Cjrocn 2 'wartsjexehin het TX 11 mag drie jaar blijven staan 1 3. in zee teruggezet Dit zijn ze dan (l de jager In augustus beslissing over crossbaan De Arabier was hier Gestrand bij de Hors im Welzijnsstichting staat achter muziekschool jacht- en schiet sportartikelen. Ï2 0 JAARGANG Nr. 9699 VRIJDAG 30 JULI 1982 •dactie Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 Hans Oosterhof, Golfslag 32, Den Burg, tel (02220) 4988. irry de Graaf is tot 2 augustus met vakantie. oor advertenties, abonnementen, etc.. jngeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, lefoon (02220) 2741na 18.00 uur 4881 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f 16,15 per kwartaal 70 cent incasso; los 65 cent. Bankrelaties. Amro Bank nr. 46 99.17.636. Rabobank nr. 36.25.01.742: NMB nr. 67 34 60 398 De gemeenteraad beslist in augus- s over een wijziging van het be- emmingsplan ten behoeve van een ossbaan bij het vliegveld. Dit voor- reidingsbesluit kan genomen orden nadat proefcrossen op het rrein heeft uitgewezen dat omwo- inden er weinig last van hoeven te idervinden. Op 19 juni reden elf den van de MAB-club met hun otoren over het terrein en door de deling bouw- en woningtoezicht erden toen geluidswaarden van 35 it 46 dba gemeten met nu en dan tschieters naar 53 dba. Tijdens de >orzitting die op 21 juni werd ge- puden, verklaarden de omwonen- >n dat de geluidsoverlast erg was eegevallen. De Werkgroep Landschapszorg heeft hriftelijk laten weten dat het geluid in de motoren tot in de verre omge- ng was te horen, maar dat de sterkte van meeviel. Vooral in vergelijking tot t lawaai dat de motoren voortbren jn op het kleidepöt in Oudeschild dat it ver in het Hogeberg-gebied is te ho rn waren de resultaten van de proef-, oss zeer positief. Bij het wijzigen van it bestemmingsplan zal uitvoerig wor- in aangegeven hoe de zaak planolo- sch wordt geregeld en welke voor aarden op grond van de politieveror- ïning kunnen worden gesteld Wedstrijden Om de crossbaan zal een aarden wal jn anderhalve meter hoogte komen, rwijl de baan zelf dertig centimeter ider het maaiveld komt. Per week ag er maar vijf uur worden gecrosst vastgestelde tijden en er mogen Doit meer dan 25 motoren tegelijk op 3 baan rijden. Per jaar mogen drie wedstrijden op baan worden gehouden, waarbij er leer dan 25 motoren tegelijk mogen den. Verder zullen alleen motoren ïogen worden gebruikt die bij de bron iet meer dan 80 dba. produceren. Op baan komen maximaal vier aringschansen. Verwacht wordt dat e kosten van de aanleg van de baan etrekkelijk laag zullen zijn, omdat 1AB-leden van plan zijn veel zelf te oen. Acht draaiorgels en een klein handorgeltje zorgden woensdag middag voor gezelligheid en show tijdens de folkloremiddag in Den Burg. Klapper daarbij was onge twijfeld ,,De Arabier" uit Amster dam. Een prachtig orgel met een uitstekende klank. Ondanks de warmte trokken toch enige hon derden toeristen naar de folklore- activiteiten en dat was een kroon op het „draai'werk van de orgeleige naren die op uitnodiging van De Kring van Helderse Draaiorgel vrienden naar Texel waren geko men. Op de foto draaiorgel „De Arabier." Het wrak van de oude Texelse blazer TX11 mag drie jaar op het terrein bij het Maritiem Museum in Oudeschild blijven liggen, mits het redelijk afgedekt is. Uiterlijk in 1986 zullen er middelen beschikbaar moeten zijn om het uit 1894 daterende vissersschip aan een definitief onderkomen te helpen. Dit heeft het college besloten naar aanleiding van een brief die de Stichting Texels Museum aan de gemeente had gestuurd. Deze brief was verzonden naar aanleiding van overleg tussen de