Ue I GXGIS6 I OrtGIS opmas n Staande ovatie voor Opde Bonnefooi" Strandlopen Den Hoorn van start Vrouwenvereniging houdt verkoping Pakt wil motie tegen schending burgerrechten Berging past niet in bestemmingsplan 'V. Geslaagd Zwemuitwisseling met Midwoud IIJDAG 9 JULI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 iet W eel v< oerist roerig als die van de Turken zelf. Om "T" m I T I streeks 1920-1930 een uitermate spec- Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon (02228)741. Zondag a s. wordt de eerste Hoorn der strandloop gehouden. De start is op het strand bij paal 9 om 19.00 uur precies. Men kan kiezen uit twee af standen: 4 of 8 kilometer. Deze strand loop is de eerste van een serie van zes en is zowel voor competitie- als recrea tielopers bedoeld. Wie aan vier of meer strandlopen meedoet, wordt in het klas sement opgenomen. Dit wordt voor drie categorien deelnemers bijgehouden: mannen 8 km.; vrouwen 4km. en jeugd tot en met 14 jaar 4 km. Elke deelnemer krijgt na afloop een herinneringsvaantje. Het inschrijfgeld bedraagt f3,— per persoon, per keer. De organisatie hoopt ondanks de WK-voetbalfinale (die om 20.00 uur begint) op een goede op komst. De vrouwenvereniging van de Gere formeerde gemeente Oosterend houdt dinsdag a.s. in dorpshuis De Bijenkorf de jaarlijkse verkoping, leder is vanaf half acht welkom. Te koop zijn allerlei zelfgemaakte artikelen maar er zijn ook boeken, sierglas e.d. Er wordt koffie en limonade geschonken en er is ook een koek- en snoepafdeling. De baten van de verkoping komen ten goede aan de zending. Op Texel broeden twee soorten tortelduiven: de tortelduif en de turkse tortel. Deze laatste soort heeft al een paar jaar de Texelse Courant gehaald omdat enkele nesten op merkwaardige plaatsen werden ontdekt (het gemeentehuis voor het raam van de bur gemeester en de bronzen duiven van het beeld bij de Lubertischool in De Koog). In deze Witte Lieuw wil ik iets over beide soorten vertellen. Voor verschillen in verenkleed verwijs ik naar een vogelboekje. De levenswijze van beide soorten, hoewel beide behorend tot hetzelfde geslacht (Streptopelia) is nogal verschillend. bij de leden van de revuegroep tijdens het finalenummer. Van links naar rechts: Marjo de Vries, Andró Sm/t, let de Ruyter en irgriet de Graaff. Gedeeltelijk zichtbaar daarachter: Cor van Heerwaarden en Thea Tollenaar. Het mag uniek genoemd worden. Zo'n avondje ,,Op de Bonnefooi" in Den De amateurgroep weet zich niet gehinderd door een stroom tv-beelden van WK voetbal, tennis op Wimbledon of de Tour de France en presenteert met verve voor een bomvolle Waldhoorn-zaal de nieuwe en derde revue „Eén maar nog geen zomer". Een try-out voorstelling die erbij het publiek in ging als koek en ook de komende acht voorstellingen vaarschijnlijk veel belangstelling zal trekken. Op de Bonnefooi heeft in de toeristen) roos geschoten en met een kleine wijziging van de titel, „één revue naakt nog geen avond lol", kunnen we zeggen dat het gezelschap van Cor van herwaarden met een compilatie van de vorige twee shows en sterke nieuwe lummers een brokje amusement brengt dat staat als een huis. Niet alleen omdat illes zo vlekkeloos verloopt en ook niet omdat men ijzerscherpe cabaretteksten >rengt, maar omdat herkenbare mensen enthousiast een zaal kunnen vermaken op jen wijze die nergens platvloers, zeer goedkoop of gladjes is. Het spreekwoord driemaal is scheepsrecht gaat voor deze show wel ïeel erg op. De revuegroep 4s door dongen van het eigen kunnen en jaarbij ook van het feit dat het voor hen jraktisch onmogelijk is een nieuw jvondvullend programma te brengen. Vlet name de play-back nummers waren n vorige jaren te langdradig en soms