W Juttersdochter de tienduizendste..... iVVV-computer D KRUISWOORDPUZZEL Tekst liedje gevraagd 'I H VERVOLG VAN PAG.l Geslaagd 18 VSDAG 22 JUNI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Cor Ellen houdt vol dut het zuiver joval is, maar het is haast onge- Kjftijk dat de tienduizendste bezce- er van dit seizoen aan het maritiem ïuseum in Oudeschild de dochter is an een strandjutter. Het was de 12- irige Antoinette Snip uit het Noord- iijollandse Groet, die zaterdag amen met andere leerlingen van de o penbare lagere „Groeter School" sn schoolreisje van vier dagen op exel doorbracht en daarbij ook het naritiem museum bezocht. Neptunus wijdt de brug in die sinds kort dienst doet eis kassa in het maritiem museum. De zeegod Neptunus was hoogstper- jonlijk aanwezig om luister bij te a ;tten aan het bereiken van de mijl aal. Neptunus verontschuldigde zich oor het feit dat zijn haardos niet zoals ebruikelijk bestond uit hennep, lewier of ander natuurlijk materiaal, 9iaar uit oranjekleurig nylon. ,,Zo ver is et helaas al gekomen met ons milieu", ftirak de met vervaarlijke drietand 'I swapende zeegod, die overigens een "errassende gelijkenis vertoonde met e in Oudeschild woonachtige Jaap akker. Neptunus overhandigde Antoi- ette een door hemzelf gemaakte lime- ck en een exemplaar van het boek Een tocht door Noordholland". On- erwijzer Guus Wilbers kreeg een hoe- a eelheid appelen om uit te delen. Bij het uitreiken van geschenken en ecoraties werkt Neptunes tegenwoor- ig grootschalig. Hij gaf ook nog een ploma dat het Maritiem Museum toe kent aan ieder die zich op bijzondere ii|ze inspant voor het milieu en mu- rum-conservator (tevens edukatief 'liedewerkerl Cor Ellen werd onder heiden met de Orde van de Zilveren eester", óók een decoratie, die voor 'J lilieuvechters is weggelegd. door een brug van aluminium vervan gen en de oude houten brug kwam terecht bij de familie Witte in de Heren straat in Den Hoorn, die het ding onlangs schonk aan het museum. Vanuit een der vensters van de brug worden nu door Bert Koning de kaartjes voor het museum verkocht, zodat de bezoekers al direkt in ..magj- tieme" stemming worden gebracm. Neptunus besprenkelde de brug met wijwater" en verzekerde het ding aldus .tegen inbraak, brand en kas tekorten". De tienduizendste bezoeker van het maritiem museum werd zaterdag 19 juni geregistreerd. Vorig jaar gebeurde dat vrijwel op hetzelfde moment, waar uit blijkt dat het aanvankelijk zeer snel stijgende bezoek aan het museum zich begint te stabiliseren. Gedurende het hele vorige jaar werden ruim 41.000 bezoekers geteld. Vooral scholen tonen veel belangstelling. Dat het museum niet tegenvalt, blijkt uit het herhaalde lijk terugkomen van dezelfde groepen. Ook voor de school uit Groet is het museum bij ieder schoolreisje naar Texel een vast programmapunt. Janna Couperus-Medema uit de Pe perstraat in Oosterend is op zoek naar de volledige tekst van het liedje dat door de kinderen in 1919 werd gezongen toen de nieuwe school in Oost in gebruik werd genomen. Eén couplet van het liedje weet ze nog en dat gaat als volgt: Vaarwel oude school, Vaarwel oud gebouw. Je waart ons jarenlang trouw, Maar nu het nieuwe is gesticht, Die veel meer ruimte geeft en licht. Vaarwel oude school, Vaarwel oud gebouw. Je waard ons jarenlang trouw. Degenen, die nog over de volledige tekst van dit liedje beschikken, kunnen Janna Couperus bereiken op nummer (02223I 420. Nieuwe balie En nu de zeegod toch aan land was, laakte hij van de gelegenheid gebruik m de nieuwe balie van het maritiem tiuseum in te wijden. Die balie bestaat it de brug van de TX 99. Deze brug stuurkast'T werd enkele jaren geleden De tienduizendste bezoekster leest de limerick van Neptunus voor, gadegeslagen door de met een zilveren zeester onderstelden Cor Ellen en de zeegod zelf. T ichzelf zal terugbetalen. Een voordeel 1 ook dat het adressenbestand enige K jd in de computer bewaard wordt, wat e mogelijkheid geeft de PTT te contro- iren. De computer