Lawaai stelt weinig voor Ijsbaan Den Burg: Egaliseren belangrijker dan waterdicht maken GS akkoord me' plan De Mars PROEFCROSS TOONT AAN: LAND BOUW Bestrijding wilde haver Feestje liep uit de hand PAGINA 4 TEXELSE COURANT DINSDAG 13. JUN1191 v - - L'Vw J De crossers van de MAB-cJub waren zaterdagochtend in actie op het vliegveld Texel, op korte afstand van het terrein waar het officiële cross terrein moet komen. Dit terrein zetf was wegens ingezaaid gewas voor de proef niet beschikbaar. Op het vliegveld Texel hebben motorcrossers van de MAB-club Texel zaterdagochtend een half uur naar hartelust hun favoriete sport beoefend. Deze „proefcross" was bedoeld om een praktijkindruk te krijgen van het lawaai dat de in deze omgeving aan te leggen crossbaan voor de omwonenden zou veroorzaken. Het plan voor de proef ontstond in overleg tussen de MAB-mensen en de buurt bewoners. De resultaten waren nogal geruststellend. Het geluidsniveau bleek zelfs zo laag te zijn dat sommigen veronderstelden dat de MAB-club de proef had „gesa boteerd" door gebruik te maken van motoren die door technische kunst grepen extra geluidsarm waren ge maakt. Dat was echter niet het geval. De dertien rijders die voor de proef waren uitgenodigd vormden een goede representatie van de totaal 50 motor crossers die bij de MAB-club zijn aan gesloten. Afgezien van twee motoren van 500cc waren het allemaal 125cc machines. Overigens zegt de cylinder- inhoud weinig. Motoren van 50cc ma ken een hoger en vooral daardoor storender geluid. Metingen Het lawaai werd door diverse mensen niet alleen op gehoor beoordeeld, maar gemeentewerken voerde op verschillen de punten ook metingen uit. Daarbij werd vastgesteld dat het geluid op de Postweg niet of nauwelijks waarneem baar was, op de Muyweg en de Sluf- terweg stelde het ook weinig voor, alleen recht tegenover het terrein aan de Hoofdweg was het motorlawaai waar te nemen en dan nog alleen als men zich buitenshuis bevond. De proefneming werd ook bijgewoond door Jan de Maijer uit Burgerbrug die deel uitmaakt van de „geluidscommissie" van de KNMV. De motorrijdersbond heeft er zelf ook belang bij dat de sport zo weinig mogelijk hinder veroorzaakt. Verslag Gisteravond werd in het raadhuis verslag uitgebracht van de proef tijdens I Wilde .haver is een hardnekkig on kruid dat vooral in de akkerbouw voor komt. Op tuinbouwbedrijven waar met stro wordt gewerkt zoals in de bloem bollen- en wortelenteelt wordt echter ook wilde haver aangetroffen. Voor de gehele provincie Noord- Holland geldt een verordening volgens welke men verplicht is de wilde haver te bestrijden. Op besmette percelen wordt in het voorjaar meestal een che mische bestrijding uitgevoerd. In ieder geval moeten planten die nog op het veld blijven staan, worden uitgetrokken en vernietigd voor het zaad begint te vallen. Op de naleving van dit voor schrift wordt contróle uitgeoefend. Als ondanks alle maatregelen er zich toch nog een zware besmetting blijft voordoen, kan ontheffing van de be- strijdingsplicht worden aangevraagd bij het Landbouwschap, Kenaupark 28, 2011 MT Haarlem. De aanvrage moet worden ingediend ruim voor het zaad valt. Do heer F. Nijdam van Gemeentewerken deed geluidsmetingen op de wegen rond het terrein. een hoorzitting die door veel MAB- leden en omwonenden van de toekom stige crossbaan werd bijgewoond. De overheersende mening was dat het lawaai enorm was meegevallen, zodat burgemeester Engelvaart aan het slot van de zitting verklaarde dat het ge meentebestuur de procedure, die nodig is om het crossterrein te mogen aan leggen, zal doorzetten. Het staat nog niet vast of het een artikel 19-procedure wordt of dat gewerkt wordt met een zg. postzegelplannetje, wat een speelse aanduiding is voor een miniatuur be stemmingsplan. Artikel 19 gaat het snelst, maar het is mogelijk dat Gede puteerde Staten daarmee geen genoe gen nemen en een echt bestemmings plan verlangen. Bezwaar? Er werd van uitgegaan dat vrijwel zeker bezwaar tegen de crossbaan zal worden ingediend door de Werkgroep