Afvalverwerking als middel tegen jeugdwerkloosheid 02220-2066 i Motoren waalenburg terug naar Texel Jubileum SVC KRUISWOORDPUZZEL Gemeente wil venters weren Geld ontwikkelings fonds voor Werelddiaconaat Diefstallen Steiger vernield VERVOLG VAN PAG. 7 Anja van Rijn exposeert in Raadhuis Aanrijdingen Doorgereden na aanrijding Subsidie CVO-school MST-programma Open huis van kustzeilvereniging Geslaagd Mogelijkheden voor verruimd Gemoderniseerd bouwkamp zoekt vriendschappelijke nQg deelnemers voetbalwedstrijden j Bij brand en spoedeisende ambulance: R1JDAG 18 JUN11982 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Binnenkort zal een vergadering orden belegd tussen de commissie jenbare werken en de sectie jeugd- (i jongerenwerk van de welzijns- ichting over een „praatstuk" dat »or deze sectie is opgesteld. In dit luk komt de problematiek van de ugdwerkloosheid aan de orde en rordt hiervoor een gedeeltelijke op issing aangedragen. In het stuk rordt een Stichting Afvalverwerking exel ten tonele gevoerd die zou toeten ressorteren onder de emeente. Deze stichting moet zich ezig houden met een doeltreffender erwerking en afvoering van afval- toffen met als voornaamste doel: ergebruik. Allereerst is het de bedoeling af- alhout te verzamelen, te sorteren en te erkopen. Afvalhout mag dan niet ïeer op de vuilnisbelt gestort worden, ïaar moet naar de stichting. De stich- ng zou ook het jutten van strandhout an de gemeente moeten pachten en erder betrokken moeten worden bij iet onderhoud van erf beplanting. Ook iet hout dat hierbij vrijkomt zou weer erwerkt kunnen worden. De stichting ou zichzelf kunnen bedruipen door de W. van Heringen en G. Sman uit testerend krijgen van het college geen entvergunning om haring, bier en fris- Iranken te verkopen langs de openbare veg. In 1981 werden er 17 vergun- ïingen uitgegeven voor het venten met Jeine etenswaren, frisdranken, vis- en uurwaren en consumptie-ijs. laarnaast werden tien vergunningen jitgegeven voor verkoop van ijs op het itrand. Het college vindt dit meer dan jenoeg. Nu al is er soms ruzie tussen lerschillende ijsventers. Een probleem is dat het begrip „strijd met de open- >are orde" op grond waarvan een vent- iergunning geweigerd kan worden, wel iet motief kent dat er teveel con- urrentie is, maar dat dit motief nooit ils hoofdmotief gebruikt mag worden. Het college voert daarom bedreiging ran de verkeersveiligheid en last voor imwonenden als hoofdmotieven aan. 3evreesd wordt dat dit moeilijk hard te naken is en dat Van Heringen en Sman net succes beroep kunnen instellen bij Je Raad van State. Om het toenemend aantal venters te Beperken wil het college in de wijziging ran de algemene politieverordening een spart hoofdstuk wijden aan het venten en het innemen van een standplaats. Er dienen exacte toetsingsgronden te tomen, zodat het gemeentebestuur een constant beleid kan voeren. De Hervormde diaconiën, afdeling Werelddiaconaat, zullen uit het ge meentefonds voor ontwikke lingshulp een subsidie van f1600,— ontvangen. Dit besloot het college van B en W naar aanleiding van een brief die de heer J. Wieten namens de Hervormde diaconieën aan het lemeentebestuur schreef. Het afge lopen jaar is in de Hervormde kerk f7200,— opgehaald voor een ont wikkelingsproject in Marokko. Het gemeentebestuur is gemachtigd bij ontwikkelingswerk 20% van het opgehaalde bedrag als subsidie te geven. Een voorwaarde hiervoor is dat de hele bevolking aan de