in het kantoor is een klatapoint 8600 en het software pro- ramma ervoor werd ontwikkeld door l€ AS in samenwerking met VVV Texel. e nieuwe apparatuur kost f190.000,— faarvan een halve ton voor rekening n an het software gedeelte komt. Mo- n ïenteel zijn drie beeldschermen van de omputer in gebruik. Twee staan in het °antoor van Den Burg en één in De oog. Het is mogelijk dat het aantal eeldschermen in de toekomst wordt vitgebreid tot 10. Juist een groot k antal beeldschermen verhoogt de effi- iëncy waarmee met dit soort appa- Jtuur gewerkt kan worden. Voordat de omputer kwam, stonden alle gegevens B' p papier en als iemand daarmee aan et werk was, moesten andere informa- r< ices wachten. Met de beeldschermen 0 an men tegelijkertijd van dezelfde aegevens gebruik maken. Lang wach- lflin aan de telefoon, terwijl iemand af n en toe ,,een ogenblikje" roept, zal voor c Deristen die voor informatie naar de VV bellen dan ook steeds minder r oorkomen. Overigens is de Texelse VW niet bij oorbaat afkerig van het systeem van |S et landelijk Automatiserings Bureau oerisme dat mogelijk in 1986 opera- oneel wordt. Met dat systeem zijn alle WV's op één centrale computer aange sloten. Men kan daarmee ook gegevens over accommodatie en evenementen in andere plaatsen opvragen. Gezien de vele vragen om brochures, informatie en accommodatie was het echter wenselijk dat de Texelse WV over een eigen computer beschikt. Vooral het aantal brochures dal verstuurd wordt, ligt vele malen hoger dan bij andere WV's. Telefoon Tijdens een informele bijeenkomst die na de presentatie van de nieuwe appa ratuur in hotel De Lindeboom-Texel werd gehouden, vergeleek VVV-voor- zitter H. Wuis de introductie van de computer met de gevolgen van het in gebruik nemen van telefoon. Ook door de telefoon was voor de VVV een heel nieuw tijdperk ontstaan en het func tioneren van de VW zonder telefoon is nu niet meer denkbaar. Wuis zei dat de Texelse VVV onmogelijk kon wachten op het Automatiserings Bureau Toe risme en dat het daarom goed is dat Texel zelf het heft in handen heeft genomen. Wuis noemde de mogelijk heden van betere en juiste service verlening aan de toerist. De Texelse VW heeft hierdoor een voorsprong genomen in de Nederlandse reiswereld. De voorzitter benadrukte dat de Texelse logiesverstrekkers en horeca-onderne- mers achter het nieuwe systeem zullen moeten staan. Het is hiervoor noodza kelijk dat ze worden voorgelicht over de mogelijkheden die de computer hen te bieden heeft. VW-directeur Dekker sprak zijn er kentelijkheid uit jegens Teso-directeur Th. Hoogerheide en wijlen J. P. Kikkert die hem het één en ander had den verteld over computers. ,,Je weet wat het woord computer betekent, maar als het begint over software en hardware weet je het al iets minder en in feite weet je niets van de hele materie. Nadat Kikkert en Hoogerheide anderhalf uur op me hadden ingepraaat, ging ik weg met een gevoel van: Als het zo gemakkelijk is, dan moeten we de schouders er maar onder zetten." Ook dankte Dekker het personeel van de VVV dat vanaf het begin enthousiast heeft meegewerkt om de plannen te ver wezenlijken en ook geen moment „Al heel lang. Laat me eens even denken. De eerste maal dat ze bij me kwam, was in de' tijd dat Liane net naar de lagere school was. En hoe oud is Liane nu? Een jaar of achttien, nietwaar? Dus rekent u maar uit." „Ontving u in die tijd al geld van Charles Veenendaal?" „Nee, dat kwam pas later." „Waarom deed Veenendaal dat7" „Omdat zijn vrouw hem dat ge vraagd had. Ik zat in die tijd nogal in financiële moeilijkheden. En ook om dat hij het wel interessant vond een kunstenaar te steunen. Weet u, hij had weinig verstand van kunst, in tegenstelling tot zijn vrouw, maar hij voelde zich aangetrokken tot onze wereld Misschien was hij daarom ook wel met een actrice getrouwd." „Toch was hij niet zo ingenomen met zijn artistieke schoonzoon, geloof ik „Och nee, voor zijn dochters vond hij eigenlijk niemand goed genoeg. Bovendien presteert