Bielzen en glad draad bij alle speelplaatsen VAN HET RAADHUIS i s CVO-SCHOOL GEEFT GESCHENKEN DOOR AAN KINDERHUIS Geen vergaderingen meer commissie R.O.? t meeuwenprobleem Zon, maan en hoog water College herziet yikkeidraadbeieid" Overtreding sluitingstijd WAT IK ZEGGEN WOU. Weddingen van B. en II. j Activiteiten in De Schuilhut Serie branden in de Dennen Groenten en fruit in ex-Vivowinkel Wijnkelder in De Rode Pimpernel Foto-expositie in Scholerie IDAG 4 JUN11982 TEXELSE COURANT PAGINA 11 laar mogelijk moet prikkeldraad den vervangen door glad draad, j alle speelplaatsen moet prikkel- id verdwijnen en kwetsbare beplan- moet vervangen worden door machtige beplanting. Dit zijn enkele ten die B en W in het kader van een jelijk ,,prikkeldraadbeleid" op papier ben gezet. Dit onderdeel van het eer van het openbaar groen is een vulling op het rapport bestrijdings- delen dat onlangs door gemeente ken is uitgebracht. Ook heeft het ege enkele beleidslijnen voor onge- tebestrijding en -beheersing bekend riaakt e stelregel in het rapport bestrij- jsmiddelen spuit zo weinig als je rt" wordt van harte onderschreven hoewel de commissie openbare ken geen kritiek toonde op het Jige gebruik van deze chemische delen heeft het college naar aanlei- j van het rapport enkele duidelijke ndpunten bepaald. Onkruidoverlast et worden tegengegaan door uitbrei- j van selectief wieden, het aanleg- egen twee winkeliers in De Koog d zondag proces verbaal opgemaakt lat ze hun winkel open hadden en de toegestande tijd. Tegen één hen werd maandag opnieuw proces >aal opgemaakt wegens hetzelfde jrijp. In de nacht van maandag op ;dag werd tegen een horeca-exploi- in De Koog proces verbaal opge- kt. Een uur na sluitingstijd zaten er klanten in zijn zaak. gen van meer wilde plantentuinen, het planten van bodembedekkers en het strooien van boomschors waaroor het onkruid geen kans krijgt op de Dloeien. Onkruidbeheersing betekent volgens het college niet dat deze gewassen vernietigd moeten worden. Het moet bestreden worden op een zodanige wijze dat de te beschermen planten kunnen blijven groeien. De wegen en plantsoenen die onder gemeentelijk beheer vallen, moeten in gedeeld worden in klassen van onkruid- bestrijding. .Ongeacht de gangbare opvatting over wat mooi is, moet onkruidbestrijding teruggebracht wor den tot een niveau waarin de begaan baarheid en de veiligheid van wegen is gewaarborgd", aldus het college. Che mische onkruidbestrijding door particu lieren moet op een aantal plaatsen ver boden blijven of worden. Dit mag niet gebeuren op openbare wegen en paden, op voor het publiek openbaar toegan kelijke plaatsen en op een voor het milieu schadelijke wijze, zoals bij kans op overwaaien van de middelen op per sonen en op andere percelen. Ook zullen de burgers meer betrokken moe- N LEZERS BUTEN VEJUNTWOOROELUKhEC «EN OE RttVUil let veel interesse lees ik altijd de riek ,,De Witte Lieuw". Het is een de zaak een ieder kennis te laten (en met het wel een wee in de jur. In de laatste Witte Lieuw" j het over de meeuwen en het tellen hun eieren. Uit het stuk valt op te een dat hoewel het aantal meeuwen k toeneemt, de schade die zij aan- iten best meevalt. Deze toename is iral de laatste jaren ontstaan. Ener- s doordat we deze vogelgroep uit- ien tot beschermde vogels maar iral door onze welvaart, waarbij we e vogels bewust maar vooral onbe- ;t voeren. Uit ervaring weet ik en de jste boeren met mij dat vooral de ermeeuwen in het voorjaar veel eie- en jongen wegroven uit het veld. Dit ral tijdens werkzaamheden zoals en, maaien e.d waarbij altijd uwen aanwezig zijn. Het is enorm urstellend om te zien hoe enkele devogels het onderspit moeten del- tegen een overmacht van meeu- i. Het onderzoek dat van hogerhand dt gedaan gaat volgens mij te theo- >ch, het gebeurt te vaak door men- met weinig praktijkervaring. Veel elwachters zijn het volledig met me s als we praten over de problematiek de meeuwen. Zelf