VoorwaardeiilKe slraf voor ontspoorde longeren Koopwaar onder bosjes vandaan Woensdag lm Texelaars voor de balie Geen ventvergunning NEGEN VERENIGINGEN DOEN MEE AAN „NACHT VAN TEXEL Sharks gebouw mocht niet naar hondenclub Brandstichting, autodiefstal, inbraak en heling „Reveil-avond" van Evangelische Omroep Vlooienmarkt bij rommeltjesmarkt Auto's vernield en opengebroken De rechter- en de linkerhand van de duivel Jaargangen Texelse Courant verdwenen Surfweekend in Edam Vredesberaad op gewone markt? Crossloop De Koog Postduivenvlucht- uitslagen Schietoefeningen NSDAG 29 JUNI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De Helderse officier van justitie Mr. Jansen heeft vrijdagmiddag sgen één van de jongens die het clubgebouw van de Sharks aan de Vesterweg in brand staken een voorwaardelijke gevangenisstraf van ier weken met een proeftijd van twee jaar geëist. Ofschoon de fficier brandstichting als een bijzonder ernstig vergrijp omschreef, /aarvoor gevangenisstraffen tot twee jaar kunnen worden gegeven, a ield hij bij het bepalen van zijn eis rekening met de leeftijd van de erdachte en het feit dat hij nog niet eerder in het gevang had J ezeten. Gevangenisstraf zou er volgens de officier makkelijk toe unnen leiden dat de betreffende jongen verder ontspoort. „Bij traftoemeting moeten we rekening houden met de toekomst. Ik wil laarbij echter niet alleen rekening houden met de toekomst van de ader, maar ook met die van de Texelse bevolking. De bevolking heeft et recht te leven zonder angst voor de agressieve daden van dit soort eer vervelende jongens. Daarom eis ik een voorwaardelijke straf met en proeftijd van twee jaar." van justitie van een zwaar delict. ,,lk heb hier weinig goede woorden voor. Wanneer iemand zich zo meent te moeten gedragen lijkt het goed dat hij de muren van de gevangenis maar eens een tijdje van binnen gaat bekijken. Brandstichting is gevaarlijk en beslist niet te accepteren. Als iedereen zijn misnoegen over de bestemming van een bepaald gebouw tot uiting brengt door brand te stichten, zou het een complete chaos worden." De officier bracht in herinnering dat de verdachte in het verleden ook al moeilijkheden met justi tie heeft gehad door het onder invloed van drank besturen van een auto. Als extra argument om te volstaan met een voorwaardelijke straf noemde de officier nog het feit dat de gemeente Texel zal De brandstichting in het Sharks-ge- ouwtje vond plaats in de nacht van 29 p 30 september. Drie leden van de oormalige bromfietsclub de Sharks /aren op het idee gekomen het gebouw brand te steken, omdat het door de emeente ter beschikking van de Texel- e hondenclub was gesteld. Eén van leze drie, een 21-jarige inwoner van )en Burg, zei dat hij met de twee nderen na bezoek aan een discotheek >p zijn bromfiets naar het gebouwtje vasgereeden.Daar had hij benzine uit de ank van zijn brommer gehaald en deze iver matrassen en dekens in het ge touw gesprenkeld. Vervolgens werd dit langestoken. „We zijn verderop achter •en tuinwal gaan zitten. Eerst was er link wat rook, toen zagen we vlammen tn later kwamen de politie en de brand- veer," verklaarde de verdachte. Verder ei hij op de zitting dat de Sharks het :lubhuis zelf hadden opgebouwd en dat :e het niet eerlijk vonden dat het aan de londenclub gegeven werd. Politierecht er mr. F. W. J. den Ottolander had weinig sympathie voor deze redenering. ,Nu heeft niemand iets aan dat ge- jouwtje. Het was beter geweest wan- 'heer u was gaan praten met de ge meente over de bestemming ervan," zei lij. De politierechter las verder een ver- daring voor van gemeenteambtenaar j/an Wilsum die had meegedeeld dat het Sharks-gebouw niet verzekerd was en dat door de brand voor