was dat de hogere overheid vertrouwen moet stel len in de plaatselijke gemeenschap. Naar aanleiding van Timmezs verhaal ging het commissielid Falkeisen in op de wenselijkheid van dialoog tussen na tuurbeschermers en boeren. Timmer zei dat hij persoonlijk erg blij zou zijn met een vrijwillig overeengekomen „regeling in harmonie". Falkeisen betreurde het zeer dat vertegenwoordigers van natuur en milieu (Landschapszorg) op deze hoorzitting geen acte de presence had den gegeven. In de zaal werd veronder steld dat de mensen van Landschaps zorg uit angst hebben afgezien van hun spreekbeurt, wat „laf" en „schandalig" werd genoemd. De heer A. Brans had gehoord dat Landschapszorg bezwaren had tegen het demonstratieve karakter van de hoorzitting en daarom thuis was geble ven Hij had daar geen goed woord voor over. De heer A. Boerhorst deed daar nog een schepje bovenop. „Ik heb de vogel liefhebbers gevraagd of ze bij mij in het land de nesten willen markeren. Maar dat wilden ze niet; ze hebben er niets voor over". De sprekersrij werd besloten door de heer F. Haarsma die zich op zijn eigen wijze aansloot bij wat door de andere sprekers was gezegd. „Boeren pas op je tellen!". Zaterdag, om 20.15 uur, zal de muziekvereniging PAN uit Groningen weer een chocolade-concert" verzor gen in het kerkje van Den Hoorn. PAN is een vereniging van Groningse studenten, die zich in verschillende ensembles bezig houdt met kamermu ziek. Een aantal van hen studeert aan het Groninger conservatorium, terwijl de meesten in hun vrije tijd musiceren. Het programma staat nog niet geheel vast, maar zal voornamelijk uit klassieke werken bestaan. Ook zal het PAN-koor enkele liederen zingen. De toegang is vrij. Van het Jarino-terrein aan de Hoger- straat-Gasthuisstraat in Den Burg wordt dankbaar gebruik gemaakt als parkeerplaats. Voorlopig zal dat wel zo blijven, want de plannen om hier winkels met woningen te bouwen staan op een laag pitje Veel ongerief geeft het voor de omwonenden dat bij droogte en wind dit onverharde terrein enorm stuift. Om daar een eind aan te maken hebben de winkeliers A. Mantje en J. Moerbeek het terrein een grond bewerking laten geven en er gras in gezaaid. Het Rode Kruis, afdeling Texel, houdt op woensdag 19 mei de jaar vergadering in het Rode Kruis- gebouw in Den Burg. De vergadering begint om 20.00 uur en na de officiële agenda worden twee films vertoond over het Rode Kruis werk in binnen- en buitenland. Leden, vrijwilligers en belangstellenden zijn van harte welkom. In de Youth for Christ koffiebar wordt zaterdag een thema-avond gehouden met als titel „Identiteit". Door Texrlaars worden sketches opge voerd waarna er gelegenheid is tot discussie. De avond begint om 20.15 uur en wordt gehouden in De Schakel, die uitsluitend via de ingang aan de Burgwal is te bereiken. De toegang 'S gratis. Donderdag 13 mei De sectie jeugd- en jongerenwerk van de Welzijnsstichting heeft om 20.00 uur in ,,De Wielewaal" in De Waal de jaar vergadering. In De Bijenkorf te Oosterend heeft de kiesvereniging Texels Belang een open bare informatie- en discussiebijeen komst; 20.00 uur. Vrijdag 14 mei Om 22.00 uur begint in de Raadskelder een intruductieconcert (met verkoop van passepartouts voor het komende jazzfestival) van de Little Town Jazz band. De dorpscommissie van Oosterend heeft in De Bijenkorf (aanvang 20.00 uur) een buitengewone vergadering waarbij besloten wordt over het feest Oosterend Present. In Rebecca" in De Waal heeft de Vereniging voor Vrienden van het Paard de jaarvergadering. Na de pauze filmvertoning. Vanaf 14.00 uur kan in het RSG- gebouw een chemie-tentoonstelling worden bezocht. Zaterdag 15 mei Van 10.00-17.00 uur is de chemie-ten toonstelling in het RSG-gebouw toe gankelijk. Om 14 00 uur dia-lezing over wasmiddelenfabricage SVT heeft festiviteiten: bazaar, veld loop en toernooi. Zie het artikel elders in deze krant. Vandaag en morgen worden nationale twee- en vierspannen-wedstrijden gehouden. Voor het programma zie het artikel elders in deze krant. Zondag 16 mei COC Kop van Noordholland heeft van 15.30-18.30 uur zondagmiddagcafé in Trefpunt