Hajema onderzoekt gevolg veertarief Concours hippique Blijde Rijders Veel shownummers paardenspektakel bij lepeziekte VERVOLG VAN PAG.l S3 Huizen weer officieel bewoonbaar MTO-opleiding elektrotechniek Ontslagen Inschrijving Tally-ho wedstrijden Raadselachtige balletjes Wagenmusuem zondag open PAGINA 2TEXELSE COURANT VRIJDAG 9 JUL11! een ingewikkelde combinatie van door de schimmel geproduceerde stoffen en afweerreacties van de boom wordt het watertransport door de houtvaten be lemmerd. De bladeren verwelken en sterven af en na enige tijd gaat de hele boom ten gronde. De schimmel wordt van boom tot boom overgebracht door de grote en de kleine iepespintkever. Vrouwelijke kevers maken broedgangen in de bast van kwijnende en dode iepen, maar niet in gezonde bomen. Aan weerszijden van zo'n in de lengterich ting van het hout liggende gang worden eitjes gelegd en de larven die hieruit komen, vreten zijgangen dwars op de moedergang. Aan het eind van de zij gangen verpoppen de larven zich. Als de Het raadgevend ingenieursbureau Hajema en Partners te Assen is opdracht van het gemeentebestuur begonnen met een onderzo naar de gevolgen van de veertarieven voor de plaatselijke economi Het onderzoek, waarbij gebruik wordt gemaakt van veel ree aanwezig feitenmateriaal, kost f25.000, Er wordt spoed m betracht. Eind deze maand wordt reeds rapport uitgebracht, zodat in de raadsvergadering van augustus over kan worden gepraat. Het injektoerpistool van nabij bekeken. Het onderste doei bestaat uit een guts die in de stam wordt gedrukt. Bovenop bevindt zich een spuit waarmee het „serum" (dat via de plastic slang vanuit een voorraadzak wordt aangezogen) via een buisje op de guts wordt gebracht, zodat het in de wond van de boom kan lopen. Het middel wordt direkt door de stam opgezogen. Herman Groenevald dinks) en Kees Bakker van de gemeentelijke plantsoenendienst batig met het inenten van de iepen van de Molenlaan. iep door iepeziekte is aangetast is het mogelijk dat de schimmel zich vanuit de houtvaten in de jongste jaarring (die vaak wordt aangevreten) in de gangen van de larven verbreidt. Ook als de boom door een andere oorzaak ziek of doodgegaan is kunnen de kevergangen toch met de schimmel besmet raken, namelijk als de moeder- of vaderkever besmet was. Gevolg is dat de jonge kevers als ze uit de pop komen óók besmet worden met de schimmel. De jonge kevers vliegen uit en vreten aan jonge takken van gezonde iepen. Op die manier kunnen ze gezonde bomen met de schimmel infecteren en de kring is gesloten: de zieke bomen zijn weer aantrekkelijk om te broeden, enz. Bestrijding van de iepeziekte is in Nederland in handen van de Planten- ziektenkundige Dienst, het Staatsbos beheer en gemeenten en concentreert zich op het opruimen van alle zieke en dode iepen waardoor er weinig broedge- legenheid voor de kevers is. De nieuwe methode kan misschien een biologische bestrijding van de schimmel worden. Onlangs werd in de VS ontdekt dat een bepaalde stam van de bacterie Pseudo- monas syringae een antibioticum pro duceert dat de groei van de iepe- ziekteschimmel remt en doodt. Of deze meer dan interessante expe rimenten kunnen leiden tot een in de Nederlandse praktijk bruikbare bestrij- dingsmethode van de iepeziekte wordt op het ogenblik onderzocht aan het Phytopathologisch Laboratorium „Wil lie Commelin Scholten" te Baarn, in samenwerking met het Staatsbosbeheer de Plantenziektenkundige Dienst en enkele gemeenten waaronder Texel. Aan dit laboratorium dat deel uitmaakt van de Universiteit van Amsterdam en de Rijksuniversiteit te Utrecht wordt al jarenlang onderzoek gedaan