TESO VAN HET RAADHUIS Ill Vuurwapenvergunning voor M. Bakker Permanente fotoexpositie in Oude Uio VERVOLG VAN PAG.l j Mededelingen van B. en \V. j Militair gebruik Razende Bol niet noodzakelijk Boetes nu ook per giro betalen Crossbrommer u!3' verkeer gehaald Nog weinig aanmeldingen Miss Texel- verkiezing PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 29 JUNI N< Mevrouw Hoogerheide-Ups nam het bloemetje in ontvangst als blijk van dank voor het werk dat direkteur Hoogerheide het afgelopen jaar voor TESO heeft verzet enkele storende zet- en correctietouten ondekt. Directeur Hoogerheide moest bekennen dat Ran gelijk had en zei dat in het vervolg een andere meer zorg vuldige werkwijze zal worden betracht. De fouten staan overigens alleen in de gedrukte jaarstukken. Het origineel, waarop de accountansverklaring is af gegeven, is correct. Ran had er zich ook over verbaasd dat Teso alweer zo gauw zijn in 1978 aangeschafte computer door een andere heeft moeten vervangen. De apparatuur veroudert kennelijk snel en het zou daarom beter zijn niet te kopen maar te huren. Het bleek dat men bij Teso reeds tot die ontdekking was gekomen. Hoogerheide zei althans dat de nieuwe computer niet is gekocht maar wordt geleast, waardoor geen aanslag wordt gedaan op de liquiditeit van Teso. Verkiezing Mevrouw T. Vlas-van der Vlies werd met 123 van de 155 stemmen als com missaris herkozen. Op mevrouw F. C. Wendrich-Brouwer die als tweede op de voordracht stond, werden 17 stemmen uitgebracht, twaalf stemmen waren blanco en drie ongeldig. De 45-jarige mevrouw Vlas is in de raad van com missarissen vice-voorzitter. Meer verdeeld toonden de aandeel houders zich over degene die de vijfde commissarisplaats in het Teso-bestuur zou moeten bezetten. Op de heer D. F. G. Schilling (46) die als eerste op de voordracht stond, werden slechts 63 stemmen uitgebracht zodat nummer twee, de heer N, C. Barendregt (33) uit Eierland met 85 stemmen commissaris werd. Drie stemmen waren ongeldig. Voorafgaand aan de stemming had nog een kleine discussie plaats. De heer C Koorn (adjunct-directeur van de RST) meende dat de Wet op de Onder nemingsraden het mogelijk maakt dat de ondernemingsraad van Teso met een voordracht voor een commissaris komt. Directeur Hoogerheide zei dat de wet niet van toepassing is op Teso want Teso is geen zg. structuurvennootschap omdat niet wordt voldaan aan criteria die betrekking hebben op het aantal personeelsleden en het maatschappelijk kapitaal. Het werd niet geheel duidelijk of in dit geval niet de Wet op de Onder nemingsraden was bedoeld doch de Wet op de Medezeggenschap. Des gevraagd zei Hoogerheide dat Teso op grond van de medezeggenschapswet ook niet verplicht is met een werk nemerscommissaris te komen. Frappant Th. van den Berg vond het wel frap pant dat Teso voor de vijfde commissa risplaats met een voordracht was ge komen van mensen die beide zittende en herkozen gemeenteraadsleden zijn die grote kans hebben wethouder te worden in het nieuwe college van B en W. ,,lk vind dat niet in het belang van Teso of van de gemeente en ik zal me daarom van stemming onthouden." President-commissaris Bob Bakker zei dat Teso de kandidaten al in januari heeft aangezocht toen de raadsverkie zingen nog ver in het verschiet lagen. Aan het wethouderschap was al hele maal niet gedacht. In ieder geval had de betrokkenheid bij het gemeentebestuur van de twee kandidaten geen enkele rol gespeeld bij het opstellen van de voor dracht. De heer S. Langeveld kwam naar voren om te zeggen dat hij het zelfs „heel best" vond dat er straks mis schien tweeTeso-commissarissen in het gemeentebestuur zitten. „Dan kunnen ze Teso in de raad verdedigen." Voorrangskaarten Teso heeft de bepalingen ten aanzien van de voorrangskaarten iets versoe peld. De kaarten die op 31 december hun geldigheid verliezen blijven nog veertien dagen in het nieuwe jaar bruik baar als vervoerbewijs, echter zonder voorrangsrecht. De aandeelhouders toonden zich niet erg dankbaar. In de rondvraag gaf Henk Spigt te kennen dat hij die veertien dagen wel een erg krappe termijn vond. De heer C. Koorn (het oud-raadslid) wilde dat Teso er drie maanden van zou