Texel Toerspel: leuk, maar ook leerzaam Zuidema-race weer zeer geslaagd Gevonden en verloren voorwerpen bureau De Koog Alle kandidaten geslaagd bij strandwachtexamens S.V. Texel- programma Wieleroverwinning voor vakantiegast 1 DINSDAG 10 AUGUSTUS 1982 TEXELSE COURANT PAGINA S VVV-direkteur Jaap Dekker en zijn assistent Hans Bakker mot het door hen gemaakte toerspel. „Aan het Skillepaadje bent u tegenover Brakenstein de Wezenputten gepasseerd waaruit vroeger drinkwater geput werd voor de schepen die op de Texelse Rede lagen. U komt echter in één van de putten terecht en kunt uzelf bevrijden door een zes te gooien, om daarna bij de volgende beurt door te gaan. Na maximaal drie beurten mag u weer verder." Deze opdracht krijgen mensen te lezen die bij het spelen van het Texelse „ganzenbord" zoals dat door de Stichting Toerspel is uitgegeven met hun pion op vakje 13 zijn gekomen. In het Texelse spel wordt een route afgelegd die over het hele eiland voert en de toerist (of Texelaar!) kennis laat maken met diverse beziens waardigheden. Net als bij het echte ganzenbord zijn er opdrachten waardoor je een aantal vakjes verder mag schuiven, maar ook zijn er situaties waarin de speler terug moet of weer van voren af aan moet beginnen. Het voorbeeld van de Wezenputten geeft aan dat je bij het Texelse ganzenbordspel ook in de put kunt raken. Terwijl de andere spelers vrolijk verder gaan moet je eerst zes zien te gooien eer je weer mee mag doen. derlands, Duits, Frans en Engels. Vol gens VVV directeur J. Dekker heeft dit er al toe geleid dat kinderen van ver schillende nationaliteit het spel met elkaar aan het spelen waren. „Op deze wijze helpt het Texel Info Toerspel ook nog mee een stukje internationaal be grip ie bewerkstelligen." Periode 28 - 30 juni Verloren: 2 girobetaalkaarten in blauw mapje; kleine bruine portemon nee f50, regenjas nylon gebr wit; rood/bruine portemonnee met ƒ1 50,-; bruin leren halfronde porte monnee ƒ75, Gevonden: regenjack, bruin en bin nen wit, mt. 50; sleutelbos met Opel- hoesje nr. 967. Periode 1-18 juli: Verloren: 2 bakkersvlaggen; pocket- camera Agfa; bruine bril, zwart étui; dameshorloge kleur goud; zegelring met zwarte steen; 1 paar witte dames schoenen; bos sleutels met Volvo-label, kamersleutel met label kamer 70; 1 paar gympen; bruinieren portemonnee ƒ45, bruine portemonnee ƒ20, met giropasje 3829429; rode portemonnee met rijbewijs van „Eeckelen"; zonnebril polaroid, groene glazen; zilveren bedel- kettinkje „Marike" 30.8.81; quartz herenhorloge blauw met bandje; 4 sleu tels op naam Schulte te Essen (nr. 90); contactlenzen in bruin étuitje; gouden oorbel „klavertje vijf" met diam don kerblauwe zwembroek; bruin metalen bril met meekl glazen; dameshorloge „Hema" met leren armband; gouden dameshorloge met gouden bandje; ovale lichtbruine portemonnee met ƒ110,—; goudenring met parel; dames horloge wijzers; ƒ625,—; allergiepas in portemonnee t.n.v. Th Rudolf; 3 zilve ren ringen: Auswei&kaart tnv. Torsten Brandt; portemonnee met ƒ200,— en DM 120,—, kleur: wijnrood; opblaas- kussen met opblaasboot, oranje/blauw; portemonnee met ƒ815,— en gouden ketting; portemonnee met ƒ150,— en cheques tnv Thomas Rudolf; foto toestel; bruine portemonnee bank- pasje tnv P. C. de Bruyn; zilveren ring. Gevonden: bruine portemonnee met AusweiB tnv. Claudia Erberich; bril, verchroomd montuur; rood badjasje van kind; spijkerjasjes en 2 autosleu