Concours hippique 46CND4 VERVOLG VAN PAG. 1 Antenne vernield Auto uit verkeer Heup gebroken Tennisnieuws Zwemontmoeting van TX 71 Geslaagden middenstands examen Jan Wie ten veilig aan boord van concertkotter PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 13 JULI 198 Mevrouw Bruining won in het damesnummer Engelvaart. Die inspectie heeft in de paardensport niets met militarisme te maken maar kan opgevat worden als een dankbetuiging van het publiek aan de paradedeelnemers. Na deze plech tigheid verlieten de uitstekend opge tuigde, schoongewassen en goed ver zorgde ponys met hun soms nog wat nerveuze berijders/sters het veld om plaats te maken voor het concours tuigpaarden grote limiet met negen aanspanningen. Hier konden de een spannen getoond worden die al wat langer meelopen waarbij de leeftijd van de dieren varieerde van vier tot zeven jaar. De juryleden H. van Middelaar, G. C. Voorburg en A. Plaisir hadden bij deze rubriek moeite om de besten te selecteren en een flinke groep moest na een eerste rondgang overrijden. Even leek het erop dat G du Porto met zijn paard Sandor zou gaan winnen maar bij het overrijden toonde het dier van P. Smit uit de Beemster (een 4-jarige vos) een iets correctere draf en houding en zo werd Du Porto tweede. De geldprij zen in deze rubriek waren afkomstig van Bowling de Koogel. Pas de Deux Heel anders van sfeer was de Pas de Deux demonstratie door Liesbeth de Jager en Margreet Schouten van stoe terij 't Centrum uit Wijdenes. Op rustige muziek brachten ze deze oefening voor twee dieren waarbij één paard in ama- zonezit werd gemend. Het was indruk wekkend om te zien hoe de twee paarden ogenschijnlijk los van elkaar figuren liepen maar toch steeds weer gelijk bij elkaar of naast elkaar uit kwamen. Later in het programma deed Liesbeth de Jager in haar eentje nog een middelzware dessuur die getuigde van een goed samenspel tussen mens en dier en die praktisch foutloos werd gebracht. Na de Pas de Deux toonde de ama zone met een lopende rondgang langs het publiek hoe haar speciale kleding en het amazonezadel er uit zag. De boerenkapel presenteerde zich ge heel anders: zij kwamen spelend en trappend op vijf Piet Plezier fietswagens het terrein op. De stunt" viel in goede aarde want de muzikanten werden met veel gelach en een daverend applaus ontvangen. Aanvankelijk was het de bedoeling om alle muzikanten apart in een bolderwagen voort te laten trekken door een vrachtwagen van de Koog Promotion maar bij de generale repetitie werd de eerste bolderwagen in die lange rij geheel uit elkaar getrokken. De com binatie fietsen en spelen ging de ent housiaste blazers goed af al werd naderhand wel te kennen gegeven dat het een bijzonder zware manier van concerteren was geweest. In de rubriek eenspan tuigpaarden de pechprijs: haar karretje brak in tweeën. open klasse verschenen acht aanspan ningen voor de drie juryleden en de keuze was ditmaal niet zo moeilijk. Het paard Barry van P. Schaap uit 't Zand bleek de beste in deze categorie en een derde prijs werd in de wacht gesleept door Arie Brans uit Oosterend. De bij zonder goed verzorgde aanspanningen en prachtig getoilleteerde paarden had den er zaterdagmiddag zin in want een enkele koetsier kon zijn dier niet hele maal onder de teugels" houden waar door een draf overging in galop. De wisselprijs in deze categorie was be schikbaar gesteld door mede-organisa tor De Koog Promotion en Hans Dobber mocht als afgevaardigde van deze orga nisatie een ererondje rijden met P. Schaap. De overige prijzen waren ge schonken door hotel Opduin en zo kon ook mevrouw Wuis in een koetsje plaatsnemen. Staan of zitten Even over drieén was het de beurt aan de fokvereniging ,,Het Friesche Paard Noordholland" die na het verzoek