Groen ^warL-Jexels in het hart ijenhouders moeten amp niet afwachten Daan Welboren is ook kandidaat 1 WETHOUDERSVERKIEZING Schade door onweer en wolkbreuk H. G. Fransz wil importverbod Mevr. Maasdam in de bloemetjes „WAT IK ZEGGEN WOU.." Kermis „attractie" Jonge zeehondjes in Natuurrecreatie- centrum Rijverbod Mishandeling 39,50 BAKKERS IJZERHANDEL 6e JAARGANG Nr. 9691 edactie. Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 rits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 en lans Oosterhof, Burdetstraat 19b, Den Burg, tel. (02220) 4988. 'oor advertenties, abonnementen, etc.: angeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, defoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 DINSDAG 6 JULI 1982 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties. Amro Bank nr 46 99 17.636 Rabobank nr. 36 25 01 742: NMB nr. 67.34 60.398. „Laten we onze mogelijkheden verdedigen zolang het nog kan. tldus Dr. Ir. H. G. Fransz uit Den Hoorn die van mening is dat voor 'exel een invoerverbod voor bijen moet worden afgekondigd om het iland vrij te houden van de beruchte Varoa-mijt. De heer Fransz voerde zaterdag het loord tijdens een bijzondere ledenbij enkomst van de Texelse afdeling van e Nederlandse vereniging tot bevorde- ng van de bijenteelt, gehouden in ,,de rk" het onderkomen van de land ouwafdeling bij de LTS. De heer ransz wees erop dat het Varoavrij ouden van Texel niet alleen in het elang is van de Texelse bijenhouders n de fruittelers maar ook van de imkers Iders in het land. Want Texel zou dan ebruikt kunnen worden voor het kwe en van nieuw uitgangsmateriaal waar- ïee opnieuw bijen kunnen worden ïgevoerd in gebieden waar de Varoa leeft toegeslagen. De besmette delen an het land zouden daartoe in zones erdeeld moeten worden. Zoals bekend ieeft de gemeente Texel onlangs ge weigerd tot een dergelijk invoerverbod iver te gaan. Men zou daartoe niet ievoegd zijn. De leden van de Texelse lijenvereniging hebben hun twijfels over lit argument. Flet vermoeden bestaat lat er wél mogelijkheden zijn. Spijtig is ichter dat de Texelse bijenhouders in leze aangelegenheid niet worden ge- .teund door hun landelijke organisatie, lie ten opzichte van de naderende farroa een afwachtende houding aan- leemt. De gevreesde mijt komt snel leze kant op maar is nog niet in Jederland gesignaleerd. Geschikt gebied Uit het praatje dat Fransz hield kwam laar voren dat Texel voor het houden ian bijen een zeer geschikt gebied is, vaar veel meer bijen gehouden zouden ;unnen worden dan thans gebeurt. Er :ijn ongeveer 30 bijenhouders op het ïiland, elk gemiddeld met vijf tot zes casten. Per volk wordt zo'n 25 pond toning per jaar gewonnen. Dat is iets neer dan de opbrengst gemiddeld el- Jers in het land maar het zou op Texel ipgevoerd kunnen worden tot wel /eertig pond. De meeste imkers is het jchter niet te doen om een zo groot mogelijke oogst. Ze houden bijen als lobby en beschouwen de opbrengst als ets van bijkomende aard. De geschikt- leid van Texel als bijengebied is te danken aan de variatie in drachtgebie- den. Zowel in natuur- als cultuurter reinen is gedurende voorjaar en zomer veel honing weg te halen. De aan wezigheid van gastimkers op het eiland hoeft dan ook niet als bedreigend te worden ervaren. Dat ze op den duur toch niet meer welkom zullen zijn is in verband met het gevaar voor import van de Varroamijt. Overigens werd op de zelfde bijeenkomst getwijfeld of het in de praktijk wel mogelijk is Texel af te sluiten. Zo er