stichting en het college over het oude schip. Tijdens dit overleg was gebleken dat het college zeer ontstemd was over de manier waarop het schip naar Texel was gehaald. Het college was van mening dat de stichting eerst overleg had moeten voeren met de gemeente voordat besloten zou worden het schip naar Texel te halen. De problemen die ontstaan zijn wor den door de stichting betreurd. Men wilde niets anders dan een stuk cultuur bezit naar Texel halen. De TX 11 is de enig overgebleven blazer van ruim hon derd exemplaren. Als het aanbod van werf 't Kromhout in Amsterdam, die een nieuwe replica van het oude schip bouwde, om de TX 11 gratis over te namen niet was aangenomen, dan zou dit laatste overgebleven schip verloren zijn gegaan. Stichting Texels Museum verkeerde in de veronderstelling dat het college slechts tegen het naar Texel halen van het schip was vanwege de grote trans portkosten. Toen verschillende bedrij ven aanboden de blazer gratis naar Texel te brengen werd bij de stichting geredeneerd dat er geen vuiltje meer aan de lucht was. Door een enorme kraan van de firma Mosk uit Den Helder werd het schip aan land gehesen en ook deze diensten waren gratis. Het verkrij gen van het schip werd slechts gezien als collectievorming voor het Maritiem Museum. Het college had zich in het verleden ook niet met collectievorming bemoeid. Huidige staat In de brief stelt de stichting dat de gemeente uiteraard vrij is om te beslis sen dat het schip weer weg moet, maar dan zal het gesloopt moeten worden. „Als we daar tegenover stellen het im mense werk van de leden van de duik club die met veel inspanning brok stukken van oude wrakken boven water halen, dat dit hout een kostbare con serverende behandeling moet onder gaan om het te kunnen bewaren dat het dan nog vrijwel onmogelijk is om uit delen een produkt te vervaardigen dat op een oorspronkelijk scheepje lijkt, dan vragen we ons af of we goed bezig zijn als we de oude blazer definitief oprui men", aldus de brief aan het college. De kosten van het conserveren van een kubieke meter hout dat door de duikclub naar boven is gehaald bedragen rond de zeventienduizend gulden. Dergelijke kosten hoeven voor de blazer niet te worden gemaakt omdat het schip in de huidige staat blijft. Het enige dat zal gebeuren is het opbouwen van de kajuit maar dit gebeurt in eigen beheer. De stichting spreekt wel de hoop uit dat het lukt het schip onder dak te krijgen Inmiddels heeft ook de visserij vereniging DETV laten weten het van groot belang te achten dat de blazer op Texel behouden blijft. In een vergadering die de werkgroep Maritiem Museum over het schip heeft gehouden bleken de meningen nauwe lijks verdeeld. De heer Weijdt vond de staat waarin het schip zich bevindt zwaar tegenvallen, maar hij was wel van mening dat het behouden moet blijven vanwege het unieke karakter ervan. Die mening waren ook de heren Boon en Uitgeest toegedaan. Directeur De Haan van het Texels Museum vroeg zich af of de provincie geld beschikbaar zou kun nen stellen voor net onder dak brengen van het schip. De enige die weinig in het hele project zag was wethouder Nauta en hij sprak dan ook van een aanfluiting. Het besluit van het college het schip in ieder geval drie jaar te laten staan tot een oplossing voor het onder dak brengen ervan is gevonden, werd niet gesteund door wethouder Van der Kooi. Reddingsboothuis Het college heeft verder besloten medewerking te verlenen aan een artikel 19 procedure om het plaatsen van het oude reddingsboothuis tussen de molen en de wierschuur van het Maritiem Museum mogelijk te maken. Er was aanvankelijk onduidelijkheid of het red dingsboothuis inderdaad op deze plek moest komen, of tegenover de inrit van het museum. Met het oog op het feit dat er nog meer historische gebouwen op het terrein zullen komen, leek de plaats tussen de molen en de schuur het meest geschikt. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat er geen artikel 19 procedure gevolgd kon worden, omdat het reddingsboot huis al op het terrein van het Maritiem Museum staat en Gedeputeerde Staten in zo'n geval geen medewerking meer verlenen aan een dergelijke procedure. Het huis is echter verrijdbaar en heeft daarom nog geen vaste plek ingeno men. In afwachting van de artikel 19 procedure zal het gebouw dan ook in de huidige vorm op het terrein kunnen blij ven staan. Henk Brugge en directeur De Haan van het Natuurrecreatiecentrum hebben dinsdagmiddag een witsnuitdolfijn die was aangespoeld op de zuidpunt van de Hors in dieper water gebracht en enige tijd begeleid. Hierbij werd medewerking verleend door mariniers van De Mok. De dolfijn werd het eerst waargenomen door een achtjarig meisje dat met haar ouders op het strand van De Hors was. Bij het Marinekamp meldde ze dat een zeer groot dier was aangespoeld, vermoedelijk een Orka. Hierop werd het Natuurrecreatiecentrum benaderd. Aanvankelijk dacht men hier dat het om een dode dolfijn ging, zoals er in het verleden wel meer zijn aangespoeld, maar bij aankomst op de zuidpunt van de Hors bleek het om een levende witsnuitdolfijn te gaan. Directeur De Haan stelde vast dat het dier zich nog in goede conditie bevond. Veel dolfijnen die aanspoelen hebben een stinkende adem wat duidt op para sieten in de longen en longontsteking. De Haan merkte dat de adem van deze dolfijn fris rook, en dat het dier verder niet gewond was. Eerst werd het Nioz benaderd om met een boot de dolfijn naar dieper water te brengen, maar bij het Nioz bleek niemand bereikbaar. Vervolgens werden de mariniers van de Mok gevraagd of ze wilden helpen. Met een landingsvaartuig en een rubberboot werd de dolfijn voorzichtig naar dieper water gebracht. Aanvankelijk toonde het dier zich niet erg levendig. Op nog wat dieper water begon het danig in de war geraakte dier op zijn kant in cirkels te zwemmen Daarna zette de dolfijn opnieuw koers naar het strand. Door er tussen te gaan varen en met riemen op het water te slaan, wisten de mensen in de boten het dier van koers te laten veranderen. De dolfijn zwom nu naar het westen en raakte, naar mate het water dieper werd, beter op dreef. De ademhaling kwam goed op gang en het duiken werd steeds dieper. Echo Witsnuitdolfijnen oriënteren zich door middel van een soort echo dat ook door vleermuizen wordt gebruikt. Er worden signalen uitgezonden en op grond van de weerkaatsing van die signalen kan het dier zijn positie bepalen. Het zeer zachte zand ten zuiden van de Hors heeft de signalen niet goed weerkaatst en daardoor raakte de dolfijn in de war. Kusten als die rond Texel met muien en zandbanken zijn voor dolfijnen zeer ge vaarlijk omdat ze zich niet kunnen oriënteren. Witsnuitdolfijnen horen thuis in noordelijke zeeën maar de laatste jaren worden ze meer in zuidelij ker streken waargenomen. Een jaar of tien terug spoelden er zeven tegelijk aan op onze kust. In de Waddenzee kwa men vroeger veel tuimelaars en bruin vissen voor die beter uitgerust waren voor het zwemmen in zandige streken dan de witsnuitdolfijn. Wanneer deze dieren op het strand kwamen, waren ze vrijwel altijd ziek. De witsnuitdolfijn die dinsdagmiddag Texel aandeed is eerder waargenomen bij Callantsoog. Dit zijn ze dan. De oude stenen uit de Texelse dijk die het Water schap heeft geschonken