Is vuilnis persen een agrarische bezigheid? i lan van Asselt in rondvraag: Hotel-restaurant Molenbos" weer geopend Aktie tankslag dit najaar van start r; Doopsgezinde dienst in Oosterend ,,De Eend en de Cadillac" rPostzegelplan" goedgekeurd Aanrijdingen Informatieavond over acties atoomafval Brandveiligheids eisen voor appartementen complex Vredestein - - Gevallen ha! óók lid van de fietsclub! DAG 16 JULI 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 de rondvraag van de raadsver- ring van dinsdagavond vroeg het els Belang raadslid J. van Asselt of verwerken van vuil bij een boerderij igrarisch werk kan worden opgevat jf het bestemmingsplan buitenge- hier ruimte voor geeft. Ook vroeg Asselt of voor het persen van geen hinderwetvergunning nodig Het raadslid had op een boerderij mstateerd dat er vuil geperst wordt ilde hij niet zeggen bij wie dat was. vroeg of deze vuilverwerking niet op stortplaats moet plaatsvinden. Eén derij eigenaar die in ieder geval vuil :t is Jan Hennink van de Stroop en mogelijk doelde het raadslid op agrariër", m Hennink heeft de indruk dat hij dt aangeduid als ,,de vuilverwer- te agrariër" temeer omdat Van vit onlangs zijn vuilperserij heeft vken. Vuilperserij is echter (nog) groot woord voor de prive-acti- iten van Hennink die zijn, tijdens de iezingscampagne getoonde, ge- ite papierblokken op vrij eenvoudige e vervaardigt. In een flinke alumi- n bak wordt water gedaan waarbij papier (soms gescheurd) komt. mink laat deze smurrie een nacht ;en en mengt het water en papier verder door elkaar met behulp van grote mixer op een boormachine of len betonmolen. Vervolgens wordt goedje in een rechte zeef gegoten ruit het overtollige water kan weg- ieèn. De blokken die dan ontstaan f t Hennink uit de zeefvorm en legt ze e dagen buiten te drogen. In de jur worden de blokken als ze kurk- jg zijn opgeslagen om deze winter rrandstof te kunnen dienen voor een brander. e term vuilverwerking noemt Hen overdreven. ,,lk gebruik alleen oud ier en karton", aldus Hennink die endien stelt dat de Strooppot" een mbestemming heeft en de schuren |ens het bestemmingsplan gebruikt jen worden als opslagplaats. Dat nHet mini-bestemmingsplan dat 3i;hts het Lindeboomcomplex in het e trum van Den Burg omvat is dinsdag >r de raad goedgekeurd. Tegen het waren geen bezwaren ingediend in tijd dat het ter visie lag. In de gadering waarschuwde het CDA dslid A. Rienstra het gemeentebe- ur niet teveel met dergelijke „post elplannen" te werken. Het overzicht wat er planologisch in een bepaalde ats aan de hand is, zou dan makkelijk loren kunnen gaan. De mogelijkheid een totaalvisie te hebben moet be- jden blijven. Dros vond het plan veel te be- jwd. Het omsluit precies de be- jwing van het Lindeboomcomplex, oe moet dat nu als ze het willen )reiden, bijvoorbeeld met een over- ;te fietsenstalling?" vroeg hij. Jurgemeester Engelvaart deelde de rung van Rienstra dat de gemeente ig moet zijn met postzegelplannen, zei dat die karigheid tot nu toe is racht en als ander klein bestem- igsplan kon hij eigenlijk alleen maar bedrijfsterrein van Oosterend noe- i Door het strikt begrensde be- mmingsplan is het niet zo dat de deboom nooit uit kan breiden. Een igelijke uitbreiding valt dan in het be- mmingsplan Den Burg centrum, dat Érvoor dan natuurlijk wel de mogelijk en moet bieden. )insdagmorgen vond op de hoek de Keesomlaan met de Beatrixlaan aanrijding plaats doordat een 17- ge Texelse bromfietser die de krui- g over de Keesomlaan naderde geen )rrang verleende aan een 51-jarige nelse automobilist. Na de aanrijding est de bromfietser met heupklachten ir het Gemini ziekenhuis te Den Ider worden gebracht. Zijn brommer s totaal vernield. De auto liep aan de terzijde een deuk op. ien soortgelijke aanrijding gebeurde de kruising van de Dorpsstraat en de adel. Hier kwam een Texelse brom- tser uit de Dorpsstraat die geen voor- ig verleende aan een auto die vanaf Nikadel kwam. Aan beide voertuigen tstond lichte schade. :en auto raakte zwaar beschadigd in de bestuurder ervan, een 19- ige jongen uit Eist te snel wilde oprij- n nadat hij een muntje in de automaat 1 het parkeerterrein Kogerstrand had