Groen cZwartsrfexeh in het hart Kampeerders slachtoffer van misverstand College wil reclame voor Texel steunen Ex-groenteman schrijft boekje over oorlog in Oosterend 1 Gemeente doet zichzelf financiëel tekort ■p O I Stereo-installatie gestolen jErnstige aanrijding Texelse fietsen helpen Brabant uit de nood 1 Na oprichting Stichting Texel Promotie Morfine gevonden Bezichtiging kerkje Den Hoorn Verkeersslachtoffer overleden Texelse schapen... „very, very good" it <8* m 'Atsuzrw» mmmè Winkeldiefstal VRIJDAG 23 JULI 1982 e JAARGANG Nr. 9697 idactie Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 Hans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel (02220) 4988 arry de Graaf is tot 2 augustus met vakantie. oor advertenties, abonnementen, etc.: jngeveld De Rooy B V Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ilefoon (02220)2741. na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652 Abonnementsprijs f 16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. BankrelatiesAmro Bank nr. 46 99.17.636 Rabobank nr 36 25.01 742 NMB nr. 67.34.60 398. Uit een Duitse auto, die aan de lijslaan in De Koog geparkeerd stond, ird zondag een stereo-installatie stolen ter waarde dan drieduizend Iden. De auto die opengebroken jrd, behoorde toe aan een 24-jarige jitser. Van een auto die aan de Brink gepar- erd stond, werd maandag de anten- vernield. Een vijftigjarige man uit Gouda oest dinsdagmiddag met levens- tvaarlijke verwondingen worden >genomen in het ziekenhuis te Den aider na een aanrijding, die plaats- >nd op de IJsdijk bij Oudeschild. a man was met zijn auto op de dijk istopt en wilde met zijn zoon over- eken. Hij lette hierbij niet op het rkeer en werd geschept door een httienjarige Texelse automobilist, oor de klap werd de man zeven eter weggeslingerd. Behoudens vaar hersenletsel liep hij een dub- ile beenbreuk en een ernstige rug- ond op. Fietsen wordt steeds populairder en het aantal vakantiegangers dat er met de fiets op uittrekt groeit dan ook gestaag. Dat er in zo'n situatie genoeg fietsen moeten zijn, is iets dat Texelaars goed begrepen hebben. Texelse verhuurbedrijven hebben voldoende rijwielen in voorraad om iedere toerist ter wille te zijn. Bij de VVV Midden Brabant merkte men dat het daar minder eenvoudig lag. Veel vakantiegan gers wilden op de fiets het Bra bantse land verkennen, maar in de wijde omtrek bleek geen fiets meer voorhanden te zijn. Dat is ver velend, voorat als je als VVV hotel arrangementen hebt aangeboden waarin het gebruik van een fiets uitdrukkelijk is opgenomen. De 77/- burgse VVV directeur Adri Bonten bal belde daarom stad en tand af om aan fietsen te komen, maar nie mand kon hem helpen. Tot hij het verhuurbedrijf Bruining in De Koog benaderde en dit bedrijf had nog fietsen over. Vandaar dat momen teel vijftig Texelse fietsen in het hart van Brabant njden. Een stukje fiets-ontwikkelingswerk. I Ruim zeventig kamperende echtparen en gezinnen dreigen maan dag met politiedwang verwijderd te worden van kampeerterrein de Gortersmient aan de Grensweg. Dat is het gevolg van onduidelijke afspraken en misverstanden tussen ambtenaren van de gemeente en de eigenaar van de camping, de heer H. Gort. De Gortersmient wordt uitgebreid met een nieuw terrein en de campingexploitant had de gemeente verzocht daarop alvast tenten en caravans te mogen zetten. Volgens de gemeente werd uitdrukkelijk met Gort afgespro ken dat er slechts 20 tenten of toercaravans op het stuk grond ge plaatst mochten worden en dan nog alleen in de tijd dat de nood- camping geopend is. Volgens Gort is er van zo'n duidelijke afspraak geen sprake en zou zijn terrein moeten dienen als opvang om de mensen van de noodcamping onder dak te helpen. ,,Tot onze teleurstelling hebben wij op 19 juli moeten