JBoeren voelen weinig voor inventarisatie Clubkampioenschap van Wielervereniging Mei zonnig en droog 02220-2066 HET WEER OP TEXEL ll\l DE AFGELOPEN MAAND grarische bestemming verhindert uitbreiding van woonhuis zon, maan en hoog water Zaterdag 12 juni Oosterend wint waddentoernooi Surfwedstrijd no,—. Aanrijding Landschapszorg in geweer tegen verboden werkzaamheden Concurrentie vervalsing tegenover Horeca? C.O.C. houdt filmavond Seizoens- overzicht voorjaar 1982 'i|n|m|i|E|in|ilTrlm: door Dirk Vinke Bij brand en spoedeisende ambulance: Geslaagd 9 RIJDAG 11 JUN11982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 De plannen van de gemeente Texel om alle Texelse agrari sche bedrijven te „inventariseren" worden niet gesteund door Ie plaatselijke standsorganisaties, zodat B. en W. hebben be sloten er niet aan te beginnen. De inventarisatie zou een vrij groot inderzoek worden waarbij het zou gaan m gegevens met betrekking tot be- rijfsgrootte, aantal medewerkers, toe- omstplannen, verhouding van eigen sn opzichte van gepacht land, bedrijfs- oering e.d. De gegevens zouden nuttig en tijds- esparend zijn bij de afhandeling van louwaanvragen. Door een beter inzicht :ou in veel gevallen het inwinnen van iet advies bij de agrarische deskundige chterwege kunnen blijven waardoor jrocedures worden bekort. Het was de ledoeling alle boeren met een A- of l-blok in het bestemmingsplan te be- :oeken in de loop van dit jaar. De land- De heer P. Speets uit Oosterend heeft ilannen om de wonina Knoprwo" ic7 waar thans de heer J K- P*. woont) uit te breiden met 26% van de >estaande oppervlakte. Deze aanvraag s door de gemeente echter afgewezen >mdat het huis in zowel het oude als het ïieuwe bestemmingsplan een agrari- che bestemming heeft. Omdat hier in de praktijk geen agra- sch bedrijf wordt uitgeoefend ligt het /oor de hand om te verzoeken het land en E-bestemmmg te geven (normaal voonhuis). In dat geval kunnen de vrij soepele uitbreidingsregels van het be- temmingsplan (vooral kleine woningen ojnnen aanzienlijk worden uitgebreid) worden toegepast. Dat geeft echter Droblemen omdat inzake de bestem- ning van het pand nog een beroep loopt dij de Kroon met als doel een recreatieve bestemming te krijgen. Dit Kroon- Deroep zou moeten worden ingetrokken of de behandeling ervan zou moeten worden afgewacht. Dat het voetbal op Texel op een redelijk niveau staat, bewees wel het waddentoernooi afgelopen weekend op het eiland Terschelling dat door een lang niet op volle „oorlogssterkte" opere rend Oosterend vrij eenvoudig door bekeken spel werd gewonnen. Het was dit jaar voor het eerst dat een voet baltoernooi werd georganiseerd tussen de vijf Waddeneilanden met als inzet een door het Algemeen Dagblad be schikbaar gestelde grote wisselbeker; de Waddencup. Het initiatief voor een dergelijk toernooi was genomen door het bestuur van de voetbalvereniging Terschelling, dat dit jaar dan ook tevens als gastheer optrad. De bedoeling was dat elk eiland zijn sterkste elftal zou sturen, maar gelukkig voor de andere eilanden is dat op Texel met gebeurd want dan zou het kracht- verschil vC/el erg groot zijn geweest. Het elftal Geel-Wit van Ameland was één van de betere teams. Dit elftal komt het nieuwe seizoen uit in de vierde klasse van de KNVB. De eerste wedstrijd van Oosterend was tegen het voornoemde Geel Wit. Van het begin af aan was te zien dat Oosterend kon volstaan met minder loopwerk dan zijn tegenstander door het beter rondspelen van de bal. Dit voor deel bleek met het zeer warme weer beslissend want een doelpunt van Sie- me Brand was voldoende om de wed strijd te winnen. De tweede wedstrijd tegen Terschelling vertoonde eenzelfde beeld; de thuisclub die hard werkte en een soms leuk „tikkend" Oosterend. Terschelling kwam op voorsprong maar wederom Sieme Brand maakte gelijk en dat was voor Oosterend vol doende. Keeper Roel Veldman, die in een geweldige vorm stak, moest echter wel door soms laconiek spel in de achterhoede ingrijpen om een nederlaag te voorkomen. De wedstrijd tegen Vlie land werd eenvoudig met twee tegen nul gewonnen en dat was ook wel te verwachten, omdat de Vlielanders met in