Eindelijk weer zomers Aktie „Tankslag" spoedig van start Vat historische spijkers geborgen 02220 - 2066 HET WEER OP TEXEL IN DE AFGELOPEN MAAND Juli sinds 1976: c Joost Brouwer klopt nationaal talent door Dirk Vinke Winnaars touwtrekken Texel voetbalt tegen politieteam Aanrijdingen Vijf Texelaars zwommen „De Razende Bol tocht" Dirk Pool won clubwedstrijd alarmnummer van brandweer en ambulance is Het nieuwe Deze week rijdt een ouderwetse olieauto rond over Texel, waarmee Tankslag B. V. reclame maakt voor de binnenkort te starten akde. 182 NSDAG 10 AUGUSTUS 1982 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Luchtdruk in mm. kwik Temperatuur in gr. C. De afgelopen julimaand heeft sinds jaren weer eens een zomers karakter gehad, waarbij vooral van de 7de tot de 17de en aan het eind van de maand hoge temperaturen voorkwamen. In te genstelling tot het binnenland kwam bij ons de temperatuur niet boven de 30 graden, zodat geen tropische dag kon eicjworden genoteerd. De hoogste tempe ratuur werd op de 31ste bereikt nl. 29 graden. Een iets tegenvallende periode viel te melden van de 17de tot de 27ste. Het was toen een zich boven Ierland DJophoudend hogedrukgebied dat bij ons resulteerde in een noordelijke stroming. Hiermee werden koelere lucht en wol kenvelden van boven de Noordzee lig gende storingsgebieden aangevoerd. In tegenstelling tot het land viel bij ons de droogte nogal mee. Voorname lijk door enkele zware onweersbuiten op de 2de, 14de en 15de kon bij ons nog 58 mm neerslag afgetapt worden. Cijfers Tot slot juli in cijfers, waarbij dë normale waarden tussen haakjes zijn ermeld. De gemiddelde temperatuur kwam op 17,9 graden (16,4); gemiddeld maximum 21,8 (19,3); gemiddeld mini mum 14 (12,6). Maken we een verge lijking met 1976 dan komen we de af gelopen maand zo'n 2 graden lager uit, de cijfers waren toen als volgt: gemid deld 19,9; gemiddeld maximum 24,3; gemiddeld minimum 15,6. De meest voorgekomen windrichting was de afgelopen maand met 38,7% tussen noordoost en oost. De gemid delde windsnelheid bedroeg 9,1 (8,3). Het gemiddelde weercijfer kwam op 6,9 (6,6). De gemiddelde bedekkingsgraad kwam op 4 achtsten (5,4). Op slechts 8 dagen kon neerslag afgetapt worden (13) wat het totaal op 57,9 mm bracht (69). De landelijke neerslagcijfers wisse len nogal, wat in hoofdzaak werd veroorzaakt door het buiige karakter Ter vergelijking enkele andere stations. Beek 39; Twente 14; De Bilt 24; Vlis- singen 51; Leeuwarden en Eelde 15; Gilze-Rijen 35 en Den Helder 36 mm. Het Texelse hardloopfenomeen Joost Brouwer uit Oosterend heeft zondag de nationaal bekende hardloper Rob Strik verslagen. Dat gebeurde in de wekelijk se crossloop van De Koog die door Joost Brouwer werd gewonnen in een tijd van 27.25.. Rob Strik werd tweede met 28.07. Derde werd Cees Timmer met 28.41 Zoals kon worden verwacht ontspon zich tussen Brouwer en de uit Baarn afkomstige Strik een felle strijd. On danks demarages van Strik wist Brou wer de strijd in zijn voordeel te be slissen. De crossloop werd voor de tiende keer gehouden. Deze keer deden 213 per sonen mee. Eerste in de afdeling vete ranen werd E. van der Heide 129.33), tweede W. Lueck (29.261 en derde J. van Zanten (30.22). Bij de dames werd de eerste plaats gedeeld door J. van der Heide en A. Beijer die beiden dezelfde tijd maakten: 19.07. Nummer drie was E Veeger (19.27). Uitslag jeugd: 1. E. van der Heide 17.14; 2. E. van Essen 18.05; 3 E. Lazander 18.10. Algemeen klassement Wedstrijd: 1. Cees Timmer 3.19.28; 2. Albert Hoven 3.19.43; 3. André Brou wer 3.25.11; 4. Rien Brouwer 3.29.50; 5. Jan Zijm 3.32.24. Veteranen: 1. E. van der Heide 3.24.19; 2 N. Welboren 3.38.25; 3. P. Bakelaar 3.40.46. Dames: 1. J. van der Heide 2.11.35; 2. E. Veeger 2.18.05; 3. S. Henstra 2.56.50. Jeugd: 1E. van der Heide 1.58.55; 2. E. Dijker 2.02.04; 3. R. van de Wetering 2.03.36. Neerslag in mm. Bewolking inokta's Wind snelheid in Beaufort Trop. d. Onweer D. Sneeuw d. Binnen enkele weken zal op Texel de actie „Tankslag" van start gaan. Doel is dat zoveel mogelijk mensen hun niet meer in gebruik zijnde olietanks onschadelijk laten maken, zodat deze geen bedreiging meer vormen voor het milieu. Sinds