ƒ33.000, ;chade is ontstaan. In zijn requisitoir sprak de officier Overigens moest deze Texelaar zich niet alleen voor de brandstichting ver antwoorden. Hij stond ook terecht omdat hij op 9 september de ruiten van een woonhuis in Den Burg had inge slagen en wegens autodiefstal. Het in slaan van de ruiten was gebeurd nadat hij rond half twaalf uit een discotheek in Den Burg was gekomen, en flink wat gedronken had. Met zijn blote handen had hij daarna de ruiten stukgeslagen. ,,lk wilde me uitleven. Het ging van zelf", verklaarde hij ter zitting. De autodiefstal betrof het stelen van de Peugeot 504 van het raadslid G. Jansen. Deze auto stond op de par keerplaats Vogelenzang in Den Burg. Volgens het proces verbaal zou de ver dachte aan een Amerikaanse jongen hebben gevraagd of deze zin had mee te gaan om een auto te stelen. Met de Amerikaan had hij aan verschillende auto's gevoeld of ze open waren, waar bij ze de Peugeot aantroffen. Deze was open en het contactsleuteltje zat er nog in. De Amerikaan heeft de auto enkele dagen gehouden en reed hem later op de Schilderweg total loss. Op de zitting vier weken gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Vrijspraak Politierechter mr. Den Ottolander was het niet met de officier eens dat de brandstichting wettig en overtuigend was bewezen. Hij achtte het niet on denkbaar dat de 18-jarige Texelaar in derdaad alleen maar had toegekeken hoe de anderen het gebouwtje in brand staken. Daarom werd hij op dit punt vrijgesproken.Wel bewezen achtte de rechter het inslaan van de ruiten en de autodiefstal. Hij vonniste een boete van driehonderd gulden, bij niet betalen te vervangen voor zes dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. Dat de Amerikaan die op Texel heeft gewoond inderdaad een zeer negatieve invloed heeft gehad op Texelse jongeren werd bewezen bij het geval van de derde Texelse verdachte die voor de balie verscheen. Hem was ten laste gelegd dat hij in het weekeinde van 24 tot 26 oktober een inbraak had gepleegd bij de Aankoopcentrale in Den Burg. In een discotheek in Den Burg had deze twintigjarige Texelaar de Amerikaan ontmoet, die hem voorstelde te gaan inbreken omdat hij geld nodig had voor drugs. Nadat ze zich bij de verdachte thuis hadden verkleed, waren ze naar de Aankoopcentrale gegaan en daar door een klein raampje geklommen. In het gebouw werden de winkel en het kantoor grondig doorzocht en dat lever de ƒ160,op. Verder moest ook deze Texelaar voorkomen wegens autodief stal. Samen met de Amerikaan had hij op 24 oktober een Simca 1000 van het parkeerterrein bij Vogelenzang meege nomen. De auto was niet op slot en door twee draden met elkaar te ver binden kon hij gestart worden. Aan deze auto ontstond veel schade. De ver dachte zei dat hij inmiddels f350,— ver goeding had betaald. De advocaat van de verdachte mr. Feikema vroeg of hij contact had opge nomen met de Aankoopcentrale om de schade te vergoeden maar dit bleek niet het geval te zijn. In zijn requisitoir achtte de officier van justitie beide ten laste gelegde feiten wel of niet goed zat." ,,U had dat in dit geval op uw klompen kunnen aanvoe len. Ik neem niet aan dat het op Texel gebruikelijk is dat iedereen overal koop waar onder de bosjes verbergt", zei de rechter. De officier van justitie achtte opzet telijke heling bewezen. ,,Als je op een dergelijke manier iets koopt van iemand, die niet zulke strenge opvattingen heeft over het mijn en het dijn. dan is het duidelijk dat je je met ongeoorloofde praktijken bezig houdt." Verder zei de officier dat wanneer dieven hun spullen niet kwijt zouden kunnen aan helers, het aantal diefstallen waarschijnlijk sterk zou teruglopen. Helers werken diefstal in de