NOSTALGISCH GEZICHT TEXEL I Prentbriefkaarten uit het verleden ,Das Boot' Zon. maan en hoog water De zeven dorpen in het verleden... Janna Couperus-Medema Geslaagd Nieuwe directeur Pols gebroken Verkeerscontrole Jonge forel van verkeerde stam? Fietsdriedaagse met zeshonderd deelnemers van start Collecte van het Rode Kruis Brand met vereende krachten gedoofd Aanrijdingen 'n Eerlijke kans Texels Belang PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 25 ME11 Het uitgeven van boekjes met oude foto's en prentbriefkaarten moet een lucratieve bezigheid zijn. In korte tijd heeft Uitgeverij Technipress uit Gro ningen de boekjes „Verdwenen plekjes op Texel" en „Veranderd gezicht Oos terend" uitgebracht en daar is nu een derde fotoboek aan toegevoegd met de titel „Nostalgisch gezicht Texel". Janna Couperus-Medema die ook het boek samenstelde over Oosterend is even eens verantwoordelijk voor het ruim negentig pagina's tellende „Nostalgisch gezicht". Zij zorgde ook voor de begeleidende tekstjes bij de foto's en mikt daarin duidelijk op de jeugd die „vroeger" niet heeft meegemaakt al zullen de foto teksten ook historisch geïnteresseerde toeristen wat wijzer kunnen maken. Met de omslag van het boek heeft de uitgever ditmaal raakgeschoten. Geen felle kleuren of goedkoop zwart-wit maar een stemmige foto van de Heren straat in Den Hoorn genomen rond 1920 met in sfeervolle letters de titel. De ondertitel van het boekje is „De zeven dorpen in het verleden..." en de inhoud blijft inderdaad bijna beperkt tot straat foto's uit oude dorpen met een apart hoofdstukje van het vliegkamp De Mok in vroeger jaren. De meeste afgebeelde foto's zijn uit de periode 1900-1930 en natuurlijk blijkt dan weer dat er veel is veranderd. Vooral De Koog heeft een metamorfose ondergaan. Het is jammer dat relatief erg veel aandacht besteed wordt aan de verandering van het Badhotel, later Hotel Prinses Juliana. Veel van de afbeeldingen zijn in die tijd gemaakt door Laurens Bakker, geput is uit de verzamelingen van W. Bakker, P. Bakelaar, T. H. Molenaar, P. Verijzer en J. Visman en Janna Couperus-Medema zelf. In haar voorwoord stelt ze soms niet precies te weten wanneer een foto is gemaakt en daarom zijn sommige genoemde jaartallen niet exact. Dat is geen ramp. Hoewel van elk dorp veel hoekjes en straatjes zijn afgebeeld is het nostalgische beeld verre van volledig. Ook zijn niet altijd de meest sprekende of beste foto's gebruikt. Met iets meer onderzoek zou waarschijnlijk een nog evenwichtiger boekje zijn ontstaan dat er beter uit had gezien. Door de verschillende formaten van de foto's en de vaak matige afdrukken oogt het geheel slordig en dat is jammer voor het werk dat er aan is besteed. Een meer doordachte keuze van het materiaal had een werkelijk nostalgisch gezicht op kunnen leveren waarbij men zoals Me vrouw Couperus het in haar voorwoord uitdrukt „zich werkelijk even op het oude Texel kan wanen". „Nostalgisch gezicht ligt vanaf maandag in de boekhandels en kost f 19,90. De voorkant van het fotoboek over Texel. Dinsdag 25 mei Vanaf 18.30 uur kan bij sporthal ,,Ons Genoegen" worden gestart voor de avondfietsdriedaagse. Woensdag 26 mei Kiesvereniging Texels Belang sluit de „dorpentocht" af met een politieke informatie- en discussieavond in ,,De Lindeboom-Texel", 20 00 uur. Vanaf 18.30 uur kan bij Sporthal Ons Genoegen worden gestart voor de avondfietsdriedaagse. Donderdag 27 mei Om 20 00 uur begint in het raadhuis een openbare hoorzitting gevolgd door een vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. In de hoorzitting kan toelichting worden gegeven door degenen die bezwaar hebben gemaakt tegen de bouw van 30 vakantiebunga lows op het recreatieterrein De Turkse Tent. In de RO-vergadering wordt inzake de bezwaren advies uitgebracht aan het college en verder wordt ge sproken over het bouwplan van Kasko en over enkele voorbereidingsbesluiten (uitbreiding supermarkt Maas en het Jarino-plan voor Hotel De Pelikaan). Astrid Dijt slaagde in „De Heel" in Zaandam voor het diploma A-verpleeg- kundige. Ze is werkzaam in het St. Lidwina-ziekenhuis te Purmerend. Per 1 augustus is de heer G.J. Clocquet benoemd tot directeur van het postkantoor Den Helder. Hij is momen teel woonachtig te Woerden en werk zaam bij de centrale directie van de PTT in Den Haag. De benoeming betekent dat de Texelse postbestellers een nieuwe baas krijgen, want de Texelse postkantoren zijn bijkantoren van het kantoor Den Helder. Een veertienjarige jongen uit Den Burg brak zondagmiddag zijn pols toen hij door andere jongens in de uitwate ring bij de TEM centrale in Oudeschild werd geduwd. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor vier. De jongen werd na eerste hulp door een arts met een taxi naar het Gemini-ziekenhuis te Den Helder gebracht voor verdere behande ling. Dinsdag 25 mei 11.13 en 23.41 Woensdag 26 mei 11.45 en Donderdag 27 mei 0.24 en 12.19 Vrijdag 28 mei 1.03 en 13.12 Zaterdag 29 mei 1.36 en 14.05 Tijdens een verkeerscontrole die in de nacht van zaterdag op zondag werd gehouden, kreeg één autobestuurder een rijverbod opgelegd wegens drank gebruik. Er werden vijf processen ver baal uitgeschreven wegens technische mankementen aan auto's, zoals defec ten aan de verlichting en het uitlaat systeem Bij de stichting Experimentele Werk plaatsen ISTEW] te Amsterdam bestaat het vermoeden dat de jonge forel die vorige week naar de Scheer in de Waddenzee werd gebracht om daar verder op te groeien, van een verkeerde stam is en daardoor wellicht ten dode opgeschreven. Zoals bekend kwam een groot deel van de tonnen jonge forel die vanuit Denemarken naar Texel was gebracht om het leven bij het transport vanuit de haven van Oudeschild naar de kweek plaats op De Scheer. In eerste instantie werd dat geweten aan vertraging en vuil havenwater, maar thans bestaat de indruk dat veel vis ook zou zijn doodge gaan als alles volgens plan was uitge voerd. Forel van de juiste stam kan de plotselinge overgang van zoet naar zout water zonder veel problemen verdragen, maar bij sommige stammen is dat niet het geval. De daartoe behorende soort bezwijkt korte of langere tijd na de overplaatsing in zeewater. Stew-zalm wil de Deense leverancier van de vis voor de schade verantwoordelijk stellen. Met het aanvoeren van vervangende vis, wordt gewacht tot dat zeker is dat dan wel op de juiste soort kan worden gerekend. De jaarlijkse fietsdriedaagse is gisteren met ongeveer zeshonderd deelnemers van start gegaan. Vanaf half zeven was het bij sport hal „Ons Genoegen" een komen en gaan van fietsers, die zich inschreven voor de 25 kilometer of de 40 kilometer. Ouderen met opgepepte tien versnellingen super racefietsen of jongeren met statige zwarte opoefietsen, alles en ieder een kon zich inschrijven. Het is dan ook duidelijk dat sommige fietsers met wielrenaspiraties de tocht als een echte training rijden, maar anderzijds zijn er toer- fietsers die de driedaagse aangrijpen als gelegenheid om er eens lekker op het stalen ros tussenuit te trekken. Vanavond en woensdagavond zijn de tweede en derde avond van de fietsdriedaag se. Degene, die om wat voor reden ook één van de avonden mist, hoeft niet bang te zijn de drie daagse onafgemaakt te besluiten. Op donderdag is een extra inhaal- dag. Bezet Frankrijk, herfst 1941. Majes tueus verlaat de vrijwel nieuwe U-96 de haven van Rochelle, een van de Duitse onderzeebootbases. De bemanning be staat uit 43 koppen, in hoofdzaak jongeren, behalve deze mensen zit de onderzeeboot volgepropt met machi nes, allerlei instrumenten, brandstof, torpedo's en proviand. Elke vierkante centimeter van de boot is benut, de claustrofobie is benauwend, de tocht schijnt doelloos, de dagelijkse sleur is fnonotoon. Dan komt er een radio bericht dat er een vijandelijk konvooi in de buurt is. Als men de vijand nadert heerst er in de boot plotseling een koortsachtige activiteit. Een vijandelijke torpedojager ondekt de boot en dwingt hem door zijn diepte bommen zeer diep te duiken. De explosieven daveren om de boot heen maar het lukt de com mandant te ontkomen kort daarna komt er een nieuw vijandelijk konvooi in zicht. De U-96 valt aan en richt grote vernie lingen aan. Dan beginnen Britse jagers de tegenaanval. Een massa diepte bommen dwingt de boot naar de on gekende diepte te duiken van 240 meter. Door de waterdruk springen talrijke klinknagels los. De boot maakt op veel plaatsen water, de chef technische dienst kan slechts met de grootste moeite de schade herstellen. Dan krijgt de boot opdracht naar de Italiaanse haven La-Soezia te varen. Door de slechts zeven mijl brede, zwaar be waakte straat van Gibraltar. Na be voorrading in een Spaanse haven waagt de boot zich in de zeeëngte. De boot wordt ontdekt en vanuit de lucht en ter zee aangevallen. Hij wordt dusdanig zwaar beschadigd