maken, temeer daar zo'n gebaar haast niets kost. De heer Bakker gaf de indruk hierover nog eens te willen praten maar zei dat op drie maanden zeker niet moest worden ge rekend. Redding De jaarlijkse Teso-vergadering dankt zijn amusementskarakter voor een be langrijk deel aan het optreden van „oppositie" en aan het soms folklo ristische karakter van de discussie. De vergadering miste deze keer in dat opzicht nogal wat. Dat uiteindelijk toch iedereen tevreden huiswaarts ging was niet alleen te danken aan het koud buffet maar ook aan mevrouw J.J. de Waal uit Den Burg die van de rondvraag gebruik maakte door op haar eigen wijze een lofzang over Teso af te steken. Het was een gedeeltelijke herhaling van het oudé succes dat zij tijdens de Raro- hoorzitting over het landschapspark voordroeg, maar er waren nu diverse nieuwe, op Teso betrekking hebbende elementen aan toegevoegd. Mevrouw De Waal roemde de service van Teso en signaleerde dat het „Theo hou jij me koffer effe vast" (een voorstelling bij de laatste Ouwe Sunderklaas-viering) reali teit is. Mevrouw De Waal had mee gemaakt dat de kapitein op haar had gewacht toen zij eigenlijk te laat voor de boot was. Spreekster had geen goed woord over voor de „import"-mensen die altijd maar tegen Teso aantrappen en voor f125,— een aandeeltje kopen om dan ook in de aandeelhoudersver gadering mee te kunnen doen.Echte Texelaars mopperden nooit over Teso, 't is allemaal begonnen toen het import er zich mee begon te bemoeien. Mevrouw De Waal vond de tarieven helemaal niet hoog en zelfs uitgesproken laag als in aanmerking wordt genomen in welke verhouding deze staan tot de gemiddel de inkomens Toen het weekloon van een landarbeider nog 7 16, was, kostte het Teso-kaartje drie kwartjes. Volgens die verhouding zou het kaartje nu 722,50 moeten zijn en het is slechts 76,75. Mervouw De Waal was beduusd van het resultaat van haar eigen berekening: „Gut, wat een beetje." Alles voor niets Mevrouw De Waal zei bezwaren te hebben tegen dieven, insluipers, krakers en vernielers en meer in het algemeen tegen mensen die „alles voor niets willen hebben." Tot genoemde catego rie rekende ze de deelnemers aan de demonstratieve optocht voor het goed kope jaarabonnement. Ze was er heen gegaan in de verwachting dat die op tocht zou bestaan uit magere, slecht' geklede mensen voor wie het Teso tarief onoverkomelijk was. Maar het bleken allemaal goedgeklede, weldoorvoede mensen te zijn. Mevrouw De Waal wees verder op het nagenoeg gratis vervoer van scholieren en mensen die op zie kenbezoek gaan en vergat ook niet „het gelag" op de aandeelhoudersvergade ringen te vermelden. Ze snapte niet dat er mensen zijn die zoveel bezwaar tegen Teso hebben en zei dat de eigen stoombootonderneming nog altijd een goede naam heeft. Zelf de brug maken? De heer C. Koorn (het ex-raadslid) zou graag zien dat Teso de dubbeldekker weer verkocht, maar als dat niet moge- i lijk is zou moeten worden bekeken of de dubbeldeks aanleginrichting in eigen beheer kan worden gemaakt. Overigens twijfelde hij eraan of het gebruik van het tweede dek tariefverlaging teweeg zou brengen. De heer Bakker zei dat de financiële positie van Teso zodanig is dat het zelf maken van de aanleginrichting niet mo gelijk is. Verder legde hij uit dat Teso zijn dubbeldekker beslist niet kan missen. Een grote vervoerscapaciteit is gewoon noodzakelijk om op bijv. een vrijdagmiddag 750 auto's te vervoeren en zondagavond weer naar het vaste land te brengen. Van de korte vakanties en weekendarrangementen komt anders weinig terecht. Teso heeft er bovendien rekening mee te houden dat de logies- capaciteit van Texel tot 47000 slaap plaatsen zal uitgroeien, voornamelijk in de vorm van huisjes die kunnen worden geexploiteerd als er ook buiten de hoogseizoenperiode behoorlijk gebruik van wordt gemaakt. Mede door het geringe prijsverschil tussen enkeldekker en dubbeldekker heeft Teso nog geen ogenblik spijt gehad van zijn beslissing. Volgens Bakker zal vooral in de toe komst blijken dat de dubbeldekker de juiste keus is geweest. De heer H. de Visser („Ik ben im port") vond het niet erg praktisch dat mensen met een knipkaert deze moeten laten afstempelen