Bezoek statenleden „WAT IK ZEGGEN WOU.." Waterverfconcours weer succesvol r VERVOLG VAN PAG.l Op één lijn Winkeldiefstallen Resultaten vanaf 1 juni in raadhuis Moet dat zó? Auto's bezoekers opengebroken Diefstal Kasko-plannen ter visie VSDAG 25 MEI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 de dubbeldekker. ,,Maar men wil gewoon niet omdat wordt gedacht l het gevolgen heeft voor de toeris- idrukte op Texel". Martin Wamaar zei dit een absurd jument te vinden. „De toeristen- ikte op Texel wordt bepaald door aantal slaapplaatsen en niet door capaciteit van de dubbeldek- Volgens Wamaar is het aan- ssen van de fuikhavens waardoor dubbeldekker rendabel kan irden gebruikt onvoldoende om een voor de toeristen weer aan-, ardbaar tarief te komen. „Er moet el meer gebeuren. Texel zal het in toekomst steeds meer moeten bben van de korte vakantie buiten zomerperiode. De landelijke ont- kkeling is wat dat betreft gunstig, lar Texel zal daarvan niet profite- i als het veertarief niet snel lager rrdt. Een klein gezin dat nu met een cara- i naar Texel komt, betaalt voor de ot meer dan f100, lo' n kleine vakantie kost daar- or al gauw het dubbele van wat in i andere vakantiebestemming moet irden uitgegeven." Schapenkamp Warnaar sprak uit recente ervaring. :t jaarlijkse „schapenkamp" dat de iderlandse Caravan Club jaarlijks eft op zijn camping, trok altijd 100 i 120 deelnemers. Dit jaar zijn het er chts 65. De reden van het wegblij ft zijn de overtochtskosten en (in min- re mate) ook de wachttijden Intus- n gaan de tariefsverhogingen bij ISO door. „Het is een levensgevaar- ,e ontwikkeling voor dit eiland, waar- lor iedereen wordt getroffen. Het zal kettingreactie teweegbrengen, lardoor ook het voorzieningenniveau n Texel is gemoeid. Niet vergeten ig worden dat 65% van de Texelaars t van het toerisme moet hebbenDat aanmerking nemend alsmede het feit it bij de totale toeristische omzet van ixel zo'n 65 miljoen gulden per jaar is imoeid, is een investering van 15 iljoen voor het aanpassen van de ivens waardoor een bijdrage kan wor- in geleverd aan het veilig stellen van ize bedrijvigheid, een belachelijk laag idrag." Prestigekwestie Onder meer uit het gesprek dat hij id gehad met gedeputeerde Van ilder had Warnaar de conclusie ge- tkken dat men bij de provincie niet seft welke belangen op het spel san. „Het is daar gewoon een pres- lekwestie. Dat is onaanvaardbaar En laten dat maar over ons komen. Wij n veel te netjes." Warnaar betreurde it ook dat de anti-gevoelens bij de ovincie mede worden gevoed door lie krankzinnige enquête" waarbij eer dan driekwart van de Texelaars :h uitsprak tegen de dubbeldekker, sreker zei van mening te zijn dat de itiek op TESO altijd detailkwesties be- >ft en voor het overige puur emo- ineel van aard is. De door TESO aan voerde argumenten om een dubbel- kker aan te schaffen zijn nooit door mand weerlegd". Herman Bakker liet uitkomen dat de rmogenspositie van TESO ondanks i tariefsverhogingen snel verslechtert. Het afgelopen jaar hadden we een rlies van f2,8 miljoen. We eten ons irmogen op." In het gezelschap was niemand die ing was dat als gevolg van het volop "innen benutten van de dubbeldekker it maximaal toelaatbare aantal van I '.000 toeristische overnachtingsplaat- in wordt overschreden. Wie? De vraag is wie het initiatief moet fmen en op welk niveau, om dit drin- nde vraagstuk ter discussie te ellen. De gemeente kan het doen, aar ook initiatieven binnen het provin- aal bestuur zijn denkbaar Herman ikker zei dat in ieder geval een uitge- erkt bestemmingsplan voor 't Horntje oet worden gemaakt, dat mogelijk- fden geeft voor de dubbele fuiken Gesproken werd ook over de actie lor een goedkoop jaarabonnement lor de Texelaars. Bakker vertolkte het :SO standpunt: „Dat willen wij ook el maar we hebben geen geld om het betalen." Daarbij merkt hij op dat de ixelse automobilist al een korting van i tot 50% op zijn kaartje heeft, wat ierkomt op een „subsidie" van 1,2 iljoen per jaar. Maar als