SP^RT Comedia de ia Nioz ging professioneei van start Gunstig resultaat Melkunie Holland f LAND f BOUW Collectanten gezocht voor diabetes-aktie Toernooien S.V. De Koog Geslaagde zwemuitwisseling Dressuurwedstrijd Waddenruiters Niet gegooid maar gegroeid Fietstocht van FNV vrouwen Wie maakt speel- objekt voor CVO- school? INSDAG 25 MEI 1982 TEXELSE COURAKTT PAGINA 9 Op Hemelvaartsdag werd de grote jernooiwisselbeker gewonnen door osterend, dat in de finale met 2—1 an Wherevogels won. Steinbeck/Luhe lerd 3e, SLTV 4e, Helder 5e en De oog moest genoegen nemen met de iatste plaats. De uitslagen waren als volgt: losterend-Steinbeck 0—0 le Koog-SLTV 0-1 j lelder-Steinbeck 0—0 i/herevogels-SLTV 0—0 lelder-Oosterend 1 —3 ie Koog-Wherevogels 0—2 I, ie Koog-Helder 1 —3 LTV-Steinbeck 0—3 i/herevogels-Oosterend 1—2 t Het toernooi van de zaterdag-teams lerd gewonnen door De Koog, dat in e finale met 2—0 van Dirkshom won. ;i osterend 2 werd 3e, Flamingo's 4e, 3 irasshoppers 5e en Cocksdorp 6e. De uitslagen waren als volgt: ie Koog-Oosterend 2 2—0 1 ocksdorp-Flamingo's 0—2 le Koog-Grasshoppers 1—0 ocksdorp-Dirkshorn 0—2 "losterend 2-Grasshoppers - 1—0 2 lamingo's-Dirkshorn 0—3 irasshoppers-Flamingo's 1 —0 2 ie Koog-Dirkshorn 2—0 De gemiddelde melkprijs voor de leden van Melkunie Holland zijn met 9,3% gestegen. Nu is deze melkprijs van C69.44 per 100 kg melk niet de hoogste van Nederland. Er zijn nog een paar andere bedrijven in Nederland die hoger uitkomen. ,,De prijsvergelijkingen zoals ze weergegeven worden in een aantal vakbladen geven meestal een wat ver tekenend beeld aldus de voorzitter, de heer J. Herweijer. Wel is het zinvol om aan het eind van het boekjaar een vergelijkende prijs te geven. Voor Melk unie Holland heeft de fabriek in Lutje winkel nadelig gewerkt op de uitbeta- lingsprijs. Kinderziektes aan de nieuwe apparatuur hebben daar vooral toe bijgedragen. Op alle bedrijven op Texel is een alarminstallatie geplaatst op de melk- koeltank. Dit is nodig om de melkvee houder te helpen om de koelapparatuur op tijd in te schakelen. Tot op heden is het echter nog geen succes. Wellicht wordt er technisch iets op gevonden dat de apparatuur wel goed gaat werken. Het doel is om zoveel mogelijk melk af te leveren die een hoogwaardige kwaliteit heeft om goede rauwmelkse kaas te kunnen maken in De Eendracht. ,,ln de bedrijven worden nogal wat investerin gen gedaan om energie te besparen. Hiermee hopen we de kosten te druk ken", aldus de heer Herweijer. In Gouda is een nieuw kantoor gereed gekomen tegen een investeringsbedrag van 20 miljoen. Hierdoor is er een efficiëntere werkwijze van de administratie mogelijk. Melkunie is nauw gaan samenwerken met Van Grieken en Menken. Deze samenwerking kan er toe bijdragen dat er een goede melkprijs voor de leden kan worden gehaald. Jongerenraad De heer Ewald Witte gaf een verslag van zijn ervaringen als jongeren raadslid. Als jongere krijg je door het bijwonen van belangrijke bestuursvergaderingen en cursussen meer inzicht in het gehele gebeuren, aldus de heer Witte. De heer Edo Rutten werd door de vergadering gekozen als jongerenraadslid. Matige groei Het totaal aantal melkleveranciers bij Melkunie Holland loopt nog steeds terug. Wel neemt de productie van de overblijvende bedrijven toe. Gemiddeld per bedrijf wordt er 203.000 kg melk geleverd. ,,De zorgelijke economische toestand met daarbij de hoge werkloos heid heeft een nadelige invloed op de afname van luxere melkproducten", aldus de heer Jansen. Het besteedbaar inkomen van de Nederlanders wordt lager. De heer Jansen vroeg de mede werking van de Texelse melkveehouders om het experiment met de alarminstal laties op de melktanks zo goed mogelijk te doen verlopen. Het doel van deze nieuwe apparatuur is, zoals gezegd, om melk te gaan leveren waaruit kwaliteits kaas gemaakt kan worden in de vorm van De Texelaar. Voorts dient dit proef