Toenemende animo voor wandelrondje Joost Brouwer brak record.... Jonge Texelaar omgekomen Zware surfmarathon Den Helder-T exel v. v. Dronken in de berm K.T.F.-DiE.K. naar Den Helder Vernieling buitenlamp Geen rijbewijs Koffieconcert van docenten Aanrijdingen Overtreding Sluitingstijd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 22 JUN1198 Men is niet bang dat velen het voorbeel van Joost Brouwer zullen navolger Niemand anders is zo gek", ze< Joost die zeer tevreden is over morele steun die hij onderweg kreeg de vorm van juichende en applaud serende mensen, vooral ter hoogte va zijn woonplaats Oosterend. Gezellige finish Wat betreft de belevenissen van i „echte" wandelaars kan nog worde vermeld dat de finish op de veerhave elk jaar drukker en gezelliger wordt, de beginjaren kwam blijkbaar nieman op het idee om de daar uitgepi arriverende dapperen te verwelkome met een bloemetje, tegenwoordig is di anders. Lang voor de vermoedelijke ti van aankomst staat al tientallen mense klaar met indrukwekkende boeketten e velen lopen de wandelaars tegemoet oi de laatste honderden meters mee t beleven. Het merendeel van de dee nemers van dit jaar had het rondje al ee of meer keren gelopen. Slechts twe waren er die alle twaalf wandeltochte hadden meegemaakt: oud Texelaar F van den Berg en J. Dietrich uit Luntr ren. Dinsdag 22 juni Het Vredesberaad Texel heeft om 20 uur een vergadering ten huize van van Bruggen, Emmalaan 8 te D< Burg. Woensdag 23 juni De Hervormde zusterkring De Cock dorp heeft van 14.00-17.30 en vr 19.00-21.30 uur verkoping in het ge bouw naast de Ned. Herv. kerk aan Kikkertstraat. Radio Veronica heeft een rechtstreeki uitzending vanaf de Groeneplaats Den Burg, van 7.02 uur tot 10.45 u via Hilversum I. Donderdag 24 juni Om 20.00 uur begint op de Groen plaats de Taptoe Texel 1982. VASTE DATA Jongerencentrum 't Asiel (Schilderer 39) is geopend van maandag tot en m vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur, woen dagavonden van 20.00 tot 24.00 uur vrijdag- en zaterdagavonden van 20.( tot 01.00 uur. Iedere vrijdagavond 20.00 uur opi klaverjasdrive in Azië, ingai Zwaanstraat. Inleggeld 72,50 p.p. De speel-o-theek is elke woensda middag van 14.00 tot 16.00 uur en el vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 u geopend in de voorspeelzaal van dorpshuis aan de Wilhelminaiaan leder woensdag wordt in gebouw 0 Hollebol aan de Burgwal (achter hi postkantoor) van 10.00 tot 12.00 ui een contactochtend gehouden van Texelse WAO-groep. Men kan daar! ondermeer biljarten, sjoelen en kaartei Iedere donderdagavond is er var 18.00 uur jeugdsurfen bij Dijkmai huizen, georganiseerd door de Wir surfclub Texel. De werkgroep Texel van de (Anonieme Alcoholisten) komt el dinsdagavond bijeen in „Het Struik blok" aan de Parkstraat in Den Burg v 20.00 tot 22.00 uur. leder die van drank afwil kan hier vrijblijvend b nenlopen. Informatie: 02226-413 02220-3674. De 24-jarige Peter Drijver uit Den Hoorn is in de nacht van zaterdag op zondag op slag gedood, toen hij met zijn auto over de Westerwewg over de kop sloeg. Peter Drijver was om kwart over twee met zijn sport wagen op weg naar Den Hoorn en raakte even voorbij „Groenendaal" door onbekende oorzaak in de rechterberm waar hij tegen een schrikhek botste en over de kop sloeg. De ondersteboven liggende wagen werd opgemerkt door voor bijkomende toeristen. Zij sloegen alarm bij de dichtbijzijnde boerderij, waarna politie, ambulance en de rampenwagen van de brandweer snel in actie kwamen. Nadat de wagen weer op zijn wielen was gezet, werd met de bevrijdings- apparatuur van de