van de speaker om tijdens de show niet te applaudiseren, toonden waarin men ge specialiseerd is. Voorafgegaan door de hengst Gijs kwam een schitterende stoet volbloed paarden het veld op waarbij de verschillende zogenaamde la fleche combinaties te bewonderen waren (één of meer voorpaarden ge mend door een ruiter op het achterste paard). Zo reed een ruiter in het zadel met twee paarden in een lijn voor zich en een combinatie waarbij twee paarden naast elkaar door de achterste „be stuurd" werden. Ook was er een ran- dem waarbij drie paarden door een me dewerker van de vereniging op het achterste en vierde paard werden ge mend. Het meest spectaculair was echter de Hongaarse Post waarbij één man op twee paarden stond en apart daarvan een ploeg van zeven paarden die staande werden gestuurd vanaf de achterste twee dieren. Het duo had er bij de aanvang van de demonstratie meteen al zin in en ging vanuit looppas over in draf waarbij de menner staande de grootste moeite had de beesten tot kalmte te manen. Dat lukte aanvankelijk niet en de ruiter moest het op de ruggen staan even vervangen voor het meer gebruikelijke zitten. Concentratie Ook het zevental kwam nogal ent housiast het terrein op en de menner bleek eerst niet in staat de vijf paarden de goede kant op te sturen. Een cordon van jonge helpers wist de colonne echter tot stoppen te bewegen en later werd verklaard dat de dieren zo on stuimig binnenkwamen omdat het dit seizoen de eerste maal was dat een concours werd bezocht. Na de groet en presentatie op het middenterrein ging het met de „staande aanspanningen" beter. Er werd een ronde gere den waaruit meteen bleek dat het rijden in Hongaarse Post een zeer inspannen de bezigheid is. Met een flink aantal teugels in de hand en balancerend op de paarden hadden de menners veel con centratie nodig om op de been te blijven en de hele ploeg in het gareel te houden. Binnen enkele minuten waren de witte hemden van de staande ruiters door weekt van het zweet en van de gezich ten viel af te lezen dat het mennen geen sinecure was. Zwaailichten Werd vorig jaar nog een Texelaar eerste bij het „damesnummer" ditmaal ging de eerste Driis. beschikbaar gesteld door bar 't Galjoen, naar de familie P. Schaap. Mej. N. Schaap uit 't Zand kreeg ook de prijs voor het schoonste geheel en deze klassering werd uitge maakt door de vrouwelijke juryleden mevrouw Engelvaart-Nierop, Daalder- Bremer en Vosjan. Maar liefst veertien aanspanningen werden gepresenteerd en traditiegetrouw was het een mooi on derdeel met veel aandacht voor aankle ding en presentatie. Karin Brans was met de zwarte merrie Odrie in staat de derde plaats te behalen en zij kreeg uit handen van burgemeester Engelvaart de gemeentelijke wisselprijs voor de hoogst geplaatste Texelse dame. De rondgang van de aanspanningen was ditmaal ook vermakelijk omdat bij een van de rijtui gen de lantaarns niet goed bevestigd waren zodat ze vervaarlijk rondslinger den en het publiek op het moment zat te wachten dat de dure attributen zouden vallen. De lantaarns bleven echter aan het rijtuig hangen en dat deed iemand de opmerking maken, „die mevrouw rijdt met zwaailichten." Pechprijs Na het uitreiken van de prijzen en het rijden van het ererondje haalde me vrouw Bruining met paard en rijtuig van W. Goënga onverwachts de pechprijs in huis (een diner voor twee bij het Chinese restaurant Po Sian). Op het moment dat de aanspanning weg zou rijden brak het wagentje bij het schar nierende gedeelte in tweeën en zo liep het paard met de voorste twee wielen stijgerend weg en bleef mevrouw Brui ning met het achterste gedeelte van het koetsje staan. Meteen bleek dat er zich geen lichamelijk letsel had voorgedaan en de organisatie en het publiek konden dan ook hartelijk