't Zijn de kleine dingen die het doen S. Eldering bestrijdt energiekosten met succes Enquête over schouwburgbezoek Den Helder en Texel mmÊm WF Zuivelhandel mag grond kopen RIJDAG 2 JULI 1982 SlHDDL mil it tUIEL TEXELSE COURANT Sieb Eldering uit de Ankerstraat in Oosterend is werktuigkundige bij het PEN in Oudeschild. Hij weet dus hoe energie gemaakt wordt en wat daar voor nodig is. Bij het PEN heeft men door technische reorganisatie en alertheid de kosten vorig jaar flink kunnen drukken. ,,We hebben een ingenieur in dienst die de hele dag niets anders doe! dan apparatuur en meters controleren." Voordat men bij het PEN een poging ondernam verspilling zoveel mogelijk tegen te gaan en veel Nederlanders tot de ontdekking kwamen dat de energierekening naar beneden kon, hield Eldering zich al met energiegebruik bezig. Hij omschrijft het als een hobby die aanvankelijk nog binnenshuis werd uitgeoefend. ,,Hobbys kosten nu eenmaal geld en ik heb ook niet de indruk dat alles wat ik in mijn eigen huishouden heb uitgehaald geld heeft opgeleverd, maar ik heb er wel van geleerd." De School met de Bijbel bespaart dit jaar ruim zeven mille op energiekosten. De energie-hobbyist is indertijd be gonnen met het aanbrengen van twee zonnepanelen en het installeren van een allesbrander. Ook werden bij vervanging van electrische apparaten nieuwe aan geschaft die minder stroom verbruikten. Momenteel wordt boven in de allesbran der een waterreservoir gemaakt dat aangesloten wordt op de zonneboiler waardoor bij zonarme dagen voor warm water kan worden gezorgd. ,,Dat zijn dingen die je alleen doet omdat je er lol in hebt. Het hakken van houtjes is niet voor iedereen mogelijk en bovendien zou het niet best zijn als iedereen een allesbrander zou aanschaffen. Daar zijn onze bossen niet op berekend." De laatste jaren laait de discussie over energieverspilling weer op en dat komt voornamelijk door de stijgende prijs van gas en olie. De gemeente kampt ook met hoge energiekosten voor veel lopenbare gebouwen en Eldering vindt het jammer dat men niet veel verder komt dan te constateren na het bekij ken van de energierekening ,,dat het weer duurder is dan vorig jaar". Hij kwam twee jaar geleden veel op de Bartimeushoeve bij Oosterend en ook daar werd deze kreet meermalen ge slaakt. Eldering zag echter dat er heel wat kon veranderen om de hoge kosten te laten kelderen. Daarbij dacht hij niet aan allesbranders, zonnepanelen of windmolens of andere „nieuwigheden" die vaak nog in een experimenteel sta dium zijn. Boekhouding Via informatie van de (rijks) Stichting Voorlichting Energiebesparing Neder land (SVEN) kwam Eldering er achter dat meteen van olie overgeschakeld moest worden op aardgas. Dat was, omdat Bartimeushoeve in het buiten gebied ligt, een flinke investering. Voor de gasaanleg moest 40 mille betaald worden. Voordat op gas werd gestookt gebruikte men 30.000 liter olie per jaar Ite vergelijken met 34.000 kubieke meter aardgas). Door het instellen van een „energieboekhouding" heeft men het aardgasgebruik terug kunnen dringen tot 22.000 kubieke meter per jaar. Kos ten 711.000, Voor de olie werd onge veer 30 mille betaald dus heeft de bar timeushoeve in één jaar tijd een be sparing in aardgaskosten van 19.000 gulden zodat de aanleg van de gas installatie in (bijna) twee jaar wordt terugverdiend. Het sleutelwoord in deze besparing is energieboekhouding of zo- ais Eldering het uitdrukt „meten is weten." Doorgelicht Het SVEN geeft voor gebouwen gebruiksnormcijfers. „Met die cijfers ben ik aan het stoeien gegaan" aldus Eldering die zegt het instituut te hebben doorgelicht op verspilling. „Je gaat ge woon kijken waarop bezuinigd kan worden." Zo