vraag ik me wel s af waarom er dan niets gebeurt, ven zij dit probleem niet aan te rten bij hun superieuren of vinden deze zaak niet genoeg bewezen? In ir geval zou ik willen voorstellen dat onderzoekers wat meer kontakt lemen met de praktijkmensen, waar- er de boeren. Misschien is het voor wel goed eens een dagje met zo'n t op te trekken. Laten we hopen dat gezamenlijk iets kunnen doen aan dit bleem. De natuur is erg mooi, maar is zul je haar moeten begeleiden. Arie Lap, Den Hoorn. e algemene politieverordening ver- It tussen 1 april en 1 oktober het rdrijden op het gehele Noordzee- nd. Burgemeester en wethouders ben echter besloten de algemene ïeffing die al op dit verbod bestond iszins te verruimen. Het verbod geldt voor het strandgedeelte tussen paal :n 17 en het strandgedeelte tussen 29 en 30 van zonsopgang tot 10.00 en van 19.00 uur tot zonsonder- g. Voorts is bepaald dat het verbod ingaat op 1 mei in plaats van 1 april, dient wel met de nodige voorzich- teid te worden gereden, vooral wan- rzich publiek op het strand bevindt, de niet genoemde strandgedeelten buiten de vermelde tijden is het Joden op het strand te rijden. Hope- zullen toch nog veel paardenlief- bers plezier van de regeling hebben. De overkoepelende raad waarin de verschillende kerken op Texel vertegen woordigd zijn, heeft voor de maanden juli en augustus een programma opge steld voor ,,De Schuilhut" in De Koog. bestemd voor Texelaars en toeristen. De kosten van dit programma worden door de katholieke kerk, de nederlands her vormde kerk, de doopsgezinde kerk en de gereformeerde kerken gedragen. Dit zijn de kerken die de overkoepeling vormen. Het programma ziet er als volgt uit: Maandag: 19.00-20.00 uur bibliotheek. 20.00 uur, diavertoning van en over Texel. Dinsdag: bij slecht weer vanaf 10.00 uur kinderprogramma. 14.00 uur kerken- tocht autorit langs oude Texelse kerken. Noordroute. 19.00-20.00 uur bibliotheek en daarna open huis. Woensdag:10.00-12.00 uur bibliotheek en spelmorgen. 19.00 uur en later quiz avond. Donderdag: 10.00-12.00 uur creatieve ochtend. 14.00 uur Kerkentocht, nu de zuidroute. Tevens voorleesuurtje voor de kinderen. 19.00-20.00 uur bibliotheek Vrijdag: 19.00-20.00 uur bibliotheek. Zaterdag: 16.00-17.00 uur bibliotheek. Naast dit programma in De Koog zullen komende zomer concerten wor den gegeven in de Hervormde kerken van Oosterend en Den Hoorn en zullen in de Hervormde kerk van Den Burg boeken en koffie worden verkocht ten bate van hulp aan de derde wereld. ten worden, op vrijwillige basis, bij het verwijderen van zwerfvuil uit plantsoe nen e.d. Ook ongediertebestrijding op openbare plaatsen is voor particulieren verboden. Overleg inzake dit beleid is nodig omdat ook anderen, zoals het Water schap, zich met onkruidbestrijding be zighouden. Bestrijding vooral met che mische middelen is een zaak die con stant in de gaten moet worden gehou den, meent het college en daarom wordt gevraagd om een regelmatige rapportage van de gebruikte middelen en de hoeveelheid. Schuttingen Wat betreft prikkeldraad wordt ge steld dat dit al zoveel mogelijk beperkt wordt en uitsluitend wordt gebruikt om beschadigingen van plantsoenen te voorkomen of om verdere beschadiging (na eerder herstel) tegen te gaan. Prikkeldraad wordt pas gezet als blijkt dat gemeentewerken niet zonder kan, ook wanneer ten koste van het plant soen paadjes worden gevormd. Nieuwe te nemen maatregelen zijn dus het cre- ëeren van kinderspeelplaatsen zonder prikkeldraad waarbij een afscheiding gevormd kan worden door bielsen, hekken of schuttingen. Allerlei ,,sluip- paadjes" door de begroeiingen rond plantsoenen erkennen" en de be staande officiële paden beplanten is een andere suggestie die het college doet. Ook moeten kinderen meer betrokken worden bij het onderhouden van open baar groen waarbij het college in de eerste plaats denkt aan het klassikaal onderhouden van een plantsoen onder Dinsdagmiddag vond de