fel Deel boomsingel moet alsnog breder worden #r— i SVV maakt bescheiden gebruik van oude rechten Gastenrit van Blijde Rijders Staatsbosbeheer wil „Beheersadvies- commissie" Inbraak in kiosk H SIJDAG 4 JUN11982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Daan Schilling (Taxels Belang Cor Dros fTexe/s Belang) Piet Zegers (CDA) Gerbrand Poster (VVD) Gelein Jansen (CDA) Joop van der Meer (VVD) Paul Kikkert (Texels Belang) Henk Beumkes (Pakt) Ate Rienstra (CDA) Ben Daalder (CDA) Daan Welboren (Pakt) Klaas Barendregt (VVD) Jan van Asselt Texels Belang) Fridt Blanken (Pakt) Peter Bakker (PSP) De nieuwe gemeenteraad Er is uit het politiek moeras Weer een nieuwe raad verrezen Wij wachten nu vol spanning op Hetgeen werd aangeprezen Want die en die en die partij Beloofde gouden bergen Al zou het ook in ons belang Hun laatste adem vergen Wij zagen Jan en Cor en Jook Van het toneel verdwijnen Het voetlicht zal in het vervolg Weer op een ander schijnen Zelfs Daan trok, zo las ik onlangs Voor de raad aan 't vrouwen jagen Want er komt nu eenmaal meer lawaai Uit hén, die rokken dragen Wij wensen hen veel sterkte toe Die ons weer gaan besturen Al zal men vaak van hogerhand Over de schutting gluren Ik ben geen profeet, en ding niet mee Naar een der open zetels Want de zitting is vaak opgevuld Met warme brandenetels Maar 'k zit op een duintop en ik staar Over 't land waar 'k ben geboren Het is avond en de nevel trekt Haar zilvergrijze sporen Ik kijk geboeid naar 't samenspel Van land, van lucht en water Het land voor sterke schouders raad Dan rest ons straks geen kater. K. Bonne, De Koog. De mensen die bezwaar hebben gemaakt tegen de bouw van 30 lomerhuizen door de Stichting Vakantie Verblijven (SVV) hebben in eder geval één succes geboekt. De boomsingel aan de zuidkant van iet terrein is inderdaad veel te dun en B en W zullen dan ook /erlangen dat deze flink wordt verbreed, alvorens met de bouw mag vorden begonnen. Voor de andere bezwaren bestaat bij het college /eel minder begrip. Meewerken aan de plannen van SVV vinden B en M zelfs min of meer plicht omdat deze stichting vrijwillig heeft ifgezien van een veel ingrijpender bouwplan aan de Bosrandwèg. fier zou een complex van 90 eenheden in vier lagen bij een hoogte /an 12 meter komen, wat volgens het verouderde bestemmingsplan nogelijk was en waarvoor dus vergunning moest worden verleend, ets dergelijks speelde ook bij Jarino. Zowel Jarino als SVV bleken na iverleg bereid hun plannen te laten varen. Jarino mocht ter compensatie appar tementen bouwen in het artikel 11 gebied van De Koog en SVV kreeg medewerking voor de bouw van 30 seizoenwoonverblijven bij De Turkse Tent. Dat worden lage gebouwtjes die veel minder landschappelijke schade opleveren dan de hoogbouw aan de Bosrandwèg. Bovendien is de compen- - satie naar vaste eenheden gerekend, -i maar zeer gedeeltelijk. Op dat laatste aspect werd door wet houder J. Nauta gewezen tijdens de hoorzitting die vorige week in het raad huis werd gehouden. Waarbij hij de ver onderstelling uitsprak dat mevrouw J. Feikema-Bakker en de heer J. van As selt, die tegen de SW-plannen bezwaar hadden gemaakt, van die achtergrond blijkbaar niet op de hoogte waren. In ieder geval is geen sprake van een bij zonder tegemoetkomende houding van het gemeentebestuur jegens SW; eer der is het andersom. SW heeft zich soepel geschikt naar de wensen van de gemeente. Vleermuizen en orchideeën De twee bezwaarden maakten tijdens te hoorzitting van de gelegenheid ge- )ruik om hun protest toe te lichten, vaarbij zij verschillende argumenten nog wat verder uitdiepten. Mevrouw Feikema vertelde de aantasting van flora en fauna in het gebied tussen Pontweg en Bosrandwèg het ergste te vinden. Ze zei liefhebberij te hebben in bloemen en planten en de omgeving, waarom het gaat, al 21 jaar lang ,,af te struinen". Daarbij had ze geconstateerd dat als gevolg van het oprukken van de recrea tie tal van planten (waaronder orchi deeën) en dieren (spechten en vleer muizen) zijn verdwenen. Ook het prak tisch verdwijnen van het Schumakers- bos was een ernstig verlies. Voor tenten in deze omgeving zou mevrouw Feike ma nog wel iets