Geen vaste regels voor beeldende kunst bij nieuwbouw gemeente Argumenten Horecaf verdachtmakend misleidend en betreurenswaardig" Dick en Ineke in Koffiebar Jeugdwedstrijd tennis Slagbaltoernooi voor lagere scholen Voor het eerst collecte voor Diabetes-fonds Nans Koorn exposeert Tarief noodcamping Zeilwedstrijd naar Petten Vijftig procent minder voor Rode Kruis Ongegronde vrees voor ongewenste concurrentie? VERVOLG VAN PAG. 1 PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 2 JULI B en W zijn niet van plan vaste regels in te voeren voor het maken van een kunstwerk bij eigen nieuw- of ingrij pende verbouw. Dit werd woensdag avond meegedeeld op de vergadering van de Welzijnsstichting die in verband met de kermis in dorpshuis de Oude ULO werd gehouden. De regeling dat als een bouwwerk wordt gerealiseerd een bepaald percentage (tot dusver één of twee procent) wordt besteed aan een of meerder^ kunstwerken die in of bij het betreffende gebouw geplaatst wor den, verschilt per gemeente en op Texel golden een aantal ongeschreven regels die niet altijd konden worden toegepast. Al eerder was aangedrongen op het instellen en verplichten van een vast percentage maar het college ziet daar geen kans toe om reden dat bij de verplichting in de toekomst ook finan ciële middelen ter beschikking gesteld moeten worden. ,,Dat geld is er niet'', aldus wethouder Blanken die het niet uitvoeren van voorstellen over een per centageregeling omschreef als ,,een slap besluit" maar zei geen andere oplossingen te zien. Nu zal het college elke nieuwbouw per geval bekijken op mogelijkheden voor beeldende kunst. De sectie vormings- en ontwikke lingswerk gaat de mogelijkheden voor alphabetiseringswerk (volwassenen le ren schrijven en lezen) op Texel diep gaander onderzoeken. Met de sociale werkplaats De Bolder, het gezinsver vangend tehuis Texelse Reede en het vormingscentrum in Den Helder is over leg geweest om een dergelijk project ook op Texel te starten maar eerst zaj de animo onderzocht worden. Het vor mingscentrum wil het alphabetiserings- werk wel ondersteunen en begeleiden. Datzelfde geldt voor open school pro jecten waarvoor een studiegroep in het leven is geroepen. Bezuinigingen De Welzijnsstichting heeft al diverse circulaires van verschillende ministeries ontvangen over bezuinigingen die nog dit jaar doorgevoerd zullen worden. Degene die daarbij het eerst aan bod komt is de bibliotheek waarbij is aange kondigd dat het abonnementsgeld bin nenkort met zes gulden verhoogd zal worden tot /18.50. In de komende jaren kan de eigen bijdrage in het lenen van boeken oplopen tot dertig gulden per persoon. Wel is het zo goed als zeker dat de Texelse bibliotheek alsnog een extra kracht krijgt toegewezen van het minis terie van sociale zaken in het kader van de werkverruimende maatregel. Lindeboom Beheer B.V. heeft te ken nen gegeven financieel risico te willen nemen in het organiseren van theater en muziekprodukties in de schouwburgzaal van het hotel, waardoor het financiële risico van de Welzijnsstichting mogelijk gehalveerd kan worden en het aan trekkelijker wordt kleine produkties in de zaal te brengen. Zaterdagavond treedt in de Youth for Christ koffiebar het duo Dick en Ineke uit Zeist op. Het tweetal brengt zelf geschreven Nederlandstalige luisterlied jes en begeleidt zichzelf op de gitaar. De koffiebar in De Schakel naast de NH kerk in Den Burg is open om 20.15 uur en de toegang is gratis. Scouting Texel haalt vanaf 