Commissie niet blij met leeftijdsgrens Goed oogstweer voor de akkerbouwers Speelautomatenhal/en ,,Twee door 't dolle heen' WILLEKE ARENSMAN VESTIGDE ZICH ALS MENSENDIECK THERAPEUTE LAND BOUW Klandestiene berging moet worden afgebroken Bezwaar tegen bowlingbaan in Eierlandsche Huis Auto uitgebrand Demonstratie tegen atoomafval in zee Berging mag geen slaapkamer zijn Zwoegerziekvrije schapenkeuring Gemeente vergat leges te innen Diefstal RIJDAG 6 AUGUSTUS 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 5 De meerderheid van de raadscom- issie voor algemene zaken heeft ch niet erg enthousiast getoond ver het plan om de speelautoma- nhallen te verbieden voor perso en beneden 16 jaar. In de vergade- ng van woensdagavond waren ver- hillende bezwaren te beluisteren, owel van praktische als principiële ard. De heer S. de Waard was de enige ie weinig voorbehoud maakte. Hij rees de sectie jeugd- en jongerenwerk an de Welzijnsstichting die het initia- ef had genomen om een leeftijds- rens in te stellen. Jan van Asselt vond dat de voorge telde maatregel weinig effekt zou sor- eren. Want de leeftijdsgrens zal alleen oor automatenhallen gelden en dus liet voor café's en andere gelegen- leden waar ook automaten staan. Als cht van verslaving sprake is, zullen de inderen naar zo'n café gaan als zij de ia! niet meer in mogen en daar schiet nen dus niets mee op. Klaas Barendregt betwijfelde zelfs of dit geval wel van een verslaving kan vorden gesproken. Zij zag het spelen ils een vorm van amusement waarmee reel jeugdigen zich kennelijk erg graag lezig houden, maar optreden door het nellen van een leeftijdsgrens vond hij e ver gaan. Want dan komen er nog neer vormen van amusement in aan- nerking om verboden te worden. Cor >os dacht er ook zo over. Als er al een /erbod voor jeugdigen beneden 16 jaar rou komen, zou dat ook moeten gelden /oor de café's waar automaten staan. Mevrouw M. Huitema-Vos vond dat te jeugd uit de café's al op andere gronden kan worden weggehouden. Jeugd beneden de 16 jaar hoort daar liet thuis en moet door de exploitant /vorden geweerd. Burgemeester Engel- vaart kon die gedachte wel onderschrij ven. Jan van Asselt zei dat het systeem daarmee nog lang niet waterdicht is, want speelautomaten staan niet alleen n café's waar jeugd niet behoort te komen, maar ook in bowlinghuizen, 't Asiel e.d. De heer F. H. van den Broeck leeft bij het gemeentebestuur ge- >.otesteerd tegen de plannen om in t Eierlandsche Huis in De Cocks- lorp een bowlingbaan te maken. De leer Van den Broeck Izelf eigenaar- ixploitant van bowlinghuis De Bran- ling in De Koog) acht een derde K)wlingbedrijf op Texel te veel van iet goede. Hij vindt het merkwaardig dat het jemeentebestuur in 1973 toen zowel de amilie Koorn als v.d. Broeck met hun jowlingbedrijven wilden beginnen het irgument huldigde dat voor twee van iergelijke centra op Texel geen omzet jenoeg zou zijn. ,,ls de mening daar- jmtrent nu veranderd? Bij mijn weten leeft de gemeente Texel nooit een ex- )loitatiebegroting van ons ter inzage jehad" Het gemeentebestuur zou iestijds ook de vrees hebben geuit dat de bowling verkeerd publiek" naar Texel zou trekken. ,,ls men wat dat be treft ook tot een ander inzicht gekomen en ziet men nu in dat dit onzin was?" Van den Broeck vindt dat de gemeente zich eerst eens over de bowlingbezet ting op Texel had moeten orienteren alvorens achter de plannen van Het Eierlandsche Huis te gaan staan. Zo erg lucratief is een bowling op Texel niet. Van den Broeck zegt zich gelukkig te prijzen dat het niet zijn enige inkom stenbron is. De Koger exploitant vreest kennelijk voor oneerlijke concurrentie van het Eierlandsche Huis, want hij merkt op dat hij niet aan het eind van het jaar bij de gemeente kan komen om