Landschapszorg Texel, maar desge vraagd vertelde ons de heer J. de Blok van Landschapszorg dat dit nog aller minst vast staat. Leden van de werk groep hebben zaterdagochtend ook ge luisterd en moeten toegeven dat het lawaai ook hen erg is meegevallen. Op de wegen rond het vliegveld hoorden ze nog wel wat („de geluidssterkte van een leeuwerik") maar bij de duinen van de Slufter was zelfs helemaal niets te horen. De werkgroepleden twijfelen er aan of het wel een goede proef is ge weest. De Blok: „Tot dusver is bij andere crossbanen gebleken dat het lawaai op enorme afstanden te horen is. De crossbaan van Den Helder, hoor je op zuidelijk Texel. En als de officieuse baan bij de werkhaven van Oudeschild in gebruik is, kun je dat op de Hogeberg horen en klinkt het erg vervelend. We vinden het vreemd dat bij de proef van zaterdag al op een afstand van enkele honderden meters haast niets meer was te merken. Of we zullen protesteren, zal mede afhangen van het plan dat B en W straks ter visie zullen leggen." Discussie met de Werkgroep was Volgens het bestuur van IJsclub Den Burg is het helemaal niet nodig om de speelweide die 's winters als ijsbaan wordt gebruikt, waterdicht te maken. Het is waar dat de baan „lekt" maar daaraan kan worden tegemoet gekomen door af en toe water onder het ijs te pompen. Wat het IJsclubbestuur wél nodig vindt is dat de speelweide wordt geëgaliseerd. Het ter rein helt thans ongeveer een halve meter af, waardoor erg veel water nodig is om de hele weide blank te zetten. Door die grote hoeveelheid water duurt het ook langer voordat bij vorst een laag ijs van betrouwbare dikte is gevormd. gisteravond niet mogelijk omdat het door de gemeente uitgenodigde bestuur had laten weten aanwezigheid niet zin vol te achten. Met de werkgroep zal nog wel overleg worden gepleegd. Als er bezwaar wordt ingediend, zal ook de provincie een hoorzitting beleggen. Gedogen Mede omdat er veel meer procedures zijn af te handelen kan het nog wel een jaar duren voordat het licht op groen wordt gezet. In de tussentijd moeten de crossers hun sport nog bedrijven op het terrein bij de werkhaven van Oude schild, waar dat gebeurt ,,bij gedogen" door de Watersportvereniging. Gister avond werd nog voorgesteld nog vóór de afhandeling van de nu gestarte pro cedure naar het nieuwe terrein bij het vliegveld te verhuizen, óók bij gedo gen". De burgemeester voelde daar echter weinig voor. Gedeputeerde Sta ten zullen het niet waarderen dat ver gunning wordt gevraagd voor iets waarmee alvast begonnen is. Bovendien is het gemeentebestuur juridisch „ner gens" als hiertegen bezwaar wordt ge maakt. De toekomstige crossbaan zal slechts vijf uur per week gebruikt mogen wor den. In overleg met de buurt is bepaald dat dit 's zomers od zaterdag van 16.00- 18.00 uur zal zijn en 's zondags van 15.00-18.00 uur. 's Winters zouden deze tijden in verband met de invallende duisternis minsten een uur vroeger moeten vallen. Het plan voorziet verder in de aanleg van een geluidswal van 1.50 meter hoogte, terwijl het terrein onge veer 30 centimeter zal worden uitgegra ven, waardoor het motorgeluid door totaal 1.80 meter aarde wordt afge schermd. Ook komen er springschansen van ongeveer een meter hoogte. De motoren die daarvan gebruik maken blijven dus ook nog achter het „ge luidsscherm". Bovendien wordt bij het springen gas teruggenomen zodat van de springschansen geen geluids-pieken worden verwacht. Tijdens de discussie bleek dat het aantal motoren dat tegelijk van de baan gebruik maakt er niet zoveel toe doet. Twee keer zoveel motoren betekent niet dat het lawaai ook verdubbelt. Het la waai stijgt logarithmisch. Een verdub beling van het aantal crossers levert slechts enkele db's meer op. Veel belangrijker is dat de uitlaten in orde zijn en in orde worden gehouden. De MAB- club wil zich verplichten hierop toe te zien en de baan tevens uitsluitend voor leden toegankelijk te maken, zodat het toezicht effectief is. Een verjaardagsfeestje van drie Duit se meisjes is vrijdagavond dermate