Doopsgezinde kerk in gebruik genomen ais muziekcentrum VAN HET i RAADHUIS Veel aktiviteit rond 25 jaar rijksonderwijs m Oud-kerkeraadslid Visman verrichtte opening S Mededelingen van B. en W. Kamerlid en Statenleden VVD naar Texel JENSDAG 19 MEI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Na een „winterslaap" van bijna tien jaar is de Doopsgezinde kerk n Oosterend vrijdagmiddag ontwaakt in de gedaante van een achtig gerestaureerd muziekcentrum. Op tien september 1972 jrd de laatste dienst in het karakteristieke kerkje aan de Peper aat gehouden, op 14 mei 1982 werd het in zijn nieuwe functie ropend. De openingsdaad werd verricht door het echtpaar J. Vis- in. Met een plechtig gebaar overhandigde de heer Visman de ïutel aan zijn vrouw, die er de deur van de kerk mee opende, larna de vele genodigden onder muziek van organist P. Krayma en impetiste Betty Bakker het prachtige muziekcentrum betraden. ■- Voorzitter J. Jimmink overhandigt aan het echtpaar Visman sigaren en een bosje bloemen. ger op de kosten van de verbouwing. De restauratie heeft 4,5 ton gekost en daar voor had ook makkelijk een geheel nieuw muziekcentrum gebouwd kunnen worden. 'Zelf was ik eerst ook geen voorstander van een restauratie die zo duur was. Maar dan stuit je op allerlei emoties van mensen die nauw bij de kerk betrokken waren. Men is er ge doopt of getrouwd en de kerk heeft een belangrijke functie in hun leven vervuld. Dan ga je toch meer aan restauratie denken.' Namens het stichtingsbestuur bood Schellinger de organist, de trom- petiste en de nieuwe beheerster van de kerk bloemen aan. Aan de restauratie van de doopsgezinde kerk is ook finan ciële medewerking verleend door de Bond Heemschut uit Amsterdam. Op grond van de brandbeveiligings verordening van Texel is het verboden in bossen, op heide- en veengronden dan wel in de duingebieden of binnen een afstand van 100 meter daarvan branden de of smeulende voorwerpen te laten vallen, weg te werpen of te laten liggen. Deze bepaling wordt bij het naderen van het zomerseizoen weer erg actueel 's Zomers zijn de natuurgebieden weer erg droog en vatbaar voor vuur. Let dus op. Geen vuur in de natuur is jaren het motto, evenals het voorkomen is beter dan blussen. Wij rekenen op uw medewerking. Vrijdagavond 21 mei houdt het VVD tweede kamerlid Loek Hermans een spreekbeurt in hotel De Lindeboom-Texel. Het is een openbare bijeenkomst, die om 20.15 uur begint. Hermans zal voorname lijk spreken over algemeen politieke zaken. Er is echter kans, dat hij ook specifiek Texelse zaken zal aanroe ren, naar aanleiding van het infor matiemateriaal dat hem door de plaatselijke WD-afdeling is toege zonden. Hermans is lid van de vaste kamer commissies voor CRM, onderVvijs/we tenschappen, binnenlandse zaken en ontwikkelingssamenwerking Statenleden Op dezelfde dag komt ook een aan tal nieuwgekozen WD-statenleden naar Texel voor een werkbezoek. Zij zullen zich verdiepen in actuele Texelse vraagstukken, in het bijzonder de problematiek van de landschapsbe scherming en de veerdienst. In pension Rebecca" in De Waal zal om 15.30 uur een bijeenkomst worden gehouden, waarbij de statenleden hun visie zullen geven. Vertegenwoordigers van de Texelse Recron-afdeling, Horecaf, de landbouwvoorlichting, de gezamenlijke landbouworganisaties, TESO, de Stich ting Wad en Land en mogelijk nog andere betrokken organisaties zullen worden uitgenodigd de bijeenkomst bij te wonen en eventueel met de staten leden in discussie te gaan. Deze middagbijeenkomst is overigens niet openbaar. Jos Jimmink, voorzitter van de Stich- g tot beheer van de Doopsgezinde srk in Oosterend legde uit waarom het st het echtpaar Visman was dat de eningshandeling verrichtte. Ze zijn zonder nauw bij de kerk betrokken weest. Visman was meer dan dertig ir kerkeraadslid en ook heeft hij ruime tijd toezicht op het gebouw ge- luden toen er geen koster beschikbaar is. Verder roemde Jimmink de ver ensten van Visman voor het vereni- igsleven van Oosterend. 