constateren dat u ter plaatse 73 kampeereenheden heeft ge plaatst. U begrijpt dat wij dat niet kunnen tolereren. Het feit dat u alleen kampeerders op dat gedeelte heeft toe gelaten die van het noodkampeerterrein afkomstig zijn doet daar niets aan af", aldus de brief van de gemeente. Op de hele camping waren op dat moment 166 tenten en toercaravans, 23 stacaravans en 16 sheltertentjes aanwezig. Volgens de normen die worden gehanteerd in het nieuwe bestemmingsplan voor de Grensweg mogen op het uitgebreide terrein slechts 138 kampeereenheden worden geplaatst, terwijl er nu dus 211 stonden. ,,Wij schrijven u aan het over schot van 73 eenheden voor maandag 26 juli om 10.00 uur van het terrein te verwijderen. Praktisch komt dat neer op ontruiming van het deel dat u ten onrechte geheel in gebruik hebt geno men. Toestemming voor het plaatsen van 20 extra eenheden vervalt op dezelfde tijd", aldus de aanschrijving die besluit met te wijzen op de mogelijkheid van ontruiming met politiedwang. De heer Gort is echter niet voorne mens de kampeerders op zijn terrein te verwijderen. ,,Het is een misverstand, waar ik nu de dupe van wordt", zegt hij. Hij vertelt hoe enige tijd geleden een ambtenaar naar het betreffende terrein kwam kijken en hij toen aan deze ambtenaar had gevraagd of het terrein geopend mocht worden. Eind vorige week zag hij deze ambtenaar wederom en vroeg hoe het er mee stond. De ambtenaar zei dat hij had vergeten te vragen of het terrein alvast geopend mocht worden, maar dat hij het alsnog De gemeente doet zichzelf minstens tienduizend gulden tekort doordat een verzoek om de oude muziekschool te zien als dependance van het dorpshuis op 26 januari door het college werd afgewezen. Dit schrijft het hoofd van de afdeling culturele zaken op het gemeentehuis G. A. Oskam aan het college. Voordat het Mensen Zonder Werk project van de Oude ULO naar de voormalige muziekschool verhuisde, werd 79030,— accommodatiehuur aan de beheerscommissie van het dorpshuis betaald. Momenteel wordt voor het deel van het dorpshuis dat nog door het MZW-project wordt gebruikt 72000, betaald. Voor de muziekschool bestaalt het MZW-project 73000,— en daarbij komen dan nog electra en ver warming van dat gebouw wat totaal 73500,— kost. De totale huisvestings kosten van het MZW-project bedragen dus 78500, Het ministerie van CRM heeft bij toekenning van subsidie aan het MZW-project rekening gehouden met 717.000,— huisvestingskosten. Wanneer een Stichting Texel Promo- e wordt opgericht is de gemeente ereid deze financieel te steunen. Dit eeft het college besloten naar aanlei- ing van een brief van wethouder Nauta Nauta stelde akkoord te zijn met het iit dat de gemeente geen gevolg had egeven aan het verzoek van TESO om televisiereclame waarin Texel als leristenplaats wordt aangeprezen te ubsidiëren. De gemeente ontplooit nu enmaal geen stimulerende activiteiten oor de economie. Een uitzondering op deze terughou- ende opstelling vormde de gemeen- ilijke garantie voor de Stichting Het exelsche Schaap. Nauta het weten dat iij er een voorstander van is dat dit soort leun vaker gaat plaatsvinden. De ge- leente zal meer betrokken moeten 'orden bij algemeen stimulerende re- lame, public relations en promotie die >t doel hebben de Texelse economie en aarmee de werkgelegenheid te verbe ken. Het is vrijwel onmogelijk nieuwe iructurele werkgelegenheid naar Texel krijgen en de bestaande sectoren, lerisme, landbouw en visserij dienen an ook zoveel mogelijk gestimuleerd te 'orden. Nauta stelt dat de echte moge- ikheden tot nieuwe arbeidsplaatsen, linder seizoenwerkgelegenheid en euwe bouwactiviteiten slechts te vin den zijn bij de recreatie. Daarbij blijft ook het verder ontwikkelen van Texelse produkten, zoals lamsvlees, kaas en bloembollen