voelen maar voor huisjes beslist niet, omdat de toeris tische druk die van huisjes uitgaat veel langduriger is. Bovendien vond ze dat er vakantiehuizen genoeg zijn op Texel, zodat het maatschappelijk niet zo'n ramp zou zijn als de SW van haar plannen zou afzien. Ontstemd Jan van Asselt zeiontstemd" te zijn over de medewerking die B en W aan de SW-bouw wil geven omdat tegen de recreatiebouw op deze plaats sinds 1978 een bezwaar van hem ligt bij de Kroon waarop nog geen beslissing is geno men. Dit bezwaar wordt ontkracht als B en W de bouwplannen er via een artikel 19 vergunning zouden doordrukken. Van Asselt betreurde vooral het verlies aan bloembollengrond. Van Asselt sprak van eigendomsplanologie" die helemaal niet in het gemeentelijke re- creatiebeleid past. Het terrein waar de huisjes moeten komen (en waarop thans sta-caravans staan) vormt een onge wenste uitstulping van het Turkse Tent terrein in de richting van de Pontweg. Volgens het recreatiebasisplan zou het terrein ten noorden van de Pelikaanweg open blijven en Van Asselt vond het vreemd" dat daarvan nu wordt af geweken. Ook vroeg hij zich af waarom de groensingels rond het terrein veel smaller zijn dan in andere gevallen door de gemeente wordt voorgeschreven. Van Asselt vertelde van de zijde van de provincie de belofte te hebben gekregen dat het Schumakersbos opnieuw zou worden ingeplant. Waarom is daarmee nog niet begonnen?" Ongelukkige ruil Wethouder Nauta vertelde over de afspraken die gemeente en SVV hebben gemaakt inzake de compensatie voor de ongewenste hoogbouw aan de Bos randwèg en zei dat het college anders niet zou hebben meegewerkt aan de plannen die nu ter tafel liggen. Mevrouw Feikema vond echter dat alsnog naar een andere vorm van com pensatie voor SVV moet worden ge zorgd. De ene ongewenste situatie wordt nu voor de andere ongewenste situatie ingewisseld. Volgens Nauta wa ren alle alternatieven al bekeken. De keus is gevallen op het terrein richting Pontweg. De huisjes zouden eventueel ook op een terrein meer ten zuiden van het bestaande SVV-complex kunnen komen, maar tenten zijn voor het ver keerslawaai van de Pontweg gevoeliger dan huisjes zodat het gemeentebestuur (en dus niet zozeer SVV) nadrukkelijk de voorkeur geeft aan de nu gekozen lo catie. Dat deze keus strijdig zou zijn met het recreatiebasisplan vond Nauta een teleurstellend" argument, want dat basisplan was een richtlijn die inmiddels in een bestemmingsplan is vertaald. Het bestemmingsplan behoort het toet singskader te zijn. ,,Zou u liever een gebouw van vier lagen zoiets als hotel Opduin aan de Bosrandwèg mooier hebben gevonden?" De ont stemming van Van Asselt over de nu gevolgde procedure terwijl er nog be zwaren liggen bij de Kroon, vond Nauta ook niet terecht. Het is niets bijzonders dat het gemeentebestuur door een artikel 19 procedure vooruit loopt op het nog niet rechtsgeldige bestemmings plan. Van Asselt bleef het echter on elegant vinden. Nauta wees er ook nog op dat het betreffende terrein in de praktijk al lang niet meer de bestemming bollengrond heeft. Singels Groensingels worden door de ge meente voorgeschreven voor zover deze nodig zijn. Als een terrein al aan een bos grenst, is het onzinnig om dan toch het aanplanten van bomen aan die kant voor te schrijven. Het SVV terrein is aan de noordzijde voldoende afgeschermd, maar Nauta gaf toe dat dit aan de zuid kant niet het geval is. SVV zal het dunne singeltje (vanaf de Pontweg zijn de sta caravans makkelijk te zien) alsnog moe ten verbreden. Wat betreft de herinplant van het Schumakersbos heeft de ge meente nooit wat beloofd. Als de pro vincie toezeggingen heeft gedaan, moet Van Asselt déér zijn. Dat de SVV huisjes op Texel niet zo nodig zijn, vind Nauta ook geen goed argument. Hij nam aan de SVV de huisjes niet neezet om ze leeg te laten staan. De bouw van ,,weerbestendige" toeristische onderkomens (waardoor Texel economisch minder afhankelijk wordt van het korte kampeerseizoen) stemt overeen met het recreatiebasis plan en is in het belang van de werk gelegenheid op het eiland. De mensen die bezwaar hebben gemaakt zouden eigenlijk blij moeten zijn omdat SVV maar een