rampenwagen het dak verwijderd en werd het weggedrukte stuur van de auto naar voren getrokken, zodat het lichaam uit het wrak kon worden gehaald. Peter Drijver was vlieger in dienst van Tessel Air en genoot ook bekendheid als zaalvoetballer in het eerste elftal van ZDH. De foto geeft een beeld van de activiteit van de hulpverleners die uiteindelijk moesten constateren dat zij aan de tragische afloop van dit ongeluk niets hebben kunnen veranderen. De surfmarathon Den Helder-Texel en terug, die zaterdag werd gehouden in het kader van de mani festatie Den Helder Maritiem, is een barre tocht geworden. Van de 156 deelnemers haalden er slechts elf de finish; de overigen moesten door volgboten worden opgepikt omdat ze het op de bijna stormach tige zee en bij slecht zicht niet kon den bolwerken. Dat toch aan het evenement werd be gonnen zat 'm in het feit dat bij de aanvang van de wedstrijd de wind kracht niet meer was dan 3 - 4. Kort na de start wakkerde deze zuid-westelijke bries aan tot zeven I Dat was voor de meeste deelnemers te dol. Het barre weer was echter een uitdaging voor de Texelaar Herman Boks, die ervaren is in het surfen onder dergelijke omstandigheden. Hij bouwde een snelle voorsprong op en werd win naar van beide manches. De eerstvolgende surfmarathon wordt gehouden op 14 augustus als een tocht Den Helder-De Cocksdorp en terug wordt gemaakt. Opgave daarvoor is mogelijk bij H Boks, telefoon (02223) 607 te Oosterend. Een 65-jarige Texelaar werd zondag avond om half twaalf door de politie slapend aangetroffen in een wegberm naast de Pontweg bij Tubantia. De man, die zwaar onder invloed van alcohol verkeerde, had daar al een uur gelegen en was niet aanspreekbaar. Door de politie werd hij ter ontnuchtering inge sloten. Er werd proces verbaal opge maakt wegens openbare dronkenschap. Zo'n 80 majorettes, tamboers en muzikanten van K.T.F.-D.E.K. namen afgelopen donderdag deel aan de Intocht van de Avondvier daagse in Den Helder. Samen met ongeveer 15 andere muziekvereni gingen en drumbands uit alle leden van het land zorgden zij voor de mu zikale omlijsting van de slotdag van dit grootse gebeuren, waaraan rond de 7000 wandelaars deelnamen. Voor de fanfareleden was het een hele belevenis om een route te lopen, waar het publiek konstant 2 a 3 rijen dik langs de kant stond. De heenreis met de Texelse boot werd door het gezelschap benut, door op het boven ste (lege) dek van de Molengat een looprepetitie te houden, in verband met het optreden voor Taptoe Texel van donderdag a s. Ook werd door een delegatie van de vereniging een bezoek gebracht aan sousafonist Wim van Heerwaarde, die met een voetblessure in het Gemini-ziekenhuis lag en later het complete gezelschap aan zijn kamerraam voorbij zag trekken. Dat K.T.F.-D.E.K. een goede beurt heeft gemaakt met dit optreden in Den Helder blijkt uit het feit dat de vereni ging inmiddels al door de Avondvier- daagse-organisatie is benaderd, om vol gend jaar weer voor muzikale opluis tering te zorgen. Sommige wandelaars genoten veel steun van elkaar, zoals dit groepje dat wij fotografeerden ter hoogte van de IdraaiendeI molen ven H Noorden. In de nacht van donderdag op vrijdag werd een buitenlamp vernield van een huis aan de Postweg. De vernieling werd gepleegd door een 16-jarige jon gen uit Zeevang die deel uitmaakte van een groepje scholieren dat op Texel met vakantie was. Het groepje trok om kwart voor één langs het betreffende huis tijdens een dropping. Er ontstond voor ongeveer zestig gulden schade. Een Texelse motorrijder werd zondag op de Beatrixlaan in Den Burg aange houden omdat