10.00 uur zaterdag a.s. oud papier op in de Bea- trixlaan en de Kogerstraat. Ook oude schoenen zijn welkom, leder wordt verzocht een en ander tijdig en gebun deld op de stoep of aan de straat te zetten. In De Cocksdorp en directe omgeving wordt van 9.00-11.00 uur oud papier opgehaald door de o.l. school en van 13.00-15.00 uur door de Strijbosschool in de rest van Eierland. Woensdagmiddag 7 juli houdt tennis club Deuce een toernooi voor junioren op de speelvelden bij de ijsbaan. Het junioren mixed toernooi begint om 14.00 uur. Vrijdag (vandaag) wordt op de speel weide in Den Burg het traditionele slag baltoernooi gehouden voor lagere scho len. Dit jaar zullen maar liefst 220 kinderen in het strijdperk treden. De 20 deelnemende teams zijn verdeeld in twee afdelingen: grote en kleine scho len. Het toernooi begint om 9.15 uur en om ongeveer 14.15 uur wordt de prijs uitreiking verwacht. Ouders zijn van harte welkom om hun kroost aan te moedigen of, zo nodig te troosten. Na afloop van het toernooi geven leerlingen van de RSG een softbaldemonstratie waaraan leerlingen van de lagere school ook mee kunnen doen om kennis te maken met deze tak van slagsport. Van 5 tot en met 10 juli zal ook op Texel worden gecollecteerd ten bate van het Diabetes Fonds Nederland. Het is de eerste keer dat dit gebeurt en het motto waaronder de inzameling wordt gehouden luidt: ,,Geef 's voor een dia betes." Diabetes Mellitus, beter bekend als „suikerziekte" is een volksziekte die nog steeds verder oprukt. De vooruitzichten om diabetes een halt toe te roepen en zelfs terug te dringen zijn echter aller minst slecht. Bij het zoeken naar oor zaken, behandelingsmethoden en ge neesmiddelen zijn de laatste tijd hoop gevende resultaten geboekt zodat het meer dan ooit noodzakelijk is over geld te beschikken om de naspeuringen te kunnen voortzetten. Dit onderzoek be weegt zich op het gebied van speciale dieetvoeding, alvleeskliertransplantatie, insulineproduktie door DNA-bacteriën, insulinepompjes etc. De actieleider op Texel is de heer H. J. C. Roeper in De Waal die zelf diabetespatiënt is. Hij roept de Texe laars met kracht op om een royale bijdrage te geven mede omdat het afhangt van het succes of volgend jaar opnieuw toestemming voor een inza meling wordt gegeven. In café De Zwaan is momenteel een kleine expositie ingericht van tekenin gen van Nans Koorn. Te zien is een tiental werken merendeels naar model len. Ook is er een zelfportret bij. De werken zullen meer dan een maand blijven hangen. Tegen die tijd is weer een andere exposant welkom, liefst afkomstig van Texel. De tekeningen van Nans Koorn zijn te koop; ze moeten ieder omstreeks f 100, —opbrengen. Donderdag 1 juli Bij Dijkmanshuizen start om 18.00 uur een surfwedstrijd voor de jeugd. Zaterdag 3 juli In Oosterend wordt de eerste rommel- tjesmarkt van dit seizoen gehouden, aanvang 13.00 uur. In de morgenuren wordt via verkocht. Om 20.00 uur geeft Excelsior een uitvoering in de muzieknis. Om 20.00 uur begint in zwembad Mo lenkoog de nachtmarathon die duurt tot 8.00 uur zondagochtend. Zondag 4 juli De Kustzeilvereniging Westerslag houdt vanaf 11.00 uur open huis op haar basis op het strand van paal 17. Om 14.00 uur kan op 't Horntje inge schreven worden voor de ,,Texels Lamsvlees wedstrijd toertocht" 't Horntje-Dijkmanshuizen, georganiseerd door de windsurfclub Texel. Maandag 5 juli In De Waldhoorn te Den Hoorn is de premiere van de zomerrevue van ,,Op de Bonnefooi"; 21.00 