Korenmolens op Texel Illllllllllll Vraagtekens bij overdekte fietsenstalling Bibliotheek boven begroting Onderzoek naar restauratie van visbank Diefstallen The Age in het Eierlandsche Huis Winkeliers vinden stoep te smal IIJDAG 16 JULI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Hau»n nnriF r<-hii o tfyfi [Burg-Texel. Hoornilerweg. 9 haven van Oudoschild met op de achtergrond molen „De Traanroeier" IN het Maritiem Museum in Oude- ;hild staat een expositie over molens pgesteld, welke een bezoek aan dit eelzijdige museum zeker extra aan- evelenswaardig maakt. Dat is een oede gelegenheid eens nader in te aan op het molenbezit dat Texel ooit ekend heeft. In dit artikel zal ik me eperken tot de korenmolens. Aan e watermolens hoop ik een volgende eer aandacht te besteden. Volgens Van der Vlis werd de eerste lolen op Texel door Graaf Jan van lois gebouwd, waarschijnlijk in de mgeving van De Koog De molen was èn der allereersten in Hollands Nopr- erkwartier. (De eerste molen in Am- *Jerdam werd in 1307 aan de Nieuwen- ijk gebouwd) Hier konden de boeren irecht om hun graan te laten malen, let hout kwam uit Dordrecht. Een ware stander werd achter een kogge ver plassen en rivieren naar de dijk esleept. De waarschijlijke bouwmees- er was meester Dirc". n een schenkingsbrief van Willem an Beieren uit 1414 aan de Stede van exel wordt vermeld, dat de inwoners an de stad en hun nakomelingen de i/mdmolen in erfpacht óntvan'gen. Te ens werd hen het recht van de wind" erleend, d.w.z. vergunning om koren maien. In 1422 beliep de erfpacht aan "onan van Beieren 100 gouden Franse ronen. De brief van 1414 werd beves- gd bij brief van 1456 van Willem, Abt an Egmond. Evenwel op 18 december 1493 annu- erden Maximilliaan en Phillips, graven an Holland, het recht verleend aan de 'exelaars wegens hun ,,rebelligheid" en enden ze het recht toe aan Jan van Jarry, kastelein van het slot te Me- emblik. Deze was er niet zo gelukkig lee, want reeds op 19 maart 1419 werd iet recht bij akte van het Hof van lolland weer overgedragen aan Texel en Ie Texelaars. Ze werden hierin beves- igd bij besluit van Keizer Karei van 14 leptember 1525. Op een kaart welke door Henk >choorl wordt toegeschreven aan Jan /an Scorel en is te dateren uit -553 zijn jen viertal molens ingetekend, t.w. één en oosten van het dorp De Koog, welke volgens Schoorl een standerd-koren molen was; twee in de omgeving van )en Burg, waarvan één vermoedelijk die lan 't Hoornderend geweest zal zijn waaraan de Molenstraat zijn naam ont- eent) en één wanneer de situering ïlthans als juist mag worden aangeno men aan de westkant van Den Burg n de omgeving van Akenbuurt en ten slotte één tussen De Waal en Ooster end, ter hoogte van Molenbuurt. Ook de Vlolenhoeve ontleende daaraan zijn naam. Volgens Van der Vlis werd de molen in De Koog al vóór -742 gesloopt en ook in een gemeentelijke pleitnota uit 1837 wordt vermeld dat de molen in De Koog al sinds mensenheugenis is gesloopt. 't Groentje In 1732 zijn er op Texel vijf molens, wee in Den Burg, één in Den Hoorn, én in De Waal en één in De Koog. De situering van de molens in Den Burg is iet aangegeven, maar het lijkt waar- hijnlijk, dat het nog de beide eerder lenoemde molens zijn, aangezien ook ip een tekening van Hendrik de Leth uit 750 (opgenomen in Texel, land en olk" van Van der Vlis na pagina 48) ee molens ten westen van Den Burg zichtbaar zijn. Onduidelijk is wanneer de molen op 't Groentje gebouwd is. In elk geval komt een ets van deze molen voor in het boekje van Pieter van Cuyck (na pag. 45). Hij bevestigt dat Den Burg in 1786 drie korenmolens telde. Uit andere bron weten we, dat in de tweede helft van de 18e eeuw te Den Burg nog een derde molen werd gebouwd. Eén stond er op 't Groentje, één bij het R.K. kerkhof en één op het eind van de Molenstraat. De molen op 't Groentje zou omstreeks 1880 gesloopt zijn. Twee wieken Omtreeks 1910 werden de zielige res ten van de molen van Jaap Siemensz Verberne aan 't Suikerwegje (een deel van de huidige Beatrixlaan) gesloopt. De molen, die de naam ,,Zeemanslust" droeg, draaide lang met slechts twee wieken De molen werd gesloopt door C. Rijk. De molen aan de