uit de hand gelopen dat één van de gasten, een 27-jarige Duitser, met ernstige snij- wonden in het Gemini ziekenhuis te Den Helder moest worden opgenomen. De drie meisjes van 23 en 19 jaar oud hadden een kamer gehuurd op een logies met ontbijt-adres aan de Water munt in De Koog. Op deze kamer hielden ze het feestje, dat de eigenaar van het pand te gortig vond worden. Hij stelde de dames voor de keus het feestje te beëindigen, of te vertrekken. De Duitsers verlieten hierna het pand, maar kwamen buiten tot de conclusie dat ze al betaald hadden voor de kamer. Toen ze het geld terug wilden, zei de logies- verstrekker dat er schade in de kamer was aangericht. Hij weigerde daarom het volledige bedrag terug te betalen. Een 27-jarige Duister die één van de gasten op het feestje was, werd zo kwaad dat hij het glas van de buitendeur kapot sloeg. Hij sneed zich hierbij in de arm, waarbij een gapende wond ont stond. Na doktersbehandeling werd hij naar het ziekenhuis gebracht. In de donderdag j.l. gehouden verga dering van de sektie Sport, Recreatie en Lichamelijke Opvoeding (SRLO) van de Welzijnsstichting vertelde voor zitter Jongejan van de IJsclub dat het egaal maken van de speelweide tussen de 74000,— en f5000,— zal kosten, een bedrag dat de club zelf wil betalen. Het terrein is echter gemeente-eigen dom, zodat van die kant toestemming nodig is voor deze goedkope operatie. Onderzoek Die toestemming is er echter nog niet. Van gemeentewege is het plan om de speelweide tevens waterdicht te maken nog niet van de baan, maar hiermee is een veel groter bedrag ge moeid. Laatstgenoemd plan werd verdedigd door de heer P. C. Plug van gemeentewerken, die liet blijken veel te voelen voor een afdoende oplossing waarbij de ijsbaan in één keer aan alle eisen zou voldoen. In de vergadering waren de meningen verdeeld en er rees nogal wat twijfel over de vraag of het juist was een kostbaar plan door te zetten als de direkt belanghebbende daar geen prijs op stelt. Er werd geen besluit genomen in afwachting van een rapport van de dienst van gemeentewerken, waarin voor en tegen van de verschillende oplossingen nog eens op een rijtje worden gezet. Tennis In de vergadering kwam de speel weide/ijsbaan in nog een ander opzicht ter discussie. Dat was naar aanleiding van het verzoek van de Tennisvereni ging „Deuce" om haar aan de speel weide grenzende tenniscomplex te ver vangen door vier nieuwe banen, een oefenkooi en een kantine/kleedakkom- modatie, dit alles te realiseren op de noord-oostelijke strook van de speel weide. „Deuce" wilde de benodigde grond in erfpacht hebben van de gemeente en heeft het gemeentebestuur gevraagd de aanleg van twee van de vier banen voor haar rekening te nemen. Als tegenprestatie wil de vereniging de huidige twee banen van het oude complex voor niets aan de gemeente overdragen, echter onder voorwaarde dat deze nooit aan een andere tennisvereniging beschik baar gesteld zullen worden. De huidige akkommodatie van Deuce voldoet zowel kwantitatief als kwalita tief al lang niet meer. Het ledental is zodanig dat twee banen veel te weinig zijn. De norm is: een baan per 75 leden. Ook de afmetingen van de baan voldoen niet aan de eisen van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond. Mede door een overhangende boom, die van de gemeente niet ge rooid mag worden is een van de banen ongeschikt voor competitiewedstrijden. Onder de huidige omstandigheden is opvang en opleiding van jeugd niet goed mogelijk en het nog vrijwel nieuwe clubhuis ts veel te klein. Geen verrassing Wat nu gebeurt heeft de gemeente al jaren zien aankomen. Het toenmalige bestuur heeft bij de aanleg van de twee banen en de kleedakkommodatie ech ter nadrukkelijk genoegen genomen met de afwezigheid van uitbreidings mogelijkheden en heeft niet naar een andere lokatie willen uitkijken De Recreatiestichting heeft plannen om bij het zwembad Molen koog enkele tennisbanen aan te leggen, waarmee Deuce geholpen zou kunnen worden. Het bestuur had echter van de RST vernomen dat dit nog