tels; giropasje tnv. M. M. W. Janssen en vrouw; quarts herenhorloge nr. 0761 MBO, regenjack Salik en zaklantaarn; sleutelbos van RST; tas met inhoud en ƒ30, bruin leren portemonnee; blauwe handtas van riet. Periode 19-26 juli: Verloren: bril met gouden montuur; quartz horloge; dameshorloge wit/gouden wijzerplaat; zwarte porte monnee, inh. ƒ340, Bankpas tnv, Karst; bril met gekleurde glazen; Mitsu bishi auto- en antennesleutel; tasje, inhoud ƒ45,—; gouden schakel armband met sterrenbeelden; bruinie ren tas, inh. paspoort, huis- en fiets- sleutel, ƒ25,— en DM 16, goud kleurig herenhorloge, merk Pronto; bruine portemonnee, inh. ƒ25, foto's en papieren; plastic zak, inh. jas, horloge, contactlenzendoosje, banaan, sleutel nr 79 van hotel Koger Hoop; groen jasje; gouden armband; porte monnee, inh ƒ6,10; gouden ketting met diamantje; rode portemonnee leeg; gouden ketting; Agfa camera in bruin étui; achterklep aanhanger, 21 - 54 - ZJ; autopapieren cheques tnv. Niet- hammer; zwarte portemonnee strip penkaart pas Beekse Bergen; boe- renknip, inh. f4000,—; portemon nee, inh. 3 sleuteltjes en f35, porte monnee, inh. ƒ240,— wasmuntjes; portefeuille met paspoort; Agfa fotorolletje in zakje; sleutelbos in groen étui; portemonnee, inh. f60,— pa pieren, horloge, merk Papilion; gele portemonnee, inh. sleutel DM 20,—; gouden armband; „Post" verrekijker, 8x30; Kallo fototoestel; kunststof bril; leren tas, inh. portemonnee, paspoort, etc.; gekleurd brilleglas; blauw jasje, witte bies; jogging jack, blauw/rode bies; autosleutel. Gevonden: papieren zak, inh stoffen zak afbeeldinkje in hoesje; Agfa Optima 1 in bruine étui; buiten spiegel auto; blauw tasje, inh. regen kleding blauw; paspoort tnv. Elise Lan- geveld; zilveren armband „Nicole"; herenbril met gekleurde glazen; fiets- hangslotsleuteltje; mangai-sleuteltje; bruine portemonnee, inh. ƒ75,— kleingeld; beige/bruine stretcher bruin/oranje/beige strandstoel; kinder horloge; fietssleuteltje. Het Texel Info Toerspel is ontworpen door J. Dekker en J. Bakker van de VVV. Het idee bestond al een jaar of drie, maar het kwam nooit tot uit werking. Omdat er echter alle mogelijk heden waren om een zeer aantrekkelijk spel te maken, werden de plannen dit jaar uitgewerkt en werd de Stichting Toerspel opgericht. Het spel is dus formeel niet door de VVV gemaakt, maar door de stichting. Dit is gedaan omdat het uitgeven van spellen buiten het takenpakket van de VVV ligt. Wie echter de informatieve waarde van het nieuwe spel beziet, kan zich afvragen of Afgelopen zaterdag zijn onder gunsti ge weersomstandigheden de examens strandwacht afgenomen. De cursussen werden verzorgd door Cor Sluis (A-kan didaten) en Coen van Dee (B-kandida ten). Zowel theorie over strand en zee, stromingen en reddingsmiddelen als praktijk met verschillende reddingen, roeien en varen met de vlet werden geleerd. Voorafgaand aan het examen werd vrijdagavond een grootse barbecue ver zorgd door Anton Mulder en mede werkers van o.a. post 20. Zaterdagoch tend werden de kandidaten voor theorie en praktijk op het strand geexamineerd. 