Formosa, Koningstraat 70. Maandag 17 mei Op de Groeneplaats wordt de eerste lammerenmarkt gehouden. Het bestuur van de Overkoepeling van Vrouwenorganisaties heeft om 14.00 uur een vergadering in de Witte Burcht. Kiesvereniging Texels Belang heeft een openbare informatie- en discussie avond in dorpshuis 't Skiltje te Oudeschild; 20.00 uur. De Texelse afdeling van Amnesty heeft in De Hollebol een schrijfavond; 20.00 Dinsdag 18 mei Om 20.00 uur begint in het RSG gebouw een openbare politieke forum avond. Statuten De statuten van de Woningbouwver- ïniging zullen worden gemoderniseerd. Er zal een commissie (bestaande uit Van Benten liep de trap op naar de vierde verdieping. Daar stond hij op een portaaltje van hooguit twee vier kante meter Er waren twee deuren. Een met een 'naamplaatje, keurig ge schilderd. Een ander zonder naam plaatje en verveloos. Hij probeerde de laatste. Niet op slot tot zijn verbazing Slechts een steile houten trap die waarschijnijlk naar de zolder voerde. Hij sloot de deur weer en klopte nu op de glanzende verf van de andere. Hij wachtte. Er was wel iemand thuis, leek het. Met zijn oor tegen de deur klopte hij nogmaals. Vaag drong het geluid van radiomuziek tot hem door. Zijn ogen begonnen wat aan het sche merige licht te wennen. In de muur boven de trap bevond zich een klein vuil raam dat een waas grijs licht doorliet. Eindelijk kwam hij tot de ontdek king dat er hier wèl een bel was. Hij drukte zijn duim hard en langdurig op het knopje. Zijn geduld was op. Een paar sekonden later stond hij tegenover een forse blonde man met kortgeknipt haar en een snor van reusachtige afmetingen. Hij droeg een lichte koltrui en een donkere broek. Zijn gelaatstrekken waren moeilijk te onderscheiden omdat hij met zijn rug tegen het licht stond. Prettig diffuus kunstlicht. Van Benten deed onwillekeurig een stap achteruit. De grote vierkante schaduw maakte een dreigende in druk. „Goede middag, wat is er aan de hand?" De zware stem galmde door het trappenhuis. „Kun je niet normaal aanbellen?" Hij liet zijn ogen over het kleine, natte mannetje dwalen. Van Benten voelde zich een verzo pen kat Hij tastte in zijn binnenzak of hij zich zou kunnen legitimeren als het nodig was. „Ik had al twee maal geklopt," gromde hij een beetje gegeneerd. „Geklopt zegt u? Jéézus geklopt, zegt hij!" Een stem als van een ak- teur die zijn best doet om zich tot op de achterste rij verstaanbaar te ma ken. „Alsof ik dat zou horen als ik stu deer." „Ja, laat me er nou maar even in. Ik moet u een paar vragen stellen." De hoofdinspecteur werd een beetje giftig. „Verdraaid wie bent u eigenlijk?" Van Benten stelde zich met ge dempte stem voor alsof hij daardoor het gegalm van de ander wat kon afzwakken. „Politie?" „Ja," Van Benten fluisterde nu bij na en begon zich langs de man naar binnen te wringen. Ongetwijfeld was nu het hele huis op de hoogte. Straks kreeg hij nog verwijten dat hij niet discreet te werk was gegaan. Ten slotte stond hij in een zaal van een kamer die modem en smaakvol was ingericht. De man die volgens het naambordje Harmen Maas moest he ten sloot de deur en leunde er met zijn schouder tegenaan. „Nou vooruit, wat is er aan de hand? Ik heb niet veel tijd, ik moet studeren." Hij knikte in de richting van een grote, witte vleugel. „U bent pianist?" „Nee man, klarinettist." „Nu zag Van Benten een klarinet op de vleugel liggen naast een sta peltje muziek. „Gek, ik heb u hele maal niet horen spelen toen ik op de gang stond." zei hij peinzend, „of ja toch! Het was alsol er een radio zachtjes aanstond." „Dat kan wel kloppen. Je hoort op de gang bijna niets als ik speel. Ik heb hier de hele zaak geluiddicht la ten maken. Ze hadden me er anders allang uitgegooid." Van Benten knikte en keek onder wijl eens rond. Zo te zien een echte mannenkamer. Waarom, kon hij niet zeggen. Naast de vleugel viel een reusachtige open haard op met direkt daarnaast een grote stenen bar die grotendeels in de muur verzonken lag. Indirekt licht gaf een warme gloed aan 'n dozijn min of meer gevul de flessen. Twee zware, leren banken die elk plaats konden bieden aan minstens drie