Cjrocn "ZwartsJexeh in het hart ElndelijK mosselvergunning voor Texelse visser) Volvo 343 Winner 1.4 f16.850,- Dirk S/ik levert topkwaliteit Stem 2 juni VVD lijst 4 Het is gezellig HAVENRESTAURANT TEXEL een bos fresia's voor 1,95. Verkiezingsavond in De Lindeboom SOS-artikelen in jeugdgebouw Geen invoerverbod van bijenvolken Goed kiezen? G. v.d. Kooi kiezen! PAKT 2 - PAK 6 Garage Grisnigt INBRAAK TROMP OPGELOST Geen krant na Pinksteren Se JAARGANG Nr. 9681 VRIJDAG 28 MEI 1982 •dactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266. its Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208en ans OosterhofBurdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988 Dor advertenties, abonnementen, etc.: mgeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lefoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. BankrelatiesAmro Bank nr. 46.99 17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742 NMB nr 67.34.60.398. Wie in september een portie mosselen bestelt in een restau- int op Texel, heeft kans dat dat niet langer Zeeuwse, maar schte Texelse" mosselen zijn. Als eerste Texelse visser heeft irk Slik uit Oudeschild van de Directie Visserijen vergunning ekregen om mosselen te vangen in de Waddenzee. Daarmee aan de wens van velen die de Texelse werkgelegenheid rillen stimuleren, tegemoet gekomen. Niet langer zijn het leen de Zeeuwen die met hun enorme schepen de Waddenzee ieg vissen en de mosselen in de Zeeuwse stromen verder iten groeien. Ook Texel krijgt nu zijn deel van de mosselrijk- om in de Waddenzee en als de plannen van Slik werkelijkheid rorden, zal de Texelse mossel kwalitatief veel beter, maar auwelijks duurder zijn dan de Zeeuwse. m rk S/ik met de lange netten waarin de mosselen op de Scheer zullen worden opgehangen. i mosselen hangen vrij van de grond en dat is het „geheim" van de betere kwaliteit van de xelse mossel. Dat komt door de methode die >or Slik wordt toegepast. De door >m gevangen mosselen worden in nge netten gedaan die daarna orden opgehangen op de Scheer in Waddenzee, het gebied waarbij >k het Stew zalmproject aatsvindt. De mosselen hangen er vrij in schoon water en kunnen deze zuivere omgeving verder oeien tot ze in augustus voor con- ümptie gereed zijn. Verwateren is iet nodig. Op de mosselbanken in s Zeeuwse stromen liggen de osselen op de banken in hun gen drek en dat komt de smaak et ten goede. Bovendien hebben 9 mosselen uit de Waddenzee ïorm te lijden door het vervoer ïar Zeeland. De methode die door lik wordt gevoerd is veel arbeidsin- insiever dan de Zeeuwse methode, och zullen de Texelse mosselen Juwelijks duurder zijn. Dat komt ndat Slik de tussenhandel uitscha- elt en direct aan de eindafnemers lil leveren. Het is de bedoeling de losselen aan hotels en restaurants verkopen. In 1975 was Slik al ezig met het krijgen van een in vergunning voor het mosselvissen. In die tijd deed hij dat officieus op beperkte schaal. De mosselen die toen werden gevangen werden onder meer verkocht naar restau rant Het Pakhuus van Grootjen in Oudeschild. Grootjen, die woensdagmiddag de verwerking van de mosselen door Slik met belang stelling gadesloeg, zegt met stellig heid dat die mosselen veel en veel beter waren dan die van Zeeland. Hij juicht dan ook toe dat er dit najaar weer Texelse mosselen zullen zijn. Slik heeft in ieder geval dus al één afnemer. De toestemming voor de mosselvisserij is een lange „lijdensweg" geweest. Slik was tot 1975 garnalenvisser en diende in dat jaar een aanvraag in om op mosselen te mogen vissen. Vooruitlopend op de vergunning begon hij alvast op mosselen te vissen. Omdat hij hierdoor niet genoeg op garnalen viste, verspeelde hij zijn vergunning voor deze visserij. De schrik was dan ook groot toen de mosselvergunning niet doorging. Dat was des te erger omdat Slik al verschillende investeringen had gedaan, onder meer in apparatuur om de mosselen te schonen. Hij ging daar om door met kokkelvisserij en werkte samen met Dirk Schraag. Samen hadden ze drie schepen, maar het sa menwerkingsverband kwam vorig jaar door verschillende oorzaken tot z'n eind. Slik had hierna een moeilijke periode met als enige mogelijke redding dat hij alsnog de mosselvergunning zou krijgen. Die vergunning kwam veertien dagen geleden, waarna hij onmiddellijk begon te vissen. Met zijn TX 55 gaat hij dagelijks de zee op om de in netten geknoopte mosselen