's Middags werd het redden van een pseudo-drenkeling op diverse manieren in het water verricht. Door de b-kan- didaten werd ook geroeid. De examen commissie van de KNBRD werd bijge staan door strandwachten van de Bloe- mendaalse reddingsbrigade met twee zodiacs. Na afloop werd nog een korte demonstratie met boten, mobilofoons en pijlenbord gegeven om een indruk van deze middelen die nog met op Texel in gebruik zijn, te verkrijgen. Alle kandidaten zijn geslaagd. Na een woord van dank aan de KNBRD en cur susleiders ontvingen de volgende kan didaten het diploma. Jeugdbrevet: Miranda Rijk, Charles van Beem, Nanning Kikkert, Niek van de Borg en Erna W^agmeester. Strandwacht A: Robert van de Heu vel, Ron Diepstraten, Gert Jan van de Graaf, Monie van Oerle, Erik de Gooyer, Dirk Jan Konijnenberg, Albert Kuiper, Taco van Hees, Miranda Strietman, Sylvia van Vliet, Annemarie Feyen, Monique Grolle, Ronnie Hols, Lucien Bijnen, Karin Ruig, Jan Hoks, Rob Riet veld, Angelique Beekhuis, Janine Not- ten, Jacco Willemse en Martien Knoops, Strandwacht B: Ronald Renders, Ro bert van de Berg, Mark Gommers, Jolanda Kuypers, Waldi Ras, Marcel de Beer, Adca van Bennekum, Robert Huisman, Sybrand de Goede, John van Beem, Rudie Storms, Marcel Gysberts en Mathieu Crooymans. er zoveel verschil is tussen het uitgeven van een folder en het maken van dit spel. Door het Texel Info Toerspel leert de toerist heel wat over Texel, het land schap, de bezienswaardigheden en ook over watje wel en wat je beter niet kunt doen op het eiland, Spelenderwijs komt men veel te weten waarvan men in zijn vakantie nut kan hebben. Betaalbaar Het spel wordt bij verschillende win kels op Texel verkocht en kost ƒ9,75. Bewust is gekozen voor een betaalbare uitvoering die in een plastic zak wordt verkocht. Het ging erom een gezellig vakantiespel te maken dat 's avonds of wanneer het een keer minder mooi weer is, gespeeld kan worden. In dit verband zou het onzinnig zijn een zeer dure uitgave te maken. De oplage waarin het spel is gemaakt is 10.000. Ondanks de financiële beperking die men zich heeft opgelegd, ziet het spel er aantrekkelijk uit. De grote kaart van Texel op geplastificeerd karton die als speelbord dienst doet, is verlucht met verschillende tekeningen van Joh. Rey- don. De route die de spelers over het bord afleggen begint bij de veerhaven en gaat via Den Burg, Oudeschild, De Waal, Oosterend, polder Het Noorden, De Cocksdorp, Eierland, De Koog, Den Hoorn weer terug naar de haven. On derweg kan men van alles meemaken. Vermanend Soms wordt de toerist ronduit ver manend toegesproken. „Het Texelse wegennet ongeveer 300 km lang kan het verkeer goed verwerken, mede dankzij het feit dat de toeristen het gebruik van de auto beperken. Terwille van de veiligheid mag op het hele eiland niet harder worden gereden dan 80 km. Deze snelheidslimiet heeft u nu over schreden. Ga daarom terug naar 1." Deze opdracht krijgt de speler die met zijn pion op hokje vijf aankomt. Wie op hokje zeven komt, moet twee beurten overslaan om naar het graf van de Georgiers te kijken en gelukkig degene die op hokje 10 aankomt want die werd zo geïnspireerd door de Oudheidskamer in Den Burg dat hij meteen verder mag naar hokje 14 in Oudeschild om daar het Maritiem Museum te bekijken. De Texelse waterfabriek, natuurreservaat De Schorren, het Wagenmuseum in De Waal, de oude straatjes in Oosterend, de vuurtoren, het strand, de Slufter, de naaktstranden, het natuurrecreatiecen- trum en de trimbaan, het zijn allemaal zaken die de deelnemers spelenderwijs aandoen. Ramp Een ramp treft degene die op hokje 70 aankomt en met een luchtbed de zee in gaat Door de sterke stroom wordt deze deelnemer teruggedreven naar hokje 40. Het boekje dat hij het spel hoort en waarin de