de invoering van het aardgas in november 1975 zijn op Texel honderden ondergrondse stookolietanks buiten ge bruik geraakt. Zo'n tank zit niemand in de weg en ze worden daarom niet ver wijderd. Het is echter allerminst uitge sloten dat de tankwand op den duur doorroest waardoor de olieresten de bodem verontreinigen. Om die reden zal worden gestimuleerd dat de mensen hun tanks laten leegpompen, schoon maken en eventueel laten volstorten. De gemeente heeft daartoe samen werking gezocht met het bedrijf Tank slag Noordholland B.V. in Alkmaar, dat zich heeft gespecialiseerd in het uit voeren van dit werk en over de nodige faciliteiten en vergunningen beschikt voor de afvoer en verwerking van de verwijderde olie. Momenteel wordt over heel Texel een informatiefolder met antwoordkaart verspreid. Door het inzenden van de antwoordkaart kan men te kennen geven zijn olietank onschadelijk te willen laten maken. Vergoeding De mensen die hun tank door Tank slag B.V. laten legen, krijgen een ver goeding voor de verwijderde olie. Hier van moet men zich echter geen al te grote voorstelling maken. De vergoe ding bedraagt 12,5 cent per liter en wordt alleen uitbetaald als het gaat om een hoeveelheid van minstens duizend liter. Het gemeentebestuur hoopt echter dat de Texelaars zodanig milieubewust zijn dat zij toch van deze gelegenheid gebruik zullen maken. Olie die in de grond dringt is funest voor bomen en het leven in de bodem en vormt ook een bedreiging voor de kwaliteit van het drinkwater. Daarom is vooral het onschadelijk maken van olie tanks in de buurt van het waterwin gebied bij Den Hoorn en de Hogeberg van belang. Geen kosten Als de werkzaamheden van Tankslag beperkt blijven tot het opzuigen van de olie en het onschadelijk maken van de achtergebleven drab door toevoeging van een chemisch bindmiddel, zijn er voor de opdrachtgevers geen kosten aan verbonden. Als het wenselijk of noodzakelijk is de tank met zand of iets anders te vullen (bijv. in verband met de kans dat de tank door grondwaterdruk Hagel d. Maand juli 1982, Station Den Burg. Laten we eens flauw doen en alvast het geheim verraden dat morgenavond in het programma Veronica Info TV wordt gepresenteerd aan de kijkers. Het geheimzinnige, loodzware eikenhouten vat dat leden van de Texelse duikclub hebben opgedoken uit een oud scheepswrak ten oosten van Oosterend bevat.... spijkers Aan het interessante karakter van de reportage die het camerateam van Ve ronica woensdag en donderdag heeft gemaakt, zat dat overigens weinig af breuk doen. Vrij uitvoerig hebben ver slaggever Co Patist en Menno en Carta Hennes (resp. camera en geluid) aan dacht besteed aan de activiteiten van de duikclub Texel. Het plan was al maan den geleden door Veronica op het p/annenlijstje gezet, naar aanleiding van een artikel in De Telegraaf over de duikclub en de vele historisch belang wekkende vondsten die boven water zijn gebracht. Het bergen van het zware vat met nog onbekende inhoud is onderdeel van de reportage. Het vat was al geruime tijd geleden gevonden door de duikers, maar kon met worden geborgen omdat de eenvoudige hijsinstallatie van hun duikschip ,,Brakestein" deze last niet kon dragen. Daarom werd een beroep gedaan op de rondvaartkotter TX 27 van Adrie Hutjes. Deze zette donderdag middag direct nadat hij zijn toeristen m Oudeschi/d had terug gebracht, koers naar de opgegeven positie ten oosten van de IJzeren Kaap waar de ,,Brakestein" met duikers ge reed lag. Met weinig moeite hees de TX 27 het zware vat aan boord, een operatie die door de Vero- nica-ploeg vanuit een rubberboot werd gefilmd. Onder het toeziend oog van Gerrit de Haan werd het vat naar Oude- schi/d getransporteerd, waar het op de aanhangwagen achter de jeep werd gezet om naar de werkplaats van het Maritiem Museum te worden vervoerd. Daar werd er een gat in geslagen en werd duidelijk dat het hele vat vol spijkers zat, uiteraard sterk verroest maar toch nog in herkenbare staat. De foto toont het moment dat het vat aan boord van de TX 27 wordt gehesen. Bij de door café De 7 Provinciën geor ganiseerde touwtrekwedstrijden, die zaterdag in Oudeschild werden gehouden, zijn zowel het dames- als het