lachen om dit ongeluk je. De gebroken wagen werd voor repa ratie naar de stallen gebracht en me vrouw Bruining was gedwongen lopend het terrein te verlaten. In het concours tweespannen open klasse was het alweer een dier van P. Schaap dat met de eerste prijs ging strijken. Rijder H. Haagman mocht de wisselprijs van De Koog Promotion in ontvangst nemen en het paard Mercury van Goënga was blijkbaar niet ge schrokken bij het damesnummer want hij werd samen met de 11-jarige merrie Alwin tweede. Bij de prijsuitreikingen was een kleine pony actief die een ponykar voorttrok met daarin de bloe menmeisjes Vera en Tessa Blom. Gevorderden Het springen onder de man was een onderdeel voor de gevorderde ruiters van De Kleppertjes die eerder die mid dag al een demonstratie groepsspringen hadden gegeven waarbij steeds twee paarden tegelijk een hindernis namen. Het programmaonderdeel kon vlot wor den afgewerkt en Sandra Heetveld wist met het paard Dave een foutloos par cours van tien sprongen af te leggen. Tweede was Ester Brans en derde werd Nancy Siebeling. Van de in totaal tien deelnemers waren er maar liefst zes die met meer dan drie keer weigeren of een foute parcours route de wedstrijd voortijdig moesten staken.Dat was sneu, maar het is „part of the game" al kon één deelneemster bij het afmelden voor de jurywagen een hartgrondige vloek niet onderdrukken. De Kleppertjes ver zorgden ook met de hele ploeg een estafette met hindernissen waarbij vier groepen van tien ponys en kleine paar den streden om de snelste tijd. Het was vermakelijk om te zien hoe sommige dieren pertinent weigerden een hin dernis te nemen en vooral de kleine ponys stalen de show door lustig voort- dravend de berijder of berijdster er steeds bijna af te gooien. Evenals vorig G. du Porto flinks) werd tweede bij de eenspannen grote limiet Van een auto die op het parkeer terrein aan de Waalderstraat stond ge parkeerd werd de antenne afgebroken. Het komt de laatste tijd veel voor dat dit soort vernielingen worden gepleegd. In Oost werd zaterdag een crossauto uit het verkeer gehaald die op de openbare weg reed. De auto was niet verzekerd, had geen geldig kenteken en vertoonde technische mankementen. Hij behoorde toe aan een Texelaar die aan de autocross van zondag wilde deelnemen. Een 75-jarige man uit Den Helder moest zondag per ambulance met een gebroken heup naar het Gemini zieken huis in Den Helder worden vervoerd na een aanrijding. De man reed op het fietspad over de Pontweg bij de Ro- zendijk. Van achteren naderden drie jongens op de fiets, waarvan de eerste twee de man passeerden. De derde merkte zijn voorganger echter met op en botste achterop hem, waarop de man ten val kwam. De veroorzaker van deze aanrijding was een 17-jarige jongen uit Dongen. Onder prachtige weersomstandighe den heeft woensdagmiddag een jeugd- toernooi plaatsgevonden van tennisver eniging Deuce. Er werd met veel animo gespeeld en voor velen was het de eerste keer dat ze aan een wedstrijdje meededen. De jeugd streed dapper om zoveel mogelijk punten te behalen. De uitslag was als volgt: 1Anka Coutinho, 2. Angret Vonk, 3. Grete Beijert. Dinsdag 13 juli Om 19.30 uur begint de vergadering van de gemeenteraad in het raadhuis te Den Burg. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.30 uur een verkoping van de gereformeerde gemeente. jaar werd het concours tegen zessen afgesloten met De Blijde Quadrille van de Blijde Rijders. Mogelijk door het late uur verlieten veel toeschouwers het ter rein en dat was jammer want het rijden van een aanspanning Quadrille betreft altijd een stemmig en kleurig gebeuren niet in de laatste plaats door de fleurige kleding en de goede verzorging van rijtuig, stijl van rijden en houding van de paarden. Aan de Quadrille deden zes aanspanningen mee en de figuren wer den onder leiding van de heer Huitema foutloos gebracht. Uitslagen concours hippique zoals opgegeven door de Blijde Rijders: Eenspan tuigpaarden gereden door dames: 1. Barry/Melrcse, eig. P. Schaap, rijdster mej. N. Schaap; 2. Uroniem, eig. G. Groteboer, rijdster mej. A Rotteveel; 3. Odette, eig. A. Brans, rijdster mej. K. Brans; 4. Sandor, eig. G. du Porto, rijdster mevr. Du Porto-Witte; 5. Mercury, eig. W. Goën ga, rijdster mevr. Bruining. Tweespan tuigpaarden open klasse: 1. Remona en Pretty Boy, eig. P. Schaap, rijder J. Haagman; 2. Alwin en Mercury, eig. W. Goënga, rijder J. M. Witte; 3. Odette en Tarzan, eig. en rijder A. Brans; 4. Saskia en Romani, eig. en rijder H. Zonneveld; 5. Verona en Vorita, eig.rijder M. M. Huitema. Eenspan tuigpaarden kleine limiet: 1. Pionier, eig. rijd. H. Spigt; 2. Remona, eig. P. Schaap, rijder J. Haagman; 3. Sathilda, eig.rijder J. Bellis; 4. Vorita, eig. P. Daalder en P. Dros, rijder M. M. Huitema; 5. Tieneke, eig. rijder G. van der Bijl. Eenspan tuigpaarden grote limiet: 1. Unnita, eig. P. Smit, rijder C. Klink hamer; 2. Sandor, eig. rijd. G. du Porto; 3. Tinco, eig. D. Keijzer, rijder P. Rot teveel; 4. Frieda, eig. rijder P. Schaap; 5. Uroniem, eig. G. Groteboer, rijder P. Rotteveel. Eenspan tuigpaarden open klasse: 1. Barry, eig. P. Schaap; 2. Melrose, eig. Th. Stear; 3. Odette, eig.rijder A. Brans; 4. Jowamie, eig.rijder D. Keijzer; 5. Mercury, eig. rijder W. Goënga. Pechprijs: Mercury, eig. W. Goënga, rijdster mevr. Bruining. Best gaande paard van het concours: Barry, eig. P. Schaap, rijdster mej. N. Schaap. „Ik vond het zo leuk, ik wil nog wel langer blijven", aldus een uitspraak van een van de leden van zwemclub De Stem die het weekend bij TX 71 op bezoek was. Het betrof een tweedaags zwemgebeuren waarin het sport- en spelplezier wederom de boventoon voerde. Daar de leden van De Stern ondergebracht waren bij Texelse gast gezinnen onstaat daardoor al snel een soort van verbroedering. De zaterdag morgen begon met een fietstocht plus picknick in de Dennen en een bezoek aan de jonge zeehondjes in het NRC. De middag werd afgesloten met zwem wedstrijden in zwembad Molenkoog. Een gebeurtenis waarbij zo'n tachtig deelnemers het publiek deed genieten van een paar uur onvervalste zwem- sport. Vele spannende series, zowel op de 25, 50 als 100 meter waren te volgen. Vele nieuwe leden van de ZPC TX 71 stonden voor het eerst „echt" op de startblokken al of niet met „vlinders in hun buik". Verreweg de meeste van de 25 zwemmers werden door de Texelse zwemmers afgetroefd. De estafette aan het einde van de middag leverde een zeer spannende strijd op. Werden tot nu toe alle bezoekende verenigingen op dit nummer geklopt, ook de Stern moest winst op de laatste 25 meter uit handen geven. Het avondgebeuren vond plaats rondom het Wezenland en de zonne weide van het zwembad. Een opdrach- tenspel vol variatie was de afsluiting van de eerste dag. Zondagmorgen met lunchpakket richting strand al waar men ging schatgraven en zwemmen. Een programmaonderdeel wat altijd garant staat voor veel plezier, 's Middags bij het afscheid sprak voorzitter Dik Haker en hij bedankte o.a. de RST en het bad- personeel voor de manier waarop zij steeds weer op een positieve wijze reageren op al de activiteiten van TX 71 Van de Texelse I.M.O. cursus te Den Burg zijn de volgende cursisten ge slaagd voor hun middenstanddiploma: Dolly van de Broek-van de Oever; Marion Duinker-Meier; José Dijker; Frits van de Gracht, Marga van Heerwaarde; Marjo Hin-Hoogenbosch; Siebe Huite ma; Ina Klippel-Kikkert; Corrie Maas, Hanneke Maas-Kamstra; Margriet Meijer-Hottentot; Dirk van Liere; Cees Oosterhof; Jan Oosterhof, Ada de Ridder-Bakker, Fred