object voor alle leden van Melkunie Holland. Wanneer dit experiment slaagt worden alle tanks in Noord- en Zuid holland van Melkunie leden van deze installatie voorzien. Alleen met een goed kwaliteitsproduct in de zuivel kunnen er redelijke prijzen worden gehaald. De zuivelmarkt was in 1981 goed gestemd. Er was meer afzet met oplo pende prijzen. Het bedrag aan export subsidies was lager. De EEG bespaarde daardoor 2 miljard gulden. Voor 1982 Het laatste toernooi, dat door De oog georganiseerd werd, was voor de igere elftallen. De wisselbeker werd, venals de voorgaande keer, gewonnen loor Tex. Boys 3. Tweede werd Texel BKC 5 werd 3e, WGW 4e, De Koog 5e en het Scheidsr.team van Den leider eindigde onderaan. De uitslagen waren als volgt: e Koog 2-Texel 5 0—1 l/GW 8-Tex. Boys 3 0—3 KC 5-Texel 5 0-1 l/GW 8-Scheidsr.team 3—2 KC 5-De Koog 2 1-0 ex. Boys 3-Scheidsr.team 6—0 Jle Koog 2-Scheidsr.team 3—0 KC 5-WGW 8 1 -0 exel 5-Tex. Boys 3 0—3 Zwemclub Nautilus uit Dordrecht, die ifgelopen weekeinde de gast was van le Texelse zwemclub ZPC TX 71, is evreden huiswaarts gekeerd. Na een ristocht op de Waddenzee vonden :aterdagmiddag de zwemseries plaats, luidelijk was dat de Texelaars het noeilijk hadden tegen de beter ge ramde en meer professionele zwem- ners uit Dordrecht, maar toch werden loor enkele Texelse zwemmers goede esultaten geboekt. Natasja van der Vis 'eroverde de eerste plaats met vijftig neter rugcrawl en Norbert Eelman werd erste bij de honderd meter schoolslag, 'eter Haker pakte op de tweehonderd neter vrije slag en op de honderd meter r ugcrawl een eerste plaats. De estafette jverd na een spannende race met één n leconde verschil door Texel gewonnen. )e eindstand van de uitwisseling was 158 punten voor Dordrecht en 190 voor Texel. Voor de onderlinge wedstrijden op voensdagavond 2 juni moeten de lanmeldingsformulieren morgen binnen :ijn. Zaterdag hebben 6 leden van de ijvereniging ,,De Waddenruiters", de weede dressuurwedstrijd verreden. )eze vond plaats in manege O.W.F. te /enhuizen. De behaalde punten waren n Klasse B: Ria Trap met Parata, 121 mt 1 winstpnt.l, Joke Dros met lozemarijn 119 pnt, Veronica Halsema net Marco 107 pnt, Jenny Kikkert met laspoetin 107 pnt. en Barnard Wolf met JTixita 96 pnt. In klasse L reed Anjo ■(ikkert op Panique. Zij behaalde 118 §jnt. Door een zetfout is in het verslag over de opening van het muziekcentrum in de doopsgezinde kerk van Oosterend in de krant van woensdag een verkeerde indruk ontstaan. Th. Medema zei niet dat de muziekvereniging Excelsior uit het jeugdgebouw was gegooid, maar dat de vereniging eruit was gegroeid. De olielamp die hij aanbood was een cadeautje van de drie verenigingen, namens welke hij sprak. De Vrouwenbond FNV houdt de jaar- ijkse fietstoch op dinsdag 15 juni. Een eder die mee wil, dient om 13.30 uur lanwezig te zijn bij het startpunt van le tocht: het gebouw van de Aankoop- tentrale aan de Waalderstraat. Zaterdagavond trad de toneelgroep Comedia de la Nioz voor het eerst publiekelijk naar buiten met de uitvoering van een eenakter en een tweeakter. De toneelgroep van Nioz-medewerkers is ontstaan uit een personeelsvereniging en bracht in het derde jaar van haar bestaan prima toneel, dat nu al te vergelijken valt met dat van gezel schappen als UDI en Vriendenkring uit Den Hoorn. Wat betreft de repertoirkeus onderscheidt de Nioz-groep zich van de meeste ama teurverenigingen: men pakt stukken bij de kop van moderne schrijvers en het is te hopen dat daar, evenals zaterdag, een publiek voor blijft bestaan. Want het gebrachte „Gips" van J. P. Franssens en „Spiegels" van Dimitri Frenkel Frank was alweer een graad beter dan het in het najaar opgevoerde Wolkers-stuk op het eenakterfesti val in de RSG. Het einde van de eenakter „Gips". Maarten Mulder heeft als Jacob gepoogd zijn kamergenoot Boris IMarcel Wernandl te helpenmaar dat had fatale gevolgen. („De