belangrijk. Jubelen Public relations-mensen en marke ting specialisten staan te jubelen als ze merken hoe sterk Texel als identiteits fenomeen overkomt", schrijft Nauta, die liet weten hier zelf aanvankelijk nogal verbaasd over te zijn. De goede- naam van Texel vraagt om een pro fessionele en gedegen aanpak en dan zijn er ongekende mogelijkheden. Een eerste stap op weg naar de Stichting Texel Promotie is een bun deling van de promotieactiviteiten van de VVV en het Texelsche Schaap. Nauta is van plan zich na zijn wet houdersperiode intensief met de nieuwe stichting bezig te houden. De stichting moet echter wel door de gemeente gefinancierd worden en Nauta wil dat er een jaarlijks budget voor beschikbaar komt. Met het geld dient eerst een zorgvuldig marketingonderzoek plaats te vinden om een zo groot mogelijk rendement te krijgen. Door B en W worden de voorstellen van Nauta on derschreven en het wachten is nu op de oprichting van de stichting. Doordat er maar 78500, huur betaald wordt krijgt Texel steeds dat bedrag van het ministerie. Het college is akkoord gegaan met het voorstel van Oskam om de huisvestingskosten van het MZW- project daarom tot 717.000,— te verho gen. Vrouwenhuis Overigens delft de gemeente ook in komsten wegens de verhuizing van het vrouwenhuis. Het vrouwenhuis mag van het MZW-project gratis gebruik maken van de voormalige muziek school. Eerst werd 71500,— door het vrouwenhuis aan het dorpshuis betaald als accommodatiehuur. Van dat bedrag werd tweederde door de gemeente ge subsidieerd, maar daardoor kreeg de gemeente weer een rijksbijdrage uit de emancipatiepot. Met het gratis gebrui ken van de oude muziekschool is die bijdrage stopgezet en heeft het dorps huis bovendien 71500,— minder op brengsten aan huur. Een inwoner uit Assen heeft bij de politie in Den Burg een kistje met ver bandmiddelen en morfinebuisjes gebracht, die tussen paal 17 en 18 op het strand waren aangespoeld. Het kistje is vermoedelijk van een Oost- Europees schip afkomstig. Tot 26 augustus is het Hoornder kerkje van 14.00 tot 16.00 uur te be zichtigen op maandagen, dinsdagen en donderdagen. Er zijn rondleiders aan wezig en ook de toren kan beklommen worden. De 70-jarige heer C. Jongejan uit Eierland is in het ziekenhuis van Den Helder aan de verwondingen, die hij opliep bij een aanrijding die maandag morgen plaatsvond op de hoek van de Hoofdweg en de Slufterweg, overle den. zou nagaan. Kort daarna kreeg Gort te horen dat het terrein voor 20 mensen van de noodcamping opengesteld kon worden. Verwijsbriefjes „Toen dit afgesproken was, begon nen ze te komen. Het werden er twintig, het werden er dertig, het ging maar door. Die mensen hadden allemaal een verwijsbriefje bij zich van de nood camping, dus ging ik er van uit dat ze werden doorgestuurd door de gemeen te. Het was zaterdag vreselijk druk, ook voor de noodcamping stonden files met kampeerders. Juist omdat iedereen hier met een verwijsbriefje kwam, dacht ik dat de gemeente ze had doorgestuurd. Ook werd er af en toe gebeld of ik nog plaats had." De heer Gort voelde zich dan ook in het geheel niet schuldig aan het schenden van een overeenkomst toen maandagmiddag wederom ge meenteambtenaren op de camping kwamen kijken. Hij deelde zelfs mee dat hij nog vijf kampeerders op het terrein kon plaatsen. Pas toen de ambtenaren naar het betreffende terrein toegingen, bleek dat de bedoelingen van de ge meente en de campingeigenaar geens zins paralel liepen. De dupe Gort ziet de situatie die nu is ontstaan als een grandioos misverstand, waar de gemeente net zo schuldig aan is. Hij heeft inmiddels een advocaat in de arm genomen en is vooralsnog niet van plan de camping te ontruimen. „Het ergste is dat de kampeerders er de dupe van worden. Het zijn voor het merendeel