actie kunnen meedoen. De subsidie regeling geldt slechts voor plaat selijke acties. Het fonds voor ontwikkelingshulp wordt maar weinig gebruikt. Jaarlijks wordt door de gemeente één gulden per inwoner in het fonds gestort De heer Halsema uit De Warmoesstraat in Den Burg had eveneens een beroep op het fonds gedaan, maar deze aanvraag wordt niet gehonoreerd. In december had Halsema geschreven dat de af gelopen twee jaar in de Hervormde kerk te Den Burg een actie heeft plaats gevonden ten bate van een lagere school in Akoon op Nusalaut, een eiland bij de Molukken. Bij het destijds ingezamelde geld werd de gemeente lijke subsidie verkregen zodat f3500, naar de school kon worden gestuurd, waarvoor lesmateriaal werd gekocht. De school heeft echter nog steeds be hoefte aan diverse spullen. In de loop van dit jaar zal verdere actie worden gevoerd en Halsema vroeg in zijn brief van december of het gemeentebestuur daarvoor reeds geld beschikbaar kon stellen. Hij wees hierbij op het feit dat er maar weinig gebruik wordt gemaakt van het ontwikkelingsfonds. Op dit ver zoek kon het college niet ingaan. De regel is nu eenmaal: eerst zelf inza melen en daarna 20% subsidie ont vangen. opbrengst van het brandhout en hout dat verkocht wordt aan knutselaars' Verder zou de gemeente een bedrag aan de stichting schuldig zijn voor elke kubieke meter hout die niet op de vuil nisbelt terecht komt. Los van de houtverwerking wordt gedacht aan het beheer van de puin- stortplaats door de stichting en inname van produkten die herwinbare grond stoffen bevatten, zoals afge werkte motorolie. Verder zou de stich ting giftige stoffen kunnen verzamelen en organisch afval kunnen compos- teren Uit een café in Den Burg werden za terdagavond twee jassen gestolen. In één van de jassen bevond zich een por temonnee met kleingeld en in de andere een marine-legitimatiebewijs. De jassen behoorden aan Texelaars die het jazz-weekeinde in Den Burg be zochten. In Oudeschild werd een bordje gesto len dat de richting naar een installatie bedrijf aanduidde. De waarde van het bordje bedroeg f30, Een Texelaar werd maandagmiddag in het centrum van Den Burg bestolen van een portemonnee met honderd gulden, een pasje van de Amro Bank en enkele bootkaarten. Een groepje Texelse jongens van acht tot dertien jaar heeft maandag steigers vernield die rond de te restau reren muzieknis in de Wezentuin staan. De politie kent de identiteit van d£' da ders. Het schilderij milieu stelt een stervende zwaan voor. Door Anje ven Rijn wordt de zwaan veel in schilderijen gebruikt. zijn geïnspireerd door de oude mees ters' Verder hangt in de expositien- ruimte van het raadhuis een fraaie serie miniaturen met de zee als onderwerp. Mensen die werk van Anja van Rijn willen kopen kunnen contact opnemen met de afdeling culturele zaken op het raadhuis. Tot 25 juni is in de expositieruimte van het raadhuis een tentoonstelling te zien van de schilderes Anja van Rijn uit Warmenhuizen. Haar schilderijen bevatten invloeden van de mythologie, de natuur en mystiek, maar ook schuwt ze niet hedendaagse problemen als milieuvervuiling op het linnen vast te leggen. In een aantal schilderijen neemt de vorm van een zwaan een belangrijke plaats in en ook liet Anja van Rijn zich in haar werk inspireren door het verhaal van Leda de zwaan. Een zeer ver rassend mysterieus en subtiel geschil derd doek is het schilderij „Maango din". Anderzijds werkt ze ook met voorspelbare en