rritant en staken schril af tegen de goed jeschreven sketchjes. Het programma jestaat nu voor een deel uit de aller- )este onderdelen van vorige uitvoerin gen. Dat lijkt makkelijk maar de revue groep heeft enkele wijzigingen onder daan en zo moesten veelal nieuwe acteurs en brengen. actrices oude nummers De Pakt-fractie wil dat in de raads vergadering van dinsdag een motie ter tafel wordt gebracht waarin de raad zijn afkeuring uitspreekt over verdwijningen van mensen in Syrië, Argentinië, Zaïre en de Filippijnen. Het Pakt baseert zich hierbij op een brief van Amnesty International. De fractie vindt dat overheden op alle niveaus ieder individu behoren te be schermen tegen aantasting van lijf en goed en dat het tot de humane taak van een gemeenteraad behoort zich over aantasting van mensen rechten uit te spreken. Wanneer de motie wordt aangenomen zou deze door het college ter kennis van de regeringen van de betrokken landen moeten worden gebracht. Ten aanzien van Syrië wordt gemeld dat door de noodwetgeving van 1962 alle grondwettelijke garanties in dat land zijn opgeschort. Verschillende groepen verzetten zich daartegen en dat heeft al verschillende malen tot bloedige confrontaties tussen rege ringstroepen en oppositie geleid. In 1981 werden minstens vierhonderd be woners van een dorp vermoord, omdat de buurt ervan een aanval op het Syrische leger was gepleegd. Ook wor den vaak stadswijken afgesloten, waar na huiszoeking en massale arrestatie van de bewoners volgt. Amnesty beschikt over namen van honderden mensen die op deze manier vastzitten. In Argentinië zijn sinds de militairen daar in 1976 de macht grepen meer dan 15.000 mensen verdwenen. De over heid weigert gegevens te verstrekken over deze mensen en maakt gebruik van een wet volgens welke personen die vermist zijn doodverklaard kunnen worden Ook in Zaïre hebben massale en willekeurige arrestaties plaatsgevonden en wat betreft de filippijnen beschikt Amnesty over honderden gedocumen teerde gevallen van verdwenen inwoners. Het voorstel van de motie wordt dinsdag behandeld bij de ingeko men stukken. Soepel De toneelstukjes kwamen er, door ervaringen rijker geworden, soepel uit al kan de strandscene zonder aan kracht in te boeten nog iets sneller. Veel aan dacht is dit jaar besteed aan de zang. Verschillende malen werd een potpourri van oude bekende liedjes gezongen met eigen teksten, soms onder begeleiding van accordeoniste let de Ruyter. Enkele oude wijsjes over de wachttijden bij Teso en toestanden op het naakstrand kwamen terug. Maar ook bracht men een liedje over het wisselvallige seizoen weer. Vooral de prijzen op Texel kregen, er flink van langs. Onder het motto „de vakantie is duur dit jaar" werd op muzi kale wijze voorgerekend wat toeristen aan geld kwijt zijn als alle evenementen worden bezocht. Ook de vele kunst-, antiek-, rommeltjes-, folklore- en bra- deriemarkten in het zomerseizoen wer den op de korrel genomen waarna André Smit met het liedje „als ik toch eens rijk was" opkwam om te vertellen wat hij allemaal zou regelen. Dat vari eerde van opgespoten kunststranden tot landschapsparken met demonstra- De heer Van Leeuwen uit Heteren krijgt voor een berging die hij wil bouwen bij zijn zomerhuis op het terrein De Parel aan de Gerritslanderdijk geen bouwvergunning omdat het bouwplan niet aan de bestemmingsvoorschriften voldoet. Bijgebouwen op dit seizoen- woonverblijventerrein moeten op ten minste drie meter afstand blijven van de zijdelingse perceelgrens en aan deze regel wordt niet voldaan. Bovendien is het gevraagde gebouw enkele vierkante meters te groot. Maximaal is 10m3 toegestaan. Aangezien het best mogelijk is dat Van Leeuwen de berging wel volgens