AÊENDi Comité Zomerzegels schonk f2.000,— aan dorpshuis Den Hoorn Juni: Mooi begin en somber einde HET WEER OP TEXEL IN DE AFGELOPEN MAAND !i' li11!- Kerkdiensten Illlllllllllllllllllllllllllli Groene Kruis Zuigeiingenbureau Texelse fietsers rondden IJsselmeer Botsautootjes Diefstallen Texel doet mee aan „Tankslag" T rombosedienst Stembureau II naar Dorpshuis GESCHETTER HAAKT KNETTER Dirk Vinke door Donderdag 8 juli In De Koog begint om 20.00 uur een wedstrijd tobbesteken in het kader van de activiteiten van De Koog Promotion. In disco-dancing Question is Avro's toppop discoshow met d.j. Jan Steen- man, aanvang 21.00 uur. Vrijdag 9 juli In de Wezentuin in Den Burg begint om 19.00 uur het Texelpopfestival, toegang gratis. In de Hervormde kerk te Den Burg houdt de Evangelische Omroep een Reveil-avond, aanvang 20.00 uur. Vrije toegang voor iedereen. Zaterdag 10 juli Om 13.00 uur begint bij de Nikadel in De Koog het concours-hippique van ,,De Blijde Rijders". Zondag 11 juli Op het strand bij paal 9 wordt de ZDH- strandloop gehouden, start om 19.00 uur. Maandag 12 juli KTF/DEK geeft een concert vanaf een kotter in de haven van Oudeschild, aanvang 19.30 uur. Dinsdag 13 juli De gemeenteraad vergadert, aanvang 19.30 uur in het Raadhuis. De vrouwenvereniging van de Gerefor meerde Gemeente te Oosterend heeft een verkoopdag in De Bijenkorf; 19.30 uur. In dorpshuis De Waldhoorn te Den Hoorn geeft vogelwachter C. Kok een dialezing over natuur en landschap van Texel. In disco-dancing Question te Den Burg is vanaf 21.00 uur Avro's Toppop discoshow met d.j. Cees van Zijtveld. Verder wordt verwezen naar het evenementenoverzicht in de Recre- aktiefkrant die als bijlage bij deze Texelse Courant is ingesloten. VASTE DATA Elke woensdagavond houdt Smash '68 volleybalwedstrijden in de muziek- tuin aan de Oranjestraat in Oosterend, waaraan ieder kan meedoen voor 71,— per persoon. Aanvang telkens om 19.30 uur. De dam- en schaakclub Den Burg komt elke dinsdagavond, aanvang 20.00 uur, bijeen in de bovenzaal van ,,De Schakel". In Oudeschild wordt iedere dinsdag middag van drie tot vier bejaardengyn gegeven. Iedere eerste zaterdag van de maand wordt in De Cocksdorp en Eierland oud papier opgehaald, 's Morgens vanaf 10.00 uur door de o.l. school van De Cocksdorp in het dorp en directe om geving en 's middags van 13.00-15.00 uur door de Strijbosschool in de rest van de polder. Spreekuur B. en W.: Burgemeester Engelvaart maandag 10.00-11.00 uur; wethouder Nauta 10.30-11.30 uur; wet houder Blanken donderdag 9.30-10.30 uur en wethouder Van der Kooi vrijdag 10.30-11.30 uur. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt spreekuur in de Oude ULO maandags, dinsdags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en donder dags van 18.30 - 19.30 uur. Jongerencentrum't Asiel (Schilderend 39) is geopend van maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur, woens dagavonden van 20.00 tot 24.00 uur en vrijdag- en zaterdagavonden van 20.00 tot 01.00 uur. leder woensdag wordt in gebouw De Hollebol aan de Burgwal (achter het postkantoor) van 10.00 tot 12.00 uur een contactochtend gehouden van de Texelse WAO-groep. Men kan daarbij ondermeer biljarten, sjoelen en kaarten. Iedere donderdagavond is er vanaf 18 00 uur jeugdsurfen bij Dijkmans huizen, georganiseerd door de Wind- surfclub Texel. De werkgroep Texel van de AA (Anonieme Alcoholisten) komt elke dinsdagavond bijeen in ,,Het Struikel blok" aan de Parkstraat in Den Burg van 20.00 tot 22.00 uur. leder die van de drank afwil kan hier vrijblijvend bin nenlopen. Informatie: 02226-413 en 02220-3674 De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur; idinsdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 