hand. Als ernstige waarschuwing eiste de officier een boete van vijf honderd gulden. De verdachte vond die eis aan de hoge kant. De driehonderd gulden die hij voor de stereo-installatie had betaald was hij ook al kwijt en bovendien moest hij een nieuwe auto afbetalen. ,,Als u een paar keer niet naar de Jelleboog gaat, heeft u het geld er ook uit", zei de officier. De rechter legde een boete op van ƒ350, bij niet betalen te vervangen door zeven dagen hechtenis. ,,Hou er rekening mee dat het 't Huis van Be waring wordt als dit nog een keer gebeurt", voegde de officier de ver trekkende heler nog toe. De Evangelische Omroep houdt bin nenkort op Texel een ,,Reveil-avond". Op deze avond staat veel samenzang op het programma, men wil meditatie aan moedigen en oproepen tot terugkeer naar het woord van God. De ,,Reveil-avond" op Texel wordt op vrijdagavond 8 juli gehouden in de Nederlands Hervormde kerk te Den Burg. Sprekers op deze avond zijn de heer J. Kits sr. en Feike ter Velde. Muzikale medewerking komt van het Christelijk gemengd koor The Singers of the Lord, o.l.v. Peter Zwart. Arie Pronk bespeelt het orgel. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is vrij. Er is ook een boekentafel aanwezig. Zaterdag wordt in Oosterend de eerste rommeltjesmarkt van dit sei zoen gehouden en speciaal voor de jeugd is er een attractie aan toege voegd. Van tien tot twaalf uur 's morgens mogen jongeren allerhande eigen spullen verkopen in de Veriorenkost. De opbrengst van deze eigen ,,vlooienmarkt"-verkoop mogen ze uiteraard zelf houden. Het is de bedoe ling tijdens elke rommelmarkt de kinde ren 's morgens de gelegenheid te geven vlooienmarkt te houden. Zaterdagavond om 20.00 uur geeft Excelsior een concert in de muzieknis aan de Oranjestraat. De auto van een inwoner van Ede werd vrijdag in De Koog ernstig be schadigd. Doordat men over de auto had gelopen, ontstonden deuken in de motorkap en op het dak. Verder werd de lak beschadigd en waren de ruiten wissers en de antenne van de auto afgebroken. Ook de buitenspiegels moesten het ontgelden. Een vrouw uit Purmerend die zondag bij Manége Zoetelief met haar auto was gestopt om paarden te fotograferen, bemerkte bij terugkomst dat onbeken den een jasje met een portemonnee uit de wagen hadden gestolen. De afge sloten auto was opengebroken. proberen de ontstane schade te ver halen op de daders. Voorwaarde hier voor is dat de daders, die allemaal een uitkering hebben, werk vinden waarmee ze zich een inkomen verwerven. Ge vangenisstraf staat het vinden van een werkkring meestal in de weg, vandaar dat de officier volstond met voorwaar delijke gevangenisstraf. De politierechter was het daarmee eens en vonniste vier weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. ,,Alswe u hier binnen die twee jaar nog eens zien voor een soort gelijk vergrijp, moet u rekenen op een zeer zware straf," voegde hij er aan toe. Auto gestolen Het tweede voormalige Sharks-lid dat zich voor de brandstichting moest ver antwoorden was een 18-jarige inwoner uit Den Burg. Ter zitting ontkende hij er iets mee te maken te hebben gehad. ,,lk heb het niet aangestoken. Dat hebben de andere twee gedaan. Ik ging alleen maar mee om te kijken", verklaarde hij. De rechter confronteerde hem met de verklaring van de andere dader dat ze het met hun drieën hadden aan gestoken, maar de verdachte hield vol er' niet aan te hebben meegedaan. was advocaat mr. Feikema aanwezig die namens G. Jansen verklaarde dat de verdachte inmiddels voor een nieuwe auto had gezorgd. In zijn requisitoir achtte de officier van justitie zowel de brandstichting als het vernielen van de ruiten en de auto diefstal wettig en overtuigend bewezen. Hij ging in op de