provincie of k de extra kosten van een personen- lonnement vergoedt, heeft TESO lartegen geen enkel bezwaar al wordt it bedrag van f15, dat vaak is inoemd, te laag gevonden. Martin Warnaar vond de actie voor :t Texelaarsabonnement „best leuk" aar vond het omlaag brengen van de rieven voor de toeristen minstens zo ilangrijk. Uit de tijd Klaas Barendregt vertolkte het WD- andpunt in deze: „Het past niet meer deze tijd dat een openbaar nutsbe drijf wat TESO in feite is, zijn kost prijs volledig aan de konsument door berekent." Het statenlid mevrouw Visser vond dat er sprake moest zijn van veranderde omstandigheden om een kwestie als die van de dubbel dekker opnieuw in de staten aan de orde te stellen. Na wat ze had gehoord meende ze, dat van die ver andering inderdaad sprake is, zodat dit onderdeel van het streekplan op de helling gezet zou kunnen worden. Warnaar waarschuwde dat het heel snel moet gebeuren. Het moment dat de tariefsverhogingen niet meer worden aanvaard, is reeds gepasseerd. „Ik ken uw macht niet, maar doe er wat aan Herman Bakker: „Zolang er geen geld komt van rijk en provincie zullen wij moeten doorgaan met het verho gen van de prijzen. Tenzij TESO de zaak bewust kapot zou willen laten lopen." Mevrouw Visser zei wat te zullen doen als haar fractie straks in het college van GS vertegenwoordigd is. Praten President-commissaris Bob Bakker van TESO gaf er blijk van de door War naar vertolkte ongerustheid te delen: De ondernemers van Texel zullen het straks voor een naar verhouding steeds groter deel van de korte vakanties en weekenden buiten de zomerperiode moeten hebben. Vooral bij die korte vakanties is lang wachten bij de boot niet acceptabel. Texel heeft de dubbel deksboot hard nodig. TESO heeft dan ook helemaal geen spijt deze boot in de vaart te hebben genomen en de over heden zullen moeten inzien dat het een juist besluit is geweest. Bakker zei graag hierover en over de tarieven- kwestie met de provincie te willen pra ten en naar mogelijkheden hiertoe uit te zien. Ook over de landschapsproblematiek werd met de statenleden gesproken. Volgens Wendrich ziet de VVD-fractie van de tweede kamer in dat Texel geen nationaal landschap moet worden. An dere gebieden in Nederland komen er wel voor in aanmerking, als de mensen daar het tenminste willen. Namens de standsorganisaties vertolkte Maarten Roeper de inmiddels bekende bezwaren tegen de parkaanwijzing en de beheers- landbouw in het bijzonder. „Texel heeft zelf voldoende maatregelen voor landschapsbehoud genomen. Het hoeft gewoon niet. Als je genoeg brood in huis hebt, zeg je toch ook tegen de bakker: niet nodig?" Namens Bloembollencultuur zei Timmer dat een afgesloten gebied als Texel kwetsbaar is voor maatregelen die gericht zijn op extensieve teelt. Dat kost arbeidsplaatsen Verzuipen Warnaar zei dat zijn organisatie Recron het op zichzelf wel leuk vindt dat Texel kennelijk zo mooi is dat men er een nationaal landschap van wil maken, maar dat tegen die aanwijzing toch overwegende bezwaren zijn, omdat men aan nieuwe regels helemaal geen behoefte heeft. „We verzuipen al in de voorschriften." Dieter Stoll roerde weer de „kaarten- kwestie" aan. Er circuleren twee ver schillende kaarten waarin de aankoop- en beheersplannen van het rijk zijn aan gegeven. Dat heeft veel onrust en wantrouwen gewekt. Stoll legde uit dat zijn organisatie „Wad en Land" van mening is dat de milieuorganisaties bij de besluitvorming in het waddengebied een onevenredig grote invloed hebben gehad buiten de gemeenten om. „De massa die hier zijn brood moet verdie nen, voelt zich gepasseerd." Wanbeheer Piet C. Hin van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting zei zeer slecht te spreken te zijn over de wijze waarop de natuurgebieden veelal worden beheerd. Hm noemde meerdere voorbeelden. Zo zou het er zeer ondeskundig zijn toege gaan in het ganzenreservaat Zeeburg, waar het voor de ganzen dringend noodzakelijke gras helemaal niet opkwam omdat er verkeerd was gezaaid, terwijl