Ronday; Christien Schaap; Elly van der Schans; Hanneke Schraag-Heerschap; Jan Smit; Trees Visser-Semdinga; Carla Westdorp; Net tie Zijm en Hans Zuidema. Alle kandidaten die aan het examen deelnamen zijn geslaagd. Voor de nieu we cursus die op donderdag 26 augus tus a.s. van start gaat, kan men zich nu al opgeven. Inlichtingen en aanmel dingen bij de heer A Studulski, Vloed lijn 26, Den Burg, telefoon 02220-3323. lij In discotheek Question in Den Burg vanaf 21.00 uur Avro's Toppop disc< jc show aanwezig. Woensdag 14 juli In het raadhuis begint om 14.30 uur ei vergadering van de commissie algemk ne zaken. Donderdag 15 juli In discotheek Question in Den Bui is vanaf 21.00 uur Avro's Toppop aanwezig. Voor overige agendapunten won verwezen naar de Recre-aktief bijlage de krant van vrijdag. Deze bijlage is o« her en der gratis verkrijgbaar. VASTE DATA Elke woensdagavond houdt Smas '68 volleybalwedstrijden in de muziel tuin aan de Oranjestraat in Oostereni waaraan ieder kan meedoen voor f 1 per persoon. Aanvang telkens om 19.j uur. De dam- en schaakclub Den Bui komt elke dinsdagavond, aanvang 20.0 uur, bijeen in de bovenzaal van „D^ Schakel" In Oudeschild wordt iedere dinsda middag van drie tot vier bejaardengy gegeven. Iedere eerste zaterdag van de maar wordt in De Cocksdorp en Eierland oi papier opgehaald, 's Morgens van ec 10.00 uur door de o.l. school van Cocksdorp in het dorp en directe oi geving en 's middags van 13.00-15.1 uur door de Strijbosschool in de rest de polder. pi Spreekuur B. en W.: Burgemeestj>P Engelvaart maandag 10.00-11.00 ut wethouder Nauta 10.30-11.30 uur; wf 2' houder Blanken donderdag 9.30-10.1 ni uur en wethouder Van der Kooi vrijdi 10.30-11.30 uur. io la De Openbare Bibliotheek aan de Dr ia verstraat in Den Burg is (behoudei !8 feestdagen en andere bijzondere gel genheden) geopend op de volgem tijden: maandag 10.00 tot 12.00 ut dinsdag 14.30 tot 17.00 uur en 19.00 t (j 21.00 uur; woensdag 14.30 tot 17.01 j uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.1 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur i Ir 1>E leek het even mis te gaan. Wieten hing een moment heel laag vlak naast de wal en moest zich wandelend/hangend ver plaatsen over een schip voor dat hij het luchtruim kon kiezen. Met slechts een meter water onder hem wisten de vrijwilli gers de al hevig dirigerende Wieten Ide fanfare had een vro lijke mars ingezet), die regelmatig naar het wateropper vlak keek, op de TX 88 te manoeuvreren. Daar moesten in de mast van de kotter nog enkele circus-stunts uitgehaald worden voordat de dirigent uit zijn nauwe reddingsbroek bevrijd kon worden. Met de beide handen in de lucht en een luid applaus in ontvangst nemend, kon de met zwembanden getooide Wieten opgelucht ademhalen en kan de fanfare weer een stunt in het jaarverslag opnemen. Op de kotter werd geruime tijd gecon certeerd en ook het kraampje van de reddingmaatschappij deed goede zaken. Later werd nog gecollecteerd voor de KNZHRM. Zenuwachtig maar kordaat stapte Jan Wieten gisteravond op het haventerrein in Oude schild in „de broek" van de KNZHRM. De bedoeling was dat hij met het whippertoestel van deze reddingmaatschappij naar de TX 88 gebracht zou worden om het kotterconcert van Fanfare KTF/DEK als dirigent te kunnen leiden. Deze bijzondere manier van verplaatsen lukte onder toeziend oog van enkele honderden toeschouwers won derwel en de assistent-dirigent IDyo Wassink is met vakantie) kon binnen enkele minuten het startsein geven voor een pot pourri van Zuid-Amerikaanse melodieën. De voorbereidingen voor het door de lucht vervoeren van Wie ten namen enige tijd in beslag en toen het enthousiaste KTF-Hd in de reddingbroek stapte.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 2