VAN HET RAADHUIS Popfestival financieel fiasco Vijfhonderd bezoekers genoten van rock 'n roll Mededelingen van B. en H: Strandloop Paal 28 ha! óók lid van de fietsclub! Expositie in het raadhuis Ig DINSDAG 3 AUGUSTUS 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 WONINGISOLATIE De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft besloten dat met ingang van 1 juli 1982 geen bij dragen meer zullen worden verstrekt aan de eigenaar-bewoners voor het treffen van warmte-isolerende voorzie ningen aan bestaande woningen. De aanvragen die zijn ingediend voor 2 juli jongstleden en waarvoor nog geen beschikking is afgegeven, zullen op de gebruikelijke wijze worden afgehandeld. Aanvragen die na 1 juli zijn ingediend zullen aan de belanghebbenden worden geretourneerd. De bijdragen ineens voor het treffen van warmte-isolerende voorzieningen aan huurwoningen blijven gehandhaafd. Deze regeling zal vooralsnog geen wij zigingen ondergaan. Aan de derde strandloop die bij paal 28 werd gehouden, deden 259 mensen mee, waarvan 187 de vier kilometer liepen en 72 de acht kilometer. De uit slag is als volgt: 4 km: 1 Alexander Roosenbrand 15.49 min.; 2. Arjan v.d. Werken 16.00; 3. Hans Veenema 16.16; 4. André Timmer 16.23; 5. Sjef Kemna 16.45; 6. Rik Riemersma 16.47; 7. Gerrit Koorn 16.47. 8 km: 1 Jürgen Schulze 27,30 min 2. Rob Strik 27.50; 3. Manfred Sick 27.58: 4. André Brouwer 28.12; 5. Udo Knodt 28 15; 6, Minne Goënga 28.16; 7. Cees Timmer 28.17; 8, Herman Ruger 28.40; 9. Werner Luéck 28.40; 10. Joop van Zanten 28.41. keerstechnische maatregelen, het aan sluiten van water e.d. Geen kassageld Omstreeks half negen werd het de toeschouwers duidelijk dat er achter het podium minder positieve zaken aan de hand waren. Er moest lang gewacht worden op Herman Brood and his Wild Romance en op het terrein werden al de suggesties gedaan dat dit beruchte idool in de popmuziek niet op zou kunnen treden wegens overmatig gebruik van drank. Dat bleek geenszins het geval. De problemen waren echter van heel andere aard: de organisatie had geen kassageld meer om de groep te betalen en er werd druk en emotioneel on derhandeld over de mogelijkheid van vertrekken (met daarbij een flink risico van een proces wegens contractbreuk) of spelen voor minder geld. De stich tingsbestuurders wilden de eerste mo gelijkheid uitsluiten mede omdat het publiek luidkeels duidelijk maakte dat men vooral voor Brood was gekomen. Redding Uiteindelijk werd overeengekomen dat men voor de helft van de oor spronkelijke contractprijs zou spelen (71800, en dat geld kon in allerijl worden verzameld uit beurzen van goe de gevers. Dankzij die mensen hebben we het gered", was de conclusie na afloop en dat gold ook voor een deel van het honorarium van de Engelse band Any Trouble, al was hier praktisch alles al vooruit betaald. Dat is voorschrift bij buitenlandse groepen en achteraf was het ook de redding van het festival, waar de sfeer achter het podium 's avonds ver beneden het nulpunt was gezakt: er kwam geen bezoeker meer binnen. Dat gold niet voor het publiek die een Herman Brood zagen optreden alsof hij nooit uit de hitlijsten was ver dwenen. Met een show van ruim een uur en met veel nieuw materiaal toonde de Hollandse godfather van de rock" aan nog voldoende spirit te bezitten om zijn fans wildenthousiast te krijgen. Volgens Hans Oosterhof leeft deze man voor de muziek. ,,Voor het optreden was hij praktisch niet aanspreekbaar, maar na afloop vond hij alles uit stekend." Rage De rage was zaterdagavond om een handtekening van de zanger te be machtigen of liever nog: met Herman opde foto. Met engelengeduld werd aan deze verzoeken voldaan en zo kon men jongere toeschouwers waarnemen met grote viltstifttekens (die handtekeningen moesten voorstellen) op shirts, handen, armen en buiken De organisatie merkte na afloop ook dat men op souvenirjacht was geweest want handdoeken, die het idool om zijn nek had gehad en flessen die hij had leeggedronken waren de vol gende dag verdwenen. Any Trouble is in Nederland niet zo populair maar was een uitstekende hekkesluiter van de dag. De groep mocht pas na twee toegiften het im mense podium verlaten. De stevige tonen van de sympathieke Engelsen en de zuivere close harmony zang gingen er in als koek en wederom bleek het publiek gespaard voor problemen op en achter het podium. Koos van Dijk, de