opdrachten staan, ziet er goed uit en is met veel foto's verlucht. De teksten erin zijn gesteld in het Ne- De start van de Zu/dema-race in De Cocksdorp. En weer was er het vertrouwde beeld van mensen die gemoede lijk op hun klapstoeltjes wachtten op de dingen die komen gingen, dat zaterdagavond de Zuidema-race in De Cocksdorp bepaalde. Hoewel het er even naar uitzag, dat het zou gaan regenen, hield het weer zich best en er kan dan ook gesproken worden van een zeer geslaagd wielerevenement, waaraan veten vee!plezier beleefden. Degenen die zich langs de kant van het parcours hadden opgesteld, hebben beslist een aardige avond beleefd. In drukwekkend was het wielergeweld van de zeer snelle jongens die om 19.00 uur startten. Als volleerde coureurs scheur de men op de superlichte fietsjes twintig ronden lang over het uitgezette par cours en in de kopgroep was een bij zonder spannende strijd. De grote ronde werd gewonnen door Klaas Vriend op de hielen gevolgd door R. Sommer. De derde plaats was voor een Texelse deelnemer: Leen van Elk. Hans Koorn werd vierde en de beste Cocksdorper was Peter Tromp die op een vijfde plaats eindigde. In de twintig ronden werd door de heren vijftig kilometer afgelegd, Bij de 25 kilometer die door de dames afgelegd werd, waren ook indrukwek kende taferelen te zien. Annemarie Kaagman reed een bijzonder knappe race en eindigde dan ook op de eerste plaats. Tweede bij de dames werd Jolanda Tesselaar en derde was Mar leen Terwindt. Na het officiële gedeelte van de wielerrace konden de toeschouwers nog even lachen bij de dikke bandenrace. Zoals gebruikelijk waren hier prijzen te winnen voor degenen die het vreemdst verkleed aan de race meededen en dat ontaardde in de meest dolle taferelen. Sommigen moesten echter tot hun spijt ervaren dat het dragen van veel gekke kleren niet bepaald de fietscapaciteiten bevordert. In de dikke bandenrace werd P. Daalder eerste. Tweede werd J. Pont en derde L. de Braven. De dikke ban denrace voor fietsen met versnelling werd gewonnen door Ronald Flens. Tweede werd hier H. P. Siebinga en derde H. Witte Bij de dames was de beste dikke bandenrijdster A. van Velt- huizen. Tweede werd L. van de Vring en derde C. de Graaf. De prijs voor de meest strijdlustige renner ging naar Diane Ooyevaar en de origineelste ren ners waren Marco van Dompselaar en Ramon van Tongelen. Snelheid was het enige waar het om draaide In de Zuidema-race. Periode 27 juli -1 augustus: Verloren: fietssleuteltje met rood lintje: wit smal riempje; boek: Close up; fietssleuteltje; zwarte herenportemon nee; jas; horloge; haspel met vlieger touw; giropas tnv. Kleuskens; wollen kinderschoentje; blauwe jas witte voe ring; zwarte portemonnee, inh. ƒ60, bruine halstas, inh. paspoort ƒ150,—; witte „Piedro" kinderschoen, mt. 22; bruinieren portemonnee, inh. giropas ƒ75,—; br. sleutelhouder met 6 sleutels; gouden ring met groene steen; Agfa fototoestel; rode porte monnee, inh. ƒ80, portemonnee, inh. ƒ130,—; blauwe herenfiets; por temonnee Ausweis. Gevonden: sleutelbos met 3 sleutels; bruinieren portemonnee; roodbruine damesportemonnee; damesportemon nee; bankpas tnv. Irmgard Terlinde; gouden armband tnv. Raymond en Jan; bos autosleutels ,,M"; bruine portemonnee, inh. ƒ650, bruine por temonnee, inh. 6,— papieren; br. fiets, merk Fongers; rode vouwfiets. 