121.00 uur; woensdag 14.30 tot 17.00 luur; donderdag gesloten; vrijdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur. Elke zondagmorgen is er op het sportveld bij De Waal hondentraining van 10.00 tot 12.00 uur. Iedere dinsdag- en donderdagochtend van 10.00-12.00 uur houdt bejaarden werker Nico Nagtegaal spreekuur in het dienstencentrum De Hollebol, Burgwal 32. Ruyterstraat 62 in Oudeschild wordt iedere zondag en woensdag meditatie gehouden. Aanvang 20.15 uur. Elke maandagavond worden door de club Groot Slam bridgedrives gehouden in hotel De Lindeboom-Texel, aanvang 20.00 uur. Toeristen mogen ook mee doen. Kosten 7 10,— per paar. Iedere vrijdagavond 20.00 uur open klaverjasdrive in Azië, ingang Zwaanstraat. Inleggeld 72,50 p.p. De speel-o-theek is elke woensdag middag van 14.00 tot 16.00 uur en elke vrijdagmiddag van 15.00 tot 17.00 uur geopend in de voorspeelzaal van het dorpshuis aan de Wilhelminaiaan GEREFORMEERDE GEMEENTE in de Ned. Hervormde kerk Zondag 11 juli: Oosterend 11.15 uur stud. B. A. v.d. Heiden. 16.30 uur Stud, B. A. v.d. Heiden Woensdag 14 juli: Oosterend 19.00 uur ds. A. Moer kerken. Volgens afspraak. Informatie hier over oo werkdagen van 17.00-18 00 uur: tel. (02220) 3241. li f RIJ DAG 9 JUL11982 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Mevrouw Van der Eijk flinksoverhandigt de cheque van tweeduizend gulden aan de penningmeester van dorpshuis De Waldhoorn. Het comité Zomerzegels heeft woensdagavond een cheque van tweeduizend gulden geschonken aan het bestuur van het dorpshuis in Den Hoorn. Voorzitter J. Lap van dit bestuur legde uit dat het geld zal worden gebruikt om een deel van de kosten die gemaakt werden voor brandpreventie te dekken. In het kader van de brandpreventie was als eis gesteld dat in het gebouw noodverlichting werd aangebracht en dat de stoelen in elkaar moesten kunnen sluiten. Dit laatste is be langrijk om te voorkomen dat men sen die in paniek wegvluchten overal stoelen weg moeten schui ven. Aan verschillende fabrikanten werd het stoelenprobleem voorge legd maar de oplossingen die ze aandroegen waren te duur. Uitein delijk bracht de heer De Wit, smid in Den Hoorn, uitkomst. Hij laste beugels aan de stoelen zodat ze gestapeld konden worden. Lap zei dat het dorpshuisbestuur bijzonder blij was met deze oplossing maar dat aanvankelijk onduidelijk wat hoe het gefinancierd moest wor den. Een subsidie aanvragen bij de gemeente bleek niet mogelijk. De gemeente verleent wel subsidie voor brandpreventie in logiesver- strekkende befdrijven maar niet voor dorpshuizen. Toen het fiets pad van-'t Horntje naar Den Hoorn werd aangelegd bracht de commis saris van de koningin een bezoek aan het dorpshuis. Lap maakte hem deelgenoot van de problemen, waarna de commissaris er voor zorgde dat via de provincie een verzoek om subsidie aan het comité Zomerzegels werd gericht. Mevrouw A. van der Eijk-Bierens die samen met mevrouw B. Kees- om-Karsten namens het comité Zomerzegels op de vergadering van het dorpshuisbestuur aanwezig was, overhandigde de enveloppe met het geld aan penningmeesteres Ria Witte-Rodenburg. Mevrouw Van der Eijk zei dat bescheidenheid een goede eigenschap is maar dat je soms verder komt zónder die eigenschap. Daarom vond ze het verstandig dat Lap de commissaris over het probleem had aangespro ken, ,,U deed dat niet voor uzelf maar voor de gemeenschap", aldus mevrouw Van der Eijk. Zowel voorzitter Lap als pen ningmeesteres mevrouw Witte-Ro- denburg dankte het comité Zomer zegels hartelijk voor de ontvangen steun. Botsautootjes, de nieuwe attractie in de Dorpsstraat van De Koog. ondernemers - akti viteiten De Koog is sinds gisteren een nieuwe attractie rijker. In de Dorps straat, op de plaats waar vroeger het grote luchtkussen lag, is nu een baan met botsautootjes. De baan ligt op het terrein van F. Langeveld, die de autootjes heeft gehuurd en daarin een goede slechtweervoorziening ziet. Woensdag was het vooral de jeugd van De Koog die grif een gulden per ritje betaalde en de meest sensationele botsingen uitprobeerde. Op de baan zijn ongeveer 25 autootjes aanwezig. De nieuwe attractie zal dagelijks tot 1 september geopend zijn. Het luchtkussen dat zich eerst op deze plek bevond en dat bedoeld is voor jongere kinderen, is verplaatst naar achteren. Bij de Spar winkel in Den Burg werd dinsdag een 35-jarige man uit Amster dam betrapt bij het stelen van bood schappen ter waarde van ruim zes gulden. In De Koog werd dinsdag een recla mebord gestolen bij het Vogelhuis. Het bord stelde een één meter hoog biervat voor. Afgelopen week werd 's nachts inge broken in twee strandhuisjes op het strand bij De Koog. Vermist werden een radio, twee handdoeken, een pen, vier droogdoeken, een blik koekjes en twaalf blikjes frisdrank. Als gevolg van de invoering van aardgas zijn op Texel vele tientallen olietanks buiten gebruik geraakt. In de meeste tanks zitten nog olieresten. Deze vormen een bedreiging voor het milieu t omdat de wanden van de tanks op den duur kunnen doorroesten en de olie in het grondwater terecht komt. Daarom is elders in het land begonnen met de „operatie Tankslag" waarbij een gespe cialiseerd bedrijf olietanks verwijdert of schoonmaakt met een speciaal middel. Het gemeentebestuur heeft besloten de „tankslag" ook op Texel te laten plaatsvinden en heeft daartoe het bedrijf Tankslag Noordholland bv in do arm genomen. Het contractueel inschakelen van dit bedrijf was gewenst omdat toepassing van het oliebindende middel Eko Perl een zekere deskundigheid ver eist. De provincie steunt de actie door bij te dragen in de kosten van publicaties o.a. in de vorm van folders. De kosten van de actie zelf zullen door de ge meente worden gedragen. Daarvoor is 75000,— uitgetrokken. Het PWN is ver zocht de kosten te dragen van ver wijdering van olietanks in de buurt van waterwingebieden: omgeving Loods mansduin en Hogeberg. Tanks die onder openbare weken liggen, zullen op kosten van de gemeente volgespoten worden met zand, nadat ze zijn schoon gemaakt. Van gemeentewege zal het publiek binnenkort met verdere infor matie benaderd worden. Zaterdag hebben acht leden van Toerclub 2000 een tochtje gereden rond het IJsselmeer van 270 kilometer. Om half zeven werd uit Den Helder vertrokken en daarna ging het met donker en kil weer via de Afsluitdijk Friesland in. Via Lemmer en Urk bereik ten de toerfietsers de lange kale polder wegen naar Lelystad, waar een rust pauze werd gehouden en de warme maaltijd werd gebruikt. In een doolhof van nieuwbouwwijken raakte de volgauto de fietsers kwijt, maar deze voegde zich op de dijk naar Enkhuizen weer bij hen. Met de wind recht tegen werd het laatste stuk bedwongen en om kwart voor acht waren de fietsers weer in Den Helder. Een geslaagde tocht, die volgens de deelnemers voor herhaling vatbaar is. Iedere woensdagochtend volgens af spraak van 9.00 tot 10.30 uur. Adres: Groene Kruisgebouw (ingang tandart sencentrum), Witte Kruislaan, Den Burg, tel. (02220) 4887 (uitsluitend tijdens bovenstaande uren). Indien u niet op het afgesproken tijdstip kunt komen, dan gaarne kon- takt opnemen voor woensdag met de administratie van het laboratorium van het Gemini-ziekenhuis, tel. (02230) 11414 tst. 232 of tst299. Mee te nemen: alle trombosedienst- gegevens van elders en