gooid. De drempel die automatisch g had moeten buigen was nog niet ig en hier botste de auto tegenaan, t licht stond toen al op groen. II halve de auto werd ook de auto- Btische drempel zwaar beschadigd. argument vindt hij echter zelf niet ter zake doende want als het zelf verwerken van vuil niet als agrarische bezigheid bestempeld mag worden, dan kunnen boeren die momenteel eigen afval com- posteren dit werk misschien ook wel staken. Hennink is wel van mening dat als het persen van papierblokken op grotere schaal gaat plaatsvinden dit op een industrieterrein moet gebeuren. „Waarbij de papiermixer aangedreven kan worden door een windmolen." Het college kon dinsdagavond geen ant woord geven op de vraag van Van Asselt of mensen als Hennink een hin derwetvergunning nodig hebben of dat het papierpersen helemaal niet uitge voerd mag worden. „Het wordt onder zocht", aldus burgemeester Engelvaart. Aula C. Dros had begrepen dat de oude Het Energie Comité Den Helder houdt woensdag, 21 juli, om 20.00 uur in dorpshuis De Oude ULO een infor matieavond over geweldloze blokkades, ter voorbereiding op de acties tegen dumping van radio-actief afval in zee vanuit o.a. Petten. De avond heeft tot doel belang stellenden te informeren over het hoe en waarom van menselijke blokkades en wil trachten een stuk onbekendheid en angst weg te nemen bij mensen die wel zuden willen, maar niet durven mee doen aan een blokkade. De informatie avond is vrijblijvend, dat wil zeggen, dat van degenen die komen echt niet on middellijk wordt verwacht dat zij straks dus ook aan de blokkades zullen mee doen. Hoewel het Energie Comité natuurlijk wel hoopt dat zich daarvoor veel mensen zullen aanmelden. Voor mensen die daaraan behoefte hebben, kan binnenkort nog een keer een traning in geweldloze weerbaarheid worden georganiseerd. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met Andy Vreeman, telefoon 02220-4280. Gollard gesloopt gaat worden en dat de grond die dan vrijkomt eigendom van de gemeente wordt. Hij deed het voorstel om de aula van de huidige Gollard uit te breiden en te moderniseren zodat Texel op snelle en mogelijk goedkope wijze over een nieuwe openbare aula kan beschikken. Wethouder Blanken zegde toe deze suggestie te zullen bespreken met het bestuur van de Gollards Stich ting maar hij had uit de ingediende bouwplannen begrepen dat de aula ten opzichte van het nieuw te bouwen complex „grandioos in de weg staat". Ook vroeg het nog zelfstandige raadslid of het college bij De Lindeboom B.V. wil vragen of de diverse vloer hoogten in de Lindeboom niet beter op De heer P. N. W. Kikkert zal voor 15 juli maatregelen moeten nemen om zijn appartementencomplex Vredestein aan het Oude Dijkje brandveilig te maken, anders zal de gemeente tot sluiting overgaan. Dit hebben B en W besloten na overleg dat tussen de eigenaar van het complex en enkele ambtenaren van de gemeente heeft plaatsgevonden. Kikkert had al begin 1980 een aanschrij ving gehad om de maatregelen te treffen maar er was sinds die tijd niets gebeurd. In ieder geval zal het hoofdgebouw van Vredestein niet meer gebruikt mo gen worden voor de verhuur. Verder dient het PEN een goedkeuringsrapport te maken van de electrische installatie van het complex. Hierbij is ook de firma Bruining en Agter betrokken. Van ap partementen in de schuur van Vrede stein dient de scheidingswand zestig minuten brandwerend te worden ge maakt en in ieder vertrek van het complex moet een poederblusser ko men. De vluchtgelegenheid in het ge bouw moet verbeterd worden en ook worden door het college enkele andere vertrekken aangeduid die niet meer ge bruikt mogen worden. elkaar afgestemd kunnen worden. ,,lk heb al van zoveel mensen gehoord dat ze zijn gestruikeld door die onverwachte opstaande randjes. Er zijn artsen die binnenkort heupbreuken vrezen", aldus Dros. Toegezegd werd deze klacht door te zullen geven aan de Lindeboom directie. Avonturen In verband met de gedwongen ge meentelijke sluiting van hotel Juliana vroeg Dros of de Texelse brandveilig heidseisen overeen komen met de lan delijke. ,,Hier hoor je allemaal onder nemersklachten over de veiligheidseisen en aan de