'De Ooster der dam- en schaakclub is in deze rk geboren en ook daar was Visman betrokken.' Hij overhandigde de heer sman een doos sigaren en mevrouw sman een boeket bloemen. Ingaand op de geschiedenis van de rk zei Jimmink dat het na de laatste rkdienst in 1972 moeilijk was een istemming voor het gebouw te vin- in. In 1977 begon Excelsior het ge- )uw als oefenruimte te gebruiken, aar de ergernis dat de kerk steeds ivelozer werd, bleef bestaan. In 1980 vam het bericht dat Monumenten- irg in 1984 of 1985 geld beschikbaar iu willen stellen voor restauratie, maar Oosterend vreesde men dat het dan te at zou zijn. De gemeente werd bereid •vonden om de restauratie voor de ïancieren en zo bestond in 1981 een isis voor de Stichting tot beheer van Doopsgezinde kerk. In die stichting vamen drie doopsgezinde leden en ie leden van de dorpscommissie. De ;rk werd door de stichting gekocht )or het symbolische bedrag van één jlden. Die gulden werd geschonken )or notaris Boswijk en zal ingelijst >men te hangen in de doopsgezinde srk te Den Burg. De restauratie werd srvolgens met voortvarendheid ter snd genomen. Een bof was dat die >mer nogal droog was, zodat eerst het eest urgente karwei, herstel van het sk kon worden geklaard. Gekozen was )or de aannemer die de laagste in- :hrijving had gedaan, de firma E. Ver eulen. De restauratie van de kerk is nnen de begroting gebleven Vastgemetseld De kerk bevat nu ook ruimtes voor •rgaderingen en andere bijeenkom en. Het orgel is weer in prima staat en in betrokken worden bij de muziekstu- es van de verenigingen. Onder het in goud en wit geschilderde orgel staat het jaartal 1775, wat duidt op het jaar waarin de doopsgezinde gemeenten van De Waal, Oosterend en Den Burg samen gingen. Jimmink zei dat de kansel, de stoelen en de banken in de kerk nog in goede staat waren en dat daar vrijwel mets aan hoefde te gebeuren. Wel moesten er nieuwe ramen in het ge bouw worden gezet en werden de plavuizen vastgemetseld. Deze lagen los op het zand. Jimmink toonde zich verheugd over het feit dat mevrouw Waaijer-van der Vis het beheer van de kerk zal voeren. Zij woont tegenover het gebouw in de Peperstraat. De bijeenkomst in het nieuwe mu ziekcentrum werd geopend door F. Schellinger die als ceremoniemeester fungeerde. Hij is voorzitter van de Doopsgezinde gemeente op Texel en was lid van de bouwcommissie. Schel linger zei dat tussen de heer S. Swinkels van de gemeente, de architect en aannemer Vermeulen bijzonder fijn was samengewerkt. 'We zaten te vergade ren in een bovenzaaltje. Het was er koud, er zat een gat in het raam en er waren alleen maar wrakke stoelen. Daardoor waren we het gauw eens. Ik vind dit ook een goede tip voor bakkeleiende regeringen. Ga op een koud bovenkamertje zitten om het snel eens te worden.' Schellinger besloot zijn openingspraatje met zijn vreugde erover uit te spreken dat Monumentenzorg snel mot de toegezegde subsidie over de brug was gekomen. Gelukkige combinatie Wethouder F. Blanken feliciteerde namens het gemeentebestuur de stich ting met het gerestaureerde kerkgebouw. Hij omschreef het als een monument met grote waarde en de bestemming die ervoor gevonden is noemde Blanken een gelukkige combinatie van fuctiona- liteit en het bewaard blijven van historie. 