Molenstraat, ,,De drie gebroeders" werd in de zomer van 1923 gesloopt. De molen was in de mobilisatie 14-18 al van een motor voorzien. De familie Langeveld kocht de molen, toen ze zich in 1797 op Texel vestigde. Martinus Langeveld was hier schout en vrederechter. Hij overleed in 1819. Zijn zoon, eveneens een Martinus, geboren in 1789 was molenaar-veehou der. Bij de afbraak werd een balk gevonden waarop een jaartal uit de 17e eeuw voorkwam. Dat behoeft natuurlijk niet het stichtingsjaar te zijn. De molen kan toen ook zijn vernieuwd. Pelmolen "De molen in Den Hoorn stond vlak bij de kaasfabriek ,,De onderneming". Het betreffende perceel zou nog als het ,,molenerf" worden aangeduid. Ook Procedures Tot in de Franse tijd betaalde Texel trouw de verschuldigde erfpacht, krach tens het privilege door Willem van Bei eren verleend in 1414. Dat privilege om vatte tevens de ,,lammertiende en het gebruik van alle Mielanden". Het ver schuldigde bedrag beliep ƒ440,— per jaar. In 1812 weigert de gemeente de gevorderde erfpacht over de jaren 1810 en 1811 te voldoen, zich daarbij be roepende op de Staatsregeling van 1798, waarbij alle grafelijke rechten werden afgeschaft. Er volgen langdu rige procedures waarbij het vooral gaat over de vraag of het hier ging om grafelijke rechten of om een normale erfpacht van een molen en de Mielan den. Zelfs het betoog dat ,,het recht van de wind" toch zeker als een grafelijk recht viel" aan te merken en dus ten minste tot een vermindering van de erfpacht zou moeten leiden, maakte geen indruk. In 1838 legt de gemeente in arremoede het hoofd in de schoot en besluit ze van verdere actie af te zien. Als positief resultaat had de actie, dat hiervoor een uitgebreid historisch on derzoek nodig was, met als gevolg dat hierdoor over de historie van Texel ten tijde van het grafelijk gezag aanzienlijk meer bijzonderheden bekend werden. De foto's van de molen aan de Molenstraat te Den Burg. Deze molen werd in 1923 gesloopt In 1902 krijgt Oudeschild zijn TRaan- roeier (een traanroeier was iemand, die de inhoudsmaat van traanvaten vast stelde). De molen, gebouwd in 1727 als pelmolen aan de Zaan, werd door mo lenmaker Klaas Kuiper die zich in 1896 in Den Hoorn vestigde, uit de Zaanstreek gehaald. Zelf kwam hij hier ook vandaan. Al heeft hij de molen in Den Hoorn dan niet meer gezien, wel heeft hij er de molenstenen nog van kunnnen aanschouwen. De Traanroeier onderging in 1933 een restauratiebeurt en werd in 1965 geschikt gemaakt voor electriciteitsopwekking. Molenaar Wil lem Eelman, werkzaam bij de Tem, was belast met de dagelijkse leiding van dit experiment en had er grote zorg voor. Vorig jaar werd de molen aan de pro vincie overgedragen en eerdaags zal de molen, na een renovatiebeurt, weer voor de electriciteitsopwekking in bedrijf zijn. Suikerwegje We zien dat Texel heel wat meer korenmolens heeft gekend dan de ene, welke ons nu nog rest in Oudeschild. Den Burg drie of vier, Den Hoorn één, De Koog één, Waalderweg één, Molen buurt-De Cocksdorp één, De Cocksdorp een vervanger, Oudeschild één, totaal dus negen of tien. Al is vrij veel over de geschiedenis van de korenmolens be kend, toch blijven er nog vele ondui delijkheden, bijvoorbeeld over het stich tingsjaar van de molen aan 't Groentje. deze molen was eigendom van de familie Langeveld. In het boek van Pieter van Cuyck komt na pag. 56 nog afbeelding voor, waarop de molen is te zien. Ze werd in de tweede helft van de vorige eeuw gesloopt; in elk geval bestond de molen in 1896 al niet meer. In 1814 wordt vermeld dat Texel drie meel- en twee pelmolens telt. Dat zullen er cfce in Den Burg, één in Den Hoorn en één aan Molenbuurt geweest zijn. Ook in 1830 zijn er nog vijf koren- en pel molens. Voor het malen werd indertijd ook een belasting geheven ,,de heffing op het gemaal". Eerst na voldoening van de heffing en na vertoon van de betreffende kwijting mocht de molenaar het koren malen. De korenmolen van De Cocksdorp. Het betreft hier een Zaanse molen, die in 1920 door brand werd verwoest Niet helemaal zeker is of de tweede aan de westkant van Den Burg gesitueerde molen niet eerst valt toe te schrijven aan vrijheden, die resp. Jan van