competitieverband uitkomen en zo doende yvedstrijdervaring missen. De laatste wedstrijd tegen De Monnik van Schiermonnikoog was zeer spannend want Oosterend geloofde het toen wel met het gevolg dat de al vroeg verkre gen voorsprong met man en macht behouden moest worden, waarbij kee per Veldman weer een hoofdrol voor zich opeiste. Inzet Door deze resultaten kwam Ooster end dus op de eerste plaats met Geel Wit als tweede en Terschelling als derde. Duidelijk was wel dat het voetbal op de andere Waddeneilanden tech nisch en vooral tactisch wat achter loopt bij wat wij in Noordholland gewend zijn. wat oe mensen van de andere eilanden wel vertonen is veel inzet en dat is op Texel soms wat minder. bouworganisaties hebben echter laten blijkenweinig voor het onderzoek te voelen. Angst bestaat dat de boeren door het verschaffen van gegevens vooraf niet vanuit een sterke positie handelen als zij te zijner tijd een beroep om medewerking van de gemeente moeten doen. Er zou geen armslag meer zijn. Op het raadhuis bestaat de indruk dat bovendien meer algemene aversie en wantrouwen tegen deze vorm van bemoeiing een rol speelt. Van ambtelijke zijde is nog geopperd om het onderzoek bij wijze van proef aanvankelijk te beperken tot de acht bedrijven in het Hogeberg-gebied om een indruk te krijgen van de medewer-, king in de praktijk, maar B en W zien daar geen heil in en hebben het hele inventarisatieplan geschrapt. Newomij heeft de gemeente ver gunning gevraagd voor 196 huisjes in het plan De Krim. Daar is geen bezwaar tegen, maar de bouwaanvraag is niet' volgens de regels van het ontwerp- bestemmingsplan De Krim omdat Ne womij wil bouwen in blokken van vier aaneengeschakelde huizen terwijl het Krimplan tweetallen voorschrijft. Het Krimplan zou aan de wensen van Newomij aangepast kunnen worden, maar B en W vinden het verstandiger dat het omgekeerde gebeurt. Newomij moet zijn bouwplan dus veranderen. Als tegen het thans ter visie liggende ont- werp-bestemmingsplan geen bezwaren worden gemaakt, zal de vergunning vrij vlot kunnen worden afgegeven. Zondag houdt de Windsurfclub Texel op het strandje bij Dijksmanshuizen de eerste wedstrijd die meetelt voor het clubkampioenschap. De inschrijving is vanaf 13.00 uur en gestart kan worden om 13.30 uur. De kosten voor leden bedragen f5,— en voor niet-leden Zaterdagavond houdt de Wielerver eniging Texel wedstrijden om het club kampioenschap. Om deze titelstrijd ook voor publiek aantrekkelijk te maken worden de wedstrijden, evenals vorig jaar, verreden op het parcours Bern- hardlaan, Thijsselaan en Drijverstraat. Gehoopt wordt dat het hier en daar zeer slechts wegdek niet tot valpartijen zal leiden. Er wordt gereden in categoriën. De jeugd komt in twee leeftijdsgroepen aan de start (A en B jeugd). In beide groepen is een kampioenstitel te win- Op de kruising Laagwaalderweg- Sommeltjesweg in De Waal vond dins dagavond rond acht uur een aanrijding plaats tussen twee auto's en een brom fiets. Een 21-jarige vrouw uit Alkmaar reed met haar auto over de Sommel- tjesweg en wilde linksaf de Laagwaal- derweg op. Ze dacht hierbij nog voor een bromfiets langs te kunnen, die werd bestuurd door een zestienjarige Texe laar. Dat was een misrekening. Bij de aanrijding werd de bromfiets geheel vernield. De berijder kwam er dankzij zijn valhelm slechts met enkele schram men af. Nadat de bromfiets was geraakt botste de auto van de Alkmaarse nog tegen een andere personenauto die door een 38-jarige Texelaar werd bestuurd. Beide wagens liepen lichte schade op. De Werkgroep Landschapszorg Texel heeft bij het gemeentebestuur geklaagd over activiteiten die zonder de vereiste aanlegvergunning worden uitgevoerd. Uit het bosje bij „Californië" hebben particulieren mos weggehaald, door Rijkswaterstaat is het Jan Ayeslag en het Westerslag plaatselijk verbreed en Staatsbosbeheer heeft zich schuldig gemaakt aan het aanleggen en verhar den van enkele paden in het duingebied. B en W kunnen er achteraf echter weinig aan doen. Besloten is daarom waarschuwingen te sturen aan Rijks waterstaat, Staatsbosbsheer en de eigenaar van het Californiëbosje in de hoop aldus dergelijke