er op het aangrenzende land van Rutten wél goed gras was. De ganzen blijven last en schade veroorzaken op de groene percelen in de omgeving van Zeeburg, niet alleen door wat er opgegeten wordt maar ook door de mest die achterblijft en door het „dichtknete- ren" met de ganzenpoten. Ook het beheer van terrein van Natuurmonumenten noemde Hin „bedroevend" waarbij hij het niet alleen bekeek als agrariër maar ook als natuurliefhebber. Met lede ogen zei Hin te hebben gezien hoe' hier in de loop der jaren de rolklaver, steenklaver, vogelwikke en allerlei andere planten die het terrein een gevarieerd aanzien gaven, zijn verdwenen. „Als gevolg van de mode om de grond te willen verschralen, bestaat 90 procent van de begroeiing er nu uit apegras." Ook zou Natuurmonumenten gebieden op ver keerde momenten onder water zetten, waardoor de eenden van het nest worden verjaagd en de meeuwen de jongen van de weidevogels opvreten". Ook Waalenburg zou veel te nat worden gehouden, waardoor geen wei devogel er een ei legt. Hin zei in het monumententerrein vroeger altijd met plezier in het beheersterrein te hebben gewerkt en had er ook met zijn gezin regelmatig en prettig gewandeld. „Maar nu biggelen de tranen me over de wangen als ik het zie. Het is treurig". Kustafslag De aandacht van de statenleden werd ook gevraagd voor de verontrus tende kustafslag. Martin Warnaar zei dat het dorp De Koog voor een belang rijk deel van de camping Kogerstrand afhankelijk is. Het idee om de camping dan maar te verplaatsen, is daarom „waanzin". Mevrouw Visser zei dat de invloed van de provincie op deze aan gelegenheid zeer beperkt is, zodat het beter is hiervoor de kamerleden Her mans en Blauw te benaderen. BRIEVEN VAN LEZERS-BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE In de Texelse Courant van woensdag werd uitvoerig verslag gegeven over de dorpentocht van Tex. Belang in Ooster end. Daar werd het woord door ver schillende kandidaten gevoerd. Texels Belang en Dros hadden het landschaps park als enige, principieel afgewezen, zo vermeldt de krant. Zeer zeker behoort de heer N.C. Barendrecht hier ook bij. ledereen die de verslagen in de krant heeft gevolgd, zal stellig daarvan overtuigd zijn. In de commissie Ruimtelijke Ordening en in de gemeenteraad zitten we wat de land- schapsparkproblematiek betreft met hem duidelijk op één lijn, en dat is zo langzamerhand bij iedereen bekend: keihard afwijzen. Het kamerlid P. Blauw heeft op 7 april 1982 op Texel een lezing gehouden, waar ik het met hem totaal oneens ben als hij betreffende het landschapspark zegt: „Er is géén geld voor en dat is heel gevaarlijk. De rijksoverheid kan gebie den als landschapspark aanwijzen maar als er géén geld voor is verpauperen dat soort gebieden snel." Je zou daaruit de conclusie kunnen trekken dat als er wél geld voor is (en dat zegt demissionair minister A. van der Louw, PvdAl dat dan de bezwaren wegvallen tegen de aanwijzing van nationaal landschap. Dat vind ik een levensgevaarlijke discussie, om die in de landschaps problematiek te betrekken en hoop vurig dat de frakties van de politieke partijen in de 1e en 2e Kamer dit ook zo zullen inzien, en op die plaatsen waar de bevolking géén landschapspark wenst, dit ook nimmer tot stand zal komen Dus ook niet, ook al worden de Texelse CDA en PAKT knelpunten opgelost. Texels Belang en de Texelse WD wensen ons eiland niet in te ruilen voor welke vergoeding dan ook en hopelijk komen de andere partijen ook tot dit standpunt. Jan van Asselt De discussie over de landschaps problematiek laaide toen weer op, waarbij de plaatselijke vertegenwoordi gers en de drie statenleden al gauw op dezelfde golflengte zaten. Volgens mevrouw Visser heeft het kamerlid Blauw in de Kamer gepleit om wat be treft landschapsbescherming aanslui ting te zoeken bij de gemeentelijke plannen. Verder mogen boeren niet als een soort milieubedreigende barbaren worden gezien, maar dienen met ver trouwen tegemoet te worden getre den. „Er is voor uw