de voorschriften bouwt, zal niet van het bestemmingsplan worden afgeweken Van Leeuwen had aangevoerd dat het voldoen aan de voorschriften betekent dat er geen natuurlijk licht en ook geen lucht meer kan toetreden tot zijn douche-wc maar de gemeente vindt dat aan deze bezwaren eenvoudig kan wor den tegemoet gekomen. Ook voerde Van Leeuwen aan dat in andere gevallen op hetzelfde terrein wèl is afgeweken van de voorgeschreven afstand tot de perceelgrens. Hij bleek gelijk te hebben. In vier van de genoemde gevallen is de vergunning echter verleend voordat het plan buitengebied werd vastgesteld en in één geval (1977) is ten onrechte ver gunning verleend. Bovendien zijn twee bergingen die met voldeden aan hetzelf de voorschrift helemaal klandestien ge bouwd. Een en ander is echter geen reden om het dan ook maar bij de heer Van Leeuwen toe te staan. tieweiden. Ook de bioscoop moest groter volgens André met stomme films voor de Belgen, westerns voor de Duit sers en porno voor de Hollanders. De overige revueleden kwamen echter even later zingend tot de conclusie dat dergelijke dingen geen garantie zijn voor een fijna vakantie. Verveling Op het thema verveling en geld besteding werd voortgeborduurd in de sketch „Typisch terras" waar toe risten van diverse pluimage vertelden wat ze op Texel deden en waar een zeer norse ober en een kaartenschrijvende vakantieganger („Hé, zo'n kaart kocht ik vorig jaar ook in Drente") voor de nodige~hmrlör"zorgden. In de sketch kwam ook het werk van recre-aktief ter sprake („je wordt steeds lastig gevallen door die opgeschoten jongens in gele jacken"). Het betrof een goed geschre ven toneelstukje waarin de Texelaars en de toerist een spiegel voorgehouden werd. Het spel was, ondanks de merk bare zenuwen van de nieuwkomers André Smit, Bouke Vredevoort en Mar jo de Vries, goed en ook de timing was uitstekend. Cor van Heerwaarden blijkt een voorliefde voor travestienummers te hebben, want ook in deze show play backt hij als meisje verkleed een Ita liaans liedje. Het nummer was kort en komisch en verveelde daardoor niet. Naast het oude materiaal in een aange past en soms, gelukkig, ingekort jasje kwam de groep met een finale van wederom play-back nummers maar dit maal was het echt lachen geblazen. Het geheel kwam over als een parodie op Toppop en andere showprogramma's want er werd zeer slecht gemimd en er ging van alles mis. Dit zorgde voor lach salvo's in de zaal en de amateurs op de planken konden zich ongegeneerd uit leven. Corvan Heerwaarden vertelde na afloop dat het finalenummer pas zon dagavond was bedacht. „We hadden nog geen eindnummer en toen hebben we die play back stukjes heel snel in elkaar gedraaid." Het is te hopen dat de groep niet tussentijds gaat repeteren op deze finale want de werveling van kolder zorgde maandagavond terecht voor een staande ovatie. Op de Bonnefooi maakte wederom gebruik van een sober maar zeer func tioneel decor De kleding was tot in de puntjes verzorgd door Janme Schuyl. Dat gold met name voor het nummer „Weerloos" waarin een weerhuisje werd getoond en een strijd ontstond toen zowel het mannetje als het vrouw tje uit het huisje naar voren kwamen omdat het weer in de war was. Zon en regen tegelijk bleek voor deze „pop pen" fatale gevolgen te hebben. Het was een mooi kort ingetogen nummer en toonde aan dat Op de Bonnefooi'ook met een meer serieuze aanpak de zaal kan boeien. Naast bovengenoemde spelers traden ook de oudgedienden Margriet de Graaff en Thea Tollenaar overtuigend voor het voetlicht. De grime werd verzorgd door Gerdi Gra- bowski. „Eén toerist maakt nog geen zomer" wordt in de maanden juli en augustus elke maandagavond in dorps huis De Waldhoorn