op te hangen. Na veertien dagen vissen hangt daar nu zo'n 3,5 ton mosselen en het is de bedoeling dat daar de komende veertien dagen nog een zelfde gewicht bijkomt. Daarna is de meest lonende periode om op mosselen te vissen afgelopen en wijdt Slik zich verder aan het Stew zalmproject, waar bij hij ook betrokken is, In augustus worden de mosselen van het Scheer gehaald en geschikt gemaakt voor de consument. Dankbaar Slik is Ben Daalder, Bert Weijdt en Martin Bakker bijzonder dankbaar voor de inspanningen die ze zich hebben getroost om de vergunning los te krijgen. Daalder en Weijdt van de Texelse visserijvereniging en Bakker van de Kamer van Koophandel hebben volgens Slik het zwaarste werk gedaan. „Zonder hen was dit nooit gelukt", zegt hij. Slik zal dit jaar tussen de zeven en acht ton mosselen in de handel brengen en het is de bedoeling dat dat volgend jaar vijftig ton wordt. Hij denkt dan meer vaardigheid in het verwerken van de schaaldieren te hebben zodat er sneller gewerkt kan worden. Perceel Overigens is één wens van Slik nog niet vervuld en dat is een vast perceel in de Waddenzee waar hij mosselen kan bewaren tot ze in de netten ge knoopt kunnen worden. Het gaat om een paar bunder, waar gevangen mos selen kunnen worden gestort in de tijd dat Slik aan het vissen is. Hij kan dan rustig doorgaan met vissen, zonder tijd te verliezen met het in de netten doen van de mosselen. Na de vistijd haalt hij dan zijn perceel leeg om de mosselen in de netten te stoppen en verder te laten groeien. Op het eigen perceel wil Slik beslist niet de Zeeuwse kweekmethode toepassen. De Texelse mosselen zouden dan ook in hun eigen vuil komen te liggen wat kwaliteitsver mindering geeft. „Dat willen we niet, want kwaliteit gaat bij ons boven kwan titeit", zegt Slik. Dat Slik geen eigen perceel heeft, is waarschijnlijk wel de oorzaak dat hij een vergunning kreeg. Een Wieringer visser wilde ook op mosselen gaan vissen en had tevens een aanvraag voor een perceel ingediend. Toen hij deze laatste aanvraag liet vallen, werd de vergunning om te vissen ingewilligd. Met de aanvraag van Slik ging het precies zo. „Ik weet niet waarom dat zo is. Waarom de Zeeuwen wel percelen krijgen en wij niet. Misschien nemen ze ons niet serieus, of denken ze dat wij er niet mee doorgaan. Maar ik zal de directie visserijen laten zien dat ik wèl serieus ben en dat we er mee doorgaan", zegt hij. Een perceel zou ook betekenen dat Slik met mosselzaad zou kunnen werken. Het eigenlijke vissen komt dan te vervallen. Met het mosselzaad worden de mossels op het perceel ge teeld, waarna ze opgevist worden en in netten opgehangen. De Zeeuwen gebruiken wel percelen waar met mos selzaad wordt gewerkt en waar de half was mosselen worden opgevist om in Zeeland verder te groeien. 1000 kilo Met een handgebaar naar de mosse len die keurig in netten op de bodem van zijn TX 55 verpakt liggen, zegt Slik: „Hier ligt zo'n 1000 kilo. Dat hebben we vanochtend tussen zeven en acht uur gevangen." Het probleem is dat het schonen en in netten stoppen zo'n enorm werk is. Piet Slik, de vader van Dirk weet daar over mee te praten. Met een schep gooit hij de mosselen in een machine die de dieren van elkaar losmaakt en tevens de schelpen eruit selecteert. Met z'n tweeën zijn ze een hele dag bezig om de vangst van een uur te bewerken. Mosselen die 's ochtends om acht uur aan land worden gebracht, kunnen pas 's middags om vier uur op hun plaats op de Scheer komen te hangen. Het is duidelijk dat de mosselteelt volgens deze methode flink wat arbeid schept, wanneer meer vissers zich ermee gaan bezig houden. In hoeverre andere Texelaars vergun ning voor de mosselvisserij zullen krij gen, is op dit moment niet zeker. Wanneer de mosselen van Slik in au gustus aan de Horeca worden ver kocht, gebeurt dat via de afslag in Yer- seke. Dat houdt niet in dat alle Texelse mosselen eerst naar dat Zeeuwse plaatsje moeten en vervolgens weer terug. Slik kan volstaan met het geven van een monster van zijn mosselen aan een visserij-inspecteur, die naar Yerseke doorbelt om te zeggen om wat voor kwaliteit het gaat en voor welke prijs ze verkocht worden. Dat pas na zes jaar een Texelse visser het recht krijgt om in de Wad denzee op mosselen te mogen vissen, betekent wel een doorbraak. Juist wanneer de mosselvisserij en de verwerking van de schaaldieren grotere vormen aan gaat nemen