activiteiten in de toekomst te voorkomen. Bowlingbaan dorpshuis Het bestuur van het Eierlandsche Huis heeft plannen voor een bowlingbaan bij deze gemeenschapsaccommodatie en geld hiervoor kan verkregen worden uit de 50 mille extra gymzaalvergoeding, nu de gemeente het gebouw zal over nemen. Die winst wordt verdeeld tussen de gemeente en de Gemeenschap Eier- land. D. Schilling plaatste dinsdagavond in de raad vraagtekens bij de bowling plannen. Hij realiseerde zich dat het ge meentebestuur weinig over het beheren van het dorpshuis heeft te zeggen, maar ook C. Swarthof is momenteel bezig met plannen voor een bowlingbaan in De Cocksdorp. Dat geeft straks concurrentie tussen een gemeentelijke voorziening en een particulier. Daar moet iets tegen gedaan worden", aldus Schilling. Burgemeester Engelvaart zei dat de verenigingsplan nen niets te maken hebben met de aankoop van het Eierlandsche Huis, wat de raad goedkeurde, maar dat er wel degelijk regels zijn waar para-commer ciële instellingen zoals dorpshuizen zich aan moeten houden. ,,Als die plannen concreet zijn, wordt een en ander aan die regels getoetst aldus Engelvaart. nen De senioren komen in één poule aan de start zodat er één clubkampioen 1982 zal zijn. Titelverdediger is Jos Huisman die er zeker op gebrand is om de kam pioenstrui opnieuw te veroveren. Hoe wel Huisman ook dit seizoen sterk rijdt, zijn er toch de nodige kapers op de kust die er alles aan zullen doen om hun kansen in een sportieve strijd te ver dedigen. Voor het publiek belooft het een aan trekkelijk evenement te worden. Een wan de jazzbands die dit weekend optre den in Den Burg zal op het parcours aanwezig zijn om de renners met swin gende tonen te ondersteunen. De toe gang tot het parcours is gratis. De jeugd start om 18.00 uur en de senioren starten om ongeveer 19.00 uur. Op donderdag 17 juni houdt de werk groep „Kop van Noordholland" van de Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homosexualiteit een filmavond. De aanvang van de film is 20.15 uur. Kosten f6, voor 65 ers en cjp-ers 74, Vertoningsadres: filmhuis, Weststraat 110 te Den Helder. De film die vertoond wordt is „Een vrouw als Eva". Een Nederlandse speelfilm van Nouchka van Brakel. In de hoofdrollen Monique van de Ven, Maria Schneider en Peter Faber. Inlichtingen Olga Leertouwer, telefoon 02230-28308 en Peter de Wit, telefoon 02230E32145. De dorpscommissie van De Koog haalt oud papier op. In tegenstelling tot voorgaande keren gebeurt dat niet op zaterdag, maar op vrijdagavond. Men wordt daarom verzocht het papier vrij dagavond om 19.00 uur gebundeld op de stoep te zetten. Scouting Texel haalt zaterdag vanaf 10.00 uur oud papier op in De Zes, Jonkerstraat, Willem van Beierenstraat, Boogerd, Schoonoordsingel, Witte Kruislaan, Wagemakerstraat en de wijk Noord-west. Het publiek wordt drin gend verzocht het papier tijdig en ge bundeld aan de straat te zetten, zodat het vlot kan worden ingeladen. maand 1 maand 2 maand 3 Luchtdruk in mm. kwik Op de bijstaande grafiek van mei is duidelijk te zien dat we in de eerste decade aanvankelijk nog te maken had den met noord van ons langs trekkende depressies, waarbij over ons land trek kende trogvormige storingen het weer een nogal guur uiterlijk gaven. Door de met harde wind van zee aangevoerde koude lucht bleven de temperaturen onder het normaal gemiddelde. Ook kregen we in deze eerste tien dagen van mei regen, die na de droge aprilmaand beslist niet overbodig was. Bij het in gaan van de tweede decade was het een zich boven Engeland opbouwend hoge- drukgebied dat het weer een gunstige wending zou geven. Dit hogedrukge- bied breidde zich zodanig uit dat het het weer in heel West Europa zou gaan beheersen. Met een oostelijke wind werd door het land opgewarmde lucht aangevoerd waardoor de temperaturen vrij abrupt boven normale waarden be reikten. Behoudens een tijdelijke ver storing rond de 20ste handhaafde dit weer zich voor de rest van de maand en kreeg mei een bijna zomers karakter. Voorjaar Met het verstrijken van mei is tevens een einde gekomen aan het klimato logische voorjaar. Op bijgaand seizoen overzicht is te zien dat de temperatuur