nauwelijks originele motieven zoals blijkt uit het schilderij dat de wereldvrede moet symboliseren: Twee geopende handen waaruit duiven vliegen. In het schilderij „Wachten" lijkt Van Rijn door het gebruik van een eenhoorn en een bepaalde lichtval te 35 36 66 67 Verticaal: 1dreigend 2. meisjesnaam 3. waterroofdier 4. eerste persoon (afk) 5. vruchtennat 6. stoel zonder leuning 7. levenslucht 8. aanw. voornaamwoord 9. lidwoord 10. voorzetsel 11 spoedig 12. bijdrage 15. door de mond 18. natuurkundeterm (afk) 20. pers. vnw. 22. onrustig 24. geslacht 26. klein persoon 30. uitroep 32. stofmaar 32. stofmaat 33. prik 34. boomvrucht 36. ons inziens (afk) 38. duw 40. afgunst 44. staat in Oost-Europa 47. vogelprodukt 48. deel van de bijbel (afk) 49. deel van het zonnestelsel 51. n.v.(fr. afk) 54. godsdienstf 56. buiten dienst (afk) 58. zinspreuk 61. geurige smaak 63. ons inziens (afk) 64. overal 65. spel (Eng.) 67. bijwoord 69. gevangenis 70. voorkeur 71. seconde 73. jongensnaam 75. tital (afk) 76. Fr. lidwoord Horizontaal: 1zonderling, grillig 7. bijvoegsels 13.tocht 14. boertige nabootsing 16. vogel 17. onbep. voornaamwoord 19. fijngemaakte aardappelen 20. vogel 21. ik 23. toiletartikel 24. jongensnaam 25. rivier in Oostenrijks 27. vervoerbedrijf (afk) 28. lidwoord 29. gesloten 31. pers. voornaamwoord 33. groente 35. windrichting (afk) 37. uitroep 38. deel van een stad 41. zangnoot 42. kostbare stof 43. koude lekkernij 45. geweldige 47. herkauwer 50. verlaagde toon 52. titel (afk) 53. koud 55 bekende motorraces (afk) 56. welwillende lezer (lat. afk) 57. mak 59. bestaat 60. onmeetbaar getal 61meisjesnaam 62. deel van een naald 64. waterplantje 66. voordat 68. tegen 70. afbeelding 72. kledingstuk 74. niet (Eng.) 75. beklagenswaardig persoon 77. bijwoord 78. bezinksel 79. bevallig Een 29-jarige vrouw uit Den Burg veroorzaakte maandagmiddag een aanrijding op het Gerritslanderdijkje, toen ze met haar auto de inrit van nummer 47 inreed. Ze lette niet op verkeer van rechts. Uit die richting kwam een achtentwintigjarige Texe laar met een volkswagenbus, die de auto van de vrouw niet meer kon ontwijken. Na de aanrijding reed de bus tegen een geparkeerd staande auto. Alle drie auto's werden flink beschadigd. Dinsdagavond kwam in De Waal een vijfjarig Duits jongetje onder de auto van een 42-jarige Texelaar. Het jon getje holde plotseling de weg op. Met een hoofdwond en een brandwond aan zijn been moest hij zich onder dok tersbehandeling stellen. Een auto van een veertigjarige Duit ser, die op de Slingerweg in Den Burg geparkeerd stond, werd maandag aan de linkervoorzijde beschadigd. De ver oorzakers van de schade waren vertrokken zonder bericht achter te laten. De lagere CVO school in Den Burg krijgt van het gemeentebestuur een subsidie van /1416, die is bestemd voor de aanschaf van een nieuwe bord stelling in één der lokalen. Het college van B en W heeft daartoe vorige week besloten. De motoren van Gemaal Waalen burg, die eerder voor een tentoon stelling aan een inwoner van Boxtel waren gegeven, zullen op kosten van de gemeente weer naar Texel worden teruggebracht. Zoals bekend stonden de motoren in de gemeen telijke loods op het Wezenland en werden ze door een misverstand naar een liefhebber in Boxtel gebracht. De gemeente had dit niet mogen doen, want de motoren waren eigendom van het Waterschap. Naast het terugbrengen zal de gemeente zijn excuses aan het Waterschap aanbieden en ook zal overleg