derde brand plaats in de Dennen. Ook nu kon de schade beperkt blijven doordat de brandweer snel ter plaatse was. leiding van de plantsoenendienst. Het zetten van prikkeldraad langs openbare wegen en paden en voor publiek toe gankelijke plaatsen door particulieren moet verboden worden. De gemeente moet alleen prikkeldraad plaatsen als het duidelijk is te herkennen. Ook bij dit onderdeel is overleg met andere instanties nodig om tot een eensluidend prikkeldraadbeleid te ko men. De standpunten van het college komen aan. de orde in de raadsver gadering van dinsdagavond. Door nog onopgehelderde oorzaak hebben de afgelopen dagen verschil lende brandjes gewoed in de Dennen. De brandweer was telkens snel ter plaatse en wist het vuur te doven. De eerste brand vond zaterdagavond plaats bij de Rozendijk in de buurt van hotel Bos en Duin. Er ging tweehonderd vierkante meter begroeiing in vlammen op. Kort daarna kwam een melding dat er brand zou zijn bij de Ploeglanderweg, maar dit bleek loos alarm te zijn. Op vrijwel dezelfde plek als waar zaterdag het vuur ontstond, woedde zondag morgen opnieuw een brandje. Ook nu was de brandweer er snel bij en kon de schade beperkt blijven. Dinsdagmiddag rond de klok van twee kwam de derde brandmelding binnen. Nu ging ongeveer honderd vierkante meter bos tegenover ,,De Rovershut" in vlammen op. Het vermoeden bestaat dat opzet in het spel is. B en W overwegen de commissie ruimtelijke ordening tot september niet meer bijeen te roepen. Het heeft geen zin omdat herhaaldelijk te weinig leden naar de vergadering komen, zodat daar in geen rechtsgeldige besluiten kunnen worden genomen. In verband met de kwestie Ellen hadden de commissiele den J. C. Dros en N. C. Barendregt donderdag af bericht gedaan. J. van Asselt was tijdens de hoorzitting (als particulier persoon) wel aanwezig om zijn bezwaarschrift tegen de plannen van SVV toe te lichten. Toen de eigenlijke vergadering begon verliet hij de raadszaal omdat de kwestie Ellen nog niet tot tevredenheid is opgelost. Zoals bekend boycotten enkele com missieleden de RO-vergaderingen om dat zij niet langer aan tafel willen zitten met Cor Ellen die in een Paktvergadering Bestuur en oudercommissies van de CVO-basisschool en kleuter school in Den Burg zullen de eventuele geschenken die worden ontvangen bij de heropening van het verbouwde en uitgebreide had meegedeeld dat hij het medecom- missielid J. Koolhof voor ontslag had voorgedragen wegens zijn vermeende aandeel in de troebelen rond de land schapsdiscussie. Ellen heeft zijn excuses niet willen aanbieden en opk de houding van de voorzitter van de commissie (de burgemeester) vinden de protesterende commissieleden onjuist. Ze hebben on langs een brief geschreven waarin zij hun bezwaren uiteen hebben gezet, maar hebben daar nog geen antwoord op gehad. Van Asselt zei donderdag avond dat hij weg zou blijven zolang er geen bevredigend antwoord is. ,,lk ben dus niet aanwezig." Aangezien de com missieleden J. Koolhof en J. Stolk beiden om andere redenen verhinderd waren, waren slechts drie leden over gebleven. Dat was te weinig voor een rechtsgeldige vergadering. De bijeen komst werd dan ook afgelast en waar nemend voorzitter Nauta deelde mee dat het op deze wijze geen zin meer heeft om voor september nog vergaderingen te beleggen. Hij vreesde daardoor wel vertraging bij de afwikkeling van het be stemmingsplan Den Burg centrum, dat zeer binnenkort aan de orde is. Het college wil hierover graag het oordeel van de commissie vernemen. Overigens zullen de planologische werkzaamheden van de gemeente geen hinder ondervinden van de boycot. B en W zijn namelijk niet verplicht de com missie R.O. te raadplegen en kunnen met hun plannen de gemeenteraad direct benaderen. ondernemers - akti viteiten De voormalige Vivo-supermarkt aan de Groeneplaats gaat de komende zo mermaanden functioneren als groenten- en fruitwinkel. Het is een initiatief van de heer