invloed die de Ame rikaanse jongen, die enige tijd op Texel heeft gewoond, op sommige Texelse jongeren heeft gehad. Overigens is deze Amerikaan, die aan drugs verslaafd was en daardoor bij veel meer inbraken en diefstallen was betrokken, het land uitgezet en teruggestuurd naar Ame rika. ,,Het groepje rond die Amerikaan heeft zich als echte Sharks gedragen. Als echte haaien gingen ze over Texel om in te breken en te vernielen. Het is belangrijk dit een halt toe te roepen", zei de officier. Het deed hem genoegen dat de schade die ontstaan was door het total loss rijden van de auto was ver goed, maar anderzijds noemde hij de verdachte een bravoure-figuur die zich tijdens de jongste luilakviering ook weer heeft misdragen. „Hier moet een einde aan komen, zodat de bevolking niet meer bang hoeft te zijn voor explosies van geweld en inbraken", zei hij en eiste Trinity, rechterhand van de duivel, is de bijnaam van een luie figuur uit het westen, altijd hongerig en zéér snel met de revolver. Trinity komt op een van zijn omzwervingen terecht in een dorpje waar nij tot zijn verbazing zijn broer, een bekende bandiet, als Sheriff vindt. Trinity's broer, de linkerhand van de duivel, schoot op de vlucht een sheriff neer, stak diens speld op, nam diens plaats in en wacht op zijn hel pers. En dit is het begin van alle moeilijkheden. Grote broer wil Trinity het dorp uit hebben uit angst dat hij hem zal verraden, want de functie van sheriff wil hij niet graag kwijt. Trinity daarentegen wil blijven en heeft zelfs al trouwplannen, mits grote broer hem wil helpen een bende Mexicanen te ver jagen, die onder leiding van de corrupte burgemeester zijn a.s. familie wil verja gen. Dat alles anders loopt als gepland is niet te voorkomen, want Terence Hill en Bud Spencer spelen de hoofdrollen en dat wil zeggen dat de lachsalvo's talrijker zijn dan de geweersalvo's. „De rechter en de linkerhand van de duivel" als woensdag western. Alle leeftijden. Uit het archief van de Texelse Courant zijn de ingebonden jaar gangen van 1888 en 1924 verdwenen. Vermoed wordt dat iemand de jaargangen heeft meegenomen om ze rustig thuis door te lezen en vergeten is ze terug te brengen. Van de verdwenen jaargangen bestaan geen kopieën en daarom wordt het ontbreken als een groot gemis beschouwd. Wie de jaar gangen in bezit heeft wordt vriendelijk verzocht ze weer terug te brengen (of anoniem te laten bezorgen), zodat het histo risch overzicht van Texel sedert 1887 weer compleet is. Tegen een zakenman uit De Koog werd donderdag proces verbaal opgemaakt omdat hij ijs liet venten in Den Burg, zonder daarvoor een ver gunning te bezitten. rr wettig en overtuigend bewezen. „Het was een hoogst irritant groepje jongens, dat veel narigheid en last veroorzaakte. Steeds zagen ze elkaar in de Jelleboog waar men dan minder goede plannen beraamde. Juist in groepsverband werd de meeste bravoure getoond. Ook deze jongen is duidelijk te ver gegaan", zei de officier die vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf eiste met een proeftijd van twee jaar. De advocaat van de verdachte zei dat zijn cliënt tot zijn gedrag was gekomen door spanningen in het ouderlijk huis. Vooral de relatie met zijn vader was slecht en hij leed daar erg onder. Als andere oorzaak van de proble men, noemde Feikema de geringe mo gelijkheden voor jongeren op Texel. „Op Texel zijn veel mogelijkheden voor toeristen, maar niet voor jongeren. Het enige wat je er hebt zijn kroegen. Er wordt ontzettend veel bier getapt op het eiland. Ik heb het eens uitgerekend en het is een plas zo groot als de Wadden zee. Die geringe mogelijkheden en al die drank leiden tot moeilijkheden en dit soort gedrag", zei hij. Verder wees Feikema