waren er gebouwen en ruimten die veel minder in gebruik waren dan anderen. Door middel van een tijdklok en de afstelling van de CV werd op het gebruik van de ruimten ingespeeld en wel volgens de warmte- normen van het SVEN. „Energiebespa ring betekent niet dat je het koud moet hebben. De temperatuur in een ruimte moet hetzelfde blijven, maar die moet wel zo economisch mogelijk bereikt worden." De energieboekhouding bete kent in feite niet anders dan het dage lijks controleren van de gasmeter. El dering schreef die standen in een groot schrift en kreeg daardoor inzicht in het verbruik onder bepaalde omstandighe den. Door verdere bijstelling van de CV installatie en het bewust gebruiken van de thermostaatknoppen door het per soneel van de Bartimeushoeve werd het energieverbruik afgestemd op het ge bruik van de gebouwen. Verwachting „Medewerking van de gebruikers is essentieel maar ik kon ze duidelijk maken wat het oplevert". Eldering deed „dat duidelijk maken" op de volgende wijze. Met de SVEN gebruikstabellen maakte hij door vooruit te rekenen een „schaduwverbruikstabel" waarop de verwachte meterstand werd ingevuld. Zo kon per dag bekeken worden of men bewust gebruik maakte van energie. „Om verspillen werkelijk tegen te gaan, moet je exact weten hoeveel energie in een bepaalde periode gebruikt wordt en onder welke omstandigheden. Dan weet je ook precies hoe lang de CV moet branden om je kamer op de juiste temperatuur te brengen", aldus Eldering die na het succes op de Bar timeushoeve door het bestuur van de School met de Bijbel in Oosterend werd uitgenodigd ook daar enig onderzoek te verrichten. De school gebruikte gemid deld 27181 kubieke meter gas per jaar en dat was ver boven de SVEN normen voor schoolgebouwen met een dergelij ke oppervlakte. Eldering trof in de school een volledig ontregelde CV installatie aan en daardoor rees het vermoeden dat dit in veel andere openbare gebouwen ook het geval zal zijn. „De CV wordt bij installatie ingesteld maar bij storingen zijn er mensen die er aan draaien en dan klopt er niets meer van." Daardoor krijgt men situaties dat het ergens erg warm is maar niemand heeft enig idee hoe dit tegengegaan kan worden. Meestal wor den de knoppen aan de CV radiatoren dan dichtgedraaid maar dan is het gas al verbruikt. De schakeling van de CV ketel werd veranderd en dat leverde al een electri- citeitsbesparing van 35 procent op. De kosten van het verbeteren van de scha keling waren 7500, Eén der leer krachten begon vervolgens dagelijks de gasmeterstand op te nemen en Eldering maakte weer een verwachting van het gasverbruik volgens SVEN normen waarbij wederom werd uitgegaan van een voorgeschreven temperatuur. Die temperatuur is voor schoollokalen ne gentien graden en in Oosterend hield men het op twintig graden. Naast het dagelijks opnemen van de meterstand en deze noteren bij de cijfers die gehaald moesten worden, plaatste Eldering een schrijvende meter die het temperatuur- verloop in de klas per uur aangaf. Op tabellen laat hij ons zien wat voor invloed het openlaten van een deur op de temperatuur kan hebben. „De meter registreerde alles en dan weet je precies wat het kost." Van dat besef moesten ook de gebruikers van de school, kin deren en leerkrachten, van doordrongen worden en daarom werd een „energie- les" gehouden waarbij alles precies werd uitgelegd. „Het was erg belangrijk dat de gebruikers inzicht hebben in het waarom van mijn werk. Daardoor kreeg ik alle medewerking en voelde men zich betrokken." Isolatie Door het SVEN was ook uitgerekend wat het aanbrengen van isolatie finan cieel zou kunnen opleveren en al snel werd duidelijk dat deze kosten er binnen korte tijd weer