Meer schepen dan ooit in Ronde om Texel Illegaal kamperen moeilijk te bestrijden Hot Bubblegum Gegevens van oorlogsvlieger gevraagd Gezelligheidsrit VERVOLG VAN PAG. 1 Waddenzegels Concert van bekende gospelgroep Raad kiest ook voor St. Jan Steeds meer ambtenaren per fiets naar werk Eerlijk delen T oneeluitvoeringen in Oosterend Bijeenkomst Vrouwengroep Watermolenweg afgesloten Ij JDAG 11 JUN11982 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Aan de Ronde om Texel die zaterdag om 11.00 uur van start gaat, Hen meer catamarans dan ooit meedoen. Bij het ter perse gaan van ze krant waren al 426 aanmeldingen binnen en verwacht wordt dat aantal nog wel tot 450 zal oplopen. Ter vergelijking: vorig jaar den 383 catamarans mee en in het topjaar 1980 waren er 407 elnemers. De lustrumrace die dit jaar wordt gehouden zal voor ilers en toeschouwers een zeer indrukwekkende gebeurtenis >rden. Tijdens de race wordt door 38 verschillende typen cata- arans meegevaren. Er zijn 35 buitenlandse aanmeldingen. Het irkst zijn de Westduitsers vertegenwoordigd met 22 inschrijvingen, rder doen vijf Zweden, twee Engelsen, twee Amerikanen, twee ansen en een Italiaan mee. Ook dit jaar verdient de Ronde het edicaat Internationale Zeilrace zeker. De afgelopen dagen hebben veel Iers van de mogelijkheid gebruik maakt in de wateren rond Texel te fenen. Eén van die zeilers was de nerlkaan Bill Roberts die met een Dercat 17 zeilt. Hii zag kans betere len te varen dan de Texelaar M. arnaar die met een veel snellere ipercat 20 aan het oefenen was. De sstaties van Roberts, die samen met van Schaik officieel ronde-record- uder is (2 uur, 53 minuten, 58 se- nden) dienen daarom zaterdag in de ten te worden gehouden. Ook een der schip dat dit jaar meedoet, een icra 5, verdient de aandacht. Het is n grote en zeer snelle catamaran tarbij vijf personen tegelijk in de ipeze kunnen hangen. Afhankelijk van weersgesteldheid zou door dit schip ■I eens de snelste ronde van dit jaar varen kunnen worden. Misschien rbetert de Nacra zelfs het record van iberts. De zeiler die het eerst door de lish gaat is overigens niet automatisch winnaar van de race. Er gelden be keningen om de verschillen tussen de pen schepen te elimineren, zodat uit- ndelijk slechts de zeilprestaties gelden. winnaar die na de berekeningen uit bus komt, heeft de winnaar van het rerall klassement. Naar verwachting zullen de meeste eschouwers dit jaar aanwezig zijn bij start om elf uur bij Paal 17 en ook bij vuurtoren, waar het veld catamarans ssen half twaalf en twaalf uur zal isseren. De schepen liggen hier dicht elkaar en het uitzicht bij de vuurtoren altijd prachtig. Eenmaal voorbij de lordkop van Texel gaan de schepen el verder uit de wal en komt het veld eer uiteen te liggen. In verband met de nivachte grote drukte en de geringe irkeermogelijkheden worden toe houwers geadviseerd zoveel mogelijk et de fiets te komen. Jazz orkest het lustrum van de Ronde om Texel itra luister bij te zetten is er voor de eschouwers een apart programma. In grote tent bij paal 17 wordt 's iddags van één tot vijf opgetreden nor een jazzorkest. In die tent wordt )k de indrukwekkende film vertoond e Tom Poederbach vorig jaar over de onde maakte. De toegang is gratis, oor kinderen is er een groot spring- jssen en om drie uur 's middags vindt nven het strand een demonstratie parachutespringen plaats. In de tent zal het publiek kennis kunnen maken met produkten als Texelse kaas en Texels lamsvlees. IMet als voorgaande jaren is de Ronde om Texel weer een mooi stukje pro motie voor Texel. Een groot aantal jour nalisten van binnen- en