kleine tentjes met echtparen. Eerst moesten die mensen naar de nood camping, toen konden ze hun boeltje weer opruimen om hier te gaan staan en nu zou ik ze maandag zeker weer weg moeten sturen. De hele vakantie van die mensen gaat op deze manier de mist in.' Bovendien weet ik niet waar ze heen moeten als ze hier niet kunnen staan. De vakantie van die mensen wordt vergald door het kromme beleid dat de gemeen te voert." Verder zegt hij niet goed te begrijpen waar de gemeente zich druk om maakt. Het gaat slechts om een paar weken. Veel mensen hebben voor niet langer dan één of twee weken geboekt. Om voor die korte periode Texel een slechte naam te bezorgen bij vakantievierders vindt Gort onjuist. „Het is belachelijk als die mensen hiervan de dupe moeten worden." Simon Daalder, schrijver van „Belevenissen in '40- '45 te Oosterend". Dat Texelse schapen het niet alleen in Nederland goed doen, zal een ieder kunnen beamen die regel matig kennisneemt van het blad „The British Texel". In dit blad wisselen Engelse schapendeskun digen en agrariërs ervaringen en meningen uit op het gebied van Texelse schapen, één en ander verlucht met foto's van bijeenkom sten en vergaderingen Dat de Texelse schapen het in Engeland ver schoppen blijkt ook uit een bericht in de „Royal Report" van juli. In dit blad wordt verslag ge daan van de „Royal Show" die in Stoneleigh werd gehouden. Tijdens dit agrarische evenement werden j| diverse dieren gekeurd en in de categorie lammeren gooiden de Texelaars hoge ogen. Per deelne mer dienden 12 lammeren van één soort te worden ingezonden. In het totaal waren er 32 inzendingen waarvan 17 Texelaars. Verder wa ren er vier Hampshire Down inzen dingen, drie Dorset Down, twee Suffolk inzendingen en zes andere variëteiten. Van de twaalf schapen die per deelnemer meededen wer den er vier geslacht voor de zoge naamde karkassenwedstrijd. De kwaliteit van de ingezonden dieren werd door de jury geprezen, maar de Texelse schapen werden verre weg het best bevonden. De win naar werd dan ook B. J. Meredith uit Worcestershire die had mee gedaan met 12 raszuivere Texe- Onder de titel „Belevenissen in 40-45 te Oosterend op Texel" heeft de voor malige groenteman van Oosterend Si mon ISieme) Daalder in eigen beheer een boekje uitgegeven waarin de per soonlijke ervaringen in deze roerige jaren centraal staan. Een groot deel van het boekje is gewijd aan dagboeknotities die Daalder in oorlogstijd opschreef. Het betreft hier geenszins een uitgebreid historisch verslag maar meer een per soonlijke visie op de gebeurtenissen waarin angst en hoop een belangrijke rol spelen. Daalder is 74 jaar en heeft de tweede wereldoorlog dus zeer bewust meege maakt. Oosterend heeft ten opzichte van veel andere plaatsen in het land een vrij rustige oorlogsperiode doorgemaakt al waren in dit dorp natuurlijk ook onderduikers, voedselschaarste en al lerlei bepalingen van de bezetter die het leven een heel ander aanzien en een andere sfeer gaven. Het boekje van S. Daalder is geen spannende oorlogsroman maar laat zich wel lezen als een getuigenis van een Oosterender die vijf jaar onderdrukking in een dorp op het platteland heeft willen vastleggen. Hoe ernstig deze tijd ook was, wat wij na 37 jaar bevrijding missen in „Belevenissen uit Oosterend" is een categorie verhalen die de humor uit die tijd weergeven en die tegen woordig, zeker ook in Oosterend de ronde doen tijdens verjaardagen en der gelijke. Maar mogelijk wilde Daalder juist tegenwicht geven aan deze anek dotes met een serieuze beschrijving van zijn gevoelens. Het geloof speelt in deze gevoelens een belangrijke rol en dat blijkt heel duidelijk uit de toendertijd geschreven dagboeknotities. Op 14 fe bruari 1943 schrijft Daalder: „Dominee van de Leer preekt zondagmiddag uit