uitgehaald zouden wor den. De school kreeg een spouwmuur isolatie en de niet gebruikte zolder werd voorzien van zogenaamde flensdekens. Kosten bijna achttienduizend gulden. Geen dubbel glas Eldering kwam tot de conclusie dat het aanbrengen van thermopane ruiten niet lonend was omdat de kosten veel te hoog waren ten opzichte van het aantal gebruiksuren (1000) van de school. Door het juist afstellen van de CV klok werd al een gasbesparing van twintig procent bereikt en door het' werken met de „energieboekhouding" nog eens twintig procent. Samen met de isolerende maatregelen geven de be rekeningen aan dat de School met de Bijbel dit jaar een energierekening krijgt (gas en electriciteit samen) die 7.337,30 gulden lager ligt dan vorig jaar. „Volgens het SVEN moesten we veertig procent kunnen besparen maar we halen de vijftig procent", aldus El dering die zegt dat dit voor een belang rijk deel te danken is aan de mede werking van de leerkrachten. Een belangrijk punt is dat de finan ciële besparing rechtstreeks ten goede komt aan de school zelf. Bijzondere basisscholen krijgen een bedrag per leerling en alles wat daar intern op bezuinigd kan worden, levert geld op voor bijvoorbeeld leermiddelen. Bij openbare lagere scholen die recht streeks onder het gemeentebestuur val len is dit hiér het geval maar Eldering is van mening dat („al blijft er daardoor meer geld in Den Haag") dit geen reden is om niet zuinig om te springen met energie. Als voorbeeld van onwetend heid en daardoor uitstel noemt hij een uitspraak van wethouder Van der Kooi In de gemeenteraad werd gezegd dat hij een standbeeld had verdiend, maar zelf moet hij lachen om deze „persoons verheerlijking". Enkele scholen zijn jaloers op het resultaat dat hij in de School met de Bijbel heeft bereikt en hebben het gemeentebestuur gevraagd ook maatregelen te nemen. Dat gemeentebestuur loopt echter nog niet zo hard voor het onder werp waar het bij Sieb Eldering uit Oosterend allemaal om draait: energiebesparing of, zoals hij het zelf liever noemt: „het voorkomen van verspilling." „Het zijn de kleine dingen die het doen", aldus Eldering die zeer bescheiden vertelt over de verbluffende resultaten in twee gebouwen die hij onder handen heeft genomen. „Ik heb het ook allemaal uit de boeken" is zijn antwoord op de persoonlijke lofuitingen. „Die man moet aan het woord komen in de krant", zei Cor Ellen in de laatste raads vergadering. Bij deze dan. (vorig jaar november gedaan in de com missie openbare werken) die beweerde dat aan isolatie van schoolgebouwen nog niets was gedaan omdat er geen subsidie voor gegeven werd, zodat de kosten niet terugverdiend konden wor den door de eventuele besparing. El dering: „Dat klinkt heel leuk maar het is niet waar. In augustus vorig jaar is besloten ook subsidie te verlenen voor isolatie aan schoolgebouwen." Het bewijs van Eldering duldt geen tegenspraak:vijfentwintig procent van de gemaakte kosten in zijn besparings plan (totale kosten 78389, zullen ver goed worden door het rijk. Eldering heeft de schriftelijke toezegging al bin nen. Dit jaar zal de School met de Bijbel dus minimaal zeven mille besparen en met de rijkssubsidie zijn alle investe ringen dan op enkele guldens na binnen één jaar terugverdiend. „Volgend jaar kunnen ze van dit geld potloden en gummetjes kopen." Inbraak Naast de kosten van het gasverbruik heeft Eldering ook het electriciteits- gebruik aangepakt. De belangrijkste be sparing werd zoals gezegd bereikt door een verbeterde CV schakeling maar ook werden energiebesparende lampen ge ïnstalleerd. Deze lampen zijn in aanschaf veel duurder maar geven bij een lange brandtijd (en die worden gegarandeerd) een besparing