mensen, maar die nu vol lagen met paperassen. Dan een groot raam waarvoor de gordijnen gesloten waren. Aan de andere kant van het raam een nis met een divan- bed. Vervolgens een deur die open stond - de keuken. „Ik kom voor Arjens," zei hij toen hij alles met een snelle blik overzien had. „Is hij niet thuis?" De man leek te schrikken. Maar in zijn stem klonk een soort gefor ceerde opluchting. „God ik dacht dat u mij moest hebben Weer de een of andere stomme bekeuring niet be taald, dacht ik." „Weet u waar Arjens is?" „Ja." Hij aarzelde even. „Hij is op weg naar Spanje." „Hij is op weg naar Spanje, zegt u? Wanneer is hij vertrokken?" „Gisternacht om één uur." „Verdraaid nogaantoe." Hij begon koortsachtig te rekenen terwijl hij met zijn ogen de kamer afzocht naar een telefoon. Daar! Maar de ander was hem voor. Hij legde zijn grote hand dreigend over het toestel. „Ja wacht nou eens even. Niet zo haastig. Waar om moet u Jacques hebben?" „Gaat je geen barst aan." Maar hij deed geen poging om zich meester te maken van het telefoontoestel. Het grote staand horloge naast de slaap- nis tikte statig en nadrukkelijk de kostbare minuten weg. Hij kon beter gaan. Weer was de blonde reus hem voor. „Wacht nou toch even man. Gaat het soms om die moord?" Van Benten keek naar de arm als een lantaarnpaal die hem de weg versperde en trok alleen even zijn rechterwenkbrauw op. „Nou ik kan u vertellen dat Jacques daar niets mee te maken heeft." „Zo?" „Nee, dat is niets voor hem." „Heeft u de sleutel van zijn ap partement?" „Nee." „Nou dan trappen we de deur wel in." Harmen gromde iets onverstaan baars en haalde een sleutelbos te voorschijn. „Dat kunt u die arme Jacques niet aandoen." Van Benten keek ongeduldig toe terwijl de man een sleutel van de ring haakte. „Heeft Arjens telefoon?" „Ja. Maar ik verzeker u dat u fout zit. U verprutst uw tijd." Van Benten was al halverwege de trap naar beneden, bedacht zich en sprong met twee treden tegelijk weer naar boven. „Heeft u zijn adres, daar in Spanje?" „Ja dat moet ik wel ergens heb ben." Was zijn manier van doen zoéven ook zo traag geweest? „Zoek het dan snel voor me op, man." „Het is een plaatsje even over de grens aan de Atlantische kant." Har men streek bedachtzaam de punten van zijn snor omhoog. „De naam wil me op dit moment niet te binnen schieten." Van Benten draaide zich driftig om en begon weer naar beneden te lopen. „Schrijf het voor me op en breng het naar beneden. Als hij inderdaad met de zaak niets te maken heeft, zo als u zegt, kan het geen kwaad een beetje haast te maken." In het appartement van Arjens stormde hij regelrecht naar de tele foon. (Wordt vervolgd) Maandag wordt er vanaf 20.00 uur een schrijfavond gehouden in ,,De Hollebol" aan de Burgwal. Er wordt geschreven ten behoeve van 4 politieke gevangenen: Ewa Kubasiewiez, lid van de onafhankelijke vakbond Solidariteit in Polen; Johnny James Issel, een 35-jarige gemeenschapsleider in Zuid- Afrika; Dr. Nikolai Samkharadze, een 67-jarige arts en historicus uit Georgië in Rusland en Berthony Pierre-Paul een student etnologie van Haïti. Voorbeeldbrieven en luchtpostvellen zijn aanwezig. Voor 71,50 kan men een voorbeeldbrief luchtpostvel meene men en thuis schrijven. Voor meer informatie kan men terecht bij de contactpersoon van de werkgroep Jen- neke Wassink, Vloedlijn 31, telefoon 4109. B en W hebben het verzoek van de Speel-o-theek Texel om 77500,— be schikbaar te stellen voor de aanschaf van verrolbare kasten, waarin het speelgoed kan worden opgeborgen, van de hand gewezen. De leiding van de Speel-o-theek (die functioneert in de voorspeelruimte van de muziekschool) moet het momenteel doen met nogal slordig getimmerde kasten die moeilijk verplaatsbaar zijn. Er is nog overwogen om de kasten te betalen van geld dat is overgebleven bij de inrichting van de Luberti-school in De Koog of het bedrag te onttrekken aan de ,,knel- puntenpot", maar B. en W. hebben uiteindelijk bepaald dat de speel-o- theek ook zonder nieuwe kasten goed kan draaien en vindt de uitgave der halve onvoldoende urgent.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5