buitenlandse bladen zal de race volgen met camera's en notitieblok. Door het Amerikaanse tijdschrift Multifiull Werdde'„Round Texel Race" al eens omschreven als „het grootste ^eilevenement voor cata marans ter wereld." Voor een tocht die enkele jaren geleden als aardigheidje ontstond van enkele leden van Kustzeil- vereniging Westerslag en die nog maar sinds vorig jaar gevaren wordt volgens internationaal wedstrijdreglement, be paald een groot compliment. Het is niet mogelijk te voorspellen hoe de tocht deze keer zal verlopen. Het kan een rustige dobberpartij worden van kalmp jes voortglijdende catamarans. Het kan ook een slopende zeilrace worden zoals twee jaar geleden toen de helft van de meer dan vierhonderd deelnemende schepen de tocht niet volbracht en met averij of andere problemen moest af haken. Sinds die gedenkwaardige race van 1980 zijn de veiligheidsmaatregelen drastisch verbeterd. De zeilers worden gevolgd door mariniers met rubberboten die bij moeilijkheden kunnen bijsprin gen. Ook is de marine present met een strandambulance. De Texelse zweef- vliegclub zal met een motorzweefvlieg tuig het veld catamarans volgen en vanuit de lucht toezicht houden. Verder zijn de rijkspolitie, de KNZHRM, de Watersportvereniging Texel en de Mo torcrossclub bij de veiligheid betrokken. Leden van deze laatste club zullen met terreinmotoren bepaalde delen van het Noordzeestrand bewaken en onmiddel lijk hulp bieden als een catamaran op het strand terecht komt. Verder worden zware veiligheidseisen gesteld aan be manning en deelnemende boten. Voor de medische begeleiding zorgt een team artsen en verpleegkundigen onder lei ding van dokter Coutinho. Langs de route zijn verschillende medische posten ingericht. Start Voor degenen die de startprocedure willen volgen is de volgende informatie van belang. Vanaf het startschip, de sleepboot „Westgat" van de Konin klijke Marine, wordt tien minuten voor de start een hoornsignaal gegeven, waarna een witte vlag verschijnt. Vijf minuten voor de start is er weer een hoornsignaal en nu wordt een blauwe vlag gehesen. Eén minuut voor de start wordt de blauwe vlag gestreken en de start zelf wordt aangegeven door het afschieten van een vuurpijl, het hijsen van de rode vlag en een hoornsignaal. Schepen die te vroeg starten kunnen worden gediskwalificeerd. Mastbreuk De ruim honderd kilometer lange Ronde om Texel bevat voor de deel nemers verschillende verrassingen. Een gedeelte dat altijd als bijzonder zwaar wordt ervaren is het Eierlandse Gat. Wanneer het een beetje ruw is dan doen zich hier de eerste gevallen van mastbreuk, omslaan en andere averij voor Maar ook de deining van de Wad denzee stelt de zeilers voor problemen. Vorig jaar hadden enkele zeilers veel moeite op het gedeelte tussen de Hors en de Razende Bol. Schepen die aan vankelijk in een gunstige positie lagen, kwamen hier in moeilijkheden en wer den gepasseerd door anderen. Op deze wijze blijft de Ronde om Texel tot het laatste moment spannend. De prijzen worden 's avonds om 19.00 uur uitgereikt in hotel De Lindeboom- Texel in Den Burg. Iedere deelnemer die het gepresteerd heeft de Ronde om Texel te volbrengen ontvangt hiervoor een bewijs in de vorm van een cer tificaat. Alle zeilers ontvangen een vaantje als herinnering, dus ook dege nen die de tocht niet hebben uitgezeild. Daarnaast zijn er prijzen voor het overall klassement, de zeiler die het eerst bin nenkomt en een prijs voor de beste Texelaar. Alle eerste prijs winnaars ont vangen verder een polskompas. „Hot Bubblegum" is een vlotte ko medie over drie jongens in hun tiener jaren, Benji, Huey en