vlooien bouwen nu nesten onder je rug") Dit sarcasme wist hij mooi over te brengen en in het tegen elkaar opbieden van herinneringen bleken de twee amateurs qua timing goed op elkaar ingespeeld. Cynthia Winkelman en Bouwe Kuipers hadden zich gewaagd aan de tweeakter „Spiegels". Een stuk dat het vooral van de tekst moest hebben. Over het talent van Frenkel Frank valt te twisten en daarbij is een tussenweg nauwelijks mogelijk. Men vindt het erg goed of waardeloos. Wij ervaarden het tweede gedeelte als langdradig vooral omdat de schrijver twee personages uitstekend had uitgediept en twee andere veel jjninder. Huishoudster Ook dit verhaal was op het oog simpel. In de eerste akte krijgt men een schrijver van „moeilijke" boeken te zien die niet geinterviewd wil worden door een journaliste van een „flut" dames blad. Uiteindelijk geeft de schrijver die vol zit met cynisme en sarcasme en er blijk van geeft de maatschappij geheel te doorzien toe. Hij is een zielig figuur die alleen nog een relatie kan onderhouden met zijn huishoudster, maar na haar vertrek alleen achterblijft. De journaliste die zich omwille van haar verhaal in allerlei bochten heeft gewrongen en zelfs kwaad wordt gaat af als winnares zonder artikel maar genoegen nemend met haar maatschappelijke positie. In de tweede akte is het precies andersom. De schrijver schrijft flutboeken en is steen rijk de journaliste werkt voor een kritisch Zaterdagavond trad een zeer kleine ploeg voor het voetlicht. Slechts vier amateurs waren nodig voor een avondje uitstekend toneel. Hoewel men er van uit mag gaan dat het de toptalenten van Comedia de la Nioz zijn was de prestatie er niet minder om. Bouwe Kuipers was in „Spiegels" ruim vijf kwartier aan het woord en dat is al een prestatie op zich. „Gips" van Franssens was kort en ogenschijnlijk simpel. Twee patiënten „Boris en Jacob", liggen in een zieken huiskamer en Boris, ingepakt in gips, is geheel afhankelijk van Jacob. De laatste is lopend patient en moet zijn kamerge noot helpen met eten, krabben, tanden poetsen ed. Vanuit dit gegeven wordt gewerkt naar een confrontatie waarin Boris daadwerkelijk de hulp van Jacob nodig heeft als door beschietingen buiten het ziekenhuis gevlucht moet worden naar een schuilkelder, jacob is bereid te helpen maar door het gips kan Boris niet uit bed worden getild. Het gips wordt verwijderd en Boris gaat dood, waarna Jacob zich verder bezig houdt met het vlechten van een mandje en de rust keert weer: een nogal sur realistische gegeven waarbij de schrijver deze spelsituatie heeft uitgekozen voor het uitdiepen van algemene menselijke emoties. Een nuchter toeschouwer zou zich ogenblikkelijk afvragen waarom er geschoten wordt, waarom er geen zuster bij de zwaargewonde patient komt kijken en waarom de ene patient de andere patient zijn tanden moet poetsen. Die vraag moest men zich echter niet stellen. Twee mensen zijn afhankelijk van elkaar maar kunnen dat niet aan. Ze vluchten in fantasie en herin neringen die hun onvermogen aangeven om keuzes te maken en elkaar te helpen. Boris was daarbij, ons inziens het beste af, want hij had weliswaar aan het front gecollaboreerd oftewel in de maat schappij een verkeerde keuze gemaakt maar Jacob maakte geen keuze en kwam niet verder dan het ophemelen en aanbidden van zijn dode vader en het uitstellen van de confrontatie met zijn kamergenoot. Het afrukken van „het harnas" gips was dan ook symbolisch en hoewel de afhankelijke patient over lijdt was deze keuze voor de ander een mogelijkheid om verder te kunnen leven. Sinister Deze lange scene-beschrijving is nodig om de sfeer aan te even waarin Gips werd gebracht. De sfeer had de Nioz groep uitstekend aangevoeld. De dreiging was al voelbaar bij het open gaan van het doek onder zachte syn- thesisertonen van Pink Floyd en tot in detail uitgevoerde decor en belichting. Het consequent wit houden van