'In 1979 werd ik als kakelvers wethouder geconfronteerd met de onderhandelin gen over de sterk in verval geraakte kerk. Het dreigde met de doopsgezinde kerk in Oosterend net zo af te lopen als met de Vermaning in De Waal en dat wilden we niet.' Blanken memoreerde dat men in Oosterend eerst niet eens gezind was over de plannen. J.C. Roeper wilde liever een nieuw muziek centrum bij dorpshuis de Bijenkorf. Daar tegenover stond de algemene mening dat de doopsgezinde kerk niet verloren mocht gaan. Van F. Schellinger kwam het idee een werkgroep te vormen, waaruit later de stichting is ontstaan. Nadat de gemeenteraad accoord ging met het voorschieten van het krediet van monumentenzorg werd met de bouw begonnen. Blanken concludeerde dat de bouw voorspoedig is verlopen met een schitterend resultaat. 'De ge meente heeft er weer een kind bij, maar het is wel een duur kind. Een kind dat veel zakgeld nodig heeft', zei hij en gaf aan dat voor het exploiteren en in stand houden van de kerk jaarlijks ongeveer f 30.000'nodig is. 'Ik ken een raadslid die onmiddelijk uit zou rekenen dat dat ongeveer dertig gulden per Oosterender is,' zei Blanken. 'Het is echter werkelijke armoede als je begint met het verzaken van je culturele erfgoed en er geen plaats is waar muziek, de taal van onze cultuur, gespeeld kan worden.' Vernederd De heer Anema sprak namens ver schillende bedrijven die aan de restau ratie van de kerk hebben meegewerkt, Hij was de enige van de sprekers die op de kansel van de kerk plaatsnam om zo de schare toe te spreken. 'Zo'n kans heb ik maar één keer' verklaarde hij. 'Wie zichzelve verhoogt zal vernederd wor den,' zou Theo Medema later over deze daad zeggen. Anema ging in op de restauratie zelf. Een dergelijke restau ratie kan niet volgens de huidige smaak. Men moet een keuze maken uit de vele aanpassingen die het kerkgebouw in de loop der tijd ondergaan heeft. De kleu ren van het houtwerk, blauw binnen en grijs buiten, stammen uit een bepaalde tijd, de houtimitaties uit een andere tijd en de kleuren van het orgel wéér uit een andere tijd. 'Het gebouw is in de loop der tijd ontwikkeld tot wat er nu staat. Daarom is er geen enkele reden om te zeggen dat je alles naar één tijd moet terugrestaureren.' Anema wees in dit verband ook op de lelijke verlichte bord jes die de nooduitgang in de kerk aan geven. 'Dat is een typisch uitvloeisel van onze bureaucratische samenleving. Een symbool van deze tijd. Misschien wor den dergelijke bordjes later ook wel als monument beschouwd.' Namens de bedrijven die aan de restauratie hebben meegewerkt, aannemersbedrijf Vermeu len, architectenbureau Texel, de firma Rentenaar, Schildersbedrijf Bremer en CVI, bood Anema de stichting een fraaie buitenverlichting aan voor de kerk. Dat cadeau symboliseerde hij door het overhandigen van een 'peertje' aan voorzitter Jimmink. Th. Medema zei namens het ge mengd zangkoor, het mannenkoor en Bij de Rijksscholengemeenschap is het feest. Dit jaar bestaat het rijks onderwijs op Texel 25 jaar en dat moet gevierd worden. De komende weken staan „bol" van de activiteiten waaraan door leerlingen, leerkrachten en in sommige gevallen ook door oud-leerlingen zal worden meegedaan. De rijksscholengemeen schap heeft momenteel 761 leerlin gen. De RSG is gevormd uit de HBS die in 1956 op Texel werd gesticht en de gemeentelijke Ulo. De fusie tussen beide scholen vond in 1969 plaats. Een deel van de