hij geen rijbewijs had. Het vervoermiddel was ook niet ver zekerd en vertoonde diverse manke menten. De motor is voor technisch onderzoek uit het verkeer genomen. Even rusten en wat drinken bij „Utopiawaar in het busje van „Recreatief'' een verzorgingspost was ingericht Zondag geeft een aantal docenten van de Texelse muziekschool in de voorspeelruimte van de school (ingang Wilhelminalaan) een koffieconcert. De aanvang is 12.00 uur. De toegangs prijs (inclusief consumptie) bedraagt 75, Houders van CJP en Pas 65 en kinderen tot 16 jaar betalen 73, De allerjongste bezoekers worden elders in de muziekschool in een crèche bezig gehouden. Kaarten zijn voor aanvang van het concert verkrijgbaar aan de zaal en ge durende de week ervoor bij de afdeling culturele zaken in het -aadhuis. De op brengst is bestemd voor het instru menten- en bibliotheekfonds van de muziekschool. Het concert wordt gegeven door Betty Bakker (trompet), Tineke Schoo (piano), John Does (slagwerk) en Jan Kuhne (gitaar). Een inwoner van Heerhugowaard verleende woensdag geen voorrang aan een Duitse fietser op de kruising Krim- weg-Langeveldstraat bij De Cocksdorp, 1 waardoor een aanrijding ontstond. Van de fiets die over de Krimweg reed werden het voorwiel en de voorvork beschadigd. De auto die de kruising over de Langeveldstraat was genaderd liep een deuk op. De aanrijding gebeur de om zes uur 's middags. Een 48-jarige Texelaar reed woens dag met zijn auto over de Bernhardlaan en wilde linksaf de Thijsselaan in. Tij dens deze manoeuvre werd hij gepas seerd door een 17-jarige Texelaar op een bromfiets. Bij de aanrijding liep de bromfiets aan de voorkant schade op, terwijl de auto aan de linker achterzijde beschadigd werd. Tegen de eigenaar van een café in Den Burg is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de sluitingstijd. In de nacht van woensdag op donder dag was zijn café om vijf voor twee 's nachts nog in vol bedrijf. Ten tijde van de overtreding bevonden zich ongeveer vijftien mensen in zijn zaak. Bij alle publiciteit die de catamaranrace rond Texel heeft gekregen, zou je bijna vergeten dat Texel nog een ander sportief „rondje" kent: de 65 kilometer lange jaarlijkse wandeltocht rond het eiland. Zaterdag j.l. werd die wandeling voor de twaalfde achtereenvolgende keer gehouden. Over belangstelling had de organiserende Wandelsport vereniging 't Gouden Boltje niet te klagen. Voor deze toch echt wel zware tocht hadden zich 163 personen laten inschrijven die op één na ook werkelijk aan de start verschenen. wandelrondje wordt gehouden, ieder jaar anders. Het heeft te maken met het tijdstip van laag water in de Slufter. Er vanuit gaande dat praktisch alle wande laars tussen half zeven en half acht van start gaan, moeten ze de Sluftergeul bereiken op het moment dat het daar laag water is. De wandeltocht wordt dan ook ieder jaar pas vastgesteld nadat de getijdetafels van Rijkswaterstaat zijn gepubliceerd. Om die reden is het Texelse rondje niet opgenomen in de nationale wandelsportagenda, waarvoor de gegevens al ik oktober binnen moeten zijn. Met een beetje moeite zijn de laagwatertijden ook op langere ter mijn vast te stellen, zodat het Texelse rondje wat meer publiciteit vooraf zou kunnen krijgen, maar de organiserende vereniging is daar niet op uit. De gestage deelnemersgroei van de laatste jaren wordt meer dan voldoende ge vonden. Een plotselinge grote toeloop zou organisatorische problemen geven. Dat was zaterdag al te merken in de drukte tijdens de rust in het Toren paviljoen. Het was daar bomvol en er waren zelfs wandelaars die een tijdje moesten