die jongen niet zoveel. Als hij het op de akademie wat beter gedaan had en wat meer ijver aan de dag gelegd had, dan had Veenendaal hem op den duur heus wel geaccepteerd. Maar als u het mij vraagt, zat het er gewoon niet in. En fin, dat winkeltje is nog niet zo'n gek ke oplossing: het loopt goed." ,,U bent uitstekend op de hoogte van wat er al zo in de familie om gaat, niet waar?" „Ja, wat wilt u? In de loop der ja ren ben ik natuurlijk nauwer met de familie betrokken geraakt." „Kwam de heer Veenendaal wel eens bij u?" „Zelden. Ik denk dat hij in al die jaren hooguit driemaal bij" mij ge weest is. We zagen elkaar eigenlijk uitsluitend bij tentoonstellingen, ex posities en dergelijken „Kunt u daar een verklaring voor geven?" „Waarvoor? Dat wij elkaar zo wei nig zagen? Och, in feite lagen we el kaar niet zo erg. We hadden elkaar weinig te vertellen." „Maar toch gaf Veenendaal u iede re maand een behoorlijke som geld. Ik begrijp dat niet zo goed." Arjens zuchtte. „Kijk, in de eerste plaats gaf hij dat geld niet zó maar. Hij kreeg er wat voor terug, namelijk een vijftal schilderijen in bruikleen. Aan het eind van het jaar koos hij er een uit en hield die dan voor zich zelf, zonder betaling uiteraard. Die doeken hangen in zijn winkels en bij hem thuis. Hij heeft er ook verschil lende doorverkocht. Het was dus geen liefdadigheid, die som geld iedere maand. En daarbij ontving hij voor alle gebeuren op kunstgebied hier in de stad een uitnodiging. Niet alleen voor mijn exposities. Men kende zijn naam, daar heb ik voor gezorgd." Ar- Voor het diploma M.O. Boekhouden slaagde te Amsterdam de heer F. R. Visman uit Oosterend. ,,bang" is geweest voor de nieuwe apparatuur. Zonder een dagenlange cursus kunnen de informatrices goed overweg met de computer. Verder dankte Dekker het bestuur van de VVV die mee had willen gaan met de auto matiseringsplannen en de leveranciers van de apparatuur die ervoor hadden gezorgd dat de introductie van de computer op goede wijze was verlopen. Naast extra beeldschermen is het computersysteem ook aan te sluiten op Telex en tekstverwerkende apparatuur, zodat de VW nu beschikt over een basisuitrusting die op vele manieren is uit te breiden. jens rolde een nieuwe sigaret. Van Benten volgde zwijgend iedere bewe ging. „Verder gaf ik zijn vrouw les, in de beginjaren althans. Nu heeft ze geen les meer nodig, hooguit een aanwijzing op zijn tijd. Ze heeft een heel eigen stijl ontwikkeld." „Is ze goed?" „Voor een amateur wel ja." „U geeft haar geen les meer?" „Nee, maar, zoals ik al zei, ze maakt nog steeds gebruik van mijn atelier." „Merkwaardig. Zou er in dat grote huis van .de familie niet één kamer zijn die geschikt is om in te richten als atelier?" Arjens zweeg. Terwijl hij de rook van zijn sigaret diep inhaleerde keek hij Van Benten afwachtend aan. „Heeft u een verhouding met Glo ria Veenendaal? Gaat u met haar naar bed?" Arjens kneep zijn ogen wat samen als om zijn antwoord af te wegen. Of was het alleen maar tegen de rook? „Nee." Kort en droog. „Hm.' Van Benten schraapte zijn keel Hij geloofde de man niet. Maar hij had Gloria wel geloofd toen ze een verhouding met Arjens ontkend had. Wat dat louter een kwestie van ac teertalent? En als het wel zo was Als Arjens de minnaar van Gloria Vee nendaal was, zoals Berend Brons hem verteld had, en als Arjens inderdaad de moordenaar van Charles Veenen daal was, dan zou hij, Van Benten, wel eens met bewijzen mogen komen. En die had hij niet Wel een motief. Hoewel..., was nu niet de kip met de gouden eieren geslacht? Of hoopte Jacques Arjens Gloria te trouwen? Een nest vol gouden eieren! „De dood van Charles Veenendaal is voor u een financiële strop of d°nkt u dat zijn vrouw met de betalingen zal doorgaan?" Arjens haalde zijn schouders op." Ik weet niet hoe ze er voor komt te staan? Kijk als die winkels in andere handen overgaan, dan zal ze er geen behoefte aan hebben om nog langer schilderijen te '.enen Daar stoelde de hele regeling eigenlijk