subsidie om daarmee het exploitatie tekort te dekken. Geen subsidie De gemeente heeft Van den Broeck geantwoord dat tot dusver geen aan vraag voor de bouw van een bowling baan in het Eierlandsche Huis is bin nengekomen. Maar als dat wel zou ge beuren zou daartegen geen bezwaar zijn. Volgens het bestemmingsplan kan het en het is ook niet in strijd met de exploitatieovereenkomst die inzake het Eierlandsche Huis is gesloten. B en W beloven echter dat de gemeente in ieder geval niet zal bijdragen in een eventueel exploitatietekort van de Cocksdorper bowling. Bij het verlenen van bouwvergunning zal dat uitdrukkelijk worden gesteld. Overigens ontvangt het Eierlandsche Huis op dit moment geen gemeentesubsidie. Er wordt alleen vergoeding gegeven voor het gebruik van de schoollokalen en het gymnastieklokaal van dit multifunctio nele centrum, op dezelfde wijze als dat bij andere onderwijsakkommodaties het geval is. Mevrouw Huitema voelde voor een maatregel die geldt voor hallen waar zich problemen blijken voor te doen. Dat gaat in de praktijk maar om een enkele gelegenheid. Ze zag er tegen op om seizoengebonden bedrijven onder de maatregel te laten vallen, maar wist niet zo goed hoe dat onderscheid in de praktijk kan worden gemaakt. Wel vond ze dat de jeugd op een of andere manier tegen zichzelf moet worden be schermd. Barendregt wilde geen algemene maatregel die voor elke hal zou gelden maar een meer gericht beleid: per geval of per bedrijf. De burgemeester gaf aan dat dit mogelijk zou zijn door te werken met ontheffingen. Barendregt wilde echter eerst wel eens weten hoe ernstig het probleem is. Ook S. de Waard vroeg om meer informatie. Jan van Asselt was tegen een systeem met ont heffingen ,,Dat werkt willekeur in de hand". Hij tilde niet zo zwaar aan het probleem van de speelautomaten en vond deze apparaten nogal onschuldig zolang er alleen mee kan worden ge speeld en ze dus geen geld uitbetalen. Dros wilde weten in hoeverre sprake is van verslaving en wat de gevolgen daarvan zijn. Als het om incicentele ge vallen gaat, vond hij een maatregel die voor alle bedrijven zou gelden, te in grijpend. Het instellen van een leeftijdsgrens voor automatenhallen is een bevoegd heid van de burgemeester en dus niet van het college van B. en W. of de ge meenteraad. Een auto, Range Rover, die toebe hoorde aan een Duitse vrouw, is in de vroege dinsdagochtend totaal uitge brand, nabij camping Loodsmansduin. Het groepje Duitsers kwam bij de camping aan na avond en een nacht uit te zijn geweest en vond de slagboom gesloten. Via allerlei sluipwegen en door grasland, probeerde men met de wagen toch op de camping te komen. Op een gegeven moment werd achter uit gereden, waarna de auto twee meter naar beneden viel in een droog staande greppel. Toen alle inzittenden waren uitgestapt begon de auto te roken en brandde later helemaal uit. De waarde van de auto was ongeveer ƒ35.000, Het droge, hete weer van de laatste weken heeft de granen te snel doen afrijpen. Het gevolg is dat er vroeg geoogst kan worden. Hiervoor zijn de weers omstandigheden erg gunstig. Voor de gewassen die nog een tijd moeten groeien, begint het te droog te worden en dan vooral op die percelen die niet gediepspit zijn. Droogteverschijnselen zijn te zien in snijmais, suikerbieten, consumptieaardappelen en het grasland. Bij een mislukte poging een super markt te beroven, komen Wilbur en Matt (Bud Spencer en Terence Hill) bij vergissing terecht in het daarnaast ge legen politiebureau. Voor ze het weten staan ze ingeschreven als politieagent, klaar voor de training. Ondanks hun dwaze pogingen zo snel mogelijk afge wezen te worden, brengen ze door stom toeval enige opdrachten tot een goed einde. Door het personeelstekort lukt het hen niet