van enkele tientjes per lamp. „Je moet heel kritisch zijn want soms kun je met minder licht toe", meent Eldering die vertelt dat de in braakverlichting van de school was uit gerust met lampen van 25 watt. „Daar heb ik bij wijze van proef lampen van 7,5 watt ingedraaid. Alle ruimten zijn ruim voldoende verlicht om inbrekers af te schrikken." Veel openbare gebouwen zijn volgens Eldering te „zwaar" ver licht. „Het rijk geeft daarvoor normen, per vierkante meter, maar vaak ziet men er ver boven." Discipline Het zijn op het oog simpele maat regelen. Het bijhouden van meterstan den en dan nagaan waar men kan be zuinigen zonder dat dit ten koste gaat van het woon- of leefklimaat en het bekijken van mogelijk rendement bij ingrijpende maatregelen zoals isolatie zijn zaken waar men met deskundig advies wel uitkomt. „Het belangrijkste is echter de discipline", aldus de ener giehobbyist die vertelt dat hij bij extra koud weer weieens naar de school ging om alles te controleren. „Als ze het één keer te koud hebben, wordt dat ont houden." De inzet en het enthousiasme van El dering die gedurende een jaar dagelijks op zijn „projecten" te vinden was is ook overgeslagen naar Oudeschild waar PEN collega Gerrit Vis met vloer- en plafondisolatie, het aanschaffen van een kleine gasgeiser (dan hoeft de CV niet te branden op zomerse dagen) en na tuurlijk een energieboekhouding het gasverbruik op kleuterschool „Hum meloord" terugbracht met veertig pro cent. Eldering durft te stellen dat ook bij gezinnen een gasbesparing van twintig procent bereikt kan worden door het dagelijks opnemen van de meter en een bewust energiegebruik. Opvoeding De gemeente Texel zou („het is natte vinger werk") anderhalve ton kunnen besparen met een gerichte energie huishouding op openbare gebouwen. „Het beheer van zo'n gebouw is erg belangrijk. Niet iedereen moet aan de thermostaten kunnen draaien." Een energiebewuste opvoeding van het pu bliek mag volgens Eldering daarbij niet ontbreken en er zijn gemeenten en gas bedrijven die het „voorkomen van gas- verspilling" hoog in het vaandel hebben, ook wat betreft particulier gebruik. Gas bedrijf Zwolle geeft jaarlijks een boekje uit waarin ieder het gas- en electrici- teitsgebruik per dag kan noteren en waarin aangegeven staat hoe men door technische maatregelen en de eigen „mentaliteit" (deuren en gordij nen dicht, niet meer dan een kwartier ventileren) de kosten kan drukken. De gemeente Tilburg is al heel ver. Een speciale energiecoördinator doet daar hetzelfde met alle gemeentelijke ge bouwen als Eldering met de School en de Bartimeushoeve heeft gedaan. Kennis De kennis bij gemeenten inzake sub sidies en mogelijkheden ontbreekt vaak en daardoor gaat men andere zaken eerder aanpakken. Volgens Eldering kan ook de gemeente Texel veel voordeel halen uit de diensten van SVEN. „Die mensen hebben zogenaamde energie adviesbussen waarmee ze gratis in een dag een bedrijf, instelling of gemeen telijk gebouw komen doorlichten, waar na advies over de te nemen maatregelen wordt uitgebracht." Alert Met de stijgende energieprijzen ziet PAGINA 7 men de besparing tegenwoordig vooral in geld en dat kan bijdragen tot alert bewaken van de energieuitgaven. Maar het zou volgens Eldering nog mooier zijn als men ook zag dat het niet alleen geld oplevert. „Je bent je bewust van je ver spilling en het moef algemeen bekend zijn dat we niet zoveel energie meer hebben." Het adres van de Stichting Voorlich ting Energiebesparing Nederland is: Postbus 503, 7300 AM Apeldoorn, te lefoon 055-330750. Deze instelling geeft verschillende gratis brochures uit en men kan er met alle vragen en pro blemen op energiegebied terecht. De heer