vaste wal hoor je niemand." Dros noemde het zeer spijtig dat het hotel gesloten was en hij dacht dat hier toch sprake was van een zekere wille keur. Andere hotels hebben wel eens uitstèl gekregen." Burgemeester Engel vaart beaamde dit en zei dat ook in het geval van hotel Juliana diverse malen uitstel was verleend. ,,De nieuwe eige naar heeft waarschijnlijk gedacht: ik avontuur het maar", aldus de burge meester die aanvulde dat de heer Kant nu wel bezig is een aantal van de ge vraagde voorzieningen te treffen. Niet geplaatst Cor Ellen vroeg hoe het parkeren in het centrum van Oosterend precies is geregeld en dan met name rondom de N.H. kerk Er worden in de kleine straatjes altijd auto's geparkeerd en bij 't Kerckeplein had dat onlangs tot pro blemen geleid. Van der Kooi antwoord de dat hij van deze problemen had vernomen en officieel is het zo dat voor de linkerkant van de straat (vanaf Koot gezien) een parkeerverbod geldt en aan de rechterzijde een stopverbod. In over leg met de politie zijn die borden nooit geplaatst, maar nu gaan we het wel doen", aldus de wethouder. Zondag kunnen de doopsgezinden ter kerke gaan in hun vroegere Vermaning in Oosterend. Er zal op die dag geen dienst zijn in Den Burg. Kerkgangers in Den Burg die de dienst in Oosterend willen bijwonen en niet over eigen ver voer beschikken, worden verzocht om twintig minuten vóór tien aanwezig te zijn bij de kerk aan de Kogerstraat; zij kunnen vanaf daar meerijden met enkele auto's. Zoals gebruikelijk zal ook in Oosterend na de dienst koffie worden gedronken. Men kan dan tevens van de gelegenheid gebruik maken het mooi gerestaureerde kerkje te bezichtigen. •f' - 4'"7V> Het restaurant-gedeelte met daarachter de woning van het beheerdersechtpaar van het opnieuw geopende Hotel Molenbos. ^ondernemers-aktiviteiten Met een naamswijziging en een gron dige opknapbeurt is hotel Molenbos (voorheen Marinus) aan de Molenlaan bij De Cocksdorp deze week geopend. In vijf weken tijd heeft het 15 kamers tellende hotel met een restaurant een metamorfose ondergaan al is de oude indeling van het gebouw hetzelfde ge bleven. Driejaar leegstand van Marinus had zijn tol geeist en toen de RST het pand enige maanden terug kocht moest in feite het gehele interieur vernieuwd worden. Alles is geschilderd en opnieuw inge richt terwijl twee grote kamers met douche en bad zijn aangepast voor invaliden. Dat was niet zo'n grote ingreep want alle vijftien kamers liggen gelijkvloers. Het hotel beschikt in totaal over vier kamers met bad en douche en een intieme eetzaal die naast de grote restaurantzaal ligt. Het hotel wordt beheerd door Rob Teisman en Corrie de Jager die eerder werkten in restaurant Loodsmansduin. Samen met nog twee andere krachten combineren ze het hotel-restaurantwerk en wat het laatste betreft: hotel restaurant Molenbos ser veert (nog) a la carte en men kan er voor zowel vegetarische, vlees- als visge rechten terecht. Als delicatesse staat konijn op z'n Texels" op het menu en het is de bedoeling in de toekomst meer wildbraadgerechten te presenteren. De menuprijzen varieren van f 15.— tot ■AAfLhrfmmai n rr i u Jbvf Vü. i hu i h*itr De actie om tot opruiming over te gaan van niet meer gebruikte olietanks in de grond zal dit najaar (waarschijnlijk september) van start gaan. Met het bedrijf Tankslag Noordholland heeft de gemeente een overeenkomst gesloten en gespecialiseerde krachten zullen waar mogelijk de tanks uit de grond halen. Als dat niet kan wordt de inhoud van de tank leeggepompt en de over blijvende drab wordt met een speciaal bindmiddel onschadelijk gemaakt voor het milieu. De actie zal de gemeente Texel op jaarbasis f5000,— kosten. De commissie algemene zaken was woens dagmiddag voor de actie al vroeg het zelfstandige raadslid J. C. Dros of bij de werkzaamheden geen Texelse bedrijven ingeschakeld kunnen worden. „Die weten waar de ongebruikte olietanks liggen en de kans van welsla gen van de actie is met medewerking van eigen mensen waarschijnlijk gro ter", aldus Dros die ook zei dat in het kader van de werkgelegenheid gestreefd moet worden om het werk door Texe laars uit te laten voeren. De burge meester wist