5 sept. Eerste bekerronde 12 sept. WGW-Texel 19 sept. Texel-USVU 29 sept. Hollandia T-Texel 3 okt. Texel-HRC 10 okt. inhaal of tweede bekerronde 17 okto. Geelzwart-Texel 24 okt. Texel-Westfriezen 31 okt. VZV-Texel 7 nov. Texel-Grashoppers 14 nov. inhaal of tussen bekerronde 21 nov. Texel-Helder 28 nov. Kolping Boys-Texel 5 dec. Texel-Zwaagdijk 12 dec. Texel-WGW 19 dec. inhaal of derde bekerronde De woensdagavond voor de wieier- competitie verreden wedstrijd werd dit keer niet gewonnen door een lid van de wielervereniging maar door de als va kantiegast deelnemende Joop van Zan ten uit Naarden. Ook dit keer ver schenen er weer een flink aantal gasten aan de start op Zuidhaffel, zodat het een aardige serie wedstrijd werd, zeker ook voor het meegekomen publiek. Het was een zeer zomerse avond zodat het voor de renners in alle cate- gorien flink afzien betekende, mede door de miljoenen kleine vliegjes die hen danig plaagden. Bij de C-jeugd waren wegens vakantie naar twee ren ners aan de start waarvan Stephan Kikkert won voor Bas Graaf. Bij de B-jeugd was het Arjan van der Knaap die de snelste was. Hij werd op de tweede plaats gevolgd door Tijmen Wit, 3 Joost van Heerwaarden, 4. Bas Vaars, 5. Anton van der Vis, 6 Robert Kikkert en 7. gastrenner Dick Lof. De A-jeugd reed vijf ronden. Het was Sebastiaan van Hoorn die in deze groep ruimschoots won met gastrenster Karin Duif uit Purmer als tweede, 3. Anna Simone Kooiman, 4. Simone Winter, 5 Jacco Vinke en 6. Paul Witte. De veteranen reden negen ronden waarin Gerrit Terwindt zich de rapste toonde met Dirk Vinke als tweede en Dirk Eelman derde, 4 Rinus Kooger, 5 Piet Kikkert en 6. Johan van Dijk. In de B-poule kwamen 13 renners aan de start die twaalf ronden zouden af leggen. Onder fen bevonden zich ook een drietal gastrenners waaronder de thans in Wijhe wonende oud-Texelaar Henk Kleinheis die echter voortijdig de strijd moest opgeven. De al eerder deel nemende coureur R. van de Dobbel steen uit Heerhugowaard werd knap vijfde in deze groep. De volledige uitslag was: 1. Nico Evers, 2. Ronald van Boven, 3. Peter Tromp, 4. Niels Collou, 5. R. van de Dobbelsteen, 6. Jan Huydink, 7. Simon Appel, 8. Uwe Smit, 9 Jaap de Bray uit Den Helder, 10 Marleen Terwindt, 11. Margriet Bar horst, 12. Geert Ellen. De A-poule had een rennersveld van 14 moedigen die de strijd met elkaar in de bijna tropische warmte aangingen. De wedstrijd werd beperkt tot 15 ronden i.v.m. de komende Ronde van Zuidema In deze groep reden vier gasten mee waaronder Guus Barhorst die al op de fiets uit Ede was gekomen die dag. Hij reed toch de volle wedstrijd uit wat niet was weggelegd voor Wim Korb uit Vlaardingen die voortijdig afstapte. In de slotfase van de strijd was het Joop van Zanten uit Naarden die uit het pelo ton ontsnapte. De grote mannen achter hem reageerden daarop te afwachtend waardoor zij te laat kwamen om hem van de overwinning af te houden. De volledige uitslag: 1. Joop van Zanten (Naarden), 2. Leen van Elk, 3. Paul van Arnhem, 4. Albert Winter, 5. Kees Boks, 6. Hans Koorn, 7. Douwe Dros, 8 Werner Forster (Duitsland), 9. Jos Huisman, 10. Jan van de Wal, 11Guus Barhorst (Ede), 12. Arie Huisman. Wim Korb (Vlaardingen) en Jan Buis stapten af. Woensdagavond a.s. staat er weer een wedstrijd op Zuidhaffel op het pro gramma. De jeugd start om half zeven de senioren om zeven uur. Deelname is open voor iedereen, aanmelden tot 15 minuten voor de start, valhelm ver plicht.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 5