herenteam van De 7 Provinciën winnaar geworden. Per team deden tien touw trekkers mee. Bij de wedstrijden, die om 16.00 uur van start gingen, werden de teams van het Fitness centrum in Den Burg tweede en de teams van Smullie's Bar derde. Voetballiefhebbers kunnen donder dag a.s. genieten van een wedstrijd die SV Texel speelt tegen het Nederlands Politieteam. Laatstgenoemd team be staat uit spelers van diverse top ama teurclubs zodat op een wedstrijd van niveau mag worden gerekend. Het politieteam is naar Texel geko men door bemiddeling van Aad Blom en de financiële steun die nodig was om het evenement rond te krijgen kwam van Automobielbedrijf Den Burg, Taxi Toon Smidt en hotel Den Burg. De wedstrijd begint om 18.00 uur op het SV Texel terrein aan de Haffelderweg. De entree is f2,50. Het toegangskaartje is tevens lot waarmee men kans maakt op een der prijzen die beschikbaar zijn gesteld door Bakkers Ijzerhandel. Op de Wilhelminalaan botsten don derdag twee auto's frontaal toen een Amsterdamse autobestuurder met een te wijde bocht uit een uitrit kwam en geen rekening hield met een tegemoet komende auto die bestuurd werd door iemand uit Hoogkerk. Beide wagens werden aan de voorzijde licht bescha digd. Ook lichte schade ontstond aan twee auto's die bij een aanrijding op het Hoornderslag waren betrokken. Een in woner van Den Burg reed met zijn auto tegen de geparkeerd staande auto van een Hoornder Een dubbele aanrijding vond plaats op de kruising van de Californiëweg met de Pontweg. Een 26-jarige vrouw uit Ut recht reed vrijdagavond over de Cali forniëweg en stopte voor de kruising met de Pontweg. Ze werd van achteren aangereden door een 24-jarige vracht autobestuurder. Toen de vrouw optrok en daarna weer remde klapte de vracht auto voor de tweede maal op haar auto. Aan beide auto's ontstond flinke scha de. Onder gunstige weersomstandighe den, maar met veel kwallen, zwommen Colinda van der Vis, Fenny Schagen, Marja Keijser, Mariëtte Smit en Erna Kuip op zaterdag 7 augustus naar de Razende Bol. Met doodtij sprongen zij van de steiger voor het Peperhuisje te Den Helder om 11.30 uur te water en zwommen vervolgens richting Texel. Na ±3 kwartier werd er door de opko mende ebstroom van koers veranderd. Er werd links afgeslagen naar de Ra zende Bol, welke na één uur en 15 minuten bereikt werd. Zwemmers die te langzaam zijn of te vroeg afslaan lopen de kans door de stroom voorbij de Bol gevoerd te worden Naar de Razende Bol is beslist niet korter dan de Texel tocht die vorige week gezwommen werd. Ook dit jaar was de organisatie weer in handen van Jan, Ali en Henny Noorda en Thea en Teun van de Berg. Dirk Pool is zondag bij paal 17 win naar geworden van de eerste serie van de clubwedstrijd brandingzeilen van de kustzeilvereniging Westerslag. Hij werd met zijn Prindle 15 eerste in het overall klassement. Tweede werden Menno en Joke van der Wal met Prindle 16 en derde Jacob den Houting met Prindle 15. Deze eerste serie werd over drie manches gestreden. De eerste manche werd gewonnen door Sidney van Zon met Norbert Leijen, tweede werd Dirk Pool en derde Sjef Brügemann met Hans Bakker, De tweede manche gaf precies dezelfde uitslag en de derde manche werd gewonnen door Sidney van Zon met Robert Leijen, tweede werd Dirk Pool en derde Menno en Joke van der Wal. De tweede en laatste serie van de clubwedstrijden is gepland op zondag 22 augustus. omhoog komt of als het risico voor instorten niet genomen kan worden) geldt een vast tarief. Het gemeentebestuur zou liever zien dat Texelse bedrijven zich met het schoonmaken van de olietanks zouden bëzig houden, maar „gelet op de spe cifieke deskundigheid en ervaring, de vereiste apparatuur, de voor het in zamelen vereiste ministeriële vergun ning en de servicemogelijkheden is de keus gevallen op voornoemd bedrijf." Wie geen folder en antwoordkaart heeft gehad kan bellen naar het raadhuis (tel. 02220-3041) of ze daar afhalen. Het binden van de olieresten in de leeg gepompte tanks komt voor rekening van de gemeente Texel. De gemeenteraad zal volgende week beslissen over het voorstel van B en W om hiervoor f5000,— beschikbaar te stellen.

Texelsche Courant | 1982 | | pagina 7