bij dezelfde kassa waar ook kaarten worden verkocht. Dat geeft veel oponthoud. Hij zag dan ook uit naar apparatuur waardoor de knip- kaartenbezitters via een andere ingang naar het schip lopen dan degenen die nog kaarten moeten kopen. De heer Bakker zei dat hierin wordt voorzien. „Het gaat straks net als bij de metro in Rotterdam." De heer S. Langeveld uitte zijn tevre denheid over de veiligheid aan boord van de Teso-boten. Een landelijk week blad signaleerde dit onlangs.' Afvloeiing Het Teso beleid voorziet in het af vloeien van personeel van 94 naar 69 personen. Desgevraagd kreeg H. Ran te horen dat de overtollige 25 man op natuurlijke wijze zal verdwijnen, dus zonder gedwongen ontslagen. Naar aanleiding van een andere vraag van Ran zei Hoogerheide dat de regeling waarbij 5% van de winst aan het personeel wordt uitgekeerd al in 1978 is opgeheven met instemming van het personeel als uitvloeisel van de toen afgesloten CAO, waarbij een „dertiende maand" werd ingevoerd. Gezien het feit dat Teso tegenwoordig verlies maakt inplaats van winst, is dat vooral achteraf een goede regeling gebleken. Op een andere vraag zei de heer Bakker dat hij in ieder geval president-commis saris van Teso zal blijven totdat hij zijn bestuursfunctie volgens rooster be schikbaar moet stellen. Op dat moment zal hij beslissen of hij zal bedanken of zich opnieuw verkiesbaar zal stellen. De heer Dieter Stoll uit Eierland her innerde eraan dat het onderhouden van de veerdienst Den Helder - Texel met een dubbeldekker strijdig is met het provinciale streekplan. Hij vroeg zich af of dat de reden is dat het rijk niet mee werkt aan de bouw van dubbeldeks aanleginrichtingen. De heer Bakker zei dat Teso inderdaad heeft gehandeld tegen de zin van het provinciaal bestuur („dat is des ondernemers eigen") maar het ziet er naar uit dat de provinciale mening zich aan het wijzigen is. De maatschappelijke ontwikkelingen en de groei van de werkloosheid is daaraan wellicht niet vreemd. In 1972 waren bij de Texelse horeca slechts vier werk lozen; nu zijn dat er meer dan honderd. Volgens Bakker had dat iets te maken met de veel te lange wachttijden waar mee het toeristisch verkeer kreeg te maken en waardoor grote investeerders niet meer op Texel wilden investeren. Onderzoek Frits Langeveld stelde voor een we tenschappelijk onderzoek te laten in stellen naar het effect van de tarieven van Teso op het bezoek aan het eiland. De heer Bakker antwoordde dat een dergelijk onderzoek in 1978 al is ge houden. Teso is ervan overtuigd dat algemene economische factoren de be langrijkste oorzaak zijn van de vervoers- terugloop. Ook in Zeeland met zijn lage veertarieven is sprake van een terugloop van 2'/2%. Waarop Langeveld opmerkte dat Texel veel meer dan Zeeland af hankelijk is van de recreatie en dat het toch wel zaak is om te weten of de tarieven hierom van ongunstige invloed zijn. „Laat een bureau dat uitzoeken." Bakker beloofde hierover in de Raad van Commissarissen te zullen praten. De heer C. Koorn van de RST was ervan overtuigd dat de tarieven van Teso wel degelijk de toeloop van recre anten naar Texel afremmen. Hij wees erop dat het binnenlands toerisme lan delijk sterk toeneemt (er gaan minder mensen naar het buitenland als gevolg van de economische recessie) maar die groei is er op Texel NIET geweest. Dat kan alleen maar in de tarieven zitten. Waarna Bakker zei dat er op Texel wel groei is geweest wat het aantal re creanten betreft maar de ondernemers hebben daarvan in hun portemonnee niets gemerkt omdat de mensen veel minder zijn gaan uitgeven. Overigens moet worden bedacht dat Texel in het hoogseizoen vol is, zodat lagere Teso tarieven in die periode dus geen grotere toeloop kunnen veroorzaken. En wat het na- en voorseizoen betreft wordt een veel grotere rol gespeeld door het feit dat slechtweervoorzieningen ont breken. Bovendien is de op niet zomerse omstandigheden afgestemde accom modatie zeer beperkt. Subsidie De heer Koorn informeerde ook of Teso zelf wil trachten rijkssubsidie te krijgen om aldus de tarieven omlaag te brengen. Bakker zei dat hierover door het bestuur herhaaldelijk is gesproken maar dat is besloten eerst de dubbele