deel van de compensatie voor de oorspronkelijk geplande hoogbouw in „vaste" onderkomens zoekt; voor de rest zijn het kampeerplaatsen. Kerckeland In de discussie kwam ook het heide- veldje 't Kerckeland ter sprake dat door Staatsbosbeheer in een dagrecreatie terrein is veranderd, waardoor in deze omgeving nog maar weinig natuurge bied over is. Bovendien zo vertelde bedrijfsleider Peters van De Turkse Tent, wordt op het SVV terrein veel schade en last ondervonden van men sen die op het dagrecreatieterrein klan- destien kaenperen, over de heining klim men, vuur stoken, etc. Mr. J. K. Feikema stelde vast dat Staatsbosbe heer het oorspronkelijke heideveldje heeft verknoeid. Het restant van het Schumakersbos zit ingeklemd tussen dit terrein en De Turkse Tent. Wat hem betreft zou de Staat het hele dag recreatieterrein weer mogen omploegen en inplanten met hei. Ate Rienstra van de commissie ruim telijke ordening verbaasde zich over de natuurliefde van de rekestranten en vroeg zich af waarom de natuurbe schermingsorganisaties niet in het ge weer zijn gekomen als hier zulke grote milieubelangen liggen. Ook de organi satie van de bloembollenkwekers heeft geen bezwaar gemaakt tegen het verlies van bollengrond. Mr. Feikema: „Een bollenboer grijpt makkelijker naar de hark dan naar de pen." Van Asselt: „De bollenboeren weten dat ik bezwaar heb gemaakt bij de Kroon en daar vertrou wen ze op." Op de vraag van het commissielid L. Dijksen (Landschapszorg) of SVV de gevreesde hoogbouw aan de Bosrand- weg alsnog zou verwezenlijken, als de nu gevraagde dertig huisjes niet door gaan, werd door Nauta ontkennend ge antwoord. Het commissielid Cor Ellen zei spottend „getroffen" te zijn door de „milieueffectrapportage" die uit de be zwaren en uit de toelichting naar voren was gekomen. Zondag houden de Blijde Rijders we derom een gastenrit voor donateurs en andere belangstellenden. Degenen die iets voelen voor een tocht met paard en wagen over Texel s dreven moeten zich, gezien de belangstelling in voorgaande jaren, snel opgeven bij A. Brans, tele foon 02223-223. De start van de gasten rit is om 14.00 uur vanaf de parkeer plaats aan de Emmalaan. Staatsbosbeheer zou op Texel graag een „beheersadviescommissie" in het leven roepen om op deze wijze beter kontakt te hebben met plaatselijke overheids- en andere instanties inzake problemen op het gebied van natuur behoud en openlucht recreatie. B en W zien het nut van zo'n commissie echter nauwelijks in. Beter overleg met plaat selijke instanties wordt wenselijk ge vonden, maar dat kan ook via het reeds bestaande kontakt tussen gemeente en staatsbosbeheer, terwijl de bestaande commissie voor natuurbehoud en re creatie zich ook zou kunnen bezig houden met het uitbrengen van advies inzake plannen van staatsbosbeheer. Mensen van het Consulentschap voor Natuurbehoud hadden de gemeente' gevraagd suggesties te doen inzake de< samenstelling van de commissie. Ge meentelijke ambtenaren hadden gead viseerd in de beheersadviescommissie de burgemeester te benoemen. Ook. zouden er vertegenwoordigers van vis serij, landschapszorg, TVO, standsor ganisaties, dorpscommissies en eventu eel Recron in moeten zitten. Verder zoui de vertegenwoordiging van de Staat ini de commissie voldoende „zwaar" moeten zijn. Op andere eilanden zijn dergelijke beheersadviescommissies al in het leven geroepen, maar ze func tioneren daar niet of nauwelijks. Eerst moest maar eens over dit probleem worden gepraat met staatsbosbeheer alvorens er ook op Texel aan te begin nen. Feit is dat het rijk prijs stelt op beter overleg met de „basis" inzake vraag stukken op het gebied van bescherming Waddenzee, nationale parken, etc. De kiosk van het Turfveld in de Dennen is in de nacht van maandag op dinsdag opnieuw bezocht door inbre kers. Een ruit werd ingeslagen en een hoeveelheid snoepgoed werd meege nomen. Maandagavond werd de auto van een Duitse toerist die op de Boodtlaan ge parkeerd stond opengebroken. Met een steen werd een portierraampje ver brijzeld en daarna werd een camera weggegrist. De totale schade bedraagt rond de vijfhonderd gulden.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5