J. W. B. van der Meer, die het pand tot 4 september pacht van Jarino. Donderdag 16 juni gaat de zaak open. Van der Meer belast zich met de inkoop en laat het runnen van de winkel verder over aan zijn medewerker Joop de Boer (afkomstig uit Groet) en zijn gezin. De Boer behartigt ook de verkoop van tweedehands boeken e.d. in het pand van Van der Meer aan de Nikadel in De Koog, waar tot voor kort Harms Markt was gevestigd. De groenten- en fruithandel in de voormalige Vivo-winkel wordt zeer een voudig van opzet: een soort overdekte markt waarbij zo laag mogelijke prijzen worden gehanteerd. Er zal geen gesne den groente, rauwkost e.d. worden ver kocht. Wel worden geschrapte aard appelen en wortels geleverd. Vrijdagavond om 20.00 uur wordt de wijnkelder van restaurant De Rode Pim pernel in De Koog geopend. In de wijn kelder zal men kennis kunnen maken met vijftien verschillende witte wijnen uit het Elzas gebied. Net zoals dat in sommige wijnkelders in Duitsland en Frankrijk gebruikelijk is, koopt men de wijn niet per glas maar per fles. Met een groepje gaat men gezellig om een tafel tje zitten om een fles koele wijn uit te schenken. In de kelder is plaats voor 80 a 100 personen. In het midden is een bar waar ook bier en gedestilleerd te krijgen is. De opening vrijdagavond geschiedt onder de vrolijke muziek van de band Augustinus uit Den Helder die Duitse en Tiroler liedjes ten gehore zal brengen. Voor degenen die de nieuwe ruimte willen bewonderen is er een gratis drankje met een hapje. Met de wijn kelder mikt de eigenaar van De Rode Pimpernel, de heer De Ridder, op het wat rustiger publiek. De ruimte kan ook gebruikt worden om een aperitief te drinken voordat men in het restaurant van het bedrijf gaat eten. De wijnkelder is gebouwd in de vroegere voortuin van De Ridder. Het kasko is door de firma Drijver gebouwd en de aankleding is door De Ridder en zijn medewerkers zelf verricht. Een enorm karwei dat in enkele dagen klaar moest zijn. De wijnkelder zal evenals het restaurant het hele jaar geopend zijn. De Ridder zal er zelf bedienen met behulp van een part timer. Het is de bedoeling dat er in het najaar wijnproefavonden te organiseren. schoolgebouw Curacao. Zeker na de ingebruikneming van de nieuwbouw mankeert het onze school aan niets, zodat wij geen geschenken nodig hebben. Het leek ons daarom een goed idee om onze blijdschap en dank baarheid voor wat wij nu hebben, te vertolken door de geschenken aan te geven aan anderen die het veel harder nodig hebben", aldus Ko Vinke, voor zitter van de vereniging voor Christelijk Volksonderwijs. Die goede bestemming was snel ge vonden: het kindertehuis Hebron" waar oud-leerlinge Harriët Griffith-Veld- wisch als leidster werkt. In het tehuis worden veertig kinderen die anders zouden verkommeren, verzorgd en op gevoed. Dit werk, dat zich nog uitbreidt is voor een belangrijk deel afhankelijk van giften. Het bestuur van CVO hoopt dat velen zich bij het heropeningsfeest van vrijdag (heden) geroepen zullen voelen met een geldelijk geschenk te komen, dat dan zal worden doorgegeven aan „Hebron". De vereniging voor Christelijk Volks onderwijs heeft zelf het goede voor beeld gegeven door uit de verenigings kas een bijdrage van ƒ1000, beschik baar te stellen. Ook kleine bedragen zijn uiteraard welkom. Men kan daarvoor gebruik maken van rekening 3625.71651 bij de Rabobank Texel ten name van „Kado CVO-school" of één der vol gende personen benaderen: H. Beyert- Bakker, Beatrixlaan 149, telefoon 3656; M. van der Knaap-van Beek, Thijsselaan 31, telefoon 3024; H. Vlaming-Heijboer, bestemmen voor het kindertehuis Hebron" op Burgerhout 6, telefoon 3193. Bij de verbouwing heeft de school er vier nieuwe lokalen bijgekregen terwijl twee bestaande verouderde lokalen tot gemeenschapsruimte zijn gemaakt. De twee noodlokalen konden daardoor ver dwijnen. Een der lokalen had niet meer dan brandhoutwaarde, van de andere bleken onderdelen nog bruikbaar. De