manager van Herman Brood, en de manager van Any Trouble bleken nog een meningsverschil te hebben over financiële perikelen uit het verleden en dit werd buiten de organisatie om op het podium uitgepraat" wat wederom de nodige tijd kostte. Na het optreden van de Engelsen was het echt afgelopen en verliet iedereen rustig en tevreden het veld waar een enorme papier- en plasticmassa achter bleef. Tot diep in de nacht werd met een flinke ploeg doorgewerkt en zondag middag om drie uur leek het of er nooit een popevenement bij De Waal was ge weest. Met name de medewerking van veel Texelse jongeren, waardoor een Vee! materiaal en veeI werk, maar weinig publiek. dergelijk festival in organisatorisch op zicht een haalbare kaart is gebleken, is de organisatoren enorm meegevallen. Maar dat is bij het verwerken van de financiële kater slechts een schrale troost. Hoewel nog niet alle rekeningen binnen zijn, wordt een verlies van onge veer ƒ15000, verwacht. ,,We hebben nog geen idee hoe we dat moeten op lossen", aldus het stichtingsbestuur. Judith Swaan Ilinksen Karin Waan ders bij hun expositie in het Raadhuis. De beeldjes op de voorgrond zijn door Judith gemaakt, het schilderij door Karin Tot en met 13 augustus wordt in het raadhuis een expositie gehouden van de 20-jarige Judith Swaan en de 18- jarige Karin Waanders. Het is de eerste keer dat ze exposeren. Judith en Karin zijn tweede jaars studentes aan de Groninger Kunstacademie Minerva. Ju dith komt oorspronkelijk uit Oudeschild, vandaar dat Texel als eerste expositie plaats is gekozen. Karin Waanders volgt de opleiding grafiek en schilderen en maakt zowel fantasie- als realistisch werk. Ze is vooral geboeid door het mysterieuze en dat komt in haar schitterende aquarellen goed tot uiting. Het zijn miniatuurtjes van bestaande landschapjes die door haar werkwijze een mystiek en on verwacht tintje krijgen. In andere wer ken heeft Karin Waanders zich laten inspireren door abstracte vormen en motieven die op verrassende wijze in elkaar overlopen en met elkaar verband houden. De beeldjes van Judith Swaan zijn karakteristieke figuren van over het algemeen dikke mensen. Ze heeft de verschillende personages zeer goed we ten te treffen. De dikke vrouw die aan het strand zou kunnen liggen, het boertje wat je bij wijze van spreken zo over een landweggetje ziet schuifelen, ze zijn raak getypeerd. Het werk van de kunstenaressen is niet te koop. De expositieruimte van het raadhuis is geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. meedelen dat Mark Foggo en The Secret Meeting klaar stonden om de spits af te bijten. Deze band wist na een geluidstest aan te tonen uitstekend als openingsact te kunnen fungeren al was het blijkbaar te warm om de toe schouwers op de been te krijgen. Het publiek stroomde toen nog gestaag bin nen en ook de Texelse groep The Mess wist behoorlijk applaus op te wekken met een half uur eigen composities. Zenuwachtig De Texelaars waren achter het po dium nog duidelijk zenuwachtig voor het optreden tussen de grotere jon gens" maar daar was op de hoge planken niets meer van te merken en men bleek in staat het, voor een deel verwende publiek, te kunnen boeien. Mekanik Kommando uit Nijmegen was van een heel ander kaliber en wist met moderne klanken, waarbij een synthe sizer nogal domineerde, niet zoveel ent housiasme te wekken. Een minderheid gaf duidelijk te kennen toch alleen voor Een lid van de Surinaamse groep Mandigo Warrior met het opzienbarende „Rastafari" kapsel. Het groots opgezette Wad-Rock popfestival op het sportveld aan de Oosterenderweg is zaterdag door het uitblijven van publiek een financiële strop geworden. Slechts vijfhonderd bezoekers waren 1 bereid een kaartje te kopen voor de zes bekende en minder promi- -1 nente groepen die van drie uur 's middags tot middernacht optraden en dat waren er 1000 te weinig. De organiserende stichting beraadt zich momenteel hoe men de ontstane schulden van zeker enkele duizenden guldens alsnog kan aflossen, waarbij het vooral gaat om de stichtingsbestuurders zelf die veel geld in het rock en roll evenement hebben gestoken. De organisatoren Jan Brandenburg, Hans Ooster hof, Andries Huberts en Emielle van Oosterzee zijn er door het debacle van overtuigd geraakt dat Texel niet (meer) geschikt is voor een dergelijk evenement, mogelijk omdat het aantal potentiële be zoekers