kan dat een welkome impuls zijn voor de Texelse economie. Adv. I.M. Flowerstyling Schuiling opent vrijdag 28 mei a.s. haar deuren in Dorpsstraat 17 te De Koog. Openingsaanbieding bij besteding van f5,— bloemen of planten Woensdagavond zullen de uitslagen van de gemeenteraadsver kiezingen bekend worden gemaakt in hotel De Lindeboom-Texel. Mede werkers van de Texelse Courant zullen in deze zaal borden plaatsen, waarop de uitslagen worden aange tekend onmiddellijk nadat zij op het raadhuis zijn binnengekomen. Omstreeks half acht kunnen de eerste cijfers worden verwacht. De avond eindigt als de zetelverdeling bekend is. leder heeft vrije toegang. Gehoopt wordt dat veel kopstukken van deelnemende politieke partijen aanwezig zullen zijn. Zaterdag 29 mei van 14.00 - 17.00 uur geeft de SOS wereldhandel in het jeugdgebouw te Oosterend een over zicht van alles wat thans door deze organisatie op het gebied van artikelen uit de derde wereld aan de man kan worden gebracht. Vooral op het gebied van consumptieartikelen blijft het aan bod groeien. Voor een blijvende ver koopactiviteit is dat van veel belang want met sierspulletjes e.d. is de plaat selijke behoefte op een gegeven mo ment gedekt. Met artikelen als koffie, ananas, thee, jam, honing, kaarsen en wijn hoeft dat niet het geval te zijn. Zaterdag kan men dus een indruk krijgen wat op dit gebied allemaal te koop is. De gemeente kan niet ingaan op een verzoek van de Texelse vereni ging ter bevordering van de bijen teelt, een verbod in te stellen voor het invoeren van bijenvolken op Texel. De vereniging had dit ge vraagd, omdat men bang is voor be smetting van Texelse bijen met de Varroa mijt. Door het college van B en W wordt de bijenwet van 1947 aangehaald, die regels stelt ter be strijding van besmettelijke bijenziek ten. In die wet staan de maatrege len omschreven die door de rijks bijenconsulent kunnen worden geno men als er een besmettingshaard is. Door de gemeente wordt gesteld dat een gemeentelijke verordening geen zaken mag regelen die liggen op het gebied van rijks- of provinciaal belang. Omdat in dit geval een wettelijke regeling bestaat, is het weren van de Varroa ziekte een Rijksaangelegenheid. Het college geeft toe dat er op Schier monnikoog wel een invoerverbod voor bijenvolken is, maar dat hangt samen met het feit dat men op dat eiland een bepaald bijenras zuiver wil houden. Die mogelijkheid wordt door de rijkswet niet uitgesloten. tel. (02220) 2200 De inbraak, die in de nacht van 22 op 23 april werd gepleegd in de Juwelierszaak van M. Tromp aan de Weverstraat in Den Burg is opge lost. Zoals bekend werd de inbraak, waarbij voor veertig mille aan sie raden werd buitgemaakt, op zeer ingenieuze wijze gepleegd. Er wer den grote gaten in het houten kozijn naast de beveiligde etalageruit ge boord en daardoor werden zeer waardevolle sieraden naar buiten ge hengeld. De daders zijn een 49-jarige man uit Groningen en een 37-jarige inwoner van Baarn. Het duo is al sinds 12 mei in Groningen in verze kerde bewaring en dat maakte het oplossen van de inbraak voor de Texelse politie vrij eenvoudig. Con tact met de centrale recherche in Alkmaar leerde namelijk dat de in brekers altijd de „hengelmethode" toepasten. Bij verhoor in Groningen werd de Texelse inbraak snel toege geven. De Texelse politie kreeg verder zekerheid dat de daders de bewuste nacht op Texel waren ge weest door een foto-onderzoek. Een Texelaar die op de 23e met de eerste boot naar de vaste wal was gegaan herkende op een door de recherche beschikbaar gestelde foto één der daders. Hij wist zeker dat deze man ook op de eerste boot was geweest. Verder is bij familieleden van één der daders een horloge gevonden, dat waarschijnlijk van de inbraak bij Tromp afkomstig is. Het tweetal, dat inmiddels nog 47 andere inbraken heeft bekend, wordt door de politie tot de harde criminelen gerekend. De Texelse politie stelt daarom vast dat het Marsdiep kennelijk geen be letsel is voor deze categorie. Na de arrestatie van de twee in brekers is ook een heler aangehou den. In verband met het uitvallen van tweede pinksterdag als werkdag zal er dinsdag a.s. geen Texelse Courant verschijnen. Directie en redactie Texelse Courant. Piet Slik gooit een schep mosselen In de machine, die de schaaldieren van elkaar losmaakt en de schelpen eruit sorteert

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1