de dienst voortijdig te verlaten en worden zelfs twee zonder lingen als Matt en Wilbur als politie agent geaccepteerd, hoewel hun hou ding t.o.v. het rechterlijk gezag veel te wensen overlaat. Na een serie idiote gebeurtenissen weten ze met meer geluk dan wijsheid een bende gang sters op te rollen. Ze zien dit als een mooie afsluiting van hun kortstondige carrière, maar dan vangen ze via de mobilofoon een bericht op ,,Twee door 't dolle heen" is te zien van donderdag t/m dinsdag en in het zondagse matinee. De prijs van een matineekaartje bedraagt f6,— p.p De toegang is voor alle leeftijden. Zaterdag wordt in Den Helder een demonstratie gehouden tegen het in zee storten van atoomafval. Texelaars die aan deze demonstratie mee willen doen, kunnen zich opgeven bij Andy Vreeman, Wilsterstraat 27, Den Burg, telefoon 4280. De demonstratie begint om 13.00 uur bij het station. Bij het gemeentehuis zal een maquette aan het Helderse gemeente bestuur worden aangeboden waarmee wordt getoond hoe de zee eruit zou moeten zien als hij niet vervuild was Verder zullen verschillende personen het woord voeren. Van gemeentewege werd geconsta teerd dat de heer Broekman in De Waal de berging bij zijn woning aan de Sommeltjesweg heeft voorzien van een wastafel en als slaapkamer in gebruik heeft genomen. Dit betekent dat hij een bijgebouw gebruikt als het hoofdge bouw en dat is volgens het bestem mingsplan verboden en het geval is ook niet op een of andere manier te lega liseren. Broekman moet daarom de wastafel verwijderen en mag de berging niet meer als slaapkamer gebruiken. Ook een bouwkeet die in de tuin staat moet verdwijnen. Tweede berging De heer Westendorp, Bernhardlaan 116 wil bij zijn woning een tweede berging (van 5m2) bouwen hoewel dat volgens het bestemmingsplan niet kan. De berging zal echter toch kunnen wor den gebouwd want hij past wel in de in voorbereiding zijnde zg. paraplu regeling en daarop wil het college wel vooruitlopen. Ook een bouwprobleem van de heer De Ridder, Hoofdweg 97 in Midden Eierland kan op een dergelijke manier worden opgelost. Hij mag een berging uitbreiden tot 18 m2, hoewel volgens het bestemmingsplan maximaal 16 m2 is toegestaan. B en W hebben zich verder soepel opgesteld ten aanzien van een bouw plan van de heer J. P. Kikkert die aan het Oude Dijkje bij De Koog een land- bouwschuur wil zetten. Zoals bekend mogen landbouwschuren goten hebben die niet hoger zijn dan drie meter; de door Kikkert gevraagde schuur heeft aan een kant een goot die 85 centimeter hoger zit. De kwestie van de goot- hoogten in het buitengebied is door de gemeente bij de provincie aanhangig gemaakt. Men wil weten hoe Gedepu teerde Staten over hogere goten denkt. Het college had afgesproken dat in af wachting daarvan wordt vastgehouden aan de maximum maat van drie meter, maar omdat de provincie blijkbaar erg lang moet nadenken alvorens te ant woorden, vindt men dat aan het bouw plan medewerking moet worden gege ven door het voeren van een artikel 19 procedure. Kippenhok Zwaarder tillen B en W aan het plan van de heer A. B. F. Domhof in De Waal om bij zijn woning aan de Polderweg een kippenhok van 21 m2 te zetten. Dat kan niet omdat bij een woning slechts een bijgebouw van maximaal 35 m2 mag worden neergezet. Er is al een bijge bouw in de vorm van een berging van 14 m2. Bovendien is het gevraagde gebouw tjüjten de boywstrook geprojecteerd en paèt het niet in het ontwerp bestem mingsplan voor De Waal. Ook de spe ciale regeling die enkele jaren geleden is gemaakt ten behoeve van de bouw van hokken, volières, e.d. voor kleine huis dieren geeft in dit geval geen soulaas omdat de maximum grootte daarvan slechts 6 m2 is bij een hoogte van maximaal 1.50 meter. Windschermen De heer D. J. Bruin