openingsplechtigheid, vrijdagmid dag om 14.30 uur, zal niet gebeuren door ,,een of andere hoge Piet" maar door de leerlingen zelf, in de vorm van een spel, waarbij puzzelstukken van een fraaie opengewerkte tekening van de school (vervaardigd door Nico Bakker van architectenbureau Alkema) moeten worden geplaatst. Het openingspro gramma begint al om elf uur 's morgens als alle kinderen verkleed in de gemeen schapsruimte bijeen komen voor een „vossenjacht", pannekoeken eten en film. Even na twee uur gaan de leer lingen in klasseverband weer naar de gemeenschapsruimte om aan de offi ciële opening mee te werken. Ook zal dan het gezamenlijk geschenk worden aangeboden. De ruimte laat niet toe dat ouders bij de opening aanwezig zijn. Zij zijn echter welkom tijdens het „open huis" dat van 18.30-20.00 uur wordt gehouden. Het is de bedoeling dan de video-opname af te draaien die van de officiële opening is gemaakt. Ook de ouders zijn in verband met de opneing aan het werk gezet. Op hen is het beroep gedaan te zorgen voor 1200 pannekoeken en 30 cakes. In de Scholerie van Niek Welboren in Zuid Eierland wordt tot 19 juni een foto expositie gehouden van Ellen van de Ven. Ze woont in Gouda en is van beroep psycho-therapeute. Haar vrije tijd besteedt ze voor het grootste deel aan fotografie. Ze maakte verschillende reportages, ook in het buitenland. Het werk dat nu in de Scholerie hangt is geheel aan Texel gewijd. In deze serie laat ze een aantal onderwerpen in details in de natuur zien die haar boeien. In feite zijn het dingen die iedereen kan zien, maar waar men gewoonlijk aan voorbij loopt. Door gebruik te maken van ver schillende soorten lenzen toont ze de schoonheid van bijvoorbeeld een in- hammetje in de Mokbaai met een detail van de verschillende soorten wier die in het water drijven. Sommige opnamen lijken op abstracte schilderijen. Zo wordt aangespoelde rommel op de kant zelfs aantrekkelijk om naar te kijken. De vormen en kleuren van een kwal, maar ook de plantenrijkdom van de Texelse bermen en de dieren op Texel vormden voor haar eveneens bronnen van inspi ratie. De openingstijden voor deze ex positie zijn dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur. Op maandag gesloten en de toe gang is gratis. Expositie Niek Welboren De kunstliga in Den Helder heeft in School 7 aan de Weststraat in Den Helder een expositie ingericht van de Texelse kunstenaar Niek Welboren. In deze expositie ,,77" worden aquarellen, tekeningen en schilderijen getoond die Welboren maakte van 1975 tot 1982. De naam van de expositie duidt op de naam van de school en de zeven jaar die Welboren aan het geëxposeerde heeft gewerkt. Het schoolgebouw ligt op de hoek van de Weststraat en de Beatrix- straat, op ongeveer tien minuten lopen van de boot. De zon komt 11 juni op om 5.19 uur en gaat onder om 21 58; 21 juni op om 5.19 uur en onder om 22.03 uur. Maan: 6 juni V.M., 14 juni L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 4 juni 8.00 en 20.06 Zaterdag 5 juni 8.40 en 20.50 Zondag 6 juni 9.10 en 21.30 Maandag 7 juni 9.48 en 22.04 Dinsdag 8 juni 10.32 en 22.35 Woensdag 9 juni 11.06 en 23 04 Donderdag 10 juni 11.37 en 23.28 Vrijdag 11 juni 12.10 en 23.53 Zaterdag 12 juni en 12.42 Springtij: 8 juni, doodtij: 17 juni. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Scouting haalt zaterdag vanaf 10.00 uur oud papier op in de Julianastraat, Warmoesstraat, Zwaanstraat, West straat, Hollewal, Lijnbaan en de Gast huisstraat. Een ieder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld op de stoep te zetten. Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door kinderen en oudercommissie van de o.l. school, van 9.00 tot 11.00 uur. leder wordt verzocht het papier tijdig en gebundeld aan de straat te zetten. Zaterdag van 13.00 tot 15.00 uur wordt in de polder Eierland oud papier opge haald ten bate van de Strijbosschool.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 11