Scorel en Van Leth zich hebben veroorloofd. Zo de molenstenen van de molens aan Molenbuurt of Den Hoorn nog op Texel aanwezig zouden zijn, dan zouden ze eigenlijk in het museum onderge bracht behoren te worden. Dank zij vroegere etsen kunnen we ons een duidelijk beeld vormen van de molens, welke ooit in Den Hoorn en aan 't Groentje hebben gestaan. Ook van de molens aan de Molenstraat en in De Cocksdorp zijn nog verschillende foto's beschikbaar (zie o.m. het fotoboekje van Van der Vlis pag 41 en 79). Maar zijn er ook nog foto's beschikbaar van de molens aan het Suikerwegje en die welke tussen Den Burg en De Waal is gebouwd in 1853? Zijn er eventueel nog bouwtekeningen van de laatste molen in familiebezit? Gaarne nodig ik de Texe laars uit de Texelse geschiedenis te completeren. Op de watermolens wil ik, zoals gezegd, graag een volgende keer in gaan. G. A. Oskam De foto's bij dit artikel werden beschikbaar gesteld door Rob Elings, Gravenstraat 16 in Den Burg. De gemeenteraad ging dinsdagavond akkoord met de bouw van een over- dekte fietsenstalling in het verlengde van oe zijgevel van de bij het gemeen tehuis staande dienstwoning. Deze stal ling is bedoeld voor het gemeenteper- soneel dat er steeds meer een gewoonte van maakt op de fiets naar het werk te gaan. De stalling is bestemd voor 28 fietsen. Omdat de bouw niet in over eenstemming is met het bestemmings plan diende de raad zich uit te spreken over het verlenen van medewerking aan een artikel 19 procedure. Niet alle raadsleden stonden achter de plannen. Van Asselt vond de plaats ongelukkig gekozen omdat de doorgang naar het park er door afgesloten wordt. Dros had bezwaar tegen de kosten. De stalling moet 720.500,— kosten en hij had uitgerekend dat dat meer dan zevenhonderd gulden per fiets is. ,,Veel te veel. Een open stalling kost minder. Ik vraag me af of de mensen die bij het gemeentehuis hun fiets onder dak zet ten, hem thuis altijd wel binnen zetten. Als je je fiets goed onderhoudt kan hij overdag best een paar uur buiten staan", zei Dros. Bij een open stalling zou er volgens hem plaats gemaak* kunnen worden voor dertig fietsen en dat zou nog geen 71200,— kosten. Burgemeester Engelvaart antwoordde dat niet de financiële aspecten van het plan aan de orde waren, maar dat het slechts ging om planologische aspec ten. Als Dros de prijs te hoog vond kon hij altijd nog tegenstemmen bij de be grotingswijziging die voor het plan nodig zou zijn. Hierop verklaarde Dros het met Van Asselt eens te zijn dat ook de plaats voor de stalling allesbehalve gelukkig was gekozen. Schilling bracht de aanvraag van de Christelijke school in herinnering, die eveneens een fietsenstalling wilde. Met die aanvraag werd niet zoveel haast gemaakt. Hij wilde weten of ambtena ren die op de fiets naar hun werk gaan soms belangrijker zijn dan kinderen die naar school fietsen. Burgemeester Engelvaart zei dat er bij het gemeente huis sprake is van acute nood. Het leek hem niet juist om de discussie over de fietsenstalling bij de school weer op te rakelen. Bij de stemming waren Var. Asselt, Dros, Schilling en het CDA raadslid G. Jansen tegen de overdekte fietsenstalling. Onrendabel De molen nabij Oosterend, ook eigendom van Martinus Langeveld, een meelmolen, werd in 1837 door de Soci- teit van Eigendom van Eyerland ge kocht, omdat hij onrendabel was. De molen werd gesloopt en nadien op nieuw opgebouwd nabij De Cocksdorp. De molenstenen zouden op Molenhoeve achtergebleven zijn. De molen verving in De Cocksdorp een, wat genoemd wordt, roskorenmolen, d.w.z. een mo len, welke door een paard in werking wordt gehouden. De molen gaf er andermaal zijn naam aan het Molenbos en de Molenlaan. De molen ,,De Hoop" De begroting van de Texelse biblio theek toont een nadelig saldo van ƒ132.990, In 1982 was de limiet ge steld op ƒ127.930,— dus er is een over schrijding van ƒ5060, Dit extra be drag wordt veroorzaakt door een paar tegenvallers zoals hogere kosten van energie en water (ƒ2500,— extra) en onderhoudskosten van het gebouw 1000,— extra). Ook zijn de aankoop- kosten ƒ2500,— hoger. Totaal werden 2522 vervangingsboeken gekocht, 450 extra boeken en 50 audiovisuele ban den. Het