uit Den Burg krijgt van de gemeente geen vergunning om voor zijn woning Schoonoordsingel 13 in Den Burg twee windschermen te plaatsen. De schermen, die 1.80 meter hoog zouden worden, zijn strijdig met de bouwverordening. Omdat de wind schermen midden in de tuin zouden komen, kunnen ze niet als erfafschei- ding worden beschouwd. Ze zouden voor de voorgevelrooilijn komen en vol gens de bouwvergunning mag dat niet. ^tondernemers-aktivitejten Willeke Arensman heeft zich maan dag gevestigd als oefentherapeut vol gens de Mensendieck methode. Ze houdt praktijk in het Rode Kruis gebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg en veel Texelaars hebben al belangstelling ge toond voor haar behandelingsmethode. De Mensendieck therapie verschilt belangrijk van de fysiotherapie omdat bij de Mensendieck het hele lichaam en niet slechts het lichaamsdeel waarover klachten zijn, wordt behandeld. De oefentherapie Mensendieck tracht de houding te corrigeren en te verbeteren door daar het hele lichaam bij te be trekken. Belangrijk bij deze methode is dat men zich bewust wordt van eigen houding en bewegingen. Daarom wordt veel met spiegels gewerkt. Aan de hand van de aanwijzingen van de therapeut kan men zelf zien wat er aan zijn houding schort en waar de klachten vandaan komen. Wegens het verschil tussen de Men sendieck methode en fysiotherapie be stond voor Willeke Arensman geen pro bleem zich aan te sluiten bij het Texelse ziekenfonds. Zoals bekend heeft het ziekenfonds besloten dat niet iedere nieuwe fysiotherapeut zich zomaar bij het ziekenfonds kan aansluiten. Dit om de stroom van fysiotherapeuten naar Texel te stoppen. Momenteel zijn er al acht van deze therapeuten op het eiland, hetgeen gezien het bevolkings- Willeke Arensman aantal rijkelijk veel is. De Mensendieck methode wordt echter als wezenlijk anders gezien. Willeke Arensman volgde een drie jarige opleiding tot Mensendieck thera peute in Amsterdam, die ze enkele maanden geleden met een diploma af rondde. Ze bracht bezoeken aan de Texelse artsen waarvan het merendeel positief reageerde en zich bereid toonde patiënten met bepaalde klachten naar haar door te sturen. Ook zijn goede banden ontstaan met het Gemini zie kenhuis in Den Helder. Beweging De oefentherapie volgens de Men sendieck methode is gebaseerd op ge wone dagelijkse bewegingen, zoals lo pen, staan en bukken. Voor de therapie zijn dan ook geen bepaalde apparaten of toestellen nodig. Door de bewegingen op de juiste manier uit te voeren krijgt de patiènt een belangrijk middel in handen om zijn lichaamshouding te ver beteren. Het feit dat een onjuiste houding of onjuiste bewegingen klach ten kunnen veroorzaken staat bij de Mensendieck therapie centraal. Dat is de reden waarom de oefentherapie zich met het hele lichaam bezighoudt. Pijn in de nek kan het gevolg zijn van het verkeerd benutten van de benen. Ook zwangerschapsgymnastiek en bejaar- dengymnastiek kunnen volgens de Mensendieck methode uitgevoerd wor den. De Mensendieck therapie werd in 1901 dooreen Duitse gemtroduceert.Bij de oefeningen wordt ook veel aandacht besteed aan een juiste ademhalings techniek. Op deze wijze zouden zelfs degenen die lijden aan hyperventilatie baat kunnen vinden bij de Mensendieck methode. In tegenstelling tot de fysio therapie wordt niet gewerkt met massa ge of warmte-applicatie. Over de duur van een Mensendieck therapie valt weinig te zeggen. Willeke Arensman laat dit afhangen van de motivatie en de vorderingen van de patiënt. Bij het begin van een behandeling worden meestal twee behandelingen per week gegeven die later tot één worden terug gebracht. Willeke Arensman is lid van de Nederlandse Mensendieck Bond en behandelt alleen volgens afspraak. Koel en iets donker weer aan