uur. In disco dancing Question is vanaf 21.00 uur Avro's Toppop discoshow met d.j. Krijn Torringa. Dinsdag 6 juli In dorpshuis De Waldhoorn te Den Hoorn geeft vogelwachter C. Kok een dialezing over vogels en planten in Texelse natuurgebieden. B en W hebben het tarief voor de gemeentelijke noodcamping vastgesteld op M,50 per nacht, zowel voor perso nen, tenten als caravans. Zaterdag a.s. houdt de zeilafde r van de Watersportvereniging een i wedstrijd waarbij moet worden gev; i van Oudeschild naar de grote boei hoogte van Petten en terug. Ges s wordt om acht uur 's morgens. 1 j wacht wordt dat de snelste zei omstreeks drie uur 's middags te zullen zijn. De zeiltocht telt mee voor k kampioenschap. In het kader daar z zullen de komende tijd nog twee v\ f strijden worden georganiseerd. Mc z het zaterdag te hard waaien, dan zal wedstrijd op de Waddenzee (over driehoekig parcours ter hoogte Oudeschild) worden gehouden, l niet-leden mogen aan de wedstrijd d nemen al kunnen zij niet meedin naar het kampioenschap. De collecte voor het Rode Kruis h op Texel dit jaar beduidend mir opgebracht dan in voorgaande jaren jaar werd f7658,95 ingezameld. V jaar was dat ruim dertienduizend den. Deze teruggang in giften wijt afdeling Texel aan het verbod var gemeente om deze keer met lijstei werken. Er is dit jaar met gew „anonieme" collectebussen ing meld. Van de opbrengst wordt altijd bepaald percentage ter beschikking steld aan de Texelse afdeling van Rode Kruis en penningmeester J. f\ van Heerwaarden denkt dat de ma< opbrengst tot gevolg zal hebben dat sociale werk van de afdeling minder dan voorheen tot zijn rechl kunnen komen. Niettemin wordt c gezegd aan alle gevers en de co tanten. uiteindelijk in een zeer „afgeslankte" vorm tot stand is gekomen: praktisch alleen zuivere horeca-exploitatie met 12 kamers, een luxe restaurant, vergader zalen, uitvoeringszaal, bar en terras. De RST: „Na acht plannen is uit eindelijk een plan tot stand gekomen dat zeer aantrekkelijk was: een veelzijdig horecacomplex met een groot aantal voor allerlei gemeenschapsactiviteiten geschikte ruimten plus een toneelzaal die al jaren node werd gemist en die ook voor vele andere doeleinden bruikbaar is. Concurrentiepositie Horecaf schreef dat de gemeente de aankoopsom, renteverliezen en diverse andere kosten tot een bedrag van 1,4 miljoen aan de RST heeft kwijtgeschol den. In de eerste plaats door deze forse gemeenschapsbijdrage zou dit bedrijf in een zeer gunstige concurrentiepositie zijn gekomen ten opzichte van de „vrije" horeca ondernemers. De RST brengt daar tegenin dat de prijs die voor de Lindeboom betaald moest worden, veel hoger was dan bij de beoogde horeca-exploitatie verant woord was. Bovendien werden tijdens de langdurige periode van plannen maken (waarbij toch eer. zo goed mogelijke exploitatie in het goeddeels verouderde en verlopen bedrijf werd ge realiseerd) flinke exploitatie- en rente verliezen geleden. De gemeente heeft de RST in de aankoop en exploitatie verliezen een tegemoetkoming verstrekt van een miljoen gulden. Aan verdere exploitatiekosten, ontwikkelingskosten, afgeschreven plankosten en renteverlie zen tot de datum van overdracht aan de te vormen BV werd nog een bedrag van f166.000, aan de RST vergoed. De gemeentelijke bijdrage is zodanig af gestemd geweest dai de RST in staat werd gesteld de erfpachtscanon van de ondergrond op een zodanig peil te brengen dat er althans enige reëele basis voor een verantwoorde