naar zowel de iepeziekte als bacteriën uit de Pseu- domonas groep. Vorig jaar is van een veelbelovend deel van de Pseudomonas collectie uitgezocht of er isolaten bij zijn die de iepeziekteschimmel in zijn groei kunnen remmen. Als sterk remmende isolaten zijn en veldexperimenten op hun bruikbaarheid als „bestrijdingsmid del" getoetst. Hierbij bleken al direct twee dingen, nl. dat de methode van toedienen van de bacteriën bijzonder belangrijk is en dat een preventieve behandeling beter werkt dan een cura tieve. Om gegevens te krijgen over de bruikbaarheid voor „de praktijk" is een groot experiment opgezet waarbij zo'n 6000 iepen met £>acteriën worden be handeld terwijl een even grote groep als controle dient. Het bureau zal een vergelijking maken tussen de Teso-tarieven en de tarieven die door andere „zoute" veerdiensten worden berekend, zowel in het Wad dengebied als in Zeeland. De bootdien sten Harlingen-Vlieland-Terschelling zullen onder de loep worden genomen, evenals Holwerd-Ameland, Lauwers- oog-Schiermonmkoog, Vlissingen- Breskens en Kruiningen-Perkpolder. Informatie over deze bootdiensten wordt verkregen uit de bekende rijks nota „Zoute Veren" en (wat de Friese waddendiensten betreft) uit het rapport van de commissie vervoersproblematiek Friese Waddeneilanden van juli 1981. De te maken analyse zal betrekking hebben op de beheers- en exploitatievorm, ta riefhoogte in relatie tot vaarafstand en reistijd, tariefsontwikkeling, frequentie, omvang en samenstelling van het ver voer, infrastructurele voorzieningen, ty pen en aantallen boten. Uiteraard wor den ook de verschillen in tarief naast elkaar gezet zonder dat de oorzaak daarvan wordt uitgezocht. Het bureau gaat ervan uit dat de hoogte van het veertarief niet de enige In 1958 heeft de gemeenteraad de woningen De Ruyterstraat 92, 96 en 97 in Oudeschild onbewoonbaar verklaard in verband met de zeer slechte staat waarin deze zich bevonden. Hoewel de woningen betrekkelijk kort daarna zijn opgeknapt is de onbewoonbaarverkla ring nooit opgeheven hoewel dat vol gens de woningwet wel verplicht was. Op verzoek van de Centrale Directie Volkshuisvesting in Haarlem gebeurt dat alsnog in de raadsvergadering van dins dag aanstaande. oorzaak is van de terugloop van vervoer naar Texel. Andere facto zullen daarom ook in het onderzi worden betrokken. Die factoren zou< kunnen zijn: een minder snelle uitb ding van het aantal slaapplaatsen dai voorzien, een minder snelle verbred van het seizoen, de wachttijden, economische recessie, etc. Om de invloed van het verminde vervoer op de plaatselijke economie v ;e te stellen zal worden gekeken naar der meer de bestedingen van de creanten, waarbij gebruik kan won gemaakt van cijfermateriaal dat schikbaar is gekomen uit het Dij butieplanologisch onderzoek dat langs is gehouden ten behoeve van nieuwe bestemmingsplan voor Burg centrum, Voor zover mogelijk het effect op de inkomensontwikkel en op aantallen arbeidsplaatsen wor<lv weergegeven. li' Het blijkt op Texel nog niet algem|d bekend te zijn dat met ingang van schooljaar 1982-83 aan het Naut College Noorderhaaks in Den He een MTO-opleiding electrotechniek worden verbonden. Voor Texelaars belangstelling voor een middelbai technische opleiding is dat uiten belangrijk. De electrotechniek oplek (studierichting besturingstechniekl voorlopig het maximaal haalbare ge ken. De Stichting voor Middell Technisch Onderwijs in de kop Noordholland (met o.a. de heer Bakker van Texel in het bestuur) h moeten inzien dat een „echte" MT Den Helder geen haalbare kaart is. is het denkbaar dat in Den Helder den duur een combinatie van