is mogelijk de extra onderhouds kosten op de begroting van 1981 te laten drukken, waardoor van de gemeente uiteindelijk ƒ4060,— subsidie extra wordt gevraagd. Het college is met dit extra bedrag akkoord gegaan. Overi gens is het ministerie van CRM drastisch aan het snoeien in de gelden die voor de bibliotheken beschikbaar worden ge steld. Voor 1983 is vijftien miljoen minder beschikbaar en dat betekent dat de contributies omhoog moeten. De minimum contributie wordt per 1 januari 1983 ƒ18,— en verwacht wordt dat het bedrag nog wel verder naar f20,— of 30,— zal stijgen in verdere jaren. Door de verhoging van de contributie in 1983 verwacht de Texelse bibliotheek in dat jaar een extra opbrengst van ƒ7000, De huidige contributie is ƒ12,50 In de bibliotheekbegroting komen ook enkele meevallers voor die het tekort tot ƒ4060,— beperken. Een ver hoogde opbrengst van de contributies van ƒ2400,—, meer opbrengst van boetes van ƒ500,— en lagere admini stratieve kosten (ƒ470,— minder). Bij overleg dat In mei plaatsvond tussen de rijksdienst Monumentenzorg en de gemeente kwam ook de restau ratie van de uit 1839 daterende visbank op de Vismarkt bij het Schoutshuis ter sprake Mevrouw Wiering van monu mentenzorg vond dat de visbank nu het Schoutshuis zo fraai was gerestaureerd, eigenlijk ook gerestaureerd moest wor den. Het gebouwtje is in 1950 ver nieuwd. B en W hebben besloten dat onderzoek zal worden Ingesteld naar de mogelijkheden om de visbank te res taureren. Bij een inbraak in een auto afgelo pen maandag werden flink wat spul len buitgemaakt. De auto behoorde toe aan een inwoner van Maastricht en stond in De Koog geparkeerd. Gestolen werden een fototoestel, een draagbare radio, bankbiljetten ter waarde van 7725,—, twee spijker broeken, schoenen, een zonnebril, gereedschap, filmrollotjes, een auto radio met cassetterecorder, boeken, een jasje en een sporttas. Van een Duitse toeriste werd dinsdag in De Koog een witte Nordlandt tent gestolen met tentzak. Twee jongens uit Wormerveer wer den betrapt bij het stelen van kleine etenswaren uit een supermarkt in De Koog. Ze waren 19 en 17 jaar oud. Een 17-jarige Duitser werd in De Koog be trapt bij het stelen van een slof siga retten. In de nacht van zaterdag op zondag werd uit een discotheek in De Koog een spijkerjasje gestolen, ter waarde van 90 gulden. Zaterdagavond treedt in het Eierland sche Huis de popgroep The Age op, aanvang half tien. The Age is onder meer bekend van het optreden tijdens Texelpop en diverse uitvoeringen in 't Asiel. De groep bestaat uit Rob Kooy- man (zang, gitaar), Siem Jan Kooy (orgel, synthisizer e.d Harm Witte (basl en Dico Wiggers (drums). Er zal moderne dansmuziek worden gespeeld en de toegang bedraagt 72,50. Op verzoek van winkeliers in de Gra venstraat en omstreken zal worden be keken of het loopgedeelte van de Gra venstraat naar de Hogerstraat verbreed kan worden. Het troitoir is hier twee twee en een halve meter breed en dat wordt te smal geacht. De kosten die de verbreding met zich meebrengt bedra gen 79000, B en W hebben besloten deze werkzaamheden op het investe ringsplan voor 1983 te zetten, waarna meteen de urgentie kan worden be paald. stond op de plaats van het huidige hotel „Molenbos" (het vroegere hotel Mari- nus). Huurder van de molen was H. Keesom die in 1843 ook een vergunning kreeg om de molen als „pelmolen" te mogen gebruiken (t.b.v. de gortpellerij). De molen brandde af en werd toen door de bedijkers vervangen door een molen uit de Zaan. De molen is later over genomen door de gebroeders Dros. Op 31 augustus 1920 brandde de molen andermaal af, waarna deze niet meer werd herbouwd. In 1852 vraagt J. P. Keijser een ver gunning aan voor de oprichting van een korenpelmolen aan de Schulpweg tus sen Den Burg en Oudeschild. Kennelijk is deze aanvraag zonder gevolg geble ven. Wel werd in 1853 door de familie Langeveld tussen Den Burg en De Waal de molen „De Vreede" gebouwd. Ook deze molen werd in 1923 gesloopt, nadat de electrisch gedreven graan- maalderij in de Gravenstraat (thans be woond door Artima) gereed kwam. Renovatie Knrrrirc!;r. to Cccksds'p. "I

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 11