gespeeld. Aanvang 21.00 uur. De gewone tortel is in ons land een echte zomervogel, een trekvogel dus. Op Texel worden de eerste dieren meestal pas tegen het eind van april gezien en in september zijn de meeste al weer vertrokken richting overwinte- ringsgebieden. Deze liggen ten zuiden van de Sahara. De tortelduif zou je een echte mooi-weer vogel kunnen noemen. Met koud, nat of winderig weer zie en hoor je ze bijna niet. Met zonnig en warm weer echter zitten ze doorlopend te koeren, zelfs op echt hete zomer middagen als verder bijna geen vogel zich laat horen. Het klinkt als een kalm turr-turr-turr of trrr-trrr-trrr. Dat is heel anders van het roe-koe-koe van de turk- se tortel of de roep van de houtduif. We moeten de tortel vooral zoeken in de staatsbossen in de loofhout- en spar renpercelen. Verder komen ook enkele paren voor in de verspreide loofhout- juist in de directe omgeving van mensen tot in dorpen en steden toe. Voor een groot deel zijn de dieren afhankelijk van door de mens gestrooid voedsel. Ook pikken ze bijvoorbeeld graag een graan tje mee van het kippenvoer. Bij graan- overslagplaatsen aan de overkant kun nen groepen van vele honderden dieren huizen. Op Texel zijn er op plaatsen waar gevoerd wordt, meestal niet meer dan enige tientallen bijeen. Al met al is de turkse tortel een echte cultuurvolger. In 1974 werden op ons eiland tenminste 88 paren geteld. Ik schat dat er nu toch zeker zo'n 100 broedparen voorkomen. In tegenstelling tot de gewone tortel is de turkse tortel een standvogel. Hij blijft dus het hele jaar hij ons. Met 99 procent zekerheid kunnen we dus zeggen dat een tortelduif die we tussen oktober en april op Texel zien een turkse tortel is. Er broeden nu in heel Nederland naar schatting tussen de 60.000 en 100.000 paren. Het is nauwelijks voor te stellen dat de soort dertig jaar geleden zeld zaam was. In 1949 vond zelfs pas het eerste broedgeval in ons land plaats, terwijl in 1947 de eerste exemplaren waren waargenomen. De geschiedenis van de soort in Europa is bijna even De heer P. J. Huisman uit Den Burg slaagde aan de Culinaire Vakschool te Groningen voor het diploma restaurant kok. bosjes en de duinstruwelen. Toch zijn de aantallen niet hoog. Honderd paren worden waarschijnlijk in de beste jaren op ons eiland niet gehaald. Doorgaans zullen het er niet meer dan 70 a 80 zijn. Vegetariër De tortelduif is een echte vegetariër. Hij leeft hoofdzakelijk van onkruid- en graszaden. Ook de zaden van de dennen lust hij graag, terwijl hij in de nazomer na het oogsten gemorste graankorrels zoekt. Vroeger schijnt de soort talrijker geweest te zijn. De achteruitgang wordt wel geweten aan de intensieve akker- bouwmethoden. Door de effectieve chemische onkruidbestrijding komen minder akkerkruiden voor De voedsel situatie voor de tortels is dus slechter geworden. Ook een vogelsoort als de patrijs is daardoor in aantal verminderd. In hoeverre de jacht de aantallen nega tief beïnvloedt is niet zeker. In landen zoals Frankrijk, Spanje of Italië worden onvoorstelbare aantallen doodgescho ten De tortel is daar een heel geliefd jachtobject. Alleen op het eiland Malta worden jaarlijks naar schatting tussen de 120 en de 240 duizend exemplaren ge schoten. In Nederland broeden maximaal 35.000 paren, dat zijn dus 70.000 indivi duen. Als ieder paar twee jongen groot zou brengen zijn er na het broedseizoen totaal 140.000 tortelduiven in ons land. Op Malta wordt dat aantal dus weer uitgemoord. In het hele Middellandse Zeegebied is het er zelfs een veelvoud van. Maar ja, we kunnen er eigenlijk weinig van zeggen zolang de Neder landse wet het duizenden Nederlanders nog mogelijk maakt voor hun plezier op onschadelijke soorten