exploitatie mo gelijk zou worden. Geen garantie Volgens Horecaf is ook door de gemeentelijke garantie een aantrekkelij ke financiering tot stand gekomen. De RST antwoordt dat van gemeen tegarantie geen sprake is. De financie ring van de kostbare renovatie, res tauratie en nieuwbouw is geschied uit eigen vermogen van f 1,6 miljoen (jarino en RST ieder f800.000, en de rest is gefinancierd door een hypotheek van 12% van de Rabobank en een rekening- courant overeenkomst. Volgens Horecaf heeft de RST de mogelijkheid om met „potjes" te schui ven, waardoor de eerste jaren geen ren dement hoeft te worden gehaald. De RST antwoordt dat De Lindeboom op normale commerciële wijze wordt geëxploiteerd, waar de RST buiten staat: Zonder rendabele exploitatie kan het bedrijf niet in stand blijven. Horecaf had opgemerkt dat de uit voering van dit hotelbedrijf door de RST bestuurders nogal direct is begeleid en overeenkomt met een luxe horecabedrijf zoals er maar weinig in gemeenschap pen van 13.000 inwoners zijn. Ook werd geschreven dat sprake is van een soort para-commercieel bedrijfsgebeuren en dat de tariefstelling in verhouding tot de outillage laag is. Verder zou er vanuit zijn gegaan dat elke gemeentelijke acti viteit waarbij de horeca nodig is, via dit bedrijf moet geschieden. De RST antwoordt dat zowel RST als Jarino de ontwikkeling van De Linde boom zeer intensief hebben begeleid, vooral omdat het investeringsniveau in relatie tot de exploitatiebegroting zeer krap gehouden moest worden. „Het is zeker geen luxe complex geworden, wel sober/stijlvol en een complex waar een gemeenschap van ca. 13.000 inwoners terecht trots op mag zijn. Gezien de am bitieuze opzet en het hoge investerings niveau is er eerder een ongunstige concurrentiepositie. Er moet op normale bedrijfsmatige basis geëxploiteerd wor den. Er is geen gemeentelijke garantie en geen binding met andere RST acti viteiten. Van enige vorm van para- commercie is dus geen sprake." Ook wordt gezegd dat de tariefstelling is gebaseerd op een redelijke prijs in ver houding tot het gebodene. Bij de exploitatie-opzet is er vanuit gegaan dat vele gemeenschapsactiviteiten in het complex kunnen plaatsvinden. De ge meente heeft geen enkele verplichting ten aanzien van het gebruik en heeft ook niets toegezegd. Bovendien ontwikkelt de gemeente maar weinig activiteiten waarbij de horeca nodig is. Horecaf schreef dat Horecaf in de persoon van wijlen de heer J. P. Kikkert al in 1978 protest tegen deze ontwikke lingen heeft aangetekend. Het plan was echter al zodanig uit de financiële hand gelopen dat van wijziging geen sprake meer was. De RST antwoordt hierop dat mede wegens de indrukken die ontstonden, voor een puur bedrijfsmatige aanpak op zelfstandige commerciële basis is ge kozen. De planontwikkeling was kost baar maar de kosten zijn redelijk be heersbaar gebleven. Horecaf schreef de exploitatie met bezorgdheid gade te slaan. „Zij ziet graag een reëele prijsstelling en een duidelijke en reëele exploitaite-opzet. De RST antwoordt dat ook De Lin deboom Beheer B.V. bezorgd is „Het zal namelijk veel inspanning vergen om via een goed gestuurd (prijs) beleid tot een renderende exploitatie te komen. Artikel 11 - V t tl* Vervolgens komt de hoofdschotel aan bod: de door Horecaf betreurde horeca- voorzieningen in het artikel 11 gebied van de Koog. Volgens Horecaf heeft de gemeente de RST opdracht gegeven slechtweer- voorzieningen voor de 35000 slaap plaatsen op Texel te