Bobby, die net hun oog op meisjes hebben laten vallen. Ze denken met louter en alleen aan sex maar het is wel hetgeen waar zij het meest aan denken. Omdat de meisjes en de oudere vrouwen soms wel en soms ook niet ingaan op hun versierpogingen, raakt de één of de andere jongen vaak verzeild in komische aandoende moei lijkheden. Het leukste van op de ver siertoer gaan is het succes. Benji is een jongen waar veel om draait in „Hot Bubblegum". Hij heeft een meisje, Doris, maar zo af en toe dwalen zijn ogen en ook zijn handen wel eens af., en zo krijgt hij te maken met een nichtje dat op bezoek komt en wiens weelde- Een Texelse vrouw is op zoek naar gegevens over de Engelse oorlogsvlie ger Philip Morris die in juni 1942 met zijn toestel nabij De Cocksdorp neerstortte. Op verzoek van de familie verzorgt de vrouw het graf van de vlieger op Texel. De familie wil graag meer weten over de omstandigheden waaronder Morris is gesneuveld. Degenen die over de be nodigde gegevens beschikken worden verzocht deze schriftelijk door te geven aan de redactie van de Texelse Courant. rige vormen ook Benji's vader van zijn stuk brengen. Ook krijgt hij te maken met een plaatselijke schone, Lilly. Bob by is het ,,stuk" van het drietal, een jongen die alle meisjes probleemloos om z'n vinger windt. Huey hobbelt achter z'n vrienden aan in de hoop van het succes van zijn vrienden een graantje mee te pikken, ondanks dat hij bijvoor beeld veel te dik is. Huey is ook de overenthousiaste knaap die altijd in de' problemen komt met meisjes, met ouders, met leraren. Al met al is ,,Hot Bubblegum" een ondeugende film met soms- heel pikante scenes waardoor de drie jongens o.a. in de gekste situaties terecht komen. Ook zit ,,Hot Bubble gum" boordevol muziek met 25 hits uit de vijftiger jaren. De film is te zien van donderdag tot en met dinsdag. De toegang is vanaf 12 jaar. De zondagse matinee brengt een splinternieuw programma van de kat en muis, Tom en Jerry. Toegang alle leef tijden. Zondag 20 juni houdt de Vereniging voor Vrienden van het Paard weer de jaarlijkse gezelligheidsrit. Gestart wordt om 10.30 uur bij de Aankoopcentrale aan de Waalderstraat. Wie mee wil moet zich uiterlijk woensdag a.s. opge ven bij mevrouw A. Bakker-Witte, tele foon 02226-464 in Den Hoorn. Binnen kort wordt opgavegelegenheid geboden voor het concours hippique op 24 juli. Nadere berichten hierover volgen nog. PTT, maar ook omdat het verzamelen van zegels met bepaalde motieven, zoals bloemen, dieren of vogels, ertoe leidt dat de verzamelaar zich meer in die materie verdiept. Van der Goes sprak in dit verband van een stukje educatie. De PTT directeur toonde zich bijzon der ingenomen met de Waddenzegels. „Sommige zullen misschien zeggen dat de kleuren van de zegels wat flets zijn. Een zegel mag echter nooit te donker zijn. anders kun je het stempel er niet op zien. Verder vind ik dat door de trans parante kleuren de sfeer op de eilanden goed getroffen is. Er is een speciaal soort licht op de Waddeneilanden die met de op deze zegels gebruikte kleuren goed getroffen wordt", zei Van der Goes. Aan het eind van zijn toespraak dankte hij directeur G. de Haan van het Natuurrecreatiecentrum voor zijn gast vrijheid en overhandigde hij een enve loppe met geld als ondersteuning voor het werk van het Natuurrecreatiecen trum. Aan de burgemeester overhan digde hij het mapje gestempelde post zegels. Republiek In zijn dankwoord ging Engelvaart in op het feit dat postzegels als symbool gelden van een zelfstandige staat. Hij vond dat je uit het feit dat er nu Waddenzegels zijn niet mag conclude ren dat de eilanden