activiteiten rond het jubileum is inmiddels al achter de rug. Tijdens de paasvakantie werd een voetbaltoernooi gehouden, waaraan door 89 teams werd deelgenomen. Die dag werden er 130 wedstrijden gespeeld en het voetbalfestijn duurde van half acht tot half vijf. De enthou siaste wijze waarop door de leerlingen aan dit gebeuren werd deelgenomen, geeft de docenten goede moed dat ook de komende programmapunten een succes zullen worden. Half juni zal de sportdag van de school worden gehou den die zich deze keer afspeelt in en bij zwembad Molenkoog. Deze dag zal een zeskamp-achtig karakter krijgen. Het gaat er hierbij om sportief en lekker" bezig te zijn zonder dat de prestaties erg belangrijk zijn. De exacte datum staat nog niet vast. Wel vast staan de data van twee feestavonden die in Hotel De Lindeboom-Texel worden gehouden Op 27 mei is de feestavond voor de onderbouw. Door leerlingen zal dan het toneelstuk ,,De maagd in de pastorie" worden opge voerd. De regie van dit stuk is in de Oosterender Muziekvereniging Ex celsior blij te zijn 'Vooral de fanfare zat in het verleden vaak in de puree. Er werd geoefend in het jeugdgebouw, maar daar zijn we nu uitgegooid. Het oefenen in de kerk voordat deze gerestaureerd was, was ook geen pretje. Je kon niet eens de maat tikken met je voet, want dan vielen de lessenaars om waarop de muziek stond Medema zei dat er proefrepetities in de gerestaureerde kerk zijn gehouden en dat op grond daarvan nog enkele akoustische verbeteringen zijn aangebracht. Hij zei te hopen dat het bij die geringe ingrepen kan blijven. Over het feit dat het gebouw veel geld kost zei Medema: 'We zijn blij dat het in Oosterend staat. De gemeente kan ervan overtuigd zijn dat het goed gebruikt wordt.' Namens de muziekvereniging bood hij de stichting een olielamp aan. Dit keer niet als ceremoniemeester, maar als voorzitter van de doopsgezinde gemeente op Texel, voerde als laatste F. Schellinger het woord. 'De doopsgezin de gemeente heeft als eerste kerk op Texel ingezien dat het niet doenlijk is in alle dorpen kerkgebouwen te handha ven. De noodzaak daartoe is niet meei aanwezig. De mogelijkheden om je tc vervoeren zijn veel beter geworden er de kosten van al die gebouwen zijn erg hoog. De doopsgezinden zijn nu geheel geconcentreerd op Den Burg. Binnen onze kerk was er altijd een radicale en meer behoudende stroming. Eén ding stond echter centraal en dat was het behoud van vrijheid, zonder dogma's. Ik hoop dat in deze kerk iets van de geest van de oude doopsgezinden bewaard blijft. Het heeft veel voeten in aarde gehad voor eindelijk gestart kon wor den.' Wat dit laatste betreft doelde Schellin- handen van Jan Willem Hidskes, die leraar Nederlands aan de RSG is. De attributen en de decors voor dit stuk zijn door de leerlingen onder leiding van leraar handenarbeid Wob Rienks ver vaardigd. Verder wordt deze avond le- rarencabaret gehouden met na afloop disco-dansen. Het feestprogramma van 28 mei is bestemd voor de bovenbouw en heeft grotendeels hetzelfde pro gramma als voor de onderbouw In plaats van disco worden deze leerlin gen echter vergast op muziek van de KGB-band. Een werkelijk bal né dus. Voor de oudere leerkrachten zal in een kleinere zaal van De Lindeboom rustiger muziek worden gespeeld. Receptie Op 11 juni is op school een eenvou dige receptie voor iedereen die de afge lopen 25 jaar bij de RSG betrokken was. Deze receptie wordt van vijf uur tot acht uur gehouden en is bestemd voor oudercommissies, leraren, afge vaardigden van de gemeente en verdere betrokkenen. Het