realiseren op een terrein van 40 ha. Volgens die opdracht moest worden uitgegaan van een be scheiden horeca-opzet. De RST antwoordt dat het artikel 11 gebied bestaat uit 3 ha grenzend aan De Koog waar de meeste gebouwde voor zieningen moeten komen en ca 18 ha in het buitengebied waar de groen- en watervoorzieningen zijn gepland. Op verzoek van de gemeente heeft de RST een planontwikkeling ter hand genomen op basis van een gemeentelijk pro gramma van eisen. In dit eisenpakket was een groot aantal gebouwde en ongebouwde voorzieningen opgeno men om de aantrekkelijkheid van Texel als toeristeneiland te vergroten en de recreatiemogelijkheden te verbreden met een accent op voorzieningen voor gebruik bij minder goed (strand)weer. Horecaf is in het bijzonder gekant tegen het plan om een hotel van 93 kamers in het artikel 11 gebied neer te zetten. Dit onderdeel alleen al kost volgens de RST ƒ3,2 miljoen, wat neer komt op ƒ34.000,— per kamer. Lande lijke cijfers van het bedrijfsschap Horeca geven aan dat hotelnieuwbouw een bedrag van ƒ110.000— tot ƒ150.000,— per kamer vergt. Het hotel in het artikel 11 gebied zou dan ƒ10 miljoen moeten kosten. Horecaf wil dat het hotelgedeelte uit het plan verdwijnt omdat dit onderdeel niet is opgenomen in de opdracht van de gemeente aan de RST, omdat de begroting een zeer geflatteerd beeld geeft en omdat het hotel (bij eventueel behoud van de investeringprijs met af geleide tariefstelling door verschuiving van kosten) sterk concurrerend geëx ploiteerd kan worden. Het „financiële plaatje" van de RST laat de gemeen schap en de gemeenteraad zien dat men bij een bezetting van 50% tussen 4 en 5 ton aan netto rendement zal kunnen realiseren, wat aantrekkelijk klinkt. Lan delijke normen geven echter aan dat de omzet gelijk moet zijn aan de inves teringen om te komen tot een aantrek kelijk rendement en een omzet van meer dan 8 miljoen wordt niet waarschijnlijk geacht. De RST wijst erop dat een zuiver beeld van investeringen en exploitatie nog niet is te geven. De financiering van het complex zal zonder gemeentega rantie gebeuren. Als de opzet van het hotel niet reëel is, zal dat bij de financiers op bezwaren stuiten. Horecaf had de gang van zaken die de RST voor ogen staat gekwalificeerd als „ondoorzichtige manipulaties die dode lijk kunnen zijn voor de vrije horeca ondernemers." De RST: „Evenals dit bij de andere RST initiatieven het geval is, is de structuur volkomen zakelijk, duidelijk en open. Van ondoorzichtige manipulaties kan nooit sprake zijn. Waarom een dergelijke verdachtmaking wordt ge steld is niet duidelijk." In het antwoord geeft de RST een opsomming van de diverse onderdelen waaruit het recreatieplan voor De Koog bestaat. Het zijn merendeels onren dabele voorzieningen. Om er toch een haalbare kaart van te maken moeten er enkele winstgevende onderdelen in worden opgenomen. „Deze meer ren dabele voorzieningen bestaan onder andere uit de appartementen en het hoteldeel. De verblijfsrecreatieve voor zieningen helpen dus mee om de totaal opzet enigszins financieel acceptabel te maken. Van het hotel zijn de pure bouwkosten ƒ34.000, per kamer. De totale stichtingskosten zijn per kamer veel hoger. Het investeringsniveau van het totale plan is ca ƒ35.000.000, De exploitatie van het complex wordt in zijn totaliteit bekeken en is voorshands niet sluitend. Indien zou blijken dat de exploitatie van het geprojecteerde hotel niet in belangrijke mate zou bijdragen aan de onrendabele