spoedig een eigen republiek zuilen vormen, maa'r wel heb ben de eilanden een eigen zelfstandige sfeer. Met een betrekkelijk klein in wonerstal moeten de mensen in het grote Waddengebied het zelf doen. Hij ging in op de pogingen van het rijk invloed te krijgen op het landschaps beheer op Texel. „Den Haag moet be grijpen dat cultuur aan de basis begint. Dat geldt ook voor natuurbehoud en natuurbeheer. Ik hoop dat deze zegels die gedachte zullen onderstrepen", zei de burgemeester. Vervolgens maakten de bezoekende PTT-ers van de gele genheid gebruik het Natuurrecreatie centrum en het voederen van de zee honden te bekijken. In het weekeinde van 19 en 20 juni zal e bekende gospelgroep Discipel een ptreden verzorgen op Texel. Zater- agmiddag vindt dan een openlucht oncert plaats in de Dorpsstraat te De oog. Zaterdagavond wordt een gos- elconcert gehouden in de grote zaal an hotel De Lindeboom-Texel dat om O.OO uur begint. Ook wordt zondag- iorgen gezongen in de dienst van de iereformeerde kerk in Oosterend die m 10.00 uur begint. Discipel is een Nederlandse groep die en veelzijdig en puur Nederlandstalig rogramma brengt. Naast vele kleine oncerten trad de groep ook op in grote alen zoals de Rotterdamse Doelen, het Jtrechts Muziekcentrum en de Jaap idenhal in Amsterdam. Ook in Zwit- erland, België, Joegoslavië en Honga- je sloeg de moderne reli-muziek van leze groep aan. De toegang voor de iptredens van Discipel op 19 en 20 juni gratis. Dienstencentrum bejaarden De gemeenteraad had dinsdagavond geen moeite met het nemen van een principebesluit over de plaats van het toekomstige dienstencentrum voor be jaarden. Overeenkomstig het advies van bejaardenorganisaties kon men zich uit spreken voor verbouw van het voorma lige St. Jan waarbij een combinatie gemaakt zal worden tussen het plan van de fa. Duin en gemeentewerken. Een dergelijke verbouwing zal tussen de vier en vijf ton gaan kosten af hankelijk van de metalen draagcon structie die aangebracht moet worden om één zaai te vergroten. Omtrent sub sidie van CRM is nog weinig bekend. In het verleden had de gemeente een toe zegging voor nieuwbouw maar of het ministerie bij dit plan ook over de brug zal komen met hetzelfde bedrag per vierkante meter, wist wethouder Blan ken niet. Het Pakt-raadslid S. de Waard had van bejaardenwerker N. Nagtegaal, die telefonisch contact heeft gehad met CRM, vernomen dat als St. Jan een „bruikbaar alternatief is" de subsidie er zeker komt. Blanken vroeg de raad zich niet vast te pinnen op de nu genoemde bedragen van verbouw. „Het is nog de vraag of St. Jan werkelijk goedkoper zal blijken dan nieuwbouw in de Zwaanstraat", aldus de wethouder die wees op moge lijk hogere energie- en schoonmaakkos ten en een kortere afschrijvingstermijn. Dit najaar, zo verwacht Blanken, kan echter een bestekklaar plan in de raad behandeld worden. Het illegaal kamperen in vooral kam peerauto's neemt landelijk en ook op Texel flink toe. Vooral parkeerterreinen zijn voor deze manier van overnachten geliefd. Het enige dat er tegen gedaan kan worden is politiecontrole. Worden toeristen slapend in auto's aangetroffen dan krijgen ze en bon en worden ver wezen naar een camping. Burgemeester Engelvaart zei dinsdagavond in de raadsvergadering dat de bestrijding van illegaal overnachten dus volledig af hangt van de politiesterkte en de be schikbaarheid. Hij antwoordde dit op vragen van J. van Asselt die tijdens de Pinksterdagen veel illegale kampeerders had gezien, waarbij onder meer gebruik werd gemaakt van het dagrecreatie terrein Kerkelandt aan de Pontweg. De burgemeester beloofde de proble