zoals snippen en hoenders te schieten.... De Turkse tortel Dan nu over naar de turkse tortel die waarschijnlijk bij veel meer mensen bekend is Deze soort namelijk broedt godsdienstige redenen stond de turkse tortel bij de Mohammedanen in hoog aanzien. Men vermoedt dat hij met de turkse overheersers vanuit het nabije oosten in Europa beland is. Na 1600 werden de Turken weer langzaam maar zeker ons werelddeel uitgewerkt (het geen overigens tot in deze eeuw duur de). Ook de tortel is toen weer op veel plaatsen verdwenen. Hij werd door de plaatselijke bevolking sterk vervolgd en soms uitgeroeid. Toch hield hij op diverse plaatsen op de Balkan stand. Vanuit die bolwerken begon zo om- De Texelse zwemclub ontvangt dit weekeinde zwemclub De Stern uit Mid woud. De ruim 40 gasten komen zater dagmorgen om kwart voor tien bij zwembad Molenkoog aan, waarna ze worden ingedeeld bij gastgezinnen. Za terdagmiddag zullen zwemwedstrijden worden gehouden. Verder staan een fietstocht en een bezoek aan het Na tuurrecreatiecentrum op het program ma. Leden van ZPC TX 71 die niet meedoen aan het zwemmen kunnen wel met de rest van het programma mee doen. Nadere informatie kan men krij gen tijdens de trainingen op zater dagmorgen. De uitwisseling met De Stern is voor lopig het laatste evenement van de Texelse zwemclub. De trainingen in de vakantieperiode zullen zoveel mogelijk doorgaan, behalve op zaterdag 31 juli en 7 augustus. Op 25 augustus vindt een ontmoeting plaats met zwemclub De Bevers uit Dieren en 28 en 29 augustus wordt een driekamp gehouden met Tiel en Brummen. Tot 14 juli kan men zich hiervoor nog opgeven. In september wordt een kampeerweekeinde gehou den waarna het zwembad zal worden gesloten. De verovering van Europa Omdat de soort zo dicht bij de mens leeft, is die uitbreiding goed vastgelegd. Kijkt u maar naar het volgende lijstje met landen en jaren waarin de turkse tortel voor het eerst in dat land werd opge merkt. Hongarije 1932, Tsjechoslowakije 1936; Oostenrijk 1938, Duitsland 1943; Ne derland 1947; Denemarken 1948; Zwe den 1949; Engeland 1952; Noorwegen 1954; Ierland 1960. In 1964 werd hij zelfs op IJsland gesignaleerd. Ook daar is de soort nu een jaarlijkse broedvogel. Niet alleen heeft de turkse tortel zijn gebied enorm uitgebreid maar in de nieuw veroverde landen is ook de groei in aantal groot. Voor Nederland bijvoorbeeld worden de volgende aantallen broedparen geschat: 1949 dus eerste broedgeval; 1955 100- 130 paren; 1959 750 - 1000 paren; 1963 4000 tot 5300 paren en in 1978 dus 60.000 tot 100.000 paren. Soortgelijke toenemingen zijn ook in andere landen te zien. In Engeland bijvoorbeeld steeg het aantal van enkele paren in 1955 tot 15 000-25.000 in 1970, Hoe komt het dat de turkse tortel zijn broedgebied zo enorm heeft kunnen uitbreiden en zo in aantal is toege nomen? In de eerste plaats heeft hij natuurlijk dankbaar gebruik gemaakt van de mogelijkheden die wij hem bie den ten aanzien van zijn voedsel. Overal waar mensen leven is voor de turkse tortel voedsel te vinden, vaak in over vloed. In de tweede plaats moet het zo geweest zijn dat er in de hele samen hang die alle levende wezens met elkaar hebben, in Europa een soort gat be stond. Een plaats die als het ware open was, die door geen enkel dier werd bezet. De turkse tortel heeft die plaats gevonden en bij gebrek aan concur rentie zich zo onwaarschijnlijk kunnen uitbreiden. Intussen lijkt in Nederland de uitbreiding tot staan gekomen. Er vinden hier en daar nog wel eens .■j^xwijzigingetJ laaantalJen plaats, maar dat is meer een kwestie van voedselsitu aties, strenge winters en dergelijke. Adriaan Dijksen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 11