niet of er overleg met Texelse bedrijven over de actie is ge weest maar dit zal in de raadsverga dering van augustus bekend worden gemaakt. Het is de bedoeling om de actie voor te bereiden met een flinke publiciteits campagne omdat de ervaring heeft geleerd dat dit in andere gemeenten tot grote successen heeft geleid. „Men moet er van doordrongen worden dat een lege olietank in de tuin of waar dan ook een ernstige bedreiging is voor het milieu en dan met name voor agrarisch gebruik en ons drinkwater", aldus de burgemeester. Ondergrondse huis brandolietanks blijven meestal waar ze liggen omdat men geen zin heeft erf of tuin hiervoor overhoop te halen. De achtergebleven tanks worden echter omschreven als een „netwerk van toe komstige vervuilingsbronnen" omdit de tanks een beperkte levensduur hebben en dan zullen olieresten wegvloeien in de bodem. Een druppel olie kan daarbij de kwaliteit van vele kubieke meters grond aantasten. In de overeenkomst die de gemeente met het Tankslag bedrijf heeft gesloten staat dat het werk wordt uitgevoerd zonder schade aan tuinen e.d. aan te richten. Wie een tank onschadelijk wil laten maken hoeft daar niet voor te betalen. De actie en het werk is voor de burger gratis. Huis aan huis Medio september zal de gemeente met een huis aan huis tolder attenderen op bovenstaande mogelijkheid en door middel van een antwoordkaart kan men dan te kennen geven of er een al dan niet lege, ongebruikte olietank is en of deze leeggehaald of onschadelijk ge maakt mag worden. Als men geen tank heeft wordt toch gevraagd de kaart in te vullen voor een algehele inventarisatie. Nader wordt dus nog bekeken in hoe verre Texelse bedrijven bij de actie inge schakeld kunnen worden. Een vijftienjarige Duitse jongen scheurde dinsdag zijn enkel toen hij ten val kwam op een stenen trap bij de haven van Oudeschild. Hij verbleef op een boot in de jachthaven De dokter verleende eerste hulp. Een 26-jarige man uit Amsterdam liep zondag een hersenschudding op toen hij met zijn racefiets ten val kwam op de parkeerplaats bij paal 21. Hem werd eveneens eerste hulp door een arts ver leend. door Louis de Funés, die, onwetend, ook weer gevolgd wordt door een con- currende bende. Door enkele „onge lukjes" verliest Bourvile bumpers en accu en begint hij te beseffen dat er met de auto iets aan de hand is. Ook de politie heeft lucht gekregen en dat doet het aantal achtervolgers evenals de ver warring toenemen. We laten het aan De Funés, Bourvile en vele andere ver rukkelijke figuren over om het verdere verloop van deze kostelijke komedie te vertellen. ,,De eend en de Cadillac" is te zien van donderdag tot en met dinsdag, toegang alle leeftijden. Gouden bumpers, juwelen in de accu, heroïne in de spatborden, zijn enkele bestanddelen van een smokkelauto, een zilverkleurige Cadillac, die van Napels naar Bordeaux moet worden gereden. Voor dit klusje chartert de geslepen smokkelaar Louis de Funés, de argeloze Bourvile die wel zin heeft in een auto vakantie met een leuke zakcent toe. Bourvile, vrolijk fluitend achter het stuur toert richting Frankrijk, achtervolgd ƒ40,— en het interieur in de oude molenschuur doet zeer knus aan. Er is gewerkt met donkere tinten en zwaar houten meubilair. In het restaurant is ook een kleine bar waar men voor of na de maaltijd iets kan nuttigen. Terras Nog provisorisch is een buiten terras ingericht en achter het hotel komt een zonneweide die uitkijkt over het natuurreservaat de Rogsloot. Ook de beheerderswoning bij het hotel is opgeknapt en het beheerdersechtpaar noemt het een wonder dat in een dergelijke korte tijd alles geheel is ver nieuwd. Het gebouw is officieel eigen dom van Retex (Molenbos B.V.) een dochteronderneming van de RST. In de verre toekomst zijn er nog wel (goed gekeurde) plannen om het hotelgedeelte ingrijpend te verbouwen en uit te breiden maar daar is de discussie nog over gaande. „In zo'n klein hotel en restaurant blijft de sfeer persoonlijk en een dergelijke service wordt steeds meer op prijs gesteld", aldus Corrie de Jager. Het hotel en het restaurant zullen het gehele jaar geopend zijn.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7