vori van MBO ontstaan, waarin ook i plaats zal zijn ingeruimd voor MTO stichting voor MTO in Noordhollan inmiddels opgeheven. Wat andere delbare opleidingen betreft kan wor gemeld dat een school voor Middell Administratief Onderwijs waarschij wel van de grond komt. Dertig jaar geleden werden tally ho-wedstrijden gehouden bij de oude paardenstal op do plaats waar nu het verpleeghuis is. Op deze foto de heer Spigt sr. von boerderij De Reiger in Polder Waalenburg in actie. Het derde concours van De Blijde Rijders dat zaterdagmiddag op de Nikadel bij De Koog wordt gehouden, bevat enkele onderdelen die van het paardenspektakel meer een showgebeuren moeten maken. Wederom wordt samengewerkt met De Koog Promotion maar de donderdag is ingeruild voor de zaterdag vooral ten behoeve van het Texelse publiek. Het grootste shownummer zal dit jaar verzorgd worden door de fokvereniging „Het Friesche Paard Noordholland" die aantreedt met een zoge naamde Hongaarse Post en a la flèche parade. Bij Hongaarse Post betreft het een dressuurproef waarbij de menner staande op de twee achterste paarden vijf andere dieren ment. Het rijden in a la flèche betekent dat een of meer voorpaarden zittend vanaf het achterste paard worden gemend. Bij dit nummer zullen maar liefst achttien paarden zich presenteren. Ruiters die mee willen doen aan de tally-ho wedstrijd die op 19 juli aan de Nikadel in De Koog wordt gehouden, kunnen zich tot en met 17 juli opgeven bij W. Mets, Dorpsstraat 12 in De Koog. De wedstrijd begint op 19 juli om 19.30 uur. Omdat aan deze wedstrijd maxi maal 32 mensen kunnen meedoen, dient men zich snel op te geven. De inschrijfkosten bedragen HO,— per combinatie. Er zijn drie geldprijzen te winnen. Eén van driehonderd-, één van tweehonderd- en één van honderd gulden. Aan de tally-ho wedstrijd mag zowel met een gezadeld als een onge- zadeld paard worden deelgenomen. Op Texel is al dertig jaar geen tally-ho wedstrijd meer gehouden en met deze wedstrijd die door de Blijde Rijders in samenwerking met De Koog Promotion is georganiseerd, wordt dus een oude traditie in ere hersteld. Tijdens dergelijke wedstrijden is een parcours met een lengte van honderd meter afgezet. Die afstand dient een keer stapvoets, in draf en in galop te worden afgelegd. Vooral bij temperamentvolle paarden is het moeilijk ze de afstand stapvoets of in draf te laten lopen. De organisatoren hopen dat veel toeschouwers naar deze herleefde Texelse traditie zullen komen kijken. De oranje-gele balletjes, die op de stranden van Terschelling en Ameland zijn aangespoeld, hebben ook de Texelse kust bereikt. De balletjes zijn gemaakt van een soort paraffine. Zij zijn niet giftig, maar het is toch aan te raden ze buiten bereik van kleine kinderen te houden. Over de herkomst van de balletjes is niets bekend. Scouting haalt zaterdagmorgen vanaf tien uur oud papier en oude schoenen op in de volgende stra ten: Schilderend, Emmalaan, Haf- felderweg, Keesomlaan, Ada van Hollandstraat, Pieter van Cuyck- straat en de Elemert. Een ieder wordt verzocht het papier tijdig gebundeld aan de weg te zetten. Vrijdagavond (heden) wordt in De Koog oud papier opgehaald door de dorpscommissie. Men wordt verzocht het papier uiterlijk 19.00 uur gebundeld aan de straat te zetten. Bovenstaand nummer is echter niet het enige dat de Blijde Rijders zaterdag aan showmateriaal in petto hebben. Ook stoeterij 't Centrum uit Wijdenes is present met een Pas de Deux en een dressuurdemonstratie. Dat de Blijde Rijders financieel in staat zijn meer show in het concours te brengen is voor een belangrijk deel te danken aan enkele sponsors