delen van het plan, zal het hotel niet voor realisering in aanmerking komen en komt ook de totaalopzet van het plan in gevaar." Retex Vervolgens komt de door RST in het leven geroepen holding „Retex" aan de orde. Horecaf schreef dat de holding Retex en de beheersmaatschappij Lin deboom Beheer met participant Jarino is opgericht om meer mogelijkheden te krijgen om zich als „vrij" concurrerend bedrijf te kunnen bewegen op de Texelse recreatiemarkt. De RST zegt dat men al jaren zoekt naar mogelijkheden om de smalle basis (uitsluitend toeristisch kamperen) te verbreden, mede om de continuiteit in de exploitatie van de campings voor zuiver toeristisch kamperen te behou den. Dit alles binnen haar doelstellingen en conform het gemeentelijk recreatie- beleid en haar statuten. „Om nieuwe activiteiten financieel niet te verweven met de RST en de gelijkwaardigheid ten opzichte van het bedrijfsleven op Texel veilig te stellen, is na deskundig juridisch advies besloten om deze nieuwe acti viteiten alle onder te brengen in aparte zelfstandige, rechtspersoonlijkheid be zittende organisaties in de vorm van Besloten Vennootschappen. leder nieuw bedrijf is een zelfstandige werk maatschappij. De aandelen van deze werkmaatschappijen zijn in eigendom van een moedermaatschappij, genaamd Retex. De aandelen van deze moeder maatschappij Retex zullen voor 90% in handen van de RST zijn. De Lindeboom Beheer B.V. is een geval apart. Deze BV was noodzakelijk om de 50/50 samen werking met Jarino op een voor de RST verantwoorde wijze mogelijk te maken. De Lindeboom neemt voor 10% deel in genoemde Retex. Indirect neemt Jarino dus voor 5% deel in Retex. Binnen Retex zal de bestuurlijke en organisa torische coördinatie plaatsvinden." Horecaf vindt dat op deze wijze een aparte juridische structuur wordt ge vormd, waarbij moederholding en dochters geen verantwoording meer verschuldigd zullen zijn aan Gedepu teerde Staten. De RST: Verantwoording naar Ge deputeerde Staten is overbodig ge worden omdat er met de RST en de BV's geen andere financiële binding bestaat dan die van het gestorte aan delenkapitaal (onder goedkeuring van GS). Horecaf schreef dat met de voor genomen plannen van de RST zoveel financiële belangen en risico's zijn ge moeid dat het onverantwoord is dat deze structuur, die werkt met gemeen schapsgeld, gaat functioneren zonder controle vooraf van GS. Horecaf wil daarom dat Gedeputeerde Staten deze plannen niet goedkeuren. De RST-reactie: „De genoemde structuur werkt niet met gemeen schapsgeld en heeft geen enkele over- heidsgarantie. De BV's zijn zelfstandig en risicodragend. Het verzoek van Ho recaf is misplaatst en gebaseerd op on juiste gegevens en argumenten, die ver dachtmakend, misleidend en betreu renswaardig zijn. Met waarschijnlijk als achtergrond een ongegronde vrees voor ongewenste concurrentie. Tenslotte komt de deelname van de RST in exploitaties aan de orde. Horecaf schreef dat sinds de verbouw van de Lindeboom door „toevallig" eigendom van een aangrenzend pand Jarino sa men met RST een exploitatievorm is aangegaan. De RST daarentegen wijst erop dat de samenwerking met Jarino tot stand is gekomen omdat GS geen goedkeuring gaven aan een zelfstandig Lindeboom project van de RST. Jarino was niet toevallig eigenaar van de naastgelegen Eierveiling, maar had dit pand bewust gekocht nadat de gemeente Texel daar wegens te hoge prijs vanaf had gezien. Horecaf schreef dat RST en Jarino ook verder in nieuw