al een importverbod komt, dan zal de controle daarop moeilijk zijn. Wat is er tegen te doen als een Duitse vakantieganger zijn bijen meeneemt naar Texel om ze daar van de heide of de lamsoor te laten profiteren? Onderscheidingen De bijeenkomst van Texelse imkers werd ook bijgewoond door de heer P. C. Muntjewerf uit Zuid Oost Beemster die een vakgericht praatje hield over de bijenhouderij en namens het hoofdbe stuur onderscheidingen uitreikte aan vier Texelse leden die zich voor de hobby bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. De hoogste onderscheiding, een ver gulde speld van verdienste, ging naar mevrouw L. Blom-Brücher die de bijen houderij al meer dan veertig jaar be oefent en nog steeds sterk is betrokken bij de activiteiten van de plaatselijke afdeling, ondanks een ernstig ongeluk dat haar vorig jaar is overkomen. Een zilveren speld ging naar Jac. Stark die voor de vereniging een onmisbare kracht is gebleken door ieder met raad en daad bij te staan en voor velen keurig passende raampjes voor de bijenkasten maakt. Een verenigingsspeld viel de heer L. Schouten uit Oudeschild ten deel. Hij staat te boek als een uitstekend imker van wiens adviezen velen al hebben geprofiteerd. Peter Smit uit De Waal kreeg zijn erespeld voor een veel kortere maar actieve carrière als bijen houder. Zijn belangrijkste verdienste is het telkens verzorgen van het clubblad „Bijennieuws Texel." Geslaagd Tijdens de bijeenkomst werden ook de diploma's gegeven aan degenen die met succes de cursus bijenteelt voor gevor derden hebben gevolgd. De cursus werd tussen januari en juni gegeven door de heer J. de Vlas die ook de diploma's uitreikte. Er zijn 32 lesuren in gaan zitten, waaronder acht praktijk uren. De geslaagden hadden al eerder de beginnerscursus gevolgd die een ge tuigschrift oplevert. De opleiding is niet zo erg eenvoudig. Van de kandidaten zakten er twee. De namen van de ge slaagden: J. G. Baretta-Bekker, J. C. A. Drijver, S. S. During, A. Lap-Koopman, T. van Lingen, P. Monster, mej. I. R. van de Tempel, A. P. Vlas, C. G. N. de Vooys en C. Witte-Spigt. Ter gelegenheid van haar 25-jarig onderwijsjubileum is mevrouw M. Maasdamp-Verhoeff donderdag mid delpunt geweest van een uitbundig feest op de CVO school in Den Burg. Mevrouw Maasdam,die sinds 17 augustus 1970 aan de CVO school is verbonden en daarvoor werkzaam was in Brielle, Strijen en Hollandia (Nieuw Guinea) werd met familieleden in de T-ford van huis gehaald en op het „bordes" van de school verwelkomd door de leerlingen van de lagere- en de kleuterschool. Van elk van de kinderen van haar klas kreeg ze een roos, zodat een groot boeket ontstond. Nel Eelman van de feestcommissie bood een ge schenk aan in de vorm van een recep tenboek. Dat boek was door de kin deren zelf gemaakt en elk kind had er zijn favoriete menu in geschreven. Ook werd een lied gezongen dat speciaal voor deze gelegenheid was gemaakt door muziekdocent Lubbers. Er werden ballonnen opgelaten en de heer Maas dam gaf een grote klap op de kop van jut, waarmee hij een feestelijke kinder- kermis opende. Die kermis bood allerlei spel- en vermaakmogelijkheden. De tent van de waarzegster trok de meeste belangstelling. Een informele receptie werd 's middags in de school gehouden, waarbij o.m. het woord werd gevoerd door voorzitter Ko Vinke van de Ver eniging voor Christelijk Volksonderwijs, het voormalige hoofd Veldhuis en colle ga W. Tinholt. Als geschenk van de collega's kreeg mevrouw Maasdam een videoreportage