men nog eens met de politie te zullen bespreken maar een oplossing zag hij niet. In Zeeland is onlangs een politie actie gehouden tegen deze overtreding en daarbij werden in één nacht 2000 illegale kampeerders geverbaliseerd. J. C. Dros zag in de vorm van recrea tie een belangrijke vorm van belasting ontduiking. „Wie int bij hen de toe ristenbelasting?" vroeg hij. Nauta zei dat de belasting is gebaseerd op een „genoten overnachting in een recrea tiegelegenheid" zodat bij verbaliseren geen toeristenbelasting geïnd kan wor den. Bad kapot Van Asselt had klachten vernomen van toeristen die het Kerkelandt recrea tieterrein bezocht hadden maar daar een leeg peuterbad hadden aangetroffen. Navraag bij Staatsbosbeheer had hem geleerd darde spartelvijver „stukgevro- ren" was. Burgemeester Engelvaart zegde toe contact op te zullen nemen met SBB omdat het peuterbad een belangrijk onderdeel van het opvang- terrein is. Bemiddeling MAB-leden kunnen weer crossen op het kleidepot bij de haven van Oude- schild. Door bemiddeling van burge meester Engelvaart zijn de Watersport vereniging en de MAB het eens ge worden over de tijd en de dag. Elke zaterdagmorgen van 9 tot 12 uur kan er gecrosst worden. Dat crossen ge schiedde bij gedogen van de Water sportvereniging en verschillende offi ciële instanties, maar onlangs had de Watersportvereniging te kennen gege ven dat het afgelopen moest zijn. Dit werd meegedeeld op een vraag van Daan Schilling die zich afvroeg waarom er bij het vliegveld een geluid test met motoren zal worden gehouden terwijl er nog geen geluidswallen zijn aangebracht. „Dan lijkt het misschien veel erger dan het is", aldus Schilling die opmerkte het motorgeluid persoon lijk ook een „klere herrie" te vinden maar wel een eerlijke test wenste. Engelvaart antwoordde dat de test wordt uitgevoerd op verzoek van de omwonenden aan de Hoofdweg die het meest met het crossen geconfronteerd zullen worden. De test is uitsluitend bedoeld om een „indruk" te krijgen van het lawaai waarbij men zich bewust is van het feit dat er nog geen geluidswallen zijn De test wordt uitgevoerd met twintig crossmotoren en later zal nog een hoor zitting worden gehouden, waarop de omwonenden hun indrukken kunnen geven. Asfaltmachines Texels enige asfaltfabriek kan ook moderne procédé van asfaltverwerking toepassen en daarom moet deze molen zoveel mogelijk ingezet worden bij we genaanleg en -herstel. Dat zei H. Beum- kes van het Pakt die onlangs „een hele stoet asfaltmachines van de vaste wal" had zien rijden en het jammer vond dat dit ten koste gaat van de Texelse werk gelegenheid Wethouder Van der Kooi zeu dat als de firma Daalder het door de gemeente gewenste asfalt kan produ ceren, dat kenbaar gemaakt moet wor den door het bedrijf. „Dan is er mogelijk werk voor die mensen." De VVD-er N. C. Barendregt had. tijdens de paraboogie enkele weken een grote tent op het vliegveld zien staan en vroeg in hoeverre hier van rechtsonge lijkheid sprake is ten opzichte van boe ren die tijdelijk een provisorische stal voor het schapenlammen willen plaat sen, maar geen toestemming krijgen. De burgemeester zei niet exact te kun nen aangeven wat het verschil is, maar in de wet staat dat wel aangegeven. In het geval van een tijdelijke stal wordt wettelijk gesproken van een bouwwerk en dat is niet het geval bij een eve nementenvoorziening. Duur schuurtje Voor artikel 19 procedures moet de aanvrager van een bouwvergunning te genwoordig soms procedurekosten be talen. Dat is vorig jaar door de raad besloten, maar J. C. Dros plaatste dins dagavond toch vraagtekens bij deze werkwijze. Hij