problemen begrip". De heer P C. Hin sloot dit onder werp af met een indrukwekkend betoog waarin get superieure karakter van de Texelse lindbouw uit de doeken werd gedaan, apn de hand van voor beelden. Ondanks een handicap zoals droogte in het groeiseizoen, staat Texel aan de top mét zijn melkproduktie, zuivelprodukten, schapen, pootgoed, graszaad enz. Elk jaar komen wel duizend boeren uit andere delen van het land op Texel voor excursie. „Ze vinden het leuk om er te komen en er is nog wat natuurgebied óók I" Voorafgaand aan de discussie in „Rebecca" hadden de statenleden een bezoek gebracht aan de boerderij van G Jimmink in Bargen. Dit bedrijf geldt, mede door zijn kwalitatief en kwantita tief hoge melkproduktie, als een para depaardje van de Texelse landbouw. Een 16-jarig meisje werd woensdag betrapt bij het stelen van kleding bij de firma Mantje in De Koog. Ze was met meerdere kledingstukken een paskamer ingegaan en had deze snel aangetrokken onder haar gewone kleren. De waarde van de gestolen kleding bedroeg vijftig gulden. Het meisje was afkomstig uit Alkmaar. Twee meisjes uit Den Helder van zes tien en achttien jaar werden betrapt bij het stelen van levensmiddelen uit de AEtO supermarkt in De Koog. Ook tegen dit tweetal is proces verbaal op gemaakt. Antoon Goes (rechts) toont semen met de maker, de heer Schiatomaker uit Castricum, het grootste aquarel van het concours. Al tientallen jaren komen wij minstens één maal per jaar op Texel. Omdat wij van het eiland houden. Om z'n Wad denzee, om z'n landschap (zowel de natuurterreinen als het cultuurland), om z'n mensen, waarvan je weet, wat je aan ze hebt en -ik wil dat best erkennen- om z'n vogels en planten. Als je dan op 15 mei weer op het eiland aankomt en je wordt geconfronteerd met een overdaad aan plkkaten met leuzen en kreten en je leest in de Texelse Courant van een hoorzitting met twee ingangen, dan vraag je je wel af: Moet dat nou zó?". Ik wil me niet mengen in de discussie. Dat laat ik graag over aan de mensen, die hier beter met de plaatselijke situatie op de hoogte zijn dan ik. Een beetje weet ik van de landelijke situatie en op grond hiervan stel ik, dat het probleem waar het over gaat niet uniek is voor Texel. Het speelt in allerlei delen van Nederland. In delen waar natuurbeschermers, land bouworganisaties en overheid om de tafel ziten en proberen tot een oplossing te komen. Dat is niet altijd eenvoudig, maar de zaak blijft bespreekbaar! Dat is een goede zaak. Maar wie de tenden- tieuse plakkaten leest, moet wel tot de conclusie komen, dat dit een opgeklop te, overtrokken zaak is, waar praten on mogelijk geworden lijkt. Heeft men enig idee, wat voor indruk dit alles maakt op de bezoekers van het eiland? En zouden zij begrijpen waar het om gaat? Ik betwijfel het sterk. Hefzou zelfs averechts kunnen werken! Ik hoop, dat als de gemoederen wat tot rust zijn gekomen, de bereidheid komt, de zaak met elkaar en ook met respect voor elkaar te bespreken. Daar vaart iedereen wel bij. De Texelaars, de natuur en de landbouw en de Texelfans, waaronder J. Knupker, Arnhem. Het tweede Texelse Waterverf- concours, dat van donderdagmorgen tot en met zondagmiddag op en rond de Hogeberg werd gehouden, is wederom een succes gebleken. Evenals vorig jaar waren een veertig tal aqu.arellisten, waaronder dertien Texelaars op het door de Texelse Enige Echte Vrije Tekenacademie georganiseerde concours bereid hun beste penseeltje voor te zetten. Het ging dit jaar echter wederom niet alleen om de mooiste aquarellen. De gezelligheid en de mogelijkheid om in groepsverband Texels oudste en volgens veel deelnemers „mooiste" gebied weer te geven, waren de be langrijkste drijfveren om wederom een concours te houden. Onderling contact met verschillende amateur-kunstverenigingen in Noord- Holland was daarbij ook een factor. Vogels van diverse pluimage (,,Van metselaar tot acteur" aldus organisator Antoon Goes) zijn vier dagen bezig geweest met het weergeven van hun indrukken. In