die door de Lichtboei van deze dag was gemaakt. BMVEN VAN LCZCre BUTEN V£AANTWOOBO£LUXK£iO UaN OL RtCtfxHE Verontwaardigd ben ik over de aan wezigheid van een zg. raket op de kermis, waarin vanaf 20.30 uur sex- films(pjes) werden vertoond. Niet om dat ik zo preuts ben, maar omdat ik vind dat dit soort amusement niet op een kermis thuishoort. Kermis is iets voor het hele gezin en zeker voor kinderen. Ik dacht dat mensen die dit soort vertier zoeken al elk weekend bij de Tiroler meiden in de bioscoop terecht konden. Ik hoop dat er voortaan beter opgelet wordt wat voor soort attracties er komen en we van dit soort mulieu- vervuiling verschoond blijven. Miep Schoen-de Jong, Den Floorn. In het Natuurrecreatiecentrum zijn zeven zeehondjes geboren. De meeste zijn al een week oud, maar afgelopen zondag was er opnieuw een bevalling. Ook zijn er enkele zeehonden nog drachtig. Het is een leuk gezicht de jonge zeehondjes met hun moeder door het bassin te zien dartelen of in het zonnetje te zien liggen. Duidelijk is dat er bij zeehonden een sterke binding be staat tussen de moeder en het jong. Ze blijven steeds bij elkaar en een moeder-zeehond wil niets met het jong van een ander te maken hebben. Vooral wanneer er pas een zeehondje is geboren moeten de anderen uit de buurt blijven. De zeehondjes die nu geboren zijn blijven ongeveer een jaar in het Natuurrecreatiecentrum en worden daarna uitgezet in de Waddenzee. Gehoopt wordt dat ze daar, on danks de vervuiling, een zeehond waardig bestaan kunnen opbou wen. Een automobilist uit Zwolle werd in de nacht van maandag op dinsdag om kwart voor vier aangehouden omdat hij met drank op achter het stuur zat. Na twee blaasproeven en een bloedproef kreeg hij een rijverbod van acht uur op gelegd en werd proces verbaal opge maakt. Een twintigjarige Texelaar werd vrij dagavond om half twaalf door een on bekende met een bierglas in de nek geslagen. Hij bevond zich in een disco theek en moest zich met diverse snij- wonden onder doktersbehandeling stellen. De politie is op zoek naar de dader. De verdienstelijke imkers, i uitreikte. Staand van links r „i mat da haar Mimtjawarf, dia namans hat hoofdbestuur van da landelijke bijenhoudersvereniging da speldjes r rechts: da heren Mtntjawerf, Schouten an Smit Zittend de haar Stark an mavrouw Blom-Brücher. Niet alleen Fridt Blanken is beschik baar als Pakt-wethouder in het nieuwe college van B en W maar ook Daan Welboren. Op een donderdagavond ge houden bijeenkomst van bestuursleden en mensen die bij de verkiezing voor het Pakt kandidaat hebben gestaan, is be sloten Blanken en Welboren als even waardige kandidaten voor het wethou derschap te presenteren. Het lanceren van een tweede kandi daat is het gevolg van het feit dat Blanken in eigen kring nog omstreden is ondanks het feit dat eerdere pogingen om hem te wippen door de PvdA-leden ongedaan zijn gemaakt. Op de bestuurs- en kandidatenbijeenkomst van donder dag bleek de helft van de aanwezigen voor Blanken te zijn, terwijl de andere helft liever de PPR-man Welboren in het college ziet. Blanken zelf was niet aanwezig. Hij had schriftelijk laten we ten thuis te blijven om de discussie waarbij zijn persoon in het geding was, in vrijheid te kunnen laten verlopen. Het was gebruikelijk dat de lijsttrekker ook de (enige) wethouderskandidaat was, Ook op Texel is vrijdagavond vrij veel schade ontstaan als gevolg van het zeer hevige onweer en de daarmee gepaard gaande ongekend hevige regenval. In ruim een uur