de ziekenhuisomgeving zorgde voor het juiste effect en deze soberheid werd alleen losgelaten bij de naast het bed van Boris opgestelde cardiogram appa ratuur met monitor. Daarmee kon men de hartslag van Boris lezen en horen. Hoewel het professioneel oogde had het op den duur toch een komisch effect, vooral toen de hartslagmeter niet hele maal gelijk liep met de emotie, ander zijds was het monotone piepje een bijdrage in de sinistere sfeer. Vlooien Marcel Wernand speelde Boris. De angstige afhankelijkheid en het voor zichtig vertellen van zijn (foute) helden daden in de tropen ging hem uitstekend af. Wernand moest al zijn emotie door middel van één hand die hij nog bewegen kon en zijn ogen uitdrukken en vooral die twee kijkers wist hij zodanig te gebruiken dat het levensecht was. Zijn tegenspeler Maarten Mulder deed het niet minder. Hoewel soms iets te gehaast schitterde hij in gedeelten waarin Jacob genoegen beleefde aan de afhankelijkheid van zijn kamergenoot De journaliste (Cynthia Winkelman) deelt de „Flutschrijver" (Bouwe Kuipers) mee dat zijn per soonlijke ontboezemingen op de band staan voor een artikel. Het Diabetes Fonds Nederland houdt van 5 tot en met 10 juli de jaarlijkse collecte. Op Texel bestaat echter geen afdeling van dit fonds en daarom wordt gezocht naar mensen die in deze week willen helpen met collecteren. Met de opbrengst wil men wetenschappelijk onderzoek dat het diabetes zijn kan ver lichten, blijven steunen. Op Texel zijn twee contactadressen, waar adspirant- collectanten terecht kunnen: mevr. Pool, Schilderend 123, Den Burg, tel. 1022201 4009, of H. J. C. Roeper, Tien hoven, De Waal, tel, 102220) 2064 weekblad en wil de machtpositie van de schrijver aan de kaak stellen. Een interview is ook nu niet mogelijk omdat de homosexualiteit van de schrijver niet besproken mag worden. Toch volgt een prachtige ontboezeming waaruit blijkt dat de beroemde, in Italië wonende, „literator" met zijn geld alleen liefde kan kopen en dat hij zich tevreden stelt met de mogelijkheden die hij nog heeft. Deze ontboezeming blijkt aan het einde van het stuk toch op de band te staan en de journaliste vertaalt dat ook triomfantelijk in een „prachtig arti kel". Met name dit laatste is een zwak slot van Frenkel Frank, het is een goedkope overwinning en hij geeft de journaliste niet genoeg gelegenheid tegengas te geven aan de eerlijkheid van lijkt dit beeld iets somberder. Ondanks dat er wel gesproken wordt over een prijsstijging van de landbouwproducten van gemiddeld 10,5% is het niet gezegd dat de veehouders deze prijs ook inder daad zullen gaan ontvangen. Voor Nederland gaat er 2% af door de com pensatieregeling binnen de EEG. Registratie Alle rijdende melkontvangers hebben een automatische registratie op de melkwagen. Deze gegevens worden dan centraal verder in de computer verwerkt. Dit alles met het hoofddoel om kosten te besparen. Melk met een goed vet- en eiwitgehalte geeft ook een kostenbesparing. De heer Jansen gaf de aanwezige veehouders dan ook het advies om bij de stierenkeuze vooral te letten op de vererving aan vet en eiwit. Boterzuursporen geven bij de kaas bereiding problemen. Noodzakelijk is het om melk te leveren dat vrij is van deze sporen. Een goed product kuilgras geeft de minste problemen. Ook kan het te vroeg meegeven van biestmelk tot zeer hoge celgetallen leiden. Vooral nu de celgetalgrens verlaagd wordt. Texelaar De heer Ruig gaf een overzicht van het verloop van de bereiding van de rauwmelkse kaas. In september 1981 kwam deze rauwmelkse kaas op de markt. Al snel bleek dat er meer vraag was dan aanbod waardoor de productie werd verhoogd. De productie ligt nu reeds op 20% van de totale aanvoer van melk in De Eendracht. De aanvoer van Texelse melk lag vorg jaar op 31 32 miljoen kg melk. Wanneer de afzet hetzelfde blijft als nu dan kan het rendement van de Texelse fabriek niet