tegenstelling tot vorig jaar beperkte men zich daarbij niet tot het landschap. Veel detailaquarelen waren te bewonderen bij de prijsuitrei king zondagmiddag op camping Loods mansduin' Ook waren auto's en mensen als onderwerp voor een werk stuk genomen. Uiteraard wel weer gegeven in het Hogeberg-gebied. Eén deelnemer had de opdracht wel erg ruim opgevat door het kerkje van Den Hoorn op papier te zetten. Hij viel dan ook buiten de prijzen die op dit con- In de nacht van donderdag op vrijdag zijn in Den Helder veertig auto's open gebroken die geparkeerd stonden op het terrein nabij de veerhaven. De dieven hadden het vooral voorzien op waardevolle artikelen die los voor het grijpen lagen. In minder dan een half uur werden de ramen van de auto's stukgeslagen of de deuren openge- wrikt, waarna de dieven hun slag sloegen. Omdat zeer haastig werd gewerkt tussen twee patrouilles van de Helderse gemeentepolitie in hadden de dieven geen tijd om auto radio's mee te nemen of dashboard kastjes op hun inhoud te controleren. Het merendeel van de auto's behoorde toe aan mensen die een bezoek aan Texel brachten. De opengebroken auto's zijn door de Helderse politie naar en afgesloten terrein gebracht zodat er geen verdere schade aan toegebracht kon worden. Alleen auto's waarin duidelijk zichtbaar kostbare spullen aan wezig waren, werden opengemaakt. cours overigens maar een bijkomstig heid waren. Ben Witte had ludieke prijzen gemaakt, bestaande uit verschil lende stenen. Zo werden er zondag middag in de bouwkamptent op demo cratische wijze (gezamenlijk werden de prijswinnaars uitgekozen) een aantal mensen in het zonnetje gezet Lenie van 't Noordende kreeg een steen voor het beste portret en de tweede prijs in de categorie landschappen De derde prijs was voor Antoon Goes; hij kreeg ook een steen (met blauwe ballon) voor de aquarel met de mooiste lucht De eerste prijs in de categorie land schappen ging naar Philip Frinks. Therèse van der Werff uit Amsterdam kreeg de ,,pechsteen" voor een mislukt werkstuk en een prijs voor de kleinste aquarel. Het grootste werkstuk werd gemaakt door B. Schuitemaker uit Castricum en zijn vrouw kreeg de ,,nevelprijs". Dit had niets met het mo gelijk gebruik van alcohol te maken maar sloeg op het aquarelleren in de vroege morgen zonder zon. Die zon was de vier dagen van het concours niet altijd aanwezig, maar toch kon, behalve zaterdagmorgen, steeds in het Hogeberggebied worden gewerkt. Het concours heeft ruim honderd aquarellen opgeleverd, die vanaf 1 juni in de expositiekelder van het raadhuis te bewonderen zijn. Eén prijs is nog niet uitgeloofd en dat is de grote „wissel-zwerfkei". Degenen, die de expositie bezoeken kunnen meehelpen deze prijs alsnog toe te kennen: in een schrift mag men aangeven wat de mooiste aqua rel is en de meeste stemmen gelden. In de nacht van zondag op maandag hebben onbekenden ingebroken in de kiosk van het zwembad in Den Burg. Er werd voor bijna tweehonderd gulden aan snoepgoed gestolen. De inbrekers verschaften zich toegang via een niet afgesloten bovenlicht. De Coöperatieve Bouwvereni ging van Kasko heeft het defini tieve bouwplan van 43 woningen in het plan De Mars ingediend bij de gemeente. Het plan wordt don derdag behandeld in de commissie Ruimtelijke Ordening waarna het veertien dagen ter visie zal liggen. Kasko heeft op het moment 28 leden. Er zijn dus nog vijftien huizen met grond te verdelen. Een aantal Kasko-leden heeft enkele maanden geleden afgehaakt toen het er naar uitzag dat niet spoedig met de bouw gestart kon worden. Voor geïnteresseerden wordt op woensdag 2 juni een voorlichtings avond gehouden waar de definitie ve bouwtekeningen bekeken kun nen worden en waar informatie te verkrijgen is over prijzen, rijkspre mies e.d. De avond begint om 20.00 uur en wordt gehouden in Dorpshuis de Oude ULO. Op bovenstaande tekening de kavels in het Kasko-gebied die nog vrij zijn. Deze zijn met een kruisje aan gegeven.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5