noemde een geval waar bij iemand een schuurtje wil bouwen dat ongeveer 2000 gulden gaat kosten. Aan artikel 19 procedure kosten is deze aan vrager echter 71785,— kwijt. „Dat is geen verhouding", aldus Dros. De procedurekosten moeten worden betaald als het bestemmingsplan nog niet zo oud is en dus onlangs een af weging van belangen voor het be treffende gebied heeft plaatsgevonden. Gemeentesecretaris J. van Dijk herin nerde Dros eraan dat het CDA indertijd bij het behandelen van dit collegevoor stel had gevraagd om een koppeling tussen bouwkosten en procedurekos ten. Dat voorstel was echter (ook door Dros) weggestemd. Die procedurekos ten zijn niet afhankelijk van de bouw kosten, omdat de ambtenaren er even veel werk aan hebben. Als gevolg van de groei van het aantal ambtenaren bij de gemeente en het feit dat zij steeds meer van de fiets gebruik maken om naar hun werk te gaan, is het nodig dat de rijwielstalling bij het raad huis wordt uitgebreid. B en W gaan ermee akkoord dat in het verlengde van de bodewoning een losstaande open stalling wordt geplaatst, waar 28 fietsen in kunnen. Daardoor gaan drie parkeer plaatsen voor auto's verloren. Eén en ander kost 720.500, Omdat het hier een afwijking van het bestemmingsplan betreft, moet de bouwvergunning via een artikel 19 procedure worden ver kregen. Het ongeordende plakken op ge- meenlijke verkiezingsborden door partijen moet maar eens over zijn. Dat vond het raadslid J. C. Dros die met ongenoegen tijdens de afgelo pen verkiezingscampagne had ge constateerd dat de partijen affiches over die van andere plakken. ,,Je wilt het eigenlijk niet maar alle posterformaten zijn verschillend." Dros vroeg of de borden niet in vakken verdeeld kunnen worden waarbij elke lijst een vak toebedeeld krijgt. Het zelfstandige raadslid had dergelijke „gecultiveerde" borden aan de vaste wal gezien en alle politieke partijen waren zo duidelijk te onderscheiden geweest. De bur gemeester vond het een goede suggestie en zag geen problemen om de borden bij de stembureaus een volgende keer naar het aantal lijsten in te delen. ,,AI vraag ik me wel af of de partijen zelf niet iets meer discipline kunnen opbren gen." De toneelgroep van de schoolver eniging „Jacob Daalder" speelt vrijdag- (vandaag) en zaterdagavond het blijspel „Kruik te water" op de zolder van de Jacob Daalder school aan de Vliestraat in Oosterend. Toegangskaarten kosten f3,50, kin deren en leden van de schoolvereniging betalen een gulden minder. Beide avon den wordt begonnen om 20.00 uur enf kaarten zijn vanaf half acht verkrijgbaar aan de zaal. In de pauze wordt een verloting gehouden. Maandag houdt de interkerkeiijxe vrouwengroep een bijeenkomst in De Schakel die om 14.00 uur begint en waar de folkloreactie van deze zomer besproken zal worden. Het is de be doeling dat tijdens de folkloremiddagen activiteiten ontplooid zullen worden voor een speciaal goed doel. Een ieder die mee wil denken en helpen is van harte welkom op deze bijeenkomst. Verdere inlichtingen zijn te verkrijgen bij mevrouw Lap-de Waard, telefoon 02220-3584. Het opknappen van de Watermolen- weg bij Den Hoorn is begonnen. In verband daarmee is de weg thans voor alle verkeer gesloten tot eind juni. Het betreft de eerste fase waarbij een stuk van 800 meter wordt hersteld ten koste van ongeveer 7300.000, De rest komt volgend jaar. De gaten zullen worden gedicht, en er komt een nieuwe asfalt- laag op, waarbij de thans 3,80 meter brede weg precies vier meter wordt. Bovendien komen ter weerszijden stro ken graskeien van 60 centimeter.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 11