geruime tijd zal duren en bovendien zou de eigen identiteit van de vereniging bij gebruik van het zwembadterrein niet zijn gewaarborgd. De aanleg van de banen bij het zwembad hangt samen met de discussie over de toekomst van het hele zwembadcomplex in Den Burg. Daar gaat nog minstens een half jaar inzitten. Het ziet er echter niet naar uit dat „Deuce" naar de speelweide mag. In de SRLO-vergadering heerste zelfs irri tatie over de wijze waarop Deuce de zaken aanpakt. „De gemeente mag de twee oude banen hebben, moet twee nieuwe financieren en mag de oude dan niet aan anderen ter beschikking stellen.- Dit verzoek is niet te accepte ren, door niemand", aldus de heer Hui- gens. Ook was er verzet gekomen van het bestuur van de IJsclub Den Burg waarmee Deuce geen overleg heeft gepleegd, hoewel de tennisplannen wel ten koste van de ijsbaan zullen gaan. Voorzitter Jongejan vertelde dat 800 leden tellende ijsclub de baan hard nodig heeft, er kan niets vanaf. En over het plaatsen van een gebouw op de speelwei valt al hele maal niet te denken. Namens Deuce werd door de heer Van Karsen gewezen op de noodsitua tie waarin zijn vereniging („met 300 leden de op twee na grootste van Texel") is komen te verkeren. Lang wachten op de RST-plannen kan niet, maar men zou wel akkoord gaan als nadrukkelijk werd uitgesproken dat de aanleg van de banen bij het zwembad niet langer dan een half jaar op zich zal laten wachten, in de vergadering over heerste de mening dat de mogelijkhe den bij het zwembad nog maar eens bekeken moeten worden alvorens een stuk van de speelweide op te offeren. Het is overigens niet uitgesloten dat tennis- en schaatsbelangen kunnen samengaan. Als de attributen van de tennisbaan demontabel zijn en als~het gewenste gebouw néést in plaats van óp ds baan wordt gezet, kan de speel weide in de winter evengoed geheel ten dienste van de schaatsers staan. Van belang bij dit vraagstuk is ook dat de gemeenteraad het RST-plan om tennis banen aan te leggen al eens van de hand heeft gewezen. Een nieuwe gemeenteraad en nieuwe argumenten kunnen deze zaak wellicht weer be spreekbaar maken. Het laatste woord is er dus nog niet over gezegd. Bij het ramen van de kosten van het wielercircuit dat in het sportvel dencomplex van Den Burg zal worden aangelegd, is de Wielerver eniging Texel veel te optimistisch geweest. Uitgegaan werd van twee ton en dat bedrag heeft de gemeen teraad er dan ook onlangs voor uit getrokken, hoewel de juistheid van deze raming nooit is onderzocht. Bij gemeentewerken had men echter al direkt de indruk dat het voor dit geld niet kon en dat is onlangs bevestigd toen de wielervereniging samen met een aannemer een begroting maakte: het gaat minstens 3,5 ton kosten. Er is nu een moeilijke situatie ontstaan, want het zal niet eenvoudig zijn het ontbrekende geld ergens anders vandaan te halen. B. en W. zullen er zich over beraden. Afgezien van de centen zijn er geen problemen. Het plan ligt ter visie en tot dusver zijn er geen bezwaren tegen gemaakt. In Oudeschild is een nieuwe spo zaal nodig. Aanpassing of uitbreidi van dorpshuis 't Skiltje om dat doel bereiken, is geen haalbare kaart, moet daarom elders een nieuwe z komen, vrijstaand of als aanbouw v de o.l. school. In de SRLO-vergaderi werd besloten een „brede" commis samen te stellen die de sport- en gy wensen van Oudeschild moet bekijkt op basis waarvan een plan kan word gemaakt. In de commissie zullen ver genwoordigers zitten van mogelijke s bruikers, gemeentewerken, de gemet telijke afdeling onderwijs, vakleerkrar ten, schoolleiding, etc. Een eerste ventarisatie in Oudeschild heeft ovt gens aangetoond dat de nieu\ akkommodatie voornamelijk nodig voor de gymvereniging en de scho gymnastiek. Door de nieuwbouw zal mogel soulaas ontstaan voor de peuterspe zaal De Kooterkeet die nu op schoolzolder zit, maar graag een bete de definitieve plaats wil hebben. In de SRLO-vergadering vertel Dick Witte dat een goede sportakkor modatie in Oudeschild de animo vo de sport ongetwijfeld zal doen to