dit afgelopen voorjaar gemiddeld iets boven normaal uitkwam. Terwijl de neerslag, in hoofdzaak door het natte begin van maart, maar iets beneden normaal bleef. Veel mensen hoor ik de laatste tijd zeggen dat het extreem droog is. Dit verschilt van plaats tot plaats, maar laten we eens een verge lijking trekken met 1980. Toen viel er in het hele voorjaar maar 60 mm neerslag. Het mei-record werd toen tevens ge broken met een totaal van slechts 3 mm. Als we deze cijfers vergelijken dan valt de droogte dit jaar nog wel mee. Op bijgaand seizoenoverzicht is in blokdia- gram de gemiddelde waarde per decade (10 dagenl weergegeven, terwijl in stip pellijn het normaal gemiddelde is opge tekend. Cijfers Tot slot mei en voorjaar in cijfers, waarbij de normale waarden tussen haakjes zijn vermeld. -- Mei: gemiddelde temperatuur 12,6 gra den (11,21; gemiddeld maximum 16,8 (14,5); gemiddeld minimum 8,3 (7,5). Hoogste temperatuur 25,1 gr. op de 31 ste, laagste 1,9 op de 10de. Gemiddelde windsnelheid 9,4 knopen (9). Voor 25,6% kwam de wind uit zuidwest en voor 22,1% uit oostelijke richting. De gemiddelde bedekkingsgraad was slechts 3,9 achtsten (4,7). Gemiddeld weercijfer 6,5 (6,8). Op 12 dagen kon neerslag afgetapt worden, wat het totaal bracht op 24,9 mm. (40). Voorjaar: Gemiddelde temperatuur 8,6 (7,6); gemiddeld maximum 12,2 (10,7); gemiddeld minimum 5 (4,3). Neerslag totaal 109,8 mm (118). De zon komt 11 juni op om 5.19 uur en gaat onder om 21.58 uur; 21 juni op om 5.19 uur en onder om 21.58 uur. Maan: 14 juni L.K., 21 juni N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 11 juni 12.10 en 23.53 Zaterdag 12 juni en 12.42 Zondag 13 juni 0.19 en 13.21 Maandag 14 juni 0.50 en 14.07 Dinsdag 15 juni 1.30 en 15.03 Woensdag 16 juni 2.27 en 16.08 Donderdag 17 juni 3.46 en 17.20 Vrijdag 18 juni 5.22 en 18.36 Zaterdag 19 juni 7.04 en 19.44 Doodtij: 17 juni. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Temperatuur in gr. C. 763 760 - 755 - 750 7*+5 - 740 - 735 - 25 J 20 - 15 - 10 - 5 - Neerslag in mm. -5 60 50 - Bewolking in okta's Windsnelheid in knopen Station: Den Burg Luchtdruk in mm. kwik Vrijdag 11 juni In de O.L.S in Oosterend geeft de toneelvereniging „Jacob Daalder" vandaag en morgen een uitvoering van het Blijspel „Kruik te Water". Aanvang 20.00 uur. Op de Groeneplaats wordt om 20.00 uur het jazzfestival officieel geopend met aansluitend een ballonnenwed strijd. Zie verder artikel elders in deze krant maand 7 maand 3 mgr. C Neerslag Bewolking in okta 's Windsnelheid in Beaufort tW'/W/SSS/. Mist d Trop. d. Onweer d. Sneeuw d. Hagel d. Mei 1982, Station Den Burg Om 11.00 uur is de start van de cata maranronde om Texel bij Paal 17. De Wielervereniging Texel houdt club kampioenschappen op het Parcours Bernhardlaan, Drijverstraat en Thijsse laan, voor zowel jeugd als senioren. Aanvang 18.00 uur. Zondag 13 juni Bij Paal 9 wordt van 8 tot 10 uur 's morgens een viswedstrijd gehouden. De Windsurfclub houdt een surfwed strijd bij Dijkmanshuizen voor leden en niet-leden. De inschrijving is om 13.00 uur. Maandag 14 juni De Sportraad vergadert vanaf 19.30 uur in het raadhuis. Ter sprake komt o.a. het jaarverslag van de sektie SRLO, het zomerrecreatiewerk en het gebruiksrooster voor sportakkommo- daties. In de Hervormde kerk in De Koog wordt vanaf 20.00 uur een dia-verto ning over Texel gehouden. In de Raadhuis-expositiekelder start vandaag een schilderijententoonstelling van Anja van Rijn. VASTE DATA Iedere donderdagavond is er vanaf 18.00 uur jeugdsurfen bij Dijkmans huizen, georganiseerd door de Wind surfclub Texel. JeannetteZijm, werkzaam bij Cocky's kapsalon in De Koog, slaagde te Utrecht voor het diploma Eerste Kapster. Het is belangrijk dat zo snel mogelijk bij iedereen bekend wordt dat bij brand of als snelle komst van een ziekenauto nodig is, voortaan het telefoonnummer 02220-2066 van de regionale alarm centrale moet worden gedraaid, leder een wordt daarom verzocht het boven staande kadertje uit te knippen en op of bij de telefoon te bevestigen, in af wachting van een echte sticker die te zijner tijd wordt verspreid.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7