te ontwikkelen plannen nauw zullen samenwerken. Hierbij is het mogelijk dat Jarino Roden met een van haar bouwafdelingen niet vergeten kan worden. De verbouw van De Lindeboom heeft dit reeds tot resul taat gehad. Hierbij kan door ons niet beoordeeld worden of er sprake is ge weest van geen juiste beslissing. Echter van een vrije aanneemsom was bij de inschrijving geen sprake. Andere objec ten, zoals het artikel 11 gebied in De Koog zijn reeds ten dele in deze sfeer geraakt. Horecaf ziet in deze ontwikke ling van deelname door Jarino en RST twee gevaren: de bouw van alle objec ten zal in handen vallen van Jarino en bij eventueel slecht rendement en veranderende politieke voorkeur van RST bestuur zullen de exploitaties Jarino voor een zeer bescheiden be< j bemachtigd kunnen worden. Hon j vond dan ook dat de RST alle proje< j helemaal zelf in bezit moet hou zodat er bij controle door GS ge rigeerd kan worden zonder dat spral van verlies van gemeenschapsgeld De RST: „Bij de verbouw/nie bouw van De Lindeboom is sprake weest van een vaste aanneemsom door de RST, na advies van haar ai tectenbureau als redelijk is ervaren de noodzakelijke samenwerkingv werd overeengekomen dat Jarino hoofdaannemer zou optreden. Een groot deel der werkzaamheden is Texelse onderaannemers uitgevoerc hierop vrij moesten inschrijven. Allee het artikel 11 gebied De Koog is sp van een bouwrecht van Jarino voor appartementen en voorzieningen, overeenkomst met de gemeente T maakte de bouw van een planolog| hoogst ongewenst omvangrijk app; mentencomplex in het buitengebied mogelijk, waarbij de bovengenoei bouwmogelijkheid als compen^ werd gegeven. De door Horecaf gi naleerde gevaren zijn niet aanwt Zoals al is aangegeven valt de bouw nieuwe objecten niet bij voorbaa handen van Jarino. Indien toekom: exploitaties onbevredigend verlopei het beleid van het RST bestuur wijzigt kan een overdracht van ex| taties slechts plaatsvinden na g< keuring van Gedeputeerde Staten dat de ondergronden in het bezit gemeente of RST zijn. Gezien de dische structuur en de waarborgend via uitgiften in erfpacht van de on gronden van de diverse exploitaties geschapen, is het uitgesloten dat J voor bescheiden bedragen diverse heersobjecten kan bemachtigen. De RST heeft nieuwe projecten 95% in beheer en eigendom via het van aandelen. Het bezit van en stortingen op deze aandelen staan der controle van Gedeputeerde Stad Er kan nimmer sprake zijn van ve aan gemeenschapsgeld omdat het mogen van de RST of haar middelen niet uit gemeenschaps bestaat. Eventuele verliezen in het mogen van de RST zijn beperkt tot gestorte bedrag op de aandelen dar het aankoopbedrag van onroerend (ondergronden) die in erfpacht aarfl exploitatiemaatschappij worden g ven. Deze risico's zijn tevoren begri tot de hoogte van de stortingen aankoopbedragen beide onder toe: en goedkeuring van Gedeputeerde ten staan. Gedeputeerde Staten zijn gehoude|| beoordelen of deze uitgaven/inve^ ringen verantwoord zijn in relatie t financiële positie van de RST. Aa zien de RST een goede vermog positie heeft en de stichting finan gezond is, is goedkeuring van G puteerde Staten voor de hand ligg Bovendien verantwoord en in het lang van een verdere recreatieve wikkeling op Texel. Een rendement de BV's kan via dividenduitkering aa RST benut worden voor zaken kwalitatief recreatief aantrekkelijk maar die uit puur zakelijk oog weinig interessant zijn."

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2