tijd viel op de meeste plaatsen op Texel meer dan 35 milli meter water en op tientallen plaatsen sloeg de bliksem in. De riolering was niet overal berekend op het verwerken van een dergelijke plotselinge watervloed. In alle dorpen kwamen wel enkele straten blank te staan. In Den Burg werd de meeste last ondervonden in de lage delen zoals de Bernhardlaan en de Elemert, waar het rioolwater uit de putten omhoog kwam. Vrij ernstig was de situatie in Oudeschild waar de omgeving van de supermarkt van Goenga geruime tijd blank kwam te staan en het water de huizen inliep. Door de hevige regenval was het niet mogelijk om met normale snelheid in de auto te rijden. Vals alarm De diverse blikseminslagen hebben nergens tot brand geleid. Wel ontstond veel schade aan electrische installaties, telefoonleidingen en radio- en televisie toestellen. Het automatisch brandalarm van het scheepvaartmuseum in Den Hoorn kwam in werking maar toen de brand weer arriveerde bleek er niets aan de hand te zijn. De apparatuur is waar schijnlijk geactiveerd door ae electrici- teit in de lucht. V.oor duizenden guldens schade ontstond in de bejaardenwo ningen Den Andel in Den Hoorn waar de bliksem op de centrale antenne en op het electriciteitsnet sloeg. De antenne- spriet brandde gedeeltelijk weg, zeke ringen sloegen door, de lift raakte defect en een zestal televisietoestellen ging kapot. Geen letsel Bij de familie Schoen nabij de veer haven 't Horntje sloeg de bliksem een gat in het dak terwijl schade ontstond aan de electrische installatie. Iets derge- Lijks gebeurde bij de boerderij Fak Fak van P. van Leeuwen. Dat werd pas de volgende ochtend ontdekt want de familie Van Leeuwen was naar de kermis in Den Burg. Zo waren er nog tal van andere gevallen van blikseminslag, bijna alle maal met beperkte materiële schade als gevolg. Niemand heeft persoonlijk let sel opgelopen en ook het vee is voor het hemelvuur gespaard gebleven. Bij de noodslachtplaats werden althans geen dode dieren binnengebracht. Een dergelijk zeer hevige onweersbui is op Texel een uiterst zeldzaam ver schijnsel. Er zullen maar weinig mensen zijn die zoiets eerder hier hebben mee gemaakt. Vi kilo jonge gare bietjes 39 Vi kilo rode bessen 1,98 Verkrijgbaar bij Verswinkel te De Cocksdorp. Geldig t/m donderdag. maar uat was geen harde afspraak zodat het Pakt ook met een tweede kandidaat kan komen. Overigens wordt er nog steeds vanuit gegaan dat het Pakt een reëele kans zal krijgen om een wethouder te leveren. Het programma („regeerakkoord") waarover de betrokken partijen het eens moeten worden, kan echter nog haken en ogen opleveren. Op tal van onder delen kan het Pakt met de anderen meegaan, waarbij zelfs het beleid met betrekking tot de veerdienst niet bij voorbaat een breekpunt hoeft te zijn. Maar er zijn ook hete hangijzers zoals de toekomst van de Recreatiestichting. Texels Belang wil dat de gemeente helemaal geen bindingen meer heeft met de RST, maar het Pakt is hierover verdeeld. Veel Pakt-mensen veronderstellen dat Blanken uit de politiek zal stappen als hij niet als wethouder wordt herkozen. Dat zou betekenen dat de kandidaat Dirk Terpstra alsnog in de raad zou worden benoemd. Desgevraagd vertelde Blan ken dat hij zich daarover op dit moment niet wil uitspreken. „Ik beraad me nog." Freunde gazon- schaar met licht metalen handvatten 95 cm. Bladlengte 24 cm. Horizontaal knippend. VOOR ^IU II Telefoon 02220-2346 N WINKEL VOL IDEEEN!

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1