erop dat de verdachte graag wilde gaan varen en dat het er naar uitziet dat dit inderdaad zal lukken. Hij verwachtte dat het met zijn cliënt beter zal gaan als deze vast werk heeft. Blij was de advocaat met de „stok achter de deur" die de officier had gecreëerd door een voorwaardelijke straf te eisen met twee jaar proeftijd. „Dit zal hem mogelijk behoeden voor verdere misstappen. We moeten goed begrijpen dat we hier te maken hebben met tegen mislukken aanlopende kinde ren. Door verveling en drankgebruik dreigen ze er onderdoor te gaan en worden een last voor zichzelf en de maatschappij. Dat moeten we zien te voorkomen." Politierechter Den Ottolander achtte het wettig en overtuigend bewijs van beide feiten geleverd en legde een boete op van f300, bij niet betalen te ver vangen door zes dagen hechtenis en twee weken gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Heling De laatste Texelaar die vrijdag moest voorkomen, was een 24-jarige inwoner van Den Burg die heling ten laste was gelegd. In een discotheek in Den Brug had hij veel bier gedronken en daarna werd hij benaderd door een andere Texelaar die hem een stereo-installatie te koop aanbood. Ze gingen naar het parkeerterrein aan de Wilhelminalaan waar de installatie uit de bosjes werd gehaald. In antwoord op een vraag van de rechter zei de verdachte dat hij het wel een beetje vreemd vond dat het spul uit de bosjes kwam en ook wel ergens aanvoelde dat het niet goed zat. „Maar die man waarvan ik het kocht had wel meer van dat soort geintjes. Je wist nooit wat er bij hem eigenlijk nu Van zaterdagavond 20.00 uur tot zondagmorgen 08.00 uur houdt de ZPC TX 71 haar twaalf uur durende zwem- marathon in zwembad Molenkoog. Het zwemfestijn wordt geopend door de heer B. Weijdt van de voormalige zwemclub „De Schans". De heer Weijdt zal zijn openingswoorden daadwerkelijk ondersteunen door zelf als eerste van de startblokken te duiken. Een negental verenigingen van de vaste wal hebben voor de marathon inge schreven. Het marathon zwemmen is alleen mogelijk voor de meer ervaren deelne mersisters). De ZPC TX 71 heeft een zeer enthousiaste ploeg die zeker niet zomaar over zich heen laat zwemmen. Naast het „kilometersvreterswerk" is ook de zg. geinlijn weer aanwezig. Meer bedoeld voor de recreatieve zwemmers. De gehele nacht is het mogelijk een half uurtje even lekker bezig te zijn met zwemmen. Inschrijven vanaf nu aan de kassa kost f2, De deelnemende ver enigingen kamperen op de speelweide van het zwembad. De zwemclub zelf heeft een grote koek en zopie tent op het terrein staan en de sfeer en gezel ligheid worden verhoogd door een ver sierd en verlicht zwembad. De stand van de gezwommen kilometers wordt op een groot scorebord bijgehouden. De zwemclub zou het op prijs stellen als het publiek wat kwam proeven van zo'n nachtelijk zwemgebeuren. Zondag vond er een vriendschappe lijke zwemontmoeting plaats in zwem- Twintig jeugdleden van de Windsurf- club Texel zijn het afgelopen weekend op surfkamp geweest naar de surfaf- deling van de watersportvereniging De Zeevang in Edam. Vrijdagmiddag kon ieder lid zijn plank op de trailers neer leggen die door de beide surfscholen beschikbaar waren gesteld. Voor het vervoer van de jeugdleden waren twee busjes gehuurd. Zaterdagmorgen werd er eerst vrij gesurfd en om kwart over één werd er gestart voor de toertocht Edam-Volendam-Marken en weer terug. Aan deze tocht werd door 16 jeugdleden en vijf leiders deelgenomen. Voor het begeleiden van deze tocht werd gebruik gemaakt van een reddingvolgboot van de Surfclub Edam. Van de Surfclub Edam deden 17 surfers mee. Een kwar tier na de start begon het hard te regenen en te onweren. Er werd naar de kant gesrufd. Er is