verzekerings- gegevens (ziekenfondskaart). B en W hebben besloten een van de stembureaus van Den Burg te verplaat sen naar dorpshuis De Oude ULO. Het betreft stembureau II dat sedert jaren was ondergebracht in de Nutskleuter- school De Woelige Hoek. De leden van het stembureau hebben meermalen ge klaagd over het verouderde en gebrek kige karakter van deze accommodatie. Op voorstel van de heer M. Bakker is nu gekozen voor de oude ULO die in hetzelfde stemdistrict ligt en sedert de renovatie een ideale ruimte biedt. De junimaand heeft een sterk wisse lend weerbeeld te zien gegeven. In de eerste week lagen we onder invloed van een omvangrijk hogedruk gebied dat zich boven heel west Europa uitstrekte. Door het vrij vlakke luchtdrukverloop was er weinig wind, terwijl we door bewolking nauwelijks gehinderd wer den. In het land liepen de temperaturen hierdoor op (voor deze tijd van het jaar) tot extreem hoge waarden. Op Texel viel dit door de invloed van het ons omringende water nogal mee. Werd in het land op de 3de 33,5 graden gemeten (Eelde) bij ons stopte het kwik bij 27,3 graden. Tegen het eind van de eerste decade nam de invloed van het hoge- drukgebied af en werd de weg vrij gemaakt voor andere weersystemen. Een zich bij Ierland ophdudende depres sie zou de eerste verstoring gaan ver oorzaken na een zo zonnige periode. Op de grafiek is duidelijk te zien dat na de 10de in alle kolommen verandering optreedt. Door de aanvoer van koudere lucht daalde de temperatuur vrij abrupt, de bewolking nam toe waaruit op de meeste dagen neerslag viel. Ook de windkracht nam weer toe door de grotere tegenstellingen in de luchtdruk verdeling. Tot het eind van de maand handhaafde zich dit wisselende weer beeld, waarbij depressiepassages on derbroken werden door een enkele mooie dag, veroorzaakt door een rug van hogedruk. In de nacht van 22 op 23 echter was het een kleinlagedrukgebied dat zijn trekrichting over de wadden had uitgestippeld. Met deze passage werd Door het warme begin van de maand zijn de gemiddelde temperaturen iets boven het normaal uitgekomen De ge middelde temperatuur kwam op 16,2 graden (15); gemiddeld maximum 19,8 (18,6); gemiddeld minimum 12,5 (11,4). vochtige Oceaanlucht meegevoerd die de op dat moment heersende oostelijke wind moest verdrijven. Het was de ver smelting van deze twee luchtsoorten die bij ons een enorme hoeveelheid neerslag bracht. Uit de neerslaghoeveelheden valt af te leiden dat boven het water van de Waddenzee de neerslagintensiteit het hoogst was. In Den Helder, 't Horntje en Oudeschild viel rond de 50mm, terwijl in Den Burg 37 mm en in Eierland 22 mm werd afgetapt. Cijfers Tot slot de cijfers van juni waarbij de normale waarden tussen haakjes zijn vermeld. De hoogste temperatuur werd gemeten op de 3de en de 4de nl. 27,3 graden. De gemiddelde windsnelheid bedroeg 9,6 knopen (8,3). De gemiddelde bedek kingsgraad was 4,8 achtsten (5,8). Het gemiddeld weercïjfer kwam op een 6 (6,4). Op 18 dagen kon neerslag af getapt worden wat het totaal op 80,5 bracht (45,8). De neerslag over het hele land genomen wisselde nogal wat in hoofdzaak werd veroorzaakt door de plaatselijke onweersbuien. Ter vergelij king enkele andere stations. Beek 70 mm; Leeuwarden 89; Gilze Rijen 125; De Bildt 84; Den Helder 101 en in Eierland waar het in het voorjaar altijd wel minder lijkt te regenen viel 71,5 mm. Luchtdruk 775 in mm. kwik 770 765 760 755 750 7U5 7^0 735 3? Neerslag in mm. 20 16 12 Bewolking 6 in okta's 30 Temperatuur in gr. C. 20 15 10 5 0 -5 Windsnelheid 8 in Beaufort c U Mistd. Trop. d. Onweer d. Sneeuw d. Hagel d. Station Den Burg

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 13