dat hij zinkt om op een voor een onderzeeboot onmogelijke geachte diepte op de zeebodem neer te komen. Behalve de al eerder aangerichte schade, ontstaan er nu talloze lekkages in de huid, de boot kraakt en steunt en maakt op veel plaatsen water. Het lijkt erop dat de bemanning verloren is, maar na urenlange bovenmenselijke inspan ning weet zij toch de ergste schade te herstellen en ziet de commandant kans de boot weer boven water te krijgen. Zwaar beschadigd vaart de boot nu terug naar La Rochelle. Deze marine basis wordt moeizaam bereikt, maar juist als de bemanning van boord gaat wordt de basis verrast door een groot aantal geallieerde vliegtuigen, die de basis onder hun bommen bedelven. „Das Boot" is te zien van donderdag t/m dinsdag, de toegang is 12 jaar. Van 24 mei tot 5 juni wordt een collecte van het Rode Kruis gehouden. Er wordt niet meer met lijsten gecol lecteerd, maar met collectebussen. De ze verandering houdt verband met wettelijke bepalingen inzake openbare inzamelingen. Ook op Texel is het Rode Kruis op veel gebieden actief. De Texelse Wel fare afdeling telt momenteel 28 mede werkers die langdurig zieke, bejaarde en vereenzaamde mensen bezoeken. Voor op staat het sociale contact; verder worden deze mensen begeleid in hun vrijetijdsbesteding. Midden augustus start een cursus voor Welfarewerker op Texel waarvoor enorme belangstelling bestaat. De Rode Kruis-kolonne functioneert de laatste twee jaar weer goed. Er zijn zestien kolonneleden die hiervoor een speciale opleiding hebben gevolgd, een kolonne-arts en een kolonne-leidster. Jaarlijks wordt door de leden een herhalingscursus EHBO en een reani- matiecurcus bijgewoond. Door de leid ster van de kolonne worden ook de gewone EHBO cursussen georgani seerd. De kolonne is inzetbaar bij calamiteiten en assisteert bij diverse Waarschijnlijk als gevolg van spelen met lucifers door kinderen is woensdag tweehonderd vierkante meter duin in vlammen opgegaan tussen paal 19 en 20 naast camping Kogerstrand. De brand werd om half twaalf ontdekt. Doordat de brand onzorgvuldig was doorgegeven moesten politie en brand weer enige tijd zoeken aan de precieze plaats. Een Landrover van Staatsbosbe heer was als eerste ter plaatse en de inzittenden deelden brandklappers uit aan toegestroomde toeristen. Met ver eende krachten en later met hulp van de brandweer werd de brand snel geblust. Voor het blussen van de brand bij camping Kogerstrand waren veel vrijwilligers. Eón meisje had geen brartdklapper kunnen bemachtigen en hielp blussen met keteltjes water. Ifoto 's Henk Vink). evenementen. Het afgelopen jaar zijl leden van de kolonne op Texel voor van een uniform en EHBO uitrustini Dankzij het vakantieproject van Rode Kruis kunnen jaarlijks een Texelaars op vakantie met de H Dunant, een speciaal voor dit ingericht schip. Het Rode Kruis h ook een aantal speciale vakantie den. Omdat deze en andere national internationale hulpprojecten veel kosten wordt de komende tijd de F Kruis collecte gehouden Op de hoek van de Duinroosstra; de Strijbosstraat gebeurde woens middag een aanrijding waarbij auto's aan de voorzijde bescha werden. Een 28-jarige Texelaar met zijn Toyota door de Duinrooss en kwam op de linkerweghelft ter doordat hij uitweek voor de bl< bakken die daar staan. Een 58-ji Texelse vrouw hield met die enig; links rijdende auto geen rekening ze met haar Peugeot de Strijboss uitkwam, waarna de aanrijding volt In de Dorpsstraat in De Koog we vrijdag twee fietsen overreden dooi vrachtwagen. De wagen reed acht om te lossen bij een winkel er chauffeur, een 42-jarige Texelaar de fietsen niet zien staan. De fii werden zwaar beschadigd. Ze hoo toe aan een verhuurbedrijf. Pa Op de hoek van de Duinroossi Boodtlaan reed een 55-jarige Te vrouw vrijdag tegen een betonnen die ze te laat had gezien. Aan auto ontstond flinke schade. Op de Rozendijk gebeurde zo een aanrijding. Een 64-jarige inw uit De Kwakel stopte voor een aut uit een uitrit kwam. Een 34-j Texelse vrouw, die in haar auto a hem reed, zag dit niet tijdig en b op haar voorganger. RECTIFICATIE Texelse Courant woensdag 19 mei. In de advertentie „Tarieven" vL N.V. Texels Eigen Stoomboot 0 derneming is een fout geslopen Vermeld stond: ingaande 1 janu 1982; dit moet zijn: ingaande 17 mei 1982. Adv.-afdeling T.C voor iedere kandidaat bij De meeste stemmen gelden

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2