het eind van de afrijpingsperiode van granen komt de opbrengst ten goede. Voor 1982 gaat de afrijping iets te snel door het hete weer. Maar toch lijkt het er op dat de opbrengst aan zomergerst niet tegen valt. Van de eerste percelen zomergerst waarvan de opbrengst be kend is loopt de korrelopbrengst uiteen van 6100 tot 6500 kg per ha Voor Texelse begrippen zeker geen slechte korrelopbrengst. Wellicht komen er nog uitschieters met een korrelopbrengst van 7000 kg per ha. Met de eerste gegevens blijkt nog weer eens duidelijk dat de akkerbouwopbrengsten niet on der behoeven te doen voor opbrengst resultaten van het vaste land. De win tertarwe staat er over het algemeen goed voor en kan ook een redelijke tot goede opbrengst geven. Wel heeft de hitte een nadelige invloed op de korrel- opbrengst. Erwten De eerste percelen erwten zijn reeds gemaaidorst. De bruto-opbrengst lijkt goed. Nu zullen de verschillen van perceel tot perceel vrij groot zijn in opbrengst. De stand was niet op alle percelen optimaal. Te veel onkruid in de erwten doet de opbrengst drukken. Vooral een overmaat aan kweek zal een negatieve invloed hebben op de op brengst. Percelen met een goede zuur graad en voorts vrij van kweek zijn toch het meest geschikt voor de teelt van erwten. Om de erwten goed droog uit het zwad te kunnen oogsten vraagt het nog enige dagen droog weer. Graszaad De oppervlakte graszaad is prak tisch geheel geoogst. Nu is van een netto-opbrengst nog niet te spreken omdat de analyse-uitslag nog niet be kend is. De bruto-opbrengsten lijken re delijk tot goed. Er wordt gesproken over 1500 tot 2300 kg zaad per ha. Wel hebben de eerste droogte en de warme dagen rond pinksteren een negatieve invloed gehad op de opbrengst. Ver drogen en te snel afrijpen was het gevolg. pootaardappelen Met de oogst van pootaardappelen is een begin gemaakt. De opbrengsten lijken goed. De groei was goed maar wel zijn het aantal stuks knollen per stam erg verschillend. Er zijn percelen waar de stammen 9 a 10 knollen per stam hebben maar ook stammen op andere percelen met 15 knollen per stam. Te leurstellingen zijn er bij akkerbouwers- pootaardappeltelers waar percelen aardappels afgekeurd zijn. De oorzaak lag dan in praktisch alle gevallen bij een te hoog percentage planten met de bac terieziekte zwartbenigheid. Deze ziekte is moeilijk te bestrijden maar toch is met een goede bedrijfshygiene er wat aan te doen. Hoewel bij ieder pootaardappel- teler bekend, dient er bij het rooien alle aandacht gegeven te worden aan het uitzoeken van moederknollen. De moe derknollen kunnen erg versmerend wer ken. Na iedere andere partij en perceel alle machines grondig reinigen. Bij het rooien van de knollen dient er op gelet te worden dat de knollen niet beschadigd worden. Hiervoor is het noodzakelijk dat de rijsnelheid maar ook het toerental van de aardappelrooier aangepast wordt aan de omstandigheden. Zorgen voor een volle kerring van zand en aardappelen. Het zand werkt bufferend en voorkomt beschadiging aan de knollen. Alle spijlen op de machine voorzien van goede rubberen slangen, waardoor een ve rende werking bij het vallen van de knollen plaatsvindt. De valhoogte van de knollen mag nooit groter zijn dan 40 centimeter. Is de afstand groter dan zullen valbrekers gebruikt moeten gaan worden. Een droge gemakkelijk zevende grond vraagt extra aandacht van de machines maar vooral van de mensen die ermee werken. Het is beter dat er enige grond mee naar huis gaat dan dat er schone maar beschadigde knollen in de aard appelbewaarplaats komen. Met de hoge temperaturen is het niet eenvoudig om de knollen snel te drogen. Het ventileren heeft alleen zin als de ingebrachte lucht een lagere temperatuur heeft dan de temperatuur in de aardappelbox. Ven