aan Vlie land, en waarover vooral Cor Ellen, zich in diverse raadsvergade ringen nogal boos heeft gemaakt. De flinke brokken steen liggen nabij het kerkhof in Oost Vlieland en wethouder Jook Nauta heeft tijdens een reisje naar hetbuur eiland" als bewijs dat de stenen er nog steeds liggen bovenstaande foto's laten nemen. Cor Ellen gaf in het af gelopen jaar meermalen te kennen dat de stenen niet weggegeven had den mogen worden en dat ze terug naar Texel moeten. De kans dat de stenen teruggebracht of gehaald zullen worden is echter zeer klein. De archivaris van de gemeente Vlieland, de heer Houter, is daar duidelijk over. ,,Het liefst zou ik de stenen onder fanfarebegeleiding aan de boze heer Ellen teruggeven, maar het is zo goed als zeker dat ze noch op Texel noch op Vlieland thuishoren.Bij de overdracht van Texel naar Vlieland is volgens de archivaris niets geheimzinnigs aan de hand geweest. Aan de hand van publicaties van o.a. Van der Vlis en in het Waddenbulletin kwamen Ri/ks waterstaat en het Waterschap tot de conclusie dat de stenen van het ondergespoelde dorp West Vlieland afkomstig waren. ,,Toen ze hier lagen was ik er al snel achter dat ze hier niet horen", aldus Houter die denkt dat de gotische letters op het steen iets met een kathedraal van doen hebben. Een kathedraal heeft er op Vlieland echter nooit gestaan. Kort daarop kwam een verklaring dat de stenen in België thuishoor den en toen heeft het gemeente bestuur van Vlieland besloten de zaak tot de bodem uit te zoeken en derhalve zal binnenkort de heer Elzinga van het Fries Museum na onderzoek een oordeel over de herkomst moeten vellen. Elzinga is archeoloog en wordt voldoende deskundig geacht om dit uit te zoeken. Dat dit nog niet gebeurd is ligt aan het feit dat Elzinga het zeer druk heeft met dergelijke klussen, maar binnenkort zal dus bekend gemaakt kunnen worden waar de stenen vandaan komen. Wij reke nen erop dat de stenen weg moeten en als ze hier niet thuishoren is dat het beste We kunnen de mensen geen valse historische voorlichting gaan geven de stenen zouden op Vlieland tentoongesteld wordenI maar dat kan Texel ook met. Op de vergadering van de Welzijns stichting die woensdagavond werd ge houden, kregen de bestuursleden de begroting uitgereikt. Administrateur Gijs Oskam merkte op dat ernaar was ge streefd de nullijn te handhaven bij het maken van de begroting, maar dat er hier en daaar overschrijdingen waren. Een zeer grote overschrijding was ƒ37.000, extra voor de muziekschool. Dit bedrag is beslist noodzakelijk. Zou het niet worden uitgetrokken dan zou het betekenen dat de lesgelden met 24% omhoog moeten of dat er twintig uur per week minder les gegeven kan worden. Ofschoon de begroting van de stichting pas in de vergadering van augustus ter sprake komt, vonden de bestuursleden dat het verhogen van het lesgeld met een dergelijk percentage of het inkrimpen van het aantal lesuren een ongewenste ontwikkeling zou zijn. Om de begroting van de Welzijns stichting niet uit de hand te laten lopen is overigens besloten geen tweede man voor het MZW-project aan te nemen, niet iemand met een tweede halve dag taak voor het dorpshuis in Den Burg te benoemen en geen administratieve krachten er bij in dienst te nemen. Wel geldt het gebouwtje in de Parkstraat dat door het Vrouwenhuis en het MZW- project wordt gebruikt nu als depen dance van het dorpshuis maar daar staan weer opbrengsten aan huur te genover. (Advertentie I.M.) WAPENMAGAZIJN Het juiste adres voor al uw Gratis bij u thuisbezorgd. Texel (02222) 370. Amsterdam: (020) 24 71 72.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 1