plaatsvinden tussen wet houder Van der Kooi en dijkgraaf Roeper over de afwikkeling van één en ander. De kwestie begon te spelen toen vorig jaar, na aanbesteding van de verbouwing van de voormalige PEN loods, druk op de afdeling gemeen tewerken werd uitgeoefend de in dit gebouw aanwezige motoren van het voormalige gemaal Waalenburg met spoed op te ruimen. In de loop van vorig jaar stelde de heer H. Veenema van gemeentewerken vast dat weinig belangstelling voor de motoren bestond op Texel. Een kennis van hem in Boxtel wilde de motoren graag reviseren en tentoonstellen. Ze zouden dan wel eigendom blijven van het Waterschap en dat zou ook duidelijk door een plaat kenbaar worden gemaakt. Door een reeks van misverstanden werden de motoren echter zonder dat het Waterschap er iets van wist naar Boxtel vervoerd. Er bleek in het geheel niets geregeld te zijn. Door vragen die het raadslid H. Beumkes in een com missievergadering stelde, merkte het Waterschap dat de motoren weg waren, waarna verder overleg met de gemeente werd gevoerd. Zaterdag 19 juni wacht het honkbal team van Texla het zwaarste karwei uit de competitie. Als tegenstander komt koploper Cromtigers 3 naar Texel. Hoe wel Texla in de sterkste opstelling aan de start verschijnt, zal het voor onze eilandgenoten een hele opgave worden. Het jeugdteam speelt voor het eerst een vrienschappelijke wedstrijd. Vikingen-Texla, aanvang 9.00 uur, Den Helder, jeugdwedstrijd honkbal. Texla-Cromtigers 3; aanvang 17.00 uur, Hallerweg Den Burg, senioren honkbal. De Cocksdorper Kustzeilvereniging houdt zondag van 14.00 tot 18.00 uur open huis op het strand ter hoogte van het reddingboothuisje. Deze dag is bewust uitgekozen na het zeilrondje om Texel en bedoeld om een ieder nu nader kennis te laten maken met de catamaransport, waarbij zondag ook op een boot mee- gevaren kan worden. ae bakermat van de zomerse „durper feestmarkten" op donderdag. Iets wat heeft geresulteerd in een grote markt waaraan tal van andere verenigingen ook deelnemen. In de zestiger jaren is de SVC toneelgroep ontstaan die onder leiding van Gerard Smeenk en Onno Kikkert jaarlijks twee uitvoeringen gaf. „Dat zijn dingen die zorgen voor een band in dit dorp en omgeving." De toneelgroep heeft dit seizoen geen uit voeringen gegeven maar volgend jaar is men weer van de partij. Ook organiseert SVC elke zomer strandlopen bij de Krim. De gym maakt de laatste jaren een forse groei door met momenteel 140 leden en hoewel de volwassenen het nog laten afweten wordt weer meegedaan aan allerlei wedstrijden. Stabiel Het bestuur is momenteel („dat komt niet door de feestroes") „stabiel". Piet Jan Stolk drukt het zo uit: „Het is altijd zo geweest dat dan het een en dan het ander bij SVC in trek was, maar intussen was de ver eniging toch een basis voor veel plezier in allerlei takken van sport en de kam pioenschappen? Ach ik weet ze niet eens meer." Adrie Westdorp: „Als we vijftien jongens voor één team hadden, dan zei ik: ze moeten allemaal spelen, dus rouleren maar. We zijn er niet groot mee geworden maar wel oud." De kampioenschappen zullen op de re ceptie die zaterdagvond in het Eierland- se Huis wordt gehouden dan ook wel niet gememoreerd worden. Het is nooit zo belangrijk geweest al was de vreugde natuurlijk groot toen we noemen er een paar, het eerste in 1974 kampioen werd en de pupillen en de junioren in 1978. De kans is groot dat SVC met een flexibele opstelling ten opzichte van de wensen van de Cocksdorpers nog veel ouder wordt „We worden wel honderd" is de overtuiging van het huidige bestuur „Daar kun je op rekenen Zaterdagmorgen haalt Scouting Texel vanaf tien uur oud papier op in de volgende straten. Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drijverstraat, Brouwer-, en Binsbergenstraat en de Burgerhoutstraat. Een ieder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de weg te zetten. Nieuw is dat Scouting ook oud schoeisel kan gebruiken. Het geeft niet hoe oud de exemplaren zijn. Afdankertjes dus ook zaterdagmorgen op de stoep. Aan de Scholengemeenschap ,,De Toorenburgh" te Alkmaar slaagden Gerda Zijm, Poulin Riteco en Ilse van Heerwaarden voor het diploma Het wordt in de toekomst moge lijk dat voetbalverenigingen vriend schappelijke wedstrijden tegen elkaar spelen als de KNVB tot een totale afgelasting heeft besloten. Dat is het gevolg van een wijziging van artikel 5 in de regeling voor het ge bruik van voetbalvelden in de gemeente Texel. Volgens het ver nieuwde artikel kan op verzoek van een vereniging de plaatselijke KNVB consul het speelveld keuren en in overeenstemming met de directeur gemeentewerken besluiten of een sportveld al of niet moet worden vrijgegeven voor een vriend schappelijke wedstrijd. De KNVB gaat over tot totale af gelasting wanneer blijkt dat tenminste 50% van de velden in een district is afgekeurd Texel bevindt zich in dis trict West 1 van de KNVB. Het is goed mogelijk dat bij totale afgelasting een aantal velden op Texel nog goed be speelbaar is In het verleden mocht dan echter toch geen vriendschap pelijke wedstrijd worden gehouden, ook al had de plaatselijke consul het veld niet afgekeurd. De reden van deze regel was dat men bevreesd was dat een plaatselijke consul een niet be speelbaar veld voor een wedstrijd zou vrijgeven. Door een dergelijke vriend schappelijke wedstrijd zou dan grote schade ontstaan aan zo'n veld. Door het veranderen van de regeling waar door de directeur gemeentewerken wordt ingeschakeld, wordt bereikt dat er meer vriendschappelijke wedstrijden kunnen worden gespeeld, ten/vijl ander zijds wordt voorkomen dat velden worden verruïneerd door een al te toe schietelijke KNVB consul. Voor de eerste week van het bouw kamp dat van 11 tot 17 juli wordt gehouden, zijn nog niet voldoende aan meldingen binnen. Het bouwkamp zal dit jaar een stuk moderner dan voor gaande jaren worden opgezet. Zo wordt er een disco gehouden op het kamp zelf. Er staat een zeer spannende film op het programma en ook zal een grote barbecue worden gehouden. Een nachtelijke dropping, toneel en veel i Het is belangrijk dat zo snel mogelijk bij iedereen bekend wordt dat bij brand Sp0rt zjjn ancjere programmaonderdelen of als snelle komst van een ziekenauto Aan he, bouwkamp kunnen maximaa| nodig is, voortaan het telefoonnummer jon eren meedoen en de kosten be 02220-2066 van de regionale alarm- dragen m a||es inbegrepen, Men centrale moet worden gedraaid leder- kan zich t0, en me( vrijdag 25 junj op_ een wordt daarom verzocht het boven- geven bjj de afdeling culturele zaken op staande kadertje uit te knippen en op of bet gemeentehuis, telefoon 02220- bij de telefoon te bevestigen, in af- 3041 Het bouwkamp wordt gehouden wachting van een echte sticker die te Qp groepskampeerterrein van cam- zijner tijd wordt verspreid. p|ng Loodsmansduin. Disco in do tent: bouwkamp nieuwe stijl.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9