wachten alvorens te kunnen gaan zitten. Vorig jaar was het aantal deelnemers twintig lager. Er zit dus groei in, gemid deld elk jaar 10%, hoewel voor het evenement niet veel reclame wordt gemaakt. De groei was deze keer voornamelijk aan de Texelse inschrijvers te danken. Doorgaans bestaat ongeveer een depde van de deelnemers uit Texelse wandelaars, deze keer waren er 72 en dat is dus bijna de helft. Er waren twintig uitvallers wat iets meer is dan gewoonlijk. Nat pak Het was geen ideaal wandelweer. De temperatuur was goed maasr Pluvius lag voortdurend op de loer en ging halverwege de tocht, bij het naderen van de vuurtoren, tot de aanval over. Er viel een hevige regenbui waardoor som mige wandelaars geen droge draad meer aan hun lijf hadden. Sommigen hadden daar rekening mee gehouden en trokken tijdens de rust in het Toren paviljoen de daar gereed liggende ande re kleren aan, maar er waren er ook die over attente familieleden of kennissen beschikten en door hen van een droog pak werden voorzien. Een minder heid bleef gewoon in de natte plunje doorlopen, wat tijdens het lopen tegen de wind, in zuidelijke richting over de dijk, een forse afkoeling van de spieren veroorzaakte, zodat de tocht een extra zware beproeving werd. Zoals bekend is de datum waarop het Rode Kruis De barriere in de vorm van de Slufter geul werd door alle wandelaars moeite loos genomen, dank zij de fraaie brug waarvoor Rijkswaterstaat had gezorgd. Traditiegetrouw kon het bestuur van 't Gouden Boltje ook weer rekenen op de hulp van de Rode Kruis-kolonne. De acht dames van deze ploeg hadden het druk, vooral gedurende de tweede helft van de tocht. Alleen al in het Toren- paviljoen waren vijf dames in touw met blaren prikken en het masseren van pijnlijk geworden spieren. Hardlopend De verschillen in loopsnelheid tussen de diverse deelnemers waren enorm. De snelste wandelaars bereikten de finish op de veerhaven al om half drie; de traagsten kwamen tegen acht uur bin nen. De allersnelte (maar die kan je moeilijk een wandelaar noemen) was Joost Brouwer uit Oosterend die het hele rondje zonder onderbreking hard lopend aflegde en er drie uur en 51 minuten over deed. Voor het Ooster- ender hardloopfenomeen betekende het eên record. Hij heeft het wandelronndje al zes keer hardlopend afgelegd maar nooit eerder zo snel. Het oude record (van vorig jaar) stond op 4 uur en 6 minuten. Joost Brouwer zegt deze prestatie mede te danken te hebben aan de prima verzorging door zijn broer Gep die hem fietsend begeleidde en hem van yoghurt, water, roosvicee met druive- suiker voorzag. Joost Brouwer was bij het bereiken van de finish niettemin vier kilo lichter Uitgeput was hij echter allerminst. Na thuis even op adem te zijn gekomen, vertrok hij alweer gauw om de mensen die het rondje op de meer gebruikelijke wijze hadden afgelegd, te verwelkomen. Vooral het eerste deel van de tocht maakte Joost Brouwer dank zij de straffe wind in de rug flinke snelheden. Om 9.00 uur ging hij van start en haalde om 10.45 uur ter hoogte van paal 20 de eerste gewone wande laars in. De Cocksdorp bereikte hij om 13.45 uur en kort daarop had hij er 42 kilometer op zitten, de marathonaf stand, afgelegd in 2.21 minuten. Waar bij in aanmerking moet worden geno men dat het Nederlandse marathonre cord op 2.12 minuten staat. Joost Brouwer staat overigens als normale deelnemer aan de wandelronde te boek bij de organisatie. Hoewel hij feitelijk niet aan de voorwaarden voldoet omdat hij niet echt wandelt, krijgt hij na afloop toch de gebruikelijke herinnering.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2