ontbreekt (driekwart van het publiek bestond uit Texelaars) en de jongere toerist liever ,,naar de Dolly Dots gaat kijken in een discotheek met een geluidsband op de achtergrond", zoals pen ningmeester Andries Huberts het na afloop van het festival zei. Het aanwezige publiek heeft in ieder geval waar voor zijn geld gekregen want het festival was perfect georganiseerd en het programma was door zijn ver scheidenheid beslist aantrekkelijk. Ook het tijdschema (men had vergunning tot 's avonds elf uur) werd keurig aange houden totdat de organisatie niet meer in staat bleek de laatste twee groepen te betalen en er achter het toneel druk onderhandeld moest worden over gages e.d. Uiteindelijk traden de twee publieks trekkers wel op maar hierdoor was het festival pas om kwart voor twaalf af gelopen. ,,We hebben een flinke finan ciële kater, maar het is ook belangrijk geweest dat alles verder zonder een wanklank is verlopen", aldus Hans Oos terhof, voorzitter van de stichting. Feit is dat bij de officiële instanties enige twijfel bestond over de wenselijk heid van een groot festival op Texel. Men vreesde voor vechtpartijen, over matig alcohol- en druggebruik en ver nielingen. Niets van dit alles heeft plaatsgevonden en volgens de organi satie zou dit ook bij veel méér bezoekers geen probleem zijn geweest. Vrijwilli gers van het Fitnesscentrum en enkele beroepskrachten fungeerden als orde diensten controleurs rond het sportveld tegen mensen die gratis zouden pro beren het festivalterrein op te komen. Twintig andere Texelse jongeren hielpen met opbouwen en afbreken van een gigantische hoeveelheid materiaal. Dit kwam bij het geringe aantal bezoekers enigszins overdreven over maar, zoals gezegd, men verwachtte veel meer publiek. Het festival is ook een financiële tegenvaller geworden voor de Ooster- ender horeca-ondernemers die voor de consumpties op het terrein zorgden. Wie zaterdagmiddag of -avond het sportveld betrad begreep dat de zaken serieus waren aangepakt. Men werd bij de ingang gecontroleerd op het bezit van sterke drank en glaswerk en dat heeft toch enkele flessen opgeleverd, soms listig verstopt. Via een sluis van bouwhekken kwam men op het veld waarvan een groot deel was ingeruimd voor het twee meter hoge podium, ar tiestenkleedkamers, ruimte voor de vrachtwagens, auto's van de groepen e.d. De sfeer op het terrein was met een brandende zon uitstekend. Voor dege nen die het te warm hadden was er door de vele ruimte de mogelijkheid ver koeling te zoeken onder de bomen. Er waren enkele kramen van actiegroepen en de presentator kon exact drie uur deze groep te zijn gekomen. Om half acht werd het publiek werkelijk ent housiast onder de zonnige reggea- tonen van de Surinaamse groep Man digo Warrior. Mogelijk omdat Texel geen buitenlandse gastarbeiders kent, trokken de met „rastafari" kapsels uitgedoste muzikanten dansend op het veld al vóór het optreden veel bekijks. Wegafzetting Buiten het veld speelden zich andere taferelen af, waarbij de organisatie aanvankelijk alleen problemen had met de AOT die als enige door de weg afzetting van vierhonderd meter op de Oosterender weg mocht. In de ge meentelijke vergunning was geregeld dat (ook) de bus moest omrijden, maar dit was niet doorgegeven aan de ver voersmaatschappij. Met de politie werd 's morgens overeengekomen dat de AOT wel de normale route over de Oosterenderweg zou rijden, maar de betreffende chauffeurs waren niet te spreken over het feit dat dit enige ver traging gaf. Naar de zin van de orga nisatoren werd er veel te hard langs de ingang van het sportveld gereden, waarbij enkele malen toeschouwers verschrikt opzij moesten springen. Door de buiten het terrein aanwezige politie werd geadviseerd door middel van auto's een slalomroute te vormen waar door er niet hard gereden kon worden. Dit gebeurde en hierdoor waren, wat de festivalorganisatie betreft, de proble men uit de wereld. Na afloop van het festival werd de samenwerking met gemeente en politie door de organisatoren geroemd. „Ach teraf is het misschien overdreven ge weest dat de weg werd afgesloten maar het zorgde wel voor een veilige in- en uitgang." Ook was men blij met de inzet van de mensen van gemeentewerken die veel medewerking gaven bij ver- Herman Brood (derde van linkshad alle tijd voor gesprekken met fans.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5