ook bij Volendam gestopt om op de achterblijvers te wachten. Op Marken werd een pauze ingelast. De jeugdleden waren nog weinig in het water gevallen en deden dit „voor de aardigheid" toen maar even in de haven van Marken. Zondag werden eerst de tenten opgeruimd en kon er hierna vrij gesurfd worden. Om twaalf uur was de inschrijving voor de wedstrijd die om kwart over één startte. Dit was een wedstrijd met een olym pische baan. Voor de cracks lag boei 3 zo'n 30 meter verder. Deze wedstrijd begon met windkracht 3 en eindigde met windkracht 6. De meeste surfers van Texel hebben drie manches gevaren en moesten toen stoppen. André van den Berg die de eerste drie manches bij de cracks en twee bij de jeugd had meegesurfd werd bij de jeugd vijfde. Van de Texelse leiders was het Dirk Eelman die tweede bij de recreanten werd en daardoor een mooi jack won. De jeugdleden waren om acht uur weer op Texel en hebben het erg gezellig gehad. Volgend jaar staat een dergelijk weekend weer op het programma. Donderdagavond om 18.00 uur is er een jeugdwedstrijd op het strandje bij Dijk manshuizen. bad Molenkoog tussen de zwemver eniging Oude Veer uit Breezand en ZPC TX 71. Ruim honderd enthousiaste mensen deden hieraan mee. Er werd goed gezwommen en enkele zeer span nende series waren te zien tijdens deze twee uur durende zwemwedstrijd. Di verse persoonlijke records werden ge broken. De beide estafettenummers waren een erg enerverend en spannend onderdeel. Vooral de estafette van de zwemmers boven de 12 jaar was gran dioos en een steengoed slotnummer. Op één armslag wist men op het nip pertje te winnen. Aan het eind van de wedstrijden kregen alle deelnemers een herinneringsdiploma. Het weer was er mede de oorzaak van dat het geheel een succesvolle zwemontmoeting mag wor den genoemd. Vanavond vergadert het Vredesbe raad Texel ten huize van Ria Jansen, Gasthuisstraat 16 in Den Burg over de mogelijkheid om met propaganda materiaal naar buiten te treden op de maandagmorgenmarkt in Den Burg. De vergadering begint om 20.15 uur en een ieder die mee wil helpen bij deze aktiviteit is welkom. Aanvankelijk wilde het vredesberaad wederom een kraam bemannen tijdens de folkloremiddagen maar de folklore- stichting gaat daarmee niet akkoord. Vanavond worden de mogelijkheden besproken om samen met vertegen woordigers van Greenpeace en de SOS-winkel naar buiten te treden Het is de bedoeling al op 5 juli aan de maandagmarkt deel te nemen. Bij de vierde crossloop in De Koog verschenen 94 deelnemers aan de start. Het algemeen klassement (over vier crosslopen) voor de wedstrijdlopers wordt nog steeds aangevoerd door Al- bert Hoven, hoewel Cees Timmer erg dichtbij komt (verschil 6 seconden). Uitslagen: Wedstrijdloop: 1. C. Timmer 28.25; 2. A. Hoven28.44; 3. A. Brouwer28.56; 4. R, Brouwer 29.44. Veteranen: 1. E. van der Heider 29.30; 2. A. de Ridder 29.51; 3. N. Welboren 30.45; 4. P. Bakelaar 31.30. Dames: 1. J. van der Heide 18.58; 2. C. Bakelaar 19.58; 3. E. Veeger 20.24; 4. S. Henstra 25.22. Jeugd: 1. E. van der Heide 16.59; 2. E. Dijker 17.45; 3. R. van de Wetering 18.17; 4. P. J. Boekei 18.46. Een prima uitslag afgelopen zondag voor de Texelse leden van „Hollands Noordpunt". De vier eerste plaatsen werden door de Texelaars bezet. Onder invloed van een zeer gunstige wind bleken de jonge duiven het Marsdiep niet als een handicap te ervaren. Jonge duiven-vlucht Rozendaal, 173 kilometer, gemiddeld 83 km/uur: G. van Lingen 1; M. van Dalen 2, 3; A. M. Keyzer 4, 5, 6, 7; A. Daalder 8; Sj. Feenstra 9; H. P. Koger 10,12; H. Hogerheide 11. Op 7 ju'i wordt te Breezanddijk ge schoten met 120 mm geschut tussen 10.00 en 21.00 uur.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5