aanleginrichting te veroveren en pas daarna om subsidie te vragen. Waarna Bakker liet blijken dat in de praktijk in de politiek „van alles" mogelijk is. Hij vergeleek de politici met schaatsenrij ders: slagen naar links en naar rechts en vier keer in een ronde door de bocht... Teso zal daar dus rekening mee moeten houden. De heer Fischer probeerde de zorg over de hoge Teso tarieven te relati veren door erop te wijzen dat het nog heel wat erger kan. Op Terschelling moet men voor het vervoer van een auto met vier personen tegen de 7250,— betalen. H. Ran pleitte voor bundeling van de promotieactiviteiten en voor een sy steem waarbij elk recreatiebedrijf andere wisseldagen zou hanteren. Op die wijze zou kunnen worden voorkomen dat Texel tot in lengte van jaren met de wachttijden blijft zitten. Bakker zei dat adviezen in die richting al worden gege ven met merkbaar resultaat. Veel be drijven vragen hun gasten om niet op zaterdag te komen. En wie toch op zaterdag of zondag wil reizen wordt aangeraden dit zeer vroeg of zeer laat te doen. De heer M. Bakker uit Den Burg heeft alsnog een vuurwapenvergunning. Te gen een eerdere afwijzing door de ge meente is hij met succes in beroep gegaan bij de Commissaris van de Ko ningin. Gebleken is dat de vergunning niet mocht worden geweigerd, omdat Bakker een erkenning heeft van de Sociaal Economische Raad. Het plan bestond om de vuurwapen en mumtiehandel onder te brengen in het pand van IBS aan de Drijverstraat. Dit gebouw heeft echter een bedrijfs- bestemming zodat wapen- en munitie- handel, die als detailhandel wordt be schouwd, daarin niet past. Ook voldoet dit pand niet aan de eisen die de hin derwetvergunning stelt. Hoewel in ieder geval aan laatstgenoemde eisen is te gemoet te komen, is het niet uitgesloten dat de munitiehandel elders wordt ge vestigd. Hinderwet Op 25 juni 1982 zijn vergunningen ingevolge de Hinderwet verleend aan: a. de directeur van het telefoondistrict Haarlem, drs. H. Beyer, voor een tele fooncentrale aan de Brink 16 te De Koog b. de directeur van het telefoondistrict Haarlem, drs. H. Beyer, voor een tele fooncentrale aan het Hoge Achterom te Den Hoorn. Bij het verlenen van de vergunningen is door het stellen van voorschriften tegemoet gekomen aan bezwaren van gevaar, schade of hinder. De vergunningen liggen op het ge meentehuis, kamer 209, ter inzage van 29 juni 1982 tot 29 juli 1982. De tijd stippen, waarop inzage verkregen kan worden, zijn: op werkdagen van 09.00 tot 12.00 uur van van 14.00 tot 16.00 uur; op maandagavonden van 19.30 tot 22.30 uur. Tot 29 juli 1982 kan tegen de ver gunningen beroep ingesteld worden. Beroep is mogelijk voor de aanvragers, de adviseurs en degenen, die tijdig bezwaar tegen de aanvragen om ver gunning hebben aangetekend. Tevens is beroep mogelijk voor enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin en worden gezonden aan de afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA Den Haag. Elke vergunning wordt in principe na afloop van de beroepstermijn van kracht. Degenen, die beroep instellen, kunnen echter overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek tot schorsing van de ver gunning of het treffen van een voor lopige voorziening. Dit verzoek moet voor 29 juli 1982 worden gericht aan der voorzitter van de afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA Den Haag. De vergunning wordt dan niet van kracht, voordat op het verzoek is beslist. Nadere informatie is te verkrijgen bij de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie, telefoon 02220-3041, toestel 145. De Fotokring Texel heeft in dorps huis de Oude ULO een permanente expositieruimte voor foto's ingericht. Hiervoor is de ruimte gebruikt, die vroeger ter beschikking stond van het Mensen zonder werk-project en die na het vertrek van het MZW geruime tijd leeg heeft gestaan. Het vertrek is van aangepaste verlichting voorzien zodat de foto's goed tot hun recht komen. Het is de bedoe ling dat de leden van de Fotokring Texel de foto's af en toe wisselen. leder kan de expositieruimte bin nenlopen gedurende de uren overdag en 's avonds dat het dorpshuis voor andere doeleinden open is. De in november 1978 