tileren zal dan ook moeten gebeuren aan de hand van goede temperatuurmeters die niet duur behoeven te zijn. Voorts is een goede luchtvochtigheidsmeter no dig. Ventileren van warme lucht op koude aardappelen geeft condensatie en gevaar van rot. Suikerbieten Op de meeste percelen diepgespitte grond blijven de suikerbieten goed door groeien. Op de niet gespitte gronden zien we de suikerbieten slap hangen en zijn in een slaaphouding gekomen. Deze bieten zullen zodra er weer regen valt opnieuw gaan groeien. Deze nieuwe start vraagt energie van de bietenplant met het gevolg dat de opbrengst ach terblijft. Wel staan in te veel percelen nog wilde bieten. Deze schieters moe ten verwijderd worden willen er zich in de toekomst geen problemen voordoen met vermenging van suikerbietenplan- ten en wilde onkruidbieten Donderdag 9 september is in Purmerend een keuring voor schapenbedrijven, die door de gezondheidsdienst vrij zijn verklaard van zwoegerziekte. De keuring staat open voor fokkers uit de gehele provincie en kent naast de individuele rammenrubrieken, schapen met lammeren alsmede 4-tallen ooien. Van Texel worden ook flinke inzen dingen verwacht. De keuring vindt plaats op de schapenmarkt en begint om 9 uur. Fokkers die een ram of ooien willen kopen, zullen daar ook kunnen slagen, omdat veel fokkers goed materiaal te koop zullen aanbieden. Preferentschap Op 18 augustus wordt voor twee rammen een preferentschapsonder- zoek gehouden op Texel, 's Middags om twee uur worden afstammelingen gezien van F 7218 bij Gebr. Eelman, Lageveld 5, Oosterend. Deze ram is ge boren bij C. A. Commandeur. Om ongeveer vier uur is de pref.- commissie aanwezig op het bedrijf van P. Verberne om afstammelingen te beoordelen van F 7678, die geboren is bij K. F. Korf te Appingedam. Beide rammen staan ingeschreven in de registers van het schapenstamboek in Noord-Holland. De aanvragers voor dit onderzoek verklaarden dat naar hun beste weten geen blindgeboorten door hun ram zijn verwekt. Onlangs bleek dat de gemeente ver geten heeft de aanvragers van bouw vergunningen kosten in rekening te brengen voor de welstandscommissie. Het doorberekenen van de kosten van de welstandscommissie gebeurt sinds vorig jaar als uitvloeisel van de toen door de gemeenteraad gewijzigde legesverordening. In het eerste halfjaar is de heffing echter niet berekend. De afdeling bouw- en woningtoezicht wist niet dat zij het geld moest incasseren. Ook de aanvragers van de bouwver gunningen zijn er niet van op de hoog te gebracht dat ze dit „schoonheids- geld" moesten betalen. Sinds het ont dekken van de fout wordt het geld wel geïnd. De afdeling financiën had het college geadviseerd de aanvragers van het eerste halfjaar niet alsnog te laten betalen, wat zou betekenen dat de gemeente een bedrag van 78787, mist. B. en W. vonden dat echter te gek en hebben besloten de verschul digde leges alsnog bij de bouwaan- vragers te innen, onder aanbieding van excuses voor de gang van zaken De heer Boks, Dageraad 32 in 't Horntje moet een berging die hij klan- destien heeft gebouwd, afbreken. Als nog bouwvergunning verlenen voor de berging is niet mogelijk omdat het ge meentebestuur het niet mooi vindt dat de berging die een plat dak heeft, is vastgebouwd aan de bestaande berging met een schuine kap. De berging moet daarom achter op het erf worden gebouwd. Dat staat het bestemmingsplan weliswaar niet toe, maar dat kan worden opgelost door vooruit te lopen op een wijziging van het bestemmingsplan. Het voeren van de procedure kost in dat geval echter 71875,-. Van een inwoner van De Cocksdorp werd een portemonnee met /160, gestolen, terwijl hij dinsdagmiddag in De Koog aan het winkelen was.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 9