nemen. Veel mensen beginnen er i niet aan omdat de bestaande akkof modatie niet erg aanlokkelijk is. Boos Tijdens de receptie die Texelse Bo hield ter gelegenheid van het 50-jai bestaan, werd door SVT-voorzitter Bakker naar voren gebracht dat het o(f derhoud van de sportterreinen door gemeente te wensen overlaat. Tegi dezelfde kosten zou het beter kunne v Deze openbaar geuite kritiek werd do Texelse Boys-voorzitter C. de Gra ondersteund en wethouder Fridt Bla ken beloofde er aandacht aan te zulli besteden. In gemeentelijke kringen waren de opmerkingen van Bakker (die via krant naar buiten kwam) erg slecht g vallen. P. C. Plug van gemeentewerk: zei dat hij het onbehoorlijk vond d., gemeentemensen op een dergelij manier tegenover elkaar worden uitg speeld. „Het is zeer min om zo je door te drukken". Plug meende dat aT betrokkenen weten waar zij in het raa huis moeten zijn als men wil klagen ov het onderhoud van de sportvelde Ook sportraadadministrateur G. Praar stra was „pissig" geworden naar aa leiding van de openbare kritiek die v< gens hem bovendien niet terecht wa De kritiek betrof de lange periode die verstreken alvorens de velden na aflod van het voetbalseizoen opnieuw war<ef ingezaaid. Als daarnaar was geïnfo^ meerd bij Plug of Praamstra zouden S| verenigingen te horen hebben gekregi j( dat het inzaaien moest worden uitg steld in verband met toernooien die afloop van het seizoen war4j gehouden en dat verder uitstel nod was in verband met de droogte. C velden waar geen toernooien werdr gehouden is wel direkt gezaaid. 'I Afgezien van enkele onderdelen van ondergeschikt belan hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland het bestei mingsplan Den Burg „De Mars" goedgekeurd. Twee bezwai schriften die tegen het plan waren ingebracht, zijn ongegront verklaard. Die bezwaarschriften waren afkom stig van de familie Keijser-Beerman van de Ruitersplaats, die al eerder vergeefs bezwaar had gemaakt bij de gemeenteraad. De heer R. D. Keijser en mevrouw M. E, Keijser-Beerman hadden aangevoerd dat de bij de Ruitersplaats behorende grond voor een deel valt binnen het nieuwe be stemmingsplan en dus in verband met de daar te realiseren woningbouw ver loren gaat. De heer E. D. Keijser had geschreven dat het oprukken van de bebouwing van Den Burg een ernstige belemmering voor de uitvoering van het bedrijf zal betekenen, waarbij er vooral bezwaar tegen werd gemaakt dat vlak naast het bedrijf een industrie terrein is gepland, waardoor de recreatieve belangen van de Ruiters plaats worden geschaad. Keijser wilde van elke schade worden gevrijwaard en als dat niet zou kunnen, schadeloos worden gesteld. Gedeputeerde Staten hebben ten op zichte van de bezwaren dezelfde hou ding ingenomen als b. en w. van Texel. Voorlopig loopt de bedrijfsvoering op de Ruitersplaats geen gevaar omdat de grond aldaar niet in de eerste fase van het plan zit. Bovendien is het gemeen tebestuur van plan de familie Keijser te zijner tijd vervangende grond aan bieden. Het bedrijventerrein dat vlakla de Ruitersplaats is geprojekteerd geen echt industrieterrein, maar bit slechts mogelijkheden voor kleine drijfjes, die nu in het centrum van D Burg zitten en daar wegens ruim nood moeten verdwijnen. Ze zijn hinderwetplichtig, zodat ze op omgeving slechts een geringe invlo hebben. Het een en am overwegende komen GS dan ook de conclusie dat de argumenten de reclamanten niet voldoende zwa; wegend zijn om op grond daarvan plan of een deel ervan af te keuren. Wel hebben gedeputeerde staten eigen initiatief een aantal onderde van het plan van de hand gewezi maar het betreft geen essentiële ven ,j dering. Goed goedkeuring is bijvo beeld gegeven aan artikel 19, waa staat dat B. en W. vrijstelling kunr geven voor het bouwen van windrr lens waarvan de hoogte niet meer c acht meter bedraagt' GS vinden deze vrijstellingsbepaling onvoldoer aan objektieve regels is gebonden bovendien vragen ze zich af of wil molens wel in een woonwijk thui: horen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 4