H. Boon zal in de gelegen heid worden gesteld een stuk grond van 78 centiare, gelegen tussen zijn zuivel handel en de familie Gielis aan de We verstraat, te kopen of in erfpacht 'te verkrijgen. Boon heeft de grond al in gebruik. Ook de heer P, Swarthof (die het pand er tegenover heeft gerestau reerd) heeft belangstelling voor het per ceel. Hij wil er een winkeltje of kleine woning zetten, maar de gemeente vindt dat Boon als eerste gegadigde moet worden beschouwd. Al vele jaren is het gebruikelijk dat Texelaars maximaal tien theatervoor stellingen per jaar in schouwburg De Kampanje in Den Helder kunnen be zoeken. Het is de bedoeling deze thea termogelijkheid voor Texelaars te conti nueren maar daarvoor wil de organi serende instantie, de Welzijnsstichting, graag weten of de belangstelling groeiende is en welk soort voorstel lingen men het liefst bezoekt. Verder heeft de TESO met betrekking tot het laten varen van een extra boot een aantal beperkingen ingevoerd. Extra boten inzetten in het weekend is niet mogelijk en de dinsdagavond mag voor schouwburgbezoek bij wijze van uit zondering gebruikt worden. Bovendien moeten minimaal 75 personen van de extra boot gebruik maken. Met name deze laatste regel heeft onderstaande enquete in het leven geroepen omdat de Welzijnsstichting een duidelijk beeld wil krijgen over het aantal potentiële be zoekers. Tevens bestaat er behoefte aan informatie over de belangstelling voor evenementen op Texel zelf wegens de mogelijkheden die de nieuwe theater zaal van hotel De Lindeboom daarvoor biedt. Deze theater of muziek pro- dukties zullen echter veel meer beschei den van opzet moeten zijn dan hetgeen dat in Den Helder wordt gebracht. Een ieder die belangstelling heeft voor schouwburgbezoek of evenementen op Texel kan onderstaande vragenlijst in vullen en voor 10 juli opsturen naar de Welzijnsstichting Texel, Groeneplaats 1, 1791 CC Den Burg, of afgeven op de afdeling culturele zaken van het raad huis. Voor alle duidelijkheid: de enquete is géén bestelformulier voor voorstellin gen. Stelt u ook in de toekomst bezoek aan evenementen in de schouwburg te Den Helder op prijs? Zo ja, waar gaat uw belangstelling spe ciaal naar uit: (s.v.p. uw voorkeur aankruisen) Stelt u het op prijs dat getracht wordt op Texel, in aanvulling op het schouw burgprogramma in Den Helder, een aantal evenementen te organiseren. Zo ja, in hoeverre hebt u belangstelling voor bijvoorbeeld de navolgende eve nementen: (Eventuele evenementen zullen op de daarvoor meest geschikte plaats geor ganiseerd kunnen worden, bijvoorveeld De Lindeboom, de Bgm. De Koninghal, muziekschool, etc.) Zoudt u andere evenementen op Texel gerealiseerd willen zien? Zo ja, welke? Bent u geïnteresseerd in het bezoek aan: Zoudt u het aantal mogelijkheden opjdit terrein vergroot willen zien? Hoeveel culturele evenementen zoudt u per jaar maximaal willen bezoeken (zo wel in Den Helder als op Texel) Ja/Neen Beroepstoneel, te weten: blijspelen toneelspelen D geëngageerd toneel Muziekuitvoeringen, te weten; concerten door het N.P.O. folkloristische muziek jazzmuziek Musicals Opera-voorstellingen Operette Cabaret-voorstellingen Folkloristische dansen Klassiek ballet Ja/Neen Optreden cabaretgroep Koffieconcerten door klassieke en sembles O Jazz-concerten Folkmuziek Operette „lm weissen Rössl" door Helderse Operette-vereniging Toneelvoorstelling door een be roepsgezelschap Kunsttentoonstellingen Informatieve tentoonstellingen Ja/Neen 1 x 2x 3x 4x 6x meer, te weten Hoeveel personen uit uw gezin be zoeken als regel dergelijke evenemen ten? Hoe zijn uw naam en adres? Naam: Adres: telefoonnummer:

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7