achterblijven. Wel zullen er nog enige investeringen plaatsvinden zoals een 'wei-indamper'. Met deze investering kunnen de transportkosten worden ver laagd. Ook gaat er geïnvesteerd worden in energiebesparende objecten. Dit alles wordt voor 1 maart 1983 gerealiseerd. De uitbreiding van de CVO school in Den Burg met enkele klaslokalen is klaar. In het kader van de zg. 1% regeling voor kunstverfraaiingen worden gegadigden opgeroepen een speelobjekt te ontwerpen en later te realiseren voor deze school. Voor dit doel is maximaal f8873, - beschik baar. De bouwcommissie van de CVO school wil graag een speelwerktuig, dat geschikt is voor de hoogste klassen van de basisschool en dat bij en aan het gebouw aangebracht moet worden Medewerking van leerlingen bij het plaatsen of monteren van het kunst werk wordt niet onmogelijk genoemd. Het geheel moet solide en duurzaam zijn, waarbij men in eerste instantie aan de materialen polyester, hout of beton denkt. Het speelobjekt moet uiterlijk bij aanvang van het nieuwe schooljaar klaar zijn. Gegadigden kun nen zich ter plaatse oriënteren en dienen daarvoor contact op te nemen met de heer J. Joustra, Ankerstraat 8 in Oosterend, tel. (02223) 440. Voor 1 juni moeten geïnteresseerden aan de heer G. A, Oskam (afdeling Culturele Zaken in het raadhuis), mee delen of ze van plan zijn een schets ontwerp met begroting in te dienen. Dit moet voor 15 juni gebeuren. truttige en de tweede maal een „har de". In de eerste akte wist ze haar rol goed over te brengen met aanvankelijk bakvisachtig gedrag en later onverschil ligheid. Tekstkennis en houding waren goed. Het feit dat ze veel minder tekst had, betekende niet dat de rol minder zwaar was. Als kritisch personage was ze in staat om een kwartier lang het betoog van Kuipers aan te horen met een bijna nietszeggende maar toch licht laatdunkende blik. Alleen in de laatste minuten toen ze triomfantelijk moest vertrekken met haar interview was ze te gehaast en te onzeker. De twee decors waren ook bij „Spie gels" met oog voor detail opgezet. In de- huiskamer van de „moeilijke" schrijver trof men niet alleen een bureau met typemachine aan maar ook een goed gevulde boekenkast, een overvolle prul lenbak met proppen papier, verwelkte bloempjes op tafel en overal lege wijn flessen. De regie en het souffleren waren bij „Gips" in handen van Chris Lanser en bij „Spiegels" nam Rinus Manuels de regie voor zijn rekening. Souffleuse was Rineke Gieles en de schmink werd verzorgd door Juul Swarthof. Belichting en muziek: Gerard Manshanden. Voor het volgende seizoen staat bij Comedia de la Nioz een stuk van Brecht op het programma. de schrijver. Daardoor wordt het zwart wit beeld van twee uitersten scheefge trokken. flutschrijver Bouwe Kuipers voerde de twee totaal verschillende schrijvers ten tonele en dat was prachtig. Vooral als enigszinds ver lopen type wist hij keihard uit de hoek te komen en (zich geheel bewust van het feit dat Frenkel Frank hem als hoofd persoon die af „moest" gaan had ge typeerd) bracht hij de triomf en de een zaamheid boeiend. In de tweede akte was hij helemaal flutschrijver maar het enthousiasme over zijn betaalde liefde had iets minder gekund. Qua tekst kennis liet hij slechts tweemaal een steekje vallen en dat is niet noemens waardig bij een dergelijke lange en intensieve rol. De tweeslachtigheid in zijn eerste personage wist hij ook, het wordt eentonig, sterk uit te drukken. Het is moeilijk naar buiten toe de indruk te wekken de mensen door en door te kennen, maar toch met net genoeg nieuwsgierigheid te vragen aan de jour naliste: „Bent u stom of bent u niet stom". Hij schopte zijn interviewster met genoegen geestelijk in de hoek maar liet zich een moment later zelf met prach tige mimiek onderuit halen. Laatdunkend Cynthia Winkelman was tweemaal een journaliste. De eerste maal een

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9