Math. 5:4 „Zalig zijn die treuren, want zij zullen vertroost worden." Het was een hartverwarmend woord." Correspondent Animo voor schrijven heeft Daalder voor de oorlog opgedaan bij de Texelse Courant. Hij was in die tijd correspon dent voor het nieuws uit Oosterend en omstreken en evenals zijn broers Jan en Hannes actief in het verenigingsleven als secretaris. „In die tijd schreef ik veel dingen op die zo in het dorp gebeurden en dat heeft geresulteerd in het cor- Een zestienjarige jongen uit Den lip en een 19-jarige jongen uit Landsmeer zijn door de politie verhoord nadat ze bij een kledingwinkel in Den Burg twee T-shirts hadden proberen te stelen. Nadat ze betrapt waren moffelden ze de kledingstukken in de tas van een meisje uit Bovenkarspel, die deze tas onder haar jas verborg. Tegen dit meis je heeft de politie eveneens proces ver baal opgemaakt wegens verhindering van het opsporen van een strafbaar feit door politie en justitie. respondentschap", aldus Sieme Daal der die met gemengde gevoelens terug denkt aan de eerste schrijversschreden. „Je kreeg één cent per regel en op de redaktie in Den Burg werd nogal eens een zin weggestreept." Het schrijven voor de krant werd gecombineerd met het werk als land arbeider en dat hield in dat 's nachts nog vaak een verslag van een vergadering werd uitgeschreven, terwijl Daalder om vijf uur weer bij de boer moest zijn. Kladblok In oorlogstijd schreef hij niet meer voor de „Texelaar" en toen is het idee ontstaan om veel gebeurtenissen in een persoonlijk dagboek vast te leggen. „Toen ik het opschreef had ik al het idee om er ooit een boekje van te maken." Dat heeft dus even geduurd en Daalder zegt dat hij er met tussenpozen enkele jaren aan heeft gewerkt. Nadat hij enige jaren geleden stopte met de groente winkel is Daalder begonnen met het uit werken van de notities en dat resul teerde in een kladblok met 56 kantjes tekst. Drukkerij Bruggeman heeft er een dertig pagina's tellend boekje van gedrukt in een oplage van 850 exem plaren. Op de voorzijde staat een copie van een onderscheiding die Daalder kreeg voor zijn werk in het helpen van onderduikers. In het boekje komen de onderduikersproblemen ook aan de orde maar meer nog de voedselschaarste in de rest van Nederland en de transporten van Oosterenders naar hongergebieden zoals de grote steden De voormalige groenteman maakt er in zijn bundeltje melding van dat hij stempels natekende om de levensmiddelenpakketten te kun nen verzenden. Ook zijn enkele brieven afgedrukt van dankbare stedelingen die eten van Daalder ontvingen. Lichtkogels Soms zijn de ervaringen van Daalder spannend zoals in de beschrijving van het zoeken van een verrader in de tweede oorlogsnacht die lichtkogels af schiet. De zoekactie van Sieme had tot gevolg dat hij zijn broer Jan op de nek sprong die eveneens op zoek was naar de verrader. Meer humoristisch is de verhandeling over het transport van Klaas Bakker die verstopt in een orgel (de blaasbalg was er uit gehaaldl vanuit Haarlem naar Texel reisde, waarbij enkele Duitsers hem in de haven van Oudeschild afleverden. Ook beschrijft Daalder de vrolijke optocht in Oosterend als bekend is geworden dat de Duitsers capituleren (5 mei) maar waardoor bijna een bloedbad ontstond omdat de be zetters in paniek geraakt door de volks oploop, dreigden te schieten. Het boekje met persoonlijke bele venissen is voor een tientje te koop bij de drie boekhandels in Den Burg, het Speelgoedhuis in Oosterend en bij de schrijver zelf (Koetebuurt 3 in Ooster end). Het ziet er naar uit dat dit het eerste en enige boek van Daalder is. „Ik kan nog wel een boek over mijn leven schrijven, maar daar ben ik dan nog jaren mee bezig. Ik begin er niet meer aan."

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1