die het geheel financieren waaronder de Rabobank, fa. A. Bakker, Dros Renault, Goënga en Lamsvlees- bedrijf Texel, Eierhandel H. Oosterhof en schroot- en visbedrijf J. Schagen. De Fokvereniging „Het Friesche Paard" stelt zich als doel de fokkerij van dit ras te bevorderen en dat gebeurt door mid del van demonstraties en voorlichtings avonden. Op het terrein zal de ver eniging zaterdag ook present zijn met een promotieteam. Het brengen van meer demonstratie gaat echter niet ten koste van de ge bruikelijke tuigpaardenrubrieken Inte gendeel. De deelnamelijsten van deze onderdelen zijn indrukwekkend, waarbij het damesnummer met maar liefst der tien aanspanningen de kroon spant. Bij dit onderdeel wordt in de jurering de nadruk gelegd op de algehele presen tatie van de aanspanning en vooral op de bijpassende kleding van de dames. De jury bij dit nummer bestaat uit de dames Engelvaart-Nierop, Vosjan en Daalder-Bremer. De wisselprijs voor de hoogst geplaatste dame wordt aan geboden door de gemeente Texel en werd vorig jaar gewonnen door me vrouw C. C. Spigt-Witte. Voor het „schoonste geheel" is een prijs be schikbaar gesteld door Aardappel- en wolhandel Sjef Beers. Geheime stunts Wisselprijzen zijn ook uitgeloofd door De Koog Promotion voor de open klasse enkel- en tweespannen waarin respec tievelijk acht en negen aanspanningen zullen aantreden. Ook de ponyclub De Kleppertjes is zaterdag weer van de partij met een spring- en dressuur- nummer. Verder wordt door deze ver eniging een spel opgevoerd waarover de organisatie nog niets kwijt wil. Datzelfde geldt voor het optreden van de KTF- DEK boerenkapel die voor het publiek een „stunt" in petto heeft. De enthou siaste muzikanten kennende van het vorige concoursoptreden, zal het wel weer een kolderieke toestand worden. De boerenkapel opent het concours om 13.00 uur muzikaal met een rondgang door de ring en zal gedurende het pro gramma nog twee keer optreden. In totaal zullen 35 paarden meedingen in de verschillende rubrieken en daar zijn de dieren van de shownummers en de ponyclub niet bijgeteld. Bijna de helft van de deelnemende paarden zijn eigendom van deelnemers van de vaste wal. Daarmee verschillende De Blijde Rijders van de Vereniging voor Vrienden van het Paard, die uitsluitend Texelse deelnemers toelaten. Bewijzen Tegen de verwachtingen in heeft dit in voorgaande jaren niet geresul teerd in een stortvloed van prijzen naar niet-Texelse paardeneigenaren en dat is een teken dat de Texelse paardenlief hebbers heel goed kunnen concurreren met prominenten uit de kop van Noord holland. De entree is zaterdagmiddag f 6,50 voor volwassenen en f2,50 voor kinderen tot 13 jaar. De heer J. Schot, directeur van sociale werkplaats De Bolder is sindi januari ziek. Het Algemeen Burgr Pensioenfonds heeft een keuring richt waaruit is gebleken dat de Schot blijvend arbeidsongeschikt is, dat de gemeenteraad is voorges ontslag te verlenen. Omdat een teri van drie maanden in acht moet wor genomen gaat het ontslag per 1 oktr in. De raad wordt tevens voorges ontslag te verlenen aan de heer Plaatsman, hoofd van de Beatrixsch Het ontslag vloeit voort uit de ophef van de betrekking. Zoals bekend w de Beatrixschool binnenkort geslotf Bij wijze van proef zal het Wa museum in De Waal aansta zondag geopend zijn van 10.(X 17.00 uur. Hiertoe werd besloten r het de afgelopen tijd regelmatig kwam dat bezoekers op zondag een dichte deur kwamen. Ook de voorstelling in dat museum zal zo worden vertoond. Ie M De Hongaarse Post Een spectaculair onderdeel van het concours -hippique.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2