lerarencaba- ret zal tijdens deze gelegenheid optreden en ook is er een play-in onder leiding van J. Wieten. Deze gaat één dag oefenen met leerlingen die een be paald instrument bespelen. Daarna worden deze leerlingen geplaatst in een groter orkest en wordt gezamenlijk ge speeld. De leerlingen die één dag hebben geoefend worden dus door dat grote orkest ondersteund en niet regel recht ,,voor de leeuwen" geworpen. In juni zal een gastdocente spreken voor alle bij het onderwijs betrokkenen op Texel. Het grote probleem is het vinden van een onderwijsdeskundige, die een verhaal weet te houden dat zowel voor leerkrachten van het kleu teronderwijs als van het VWO interes sant is Omdat degene die hiervoor aanvankelijk was benaderd het verzoek heeft afgeslagen en er nog geen nieuwe inleider benaderd is, is de datum van deze lezing nog niet bekend. Op 1 juli zal voor de RSG- leerlingen een groot softbal-toernooi worden gehouden. Op 2 juli houden de RSG leraren samen met de docenten van het Lager Beroeps Onderwijs een studiedag. Er zal een sportieve ontmoeting plaats vinden tussen de docenten van beide scholen met voetbal, basketbal, volley bal, dammen en schaken. Dit idee is bij het LBO bijzonder goed aangeslagen en wordt gezien als een eerste echte ont moeting tussen beide scholen. Op deze dag zullen de leraren de mogelijkheden tot nadere samenwerking bespreken. Overigens zijn de contacten tussen de RSG en het LBO de laatste tijd sterk verbeterd. Beide scholen verzorgen ge zamenlijk de voorlichting voor ouders van kinderen die van de basisschool ko men. Op de Rijksscholengemeenschap wordt de komende tijd ook een wedstrijd gehoudon onder leiding van tekenleraar Arendsen. De leerlin gen zijn uitgenodigd een karikatuur te tekenen van een bepaalde leraar. Wie het meest treffend één van de leerkrachten op papier weet te krijgen wint een prijs. Het jubileum wordt door de school ook aangegrepen om te zorgen dat er goede overblijfgelegenheid komt voor de pauze tussen de middag. Die overblijfruimte zou moeten komen in de fietsenkelder. Het is de bedoeling dat men er ook actief bozig kan zijn en daarom zouden er voorzieningen als tafeltennis en biljart moeten komen. Door de school zijn brieven gestuurd naar verschillende bedrijven, maar de reacties daarop zijn tot dusver teleurstellend. Door TESO en de RABOBANK werd een schenking gedaan en verder waren er van anderen nog wat kleinere giften. De leerkrachten hopen dat veel aangeschreven bedrijven alsnog geld zullen willen storten. De actie werd tevens gevoerd voor uitbreiding van de leerlingenbiblio theek. Er wordt naar gestreefd een bepaald bedrag op de bank te zetten, en dan van de rente regel matig nieuwe boeken aan te schaffen. Reünie De laatste activiteit in de serie festi viteiten rond de jarige school is een reünie op 24 september voor alle oud leerlingen. Het is vrijwel onmogelijk alle namen en adressen van ex-leerlingen te achterhalen. Daarom is voor een ander systeem gekozen. Van elke klas die ooit heeft bestaan werd één leerling benaderd die de opdracht kreeg een clubje rond zich te verzamelen dat alle oud-leerlingen kan bereiken. In het ver leden zijn volgens deze methode goede resultaten bereikt. Al zoekend kwam men verder en verder. Degenen, die informatie willen hebben over deze reünie, kunnen contact opnemen met Ada van Dijk, Kerkstraat 13, Ooster end, tel. (02223) 470. f--- e heer Anema was de enige van de serie sprekers die van de preekstoel in tzinde kerk gebruik maakte. de Doops-

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9