opgerichte Fotokring is van plan wat meer aan de weg te gaan timmeren omdat het ledental van rond dertig met onge veer de helft is gedaald. Met ingang van het nieuwe verenigingsseizoen (de eerste bijeenkomst is begin sep tember) zal men meer naar buiten gaan treden. Maar al voor die tijd kan men over het lidmaatschap alle inlichtingen krijgen bij secretaris Gerard Witte, Gasthuisstraat 12 te Den Burg, telefoon (02220) 4261. Advies Raro: De Raad van Advies voor de R telijke Ordening (Raro) vindt het nodig dat de Razende Bol tot m terrein ten behoeve van de marine w gemaakt. Aldus blijkt uit het advies de Raro heeft uitgebracht over Structuurschema militaire terreinen Evenals de regering ziet de Raro nig mogelijkheden om de schiet< ningen op en boven de Waddenze verminderen. Wel wordt erop aa drongen om vooruitlopend op de sultaten van onderzoek naar verp sing of gewijzigd gebruik van de sc ranges Vliehors en Noordvaarde zoeken naar tijdelijke oplossingen d huidige hinder zo veel mogelijk kui beperken. In heel Nederland, dus ook op T wordt per 1 juni een makkelijker sys ingevoerd om boetes te betalen. I- dan mogelijk het verschuldigde be per postgiro of via een bank te bet Betaling aan een politieman op str dan niet meer mogelijk. Tot 1 juli i be nog zo dat iemand die een bekei heeft gekregen deze aan een politu op straat kan betalen of binnen 2' aan het politiebureau in de plaats va overtreding. Vaak was men echter in de gelegenheid om binnen 24 uur op dat bureau te gaan betalen of had te weinig geld bij zich. Een Tex die in Alkmaar bekeurd werd en genoeg geld bij zich had, diende volgens de oude regeling binnen 2' terug te gaan naar Alkmaar om de t te betalen. Een dure en omslac^o regeling. Betaalde men niet dan onl men enige tijd later een accept girol van de Officier van Justitie wa meestal een veel hoger bedrag spc dan de oorspronkelijke boete. Met de nieuwe regeling zijn er extra kosten meer. Per bank of pos kunnen nu verkeersovertredin milieu-overtredingen (bijvoorbeeld het gebied van huisvuil) bep< >n overtredingen uit het wetboek strafrecht, bepaalde overtredingen bijzondere wetten zoals de visser en overtredingen van plaatselijke ordeningen betaald worden. Het g; alle gevallen om bedragen tussen f' 'e en f 120, Met de nieuwe regelii p het zogenaamde mini-proces ve ingevoerd dat aan de overtreder v 0 overhandigd of thuisgestuurd. Nap-1 ontvangen van zo'n mini-proces ve moet het bedrag binnen veertien dpi worden overgeschreven op het aa geven postgironummer. Ook kan de boete binnen 14 dagen op politiebureau gaan betalen met coi| geld of een betaalkaart. Degener^ meer informatie over het nieuwe bef3' ringssysteem willen hebben, ku contact opnemen met het politieb' in Den Burg of De Koog. 1/ ki Een vijftienjarige jongen, die zat< met een crossbrommer door Den reed is door de politie sta gehouden en geverbaliseerd, brommer werd uit het verkeer gent omdat hij niet voldeed aan de voor de openbare weg. De Miss Texel verkiezing die augustus in De Koog wordt gehoi heeft tot nu toe nog maar w Texelse aanmeldingen opgeler Welgeteld één Texels meisje heeft weten graag mee te willen doen. staat tegenover dat van de vaste zich al 12 meisjes hebben aangerr Dit wordt door De Koog Promotior de verkiezingen organiseert ten zei betreurd. Heel graag zou men zien meer Texelse meisjes meededen vreesd wordt dat velen tot het 1a: moment wachten. Dat gebeurde jaar ook. De meeste aanmeldii kwamen toen de laatste paar dl voor de miss-verkiezing. Het is e< dit jaar niet mogelijk om zich zo laa te geven. De inschrijving blijft nog een paar dagen open en wordt da gesloten in verband met de sele procedure. Meisjes die zich op w geven kunnen bellen naar Anette Rossum in Den Burg, telefoon 02 4927. Ook kan men een kaartje st naar haar adres: Waalderstraat 34, AC in Den Burg. De winnares vai miss Texel verkiezing krijgt een b mantel en een fotocamera en een naar een warm land. Verder wordt haar een fotoserie gemaakt vooi Panorama jaarkalender en dingt Scheveningen mee naar de Miss P rama titel. Ook voor de tweede en d prijswinnaressen zijn mooie prijzen schikbaar.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2