op. Ach," hij maakte een onverschillig gebaar met zijn hand. „We zullen wel zien. Ik lig er niet wakker van. Op het ogen blik ben ik vrij goed bij kas. Ik heb veel opdrachten en bovendien krijg ik nog subsidie, In feite zal ik er geen hap minder om eten." Van Benten legde zijn handen plat op het buro en duwde zich wat moei zaam ohhoog. „Dat was het dan voor dit moment. Ik moet u wel verzoeken zich voorlopig beschikbaar te houden en de stad niet te verlaten." „Natuurlijk, ik begrijp het." „O nog één ding, meneer Arjens." „Ja?" Van Benten liep naar de deur en hield die voor hem open. „Dat schil derij van Gloria dat bij u op het ate lier staat, dat naakt, is dat het enige naaktportret dat u van haar schil derde?" „Nee. Wel het meest recente.' „Wanneer heeft u dat gemaakt?" „Arjens keek hem verbaasd aan „Ongeveer anderhalf - nee, twee jaar geleden." „Dank u. Goede middag." „Goede middag," antwoordde Ar jens een beetje verbouwereerd. Van Benten keek hem nijdig na toen hij de lange gang doorliep. Een vlotte, lenige vent die er jonger uitzag dan Gloria. En dat ook was. Vijf jaar jon ger. Op dat moment schoot hem nóg iets te binnen. Hij holde de man ach terna en haalde hem bij de buiten deur in. Hij legde een hand op zijn schouder. „Ik vergat u nog één ding te vragen, meneer Arjens." „Wat? O, nou vraagt u maar." „Heeft u een sleutel? Een sleutel van Veenendaals huis?" „Nee, natuurlijk niet." „U heeft er nooit een gehad? Ik be doel, het zou kunnen dat Gloria haar huissleutel bij u had laten liggen Per slot van rekening verloor ze ook eens haar aansteker bij u thuis." „Luister eens, ik weet niet waarom u dit vraagt, maar ik heb geen sleutel van dat huis en ik heb er ook nooit een in handen gehad. Ik kwam daar nooit dus waarom zou ik een sleutel hebben. En als Gloria hem ooit bij mij had laten liggen zou ik hem na tuurlijk teruggeven hebben." „Bent u nog nooit in dat huis ge weest?" „Nou ja, een enkele maal. Veenen daal gaf nog wel eens een groot feest. (Wordt vervolgd) tWATOlNT 8600 Het cassettebandje waarmee de gegevens van de computerschijf kunnen worden geco- piëerd. In dit bandje kunnen binnen 12 minuten twintig miljoen gegevens worden opgenomen. 11 16- Verticaal: 1. dominee 2. vogel 4. in orde (afkl 5. electr. geladen deeltje 6. heldendicht 7. rijgsnoer 8. wintervoertuig 9. kleur 11. rivier in Siberië 12. reinigingsmiddel 14. familielid 17. beloning 20. riv. in Duitsland 23. deel van een muziekinstrument 25. vogel 27. spijker 29. oosterse titel 32. onverstandig 34. graafdiertje 36. landbouwwerktuig 39. uurwerk 42. laatste nieuws (afk) 43. geheel 44. stapel 45. vogelprodukt 46. volksvertegenwoordiging 48. voorzetsel 49. rust en kalmte 51 pijn 52. dun vel 53. europeaan Ï4, kern 55, nauw 56 waterplantje 59. coupe 60. wapen 61 deel van het been 63. soort bank 65. voorvoegsel 67. handigheidje 69. gebruik in kleding 74. deel van het oor 76. kindergroet 78. zangnoot 80. vreemde munt (afk) 81Romeinse rijk (afk) 83. uitroep van pijn Horizontaal: 1. 3. 10. 13. 15. 16. 18. 19. 21. 22. 24. 26. 28. 30. 31. 33. 35. 36. 37. 38. 40. 41. 43. 44. 47. 48. 49. 50. 51. 52. 54. 55. 56. 57. 58. 59. 60. 62. 64. 66. 68. 70. 71. 72. 73. 75. 77. 79. 80. 82. 84. 85. 86. Eenh. van kracht (afk.) vogel dwaas, nar rivier (spaans) metaal geogr. aanduiding (afkl dierengeluid moesplant niet (Eng.) kwaad zeevogel vreemde munt Germ, godheid in opdracht (afk) reinigingsplaats mannelijk dier soort cobra water in Friesland voegwoord waagstuk water in Branbant waterplant deel van de dag (afk) deel van een breuk de onbekende (afk) namelijk (afk) Lichaamsvocht ons inziens (afk) wettelijke aansprakelijkheid soort koffer eenh. van kracht (afk) aanzien reeds water in Utrecht het Romeinse rijk (afk) vlug soort modder wiel deel van de mond vertegenwoordiger horizon Ned. Indië (afk) voorzetsel aanspreektitel gevuld bekende motorraces (afk) jongensnaam dubbelklank lijst voorzetsel haarkrul jongensnaam grondtoon

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5